محل تبلیغ شما
محرمانه‌های تحریم هوایی؛ناگفته‌های صنعت هوایی

تاریخ خبر: 1396/4/26

محرمانه‌های تحریم هوایی؛ناگفته‌های صنعت هوایی

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

مدیرعامل ایران‌ایر در مراسم خداحافظی از هما،

ناگفته‌های صنعت هوایی پیش از برجام را فاش کرد

محرمانه‌های تحریم هوایی

برجام وضع ایران را عوض کرد و هما را از مرگ حتمی نجات داد به جای مسافر سوخت حمل می‌کردیم؛ زیرا هیچ فرودگاه خارجی به ما سوخت نمی‌داد برای تأمین قطعه مجبور بودیم چرخ یک هواپیما را باز کنیم و روی یک هواپیمای دیگر ببندیم

  «اکتبر ٢٠٠٩ درست سه هفته بعد از آن‌که حکم مدیریت من به هما مهر خورده بود، یک روز صبح وقتی سرکار آمدم، دیدم نامه‌ای روي میز است. نامه از کمیسیون اروپایی سازمان جهانی حمل‌ونقل بود. در آن نامه اعلام شده بود باید برای یک‌سری بازرسی‌های خاص به ایران بیایند. بعد از آن نامه یک تیم تجسس بسیار قوی به ایران آمد و با بهانه‌جویی‌های عجیبی درنهایت اعلام کردند ایرلاین ملی ایران ایمن نیست. آنها یک سوراخ ریز به اندازه نوک سوزن روی یک جلیقه نجات پیدا کردند. سوراخی که بعید نبود خودشان روی جلیقه ایجاد کرده بودند یا از موکت کفپوش هواپیما ایراد گرفتند و بعد فهمیدیم همه چیز بهانه‌جویی بوده تا تحریمي سخت ایرلاین ملی ایران را به کما ببرد.»
فرهاد پرورش، مدیرعامل ایران‌ایر در مراسم خداحافظی با هما از خاطرات سخت‌ترین روزهای تحریم صنعت هوایی ایران پرده برداشت. خاطراتی که با نمایش نامه‌های محرمانه آن روزها همراه بود. خودش می‌گوید چند روز پیش  یک بغل اسناد روزهای تحریم را به فرزانه شرفیابی، سرپرست جدید هما سپرده است و احتمال دارد روزی خاطراتش را منتشر کند. با یادآوری بعضی لحظه‌ها آه سنگینی می‌کشد یا سکوت اختیار می‌کند.

 

«قطعنامه پشت قطعنامه می‌آمد. ٤ اکتبر ٢٠١٠ تونی تیلر، مدیرعامل یاتا به من تلفن زد و گفت تمام ٣٥ حساب VSP هما فردا مسدود می‌شود. حساب‌هایی که درواقع پول فروش بلیت‌هایمان در سایر کشورها بود. خواهش و تمنا کردم یک هفته به ما فرصت بدهند تا پول‌هایمان را تسویه کنیم اما تیلر خیلی جدی گفت این تلفن تنها برای اطلاع‌رسانی بود.» مدیرعامل سابق ایران‌ایر جزییات خاطراتش درباره روزهای تحریم را به زمینگیر‌شدن هواپیماها می‌رساند. «گاهی برای تأمین قطعه مجبور بودیم چرخ یک هواپیما را باز کنیم و روی یک هواپیمای دیگر ببندیم. قیمت تعمیر موتور یک هواپیمای کهنه ٧٤٧ حدود ١٥‌میلیارد تومان می‌شد هر هواپیمای قدیمی ١٠ تا ١١ سوخت می‌کند و جدید ٦ تن. ضمن اینکه هواپیمای قدیمی چهار موتوره هستند و هزینه‌ها به شدت بالا می‌رفت و غیر اقتصادی می‌شد. با این هواپیماهای قراضه غیراقتصادی باید چقدر پول بلیت از مردم می‌گرفتیم؟! اصلا چقدر می‌توانستیم بگیریم؟»
 

به جای مسافر سوخت حمل می‌کردیم!
«هیچ کشوری حاضر نبود به ایران سوخت بدهد. ما مجبور بودیم به جای مسافر با خودمان سوخت ببریم که وسط راه در نمانیم. گاهی در یک پرواز ٣٠ صندلی را خالی می‌گذاشتیم تا به جای آن سوخت حمل کنیم و مسافران وقتی وارد هواپیما می‌شدند و می‌دیدند صندلی‌های خالی فروخته نشده است به میهمانداران بد و بیراه  و فحش می‌دادند. همان‌ها بعد از اجرای برجام در هواپیما زنده‌باد ظریف می‌گفتند. نامه‌های محرمانه‌ای موجود است که وزیر خارجه آمریکا کشورهای دیگر را تهدید می‌کرد که با صنعت هوایی ایران کوچکترین مدارایی نکنند.»
این جملات را که می‌گوید، نامه‌های محرمانه را روی مانيتورهای بزرگ به نمایش می‌گذارد و می‌گوید: حالا که تحریم تمام شده است، بگذارید همه مردم بدانند چه بر سر ما آمد؟ به قول حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلیس، ما

گاهی یادمان می‌رود چه اتفاقی برایمان افتاد؟!
یکی از نامه‌های محرمانه نامه‌ای است که تایلندی‌ها از سفیر آمریکا سند آورده‌اند. آنها به شرکت سوخت‌رسانی تایلند نامه‌ای ارسال کرده بودند مبنی بر این‌که اگر به ایران‌ایر در فرودگاه‌هایتان سوخت ارایه دهید، سهام خود را از این شرکت خارج می‌کنیم. نامه محرمانه دیگر مربوط به‌ سال ٩٠ است. در همان زمان آمریکایی‌ها به فرودگاه ازجمله بلگراد نامه‌ای ارسال کردند مبنی بر این‌که اگر سوخت‌رسانی به هواپیماهای هما در این فرودگاه ادامه پیدا کند، از این پس اجازه برقراری پرواز بلگراد- واشنگتن را نمی‌دهیم.

 

به‌گفته پرورش این شرایط باعث شد کشورهای دیگر سختگیری عجیب‌و‌غریبی در قبال ایران اعمال کنند. پرورش می‌گوید: آن روزها هر روز مجبور بودیم روی نقشه دنبال مسافت‌های جایگزین بگردیم تا پروازهای خارجی همچنان برقرار بماند اما فردا خبر می‌رسید که دیگر اجازه نشستن در فلان فرودگاه و فلان کشور را نداریم و باید مقاصد جایگزین دیگری پیدا می‌کردیم.
پرورش می‌گوید: برای تأمین سوخت در فرودگاه ثالث بیش از ٤هزار و ٥٠٠ نشست و برخاست اضافه انجام دادیم که تمام اینها به هزینه‌های ایران‌ایر اضافه شدند. این در حالی بود که پروازهای تکلیفی در داخل کشور داشتیم و از سوی دیگر یک ریال از دولت بودجه‌ای نداشتیم و رقمی هم به بلیت ایران‌ایر اضافه نشد.
با معاون وزیر در میرداماد

 

پشت در بانک مرکزی ماندیم
«بازی در می‌آوردند. خیلی بازی درمی‌آوردند.» این جمله‌ای است که پرورش درباره نحوه مراوده سایر فرودگاه‌های جهان با ایران به کار می‌برد و می‌گوید: پول سوخت را هیچ بانکی در جهان حاضر نبود برای ایران تبدیل کند و ناچار شده بودیم پول‌ها را در هواپیما بگذاریم و با خودمان ببریم.
و ادامه می‌دهد: به‌ خاطر دارم که در زمان وزارت آقای نیکزاد با معاون او دو ساعت پشت در بانک مرکزی ایستادیم تا مشکلات ارزی‌مان را حل کنیم اما به خاطر اوج رفت‌و‌آمدهایی که در آن زمان به بانک مرکزی برای حل مشکلات ارزی انجام می‌شد، حتی ما را به ساختمان راه ندادند و ما در خیابان میرداماد جلوی در ایستاده بودیم.  پرورش می‌گوید: ما برخلاف ایرلاین‌های خصوصی اجازه نداشتیم ارز مورد نیاز خود را مانند سایر ایرلاین‌ها از چهارراه استانبول تهیه کنیم و باید با نرخ مبادله‌ای ارز از بانک مرکزی می‌گرفتیم.  طبق دستورالعمل ستاد تدابیر ویژه جابه‌جایی بیشتر از ٥هزار دلار قاچاق محسوب می‌شد و ما نمی‌توانستیم بیشتر از این رقم را جابه‌جا کنیم. این در حالی است که برای سوخت هواپیما باید چند برابری این مبلغ جابه‌جا می‌کردیم. همان زمان بانک مرکزی پول بیشتری در اختیار ما گذاشت اما قید کرد که این پول با قبول مسئولیت آقای پرورش در اختیار هما گذاشته می‌شود.

 

بدون تعطیلی برای خرید هواپیما مذاکره کردیم
برجام وضع ایران را عوض کرد و هما را از مرگ حتمی نجات داد. فرهاد پرورش با اعلام این جمله ادامه می‌دهد: با اجرای برجام حتی یک روز هم تعلل نکردیم. تمام روزهای آغازین برجام مدیران صنعت هوایی ایران بدون حتی یک‌ روز تعطیلی کار کردند. می‌خواستیم از فرصت پیش‌آمده نهایت استفاده را ببریم و می‌ترسیدیم  هر آن تأخیر این فرصت را از دستمان بگیرد. او ادامه می‌دهد: «عاشورا و تاسوعا، ربیع‌الاول، پنجشنبه و جمعه و... هرروز سرکار بودیم. ماه رمضان گرسنه و تشنه ساعت ٩صبح وارد مذاکره با شرکت‌های هوایی جهان می‌شدیم و ساعت ٧شب از جلسه خارج می‌شدیم.  اسفندماه تا ساعت ٤صبح در راهروهای سازمان برنامه و بودجه می‌دویدم. فشار سنگینی بود تا توانستیم اولین قراردادهای هواپیما را به سرانجام برسانیم.» مدیرعامل سابق ایران‌ایر گفت: خوشبختانه امروز کمیسیون اقتصادی اروپا تمام محدودیت‌هایی که برای هواپیماهای ایران‌ایر اعمال کرده بود را برداشته است و تمام ایرباس‌های ایران‌ایر امکان پرواز به اروپا را دارند. این در حالی است که زمانی هواپیماهای ایران‌ایر اجازه پرواز به مقاصد اروپایی را نداشتند.
پرورش با اشاره به افزایش شاخص ایمنی شرکت هواپیمایی ایران‌ایر گفت: در‌ سال ٢٠٠٦ قبل از مدیریت بنده در هما شاخص ایمنی ضریب ریسک  ٤,٩‌درصد بود که همین امروز صبح این شاخص را بررسی کردم و خوشبختانه این شاخص بهبود یافته و به   ٩٨ صدم‌درصد رسیده است.
نماینده ایران در ایکائو ادامه داد: هواپیماهای ایران‌ایر در طول این مدت ٥٠٠ بار مورد چک تیم‌های اروپایی قرار گرفتند و این کار آسانی نبود و توانستیم از این شرایط سخت عبور کنیم.
پرورش با اشاره به عقد قراردادهای جدید  با کمپانی‌های بويینگ ایرباس و ATR اظهار داشت: عقد این قراردادها نتیجه برجام و حمایت‌های دولت از صنعت هواپیمایی کشورمان بود که خرید این تعداد هواپیما در تاریخچه هما کم‌سابقه بوده است. تنها یکی از این قراردادها ٩٠٠صفحه است که این نشانگر اهمیت این قراردادها است که البته آقای فخریه‌کاشان، قائم‌مقام وزیر راه‌و شهرسازی تأثیر بسیاری در انعقاد این قراردادها داشته‌اند.


١٠٠میلیارد دلار سرمایه  صنعتی به جای بدهکاری واگذار شد
عباس آخوندی، وزیر راه‌و‌شهرسازی دیگر سخنران مراسم تودیع و معارفه سرپرست هماست. وزیر راه‌و‌شهرسازی می‌گوید: در واگذاری شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی با دفع شر ١٠٠‌میلیارد دلار سرمایه صنعتی ایران را یک‌شبه واگذار کردند.
آخوندی افزود: متاسفانه در اجرای اصل ٤٤قانون اساسی برداشت‌های غلطی انجام شد و بدون انجام بازسازی ساختاری شرکت‌های بزرگ، آنها را یک‌شبه واگذار کردند.
وی گفت: بدون‌شک فرهنگ صنعتی، فرهنگ سازمانی و دانش فنی در این شرکت‌ها انباشته شده بود؛ اما همه ایده خصوصی‌سازی این بود که چگونه راهکاری پیداکنند تا این ثروت مادی و انسانی ایران را بدون بهره‌وری به بخش خصوصی واگذار کنند.
آخوندی گفت: جفای بزرگی در حق صنعت ایران روا داشته شد، زیرا در واگذاری این شرکت‌ها بدون توجه به سرمایه‌های انسانی و فناوری، فقط ساختمان‌ها و خودروهای این شرکت‌ها ارزیابی و به‌عنوان دفع شر واگذار شدند. وزیر راه‌و شهرسازی گفت: در این واگذاری‌ها بسیاری از شرکت‌ها به‌عنوان رد دیون به تأمین اجتماعی واگذار شد و همه این ثروت‌ها با کاهش بهره‌وری فاحش مواجه شدند.
وی اضافه کرد: واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی از‌ سال ١٩٨٥ آغاز و مقرر شد که قبل از واگذاری‌ها، ساختارهای مالی و انسانی این شرکت‌ها بازسازی و سپس به بخش خصوصی واگذار شود. آخوندی با اشاره به مسئولیت جدید مدیرعامل سابق ایران‌ایر اظهار داشت: بدون‌شک آقای پرورش (نماینده جدید ایران در ایکائو و مدیرعامل سابق ایران‌ایر) در حفظ و نگهداری و بازسازی ساختاری ایران‌ایر و ناوگان آن زحمت‌های زیادی را متحمل شد و مدیرعامل جدید نیز باید با اندیشه‌های نو این روند را ادامه دهد.

 

او تأکید کرد: مطمئن هستم با وجود پرسنل متخصص هما، این شرکت بتواند همچنان به افتخارات خود در ایران و منطقه ادامه دهد؛ زیرا صنعت هوانوردی ایران می‌تواند در توسعه منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران شرایطی مناسب را فراهم کند تا بتواند وظایف خود را در این صنعت به‌خوبی ایفا کند. به‌گزارش ایرنا، در ابتدای این مراسم حکم فرزانه شرفبافی، سرپرست جدید ایران‌ایر و برنامه‌های وی که از طرف وزیر راه‌و‌شهرسازی تبیین شده است، قرائت شد.
فرزانه شرفبافی ۴۴‌سال دارد و دارای رتبه اول مهندسی مکانیک در کشور بوده و مدرک دکترای هوا-فضا از دانشگاه شریف دارد.
او که پیش از این عضو هیأت‌مدیره هما بود، مسئولیت‌هایی مانند مدیرکل پژوهش و بهسازی منابع انسانی هما، ریاست مرکز آموزش و بهسازی منابع انسانی هما، ریاست ارشد تضمین کیفیت در مهندسی و تعمیرات هما و همچنین دبیری انجمن علمی حمل‌ونقل هوایی کشور را در کارنامه خود دارد.

 

دولت دوازدهم در نظر دارد فرصت‌های شغلی و مدیریتی بیشتری را در اختیار بانوان قرار دهد و انتصاب خانم شرفبافی به‌عنوان سرپرست ایران‌ایر نخستین حکم در آستانه شکل‌گیری دولت دوازدهم به‌شمار می‌رود. و حالا فرهاد پرورش که چمدان‌هایش را بسته است به کانادا می‌رود تا به‌عنوان نماینده ایران در سازمان ایکائو فعالیت کند. پرورش که میان جمعیت در حال گرفتن عکس‌های یادگاری و سلفی با همکارانش و خبرنگاران است، درباره واگذاری سهام هما در بورس هم به «شهروند» می‌گوید: فعلا سهام هما در بورس عرضه نمی‌شود تا ساختار آن دوباره پس از تحریم بازیابی و تقویت شود و بعد از آن هما را به خصوصی‌ها واگذار می‌کنیم. 

 

مراسم معارفه سرپرست جدید هواپیمایی ايران‌اير برگزار شد

كاپيتان « شرفبافي » مامور بازسازي «هما»

براي نخستين‌بار يك خانم سكاندار تنها ايرلاين دولتي ايران شد. هر چند كه برخي از قطعي نبودن رياست خانم شرفبافي ٤٤ ساله بر راس هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران خبر مي‌دهند اما روز گذشته فرهاد پرورش كه كوله‌بار سفر به سازمان بين‌المللي هوانوردي (ايكائو) را بسته است مراسم توديع خود و معارفه خانم شرفبافي را در حضور وزير و قائم‌مقام وزير برگزار كرد تا نشان دهد كه ديگر براي ماندن در ايران زماني ندارد و هما بايد با سرپرست يا شايد مديرعامل جديدش از اين پس سر كند. فرزانه شرفبافي رتبه اول مهندسي مكانيك دارد و داراي مدرك دكتراي هوافضا از دانشگاه شريف است. وي كه پيش از اين عضو هيات‌مديره هما بود، مسووليت‌هايي مانند مديركل پژوهش و بهسازي منابع انساني هما، رياست مركز آموزش و بهسازي منابع انساني هما، رياست ارشد تضمين كيفيت در مهندسي و تعميرات هما و همچنين دبيري انجمن علمي حمل و نقل هوايي كشور را در كارنامه خود دارد و از بيستم تيرماه رسما سرپرست جديد شركت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران (ايران‌اير) شده است. سالن مجتمع فرهنگي، ورزشي و تفريحي «هما» اين‌بار براي توديع مردي پذيراي وزير و قائم‌مقامش و البته مديران هما بود كه طي ٨ سال گذشته فرهاد پرورش يك تنه پاي مشكلات و موانع تنها ايرلاين دولتي ماند تا اين ايرلاين سر پاي خود بايستد و حالا خود را براي پستي جديد آماده مي‌كند. زماني كه قرار شد پشت تريبون برود براي نخستين‌بار در كنار خنده هميشگي‌اش از سختي‌هاي كار در هما گفت. از روزهاي تحريم و هزينه‌هاي گزافي گفت كه اين تحريم‌ها به صنعت هوايي كشور تحميل كرد.
 

 ناگفته‌هاي ٨ ساله پرورش
فرهاد پرورش گفت: «در طول سال‌هاي تحريم ايران‌اير با مشكلات و معضلات بسيار زيادي روبه‌رو بود كه تنها يكي از آنها بحث جلوگيري از سوخت‌رساني به هواپيماهاي اين شركت در طول ايام تحريم بود. ما براي آنكه ثابت كنيم تحريم‌ها بي‌اثر هستند و ايران‌اير به كار خود ادامه مي‌دهد، در طول تحريم چهار هزار و ۵۰۰ عمليات پروازي انجام داديم تا سوخت‌رساني و عمليات‌هاي اروپايي باقي بماند و اين پيام به جهان برسد كه ايران‌اير به حيات خود ادامه خواهد داد. اين در حالي است كه هزينه هر پرواز براي هما تقريبا ٢٠ هزار دلار بود اين در حالي بود كه بسياري از فرودگاه‌ها به ما اجازه حمل بيشتر از ۱۵ هزار دلار پول نقد نمي‌دادند. در مجموع در طول اين سال‌ها حدود
۹۰ ميليون دلار هزينه شد تا در فضاي جهاني اين پيغام مخابره شود كه تحريم‌ها اثر نداشته است.» وي به عدم فروش سوخت در سال‌هاي تحريم اشاره كرد و ادامه داد: «ما براي معامله با معدود فرودگاه‌هاي
باقي‌مانده مجبور بوديم كه پول نقد جابه‌جا كنيم و اين در حالي بود كه بانك مركزي در سال‌هاي قبل توان تهيه يورو نداشت و ايران‌اير براي هر يك از برنامه‌هاي خود بايد پول نقد از محل‌هاي متفاوت تهيه مي‌كرد تا بتواند پروازهاي خود به مقاصد اروپايي را ادامه دهد.»

پرورش كه قصد داشت در روز توديعش ناگفته‌هاي مانده در دلش را بگويد حتي به روزهايي اشاره كرد كه سكاندار هما شد و گفت: «چند هفته پس از آغاز به كار بنده در هما در اكتبر ۲۰۰۹ نامه‌اي براي ايران‌اير آمد كه در آن مديرعامل آژانس هوايي اروپايي گفته بود كه بازرس‌هايي براي ارزيابي وضعيت ايران‌اير خواهند فرستاد و به دنبال آن هستند كه پروازهاي اين شركت را به اروپا محدود كنند. در اين زمان آنها ايران‌اير را شخم مي‌زدند و حتي از كوچك‌ترين مسائل هم ايراد مي‌گرفتند. در سال ۲۰۱۰ و در روز چهارم اكتبر مديركل ياتا در تماسي تلفني ناگهان گفت كه از فردا تمام حساب‌هاي ايران‌اير در سطح جهان بسته خواهد شد و هر چه تقاضا كرديم تا لااقل يك هفته به ما مهلت دهند تا پول‌هاي خود را خارج كنيم، اين امكان فراهم نشد. با افزايش تحريم‌هاي بانكي ۶۰ حساب ايران‌اير در فضاهاي بين‌المللي بسته شد و با تحريم جديد در حوزه سوخت و ميعانات گازي عملا خيلي از فرودگاه‌ها سوخت‌رساني به ايران‌اير را از دستور كار خود خارج كردند.» مديرعامل سابق سازمان ايران‌اير با بيان اينكه ايران‌اير در سوخت‌گيري در فرودگاه‌هاي بين‌المللي نياز به ارايه وجه نقدي داشت به وضعيت بسيار بد بانك مركزي در آن سال‌ها اشاره و تصريح كرد: «ما براي سوخت‌گيري در اروپا به يورو نياز داشتيم و اين در حالي بود كه بانك مركزي يورو نداشت و به ما مي‌گفت ريال عمان دريافت كنيم تا اين پول را در بازارهاي جهاني تبديل به يورو كنيم.
در اين مدت بسياري از فرودگاه‌ها اعلام كردند كه سوخت‌رساني به ما را متوقف خواهند كرد و براي مدتي تنها يك فرودگاه در پراگ به ايران‌اير سوخت مي‌داد. فشارها تا حدي زياد بودكه حتي سفير امريكا به يكي از شركت‌هاي تايلندي گفته بود در صورتي كه سوخت‌رساني به ايران ادامه پيدا كند، سهام خود را از اين فرودگاه بيرون خواهند كشيد.»

 

ماموريت ٩٠٠ صفحه‌اي
پرورش با بيان اينكه از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۵ بانك مركزي حتي يك دلار پول براي ايران‌اير جابه‌جا نكرد، توضيح داد: «در طول تمام اين سال‌ها ايران‌اير تلاش مي‌كرد با مديريت بخش‌هاي مختلف خود را سر پا نگه دارد. حتي مسووليت جابه‌جايي پول‌هايي كه به دست مي‌آورديم نيز با خودمان بود و بارها گفته بوديم كه اگر مشكلي پيش بيايد، شخصا مديرعامل ايران‌اير بايد پاسخگو باشد. در اين مدت مجبور بوديم براي جابه‌جايي تنها يك قطعه كوچك هواپيماهاي پهن‌پيكر خود را به پرواز وا داريم كه اين مساله هزينه‌هاي بسيار بالايي را به شركت تحميل كرد. همزمان با شروع مذاكرات هسته‌اي، آخوندي بنده را به عنوان نماينده اين بخش در مذاكرات معرفي كردند تا در كنار دكتر ظريف و ديگر مسوولان بخش كوچكي از كار را در اين حوزه پيگيري كنيم. پس از برجام نيز دو سال كار شبانه‌روزي در تمام روزهاي سال صورت گرفت تا به قراردادهاي نهايي برسيم. تنها حجم يكي از قراردادهاي ما ۹۰۰ صفحه است و اين گستردگي كار در طول ماه‌هاي گذشته را نشان مي‌دهد.»

 

زنده‌باد ظريف در پروازهاي خارجي
پرورش به خاطرات يكي از مهمانداران شركت هواپيمايي ايران‌اير در مسيرهاي بين‌الملل اشاره كرد و گفت: «اين مهماندار توضيح مي‌داد كه در زمان تحريم‌ها وقتي هواپيما مجبور به نشستن در يك فرودگاه و سوخت‌گيري مجدد مي‌شد مسافران ناراضي بودند و از شرايط انتقاداتي تند مي‌كردند اما امروز مسافران همان مسير با رضايت ايران‌اير را انتخاب مي‌كنند و در بسياري از پروازها شعار «زنده باد ظريف» سر مي‌دهند.» وي با اشاره به برخي انتقادات از عملكرد ايران‌اير در طول سال‌هاي گذشته اظهار كرد: يكي از نمايندگان مجلس چند روز قبل در تماسي از بنده انتقاد مي‌كرد كه هما با وجود دريافت بودجه دولتي به مسووليت‌هاي خود عمل نمي‌كند. ما بايد بگوييم كه اين شركت درآمدي - هزينه‌اي اداره مي‌شود و هيچ پولي براي اداره خود از دولت دريافت نمي‌كند اگر هم صندوق توسعه ملي تسهيلاتي داده با دستورات مقامات عالي و در راستاي اهداف كلان بوده است. امروز ايران‌اير با عبور از سال‌هاي سخت اين آبرو را پيدا كرده كه در ميان بسياري از مقامات كشور رتبه‌اي بالا دارد و اين موضوع جز با همكاري و هدايت بخش‌هاي مختلف اين مجموعه از سوي نيروهاي كارشناس ممكن نمي‌شد. ايران‌اير در طول اين سال‌ها مجبور شده هواپيماهايي را بفروشد كه ديگر ادامه پرواز آنها اقتصادي نبوده است. زمين‌هايي را بفروشد كه هزينه‌كرد آن به آشيانه‌ها و ساخت امكانات جديد منجر شده است و بيش از ۳۸۵۰ ميليارد تومان حقوق ماهيانه بدهد كه حق تمام نيروهاي اين بخش بوده است. با وجود تمام اين مشكلات امروز ايران‌اير تحولات خود را با ورود هواپيماهاي جديد آغاز كرده و اميدواريم در دوره مديريت تازه اين مجموعه اتفافات مثبت آغاز شده ادامه پيدا كند.»

 

با صبوري هما را نگه داشتيم
عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي كه در زمان وزارتش در دولت يازدهم به پرورش اعتماد كرد و وي را همچنان سكاندار هما نگه داشت، در اين مراسم گفت: «متاسفانه در واگذاري‌ها بازسازي ساختاري و ارتقاي بهره‌وري را مدنظر قرار نداديم و ۱۰۰ ميليارد دلار يك شبه و در تصميم‌هاي عجولانه واگذار شد.» آخوندي انتقاد كرد كه « چرا مخابرات يك كشور به عنوان دفع شر
يك شبه واگذار شد يا با يك تصميم عجولانه يك شبه بخش‌هاي پتروشيمي، فولاد، دريانوردي و امثال آن را واگذار كرديم. ١٠٠ ميليارد دلار سرمايه عجولانه واگذار شد اما ما تلاش كرديم با صبوري جايي مثل ايران‌اير را حفظ كنيم. تجربه انساني و فناوري هما و ارزش‌گذاري ساختمان و ماشين‌آلات تقليل مي‌يافت اگر در واگذاري آن عجولانه عمل مي‌كرديم. بازسازي ساختاري بنگاه‌هاي بزرگ قبل از واگذاري بسيار ضروري است و هما امروز به چرخه بازسازي ساختاري افتاده است.»

 

دريافت رايگان يك فروند ايرباس ٣٢٠
خريد هواپيماهاي جديد البته باز هم موضوعي بود كه در مراسم توديع پرورش هم از ديد معاونين وزير دور نشد و اصغر فخريه كاشان، قائم‌مقام وزير راه و شهرسازي در امور بين‌الملل با بيان اينكه در طول دو سال گذشته ايران‌اير و

مسوولان وزارت راه و شهرسازي پيگيري‌هاي قابل توجهي براي به ثمر نشستن مذاكرات خريد هواپيما داشته‌اند، اعلام كرد: «ما در جريان قطعي كردن قراردادها بيشترين تخفيف را دريافت كرديم و در اين بين در آخرين لحظات، ورود يك ايرباس ۳۲۰ به كشور به شكل رايگان قطعي شد. آنچه بيشترين اهميت را در طول دو سال گذشته داشت همكاري‌هاي همه‌جانبه تمام طرف‌هاي ايراني براي به نتيجه رسيدن توافق‌ها بود. در اين بين يكي از اصلي‌ترين مسائل گرفتن بيشترين تخفيف از ايرباس براي هواپيماهاي جديد بود كه خوشبختانه تمام تخفيف‌هاي ممكن براي ايران لحاظ شد.» وي البته بالاخره به علت جمع شدن مديران در هما هم توجه كرد و ادامه داد: «در تمام طول مذاكرات مديرعامل ايران‌اير نقشي اساسي در مذاكرات ايفا مي‌كرد كه در آخرين گام ايشان در جريان مذاكرات نهايي با مديرعامل ايرباس يك هواپيماي ايرباس ۳۲۰ را به شكل رايگان به توافق ايران اضافه كرد. در جريان مذاكرات طرف ايراني تلاش كرد بيشترين امتيازات را دريافت كند، امروز ما بايد تلاش كنيم كه اين توافق و قراردادهاي مهم پابرجا بماند و به مرحله اجرا برسد. ما توانستيم سد سنگين تحريم‌ها را بشكنيم و اميدواريم اين روند در آينده نيز ادامه پيدا كند.»
 

دنبال فاينانسر هستيم
 فرزانه شرفبافي، سرپرست ايران‌اير هم از تدوين برنامه‌هاي راهبردي هما خبر داد و گفت: در مرحله شناسايي فاينانسر براي تامين مالي خريد هواپيماهاي جديد قرار داريم. هواپيماهاي پسابرجامي در دوران جديد يكي پس از ديگري در حال به پرواز درآمدن هستند. فرصت‌هاي نوسازي و بازسازي ساختاري هما فراهم شده است. با برنامه‌ريزي و مديريت منابع مالي، انساني و همكاري در صنعت مي‌توان همايي بهتر ساخت. توجه به مناطق كمتر توسعه‌يافته براي هما ضروري است و اين لازم است كه خدمت‌رساني هما در كلاس جهاني و شأن جمهوري اسلامي ايران باشد.»

 

اعتماد

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid