محل تبلیغ شما
اگر ملت قيام كند همه ما را به دريا خواهد ريخت؛

تاریخ خبر: 1397/2/8

اگر ملت قيام كند همه ما را به دريا خواهد ريخت؛

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

اگر ملت قيام كند همه ما را به دريا خواهد ريخت

دلسوزان حوزه صداي اعتراضات ملت را پيش از آنكه مردم به خيابان بيايند، شنيده‌اند

هشدار تاریخی ۲،بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم

ما یک کشور 80 میلیونی هستیم و این همه امکانات و آب و خاک مناسب داریم در مشکلات خود می‌مانیم؟ 

گشت ارشاد توليد نارضايتي است

هزینه های غفلت از خواست مردم؛در مسائل اعتقادی زور جوابگو نیست

در قم، عده‌ای روحانی نما تشکیل جلسه می‌دهند که چگونه ولایت فقیه را از قانون اساسی حذف کنیم

 

اگر ملت قيام كند همه ما را به دريا خواهد ريخت؛هشدار فقيه ساكن قم

«اگر ملت قيام كند، همه ما را به دريا خواهد ريخت.» اين تازه‌ترين انتقاد و هشدار آيت‌الله عبدالله جوادي‌آملي مرجع تقليد شيعيان است. او روز پنجشنبه در ديدار با علي ربيعي، وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي از مشكل بدخيم يعني فقر فرهنگي و مشكل خوش‌خيم يعني فقر بدني صحبت كرد و گفت: «مردم اوايل انقلاب فشارهاي مختلف از جمله جنگ تحميلي، بمباران‌ها، ترور شخصيت‌ها و... تحمل كرده‌اند اما بدون شك همين مردم اختلاس‌ها و بي‌عرضگي‌هاي مسوولان را تحمل نمي‌كند.»

وي با بيان اينكه فقير طبق آموزه‌هاي قرآن كريم يعني ملتي كه ستون فقراتش شكسته، گفت: «آيا از ملتي كه ستون فقراتش شكسته انتظار مقاومت داريد؟ ملتي كه ويلچري شد توان مقاومت ندارد. ملتي كه جيبش خالي است بدون‌شك زير بار ديگري مي‌رود. بدانيم كه اگر با وجود اين مشكلات ملت قيام كند همه ما را به دريا خواهد ريخت به همين جهت حواس‌تان باشد. البته بسياري از كشور فرار كردند يا جاي فرار خود را فراهم آوردند اما ما جاي فرار نداريم. اين بي‌عدالتي‌ها و بي‌عرضگي‌هاي برخي مسوولان قابل‌تحمل نيست. كشوري كه اين همه منابع و آب و خاك دارد چرا بايد اين همه گرسنه داشته باشد.»

فضاي مجازي يا حقيقي

آيت‌الله جوادي‌آملي اشاره‌اي به يكي از داغ‌ترين مباحث روز يعني «فضاي مجازي» داشت و گفت: «فضاي مجازي به نظر من مجازي نيست بلكه يك فضاي حقيقي است و هرجايي كه انديشه و فكر قابل بيان شد آن فضا فضاي حقيقي است.»

اين نخستين‌بار نيست كه آيت‌الله جوادي‌آملي لب به انتقاد گشوده است. او پيش از اين نيز بارها تلاش كرده تا مسوولان را متوجه ضرورت حل‌وفصل مشكلات مردم كند. از انتقاد به سيستم بانكداري ربوي گرفته تا حمايت از مواضع هاشمي‌رفسنجاني و مخالفت با سياست‌هاي احمدي‌نژاد. وضعيت كنوني جامعه اما كار را به جايي رسانده او مسوولان را سر دوراهي فرار يا همراهي با مردم ديده و توصيه مي‌كند كه «حواس‌تان باشد» زيرا «اين‌ بي‌عدالتي‌ها و بي‌عرضگي‌ها قابل تحمل نيست.»

روسري ابزار انتقاد

آيت‌الله جوادي‌آملي انتقادهاي اقتصادي بسياري دارد و نارضايتي‌هاي اقتصادي را ريشه بستري از اعتراضات مردمي مي‌داند. بر همين اساس نيز دو هفته پيش در ديدار با علي لاريجاني‌، رييس مجلس شوراي اسلامي گفته بود: «آنكه روسري خود را بر سر چوب مي‌كند، با قرآن مخالف نيست بلكه با اين شرايط كشور مخالف است.

پيغمبر(ص) فرمود، كشوري كه مشكل مالي داشته باشد، دينش در خطر است! اين را پيغمبري(ص) مي‌فرمايد كه سه سال را در شعب ابي‌طالب گذرانده، در نتيجه اين دعاي حضرت براي مردم جامعه است كه از خدا مي‌خواهند بين مردم و نان مردم فاصله نيندازد؛ لذا اگر سهل‌انگاري در بخش‌هاي مديريتي و اقتصادي كشور صورت بگيرد، آسيب ديدن دين مردم قطعي است.»

رباخواري خانمان‌سوز

آيت‌الله جوادي‌آملي در جلسه روز پنجشنبه با ربيعي نيز بار ديگر گريزي به مشكلات اقتصادي زد و گفت: « اگر ما توانستيم مشكل پشت ميز نشستن افراد پر ادا، فاصله طبقاتي و بانك‌هاي ربوي و... را حل كنيم ملت در برابر ديگر مشكلات تحمل خواهد كرد اما اين مشكلاتي كه گفته شد واقعا قابل تحمل نيست. بانك‌هاي ربوي و رباخواري كه اكنون در كشور ما وجود دارند خانمان‌سوز است و شعار امسال را با مشكل مواجه مي‌كند چراكه توليد سرمايه مي‌خواهد و وقتي براي توليد به بانك مراجعه كنيد سودهايي حدود ٢٠ درصد را مطالبه مي‌كند.»

او سال گذشته نيز در سيزدهمين همايش بين‌المللي مهدويت گفته بود: «اگر بخواهيم مردم و جامعه‌اي ديني و قرآني داشته باشيم بايد مردمي ايستا و ايستاده داشته باشيم؛ دارا بودن از رهبر خوب تنها يك سوي قضيه است ولي رهبري اين رهبر بايد با حمايت و حضور گسترده و همراه با مقاومت مردم همراه باشد؛ ملتي كه جيب و اقتصاد و خزانه آن خالي است، تضعيف ميشود. مال عامل قيام يك ملت است و اگر كسي جيب و خزانه خالي داشته باشد گدا خواهد بود؛ قرآن كريم گدا را فقير مي‌نامد؛ فقير به اين معني است كه ستون فقرات او شكسته است؛ كسي كه ستون فقرات او شكسته است نمي‌تواند روي
پاي خود بايستد و اين ملت فقير ديگر قدرت قيام ندارد.»

حامي بازنده‌ها

آيت‌الله جوادي‌آملي در انتخابات گذشته از هيچ كانديدايي حمايت نكرده و تنها ابراز اميدواردي كرد تا نام كسي از صندوق بيرون بيايد كه به صلاح جامعه است. اين موضوع اما به معناي بي‌توجهي يا دوري او از سياست نيست. يكي از صريح‌ترين موضع‌گيري‌هاي سياسي او حمايت از علي‌اكبر ناطق‌نوري در انتخابات رياست‌جمهوري ۱۳۷۶ بود.

او در سال ٨٤ نيز حامي كانديداي بازنده يعني آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني بود؛ حمايتي كه به مذاق برخي از طلاب هوادار احمدي‌نژاد خوش نيامده و در برخي از جلسات درس او حاشيه‌ساز شد. حاميان احمدي‌نژاد شعار «جوادي حيا كن هاشمي را رها كن» سر مي‌دادند و آيت‌الله جوادي‌آملي معتقد بود كه «وي {احمدي‌نژاد} را چنان بالا خواهند برد كه طغيان خواهد كرد». به هر روي رياست‌جمهوري احمدي‌نژاد با انتخابات ٨٨ تجديد شد و جوادي‌آملي هم به او تبريك نگفت.

مظلوما حيا و ميتا

زاويه آيت‌الله جوادي‌آملي با احمدي‌نژاد و با رويكرد حمايتي‌اش نسبت به هاشمي همزمان بود. او كه هاشمي را «صحابي صالح و صادق امام راحل» مي‌دانست با ترك كردن مراسم يادبود او (دي ماه ٩٥) حاشيه‌هايي ايجاد كرد. آيت‌الله جوادي‌آملي پيش از اتمام سخنراني خطيب مراسم جمع را ترك كرد و روزنامه ١٩ دي قم در اين باره نوشت: « آيت‌الله جوادي‌آملي از عدم تجليل مناسب از آيت‌الله هاشمي در مراسم يادبود ايشان در قم ناراحت و دلخور شده است. وي كه پيش از اتمام مراسم، مسجد اعظم قم را ترك مي‌كند با اشاره به آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني و با جمله «مظلوما حيا و ميتا» نارضايتي خود را از سخنران و مراسم اعلام كرده است.»

اين مرجع تقليد شيعيان در دولت روحاني به صورت مستقيم از سياست‌هاي او حمايت نكرد و حتي به بيان انتقادات كلي و اقتصادي خود ادامه داد.

با اين وجود با مذاكرات هسته‌اي و تلاش‌هاي دولت در اين زمينه موافق بود. از همين رو در بهمن ما ٩٢ طي يك پيام تصويري به همايش ملي فقه هسته‌اي گفت: « پيام رسمي دين است كه سلاح كشتار جمعي نبايد توليد شود، يك و آنها كه توليد كردند بايد محو كنند، دو.»

كشورداري به شيوه بهشت

آيت‌الله جوادي‌آملي هيچ‌وقت به انتقاد از مسوولان و آسيب‌ها و مشكلات كشور اكتفا نكرده و همواره توصيه‌هايي براي بهبود اوضاع داشته است.

توصيه‌هايي در حوزه‌هاي مختلف كه اگر به كار گرفته شود قطعا مفيد واقع خواهد شد. به عنوان مثال در ديدار اخير با علي لاريجاني به نحوه برخورد مسوولان با يكديگر پرداخته و گفته بود: «در جهنم اينگونه است كه هر كس ديگري را متهم مي‌كند و آبروي او را مي‌ريزد. كشور نبايد اينچنين باشد، بلكه كشور بايد بهشت‌گونه اداره شود.»

او ارديبهشت‌ماه گذشته و همزمان با حضور پاي صندوق راي گفته بود: «رهبر اگر علي(ع) هم باشد تا زماني كه مردم راضي و حاضر و پايدار نباشند، شكست قطعي است. داشتن رهبر خوب يكي از اركان است و اساس كار اين است كه ستون مردم را نگه داريم.»

مخاطب آيت‌الله جوادي‌آملي هميشه مسوولان نبوده و گاهي نيز نخبگان را طرف صحبت قرار داده است. به عنوان نمونه او شهريورماه گذشته در جمع دانش‌پژوهان بيست و دومين دوره طرح ولايت با اشاره به ضرورت دوري جستن از دو غُدّه خطرناك غرور و خودخواهي به نخبگان توصيه كرد: «آنچه در مساله توحيد مشكل ما است يا قاروني فكر كردن است يا فرعوني فكر كردن، مشكل ما همين دو غُدّه است؛ يا ما هر كار خيري كه انجام داديم خودمان را مي‌بينيم و آن مبدأ خلاق و فياض را نمي‌بينيم!»

بايد به انتظار نشست و ديد هشدارها و راهكارهاي فقيه سرشناس ساكن قم مورد توجه مسوولان و مديران كشور قرار خواهد گرفت يا خير؟

اعتماد

دلسوزان حوزه صداي اعتراضات ملت را پيش از آنكه مردم به خيابان بيايند، شنيده‌اند

هشدار تاریخی ۲

 

بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم

سال‌هاست افرادي در كشور ما زيست دارند كه به جايگاه مردم و قدرت آن‌ها هيچ اعتقادي ندارند و حتي زماني سعي داشتند تا به جاي جمهوري اسلامي، حكومت در ايران برپا كنند كه با درايت امام خميني(س) اين فتنه به نتيجه نرسيد. حال همين جريان گويي تفكر خطرناك خود را گسترش داده و توليد مثل كرده و در اذهان برخي مسئولان نيز تاثير را گذشته اند و اين رويه سبب شده است تا صداي مردم را نشنوند. در اين بين برخي دلسوزان كشور هشدارهايي به مسئولان داده‌اند و نقدهايي را بر زبان آورده‌اند تا شايد به غيرت برخي برخورد ولي به نظر خواب آن‌ها بسيار سنگين است.

زنگ دلواپسي

در همين راستا آيت‌ا...‌جوادي آملي از بزرگان حوزه علميه سخنان تامل ‌برانگيزي را در ديدار با علي ربيعي، وزير دولت روحاني به زبان آورد كه برگرفته از پيچيدن صداي مردم در فضاي حوزه و ميان علماست. آیت‌ا... جوادی‌آملی كه خود حامل نامه امام خميني(س) براي هشدارفروپاشي شوروي به گورباچوف بود، امروز در نظام جمهوري اسلامي هشدارهايي را داده‌است. وي در همين حال مي‌گويد: بدانیم که اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت به همین جهت حواس‌تان باشد. البته بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم. این بی‌عدالتی‌ها و بی‌عرضگی‌های برخی مسئولان قابل تحمل نیست. کشوری که این همه منابع و آب و خاک دارد چرا باید این همه گرسنه داشته باشد. این مرجع تقلید با بیان اینکه فقر بدنی یک مشکل خوش‌خیم اما فقر فرهنگی یک مشکل بدخیم است، گفت: جامعه اگر از نظر حیثیت اجتماعی باشد، درست باشد فقر مادی را هم تحمل می‌کند و اینکه اوایل انقلاب فشارهای مختلف از جمله جنگ تحمیلی، بمباران‌ها، ترور شخصیت‌ها و ... را تحمل کرده‌اند اما بدون شک همین مردم اختلاس‌ها و بی‌عرضگی‌های مسئولان را تحمل نمی‌کند. وی با بیان اینکه باید غده‌های بدخیم جامعه که مردم را ناراحت می‌کند شناسایی و برطرف کنیم، گفت: باید بفهمیم و درست عمل کنیم و بدانیم که مسایلی مانند دو تابعیت بودن مسئولان و پر کردن جیب برخی افراد تحمل نمی‌شود. باید بدانیم اگر ملت به‌خاطر همین مسایل نامطلوب شورید دیگر همه را می‌شورد و کنار می‌گذارد. به همین جهت حواس‌تان باشد. جوادی‌آملی تصریح کرد: چگونه است که کشور 800 میلیونی که نظامی کمونیستی و بی‌دین دارد می‌تواند کشور خود را اداره کند اما ما یک کشور 80 میلیونی هستیم و این همه امکانات و آب و خاک مناسب داریم در مشکلات خود می‌مانیم؟ آن کشور با کفر 800 میلیون را اداره می‌کند اما ما با داشتن امام حسین (ع) و امام علی (ع) نتوانسته‌ایم؛ یعنی از این ظرفیت‌ها استفاده نکرده‌ایم.این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه راه‌حل بسیاری از مشکلات کشور ارج نهادن به کارگر است، گفت: دانشگاه‌های ما میزنشین تربیت نکنند چراکه میزنشینی یعنی مفت‌خوری بلکه دانشکده‌های ما باید کارگر تربیت کنند. کشور آلمان در جنگ‌جهانی دوم با خاکستر یکسان شد اما با پشتوانه کار ملت خود مشکلات را برطرف کرد. وی با بیان اینکه براساس آموزه‌های دین ملتی که آب و خاک مناسب دارد اما دستش را به سوی دیگران دراز کند از رحمت خداوند دور خواهد شد، گفت: حقیقت این است که اگر معنی فقر را می‌فهمیدیم بیشتر تلاش می‌کردیم .

فقر را نمي‌شناسيد

جوادی آملی با بیان اینکه فقیر طبق آموزه‌های قرآن کریم یعنی ملتی که ستون فقراتش شکسته، گفت: آیا از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ ملتی که ویلچری شد توان مقاومت ندارد. این مرجع تقلید با بیان اینکه ملتی که جیبش خالی است بدون‌شک زیر بار دیگری می‌رود، گفت: این سخنان را قرآن کریم بیان کرده و ما از قرآن راستگوتر نداریم.

دردسرناديده گرفتن مطالبات

اما اين تنها هشدار حوزويان نيست. روز گذشته اسد‌ا... بیات زنجانی، از شخصيت‌هاي حوزوي نيز در سخناني گفت: معتقدم بخشی از اعتراضات شکل گرفته اخیر، ناشی از نادیده گرفتن مطالبات جوانان بوده است. وي گفته است كه می‌گویند خانم‌ها به ورزشگاه‌ها نروند؛ بنده عرض می‌کنم که ورزشگاه نيز بخشی از این جامعه است؛ نمی‌توان گفت خانم‌ها در فلان خیابان نروند، چون بسترهای فرهنگی مناسبی ندارد؛ طبيعي بوده که این وظیفه شما و بنده است که این بسترها را اصلاح کنیم و الا با اینجا نرو و آنجا نرو موضوعی حل نمی‌شود؛ و در دنیای امروز به جز اینکه خودمان را در معرض این سوال قرار دهیم که نمی‌توانیم مشکلات را حل کنیم، هیچ نتیجه‌ای ندارد.

برگرداندن ملت از دين

سیدحسن خمینی نيز گفته است:« دینداران وقتی تصدی امر دنیای مردم کردند، اگر در تصدی‌گری ناموفق بودند مردم را از دین برمی‌گردانند. وقتی دینداران تصدی دنیا می‌کنند باید دنیا را بهتر از بی‌دینان بسازند. فلسفه قدرت به این است که ما یک گام در مسیر اطاعت از خدا برداریم و در این میان خدمت به خلق هم از مصادیق اطاعت از خداست. اینگونه نیست که بگویم همیشه مدیر باید یک حرکت پوپولیستی انجام دهد که مردم خوش‌شان بیاید. آدمی باید افق آینده را ببیند ولی به این باور دارم که خرد جمعی اشتباه نمی‌کند».

هشدار براي همه

مشخص است آن‌هايي كه دغدغه اسلام، ايران و ملت را دارند نگران آينده هستند و دوست ندارند كه بيشتر از اين به مردم فشارآيد ولي برخي نه تنها صداي ملت را نمي‌شنوند بلكه با ناكارآمدي خودشان زمينه اعتراضات مردمي را نيز فراهم مي‌كنند. بيشتر مردم خواهان اصلاح كشور هستند ولي مقاومت‌هايي كه در برابر اصلاح‌امور وجود دارد مي‌تواند خشم ملت را به همراه داشته باشد و همين موضوع سبب نگراني بزرگان شده است و اميدواريم قبل از آنكه مشكلي ايجاد شود پيشگيري‌هاي لازم در دستور كار همه مسئولان و نهادها قرار گيرد.

 

قانون

نهیب آیت الله 
چگونه است که کشور 800 میلیونی که نظامی کمونیستی و بی‌دین دارد می‌تواند کشور خود را اداره کند 
اما ما یک کشور 80 میلیونی هستیم و این همه امکانات و آب و خاک مناسب داریم در مشکلات خود می‌مانیم؟ 

 آیت‌الله جوادی آملی یکی از مراجع تقلید و آیات عظام در ایران هستند. او در بزنگاه‌های مختلف انتقادات خود را به زبانی صریح بیان کرده و مسئولان را هدف انتقادات خود قرار داده است. بیان انتقادات توسط این مرجع تقلید، سابقه زیادی دارد. نه تنها بر دولت روحانی و زیرمجموعه دولت بلکه در هر زمان از مسئولین ضعف و سستی یا کم کاری دیده است تذکرات خود را به روش‌های گوناگون بیان کرده است. ایشان توصیه‌هایی به دولتمردان داشتند و اگر خطایی از جانب آنها احساس می‌کرد، به صراحت بیان می‌کردند. همه می‌دانیم از جمله انتقادات آیت‌الله به دولت نهم مربوط به کمک‌های این دولت به افراد مستمند و نیازمند بود که آیت‌الله نه در باب مخالفت با کمک به نیازمندان بلکه در مخالفت با نحوه کمک به این افراد مستمند، دولت را از ارائه کمک‌های صدقه‌گونه به آنها برحذر داشت. این مرجع تقلید معتقد است ملت اگر بخواهد قائم یا مقاوم باشد، باید دست و جیبش پر باشد چون ثروت، عامل ایستادگی یک ملت است. آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی در دیدار علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که به شهر قم سفر کرده بود، ضمن تبریک هفته کارگر در چند بخش مسئولین، دانشگاه‌ها و فضای مجازی را مورد بررسی و نقد خود قرار داد و گفت: « چگونه است که کشور 800 میلیونی که نظامی کمونیستی و بی‌دین دارد می‌تواند کشور خود را اداره کند اما ما یک کشور 80 میلیونی هستیم و این همه امکانات و آب و خاک مناسب داریم در مشکلات خود می‌مانیم؟ آن کشور، با کفر، 800 میلیون را اداره می‌کند، اما ما با داشتن امام حسین (ع) و امام علی (ع) نتوانسته‌ایم؛ یعنی از این ظرفیت‌ها استفاده نکرده‌ایم». او در ادامه سخنان منتقدانه خود دریافتن مردم توسط مسئولان را یک امر واجب دانست و به آنها هشدار داد:« بدانیم که اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت به همین جهت حواس‌تان باشد. البته بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم». یکی دیگر از مراجع تقلید شیعیان که با ربیعی در سفر خود به قم دیدار و به ایراد سخنرانی پرداخت، آیت الله وحید خراسانی بود. او در دیدار خود با ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز گفت: « باید با فراهم شدن اشتغال برای جوانان زمینه ازدواج آنان فراهم شود».
حواس‌تان باشد
به گزراش ایلنا آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی در دیدار علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که به شهر قم سفر کرد، ضمن تبریک هفته کارگر در قم گفت: «دانشگاه‌های ما میزنشین تربیت نکنند چراکه میزنشینی یعنی مفت‌خوری بلکه دانشکده‌های ما باید کارگر تربیت کنند».
جوادی‌آملی در این دیدار اشتغال و تولید و ارج نهادن به مقام کارگر را در جامعه ضروری دانسته وبا بیان اینکه فقر بدنی یک مشکل خوش‌خیم اما فقر فرهنگی یک مشکل بدخیم است، گفت: «جامعه اگر از نظر حیثیت اجتماعی باشد، درست باشد فقر مادی هم تحمل می‌کند کما اینکه اوایل انقلاب فشارهای مختلف از جمله جنگ تحمیلی، بمباران‌ها، ترور شخصیت‌ها و ... تحمل کرده‌اند اما بدون شک همین مردم اختلاس‌ها و بی‌عرضگی‌های مسئولان را تحمل نمی‌کند». 
وی با بیان اینکه باید غده‌های بدخیم جامعه که مردم را ناراحت می‌کند شناسایی و برطرف کنیم، گفت: «باید بفهمیم و درست عمل کنیم و بدانیم که مسایلی مانند دو تابعیت بودن مسوولان و پُر کردن جیب برخی افراد تحمل نمی‌شود. باید بدانیم اگر ملت به‌خاطر همین مسایل نامطلوب شورید دیگر همه را می‌شورد و کنار می‌گذارد. به همین جهت حواس‌تان باشد».
آیت‌الله جوادی آملی در نقد مسئولین و مدیران مربوطه به صراحت گفت: «چگونه است که کشور 800 میلیونی که نظامی کمونیستی و بی‌دین دارد می‌تواند کشور خود را اداره کند اما ما یک کشور 80 میلیونی هستیم و این همه امکانات و آب و خاک مناسب داریم در مشکلات خود می‌مانیم؟ آن کشور با کفر 800 میلیون را اداره می‌کند اما ما با داشتن امام حسین (ع) و امام علی (ع) نتوانسته‌ایم؛ یعنی از این ظرفیت‌ها استفاده نکرده‌ایم». این در حالی است که بخش زیادی از مردم در طبقات مختلف نسبت به برخی نهادهای تصمیم‌گیری و رویکرد مدیران مربوطه در حل مشکلات، اعتراض کرده و اعلام نارضایتی کردند
این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه راه‌حل بسیاری از مشکلات کشور ارج نهادن به کارگر است، گفت: «دانشگاه‌های ما میزنشین تربیت نکنند چراکه میزنشینی یعنی مفت‌خوری بلکه دانشکده‌های ما باید کارگر تربیت کنند. کشور آلمان در جنگ‌جهانی دوم با خاکستر یکسان شد اما با پشتوانه کار ملت خود مشکلات را برطرف کرد»
اگر معنی فقر را می‌فهمیدیم بیشتر تلاش می‌کردیم .
وی با بیان اینکه براساس آموزه‌های دین ملتی که آب و خاک مناسب دارد اما دستش را به سوی دیگران دراز کند از رحمت خداوند دور خواهد شد، گفت: حقیقت این است که اگر معنی فقر را می‌فهمیدیم بیشتر تلاش می‌کردیم.
آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه فقیر طبق آموزه‌های قرآن کریم یعنی ملتی که ستون فقراتش شکسته، گفت: آیا از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ ملتی که ویلچری شد توان مقاومت ندارد.
این مرجع تقلید با بیان اینکه ملتی که جیبش خالی است بدون‌شک زیر بار دیگری می‌رود، گفت: این سخنان را قرآن کریم بیان کرده و ما از قرآن راستگوتر نداریم.
جایی برای فرار
آیت‌الله جوادی‌آملی تصریح کرد: «بدانیم که اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت به همین جهت حواس‌تان باشد. البته بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم. این بی‌عدالتی‌ها و بی‌عرضگی‌های برخی مسئولان قابل تحمل نیست. کشوری که این همه منابع و آب و خاک دارد چرا باید این همه گرسنه 
داشته باشد. وی با اشاره به بیان نظرات مردم در فضای مجازی گفت: فضای مجازی به نظر من مجازی نیست بلکه یک فضای حقیقی است و هرجایی که اندیشه و فکر قابل بیان شد آن فضا فضای حقیقی است.
منطق بی‌عرضگی
این مرجع تقلید با اشاره به برخی ناکارآمدی‌ها در کشور گفت: کشور هلند با اینکه کوچک‌تر از مناطق شمالی ایران است اما بخش عمده‌ای از لبنیات کشور دنیا را تامین می‌کند اما ما که نمی‌توانیم در این زمینه ظهور و بروز کنیم به خاطر بی‌عرضگی است .
بانک‌های ربوی شعار امسال را با مشکل مواجه‌ می‌کند
جوادی آملی گفت: «اگر ما توانستیم مشکل پشت میز نشستن افراد پر ادا، فاصله طبقاتی و بانک‌های ربوی و ... را حل کنیم ملت در برابر دیگر مشکلات تحمل خواهد کرد اما این مشکلاتی که گفته شد واقعا قابل تحمل نیست». کما اینکه یکی از انتقادات همیشگی این مرجع تقلید وجود ربا در بانک‌ها بوده است. او پیش از این در درس خارج تفسیر خود در مسجد اعظم در حالی که بغض گلوی وی را گرفته و اشک در چشمانش حلقه زده بود، مراتب تاثر و ناراحتی خود را از وجود ربا در سیستم بانکی ابراز کرد. و اعلام کرد بانک‌های ربوی و رباخواری که اکنون در کشور ما وجود دارند خانمان‌سوز است و شعار امسال را با مشکل مواجه می‌کند چراکه تولید سرمایه می‌خواهد و وقتی برای تولید به بانک مراجعه کنید سودهایی حدود 20 درصد را مطالبه می‌کند.
ایجاد اشتغال برای جوانان کشور
یکی دیگر از مراجع تقلید شیعیان که در این دیدار در قم سخنرانی کرد، حضرت آیت الله وحید خراسانی بود. او در دیدار خود با ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز گفت: « باید با فراهم شدن اشتغال برای جوانان زمینه ازدواج آنان فراهم شود».
آیت‌الله وحید خراسانی در ادامه سخنان خود با تاکید بر ایجاد اشتغال برای جوانان جویای کار گفت:‌ «بیکاری جوانان به امری قابل توجه تبدیل شده و از این رو لازم است که مسوولان مربوطه و ازجمله وزارت کار فکری برای این موضوع کنند چراکه تا اشتغال آنان فراهم نشود زمینه ازدواج آنان نیز فراهم نخواهد شد». پیش از سخنان آیت‌الله وحید خراسانی، علی ربیعی نیز گزارشی از عملکرد مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را خدمت این مرجع تقلید گزارش کرد.

همدلی

گشت ارشاد توليد نارضايتي است

 

برخورد سوال برانگیز مامور گشت ارشاد با یک خانم جوان با واکنش‌ها و بازتاب گسترده‌ای در داخل و خارج کشور همراه بوده است. بسیاری از چهره‌های سیاسی با محکوم کردن این نوع برخورد خواستار تغییر رویکرد گشت ارشاد در برخورد با شهروندان شدند. کار حتی به اینجا ختم نشد و نمایندگان مجلس طرح سوال از وزیر کشور را نیز در دستور کار خود قرار دادند. به‌نظر می‌رسد مساله حجاب به‌عنوان یک مقوله اجتماعی و فرهنگی باید با نگاه فرهنگی نیز نگریسته شود و امنیتی و سیاسی کردن آن نتیجه عکس به‌همراه خواهد داشت. به همین دلیل و برای تحلیل و آسیب‌شناسی وضعیت گشت ارشاد در جامعه «آرمان» با آیت‌ا... سیدحسین موسوی تبریزی دادستان کل کشور در سال‌های ابتدایی انقلاب، مجتهد و مدرس حوزه علمیه قم گفت‌وگو کرده که در ادامه از نظر می‌گذرانید.

دیدگاه شما درباره نوع برخورد گشت ارشاد با یک خانم جوان که با بازتاب گسترده‌ای نیز همراه بوده چیست؟ اسلام درباره نوع و شیوه «امر به معروف و نهی از منکر» چه دیدگاهی دارد؟

در ابتدا باید عنوان کنم که میزان نارضایتی‌ها از شیوه برخورد دستگاه‌های اجرایی با مردم افزایش یافته است. این در حالی است که برخی از مدیران نیز با اظهارات و رفتارهای خود به این نارضایتی‌ها دامن می‌زنند و آن را تشدید می‌کنند. بنده همواره به نظام جمهوری اسلامی و مسئولان آن علاقه داشته و دارم. این وضعیت چه در زمانی که بنده در جمهوری اسلامی مسئولیت داشتم و چه امروز که بیشتر به تدریس و پژوهش مشغول هستم وجود داشته است. به همین دلیل نیز مسائلی که مطرح می‌کنم از روی دلسوزی و برای بهبود شرایط جامعه است و هیچ‌گونه غرض‌ورزی سیاسی در آن وجود ندارد. با این وجود باید این نکته را گوشزد کنم که برخی از مسئولان به دست خود در بین مردم تولید نارضایتی می‌کنند. این وضعیت مانند این است که برخی مدیران و عاملان اجرایی در کشور، کارخانه تولید نارضایتی راه‌انداخته‌اند. به‌عنوان مثال انتشار فیلم کتک خوردن یک خانم جوان توسط نیروهای گشت ارشاد به‌صورت گسترده‌ای در بین مردم و به خصوص نسل جوان تولید نارضایتی کرده است. این در حالی است که مخالفان نظام نیز در خارج از کشور تا آنجا که می‌توانند روی این موضوعات مانور تبلیغاتی می‌دهند و از آن سوءاستفاده می‌کنند. البته مقصر ما هستیم که بهانه به دست آنها می‌دهیم. دشمن از حربه دروغ، شایعه سازی و نشر اکاذیب درباره ما نمی‌تواند به اهداف خود برسد و بلکه بیشتر از رفتارها و سیاست‌های اشتباه ما بهتر می‌تواند سوء استفاده کند. در نتیجه هنگامی که با رفتارهای اشتباه بهانه به دست دشمن می‌دهیم باید منتظر پیامدهای آن نیز باشیم. به همین دلیل نیز قبل از آنکه به رفتار دشمن نگاه کنیم باید به رفتار خود نگاه کنیم که آیا رفتارمان درست بوده و یا خیر.

چارچوب‌های امر به معروف و نهی از منکر کجاست؟ چه اتفاقی رخ می‌دهد که عامل امر به معروف و نهی از منکر از چارچوب‌ها خارج شده و به‌صورت نفسانی و غرض‌ورزانه با دیگران برخورد می‌کنند؟ چرا برخی این مقوله را با غرض‌ورزی سیاسی و شخصی در هم آمیخته‌اند؟

دین مبین اسلام اهمیت بسیار زیادی برای امربه معروف و نهی از منکر قائل است و در روایات آمده که تمامی واجبات با امر به معروف و نهی از منکر کامل می‌شود. به همین دلیل نیز به همان اندازه که شیوه صحیح امربه معروف و نهی از منکر در قبولی واجبات تاثیرگذار است، اجرای ناصحیح آن نیز در ترک واجبات یا ناقص اجرا شدن آن تاثیرمنفی از خود برجای می‌گذارد. در نتیجه کسی که قصد امربه معروف و نهی از منکر دارد باید با ویژگی‌ها و شرایط آن به خوبی آشنا باشد. در مرحله نخست ما باید بدانیم معروف و منکر چیست و انسان در چه زمانی به معروف نزدیک می‌شود و چه زمانی به منکر؟ بدون‌شک فهم ناصحیح از چگونگی اجرای امر به معروف و نهی از منکر «معروف» را به «منکر» تبدیل می‌کند. به‌عنوان مثال برای کودکی که در دوران پهلوی متولد شده و مشاهده کرده مادربزرگش بی‌حجاب است، بی‌حجابی منکر تلقی نمی‌شود و گمان می‌کند او هم باید بی‌حجاب باشد. این در حالی است که در طول چهل سالی که از عمر جمهوری اسلامی می‌گذرد ما تلاش جدی برای تحقق حجاب اصیل اسلامی در جامعه انجام نداده‌ایم. حجاب یک مقوله فرهنگی است و باید با رویکرد فرهنگی با آن برخورد کرد. ما هنوز موفق نشده‌ایم مفاسد حجاب را به خوبی برای مردم تشریح کنیم و پیامدهای بی‌حجابی را برای زنان نهادینه کنیم. در ابتدای انقلاب که بنده مسئولیت دادستانی کل کشور را برعهده داشتم ما در برخورد با مساله حجاب همواره با رویکرد فرهنگی و عقلایی جلو می‌رفتیم و اتفاقا نتیجه بهتری گرفتیم. به همین دلیل نیز ما باید در ابتدا ماهیت امر به معروف و نهی از منکر را بشناسیم و در مرحله دوم روی کیفیت و نوع بیان آن کار کنیم. شیوه امربه معروف و نهی از منکر بسیار حائز اهمیت است. در بسیاری از مقاطع باید امر به معروف و نهی از منکر باید به‌صورت غیرمستقیم و بدون برخورد سلبی با طرف مقابل صورت بگیرد. به‌عنوان مثال امام حسن(ع) و امام حسین(ع) هنگامی که در مسجد مشاهده کردند یک فرد در حال وضو گرفتن است و این کار را به‌صورت صحیح انجام نمی‌دهد خودشان تصمیم گرفتند در منظر آن فرد وضو بگیرند و از ایشان سوال کنند که آیا وضوی آنها صحیح است یا خیر. در چنین شرایطی بود که فرد به اشتباه خود در وضو گرفتن پی برد.

از دیدگاه اسلام حد و حدود حجاب تا کجاست؟ آیا در دین اسلام همواره به اجباری‌بودن حجاب تاکید شده یا اینکه براساس برخی از اظهارنظرها حجاب می‌تواند اختیاری هم باشد؟

این مساله بسیار مهمی است و به همین دلیل نیاز به بررسی و مباحثه جدی علما دارد که آیا حجاب یک مقوله اجباری است یا اختیاری. پیامبر اسلام تا 15 سال پس از رسالتشان کاری با حجاب نداشتند. با این وجود مسائلی در این‌باره رخ داد و برخی از بی‌حجابی زنان پاکدامن سوء استفاده می‌کردند و این سوء استفاده‌ها سبب تلخکامی‌هایی شد که پیامبر اسلام به چاره‌جویی درباره این مساله پرداختند. حتی در این زمینه وحی نیز نازل شد و شرایطی برای زن مسلمان در نظر گرفته شد که از گزند سوءاستفاده‌کنندگان در امان باشد. اسلام همواره به‌دنبال حفظ کرامت و حرمت زنان در جامعه بوده و این مساله از اهم واجبات است. در جمهوری اسلامی نیز این موضوع از سال62 به بعد به‌صورت جدی در دستور کار مسئولان فرهنگی جامعه قرار گرفت. در آن مقطع زمانی بنده دادستان کل کشور بودم و آیت‌ا... هاشمی نیز رئیس مجلس و امام جمعه تهران بودند. تصمیمی که ما در این زمینه گرفتیم این بود که این مساله را به خود مردم واگذار کنیم تا مردم به هر شیوه‌ای که تمایل دارند با این مساله برخورد کنند. این در حالی است که در آن مقطع زمانی بی‌حجاب‌ها بیشتر از بدحجاب‌ها بودند. با این رویکرد فرهنگی و ایجابی که مردم در این زمینه در پیش گرفتند خیلی زود فرهنگ حجاب در جامعه حکمفرما شد. با این وجود امروز تعداد بدحجاب‌ها افزایش پیدا کرده است. فیلمی که بنده از برخورد اخیر گشت ارشاد با یک خانم جوان مشاهده کردم نه‌تنها سبب جلوگیری از بی‌حجابی و بدحجابی در جامعه نمی‌شود و بلکه سبب دوری و موضع‌گیری جوانان نسبت به احکام اسلامی خواهد شد. در گذشته نیز برخورد سلبی با مساله ماهواره‌ها در منزل شهروندان نتیجه عکس به‌همراه داشت. براساس گزارشات منتشر شده در این زمینه هنگامی که ماموران دیش‌های ماهواره را در پشت بام منازل جمع می‌کردند هنوز 24 ساعت نمی‌شد که دوباره این دیش‌ها نصب می‌شد و همان رویکرد قبلی ادامه پیدا می‌کرد. اصل حجاب در اسلام واجب است و تقریبا از ضروریات اسلام است. نکته قابل تامل این است که کسانی که امروز از برخورد مامور گشت ارشاد با آن خانم جوان که بدحجاب بود حمایت کردند. 22بهمن با همین خانم‌ها که برخی بدحجاب هستند مصاحبه و نظرخواهی می‌کنند. به همین دلیل نیز به‌نظر می‌رسد کسانی دنبال منافع خود هستند و از رویکردهای فرهنگی به‌عنوان ابزاری موثر استفاده می‌کنند. حجاب در اسلام واجب و ضروری است، اما اجبار نیست. با این وجود مقوله اجبار مساله جداگانه‌ای است که نیاز به بررسی و کنکاش بیشتری دارد. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که حکومت اسلامی اگر به این نتیجه برسد که بی‌حجابی ممکن است سبب مفسده در جامعه شود می‌تواند براساس مقتضیات جامعه تصمیم دیگری درباره حجاب اتخاذ کند.

چرا رویکردهای قبلی برای حجاب، اغلب نتیجه خوبی نداشته به‌نوعی بدحجابی تبدیل شده است؟ امروز حتی نوع حجاب خانم‌های محجبه نیز با حجابی که جزئی از مبانی انقلاب بود فاصله گرفته است. آیا نوع برخورد‌های غیراصولی بی‌حجابی را به بدحجابی تبدیل کرده است؟

بله؛ ما موفق نشده‌ایم جامعه را در زمینه حجاب اقناع کنیم. با حرف زدن که نمی‌توان حجاب را در جامعه نهادینه کرد و بلکه این مساله نیاز به کار عملی و فرهنگی دارد. وضعیت حجاب نیز تاحدود زیادی مانند نماز خواندن در کشور است. براساس آمار رسمی امروز تعداد نمازخوان‌های شرکت‌کننده در نماز جمعه در حدود300‌هزار نفر است. سوال مهم در این زمینه این است که چه شده که تعداد نمازخوان‌های کشور به این رقم رسید؟ چه شده که یک جوان در ماه مبارک رمضان به‌صورت علنی در خیابان سیگار می‌کشد؟ بدون شک آن چیزی که «ایمان» را در جامعه تقویت می‌کند «موعظه حسنه» است. پیغمبر مکرم اسلام نیز از جانب خداوند ماموریت داشت که اهداف الهی را با حکمت، عقلانیت، تدبیر و «موعظه حسنه» به پیش ببرد. در نتیجه کسی که قصد امربه معروف و نهی از منکر دارد باید دارای اخلاق حسنه و نیکو باشد تا بتواند در جهت تغییر منکر به سمت معروف تاثیرگذار باشد.

تحلیل آسیب‌شناسانه شما از حضور گشت ارشاد در جامعه ما چگونه است؟ آیا گشت ارشاد در طول مدتی که در جامعه به وجود آمده از تاثیرگذاری مثبتی برخوردار بوده است؟

به‌نظر من گشت ارشاد در زمینه حجاب عملکرد موفقی نداشته است. برای روشن شدن این مساله کافی است در خیابان قدم بزنید تا متوجه شرایط حجاب در جامعه شوید. بدون شک پنج سال قبل وضعیت حجاب از امروز بهتر بود و ده سال قبل وضعیت حجاب از پنج سال پیش هم بهتر بود. از کنار هم گذاشتن چنین مواردی به‌نظر می‌رسد عملکرد گشت ارشاد نتیجه خوب و موثری نداشته است. این وضعیت حتی در خانواده‌های مذهبی نیز وجود دارد. در گذشته وضعیت حجاب در خانواده‌های مذهبی نیز به مراتب از امروز بهتر بود. ما باید با واقع‌بینی به مسائل جامعه نگاه کنیم و اگر در زمینه‌ای عملکرد موفقی نداشته‌ایم از خود انتقاد کنیم. اگر حضور گشت ارشاد در جامعه با نتیجه مطلوب همراه بوده پس چرا وضعیت حجاب روزبه‌روز در حال وخیم‌تر شدن است؟ بنده دوبار درس خارج امر به معروف و نهی از منکر را تدریس کرده‌ام و به خوبی با شرایط سخت امر به معروف و نهی از منکر آشنا هستم. با این وجود حتم دارم که بسیاری از کسانی که خود را متولی گشت ارشاد می‌دانند هنوز به‌صورت دقیق و علمی با مساله امر به معروف و نهی از منکر آشنا نیستند. به همین دلیل نیز کسانی که به‌صورت اشتباه امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند بدون اینکه از پیامدهای اقدام خود اطلاع داشته باشند گناه بزرگی مرتکب می‌شوند.

برخی از افراد و گروه‌های خاص که رسانه نیز در اختیار دارند از نوع برخورد گشت ارشاد با خانم جوان حمایت کردند. دیدگاه شما درباره این افراد چیست؟

بنده باید به‌صراحت عنوان کنم که از موضع‌گیری درباره این موضوع تعجب کردم. بدون شک سخن ریاست قوه‌قضائیه ممکن است در بین برخی از افراد جامعه به شکل دیگری تفسیر شود و در آینده پیامدهای بیشتری برای جامعه به‌همراه داشته باشد. رویکردی که چنین اقداماتی را در جامعه تایید یا ترغیب کند، ممکن است نتیجه خوبی نداشته باشد. برخوردهای سخت در این موارد با روح مهربانانه دعوت به معروف به آسانی سازگار نمی‌شود و در اسلام جایگاهی ندارد. کسی اجازه ندارد در جامعه و در انظار عمومی با یک شهروند هر چند خطاکار، برخوردی خشن داشته باشد.

 

آرمان

مراجع و شخصیت ها هشدار دادند؛هزینه های غفلت از خواست مردم

آیت الله بیات زنجانی : در مسائل اعتقادی زور جوابگو نیست

نجشنبه و جمعه گذشته، سخنرانی‌ها و دیدارهای شماری از مراجع، مسئولان دولتی و قضایی، محلی برای طرح دیدگاه‌های متعدد و گاه متفاوت درباره وقایع چند ماه گذشته بود. وقایعی که از اعتراض‌های خیابانی دی ماه 96 شروع شد و پس لرزه‌های آن هرچند خفیف‌تر، ادامه دارد. در همین راستا بود که عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در سفری به مشهد، آیت‌الله جوادی آملی در دیدار با علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آیت‌الله بیات زنجانی در دیدار محمدمهدی تندگویان معاون وزیر ورزش و جوانان و دادستان کل کشور در اختتامیه پانزدهمین همایش سراسری رؤسای کل دادگستری و دادستان‌های سراسر کشور، از دیدگاه خود به صورت مسأله و البته راه حل پیشنهادی آن پرداختند. دیدگاه‌ها و راهکارهایی که البته متفاوت با هم هستند. برخی همچنان بر راهکارهای قضایی و کنترلی در برابر پدیده‌ها و اتفاقات اصرار دارند و بعضی نیز تأکید دارند که باید تغییرات اجتماعی درون جامعه را پذیرفت و مردم را قانع کرد.
آیت‌الله جوادی آملی و آیت‌الله بیات زنجانی از مراجع عظام تقلید طی سخنانی درباره آنچه در ماه‌های گذشته رخ داد، تذکراتی دادند. آیت‌الله جوادی آملی که روز پنجشنبه میزبان علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود، با اشاره به مشکلات مردم گفت: «بدانیم که اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت... بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم.» وی با بیان اینکه «طبق آموزه‌های قرآن کریم فقیر یعنی ملتی که ستون فقراتش شکسته» تصریح کرد: «آیا از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ ملتی که ویلچری شد توان مقاومت ندارد
 
فضای مجازی،فضای حقیقی است
آیت‌الله جوادی آملی با طرح این پرسش که «چگونه است که کشور 800 میلیونی که نظامی کمونیستی و بی‌دین دارد، می‌تواند کشور خود را اداره کند اما ما یک کشور 80 میلیونی هستیم و این همه امکانات و آب و خاک مناسب داریم در مشکلات خود می‌مانیم؟» ادامه داد: «کشور هلند با اینکه کوچک‌تر از مناطق شمالی ایران است اما بخش عمده‌ای از لبنیات دنیا را تأمین می‌کند؛ اما ما که نمی‌توانیم در این زمینه ظهور و بروز کنیم به خاطر بی‌عرضگی است.» این مرجع تقلید با بیان اینکه «ملتی که جیبش خالی است بدون‌شک زیر بار دیگری می‌رود»، به بیان نظرات مردم در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: «فضای مجازی به نظر من مجازی نیست؛ بلکه یک فضای حقیقی است و هرجایی که اندیشه و فکر قابل بیان شد، آن فضا فضای حقیقی است
   
اعتراض‌ها به دلیل نادیده گرفتن جوان‌ها بود
یک روز بعد از این اظهارات،آیت‌الله اسدالله بیات زنجانی در دیدار محمدمهدی تندگویان معاون وزیر ورزش و جوانان و فرزند شهید محمدجواد تندگویان، بخش دیگری از مشکلات مردم را مورد اشاره قرار داد و  با بیان اینکه «ما به جای اعتماد به جوانان، حتی خواسته‌های مشروعشان را نیز نادیده گرفتیم»، گفت: «معتقدم بخشی از اعتراضات شکل گرفته اخیر، ناشی از همین نادیده گرفتن مطالبات جوانان بوده است
به گزارش ایلنا، وی با یادآوری اینکه جوامع مختلف با چنین مشکلاتی دست به گریبان هستند، گفت:« ما با دغدغه‌ها چگونه رفتار کرده‌ایم؟ پاسخ مناسب داده‌ایم؟ اگر از من سؤال کنید پاسخ خواهم داد، خیر! رفع دغدغه که نکرده‌ایم هیچ، هر روز هم به دغدغه‌هایشان افزوده‌ایم
آیت‌الله بیات زنجانی در ادامه سخنانش، به بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها اشاره و تصریح کرد: «می‌گویند خانم‌ها به ورزشگاه‌ها نروند؛ بنده عرض می‌کنم که ورزشگاه هم بخشی از این جامعه است؛ نمی‌توان گفت خانم‌ها در فلان خیابان نروند، چون بسترهای فرهنگی مناسبی ندارد؛ طبیعی‌ است که این وظیفه شما و بنده است که این بسترها را اصلاح کنیم و الا با اینجا نرو و آنجا نرو موضوعی حل نمی‌شود؛ و در دنیای امروز به جز اینکه خودمان را در معرض این سؤال قرار دهیم که نمی‌توانیم مشکلات را حل کنیم، هیچ نتیجه‌ای ندارد
  
زور، نتیجه عکس می‌دهد
او با تأکید بر اینکه «اگر به خواسته‌ها بی‌توجهی شد، هر روز دغدغه‌ای بر دغدغه‌ها افزوده شد، جامعه حتی در سطحی‌‌ترین مسائل هم که شده، از خود مخالفت بروز می‌دهد» تأکید کرد: «ما یا متوجه نیستیم که جامعه در حال رصد رفتار ماست و یا خود را به نادانی زده‌ایم؛ در این زمان مردم که معترض می‌شوند و علیه ما شعار می‌دهند، دنبال دلیل می‌گردیم؛ این مردم همان مردم فهیم دوران انقلاب هستند؛ فرزندان همان شهدای بزرگوار دوران جنگ هستند؛ الآن چرا معترضند؟ طبیعی‌ است که دلیلش را باید در رفتار ما جست وجو کرد.» بیات زنجانی در ادامه با تأکید بر اینکه «در مسائل اعتقادی، زور جوابگو نیست» گفت: «ما از نماز بالاتر نداریم، ولی آیا می‌توان به کسی گفت باید به زور نماز بخوانی؟ قطعاً خیر؛ ذات انسان‌ها این زور را نمی‌پذیرد و طبیعی‌ است که نتیجه عکس خواهد داد
  
حتی فرزندان ما در مقابل فشار، مقاومت می‌کنند
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور که از سوی رئیس جمهوری مأموریت یافته بود تا گزارشی دقیق از اعتراض‌های دی ماه تهیه و ارائه کند، در سخنانی در مشهد بار دیگر تغییرات نسل را یادآور شده و خواستار توجه جدی رسانه‌ها و منبرها به این موضوع شد و گفت: «باید ببینیم چقدر با نسل جدید ارتباط برقرار کرده‌ایم چون حکومت کردن بدون برقراری ارتباط ممکن نیست
به گزارش ایرنا، وی که در گردهمایی مسئولان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی سراسر کشور سخن می‌گفت، با بیان اینکه «با تغییر سبک زندگی هم روبه‌رو هستیم» گفت: «با برداشته شدن مرزها، سبک زندگی و سلیقه‌ها عوض شده است. این سبک زندگی هر روز به صورت جدیدی القا می‌شود و قدرت مدیریت را می‌گیرد. بعضی افراد صحبت‌هایی را مطرح می‌کنند که حلال مشکل نیست. نمی‌ شود به زور کاری را انجام داد و اگر بخواهیم فشار ‌آوریم حتی اگر فرزند انسان باشد بعد از چند بار بالاخره در برابر ما مقاومت می‌کند.» به گفته وزیر کشور، «محور و ثقل ما در این دوران باید در تغییرات باشد و نخستین مورد در حوزه تغییر نسل، این است که باید با تغییرات آنها همراه باشیم. صدا و سیما، منبرها، دانشگا‌ه‌ها، آموزش و پرورش باید تغییرات را مدنظر داشته باشند وگرنه نخواهیم توانست اثرگذار باشیم و لاجرم دیگران تأثیر خواهند گذاشت.» وی با انتقاد تلویحی از سنگ‌اندازی بر سر راه سیاست‌های دولت، تصریح کرد: «هوای نفس، نفسانیات، فقدان همکاری و تبعیت نکردن از قانون نمی‌گذارد با منافع ملی جامعه همراهی کنیم. به این معنا که اگر با یک مسئولی مشکل داریم چوب لای چرخ او می‌گذاریم. حتی اگر صدها نفر دیگر در این میان ضرر کنند. اینها به این خاطر است که آموزش ندیده‌ایم که منافع و قدرت ملی را ارجح بدانیم
مروری گذرا بر آنچه دو مرجع تقلید شیعیان،سید حسن خمینی یادگار امام راحل و وزیر کشور مطرح کرده‌اند، نگاه‌ها را بار دیگر متوجه اعتراض‌های دی ماه سال گذشته کرد. اعتراض‌هایی که در کمتر از دو هفته به صد شهر کوچک و بزرگ کشیده و در 42 شهر به خشونت و درگیری منجر شد. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشورپیش از این در گفت‌وگو با «ایران» خبر داد که علاوه بر کشته و مجروح شدن شماری از شهروندان و معترضان، قریب 900 نفر از نیروی انتظامی در این حوادث زخمی شدند. گستردگی جغرافیایی اعتراض‌ها، در کنار خشونت معترضان و طرح برخی شعارها برای اولین بار،  باعث شد عموم مسئولان خواستار روشن شدن واقعیت ماجرا شوند.
در حالی که برخی از نهادها و مسئولان معتقد بودند اعتراض‌ها از خارج از کشور سازماندهی شده است، اما وزیر کشور تأکید کرد در نتیجه بررسی و استعلامات از نهادهای انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی همچنین پرس و جو از نیروهای میدانی و خود معترضان، به این نتیجه نرسیده‌اند که اعتراض‌ها «سازماندهی» شده بود. به گفته رحمانی فضلی، «نارضایتی مردم» سنگ بنای اعتراض‌های دی ماه بود؛ اعتراض‌هایی که به گفته او، کماکان زمینه اش وجود دارد و نیازمند پاسخگویی است. همین تفاوت دیدگاه درباره دلایل و ریشه‌های اعتراض‌ها در مواجهه با پدیده‌ها و اتفاقات جدیدتری همچون پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی، گشت ارشاد و... هم دیده می‌شود. در چنین شرایطی است که برخی ناظران معتقدند به جای صرف کردن تمام توش و توان خود برای محدودیت «تلگرام»، باید صدای مردم شنیده شود. به اعتقاد این گروه در شرایطی که هنوز اقدامی جدی و عملی برای اقناع بخش معترض جامعه صورت نگرفته است، برخی موضوعات از جمله برخورد فیزیکی گشت ارشاد که فیلم آن به صورت گسترده منتشر شد، می‌تواند به التهاب‌ها بیفزاید و صد البته در این میان، موج‌سواری رسانه‌ها و کشورهای دیگر، خیلی دور از انتظار نیست.نگاهی گذرا به مناظره رسانه‌ای دو سوی این دیدگاه‌ها، نشان می‌دهد یک طیف، تنها به اعتراض‌هایی که متوجه دولت می‌شود، مشروعیت می‌دهند اما سایر اعتراض‌ها را تلاش کشورهای دیگر برای آشوب‌آفرینی می‌دانند؛ در نگاه این گروه، تلگرام، متهم ردیف اول است و عموم اعتراض‌ها حاصل «تحریک» است و «سازماندهی بیرونی» رد پای چنین دیدگاهی بعد از انتشار فیلم برخورد یک مأمور نیروی انتظامی با خانمی در یکی از پارک‌های تهران، مشهود بود. چنانکه این گروه ضمن تقبیح کار مأمور خاطی، این گزاره را مطرح کردند که فیلمبرداری از این برخورد و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی از پیش برنامه‌ریزی شده بود.
گروه دیگر اما معتقدند مردم به برخی شرایط و سیاست‌ها اعتراض دارند و روی اعتراضشان علاوه بر دولت، دیگر نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز است. به باور این طیف، اعتراض‌های دی ماه، اگرچه از کف خیابان جمع شد اما زمینه‌های بروز مجدد دارد و راه چاره تنها شنیدن صدای مردم، تلاش برای رفع مشکلات و اقناع‌سازی است.  این دسته معتقدند دیگر دوران اثر گذاری «زور» و «فشار» گذشته است و اگر تأثیری باشد، تأثیر «بالعکس» است.

 

روزنامه ایران

دادستان کل کشور:

در شهر مقدس قم، عده‌ای روحانی نما تشکیل جلسه می‌دهند که چگونه ولایت فقیه را از قانون اساسی حذف کنیم / از نوع فیلمبرداری مشخص است که ماجرای زن بدحجاب در پارکی در تهران برنامه ریزی شده بود

دادستان کل کشور گفت: دشمن حتی در بین حوزه‌های علمیه هم برای نفوذ تلاش و برنامه دارد، بنده به اعتبار مسئولیت در دادگاه ویژه می‌بینم که گزارشات غیر قابل تردیدی در این رابطه ارائه می‌شود؛ در شهر مقدس قم عده‌ای روحانی نما در قالب تشکل هایی، تشکیل جلسه می‌دهند و موضوع جلسه این آقایان این است که چگونه موضوع ولایت فقیه را از قانون اساسی و نظام حذف کنیم.

 

دادستان کل کشور توجه به قانون، اجرای عدالت و کار جهادی را مولفه‌های دیگر انقلابی عمل کردن در دستگاه قضا عنوان کرد و خطاب به دادستان‌ها گفت: دادستان نباید ساعت کار داشته باشد لذا تا می‌توانید و توان دارید خدمت کنید.

به گزارش «انتخاب»، حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور، در اختتامیه پانزدهمین همایش سراسری روسای کل دادگستری و دادستان‌های سراسر کشور با مفید وصف کردن مطالب ارائه شده در این همایش با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه قوه قضاییه باید صد در صد انقلابی باشد، توجه به این موضوع را یک تکلیف شرعی دانست.

به نوشته میزان، وی توجه به قانون، اجرای عدالت و کار جهادی را مولفه‌های دیگر انقلابی عمل کردن در دستگاه قضا عنوان کرد و خطاب به دادستان‌ها گفت: دادستان نباید ساعت کار داشته باشد لذا تا می‌توانید و توان دارید خدمت کنید که این خدمت هم برای خودتان مفید است، هم باعث خوشنامی نظام جمهوری اسلامی و دستگاه قضایی می‌شود و هم رضایت خاطر مردم را نیز به همراه دارد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به بررسی تخصصی شش موضوع حقوق عامه، فضای مجازی، مواد مخدر، امور اقتصادی، نظارت بر دادسرا‌ها و مسایل امنیتی، مطالب مطروحه در کارگروه‌ها را مفید و موثر ارزیابی کرد.

دادستان کل کشور با تاکید بر ضرورت توجه به کار جهادی در دستگاه قضا، به نقش مدعی العمومی دادستان اشاره کرد و افزود: مردم و جامعه یک حق عمومی دارد که دادستان باید مطابق قانون دنبال این حق باشد.

وی به بیان نکاتی پیرامون احقاق حقوق عامه پرداخت و با اشاره به تدوین دستورالعمل حقوق عامه از دادستان‌ها خواست هر نکته و پیشنهادی در رابطه با این موضوع دارند را تا دو هفته آینده به دادستانی کل کشور ارائه کنند.

دادستان کل کشور گفت: حتما باید در رابطه با صیانت از حقوق عامه و حفظ آن اولویت بندی صورت گیرد و با توجه به شرایط منطقه و استان این اولویت بندی انجام شود.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با تاکید بر استفاده از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی در حوزه حقوق عامه، اظهار کرد: هر موضوعی که در حوزه هر نهاد و تشکیلات دولتی هست باید آن‌ها را مکلف کنیم که اقدامات را انجام داده و دادستان نظارت بر پیشرفت کار داشته باشد.

وی حفظ امنیت مردم در ابعاد مختلف را به عنوان مولفه دیگر مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: امنیت به چند دستگاه از جمله وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، بسیج و قوه قضاییه مرتبط است که هرکدام وظیفه‌ای دارند و در این زمینه همفکری را می‌طلبد لذا دادستان‌ها باید جلسات مستمر داشته باشند.

دادستان کل کشور افزود: امروز امنیت هدف دشمن و سیبلی برای تیر‌های کشنده‌ای که به طرف ما شلیک می‌کنند، است و کاملا مشخص می‌باشد که دشمن مسایل اعتقادی، فرهنگی، اقتصادی و اعتماد عمومی جامعه را هدف گرفته و متناسب با حمله دشمن باید خودمان را مجهز کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری اظهار کرد: دشمنان در مسایل اقتصادی، اعتقادی، فرهنگی، امنیتی و نظامی کار و هزینه می‌کنند و باید حساسیت ویژه‌ای به این موضوع داشت.

وی ادامه داد: برخورد با قاچاق کالا و ارز به دلیل قانون، عمدتا به عهده قوه قضاییه نیست و با سازمان تعزیرات است و رسیدگی به پرونده‌های قاچاق سازمان یافته و پرونده‌هایی که در تعزیرات منتهی به برائت می‌شود بر عهده دستگاه قضا است و سازمان تعزیرات وظیفه دارد این قبیل پرونده‌ها را به دادستان اعلام کند که قبلا این کار صورت نمی‌گرفت و با پیگیری‌های صورت گرفته در دو سال اخیر این اقدام صورت می‌گیرد؛ لذا دادستان‌ها در این دو موضوع با جدیت ورود کنند؛ چرا که قاچاق ضربه‌هایی را به اشتغال و تولید وارد کرده است.

دادستان کل کشور با طرح این سئوال که مگر امکان دارد این حجم عظیم از قاچاق و ارز بدون تبانی از مبادی رسمی وارد کشور شود از بررسی این موضوع در دادستانی کل خبر داد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به مصیبت‌هایی که قاچاق و ارز برای کشور و اقتصاد کشور ایجاد می‌کند و ضرورت پیگیری دادستان‌ها نسبت به تبانی‌های صورت گرفته در این زمینه گفت: بنده سفری به بندر شهید رجایی داشتم و آنجا از نزدیک در جریان مشکلات قرار گرفتم؛ از این رو دکتر خشنودی در معاونت اقتصادی دادستانی کل را مسئول این کار کرده و تاکید کردم، چون مسئله قاچاق مهم است، مستقیما ورود پیدا نموده و مطالبه بررسی و پیگیری دارم.

دادستان کل کشور در ادامه خطاب به دادستان‌های سراسر کشور گفت: در هر حوزه‌ای که معاونت اقتصادی برای پیگیری معضل و پرونده‌های مرتبط با قاچاق کالا و ارز داشت، همکاری‌های لازم را داشته باشید؛ چرا که امسال هم به لحاظ تاکیدات مقام معظم رهبری و هم به لحاظ مسایل اقتصادی باید موضوع قاچاق کالا و ارز را جدی‌تر از گذشته پیگیری کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به موضوع قاچاق خودرو در حوزه بندرعباس، گفت: در رابطه با این موضوع دادستانی بندرعباس ورود پیدا کرد و حتی برخی دستگاه‌های اجرایی نیز به این موضوع صحه گذاشتند، اما مشاهده کردیم که مسئول یکی از گمرکات طی مصاحبه‌ای اعلام داشت که مراحل قانونی ورود این خودرو‌ها طی شده است؛ در همین ارتباط بنده به رییس دادگستری کل استان هرمزگان اعلام کردم که موضوع را بررسی کنید که مدیرکل گمرک با توجه به اسنادی که موجود است و دال بر وقوع تخلف دارد، بر چه مبنایی چنین صحبتی را مطرح کرده است.

دادستان کل کشور در ادامه خطاب به دادستان‌های کل کشور گفت: از حوزه‌هایی که گرفتار معضل قاچاق کالا و ارز هستند مجدانه می‌خواهیم به این مسئله با جدیت بپردازند و بدانید که در این رابطه ما هر نوع مساعدتی که بخواهید از قاضی متخصص تا ارائه آموزش در مرکز، در اختیار شما می‌گذاریم.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری توجه دادستان‌ها را به سه اقدام در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز معطوف کرد و ادامه داد: از بعد وظیفه نظارت بر حقوق عامه به این موضوع ورود کرده، پرونده‌های قاچاق سازمان یافته را با جدیت رسیدگی نموده و برای پرونده‌هایی که در سازمان تعزیرات در مورد آن‌ها برائت صادر می‌شود وقت گذاشته و بررسی کنید.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه با اشاره به تلاش دشمنان برای سلب اعتماد مردم از نظام گفت: دشمنان تلاش می‌کنند که توده مردم را به واسطه اقداماتی در رسانه‌های جدید نظیر پیام رسان‌ها، نسبت به نظام بی اعتماد کنند؛ مقام معظم رهبری پیرامون ضرورت سازماندهی فضای مجازی تاکیدات فراوانی دارند؛ ما شاهد هستیم که دشمنان از طریق این فضا دروغ و نیرنگ و مسایل ضداخلاقی و مسایل ضدامنیتی را پیش می‌برند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه از دولت مصرانه می‌خواهیم که در اجرای منویات مقام معظم رهبری نسبت به ساماندهی پیام رسان‌ها اهتمام داشته باشند، گفت: از یک سو باید به تقویت پیام رسان‌های داخلی پرداخت و از سویی دیگر باید به جامعه این اطمینان داده شود که به هیچ وجه هیچ مقام و دستگاهی حق ورود به عرصه زندگی خصوصی اشخاص را ندارد.

وی تصریح کرد: به عنوان دادستان کل و شما به عنوان دادستان‌های سراسر کشور این اطمینان را به مردم بدهید که هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی و هم با توجه به فتوای مقام معظم رهبری به هیچ وجه ورود به زندگی خصوصی اشخاص در شبکه‌های اجتماعی مجاز نیست و به مردم بگویید که چنین القائاتی از سوی دشمنان برای سلب اعتماد مردم طرح می‌گردد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری گفت: مردم هرجا دیدند تخلفی صورت گرفته است سریعا مراجعه کنند تا ببیند که قوه قضاییه در دفاع از حق آن‌ها ورود پیدا می‌کند و متخلفین و مجرمین را به اشد مجازات می‌رساند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری تاکید کرد: به موجب حکم شرع و فتوای مقام معظم رهبری و آیین نامه ابلاغ شده سرک کشیدن به حریم خصوصی اشخاص از طریق بیام رسان‌ها مجاز نیست.

دادستان کل کشور در ادامه با اشاره به مشاهده آثار نفوذ دشمن گفت: دشمن حتی در بین حوزه‌های علمیه هم برای نفوذ تلاش و برنامه دارد، بنده به اعتبار مسئولیت در دادگاه ویژه می‌بینم که گزارشات غیر قابل تردیدی در این رابطه ارائه می‌شود؛ در شهر مقدس قم عده‌ای روحانی نما در قالب تشکل هایی، تشکیل جلسه می‌دهند و موضوع جلسه این آقایان این است که چگونه موضوع ولایت فقیه را از قانون اساسی و نظام حذف کنیم.

وی تصریح کرد: دشمن ستون خیمه انقلاب، یعنی ولی فقیه را هدف گرفته و نهاد‌هایی نظیر قوه قضاییه و سپاه و نیروی انتظامی را که در راستای اهداف و سیاست‌های تعیین شده رهبری حرکت می‌کنند، هدف گرفته است و تلاش دارد این ارکان را به انحای مختلف با دروغ سازی و صحنه سازی مورد هجمه قرار دهد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به موضوع مواجهه مامور نیروی انتظامی با یک زن بدحجاب در پارکی در تهران گفت: قرائن نشان می‌دهد که این برخوردی که به واسطه این ماجرا با نیروی انتظامی صورت گرفت، برنامه ریزی شده بود و این موضوع از نوع فیلمبرداری این ماجرا مشخص بود.

دادستان کل کشور ادامه داد: البته ممکن است در نحوه تذکر دادن مامور نیروی انتظامی نیز اشتباه و تخلفی صورت گرفته باشد که ما از این موضوع دفاع نمی‌کنیم، اما مشاهده کردید در این ماجرا عده‌ای با هدف تخریب نیروی انتظامی وارد شدند و فیلم گرفته شده از ماجرا را با چه سرعتی در پیام رسان‌ها نشر دادند و حتی برخی از آقایان و خانم‌های نماینده و برخی جریانات سیاسی در نشریات در قبال این مسئله موضع گیری‌هایی کردند.

وی بیان داشت: اگر یک مامور نیروی انتظامی برخلاف مقررات برخوردی را صورت داده باید به سازمان قضایی نیرو‌های مسلح مراجعه کرد تا موضوع رسیدگی شود، اما اینکه بدون بررسی موضوع عده‌ای در مجلس و روزنامه‌ها سر و صدا کنند قابل قبول نیست.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه با انتقاد از افرادی که در قبال این حرکات فریادشان به آسمان بلند می‌شود، اما در قبال توهین یک فرد نانجیب به ساحت مقدس امام رضا (ع) سکوت می‌کنند گفت: آیا شما یک سرمقاله در روزنامه‌های آن‌ها دیده اید که این فرد توهین کننده به ساحت مقدس امام رضا (ع) را محکوم کرده باشند؟

دادستان کل کشور ادامه داد: در این موضوع، فرد اهانت کننده به محض اینکه متوجه شد دستگاه قضایی پیگیر موضوع است به قصد فرار به فرودگاه امام مراجعه کرد که خوشبختانه توسط دادستانی تهران در همانجا دستگیر شد.

وی افزود: من به دادستان تهران گفتم که این جریان را فقط در اختیار دادسرای فرهنگ و رسانه نگذارد و آن را از بعد امنیتی هم پیگیری کند؛ چطور می‌شود فردی با آن سابقه این چنین به حریم حضرت علی ابن موسی الرضا که ولی نعمت ما هست جسارت کند و بعد هم قصد فرار به خارج از کشور را داشته باشد؛ باید پشت پرده این ماجرا را دید.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری اظهار کرد: متاسفانه عده‌ای در داخل کشور به دنبال این هستند که از نهاد‌هایی همچون قوه قضاییه، سپاه و نیروی انتظامی یک نقطه ضعف بگیرند و آن را به هر طریقی که می‌توانند و با قدرت رسانه‌ای که دارند بزرگ و برجسته کنند.

دادستان کل کشور افزود: آیا می‌شود در مملکت امام زمان (عج) و در کشور امام رضا (ع) یک فرد نانجیب آن حرف‌های نامربوط و زشت را به حریم ولایت بزند و کسی کار به کارش نداشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه با اشاره به تلاش‌های مذبوحانه امریکا و رژیم سعودی برای توطئه چینی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی گفت: آمریکا با تمام توانش به میدان آمده و عربستان سعودی میلیارد‌ها دلار در اختیار آمریکا گذاشته تا در سوریه آدم کشی کنند و علیه جمهوری اسلامی توطئه چینی نمایند.

وی افزود: آن مردک که رییس جمهور آمریکا است، یک روز سران رژیم سعودی را به گاو شیرده تشبیه می‌کند و روز دیگر نیز در واکنش به سفر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی چنین می‌گوید که مواظبت کنید او با خودش شپش به آمریکا نیاورده باشد!‌ ای خاک بر سر فردی که این ذلت و خاری را برای خود و ملتش می‌طلبد، صرفا برای اینکه چهار صباحی حکومت کند! در حالیکه اگر به ملت خود متکی باشد وضع دیگری برایش رقم می‌خورد.

دادستان کل کشور در ارتباط با مسائل دادسرا‌ها ادامه داد: روسای کل دادگستری امکانات لازم را در اختیار دادستان‌ها قرار دهند.

وی نظارت مستمر بر دادسرا‌ها وضابطین را مورد تاکید قرار داد و گفت: ضابطین به موجب قانون زمانی می‌توانند ورود به تحقیقات کنند که آموزش دیده باشند و کارت ضابطیت برای آن‌ها صادر شده باشدکه از سال گذشته این موضوع در حال انجام است.

حجت الاسلام و المسلمين منتظري با تاكيد بر اهتمام ويژه به موضوع امر به معروف و توجه ويژه به دستورالعمل های ابلاغي بر ضرورت تعيين شعبی برای مسايل امنيتی اشاره كرد و افزود: اگر نياز به آموزش است دادستانی كل كشور اين امكان را فراهم می‌كند.

وی خطاب به دادستان‌ها تصریح کرد: پرونده‌ها بدون استثنا به محض ورود ثبت شده و بعد از آن به ضابطین ارجاع داده شود.

برخورد قاطع وجدی با جرایم مشهود، تکریم ارباب رجوع، نظارت مستمر بر زندان‌ها و زندانیان، استفاده از ظرفیت‌های تخصصی دادستانی کل در موضوعات مختلف، حمایت از تولیدکنندگان و رعایت نظم نیز موضوعات دیگری که دادستان کل کشور به آن اشاره کرد.

ابتکار

ادعای دادستان کل کشور:عده‌ای روحانی نما تشکیل جلسه می‌دهند که چگونه ولایت فقیه را از قانون اساسی حذف کنیم 

انتخاب ـ دادستان کل کشور گفت: دشمن حتی در بین حوزه‌های علمیه هم برای نفوذ تلاش و برنامه دارد، بنده به اعتبار مسئولیت در دادگاه ویژه می‌بینم که گزارشات غیر قابل تردیدی در این رابطه ارائه می‌شود؛ در شهر مقدس قم عده‌ای روحانی نما در قالب تشکل هایی، تشکیل جلسه می‌دهند و موضوع جلسه این آقایان این است که چگونه موضوع ولایت فقیه را از قانون اساسی و نظام حذف کنیم.
حجت الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور، در اختتامیه پانزدهمین همایش سراسری روسای کل دادگستری و دادستان‌های سراسر کشور با مفید وصف کردن مطالب ارائه شده در این همایش با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه قوه قضاییه باید صد در صد انقلابی باشد، توجه به این موضوع را یک تکلیف شرعی دانست.
منتظری با اشاره به بررسی تخصصی شش موضوع حقوق عامه، فضای مجازی، مواد مخدر، امور اقتصادی، نظارت بر دادسرا‌ها و مسایل امنیتی، مطالب مطروحه در کارگروه‌ها را مفید و موثر ارزیابی کرد.
دادستان کل کشور با تاکید بر ضرورت توجه به کار جهادی در دستگاه قضا، به نقش مدعی العمومی دادستان اشاره کرد و افزود: مردم و جامعه یک حق عمومی دارد که دادستان باید مطابق قانون دنبال این حق باشد.
دادستان کل کشور گفت: حتما باید در رابطه با صیانت از حقوق عامه و حفظ آن اولویت بندی صورت گیرد و با توجه به شرایط منطقه و استان این اولویت بندی انجام شود.
دادستان کل کشور افزود: امروز امنیت هدف دشمن و سیبلی برای تیر‌های کشنده‌ای که به طرف ما شلیک می‌کنند، است و کاملا مشخص می‌باشد که دشمن مسایل اعتقادی، فرهنگی، اقتصادی و اعتماد عمومی جامعه را هدف گرفته و متناسب با حمله دشمن باید خودمان را مجهز کنیم.
او ادامه داد: دشمنان در مسایل اقتصادی، اعتقادی، فرهنگی، امنیتی و نظامی کار و هزینه می‌کنند و باید حساسیت ویژه‌ای به این موضوع داشت.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه با اشاره به تلاش دشمنان برای سلب اعتماد مردم از نظام گفت: دشمنان تلاش می‌کنند که توده مردم را به واسطه اقداماتی در رسانه‌های جدید نظیر پیام رسان‌ها، نسبت به نظام بی اعتماد کنند؛ مقام معظم رهبری پیرامون ضرورت سازماندهی فضای مجازی تاکیدات فراوانی دارند؛ ما شاهد هستیم که دشمنان از طریق این فضا دروغ و نیرنگ و مسایل ضداخلاقی و مسایل ضدامنیتی را پیش می‌برند.
دادستان کل کشور با بیان اینکه از دولت مصرانه می‌خواهیم که در اجرای منویات مقام معظم رهبری نسبت به ساماندهی پیام رسان‌ها اهتمام داشته باشند، گفت: از یک سو باید به تقویت پیام رسان‌های داخلی پرداخت و از سویی دیگر باید به جامعه این اطمینان داده شود که به هیچ وجه هیچ مقام و دستگاهی حق ورود به عرصه زندگی خصوصی اشخاص را ندارد.
وی تصریح کرد: به عنوان دادستان کل و شما به عنوان دادستان‌های سراسر کشور این اطمینان را به مردم بدهید که هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی و هم با توجه به فتوای مقام معظم رهبری به هیچ وجه ورود به زندگی خصوصی اشخاص در شبکه‌های اجتماعی مجاز نیست و به مردم بگویید که چنین القائاتی از سوی دشمنان برای سلب اعتماد مردم طرح می‌گردد.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری گفت: مردم هرجا دیدند تخلفی صورت گرفته است سریعا مراجعه کنند تا ببیند که قوه قضاییه در دفاع از حق آن‌ها ورود پیدا می‌کند و متخلفین و مجرمین را به اشد مجازات می‌رساند.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری تاکید کرد: به موجب حکم شرع و فتوای مقام معظم رهبری و آیین نامه ابلاغ شده سرک کشیدن به حریم خصوصی اشخاص از طریق بیام رسان‌ها مجاز نیست.
وی تصریح کرد: دشمن ستون خیمه انقلاب، یعنی ولی فقیه را هدف گرفته و نهاد‌هایی نظیر قوه قضاییه و سپاه و نیروی انتظامی را که در راستای اهداف و سیاست‌های تعیین شده رهبری حرکت می‌کنند، هدف گرفته است و تلاش دارد این ارکان را به انحای مختلف با دروغ سازی و صحنه سازی مورد هجمه قرار دهد.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه با اشاره به تلاش‌های مذبوحانه امریکا و رژیم سعودی برای توطئه چینی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی گفت: آمریکا با تمام توانش به میدان آمده و عربستان سعودی میلیارد‌ها دلار در اختیار آمریکا گذاشته تا در سوریه آدم کشی کنند و علیه جمهوری اسلامی توطئه چینی نمایند..
روزها به سرعت در حال گذران هستند و خردادماه که در دوره‌های مختلف تاریخی آبستن حوادث و اتفاقات ملی و تاریخی است در حال نزدیک شدن. از مناسبت‌های این ماه‌، سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر قهرمان و چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری و روز دزفول است‌، روزهای بزرگ و عزیزی که با مردم خوزستان عجین شده‌‌اند هرچند که تمام مردان مرد ایران در نام‌آوری این دو روز نقش‌آفرینی کرده‌‌اند .
خوزستان از قدیم خواسته یا ناخواسته مورد بی‌مهری واقع شده‌، در صورتی که مردمان خوزی خوزستان اعم از لر و بختیاری‌، دزفولی و شوشتری و عرب در طول تاریخ از جمله در دفاع مقدس جانفشانی‌ها کردند و هر لحظه هم در دفاع از کیان ایران اسلامی آماده حراست و حفاظت از وجب به وجب خاک ایران هستند. خوزستان در طول تاریخ خاک نداد، ولی اینک فرزندان خوزستان هر روز خاک‌‌ می‌خورند‌، رودهای بسیار و پرآب خطه جنوب عامل اولین تمدن‌های بشری بود، ولی امروز مردمان آن خطه از آن آب فراوان و مزایای آن محروم هستند و هر روز با استرس انتقال باقی‌مانده ‌‌اندک آب خوزستان مواجه هستند و فعالیت‌های کشاورزی زحمتکشان آن دیار که از همجواری با آب‌‌ است، مانند کشت برنج و... در شرف تعطیلی است.
خوزستان که زمانی قطب اشتغال کشور و بهتر بگویم خاورمیانه بود، امروز با مشکل بیکاری بسیاری از جوانان خود دست و پنجه نرم‌‌ می‌کند. خوزستان که زمانی از امن‌ترین نقاط ایران بود و بین خانه‌ها دیوار به شکل کنونی معنا نداشت و در بسیاری از شهرهای آن خصوصا مناطق نفت‌خیز گیاهی به نام مورت حریم خانه‌ها را مشخص‌‌ می‌کرد، امروز ضریب امنیتی آن بالا نیست و...
موارد ذکر شده و بسیاری دیگر سیاه‌نمایی نیست، واقعیت تلخ این روزهاست. به خوزستان باید بیشتر توجه کرد. یکی از مشکلات خوزستان ضعف مدیریتی در بیشتر سطوح است و همچنین عدم انسجام مطلوب قومی و بین قومی و همگرایی واقعی بین آحاد جامعه است.برای رفع خیلی از این مسائل و تفهیم به مسئولین اجرایی کشوری و لشکری که یادشان رفته خوزستانی هستند و باید به زادگاه خود متعهد باشند، یک پیشنهاد شخصی دارم که خواسته بسیاری از مردم خوزستان است و آن به یمن روزهای مقدس و عزیز سوم و چهارم خرداد، مردم خوزستان مانند خیلی از استان‌ها و شهر‌های دیگر دیداری با رهبر معظم داشته باشند، چرا که جدا از گرامیداشت این مناسبت‌ها‌، انسجام و وحدت اقوام مختلف خوزی هم تقویت شده و با دستورات و رهنمودهای پدرانه معظم‌له بسیاری از مشکلات استان زرخیز خوزستان حل می‌شود و تلنگری به مسئولین استانی و کشوری‌‌ است .
در این راستا و تشکیل این محفل نماینده ولی فقیه در استان آقای موسوی جزایری، سردار محسن رضایی‌، دریابان علی شمخانی و سردار غلامعلی رشید بسیار‌‌ می‌توانند تاثیرگذار باشند و شرایط و امکان این دیدار را مهیا کنند. این مسئله خواسته زیادی نیست و حق مردم نجیب خوزستان است. انشاءالله رهبر معظم هم عنایت ویژه‌ای به این خواسته داشته باشند که حتما دارند و این دیدار در آن ایام مقدس شکل گیرد .

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است