محل تبلیغ شما
بازدید سردار سلیمانی از بزرگترین طرح عمرانی مذهبی جهان اسلام در نجف

تاریخ خبر: 1397/5/28

بازدید سردار سلیمانی از بزرگترین طرح عمرانی مذهبی جهان اسلام در نجف

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از مراحل تکمیلی طرح توسعه حرم مطهر علوی مزین به نام صحن حضرت زهرا (س) که توسط متخصصان ایرانی در دست اجراست، دیدن کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، در این بازدید، حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گزارشی از روند اجرای طرح، چگونگی تأمین مصالح طرح از صنایع داخلی و نحوه هزینه کرد نذورات مردمی برای رونق بخشیدن به صنایع داخلی و ویژگی‌های رفاهی و فنی طرح ارائه کرد.

سردار سلیمانی با حضور در جمع عوامل اجرایی طرح از زحمات دست‌اندرکاران و حمایت‌های مادی و معنوی خیرین و نذر کنندگان قدردانی کرد.

صحن حضرت زهرا در نجف اشرف، فضای پهناوری در جوار حرم علوی است که در ماه‌های آینده میزبانی از زائران امیرالمومنین (ع) را تسهیل می‌کند.

محوطه این صحن، از محل مقام حضرت زین‌العابدین شروع می‌شود و تا محل فعلی حرم مطهر امیرالمومنین ادامه می‌یابد و طراحی آن به نحوی است که ۶۰ درصد زائران ورودی به حرم مطهر از همین ورودی وارد شوند.

از مقام حضرت زین‌العابدین تا گنبد طلایی امام اول شیعیان ۴۵۰ متر فاصله است؛ این همان محلی است که امام سجاد برای زیارت مخفیانه قبر مطهر جد پدری خود می‌ایستادند و سلام و عرض ارادت می‌کردند و به سمت ضریح مطهر گام برمی‌داشتند، مقام صافی صفایمانی هم جنب همین مقام است.

ساخت و ساز صحن حضرت زهرا بر اساس معماری ناب اسلامی ایرانی صورت گرفته است و چرایی آن به سابقه ساخت و ساز‌های مربوط به حرم مطهر حضرت علی باز می‌گردد.

معماری حرم امیرالمومنین را می‌توان به ۹ دوره از زمان آل‌بویه تا کنون تقسیم کرد که آخرین معماری هم مربوط به ۳۰۰ سال پیش و متعلق به نادرشاه افشار بوده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در نجف اشرف در این باره گفت: در بخش غیر زیارتی، موزه و کتابخانه هر کدام به مساحت ۱۶ هزار و ۵۰۰ مترمربع، بخش اداری به مساحت ۱۰ هزار مترمربع و هتل به مساحت ۱۱ هزار مترمربع ساخته شده است.

علیرضا فداکار افزود: کتابخانه‌ای هم در پنج طبقه با گنجایش یک میلیون کتاب در دست ساخت است، ۵۰۰ زائر می‌توانند خودرو خود را در این بخش پارک کنند، سه آمفی‌تئاتر هم برای این بخش تعبیه شده است که گنجایش هر کدام ۱۰۰ نفر است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات هم گفت: عظمت صحن حضرت زهرا به حدی است که بزرگترین طرح عمرانی ایران در خارج از کشور محسوب می‌شود.

حسن پلارک افزود: بخش زیارتی صحن حضرت زهرا (س) در ۴ طبقه به مساحت ۱۰۰ هزار مترمربع و بخش غیر زیارتی هم در پنج طبقه و به مساحت ۱۲ هزار مترمربع ساخته شده است. طراحی صحن به‌گونه‌ای انجام شده است که ارتفاع نهایی طرح از ۱۵ متر تجاوز نکند، زیرا در دید گنبد اخلال ایجاد خواهد کرد.

معاون فنی و مهندسی ستاد بازسازی عتبات عالیات هم درباره کیفیت بالای ساخت و ساز در این صحن و مقاومت مصالح به کار رفته در آن گفت: ستون‌ها و سازه اصلی صحن حضرت زهرا با مقاومت بتنی ۵۰۰ کیلوگرم سیمان در واحد مترمکعب ساخته شده است که بیشترین مقداری است که می‌توان در یک طرح بتنی به کار گرفت.

سید حسن خوشرو افزود: بیش از ۷۰ درصد محصولات و مصالح استفاده شده در صحن حضرت زهرا ایرانی است؛ عمده سنگ‌های به کار رفته در این صحن، از معادن سنگ استان‌های خراسان جنوبی، مرکزی، لرستان و شهر‌های آذرشهر، مراغه و سیرجان تأمین می‌شود که برخلاف سنگ‌های نمای مسجد النبی (ص) و مسجد الحرام که مخلوطی از سنگ و پلیمر است، طبیعی و به لحاظ کیفیت هم بسیار بهتر از آنهاست.

وی گفت: هرچند تمام هزینه‌های ساخت صحن حضرت زهرا از کمک‌های مردمی تأمین می‌شود، اما طراحان این طرح تمام تلاش خود را کرده‌اند که هزینه‌های عملیات عمرانی به حداقل برسد، از این رو با وجود آن که روزانه به طور میانگین ۲۵ کامیون و تریلی مصالح وارد صحن می‌شود، اما با حذف واسطه‌های خرید و انتقال کالا به عراق، هدایا و نذورات مردمی در اقتصادی‌ترین حالت هزینه می‌شود.

یوسف افضلی معاون هماهنگی و مشارکت‌های مردمی ستاد بازسازی عتبات حتی از متبرعین بزرگی می‌گوید که بخش عمده‌ای از اجناس مورد نیاز ساخت این صحن را تأمین می‌کنند؛ برای مثال فردی در محلات استان مرکزی بیش از ۱۰ میلیارد تومان سنگ از معدن خود برای این صحن اختصاص داده است.

با اتمام هر رواق از بخش‌های زیارتی، آن بخش بلافاصله و بدون هیچ تشریفات خاصی در اختیار تولیت حرم قرار می‌گیرد تا آن‌ها هم بتوانند از آن بهره‌برداری کنند و در اختیار زائران قرار دهند، این کار در ۴۰ ماه اخیر به صورت مستمر انجام شده است.

زائرانی که در ایام اربعین سال‌های گذشته علاوه بر کربلا به نجف هم سفر کرده‌اند اغلب تجربه استفاده از این فضا‌های نوساخت را دارند و شاهد افزایش مستمر فضای رواق‌ها بوده‌اند.

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است