محل تبلیغ شما
روسیه سکوت کرد!لبخند پوتین به نتانیاهو و حمله به سوریه

تاریخ خبر: 1397/2/22

روسیه سکوت کرد!لبخند پوتین به نتانیاهو و حمله به سوریه

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

رژیم صهیونیستی به خاک سوریه تجاوز و روسیه سکوت کرد

رخصت جسارت

خروج ترامپ از برجام، لبخند پوتین به نتانیاهو و حمله به سوریه، احتمال درگیر کردن ایران در یک نبرد نظامی‌ را قوت می‌بخشد

تله جنگ جولان

بررسی موشک‌پرانی صهیونیست‌ها و سوریه در خاک این کشور

 

 

رژیم صهیونیستی مدعی است مواضع ایران در بلندي‌هاي جولان را بمباران کرده است؛ موضوعی که همزمان با خروج متحد این رژیم صورت گرفت و شائبه هماهنگی این حرکت به صورت همزمان با اقدام ايالات متحده را تقویت کرد. اتفاقی که به تشدید تنش ها در خاورمیانه دامن می‌زند و ایران اما همان‌گونه که در برجام با سعه صدر با این موضوع برخورد داشت، در واکنش رسمی نسبت به این خبر و اقدام رژیم اشغالگر قدس با سعه صدر برخورد کرده است؛ موضوعی که به نظر می رسد سیاست مسئولان کشور باشد تا در دام جنگ افروزی های ایالات متحده و متحدانش نیفتند و اقدام‌شان موجب شکست فضای یک جانبه علیه آمریکا نشود.

ادعای اسراییل و واکنش جهانی

بنا بر اخبار منتشر شده در رسانه های خارجی ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شده است که «نیروهای وابسته به ایران» بلندی‌های جولان را هدف قرار دادند .ارتش این رژیم همچنین مدعی شده است که قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران فرماندهی حمله راکتی به بلندی‌های جولان را بر عهده داشته است. آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسرايیل نیز در این‌باره مدعی شده است که «تمامی زیرساخت‌های ایران در سوریه» هدف قرار گرفته است.

از ايران انكار از صهيونيست‌ها اصرار

بعد از این اقدامات و حواشي بود که مقامات ایرانی اعلام کردند حمله به بلندی های جولان از سوی نیروهای ایرانی نبوده ولي مسئولان صهيونيستي و برخي مسئولان کشورهای غربي تلاش كردند اين مساله‌را در حساب ايران ثبت كنند. البته برخي از بزرگان جهان نيز از دوطرف خواستند که خویشتن‌داری بیشتری در این موضوع از خود نشان دهند. لیبرمن در اظهاراتی طی بازدید از بلندی‌های جولان اشغالی (یک روز پس از تبادل آتش با سوریه) با ادعای اینکه حضور ایرانی‌ها در سوریه به نفع این کشور نیست، به اسد پیام داد که آن‌ها را بیرون کند. به نوشته روزنامه «جروزالم پست» وی ريیس‌جمهور سوریه را تهدید کرد که اگر نیروهای ایرانی در این کشور باقی بمانند، شاهد تداوم حملات از سوی اسراييل و خسارات بیشتری خواهند بود. وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با انتقاد از شادی محور مقاومت درباره مقابله با حملات هوایی این رژیم و هدف قرار دادن اهدافی در جولان اشغالی، مدعی شد: «تنش‌ها هنوز پایان نیافته و باید هرچیزی را به نسبت خود ببینیم». لیبرمن اما با استقبال از اظهارات مبنی بر کاهش تنش‌ها در منطقه، تاکید کرد این پیام فقط برای کشورهای غیر از ایران نیست.

اولين واكنش ايران

اما روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه، حمله و تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به خاک سوریه را به شدت محکوم کرد.به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی ضمن محکومیت شدید حمله رژیم صهیونیستی به سوریه، اظهار کرد:حمله چندباره رژیم صهیونیستی به خاک سوریه و نقض آشکار حاکمیت این کشور به‌خصوص در روزهای اخیر، اقدامی تجاوزکارانه و مصداق روشنی از ذات سلطه‌جویی و بحران طلب و دروغ مدار این رژیم است که نمی‌تواند ثبات، امنیت و آرامش منطقه را برتابد و امنیت خود را در ناامنی و هر چه بی ثبات تر بودن منطقه تعریف کرده است.وی افزود: حملات مکرر رژیم صهیونیستی به خاک سوریه که به بهانه‌های خودساخته و بی پایه و اساس صورت گرفته است، نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه و اقدامی خلاف تمامی قوانین، مقررات و موازین بین المللی است و سکوت کشورها و مجامع بین المللی در برابر چنین اقدامات و رفتارهای تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی، مشوق وچراغ سبزی به این رژیم برای ادامه رفتارهای تجاوزگرانه آن است.

سوریه قاطع پاسخ داد

در این میان رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس، در دیدار با وزیر مشاور در امورخارجه پرتغال بدون اشاره به حاشيه‌سازي‌هاي صهيونيست‌ها نسبت به اينكه حملات كار ايران بوده است، عکس العمل سوریه به حملات رژیم صهیونیستی را قاطع عنوان کرد. علاءالدین بروجردی با تاکید بر عکس‌العمل قاطع سوریه به حملات روز گذشته رژیم صهیونیستی گفت: امروز جبهه مقاومت قدرتمندتر از هر زمان دیگری در برابر جنایت های رژیم صهیونیستی خواهد ایستاد.ريیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این ملاقات افزود: رژیم صهیونیستی با پشتوانه آمریکا روز گذشته به سوریه حمله کرد و سوریه عکس العمل قاطع نشان داد، امروز جبهه مقاومت قدرتمندتر از هر زمان دیگری در برابر جنایت های رژیم صهیونیستی خواهد ایستاد و دوران حملات یکطرفه به پایان رسیده است.

اصل غافل‌گيري

در ميان واكنش‌هاي غير رسمي نيز، سعد ا... زارعی از نويسندگان كيهان و تحليلگران منطقه در سخنراني پیش از خطبه نماز جمعه تهران گفت:«اسرايیل دچار غافلگیری سیاسی، نظامی و اطلاعاتی شد». سخنران پیش از خطبه نماز جمعه تهران تشريح كرد:« در جولان سوریه یک غافل گیری بزرگ برای اسرايیل اتفاق افتاد، این غافل گیری شکست نظامی،سیاسی و اطلاعاتی برای آن‌ها به همراه داشت». وی ادامه داد: این مساله در طول حیات ننگین اسريیل بی سابقه است. اسرايیلی‌ها یک ماه است که مرتب از احتمال حملات نظامی نیروهای نظامی ایران در سوریه صحبت می‌کردند. آن‌ها برای آنکه این اتفاق نیفتد دست به اقدامات گسترده سیاسی زدند. نتانیاهو در دیدار با پوتین با اصرار از او خواست تا از روابطش با رهبران ایران استفاده کند تا این اتفاق نیفتد. با تماس‌های گسترده با مقامات انگلیسی و فرانسوی تلاش کردند در خواست عاجزانه کنند تا عملیاتی علیه آن‌ها انجام نشود.

جاخالي دادن متحد

اما آنچه شائباتي را براي اذهان عمومي ايجاد كرده است، ماجراي همزماني سفر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به روسیه و گفت‌وگو با پوتين با درگيري‌هاي ايجاد شده است. نكته مهم‌تر اينكه روسیه که این روزها حضوری جدی در مناسبات سوریه دارد تا کنون در مقابل این اقدامات رژیم اشغالگر قدس سکوت کرده و هنوز موضعی رسمی از سوی مقامات روسیه در مقابل آنچه بمباران مواضع ایران در سوریه اعلام شده نداشته است. از طرف ديگر برخي رسانه‌ها نيز مدعي شدند كه روسيه به صهيونيست‌ها قول داده است تا از فروختن اس-۳۰۰ به دولت اسد خودداري كند! ولادیمیر کوژین، مشاور نظامی ولادیمیر پوتین، ريیس‌جمهور روسیه به خبرنگاران گفته است کشورش نه در حال تجهیز سوريه به موشک‌های اس-۳۰۰ است و نه در حال مذاکره برای تحویل بالقوه آن.به گزارش رسانه‌هاي غربي این اظهارنظر مشاور پوتين به دنبال سفر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرايیل به مسکو و دیدار او با ولادیمیر پوتین صورت گرفته است. پیش از این اخبار و گزارش‌هایی در مورد فروش این سیستم دفاع هوایی به سوریه منتشر شده بود و اسرايیل همواره با فروش این پدافند پیشرفته هوایی به سوریه مخالفت کرده است. رژيم صهيونيستي طی سال‌های گذشته به خصوص ماه‌های اخیر بارها حریم هوایی سوریه را نقض کرده و به اهداف و مواضعی در این کشور حمله کرده است.

اعتماد به قدرت مردم

در رابطه با روحيات روس‌ها بارها سخن گفته شده و انتقادهاي فراواني نيز وارد است كه شايد در اين بازه‌زماني با توجه به مسائلي كه در منطقه‌ در حال رخ دادن است صلاح نباشد پشت‌پرده اقدامات آن‌ها بيان شود اما اميد داريم تا دلسوزان كشور متوجه مراودات خاص اين كشور با رقباي ايران باشند و بدانند كه در اين بازه زماني غير از مردم ايران و رضايت آن‌ها هيچكس نمي‌تواند به كمك كشور بيايد.

قانون

خروج ترامپ از برجام، لبخند پوتین به نتانیاهو و حمله به سوریه، احتمال درگیر کردن ایران در یک نبرد نظامی‌ را قوت می‌بخشد

تله جنگ جولان

وقایع گاهی چنان شتاب می‌گیرند که تیزبین‌ترین ناظران هم ممکن است به اشتباه بیفتند. دقیقا در چنین لحظاتی است که باید زنهار داد و زنهار شنید. حمله‌های موشکی به سوریه و متعاقب آن حمله موشکی به اسرائیل و گذر 20 فروند از موشک‌های شلیک‌ شده از گنبد آهنین، در تقارن با دیدار نتانیاهو و پوتین اتفاق می‌افتد. اتفاقات مهمی در سیاست بین‌الملل که با خروج آمریکا از برجام رنگ دیگری به‌خود می‌گیرد. کشمکش‌ها و درگیری در سوریه چند سال است ادامه داشته اما هیچ‌گاه التهاب منطقه چنین بالا نبوده است. خروج آمریکا از برجام و واکنش منفی جهان به این خروج غیرمنطقی، ترامپ و اسرائیل را بهت‌زده کرد. برنامه ترامپ در ابتدا این بود که می‌تواند از برجام با هزینه ایران خارج شود، اما وقتی اروپا به سخت‌ترین زبان دیپلماتیک واکنش نشان داد، به میدانداری نتانیاهو تلاش می‌کند آینده را به شکل دلخواه درآورد. در حالی که ایران به صراحت عنوان کرده که در روزهای آینده به زبانی صریح با اروپا مذاکره می‌کند، در حالی که ایران به چیزی کمتر از تضمین‌های واقعی برای ماندن در برجام رضایت نخواهد داد، آینده دلخواه ترامپ و نتانیاهو برهم زدن اجماعی است که بر علیه خروج آمریکا از برجام شکل گرفته و نیز جلوگیری از دیپلماسی فعال ایران در ارتباط با اروپا برای ماندن در توافقنامه‌ای تضمین‌شده. چنین است که اسرائیل همه تلاشش را به کار می‌برد تا بتواند هم در صف حامیان ایران شکاف ایجاد کند و هم ایران را به واکنشی شتابزده و ترغیب کند و دقیقا از همین رهگذر است که باید دقت بالایی در کار آورد برای کشف بازی نامیمون حریف حوصله داشت. رژیم صهیونیستی در تلاش است که ایران را وارد بازی جنگ کند. چه بسا عبور موشک‌ها از فراز شهرها و رخنه در گنبد آهنین موجب خوشحالی راستگرایان لیکود و جنگ‌طلبان صهیونیست باشد.

سرد و گرم شدن اروپایی!

از لحظه‌ای که همه کشورهای اروپایی درگیر در برجام با یک زبان خشم خود را از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام به زبان آوردند تا زمانی که یکی بعد دیگری ایستادند و یک‌صدا ایران را محکوم کردند، فاصله به اندازه‌ای کوتاه بود که هر ذهن آگاهی را به چنین رنگ‌به‌رنگ شدنی حساس می‌کند.

 آنهم درست بعد از آنکه اویگیدور لیبرمن در همایش امنیتی در شهر هرتزلیا اسرائیل اظهار می‌کند: اسرائیل همه زیرساخت‌های ایران در سوریه را مورد هدف قرار داد. مطرح کردن زیرساخت‌های ایران در سوریه در حالی اتفاق می‌افتد که ایران از همان اولین روزهای درگیری در سوریه بر حضور مستشاری خود تاکید کرده است. در طول این سال‌ها که دولت سوریه با گروه‌های مسلح تکفیری درگیر بود، هرگاه که اسرائیل فرصتی به دست می‌آورد وارد حریم هوایی سوریه می‌شد و مناطقی را بمباران می‌کرد. در همه این مدت هرگز ایران واکنشی نشان نداد چرا که می‌دانست بازی در سوریه آنقدر پیچیده شده که خویشتنداری در کار آورد. با این همه ماجرای اخیر کم‌کم رنگ دیگری به خود می‌گیرد. روس‌ها به عنوان یکی از اضلاع مثلثی که با ایران و ترکیه ساخته شده، همکاری‌های استراتژیک با ایران را کنار گذاشته و طرفین را به خویشتنداری توصیه می‌کند! آن هم در شرایطی که در همین موشک‌باران اخیر، ارتش سوریه اعلام کرده که مراکز ارتش اسرائیل در منطقه جولان را بمباران کرده است. به نوشته ایسنا؛ ولادیمیر پوتین پیام‌های اطمینان‌بخشی به بنیامین نتانیاهو داده و از او خواسته از تنش موضع با ایران امتناع کند. پوتین تاکید کرده است، سیاست روسیه در سوریه همسو با منافع اسرائیل در منطقه است.

تله جولان برای ببر!

تندروها در همه‌جای جهان یکسان فکر می‌کنند. تندروها نمی‌توانند تندروی نکنند. آنها موجودیت خود را با تنش و کشمکش گره زده‌اند و حتی اگر روزی متوجه شده باشند که در تندروی اشتباه کرده‌اند، از آنجا که موجودیتی مفروض به تندروی دارند، نمی‌توانند از راه رفته بازگردند. ایران اسلامی در محاصره کشورهایی است که بویی از استقلال سیاسی نبرده اند و قرن‌ها با مردمسالاری و صندوق رای فاصله دارند. این کشورها نمی‌توانند استقلال ایران را تاب آورند. نتانیاهو عنوان می‌کند که حملات اسرائیل به سوریه حامل یک پیام واضح به بشار اسد بوده که اگر ارتش سوریه علیه این کشور عمل کند، اسرائیل با آن مقابله خواهد کرد اما بلافاصله اضافه می‌کند: ما در حال یک جنگ دنباله‌دار هستیم و سیاست ما روشن است؛ به نیروهای ایرانی اجازه نخواهیم داد برای حمله به ما در سوریه پایگاه ایجاد کنند. این جمله در کنار حضور مستشاری ایران در سوریه که قدمت آن به سال‌های دفاع مقدس برمی‌گردد، در کنار حمایت ناگهانی اروپا از اسرائیل و محکوم کردن ایران، نشان می‌دهد که هم برای ایجاد خلل در برنامه ایران برای ادامه برجام برنامه‌ریزی می‌شود و هم جنگ‌طلبان رژیم صهیونیستی تلاش می‌کنند پای ایران را در «تله جنگ سوریه» گرفتار کنند. وقتی نتانیاهو می‌گوید: در صورت بمباران تل‌آویو، تهران را با جنگنده‌هایش می‌زند، می‌توان تصور کرد که هر موشک سرگردانی که از قضا از گنبد آهنین گذر کند و در نقطه‌ای حساس فرود بیاید، می‌تواند بهانه‌ای برای آغاز درگیری باشد. از این زاویه است که شتاب سرسام‌آور اتفاق‌های چند روز اخیر معنای غریبی به‌خود می‌گیرد؛ رئیس جمهورآمریکا در کنار جمهوریخواهان و اسرائیل و کشورهایی در منطقه از درگیر شدن ایران در یک رویارویی سخت خوشحال می‌شوند... نکته این است.

 

 

«همدلی» موشک‌پرانی صهیونیست‌ها و سوریه در خاک این کشور را طی چند روز اخیر بازخوانی کرد

آتش در جولان

بامداد پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت جنگنده‌های اسرائیل به مواضعی در خاک سوریه حمله کردند.این بار رژیم اسرائیل یه صورت علنی اعلام کرد که در این حملات «تقریبا تمامی پایگاه‌های ایران» در سوریه هدف قرار گرفته‌اند. دیروز 21 اردیبهشت بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، حملات اسرائیل به اهدافی در سوریه را بشدت محکوم کرد و آن را نقض آشکار حاکمیت سوریه و اقدامی تجاوزکارانه خواند. این اولین واکنش رسمی ایران به حملاتی است که اسرائیل علیه اهدافی در سوریه شب چهارشنبه 19 اردیبهشت انجام داد.
قاسمی تاکید کرد که حملات اسرائیل به سوریه به بهانه‌های خودساخته و بی‌پایه و اساس صورت گرفته است. او در اظهارات خود هیچ اشاره‌ای به اهداف مورد حمله اسرائیل در خاک سوریه و یا صدمات و تلفات احتمالی نیروهای ایرانی بر اثر این حملات در سوریه نکرده است. به نقل از پارس تودی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سکوت کشورها و مجامع بین المللی در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی را مشوق وچراغ سبزی به این رژیم برای ادامه رفتارهای تجاوزگرانه اش برشمرد و گفت: دفاع مشروع و متقابل در برابر اقدامات تجاوزگرانه اسرائیل، حق دولت و ملت مقاوم سوریه است.
قاسمی خاطرنشان کرد دولت و ملت سوریه در 7 سال گذشته در برابر حملات بیرحمانه مسلحانه و سفارشی گروه های تروریستی مورد حمایت رژیم صهیونیستی، آمریکا و برخی از متحدان منطقه ای آنها ایستاده اند و نقشه های آنها نقش بر آب کرده اند.
بازتاب گزارش داده است بامداد روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت نیروهای ارتش سوریه و اسرائیل با حملات موشکی یکدیگر را مورد هدف قرار دادند. در حالی که دولت سوریه می‌گوید حملاتش در پاسخ به خمپاره‌های ارسالی اسرائیل بوده، تل آویو مدعی است، این نیروهای سپاه قدس ایران بوده اند که از درون خاک سوریه با راکت به بلندی‌های جولان که در کنترل اسرائیل قرار دارد حمله کرده است.
بامداد دیروز سانا خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داد که خمپاره‌هایی از مناطق اشغالی به سمت شهر «البعث» در شمال استان قنیطره سوریه شلیک شد.
شبکه خبر المیادین در گفتگو با منابع سوری گزارش داد که حملات اسرائیل به قنیطره تلفاتی بر جای نگذاشته است . پس از این حمله، سوریه در مقام پاسخ بر آمد و حملاتی راکتی را به اهداف اسرائیلی در مرز جولان ترتیب داد.
العالم گزارش داده که تعداد این راکت‌ها بیش از 20 فروند بوده است. رسانه‌های سوری معتقدند برخی از راکت‌ها توانسته‌اند از گنبد آهنین اسرائیل عبور کنند.
تلویزیون سوریه و المیادین گزارش داده اند که ارتش سوریه در جواب حملات اسرائیل به آن پاسخ داده است.
تلویزیون سوریه همچنین گزارش داد چهار موضع اسرائیلی‌ها هدف قرار گرفته و همچنین با پخش تصاویری می گوید که یک موشک اسرائیل را ساقط کرده است.
پس از این حملات، رژیم صهیونیستی بار دیگر حمله به سوریه را آغاز کرد و این بار در ابعادی گسترده‌تر. رسانه‌های سوری گزارش دادند که چند انفجار شدید مناطق مختلف دمشق را به لرزه درآورد و صدای آن در سراسر پایتخت شنیده شد. همزمان با این انفجارها، سامانه های ضد هوایی سوریه در این منطقه نیز فعال شدند.
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز گزارش داد، پدافندهای هوایی سوریه موشک‌های اسرائیلی را رهگیری کردند.
خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داد، برخی موشک‌ها به جنوب شهر حمص اصابت کردند.
روایت اسرائیل
اما رژیم صهیونیستی روایت دیگری از ماجرای این حملات داشته است.
رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که حمله ابتدا از درون خاک سوریه به مرز جولان اشغالی صورت گرفته است. بیانیه وزارت دفاع اسرائیل مدعی است: «نیروی قدس سپاه پاسداران حدود ۲۰ شئ پرتابی به سوی مراکز نظامی اسرائیل در طول مرز جولان شلیک کرده است.» سخنگوی وزارت دفاع رژیم اسرائیل گفت حمله جراحات یا خسارات عمده ای به وجود نیاورده اما ارتش اسرائیل آن را «حمله شدید ایران» تلقی می کند و برای سناریوهای مختلف آماده می شود.
ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد، سیستم دفاعی «گنبد آهنین» تعدادی از این راکت ها را ره گیری کرده و این حملات هیچ تلفات یا مجروحی نداشته است.
ساعاتی بعد اسکاى نیوز خبر داد که اسرائیل با موشک به دو فرودگاه نظامى خلخله و بلّى در سوریه حمله کرده است. همچنین گزارش شده که تل آویو پایگاه لشکر چهار ارتش سوریه و منطقه جمرایا را هدف قرار داده. همچنین گزارش شد که اسرائیل به «الکسوه» در جنوب دمشق هم حمله کرده است.
رسانه‌های اسرائیلی نیز گزارش دادند که انبار و سامانه‌های موشکی ایران در پایگاه الکسوه هدف قرار گرفته است.
سخنگوی ارتش اسرائیل همچنین گفت به دولت سوریه اعلام کرده این حملات به مراکز ایرانی‌ها صورت می‌گیرد و به دمشق هشدار داده که دخالت نکند.
رژیم صهیونیستی همچنین ایران و سپاه قدس را مسئول این حملات دانسته است. سرهنگ جاناتان کنریکوس سخنگوی ارتش اسرائیل بامداد پنج‌شنبه مدعی شد: «این حملات با دستور مستقیم قاسم سلیمانی انجام گرفت و البته نتوانست به اهداف خود دست یابد.»
طبق گزارش بی بی سی گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه، که مقر آن در لندن است، کشته شدن ٢٣ نیروی نظامی، شامل پنج نیروی سوری و ١٨ نفر دیگر از متحدانشان در حملات اسرائیل گزارش داده است.
واکنش آمریکا
یک مقام وزارت خارجه آمریکا در واکنش به حوادث جولان با روزنامه «هاآرتص» مصاحبه کرد و گفت: «از گزارش‌ها درباره شلیک موشک‌ به سمت اسرائیل مطلع هستیم. در صورتی که صحت داشته باشند، بر تصمیم ما برای خروج از برجام صحه می‌گذارند. ایران نیت اصلی‌‌اش را به دنیا نشان ‌داد. بگذارید شکی در این مورد وجود نداشته باشد.»
سخنگوی کاخ سفید در مصاحبه‌ای با فاکس‌نیوز به این حوادث واکنش نشان داد و گفت: «اسرائیل حق دارد از خودش دفاع کند. این حمله نشان می‌دهد نمی‌توان به ایران اعتماد کرد.»
پمپِئو از یک نشست درباره ایران با هم پیمانان اروپایی، آسیایی و خاورمیانه خبر داد این نشست در حالی انجام خواهد شد که آمریکا برجام را ترک کرده است.
واکنش فرانسه و روسیه
فرارو گزارش داد: به دنبال درگیری های نظامی در سوریه  فرانسه و روسیه  ایران و رژیم اسرائیل را به خویشتن‌داری فراخواندند.
رئیس جمهوری فرانسه از ایران و اسرائیل خواست تا از «تشدید تنش» پرهیز کنند. دفتر ریاست جمهوری فرانسه با اعلام خبر در بیانیه‌ای که صبح پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت منتشر شد اعلام کرد امانوئل ماکرون مرتبا در جریان حملات ایران به مواضع اسرائیل در جولان و حملات اسرائیل به پایگاه‌های ایران در سوریه قرار گرفته است.
دفتر ریاست جمهوری فرانسه، همچنین اعلام کرد امانوئل ماکرون دیروز در شهر آخن آلمان با آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور دیدار و در مورد تنش اخیر میان ایران و اسرائیل گفتگو کرد. این دیدار به مناسبت اهدای یک جایزه اروپایی از قبل برنامه‌ریزی شده بوده است.
همچنین از فرارو نقل شده است: معاون وزارت خارجه روسیه از تشدید تنش نظامی بر سر سوریه ابراز نگرانی کرد و خواستار تنش‎زدایی شد. او دراین باره گفت: همه این‎ها بسیار هشدارآمیز و نگران‌کننده است. باید در راستای تنش‎زدایی اقدامی انجام داد.
واکنش بریتانیا و آلمان
اما دولت آلمان پنج‌شنبه به دنبال حملات نظامی متقابل ایران و اسرائیل در بیانیه‌ای مدعی «اقدامات تحریک‌آمیز و خطرناک» ایران  شد و آن را محکوم کرد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته است که «موقعیت فوق‌العاده پیچیده‌ای» در سوریه و میان ایران و اسرائیل وجود دارد. مرکل افزود: «تنها می‌توانم از همه طرف‌ها بخواهم که در این شرایط خویشتنداری به خرج دهند.»
وزارت امورخارجه آلمان نیز اعلام کرد: «این حملات، اقدامی تحریک‌آمیز و خطرناک است و ما آن را به شدت محکوم می‌کنیم. اسرائیل حق دفاع از خود را دارد.
دولت بریتانیا نیز «حملات ایران» به مواضع نظامی اسرائیل را محکوم کرد و از روسیه خواست تا با استفاده از نفوذ خود در سوریه از حملات احتمالی آینده جلوگیری کند.
ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت گفت:« ما حمله ایران را به اسرائیل محکوم می‌کنیم. اسرائیل از حق دفاع از خود برخوردار است. ما از ایران می‌خواهیم تا از حملات احتمالی آینده خودداری کند و طرفین درگیر را به آرامش دعوت می‌کنیم. از روسیه نیز می‌خواهیم تا از نفوذ خود در سوریه استفاده کرده و جلوی حملات آینده از جانب ایران را بگیرد.»
بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا هم از ایران خواسته است که اقدامی انجام ندهد. وزیر خارجه بریتانیا گفته است کشورش از روسیه می‌خواهد که از نفوذ خود برای پایان اقدامات بی‌ثبات‌کننده در سوریه استفاده کند.
وزیر خارجه بحرین هم در توییتی از حق دفاع اسرائیل حمایت کرده است.
خبر حمله اسرائیل به سوریه جو خاورمیانه را همچنان متشنج نگاه داشته است. این تنش ها اتفاقی نیست که کشورهای خاورمیانه در حال حاضر بدان احتیاج دارند. 
وضعیت اقتصادی نابسامان داخل ایران نیازمند ثبات و آرامش در مرزهای کشور و همسایگان و تمرکز بیشتر بر مسائل داخلی و مشکلات مردم است. در صورتیکه موشک پرانی ها و منازعات در کشورهای همسایه ایران گویی آن رخداد معارضی است که نشان از نابخردی عاملان جنگ طلب منطقه آن هم در شرایطی چنین بحرانی دارد.

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

 

 

 

0 0
مصطفی نجفی   undefined 1397/2/22 15:25:54


نشانه هایی از تغییر استراتژی روسیه در قبال ایران پس از خروج ترامپ از برجام!
تا پیش از حصول توافق هسته ای ایران و 1 5 در سال 2015، ایران به دلیل تحریم های گسترده محدودیت های زیادی در روابط با دولت ها، شرکت ها و همچنین قدرت های بزرگ داشت؛ اما پس از برجام، دولت ها و شرکت های اروپایی و آسیایی متعددی برای برقرار روابط و پیوندهای سیاسی و اقتصادی با ایران تمایل نشان دادند.

در این میان، پیش از برجام، روسیه علی رغم اینکه در مواقعی از رویکردهای آمریکا و غرب در قبال پرونده هسته ای ایران انتقاد می کرد، اما در قطعنامه های ضد ایرانی در شورای امنیت که منجر به تحریم های بی سابقه علیه ایران شد، یا موضع خنثی داشت و در بدترین حالت نیز به قطعنامه های ضد ایرانی رای مثبت می داد. به طوری که، هیچکدام از قطعنامه های تحریمی ایران در شورای امنیت با وتوی روس ها مواجه نشده بود.

این در حالی بود که بسیاری از کارشناسان در محیط داخلی و بین المللی، معتقد بودند که روس ها در دوران پیشا برجام همواره از کارت ایران به نفع خود استفاده می کردند و در بزنگاه های حساس که ایران نیاز مبرم به حمایت آن ها داشت امتیازاتی از ایران اخذ می کردند!

با این حال، پس از امضای توافق هسته ای، روس ها که دایره بازیگری و روابط جهانی ایران را گستره تر می دیدند و نظاره گر گسترش روابط ایران با بازیگران رقیب خود بودند، خواهان گسترش روابط خود با ایران شدند.

حال سوال این است؛ اکنون که ایران نیاز به حمایت گسترده دیپلماتیک در سطح جهانی برای مقابله با سیاست های یکجانبه ترامپ دارد، روس ها قرار است همان سیاست بازی با کارت ایران را در پیش بگیرند یا اینکه آن ها به صورت قاطع از ایران حمایت خواهند کرد؟ این سوالی است مهم که هرگونه پاسخ قطعی به آن نمی تواند دقیق باشد.

با این حال، به نظر می رسد با توجه به اینکه هیچ گونه پیوند استراتژیک بلندمدتی میان روسیه و ایران برقرار نیست، می توان از اکنون رفتار روس ها را پیش بینی کرد.

نخستین نشانه از چرخش سیاست روس ها در قبال ایران زمانی ظاهر شد که علی رغم اینکه ایران بارها اعلام کرد با هرگونه توافق الحاقی در برجام مخالف است، الجزیره از قول معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو برای بررسی توافقی الحاقی در ساختار توافق هسته‌ای آمادگی دارد.

از سوی دیگر، در چند روز گذشته در سوریه نیز نشانه هایی بروز پیدا کرد که می تواند آن را شکاف میان روسیه و ایران تعبیر کرد.

گزارش ها حاکی از آن است که روسیه با اسرائیل توافق کرده که عملیات های این رژیم علیه مواضع ایران در سوریه را محدود نکند؛ مشروط بر اینکه روسیه از این حملات آگاه شود تا به نیروهای روس آسیبی وارد نشود.
از سوی دیگر، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه چندی پیش گفته بود که روسیه پس از حمله موشکی سه کشور غربی به سوریه هیچ تعهد اخلاقی که مانع از تحویل اس300 به این کشور شود، ندارد.

روزنامه کامرسانت چاپ مسکو به تازگی به نقل از منابع دیپلماتیک و نظامی روس نیز نوشته بود: مسکو بزودی سامانه های پدافند موشکی اس300 را بطور رایگان به دمشق خواهد داد.

روزنامه روسی به نقل از یک منبع در صنایع دفاعی روسیه افزود: دولت سوریه برای خرید سامانه های اس300 پولی ندارد و روسیه نیز قصد ندارد برای این منظور وامی تخصیص دهد و بدین ترتیب تسلیحات پدافندی در چارچوب کمک های فنی-نظامی روسیه به سوریه واگذار می شود.

با این حال، ظاهرا پس از دیدار نتانیاهو و پوتین در روز چهارشنبه روس ها از تصمیم خود برای تحویل سامانه های اس 300 به سوریه منصرف شدند و قرار نیست این سامانه ها در سوریه مستقر شوند! آنهم مجانی!

ولادیمیر کوژین دستیار رئیس جمهوری روسیه در امور همکاری های فنی-نظامی روز جمعه در مصاحبه با روزنامه ایزوستیا گفت که هیچ مذاکره ای برای تحویل تسلیحات پدافند هوایی اس300 به سوریه برگزار نمی شود.

وی ادامه داد: هم اکنون موضوع تحویل سیستم های پیشرفته پدافند هوایی به سوریه مطرح نیست چرا که نیروهای مسلح سوریه هر آنچه که لازم باشد، در اختیار دارند.

به نظر می رسد، هر زمانی که ایران وارد تنگناها و شرایط حساس بین المللی می شود، روس ها فاصله خود در همکاری های استراتژیک با ایران را بیشتر می کنند و در مقابل در وضعیت های نرمال آن ها تلاش می کنند گوی سبقت در روابط خود با تهران را از دیگران و به ویژه اروپایی ها بربایند!