محل تبلیغ شما
لباس تیم ملی؛بدون یوز، بدون درآمدزایی و بدون طراحی ویژه!

تاریخ خبر: 1397/1/27

لباس تیم ملی؛بدون یوز، بدون درآمدزایی و بدون طراحی ویژه!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

بدون یوز، بدون درآمدزایی و بدون طراحی ویژه!

لباس جام‌جهانی طراحی نشده است!

علی کریمی و حاشیه‌های جدید لباس تیم ملی

کیت ایران؛ همچنان آفتاب- مهتاب ندیده!

تمسخر پیراهن تیم ملی در حالا خورشید

 

 

بعد از فسخ قرارداد با اسپانسر قبلی پیراهن تیم ملی که انتقادهای فراوانی بابت بی‌کیفیت بودن آن وجود داشت، انتظار می‌رفت تا فدراسیون فوتبال قرارداد محکم‌تری با آدیداس، اسپانسر فعلی منعقد کند اما شفاف‌سازی سرپرست کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با ایسنا نشان داد خیلی نباید به این مسئله خوش‌بین باشیم. طبق گفته هدایت ممبینی نه تنها یوز از پیراهن تیم ملی حذف شده بلکه قرار است شاگردان کی‌روش با لباس‌های سفید ساده به میدان بروند. به گزارش ایسنا، ممبینی در بخشی از صحبت‌های خود اعلام کرد: «یوز ایرانی هم به دلیل نوع خاص لباس و روزنه‌هایی که برای تنفس روی آن وجود دارد حذف شد. اگر یوز مانند قبل روی پیراهن می‌ماند، تکنولوژی آدیداس زیر سوال می‌رفت. پیشنهاد دادیم طرح یوز بین آرم فدراسیون فوتبال و لوگوی آدیداس قرار بگیرد که به دلیل ازدحام طرح در آن بخش لباس، این موضوع منتفی شد. پیشنهاد دیگرمان برای این‌که یوز پشت پیراهن و بین شماره و اسم بازیکن طراحی شود هم منتفی شد. به همین دلایل یوز از پیراهن تیم ملی حذف شد.» این در حالی است که مدیران فدراسیون بارها تاکید کردند که یوز حتما روی لباس وجود خواهد داشت. علاوه بر این ممبینی گفت: «آدیداس پیراهن خاصی برای تیم ملی ایران طراحی نکرده است. در این زمان محدود فرصتی برای طراحی لباس وجود نداشت.» جالب‌ترین قسمت اظهارات ممبینی مربوط به تکذیب بیانیه چند ماه قبل فدراسیون فوتبال بود. فدراسیون فوتبال چند ماه قبل که خبر همکاری ایران و آدیداس را در جام جهانی منتشر کرده بود، در قسمتی از اطلاعیه خود به دریافت ۱۵ درصد درآمد آدیداس از محل فروش البسه هواداری تیم ملی اشاره و ابراز امیدواری کرد تا ۱.۵ میلیون یورو (حدود ۱۰ میلیارد تومان) از این محل درآمد داشته باشد. ممبینی با رد وجود چنین بندی در قرارداد فدراسیون فوتبال و آدیداس تاکید کرد: «تنها نکته واضح این است که به دلیل اشتیاق فراوان ما برای عقد قرارداد، محدودیت زمانی و این‌که آدیداس نمی‌خواست لباس‌هایش را به همین راحتی وارد بازار کند قرار شد این لباس‌ها با ۷۰ درصد تخفیف به ما تحویل داده شود.» اما عجیب‌ترین اظهارات ممبینی جمله پایانی او در گفت‌وگو با ایسناست: «این شرکت آلمانی تمایلی به عقد قرارداد نداشت اما با پافشاری ما در نهایت مسئولان آدیداس رضایت دادند.» چنین اظهاراتی از سوی سرپرست کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال در حالی مطرح می‌شود که دیگر تیم‌های حاضر در جام جهانی نه تنها از قرارداد با آدیداس منتفع شده‌اند بلکه با طراحی ویژه از سوی این شرکت در روسیه حضور خواهند داشت. هرچند نباید از این موضوع به سادگی گذشت که با توجه به اظهارات تاج رئیس فدراسیون فوتبال مبنی بر رعایت نشدن کپی‌رایت در ایران، شرکت آدیداس نکاتی را در قرارداد تاکید داشته تا به نوعی بابت درآمدزایی، فدراسیون فوتبال ایران منتفع نشود. به نظر می‌رسد کیفیت لباس، اولویت اصلی برای استفاده از برند آدیداس بوده که البته با توجه به وجود برندهای ارزان‌تر و حتی تولیدات متنوع داخلی، مسئولان فدراسیون فوتبال می‌توانستند با هزینه به مراتب کمتری نسبت به جذب اسپانسر پیراهن تیم ملی اقدام کنند.

خراسان

عضو هیأت‌رئیسه فدراسیون درباره پرونده آدیداس و تیم ملی:

لباس جام‌جهانی طراحی نشده است!

گروه ورزش| با افشاگری‌هایی که روز گذشته هدایت ممبینی عضو هیأت رئیسه و رئیس کمیته بازاریابی و اقتصادی فدراسیون فوتبال انجام داد‌، حالا می‌توان به صراحت به آبروریزی‌های قرارداد آدیداس و صحبت‌های قبلی مدیران فدراسیون پرداخت، ولی ماجرا از چه قرار است؟
بی‌توجهی به شفاف‌سازی
 از همان اعلام عقد قرارداد
درباره پرونده قرارداد فدراسیون فوتبال و آدیداس از همان اول ابهام‌های زیادی وجود داشت. فدراسیون ابتدا در خبری کوتاه بدون شفاف‌سازی اعلام کرد این شرکت معتبر با قراردادی یک‌ساله اسپانسر پوشاک تیم‌ملی در جام‌جهانی است. در همین حین این رسانه‌ها بودند که رسما با افشاگری‌های خود نشان دادند قرارداد طرفین اسپانسرینگ نیست و مدیران فدراسیون قبول کرده‌اند از آدیداس برای تیم‌ملی با ٧٠‌درصد تخفیف در جام‌جهانی لباس خریداری کنند. افشای این حقیقت سروصدای زیادی در محافل ورزشی به راه انداخت و بعدها مشخص شد شرکت‌های زیادی به فدراسیون پیشنهاد داده بودند در ازای پرداخت پول حاضرند اسپانسر لباس باشند که با توجه به خواسته کی‌روش برای استفاده از برند آدیداس به تمام این پیشنهادها و مسأله درآمدزایی از لباس تیم‌ملی در جام‌جهانی پشت شد.
بهانه عجیب فدراسیون و وعده درآمد ١,٥‌میلیون یورویی
بعد از این اتفاقات مدیران فدراسیون در بیانیه‌ای اعلام کردند به‌خاطر قوانین داخلی و مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت نتوانسته‌اند با آدیداس قرارداد اسپانسرینگ امضا کنند. آنها همچنین تاکید کردند در قرارداد آدیداس به این مسأله اشاره شده که از محل فروش لباس به هواداران، مبلغ ١,٥‌میلیون یورو درآمد عاید فدراسیون خواهد شد که با توجه به عدم‌انتشار مفاد قرارداد از همان موقع ابهاماتی پیرامون این مسأله وجود داشت.
وعده‌های تو خالی درباره طراحی لباس تیم ملی
ابهام بعدی بر سر طراحی لباس آدیداس تیم‌ملی در جام‌جهانی بود. این شرکت از لباس تمام کشورهای طرف قرارداد خود چند ماه قبل رونمایی کرد و طراحی‌هایی بسیار ویژه‌ برای لباس تیم‌های ملی مختلف انجام شده بود که در این میان با این‌که فدراسیون فوتبال برای خرید لباس به آدیداس پول هم داده بود،‌ خبری از طراحی لباس برای تیم‌ملی نبود. بعد از آن مدیران فدراسیون در چند نوبت تاریخ‌های مختلف را برای رونمایی از طرح لباس تیم‌ملی اعلام کردند که هیچ‌کدام اتفاق نیفتاد و وقتی رسانه‌ها به این موضوع انتقاد کردند، مهدی تاج، رئیس فدراسیون رسما اعلام کرد آدیداس به‌خاطر بحث کپی‌رایت و شرایط بازاری ایران رونمایی از طرح را به تأخیر انداخته است، ولی در آینده‌ای نزدیک از طرح لباس تیم‌ملی رونمایی خواهد کرد.
افشاگری ممبینی
در چنین شرایطی روز گذشته هدایت ممبینی، عضو هیأت رئیسه فدراسیون و رئیس کمیته بازاریابی و اقتصادی در مصاحبه‌ای تمام صحبت‌های انجام‌شده در مصاحبه‌های مدیران و بیانیه فدراسیون فوتبال را تکذیب کرد. او با اعلام خبر حذف طرح یوز از پیراهن تیم‌ملی تاکید کرد هیچ بندی در قرارداد درباره این‌که فدراسیون از محل فروش لباس‌های تیم‌ملی به مردم ١,٥‌میلیون یورو درآمد خواهد داشت، وجود ندارد، به این ترتیب تمام صحبت‌های تاج و بیانیه فدراسیون عملا غیرواقعی از آب درآمد. افشاگری بعدی ممبینی درباره طراحی لباس تیم‌ملی بود که رسما اعلام کرد به‌خاطر کمبود زمان، آدیداس هیچ طراحی‌ای برای لباس تیم‌ملی انجام نخواهد داد و لباس‌های ساده سفید و قرمز تیم‌ملی صرفا فقط از نمایندگی خریداری خواهد شد و در اختیار ملی‌پوشان قرار خواهد گرفت.
رعایت‌نشدن شأن تیم‌ملی
حالا همه اهالی فوتبال ایران و کارشناسان روی یک مسأله اتفاق نظر دارند که شأن تیم‌ملی فوتبال ایران به‌عنوان بهترین تیم آسیا برای حضور در جام‌جهانی در موضوع لباس رعایت نشد. این‌که چرا مدیران از همان ابتدا به فکر طراحی لباس تیم‌ملی برای جام‌جهانی نبودند یک طرف قضیه است که ناراحتی به بار آورده است، اما موضوع مهمتر صحبت‌ها درباره درآمد ١,٥‌میلیون یورویی و طراحی ویژه برای لباس‌های تیم‌ملی است که تمام آنها از سوی عضو هیأت‌رئیسه تکذیب شد.

 

شهروند

این لباس تیم ملی نیست آقای رشیدپور!

انتشار تصاویری با عنوان طرح لباس تیم ملی در جام جهانی 2018 در فضای مجازی باعث شد فدراسیون فوتبال با جعلی خواندن آن واکنش نشان بدهد.

به گزارش " ورزش سه" روزگذشته عکسی از لباسی منتسب به تیم ملی ایران منتشر شده و در فضای مجازی و توسط کانال های مختلف اعلام شد که این همان لباس تیم ملی در جام جهانی است که به دلیل فرصت کمی که وجود داشته به شکلی ساده طراحی شده است. لباسی که برخلاف تصورات طرح زیبایی نداشت و همانطور که انتظار می رفت تصویری از یوز ایرانی هم روی آن نبود. اما 24 ساعت بعد از انتشار این عکس در فضای مجازی روابط عمومی فدراسیون فوتبال بیانیه ای را منتشر کرد که در آن تصویر منتشر شده از لباس تیم ملی را جعلی دانسته است.

 

چرا یک روز بعد؟


درحالی که اولین بار کانال ها و صفحات برخی از پرطرفدارترین برنامه های تلویزیونی نیز عکس منتسب به لباس به تیم ملی ایران را منتشر کردند اما فدراسیون بعد از مدت زمان یک روزه و حرف های رضا رشیدپور به آن پاسخ داد. آیا بهتر نبود همان زمان که کانال ها و سایت های پرمخاطب این عکس را منتشر کردند روابط عمومی فدراسیون دست به کار می شد و با جعلی خواندن تصویر، مردم را در جریان اخبار درست قرار می داد. ضمن این که این میزان حساسیت به یک برنامه تلویزیونی از جانب یک سازمان مانند فدراسیون فوتبال کمی عجیب به نظر می رسد. دلیل ناراحتی فدراسیون فوتبال، رویکرد عامیانه اغلب رسانه ها به مساله پیراهن است که البته باید قبول کنیم با توجه به عوامل سیاسی، اقتصادی و... یک بحث تخصصی محسوب می شود. مثلا موضوع تحریم یا ممنوعیت واردات پوشاک از سوی وزارت صنایع دو مساله ای است که روی قرارداد ایران و آدیداس تاثیرگذاشته است.


صبح بخیر آقای رشیدپور


در این پیام که توسط روابط عمومی فدراسیون منتشر شده آمده است: « متاسفانه،این روند ناصواب و رو به افزایش در سطح رسانه های رسمی، به برنامه صبح گاهی حالا خورشید که قاعدتا می بایست در افزایش نشاط و امید در جامعه نقش آفرین باشد، هم کشیده شده و مجری برنامه_در خوش بینانه ترین حالت ممکن_ به دلیل نداشتن اطلاع لازم، ضمن اعلام خبر رونمایی رسمی فدراسیون فوتبال از پیراهن تیم ملی، شایعات فضای مجازی را به آنتن رسمی مملکت منتقل می کند و بعد در ادامه با ادبیاتی به دور از شان، انواع و اقسام نیش و کنایه ها را به پیراهن ملی که البته از نظر خودش رسمی است نثار می کند.» در ادامه این پیام آمده است:« پرسش روشن در این میان این است؛ آقای رشیدپور! خبر شما مبنی بر اینکه تصویر نشان داده شده در برنامه حالا خورشید، پیراهن رسمی تیم ملی است از کجا آمده؟ یعنی فردی که سال هاست در رسانه ملی وظیفه خطیر تهیه کنندگی و اجرا را برعهده دارد، تنها و تنها در شبکه های مجازی سیر می کند و حتی حاضر نیست یک بار خبری را از منابع رسمی اش پیگیری کند؟ آیا واقعا چنین روندی ممکن است؟ آیا این کار از قوائد رسانه ای که رشیدپور بر آن تاکید دارد و مهم از تر آن،حقوق اخلاقی پیروی می کند؟ آیا رضا رشیدپور می پذیرد هر شایعه ای منتسب به وی یا برنامه حالا خورشید در سطح گسترده منتشر شود و بعد روی آن تفسیر و نقد هم صورت گیرد. 59  روز تا جام جهانی و آغاز بزرگ ترین رویداد ورزش جهان باقی مانده است. آیا وقت آن نیست ما هم به جمع آن 31 تیم دیگر بپیوندیم و لذت دوست داشتنی حضور در روسیه را ببریم؟ آقای رشیدپور!صبح به خیر....»


بامزه بود؟

 

اما گویا آنچه بیشتر از همه مورد ناراحتی مسئولان فدراسیون فوتبال شده نه انتشار عکس، که انتقادهای مختلف به خصوص حرف های رضارشیدپور در برنامه «حالا خورشید» بوده است. رضا رشیدپور امروز در برنامه تلویزیونی اش با نشان دادن عکس معروف پیراهن تیم ملی که در فضای مجازی منتشر شده بود گفت:« از دیروز عکس پیراهن تیم ملی که در فضای مجازی منتشر شده خیلی مورد توجه قرار گرفته و اکثر نظرهایی که درباره این طرح داده شده انتقادی است؛ خیلی ها می گویند این لباس سفید ساده است، برخی گفته اند یوزش کو؟ عده ای گفته اند پس طراحی اش کو؟! متاسفانه مثل همیشه انتقاد کرده اند و این دغدغه را دارند که در جام جهانی چه بپوشیم!  اما بهتر از گاهی به این مسایل از زاویه حرفه ای نگاه و به هر چیزی انتقاد نکنیم. این لباس طراحی شده خیلی ظریف است و چند نکته اساسی دارد. اول اینکه این لباس از نظر تاکتیکی مهم است چون کاملا سفید است و پشت و جلوی آن یکی است و وقتی بازیکنان ما در زمین دارند می روند انگار دارند می آیند و بازیکن حریف گمراه می شود. دوم اینکه اگر عددهای بازیکنان را حذف کنند و این لباس ها کاملا یکدست سفید شده و بازیکنان حریف فکر می کنند یازده نفر از رختخواب با زیرپیراهن آمدند و احتمالا از شوک زمین را ترک کرده و بازی سه بر صفر به نفع ما می شود. سومین مورد این که کجای این پیراهن زشت است؟ شما یک بار این پیراهن را با پیژامه آبی آبی چهارخونه ست کن ببین چقدر زیبا می شود


البته در شبکه های اجتماعی بسیاری از کاربران از  صحبت های رشیدپور استقبال نکرده اند اگرچه تهیه کننده و مجری حالا خورشید همواره تلاش می کند بامزه و طناز باشد. نکته جالب این است که ایران تنها کشور حاضر در جام جهانی است که بحث پیراهن تیم ملی اش این میزان جنجال و سرو صدا را در پی داشته است.

 

کیت ایران؛ همچنان آفتاب- مهتاب ندیده!

به گزارش ورزش سه، در فاصله 59 روز مانده تا شروع جام جهانی تیم های مختلف خود را در جمیع جهات برای حضور در این تورنمنت آماده می کنند. در همین راستا سرمربیان مشغول بررسی عملکرد بازیکنان خودی و همچنین آنالیز حریفان هستند و بازی های تدارکاتی تیم ها نیز تا حدود زیادی مشخص و قطعی شده است.

 

یکی از مسائلی که همیشه در آستانه جام جهانی اهمیت ویژه پیدا می کند و همچنین مورد توجه و پیگیری هواداران در سراسر دنیا هم قرار می گیرد، بحث انتخاب پیراهن های ویژه جام جهانی است که طراحی های خاصی هم دارند؛ نکته ای که در بازی های دوستانه اخیر تیم های ملی در روزهای فیفادی هم مشهود بود و تیم های ملی با لباس های ویژه خود در آن بازی ها حاضر شدند.

 

کمپانی های مطرح تولید لباس، محصولات ویژه خود را برای اکثر تیم های ملی حاضر در جام جهانی ارائه کرده اند و حالا همه می دانند که هر تیم با چه لباس ویژه ای در مهم ترین تورنمنت فوتبال جهان شرکت می کند. در این بین کمپانی آدیداس زودتر از سایر رقبا این کار را انجام داد و لباس های طراحی شده خود را چند ماه پیش رونمایی کرد. کشورهای آلمان، اسپانیا، آرژانتین، بلژیک، کلمبیا، مکزیک، روسیه، سوئد، مصر و ژاپن در جام جهانی لباس های آدیداس می پوشند و پیراهن های آنها ماه ها قبل مشخص و ارائه شده است.

 

*مطابق این جدول کمپانی آدیداس لباس‌های 12 کشور را برای رقابت‌های جام جهانی 2018 تامین می‌کند.

 

اما تیم ملی ایران که گفته می شد (و می شود) با آدیداس همکاری دارد، در جمع لباس های رونمایی شده جایی نداشت. مسئولان فدراسیون فوتبال ایران مصرانه معتقدند که همکاری ایران با این کمپانی مطرح کاملا حرفه ای و مثل سایر کشورهاست اما این همه تاخیر در رونمایی از لباس ها چندان منطقی به نظر نمی رسد و حرف آنها را تایید نمی کند. چند مرتبه تاخیر در زمان هایی که فدراسیون ایران در این باره اعلام کرده هم به وجود آمده و حالا در آخرین اعلام، روز بازی دوستانه مقابل ازبکستان (28 اردیبهشت) تاریخ رونمایی رسمی از لباس تیم ملی ایران عنوان شده است.

 

لباس تیم ملی آلمان الهام گرفته از پیراهن دهه 90 این تیم است. شکل خطوطی که روی لباس اصلی آنها اضافه شده به همین منظور است و رنگ لباس دوم ژرمن ها نیز به همین دلیل تغییر کرده است. 

 

 

 

 


همچنین اسپانیا پیراهن هایی را در جام جهانی بر تن می کند که مشابه سال 1994 است و خطوط کناری لباس با رنگ های خاص به همین منظور اضافه شده اند.

 

 

پیراهن های آرژانتین هم در این دوره به شکل راه راه سنتی طراحی شده که البته مشخصا در رنگ آبی آن تغییرات اندکی رخ داده است. ضمن اینکه پیراهن دوم آلبی سلسته با رنگ تیره و خطوط سفید و آبی که در آن وجود دارد، یکی از زیباترین لباس های جام جهانی پیش رو خواهد بود.

 

 

طرح لباس های کلمبیا هم بسیار زیبا زده شده و شاید شکیل ترین پیراهن های چند دهه اخیر این تیم باشد.

 

 

بلژیکی ها که به شیاطین سرخ اروپا معروف هستند، امسال لباسی زیبنده تر از همیشه دارند. رنگ قرمز پیراهن آنها بسیار غالب تر از همیشه شده و مانند تیم هیجان انگیزی که دارند، لباس هایی بسیار جذاب هم به تن می کنند.

 

 

مکزیک هم مجددا با طرح هایی که در دو طرف پیراهنش دیده می شود، مانند کلمبیا پیراهن خاصی در جام جهانی دارد.

 

 

 لباس تیم ملی روسیه هم با وجود اینکه طراحی ساده ای دارد، اما مشخص است که جزو طرح های ویژه آدیداس برای میزبان جام جهانی بوده است.

 

 

تیم ملی سوئد که به شکلی خاص و با حذف ایتالیا و هلند راه به جام جهانی پیدا کرد، امسال با پیراهن هایی به رنگ همیشه در جام جهانی حضور می یابد. البته توسط شرکت آدیداس، خطوط موربی به لباس سوئدی ها اضافه شده که یادآور پیراهن اوایل دهه 90 این تیم است.

 

 

تیم ملی ژاپن هم که تنها تیم آسیایی استفاده کننده از لباس های آدیداس ( تا به اینجا و بدون احتساب ایران) به شمار می رود، خطوطی زیبا روی پیراهنش اضافه شده و با لباس ساده همیشگی تفاوت دارد. همچنین گفته می شود شماره پیراهن های سامورایی ها منقش به تصاویری از انیمیشن خاطره انگیز فوتبالیست ها خواهد بود که این، خود به جذابیت هرچه بیشتر لباس آنها می افزاید. 

 

 

کشور مصر هم که پس از 28 سال دوباره جواز حضور در جام جهانی را به دست آورده، در این تورنمنت از لباس های آدیداس استفاده می کند. پیراهن اصلی یاران محمد صلاح قرمز رنگ است و احتمالا لباس دوم آنها یکی از سورپرایزهای جذاب این دوره خواهد بود.

 

 

موضوع مهم دیگر این است که حتی پیراهن های دوم این تیم ها هم زیبایی منحصر به فردی دارند و با ظرافت طراحی شده اند. بنابر این دلایل و طبق تصاویری که در ذیل قرار میگیرند، احتمالا به راحتی می توان تشخیص داد که لباس تیم ملی ایران به صورت ویژه از سوی آدیداس برای جام جهانی طراحی شده یا اینکه به شکل دیگری تهیه شده است.

 

یکی از نکات جالب درباره بحث لباس تیم های جام جهانی این است که تیم ملی مراکش، رقیب آفریقایی ایران در جام جهانی هم هنوز لباس های رسمی خود برای این تورنمنت را نشناخته است. البته در مورد این تیم، شرکت آدیداس رسما اعلام کرده که وجود فروشگاه های تقلبی فراوان در این کشور به خصوص شهر کازابلانکا، علت تاخیر ایجاد شده در رونمایی لباس شیرهای اطلس است.

 

اعتمادآنلاین از حاشیه‌های جدید لباس تیم ملی گزارش می‌دهد

انتقادهای علی کریمی از فدراسیون فوتبال تمامی ندارد؛ این قسمت خانه به دوش!

جادوگر فوتبال ایران تیغ را برای تاج و همکارانش از رو بسته است و گویا قصد کوتاه آمدن هم ندارد.

منازعه علی کریمی و فدراسیون فوتبال تمامی ندارد. جادوگر فوتبال ایران تیغ را برای تاج و همکارانش از رو بسته و گویا قصد کوتاه آمدن هم ندارد. کریمی در زمان‌های مختلف به دلیل مشکلات موجود در فوتبال ایران، ساختار فدراسیون فوتبال مورد حمله قرار داده است و قصد دارد تا به هر نحوی که شده مردم را از مشکلات موجود در فوتبال ایران آگاه کند.

 

متاسفانه مشکلات فوتبال ایران به حدی زیاد است که نمی شود این مشکلات را کتمان کرد. مسئولان ارشد فدراسیون هم شفافیتی در اجرای برنامه‌های خود ندارند. یکی از موضوعاتی که این روزها در صدر اخبار ورزشی قرار گرفته لباس‌های تیم ملی فوتبال در جام جهانی است. فدراسیون فوتبال زمانی که آدیداس را به عنوان اسپانسر ایران در جام جهانی روسیه معرفی کرد از این قرارداد به عنوان یک دستاورد بزرگ یاد کرد و به مردم قول داد که فوتبال ایران در این قرارداد به منفعت های زیاد یرسیده است. همان زمان اعتمادآنلاین در گزارشی اعلام کرد که این قرارداد هیچگونه منفعتی برای ایران و تیم ملی ندارد و فدراسیون فوتبال باید پاسخگو باشد. اما مسئولان ارشد فدراسیون تلاش کردند بر همان موضع قبلی پافشاری کنند و هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای به افکار عمومی ندادند. حالا که کمتر از 60 روز به جام جهانی مانده است اعلام شده این شرکت آلمانی علاقه‌ای به عقد قرارداد با فدراسیون فوتبال نداشته است.

 

آدیداس علاقه‌ای به همکاری با ایران نداشت

 

ماجرای لباس‌های تیم ملی دوباره از آنجا آغاز شد که هدایت ممبینی سرپرست کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با «ایسنا» خبر از حذف یوز آسیایی از لباس تیم ملی در جام جهانی را داد و عنوان کرد: «آدیداس تمایلی به عقد قرارداد نداشت اما با پافشاری ما در نهایت مسئولان آدیداس رضایت دادند.» او در بخش دیگری از این گفت‌وگو عنوان کرده است: «آدیداس طرح خاصی برای تیم ملی در نظر نگرفته است و به همین خاطر طرح یوز ایرانی از روی لباس‌های تیم ملی حذف خواهد شد.»

 

همین موضوع باعث شد تا علی کریمی با انتشار عکسی در کانال تلگرامی‌اش دوباره ازمسئولان فدراسیون فوتبال انتقاد کند. او با انتشار عکسی از سریال خانه به دوش نوشت: «جا داره یادى بکنیم از خانه بدوشان و آقا ماشالله یه پیشنهاد قبل از شروع جام جهانى، باز پخش این سریال رو هم بزارن تا مردم با امادگى بیشتر، لباس تیم ملى رو رویت کنن»

 

لباس تیم ملی

 

ماجرای لباس های جام جهانی 2014 برزیل

 

آل‌اشپورت، اسپانسر لباس‌های تیم ملی فوتبال ایران بود و مربی پرتغالی تیم ملی از کیفیت لباس‌های این برند ناراحت و در همه مصاحبه‌هایش از فدراسیون فوتبال انتقاد می‌کرد. کی‌روش ناراحت بود که چرا فدراسیون نمی‌تواند با یک برند معتبر اروپایی مانند آدیداس قرارداد ببندد. کریمی در صفحه تلگرامش عکسی از یک تفاهم‌نامه را منتشر کرده که مربوط به جام جهانی 2014 برزیل است. در این تفاهم‌نامه امضای مربی تیم ملی دیده می‌شود که نشان می‌دهد کی‌روش در آن زمان بابت پوشیدن لباس آل‌اشپورت در هر بازی جام جهانی مبلغ 25000 دلار از این شرکت دریافت کرده است.

 

فدراسیون فوتبال

 

هرچند این موضوع امری طبیعی در دنیا محسوب می‌شود اما علی کریمی دلیل عدم اعتراض کی‌روش به لباس‌های آل‌اشپورت در آن زمان را عقد قرارداد اسپانسری با آل‌اشپورت می‌داند و در این‌باره نوشت: «دوستان مشکل لباسها دور پیش فقط این 100 هزارتا بود. مستر دلال بیا الان بگو فقط به فکر کیفیت لباسها بودى».

 

کریمی در ادامه انتقادهایش از کی‌روش و فدراسیون فوتبال در صفحه تلگرامش نوشت: «فدراسیون 5 ستاره از این دلاله که تمام دنیا میشناسنش خوب کمک میگرفت تا یه لباس در خور شأن تیم ملى تهیه میکرد یا ایشون دوباره منتظر بود 100 هزار دلار بگیره تا از لباسها ایراد نگیره!!!؟»

 

ماجرای پس گرفتن لباس‌های تیم ملی دختران

 

یکی از اتفاق‌هایی که در روزهای اخیر در فوتبال ایران رخ داده است پس گرفتن لباس‌های تیم ملی دختران از آنها بود که با اعتراض بازیکنان مواجه شد. همین اعتراض باعث شد که برخی از بازیکنان از تیم ملی خط بخورند که همین موضوع واکنش علی کریمی را به همراه داشت. او در کانال تلگرامی‌اش نوشت: «این فدراسیون، همچین مربى لازم داره و دنبالش میگرده متاسفم برات خانم مربى که به نوعى همکار هستیم!! نشون دادى که این فدراسیون لیاقت تو را داره و معلومه که چطورى این سمت رو گرفتی» اعتراض بازیکنان به این اتفاق حذف تیم ملی را به همراه دارد و واکنش روابط عمومی فدراسیون فوتبال به این موضوع مناسب نبود. این برخورد سلبی، تفکر نقدناپذیری در فدراسیون فوتبال را نشان می دهد. 

 

علی کریمی

 

فدراسیون فوتبال هنوز به اظهارات جدید علی کریمی واکنشی نشان نداده است و همانند دوره‌های گذشته تلاش می‌کند با سیاست سکوت از کنار این موضوع عبور کند، رویه‌ای که به یک روند عادی در فدراسیون فوتبال تبدیل شده است. اگر زمانی کفاشیان با خنده و شوخی از کنار همه ماجراها عبور می‌کرد فدراسیون تاج با سکوت سعی می‌کند از کنار مشکلات عبور کند و آنها را نادیده بگیرد تا آب‌ها از آسیاب بیفتد.

 

مسئولان فدراسیون باید پاسخ بدهند چرا تیم اول آسیا که با اقتدار و بعد از برزیل به عنوان دومین تیم به جام جهانی روسیه راه یافته است نمی‌تواند با یک برند لباس به توافق برسد؟ چرا فدراسیون فوتبال کمبود زمان را دلیل اصلی عدم عقد قرارداد با آدیداس و حذف یوز آسیایی از لباس تیم ملی عنوان می‌کند؟

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است