محل تبلیغ شما
ضربه غير فني؛کشتی به تشک سفت خورد

تاریخ خبر: 1396/11/28

ضربه غير فني؛کشتی به تشک سفت خورد

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

کشتی به تشک سفت خورد

ضربه غير فني

 

«خطر تعلیق کشتی جدی است» این جمله‌ای است که شاید نزدیک به 100 بار در 2 ماه اخیر از زبان مسئولان فدراسیون کشتی شنیده‌ایم. با اینکه زمان بر شدن بررسی پرونده رسیدگی به شکست عمدی کشتی‌گیر ایرانی در رقابت‌های جهانی زیر 23 سال این تصور را ایجاد کرده بود که ماجرای تعلیق و محرومیت جدی نیست، روز گذشته حکم محرومیت علیرضا کریمی و مربی اش صادر شد و به گفته مسئولان همچنان احتمال تعلیق فدراسیون کشتی وجود دارد و این خطر پابرجاست.  
قصه از کجا کلید خورد؟
«نماینده وزن 86 کیلوگرم ایران از رویارویی با کشتی‌گیر رژیم صهیونیستی در مرحله شانس مجدد رقابت‌های زیر 23 سال قهرمانی جهان خودداری کرد» این خبری بود که 3 آذرماه سال جاری در رسانه‌ها منتشر شد. شاید در نگاه اول برای مردم و علاقه‌مندان به ورزش یک خبر عادی بود چون در سال‌های اخیر بارها رخ داده که ورزشکاران ایرانی در رشته‌های مختلف مقابل نمایندگان رژیم صهیونیستی به دلیل به رسمیت نشناختن ملیت آنها حاضر نشدند. با این حال اخباری که در روزهای بعدی منتشر شد، تفاوت ماجرا را نسبت به اتفاقات قبلی نشان داد. کریمی در مرحله اول وقتی توسط مربیان متوجه پیروزی کشتی گیر رژیم صهیونیستی شد، در چند ثانیه کشتی را در حالی که پیش بود به نماینده روسیه واگذار کرد تا شاید بتواند از قرعه شوم جلوگیری کند؛ ‌حتی به قیمت از دست دادنمدال جهانی.

 

ورود IOC کار را سخت کرد
وقتی شکست عمدی علیرضا کریمی با انتشار فیلم مسابقه او محرز شد، خبر ورود کمیته بین المللی المپیک به این ماجرا هم به گوش رسید. شاید اگر فقط قرار بود این پرونده در کمیته اخلاق اتحادیه جهانی کشتی رسیدگی شود، با توجه به نفوذ خادم در هیات رییسه اتحادیه جهانی، موضوع به شکلی بی سروصدا خاتمه می‌یافت. آنجا بود که مسئولان فدراسیون کشتی از جدی شدن خطر تعلیق کشتی ایران و محرومیت علیرضا کریمی و علیرضا رضایی مربی او خبر دادند. حتی رسانه‌های خارجی هم فیلمی که نشان می‌داد سرمربی تیم ملی کشتی آزاد امید ایران از کنار تشک به کشتی گیر خود می‌گوید باید ببازی را بارها منتشر کردند و این مساله بازتاب گسترده‌ای داشت.
رد پای جاسوسان!
یکی از اظهارات عجیب در این ماجرا اظهارات برخی از مسئولان فدراسیون درباره رد پای جاسوسان بود. رسول خادم و منصور برزگر چند باری در مصاحبه‌های خود اعلام کردند برخی از افراد از داخل کشور اطلاعات زیادی را به نهادهای بین‌المللی ارسال کردند و همین موضوع باعث شده پرونده شکست اخیر علیرضا کریمی بهانه‌ای برای بررسی پرونده تمامی ورزشکاران ایرانی باشد که در سال‌های اخیر مقابل نمایندگان رژیم صهیونیستی حاضر نشدند. هیچ وقت این افراد از سوی فدراسیون کشتی معرفی نشدند اما به گفته خادم شیطنت آنها نقش پررنگی در جدی شدن خطر تعلیق داشته است.

 

تمام بلیت‌های خادم سوخت
رسول خادم که بارها در 2 ماه اخیر مصاحبه کرده و به جدی بودن خطر تعلیق اشاره کرده است، در آخرین اظهارات خود پیرامون این پرونده اشاره کرده که تمام بلیت‌های خود را برای تعلیق نشدن ایران سوزانده و حالا منتظر اعلام رای نهایی است. رییس فدراسیون کشتی ایران 2 بار در این مدت راهی سوئیس مقر اتحادیه جهانی کشتی شد و مذاکراتی را با مسئولان بلندپایه کشتی جهان داشت. شاید به همین دلیل این موضوع حدود دو ماه به تعویق افتاد و حالا به مرحله صدور رای رسیده است. رییس  فدراسیون کشتی ایران که با عضویت در هیات رییسه اتحادیه جهانی در سال‌های اخیر توانسته بود اتفاقات خوبی را برای ایران رقم بزند، هیچ وقت امیدوارانه در این باره صحبت نکرد.
وزارتخانه چه نقشی ایفا کرد؟
بعد از جدی شدن بحث تعلیق فدراسیون کشتی ایران، وزارت ورزش هم تصمیم گرفت برای حمایت از ورزش مدال آور کشور کمیته‌ای را در این زمینه تشکیل دهد. این کمیته البته فقط یک بار تشکیل جلسه داد که آن هم خروجی خاصی نداشت. محمدرضا داورزنی، معاون وزارت ورزش بارها در مصاحبه‌های خود به حمایت این وزارتخانه از فدراسیون کشتی تاکید کرده اما در عمل هیچ اقدام خاصی دیده نشده است. حتی برخی با مطرح کردن انتقاد از وزارت ورزش اعلام کردند که شاید ارزش پرونده تعلیق کشتی از جریمه پرسپولیس و طارمی کمتر بوده که حتی پای رییس جمهور ایران را هم وسط کشید.

 

محرومیت 6 ماهه کریمی و 2 ساله مربی‌اش
در 2 روز اخیر شایعه عجیبی از سوی برخی رسانه‌ها مطرح شد که تقریبا شوکه کننده بود. در حالی که زمانبر شدن اعلام رأی نهایی پرونده شکست علیرضا کریمی در مسابقات جهانی این تفکر را ایجاد کرده بود که این پرونده بسته شده، روز گذشته بالاخره رأی محرومیت کشتی گیر ایرانی و مربی اش اعلام شد. با اعلام اتحادیه جهانی کشتی علیرضا کریمی 6 ماه و مربی مربوط وی(حمیدرضا جمشیدی) به مدت دو سال از حضور در میادین کشتی محروم شدند. این در حالی است که تصور می شد علیرضا رضایی به عنوان سرمربی تیم ملی امید با محرومیت مواجه شود. طبق اعلام اتحادیه جهانی کشتی علیرضا کریمی تا تاریخ 2 خردادماه سال 97 و حمیدرضا جمشیدی تا 31 آبان ماه سال 98 از هرگونه فعالیت محروم خواهند بود. بدین ترتیب علیرضا کریمی می تواند بعد از پشت سر گذاشتن محرومیت و غیبت در قهرمانی آسیا و جام جهانی، در بازی های آسیایی و مسابقات جهانی 2018 حاضر شود.

 

بنی‌تمیم: خطر تعلیق همچنان جدی است
حمید بنی‌تمیم، نایب رئیس فدراسیون کشتی که از چند هفته قبل با حکم رسول خادم اختیارات تام او را در حوزه ریاست هم برعهده گرفته است، در واکنش به شایعه محرومیت مادام‌العمر علیرضا کریمی و علیرضا رضایی به «شهروند» می‌گوید: «همانطور که گفته بودیم، محرومیت مادام العمر درست نبود. با توجه به تعاملات و پیگیری‌های انجام شده، فدراسیون ایران موفق شد کشتی ایران را از دایره محرومیت و تعلیق خارج کند. از این رو  ضمن رفع موقت خطر تعلیق کشتی ایران، علیرضا کریمی با تلاش‌های صورت گرفته، جهت کاهش میزان محرومیتش، 6 ماه و مربی مربوط وی را به مدت دو سال از حضور در میادین کشتی محروم شدند. بدیهی است این موفقیت با تلاش موثر دیپلماسی کشتی ایران حاصل گردید اما پرونده تعلیق همچنان مفتوح است و به نظر می‌رسد باید کلیه دستگاه های مرتبط برای حل این مشکل که قطعا در آینده نیز در کمین کشتی و ورزش ایران است یک راه اصولی را بیابند.»
وی می‌افزاید: « طولانی شدن پروسه رسیدگی به این پرونده علاوه بر اینکه به خاطر تلاش فدراسیون برای محروم نشدن بوده، به دلیل برخی شیطنت‌های خارجی هم بوده که در پی محرومیت کشتی ایران هستند و می‌خواستند نتیجه پرونده طبق آنچه که دلخواهشان است، رقم بخورد.»
نایب رئیس فدراسیون کشتی درباره اینکه در صورت تعلیق یک ساله، کشتی ایران ضرر بزرگی خواهد کرد، خاطرنشان می‌کند: «بله، سال آینده، سال بسیار حساسی برای کشتی ایران است چون رویدادهای مهمی مثل بازی های آسیایی و مسابقات جهانی را در پیش داریم. با این حال نباید سر خودمان کلاه بگذاریم. حتی اگر این پرونده هم حل شود که بعید است؛ در مسابقات بعدی چنین مشکلی گریبان کشتی و ورزش ایران را خواهد گرفت. باید فکری اساسی به حال اینطورمسائل شود.»

شهروند

 

عليرضا كريمي و حميدرضا جمشيدي به ترتيب ۶ ماه و يك‌سال از كليه فعاليت‌هاي مربوط به كشتي محروم شدند

ضربه غير فني

«عليرضا بايد ببازي» اين كليد واژه‌اي آشنا براي همه آن‌هايي است كه اتفاقات ورزشي را رصد مي‌كنند. روزي كه عليرضا كريمي، كشتي‌گير زير 23 سال تيم‌ملي در مقابل حريف روسي باخت، بسياري از كارشناسان از احتمال محروميت او خبر دادند اما شايد كمتر كارشناسي تصور مي‌كرد اين پرونده تا ماه‌ها ورزش ايران را درگير كند؛ تا جايي كه وزارت ورزش و جوانان نيز تلاش فراواني براي جلوگيري از محروميت انجام داد اما ارجاع پرونده كريمي به كميته اخلاق اتحاديه جهاني باعث شد زمزمه‌هاي احتمال محروميت طولاني مدت اين كشتي‌گير بيش از پيش شنيده شود. همان روزها فدراسيون كشتي در بيانيه‌اي اعلام كرد: «این فدراسیون با تمام توان و با استفاده از ابزارهای فنی و مدیریتی موجود از حقوق کشتی‌گیر، کادرفنی و کشتی ایران در کمیته مربوطه دفاع خواهد کرد». ماجرا تا جايي پيش رفت كه محمدرضا داورزني،‌ معاون وزير ورزش و جوانان در يك برنامه تلويزيوني از تلاش براي كاهش آسيب كريمي سخن گفت اما اتحاديه جهاني در نهايت تصميم گرفت اين كشتي‌گير و مربي او را محروم كند.

مذاكرات فشرده و بي‌نتيجه

رقابت‌هاي كشتي قهرماني آسيا به زودي آغاز مي‌شود و عليرضا كريمي در يك وزن بالاتر (86 كيلوگرم) كشتي مي‌گرفت تا مبادا دوباره مجبور شود براي جلوگيري از تقابل با حريفي از رژيم صهيونيستي، باخت عمدي را به ارمغان بياورد. روز گذشته شايعات فراواني درباره محروميت قطعي و مادام‌العمر عليرضا كريمي در فضاي مجازي منتشر شد اما در نهايت و در ساعات پاياني روز اعلام شد كريمي به مدت 6 ماه از حضور در ميادين محروم شده است. براساس اعلام اكانت توييتر اتحاديه جهاني كشتي،‌عليرضا كريمي تا تاريخ دوم خرداد 1397 و حميدرضا جمشيدي تا تاريخ 31 آبان 1398 از كليه فعاليت‌هاي مربوط به كشتي محروم شدند. روز گذشته مسئولان فدراسيون تلاش فراواني كردند تا خبر محروميت را به صورت تدريجي اعلام كنند. رضالايق، دبير فدراسيون كشتي روز گذشته در واكنش به شايعات بيان كرد: «موضوع کریمی فراتر از بحث کمیته بین المللی المپیک است؛ اظهار نظراتی که خارج از کشور توسط مقامات و مسئولان سیاسی مطرح شد، بحث را بسیار جدی‌تر کرد». وی تصریح کرد: «خادم و تیم دیپلماسی فدراسیون کشتی در دو مرحله مذاکره فشرده توانستند با استفاده از تعاملاتی که در این سال‌ها با اتحادیه جهانی کشتی برقرار کرده بودیم، زمان بگیرند و پیگیری موضوع تعلیق را توسط IOC در اتحادیه به تعویق بیندازند». دبیر فدراسیون کشتی تاکید کرد: «تلاش‌های خوبی صورت گرفته و تمام بلیت‌ها و اندوخته‌های ذخیره خود را در عرصه دیپلماسی کشتی در این سال‌ها هزینه کردیم تا کشتی دچار تعلیق نشود اما متاسفانه موضوع تعلیق کشتی ایران همچنان جدی است». لایق خاطر نشان کرد: «خادم از چند روز گذشته که متوجه شد رای نهایی در حال صدور و ابلاغ به ماست، مذاکرات جدید و فشرده‌ای را با ننادلالوویچ، ريیس اتحادیه جهانی و سایر اعضای هیات رییسه به خصوص روسای کنفدراسیون قاره‌ها آغاز کرد». مذاكراتي كه به نظر مي‌رسد تا حدودي موفقيت آميز بوده و محروميت كريمي از يك‌سال به 6 ماه كاهش پيدا كرده است. مربي او نيز به جاي محروميت مادام‌العمر به مدت دوسال محروم شده است.

احتمال محروميت وجود دارد

حميد بني‌تميم، نايب رييس فدراسيون كشتي نيز اظهاراتي را بيان كرد كه نشان مي‌دهد فدراسيون اطلاعات كافي از احتمال محروميت كريمي داشته، او در اين باره عنوان كرد: «من اطلاع دقیقی ندارم اما متاسفانه مسائلی که ما شنیده‌ایم، حکایت از محرومیت هایی برای کشتی ایران دارد. امیدوارم که این مساله درست نباشد اما در حال حاضر اطلاعاتي که به دست ما رسیده است، نشان می‌دهد اخبار خوشی را نخواهیم شنید». نایب رییس فدراسیون کشتی در پایان گفت: «نباید سر خودمان کلاه بگذاریم. حتی اگر این پرونده نيز حل شود که بعید است، در مسابقات بعدی چنین مشکلی گریبان کشتی و ورزش ایران را خواهد گرفت. باید فکری اساسی به حال این‌گونه مسائل شود». هرچند كه خطر تعليق كشتي ايران به صورت موقت برطرف شد اما به نظر مي‌رسد اين موضوع در آينده بيش از پيش به چالش مسئولان ورزشي ايران تبديل شود. براساس شنيده‌ها خبر تعليق كشتي ايران همچنان مفتوح است و به احتمال زياد در روزهاي آينده محروميت‌هاي بيشتري گريبان ايران را خواهد گرفت.

چرا اتحاديه جهاني حساس شد؟

اكبر فلاح، پيشكسوت كشتي درباره اتفاقاتي كه براي عليرضا كريمي در مسابقات اميدهاي جهان رخ داد به «قانون» گفت: «در چند سال اخير ما همواره به كشتي‌گيران ساير كشورها مدال تقديم كرده‌ايم. در واقع رژيم صهيونيستي از اين موضوع سود برده و ما ضرر كرده‌ايم. درباره عليرضا كريمي اتفاقي رخ داد كه شايد خواسته ما نيز نبود. به اين معني كه ما قرار بود در برابر ورزشكار رژيم صهيونيستي روي تشك نرويم اما در عمل به ورزشكار روس باختيم. در واقع خواسته خودمان را نيز محقق نكرديم و همين موضوع يكي از اصلي‌ترين دلايلي بود كه براي فدراسيون تاسف خوردم. ما بايد در برابر ورزشكار رژيم صهيونيستي روي تشك نمي‌رفتيم تا به همه دنيا نشان بدهيم اين كشور را به رسميت نمي‌شناسيم اما در عمل در برابر ورزشكار روس متحمل شكست عمدي شديم. اين دو موضوع با يكديگر متفاوت است و بايد تفكيك شود». فلاح درباره حكم اتحاديه جهاني اظهار داشت: «من اطلاعاتي از اين موضوع ندارم ولي در چند سال اخير گفته شده سياست نبايد به ورزش وارد شود. فكر مي‌كنم به خاطر اين اتفاق در نهايت عليرضا كريمي و جمشيدي محروم شدند».او در ادامه درباره علت حساس شدن اتحاديه جهاني روي موضوع عليرضا كريمي با توجه به سابقه اين كار در ميان ورزشكاران كشورمان بيان كرد:« درباره پرونده عليرضا كريمي شيطنت‌هاي بسياري شد. در كنار اين شيطنت‌ها كم‌تجربگي مربيان تيم‌ملي نيز مزيد بر علت شد تا اتحاديه جهاني روي اين موضوع حساس شود. وقتي كنار تشك مي‌گويند عليرضا بايد ببازي و فيلم اين اظهارات ضبط مي‌شود، يعني به سمت محروميت گام برداشته‌ايم و اتحاديه جهاني اين موضوع را جدي مي‌گيرد. مربي، سرپرست و همه عوامل فدراسيون هم‌صدا فرياد مي‌زدند كه بايد ببازي. كريمي نيز شوكه بود كه كشتي برده را چرا بايد ببازد؟ همين موضوع باعث شد تا حساسيت چندين برابر شود. اگر مثل هميشه پيش‌بيني مي‌كرديم و قبل از كشتي به عليرضا كريمي مي‌گفتيم بايد به ديگر مسابقات توجه كند و به شكلي نامحسوس كشتي را واگذار كند احتمال محروميت كمتر بود اما در حال حاضر ماجرا پيچيده شده و بعيد است بتوان كاري كرد». فلاح در پايان گفت:«به هر حال عليرضا كريمي محروم شد اما نبايد فراموش كنيم او در ابتداي عمر حرفه‌اي خود است و مي‌خواهد براي كشورمان مدال كسب كند. تيم‌ملي بدون حضور كريمي به مشكل بر مي‌خورد. به هر ترتيب اميدوارم هرچه سريع‌تر اين مشكل برطرف شود و كشتي‌گير كشورمان بتواند با تمركز بالا براي تيم‌ملي كشتي بگيرد».

حذف يك بند مهم

ماجراي محروميت عليرضا كريمي و حمید رضا جمشیدی، كشتي‌گير و مربي تيم‌ملي كشتي در پي شكست عمدي در يك مسابقه در ماه‌هاي گذشته واكنش‌هاي متعددي را از سوي مسئولان ورزشي و سياسي كشورمان به همراه داشته است.

آذر امسال بود كه محمدرضا تابش، رييس فراكسيون ورزش مجلس شوراي اسلامي در نامه‌اي به علي لاريجاني ضمن درخواست براي تقدير از عليرضا كريمي درخواستي را مطرح كرد: «مشخص کردن راهبردهایی که هم به رسالت دینی وسیاسی در مواجهه با ورزشکاران رژیم صهیونیستی عمل شود، لیکن پراثرتر و کم هزینه تر باشد توسط مراجع مسئول». اين درخواست كه در قالب بند چهارم نامه تابش به لاريجاني منتشر شده بود، در برخي خبرگزاري‌ها همچون تسنيم حذف شد.

او روز گذشته تماس‌ رسانه‌ها را بي‌پاسخ گذاشت اما بدون شك بررسي و تصميم‌گيري درباره اين موضوع مي‌تواند در آينده به ورزش ايران كمك بسياري كند. اهالي ورزش در روزهاي گذشته از سياست‌مداران درخواست كرده‌اندتصميم واحدي در اين زمينه اتخاذ شود. آن‌ها مي‌گويند اگر قرار به عدم رويارويي با ورزشكاران رژيم صهيونيستي است، بنابراين احتمال تعليق يا محروميت بايد پذيرفته شود و اركان ورزش از جمله فدراسيون نبايد زير فشار هواداران باشند. نخستين محروميت ايران از مسابقات بين‌المللي در پي عدم تقابل با ورزشكاران رژيم صهيونيستي در حالي رقم خورد كه مسئولان ورزشي كشورمان تلاش فراواني براي رايزني با مسئولان جهاني محروميت را كاهش دهند. مسئولان فدراسيون كشتي مي‌گويند همه بليت‌هاي خود را براي رايزني سوزانده‌اند و مشخص نيست در صورت تكرار عدم تقابل با ورزشكار رژيم صهيونيستي قرار است با كدام بليت‌ها رايزني كنيم. آنچه قطعي به نظر مي‌رسد اينكه عدم تقابل با ورزشكاران رژيم صهيونيستي اقدامي انقلابي و پسنديده است اما بايد راهكارهايي را دستور كار قرار دهيم كه هزينه‌هاي اين اقدام را به كمترين ميزان ممكن برساند.

شهروند

 

​نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است