محل تبلیغ شما
قطع همکاری فوتبال سوریه با ایران به خاطر حجاب!

تاریخ خبر: 1396/6/19

قطع همکاری فوتبال سوریه با ایران به خاطر حجاب!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

روزنامه ورزشی همشهری در گزارشی ادعا کرد که عدم تمایل به تبعیت از قوانین حجاب در ورزشگاه باعث شد تا فدراسیون فوتبال همکاری خود با سوریه را قطع کند.

 

این روزنامه در تیتری با عنوان «سوریه با ایران به هم زد» نوشت که عمان امتیاز میزبانی بازی حساس سوریه و استرالیا را بدست آورده است.

این روزنامه در خبر دیگری گفت که وکلای ازبکستان که مدعی تبانی در به ثمر رسیدن گل دوم سوریه هستند همچنان به پیگیری شکایت در مقر کنفدراسیون آسیا ادامه می‌دهند. ازبک ها خوشبین هستند که با کسر امتیاز ایران و سوریه بتوانند جواز صعود به پلی آف جام جهانی را بدست آورند./ انتخاب

وقايع‌اتفاقيه: «پايان تلخ»؟ اين توصيف شايد براي آنچه سه‌شنبه‌شب در ورزشگاه آزادي اتفاق افتاد، زيادي بزرگ باشد؛ به‌ويژه که تيم ما تا آخرين لحظه هم از تيم ملي سوريه پيش بود اما بي‌دقتي و سهل‌انگاري عجيب‌وغريب چند بازيکن باعث شد ايران نتواند جشن صعود را با شيريني پيروزي در بازي آخر بيشتر بچشد. تيم ملي که با ترکيبي آشنا و البته باز هم متفاوت با 9 بازي قبلي وارد زمين شده بود دو هدف داشت. اول حفظ رکورد بسته‌ماندن دروازه‌اش در اين مرحله از مسابقات و دوم پيروزي در آخرين مسابقه. اما بازي طوري پيش رفت که به هيچ‌کدام از اين اهداف نرسيد. دروازه تيم ملي خيلي زود و روي اشتباه عليرضا بيرانوند باز شد. اين گل خيلي شبيه به گلي بود که پرسپوليس در بازي رفت مقابل الاهلي عربستان دريافت کرد و تکرار آن، نقطه ضعف اصلي دروازه‌بان تيم ملي را نشان داد. پيش از اين‌بارها نسبت به ضعف‌هاي بيرانوند هشدار داده شده بود و انسجام و استحکام خط دفاعي ايران، دليل اصلي گل‌نخوردن تيم ملي و رکورد جذاب کلين‌شيت‌هاي پرتعداد دانسته مي‌شد.

اما بازي‌هاي پرتعدادي که حتي يک شوت هم در چارچوب دروازه نبود تا براي بيرانوند مزاحمتي داشته باشد، کلين‌شيت‌هاي پياپي را براي ايران به همراه داشت که باعث شده بود بيرانوند نفر اصلي رکورد درخشان تيم ملي شناخته شود. اما بازي با سوريه نشان داد که اگر خط دفاع تيم ملي، ضعفي از خود نشان بدهد و تمرکز لازم براي دفاع نداشته باشد، بيرانوند چندان هم مورد اعتماد و اطمينان نيست. سوريه پنج شوت در چارچوب زد و دو گل به ثمر رساند. بيرانوند روي يکي از شوت‌هاي در چارچوب سيو شده هم اشتباه کرد که گل اول را پذيرفت. اين گل زودهنگام براي اولين‌بار در چند ماه اخير، ايران را در وضعيتي قرار داد که خيلي وقت بود آن را تجربه نکرده بود. بعد از مدت‌ها تيم ملي از يک حريف عقب افتاده بود و حالا کارلوس کي‌روش بايد نشان مي‌داد براي چنين مواقعي هم برنامه دارد يا نه. بعد از دستپاچگي دقايق اوليه پس از دريافت گل، تيم ملي آرام‌آرام بر بازي سوار شد. هر چند وقت‌کشي‌ها و تمارض‌هاي عجيب بازيکنان سوريه باعث توقف و سرد شدن بازي مي‌شد.

اما اصرار تيم ملي به حملاتش باعث شد در دقايق پاياني نيمه اول گل تساوي را بزنيم. با وجود اين، چيزي که در بازي مشخص بود، انگيزه بالاي سوري‌ها بود. آنها با تمام وجود بازي مي‌کردند و اين تنها چيزي بود که در آن نسبت به ايران برتري داشتند. در آيتم‌هاي فني اما ايراني‌ها کاملا برتر بودند و سوري‌ها براي اينکه به هدفشان برسند نياز به اشتباه بازيکنان ايران داشتند. فشار بي‌امان ايراني‌ها در نيمه دوم که از طرف هواداران پرشور حمايت مي‌شدند باعث شد تيم کي‌روش به گل دوم هم برسد. اين همان چيزي بود که همه علاقه‌مندان به فوتبال در ايران مي‌خواستند. معناي اين نتيجه، حذف سوريه بود اما زور آنها به ايران نمي‌رسيد. درحالي‌که همه منتظر سوت پايان بازي بودند، اتفاق بزرگ و عجيب رخ داد. 
 

مرور صحنه عجيب گل دوم سوريه
ناتواني سوري‌ها در ايجاد موقعيت روي دروازه ايران باعث شده بود آنها منتظر اشتباه ايراني‌ها باشند؛ چيزي که در دقيقه 92 افتاد؛ آن‌هم نه يک‌بار و از يک نفر. داستان از اشتباه روزبه چشمي شروع شد. او درحالي‌که حداقل چهار گزينه براي پاس رو به جلو داشت ناگهان به عقب چرخيد و توپ را به رامين رضاييان سپرد. رضاييان هم عجولانه به توپ ضربه زد و توپي که مي‌توانست به بازيکنان ايران برسد به هافبک سوریه رسيد، او هم با يک ضربه سر توپ را به ماردکيان پاس داد. اتفاقات عجيب ادامه داشت. بازيکنان ايران که معمولا در صحنه لو دادن توپ به‌سرعت به بازيکن صاحب توپ نزديک مي‌شوند در اين صحنه به‌سمت دروازه خودي دويدند و فضا را براي ماردکيان تنگ نکردند. او هم با کمي پيشروي به سمت دروازه ايران، توپ را به عمر السوما رساند. همه اين اتفاقات قابل پيش‌بيني بود اما حرکات بازيکنان و مدافعان ايران در اين لحظات به‌طوری باورنکردني سهل‌انگارانه بود. اشتباه آخر را هم بيرانوند مرتکب شد و ضربه آرام و نه‌چندان دقيق السوما از بين پاهاي او وارد دروازه شد. 

 

پاسخ تاج به اتهام آقاي نماينده
توالي اين همه اشتباه و سهل‌انگاري از بازيکنان باعث شده است که عده‌اي به اتفاقي که افتاد بدبين باشند؛ البته اين تصور فقط در بين مردم عادي به‌وجود نيامده است؛ مثلا حشمت‌الله فلاحت‌پيشه، نماينده مجلس و عضو کميسيون امنيت ملي که در اقدامي عجيب در صفحه شخصي‌اش نوشت: «وزير ورزش در مورد احتمال تباني با سوريه توضيح دهد. اين نتيجه با شخصيت حرفه‌اي تيم اول آسيا همخوان نيست.» اين اتهام از سوي يک نماينده مجلس با واکنش مهدي تاج روبه‌رو شد. مهدي تاج دراين‌باره گفت: «از شنيدن اين بحث از طرف نماينده مردم در مجلس بسيار متأسف شدم و به ايشان مي‌گويم که فوتبال ايران پاک است. سوريه هرگز يکي از قدرت‌هاي فوتبال آسيا نبوده اما هميشه حريفي سرسخت براي فوتبال ايران بوده است و ما سابقه تساوي با سوريه را در مقدماتي جام‌جهاني از ۱۹۹۸ فرانسه تا امروز داشته‌ايم و طرح موضوع تباني، بازي‌کردن با اعتبار ورزش کشور و حيثيت فوتبال ملي است. آنها که کارلوس کي‌روش را مي‌شناسند به‌خوبي مي‌دانند که در مرام، منش و سابقه حرفه‌اي کي‌روش هيچ‌وقت چنين چيزي مطرح نبوده و نيست زيرا او يک مربي بزرگ و معتبر بين‌المللي است. ما تا آخرين لحظه تيم برتر و برنده ميدان بوديم و حضور بازيکنان جوان و آينده‌دار و همين‌طور کمتر از حد انتظار ظاهر شدن برخي بازيکنان و از همه مهم‌تر خستگي مسافت طولاني بازگشت از کره جنوبي، دست به دست هم داد تا تيم ملي نتيجه برد را حفظ نکند ولي اين موضوع اصلا از شايستگي کادر فني و بازيکنان کم نمي‌کند. ما بدون باخت به روسيه رفتيم و با حمايت وزير ورزش و جوانان و با قدرت، کارمان را براي رسيدن به دور دوم مرحله نهايي جام‌جهاني ادامه خواهيم داد.» کي‌روش هم در پايان بازي و درباره علت اين نتيجه فقط فني حرف زد. او از بي‌تجرگي بازيکنانش در زمين گفت و معتقد بود که اگر يکي، دو بازيکن باتجربه در زمين بودند ايران گل دوم را نمي‌خورد. 

 

سوريه و استراليا در پلي‌آف
بازي‌هاي انتخابي در قاره آسيا به پايان رسيد و تکليف تيم‌هاي صعود‌کننده مشخص شد. در همان ساعاتي که ايران و سوريه در ورزشگاه آزادي بازي مي‌کردند ازبکستان در خاک خودش نتوانست کره‌جنوبي را ببرد و بازي با تساوي بدون گل تمام شد. در يک بازي تشريفاتي هم چين موفق شد قطر را در دوحه دو بر يک شکست بدهد. با اين نتايج ايران و کره‌جنوبي از گروه A به جام‌جهاني صعود کردند. در گروه B هم استراليا به زحمت تايلند را با نتيجه دو بر يک شکست داد. در يک بازي تشريفاتي، عراق امارات را برد و در حساس‌ترين بازي عربستان موفق شد با يک گل ژاپن را مغلوب کند. با اين نتايج هم ژاپن و عربستان سهميه صعود مستقيم به جام‌جهاني را گرفتند. تيم‌هاي استراليا و سوريه هم در دو گروه سوم شدند و بايد در دو بازي رفت و برگشت با هم بازي کنند تا تيم برنده در بازي آخر پلي‌آف با تيم چهارم آمريکاي شمالي که احتمالا یکی از تیم‌های پاناما، آمريکا يا هندوراس خواهد بود، بازي کند.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid