محل تبلیغ شما
ضیافت بزرگان؛ رفتن یا ماندن؟ کنشگری مدنی یا پوپولیسم سلبریتی‌ها؟

تاریخ خبر: 1397/3/9

ضیافت بزرگان؛ رفتن یا ماندن؟ کنشگری مدنی یا پوپولیسم سلبریتی‌ها؟

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

ضیافت بزرگان؛ رفتن یا ماندن؟ کنشگری مدنی یا پوپولیسم سلبریتی‌ها؟

هنرمندان به دعوت رییس‌جمهور پاسخ رد دادند؛

انصراف برخی هنرمندان از حضور در افطاری رئیس جمهور، تحرک اجتماعی و اعتراضی آنها طی چند وقت اخیر 

مگر سفره‌های مردم پارسال رنگین‌تر بود؟

 

#من_پاسخگو_نخواهم_بود!

به وقت افطار!

 

امید عبدالوهابی
رسم افطاری دادن، رسمی قدیمی در غروب‌های ماه رمضان است. در حالی که بسیاری از مردم، در ضیافت‌های افطاری یکدیگر مهمان می‌شوند، مسئولان نیز مراسم افطاری برگزار می‌کنند و گاه مهمان افطاری دیگر مسئولان می‌شوند. فارغ از این که به طور کلی در دین اسلام و به طور خاص در سال‌های اخیر بر اصل سادگی و پرهیز از تجملات در مراسم افطاری تاکید شده است، این افطاری‌ها نکات مثبتی هم دارند. به ویژه در افطاری‌های سیاسیون، گعده‌های صحبت و گفتمان ایجاد می‌شود و حتی بسیار پیش می‌آید که چهره‌هایی با عقاید و افکار گوناگون دور یک سفره می‌نشینند. در این میان افطاری‌های برخی چهره‌های نظام همچون رهبر انقلاب اسلامی و رئیس‌جمهوری با حضور اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود. این افطاری‌های نمادین فرصتی برای گفت‌وگوی رودرو و چهره به چهره میان این اقشار گوناگون با مسئولان عالی نظام ایجاد می‌کند و در طی سال‌ها به یک رسم با تشریفات خاص خود تبدیل شده است. در روزهای گذشته از ماه رمضان، جمع‌هایی از ورزشکاران، روحانیون و جوانان میهمان سفره افطار ریاست جمهوری بوده‌اند. اما حالا برگزاری ضیافت افطار رئیس‌جمهوری با هنرمندان با حاشیه‌هایی مواجه شده است.
#ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت
در دو روز گذشته برخی از هنرمندان همچون پرویز پرستویی، پرستو گلستانی، برزو ارجمند، آناهیتا همتی، شیلا خداداد، ازیار میری، سارا بهرامی، احسان کرمی، مهناز افشار، فاطمه گودرزی، حمیدرضا آذرنگ و فلور نظری با انتشار تصاویری از کارت دعوت ضیافت افطاری رئیس‌جمهوری در صفحات شخصی خود با هشتگ یکسان «#ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت» به تحریم این مراسم پرداخته‌اند. برخی از آن‌ها مانند پرویز پرستویی، سارا بهرامی، مازیار میری، برزو ارجمند و احسان کرمی با انتشار متنی یکسان تاکید کرده‌اند: «با توجه به شرایط بد اقتصادى و روحى مردم کشورمان باور این حقیر بر این استوار است که چنین گردهمایى‌هایى که مستلزم صرف هزینه‌هاى زیاد است (و تعدادشان هم کم نیست) شاید حداقل از نگاه بنده و تعدادى از همکارانم چندان ضرورى نباشد». آن‌ها با بیان اینکه درخواست‌هاى ما و سایر اقشار مردم این روزها چندان تفاوتى باهم ندارد،‌ نوشته‌اند: «همه در یک کشتى هستیم و چشم امید به شجاعت و عمل‌گرایى ناخدا بسته‌ایم. باشد که به صخره نا امیدى برنخوریم که سخت‌ترین صخره‌ها است». برخی دیگر به طور خاص به مواردی مثل زنان زندانی، وضعیت مردم سیستان و بلوچستان، زلزله‌زدگان کرمانشاه، کوله‌بران و سایر مشکلات کشور اشاره کرده‌اند. در این میان تنها اظهارنظر آزاده نامداری، مجری پر حاشیه تلویزیون در دفاع از حضور در افطاری رئیس‌جمهوری مطرح شد.
چه کسی دوست دارد سفره مردم پر بارتر نباشد؟ 
محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز دیروز در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی به این اقدام هنرمندان واکنش نشان داد و با اشاره به برخی اقدامات دولت در زمینه بهبود وضع معیشت مردم، گفت: نفی نمی‌کنیم این روزها کسانی که حامی ما بودند چنین اظهار نظر هایی می‌کنند. ما در دولت همه تلاش خود را کردیم که اقتصاد رشد داشته باشد، ولی دولت چه کاری می‌توانسته انجام دهد و آن را انجام نداده است؟ سفره‌های مردم در اردیبهشت سال قبل خیلی پر رنگ‌تر بود که الان کمرنگ‌تر شده باشد ؟ اینها واقعیت است. چه کسی دوست دارد سفره مردم پر بارتر نباشد؟ 
کنش اجتماعی یا پوپولیسم؟
واکنش‌ها به ویژه در فضای مجازی به موضوع تحریم افطاری هنرمندان با رئیس‌جمهوری گوناگون بوده است. عده‌ای این اقدام را نشان از غیرت هنرمندان نسبت به دردها و مسائل اجتماعی و اقتصادی کشور دانسته و آن را یک کنش اجتماعی و اعتراض مدنی مثبت ارزیابی کرده‌اند. عده‌ای دیگر اما با اشاره به حضور این چهره‌ها در سایر مراسمی که هزینه‌های فراوان دارد و البته امکان بیان رودرروی این سخنان در ضیافت افطاری با رئیس‌جمهوری و نیز اشاره به رسوم مشابه در تشریفات ریاست جمهوری و مانند آن در کشورهای مختلف، آن را اقدامی نمادین با فواید خاص خود می‌دانند و معتقدند این اقدام هنرمندان با توجه به مجموع این شرایط، اقدامی پوپولیستی به شمار می‌رود و هیچ نشانی از کنشگری مدنی در خود ندارد.
زمانی برای گلایه
هادی حیدری کارتونیست و هنرمند اصلاح طلب ابتدای امر به ریشه های این اتفاقات می پردازد. او می‌گوید: «به این مسئله از چند وجه می شود پرداخت. اولا نسبت به اتفاقات جامعه یک نارضایتی عمومی وجود دارد؛ اقتصاد، معیشت و آن سوی میدان وضعی که گروه‌های فکری منتقد نسبت به قرائت حاکم در جامعه دارند. اینها یک عدم اعتماد عمومی، چه خود مردم نسبت به هم، چه مردم نسبت به جامعه ایجاد کرده است و بالاخره یکسری از گروه‌های مرجع را به یک تلاشی وا می‌دارد که به یک نحوی اعتراضات خود را نشان دهند.» 
اما به نظر می‌آید عطش مردم سیرآب نمی‌شود. توگویی اگر موری برمیان کوی و برزن اشتباها راهی به گریبان مردم بیابد و گزشی کند. آن را نیز از چشم روحانی می‌بینند. هرچند که تحلیلگران معتقدند این خود نشان از آزادی نسبی موجود در کشور دارد تا هرکس آزادانه مراسمی را تحریم کند یا به طرق مختلف به بیان اعتراض بپردازد. مسئله ای که دولت روحانی نیز در تکوینش بی‌قصور نیست.
حیدری در همین باب می افزاید: هر اتفاقی گویی یک بهانه است برای بیان اعتراض و ما می‌بینیم تشییع جنازه آقای ملک مطیعی خود زمینه ساز یک سری شعارهای اعتراضی می‌شود. یک اتفاق مساوی یک نارضایتی! و کسانی که اداره کنندگان کشور هستند باید این ماجراها را جدی بگیرند چه بسا این اعتراضات کوچک اگر جمع شود وانگهی دریا شود. باید به‌جای پاک کردن صورت مسئله به حل مشکلات پرداخت. دولت می‌گوید من درحال تلاشم و این قدر نفوذ در ساختارحاکمیت دارم. منتقدان دولت می‌گویند که اگر شما نمی توانید کاری را جلو ببرید یا بیاید به مردم صادقانه بگویید یا اینکه کنار بکشید یا افرادی که کار نمی‌کنند را کنار بگذارید. چرا در زمان انتخابات آنگونه وسیع شعار دادید و سطح توقعات را بالا بردید ولی در عمل درصد خیلی پایینی از شعارها را محقق کردید. دولت وقتی این کار را نمی‌کند ناخودآگاه این نگاه در مردم تقویت می شود که دولت هرگاه نیاز به مردم دارد نزدیک انتخابات آنها را با شعارهایی می‌فریبد و بعد که برسرکار آمد همه ‌چیز را فراموش می‌کند.
اما مسئله دیگر این است که آیا نیامدن به یک مراسم افطار دردی از مردم دوا می‌کند یا قصه دیگری در میان است؟ کما اینکه بخشی از هنرمندان در زمان تصویب برجام در اینستاگرام خود پست هایی می‌گذاشتند یا در مراسم هایی شرکت می‌کردند که بیشتر جنبه دیده شدن داشت تا بیان یک تفکر.
عضو اسبق جبهه مشارکت نیز این مسئله را تائید می‌کند، البته که این مسئله را مترادف بی‌صداقتی بزرگانی چون پرستویی نمی داند: برخی از هنرمندان به نظر می‌رسد که تلاش دارند تا برای خود یک جایگاه اجتماعی مضاعفی ایجاد کنند . البته آقای پرستویی اینگونه نیست. او همیشه سعی کرده تا در مسیر حق صحبت کند و در این راه نیز صادق باشد. اما لابه‌لای این هنرمندان هستند کسانی که جزو دسته نخست هستند. البته من امیدوارم اینگونه نباشد و من اشتباه کنم. اما در جاهایی می‌بینیم که آنها می‌توانستند اعتراض کنند اما نکردند و اکنون لب به سخن گشودند و از این فرصت برای بیان اعتراض‌شان استفاده می‌کنند. هنرمندان صاحب نامی بوده اند که در زمانی که اکثریت جامعه به سیاست های حاکم اعتراض داشتند کنار آن دولت ایستادند یا سکوت پیشه کردند یا در ستادهای انتخاباتی آنها مشارکت کردند و ما مشاهده می‌کنیم که برخی از هنرمندان وابسته به شرایط تغییر موضع می‌دهند.
دولت روحانی روز و شب تلاش می‌کند تا بگوید من برای مردم همه کار می‌کنم. پس مشکل کجاست؟ همه دولتمردان مدعی اند که ما در حال حل مشکلات هستیم پس چرا تغییری احساس نمی‌شود؟ آیا آنقدر فضا وخیم شده که مردم به دنبال تلنگری هستند تا اعتراض کنند؟
هادی حیدری پاسخ می‌دهد: ما جزو کسانی بودیم که مردم را برای دادن رای به روحانی تشویق کردیم و از میان کاندیداهای موجود احساس کردیم که روحانی به جریان اصلاحی نزدیک تر است. ما جزو کسانی بودیم که بعد از رای به روحانی گفتیم اکنون نقش ما مطالبه‌گرِ منتقد است. ما جایگاه اصلی مان مطالبه‌گری، روشنگری و انتقاد از خطاهاست چراکه این خدمت به دولت و جامعه است. اتفاقا اگر کسانی که خودشان برای رای آوری روحانی تلاش کردند، انتقاد کنند، قطعا مشفقانه و در مسیر ترمیم دولت است. روحانی متاسفانه بخش اعظمی از سخنرانی هایش را عملی نکرده. اگر مردم را ولی نعمت خود می‌داند باید مشکلاتی که بر سر راه تحقق شعائرش هست صادقانه به آنها بگوید تا به نقطه انفجار نرسند. البته این اتفاقات شیرین کامی مخالفان دلواپس دولت و هم براندازان خارج نشین نیز هست؛ آنها دائما در تلاشند تا به ناامیدی از دولت دامن بزنند. به گفته برخی تحلیلگران سیاسی روحانی باید تمام تلاشش را بکند تا هم در وجه ایجابی و هم در ندادن آتو به دست دلواپسان و سایر مخالفان موفق باشد.
حیدری دراین‌باره تصریح می‌کند: یک عده هستند که در وضع موجود برکوره اعتراضات می‌دمند؛ آنها نه دلشان برای ایران می‌سوزد نه برای مردم. آنها دنبال مدیریت پیش‌برد نارضایتی ها هستند. آنها همان هایی هستند که قائل به تنش زدایی در سیاست خارجی، تکثر در میان افکار و اندیشه ها و تحلیل تنش‌های داخلی در جهت وفاق ملی نیستند. آنها دنبال ایجاد زاویه بین حکومت و ملت هستند. این قشر فقط دنبال منافع خودشان هستند. اینها کنار نشسته اند تا دولت یک اشتباهی بکند و آن را در بوق و کرنا کنند، منتظر ایجاد یک کاستی هستند تا همه‌ چیز را بد جلوه دهند تا دولت برای رسیدن به اهدافش دچار چالش شود. ما هم منتقد دولتیم اما راه را در این می بینیم که به او مشورت دهیم. فشارها بر مردم زیاد است اما همچنان معتقدم که تنها راه رهایی اصلاح است. در جریان اصلاح‌طلبی هم طیف های مختلفی هستند از فرصت طلب تا رادیکال و صادق. این مسئله نباید منجربه یک کاسه دیدن جریانات مختلف اصلاحی شود چراکه اصلاحات یک راه تدریجی و آرام است و نیازمند صبر زیاد دارد.
امیر آریا زند عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت این‌طور می‌اندیشد که خالی کردن پشت رئیس‌جمهوری کار درستی نیست. او نیز از رفتن به افطاری فعالین ستاد جوانان سر باز زده اما ساز تحریم و تبلیغ نیامدن نیز کوک نکرده است.
او می‌گوید: درست این است که ما اگر کسی را با رای 24 میلیونی انتخاب می‌کنیم بعد از یک سال همگی پشتش را خالی نکنیم. حتما روحانی هم با یک سری موانع مواجه است و طبعا نشان داده که او خیلی بهتر از ما هم مسائل و مشکلات را متوجه می‌شود و هم در تلاش برای حل مشکلات آن‌هاست. اکنون با خروج آمریکا از برجام برای ما مسجل شده است که بخش زیادی از مسائل و مشکلات ما منشایی خارجی دارد. یعنی ضمن اعتراف نسبت به وجود فشارهای داخلی از سوی شکست‌خوردگان در انتخابات و دلواپسان اما آن‌سوی ماجرا آمریکا موضعی دارد که کسی در داخل را نمی‌توان برایش متهم کرد. بخشی از ناکامی دولت به شرایط خارجی برمی‌گردد. ناکامی برجام و ناکامی‌های اقتصادی به دنبال آن ‌همه و همه متاسفانه بر سر دولت شکسته می‌شود. اما این‌طرف هم دولت نباید تمام تخم‌مرغ‌هایش را در ظرف بین‌المللی بگذارد که با اقدام ترامپ تمام آمال دولت از بین برود و به‌جای حل مسائل، تمامی مشکلات دو برابر شود. اینکه سلبریتی ها و هنرمندان و روزنامه‌نگاران و دانشجویان و فعالان ستادی افطاری رئیس‌جمهوری را تحریم کردند یک ابتکار عملی است برای نمایش اعتراض به روحانی و دولت. 
آریا زند می‌افزاید: بخش قابل‌توجهی از همین مخالفین لابه‌لای نوشته‌های‌شان در مسیر اعتراضی خود گفته‌اند ما می‌دانیم که مقصر همه این اتفاقات دولت نیست و در واقع حتی با خود رئیس‌جمهوری هم اعلام همراهی کردند ولی برای آن‌که به مردم نشان دهند که دردهای‌شان را می‌فهمند و با آنان همراه و همدردند دست به این اقدامات توئیتری و اینستاگرامی می‌زنند.
سیبل شدن دولت فعلا خواست گروه‌های مختلف معارض اصلاح‌طلبی است. کمتر کسی با نگاهی واقع‌گرا به مسائل دولت می‌پردازد همه به دنبال مقصرند و چه چیزی بهتر از دولت روحانی. آریا زند تاکید دارد که: من هر دوسوی این ماجرا را محق می‌دانم؛ هم مردم معترض و هنرمندان حق‌دارند که دردهای‌شان را بیان کنند یا مراسم را تحریم کنند و هم دولت تا حدی محق است چون مسئول تمامی بدبختی‌های مردم نیست. درواقع اختیاراتش تا این حد نیست. من به ‌عنوان جوان فعال سیاسی به افطاری دعوت شدم ولی نرفتم، رسانه‌ای نکرده و گله‌ای هم نکردم. احساس شخصی من برآن بود که اگر بروم در این فضای پرآشوب و نتوانم صحبت کنم حس بدی به من دست بدهد. اما این را به‌عنوان پتک برسر دولت نکوبیدم یا در فضای مجازی تبلیغ تحریم حضور در افطاری رئیس‌جمهوری را نکردم تا هنوز دو سال نشده پرچم پشیمانم بلند کنم.کاری که بچه‌های فعالین ستادی کردند این بود که خودشان نرفتند اما چند نماینده ستادی فرستادند و این نماینده تا بر سر یک میز با رئیس‌جمهوری نشستند دغدغه‌های‌شان را مطرح کردند و اتفاقا خیلی هم از طرف روحانی مورد استقبال قرار گرفت.
تحریم یا رفتن به ضیافت‌های بزرگان هر دو نشان از یک مسئله دارد: نارضایتی عمومی! اما باید آگاهی بخشید تا همه‌چیز بر سر تک مهره تا خراب نشود، هرچند که آن تک مهره تا دولت باشد با اختیاراتی مشخص. کمتر کسی است که هنرمندان متعهد و یا جوانان را بی‌صداقت انگارد اما این مسیر به‌مانند یک بومرنگ است؛ یک رفت دارد برای دولت و یک برگشت برای آحاد جامعه

ابتکار

هنرمندان به دعوت رییس‌جمهور پاسخ رد دادند؛

محمد تاج‌الدین- روحانی به سبک و سیاق سال‌های گذشته در ماه رمضان مهمانی افطاری دارد‌. رییس‌جمهور از اصناف و گروه‌های مختلف دعوت می‌کند تا هم دیداری تازه کرده و هم پای صحبت‌شان بنشیند‌. اما به قول معروف دیگر ماه عسل دولت روحانی مدت‌هاست تمام شده و حالا نوبت سخن گفتن از وعده‌ها رسیده است‌. 
در انتخابات گذشته ریاست‌جمهوری بسیاری از هنرمندان از کمپین روحانی حمایت کردند‌. سلیقه و نوع طرز فکر طرف مقابل روشن بود‌. آنچه در مشهد اتفاق می‌افتاد و همچنان هم می‌افتد قرار بود در کل ایران اجرا شود‌ یعنی زنگ خطری برای اصحاب فرهنگ و هنر‌. بسیاری از بازیگران و سینماگران در کلیپ‌های تصویری یا در شبکه‌های اجتماعی خودشان و حتی در میتینگ‌های انتخاباتی روحانی، از او حمایت و مردم را برای آمدن پای صندوق رای تشویق کردند‌. 
اما آنچه در سال گذشته اتفاق افتاد با وعده‌های روحانی فاصله بسیاری دارد‌. دولت تدبیر و امید در چهار سال دوم نه توانست از مهم‌ترین دستاوردش یعنی برجام محافظت کند نه در سر و سامان دادن به معیشت مردم موفق بود و نه حتی توانست در مقابل فیلترینگ فضای مجازی و تلگرام بایستد‌. 
حرف هنرمندانی که افطاری روحانی را تحریم کردند مشخص است‌. مسوولان و مردم و نخبگان به مشکلات واقفند‌. پس مخاطب باید‌ها کیست؟ چه کسی باید در جهت رفع تبعیض‌های اقتصادی و اجتماعی و جنسیتی قدم بردارد؟ آیا وقت آن نرسیده که روحانی به دلیل عمل نکردن به وعده‌های انتخاباتی‌اش پاسخگوی مردم باشد؟
شما بهتر از ما به مشکلات واقفید
تعداد هنرمندانی که افطاری رییس‌جمهور را تحریم کردند بیشتر و بیشتر می‌شود‌. برخی ترجیح دادند متن‌های جداگانه‌ای بنویسند و برخی دیگر مانند پرویز پرستویی، احسان کرمی، برزو ارجمند و‌.‌.‌. با انتشار متنی مشابه دعوت روحانی را رد کردند‌. آنها نوشته‌اند:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای رییس‌جمهور 
سلام‌. ضمن سپاس از دعوت حضرتعالی به عرض می‌رساند که با توجه به شرایط بد اقتصادی و روحی مردم کشورمان باور این حقیر بر این استوار است که چنین گردهمایی‌هایی که مستلزم صرف هزینه‌های زیاد است (و تعدادشان هم کم نیست) شاید حداقل از نگاه بنده و تعدادی از همکارانم چندان ضروری نباشد‌. نیک می‌دانم که هدف شما از این مهمانی افطار شنیدن حرف‌ها و بیان مشکلات جامعه هنری از زبان آنهاست‌. اما تجربه چند سال اخیر نشان داده که شما حتی بیش از ما به این مشکلات واقفید و آنها را به بهانه‌های مختلف بیان می‌دارید‌. اما ظاهرا ما باید فقط دلخوش باشیم که شما در کنار ما هستید و این مشکلات را می‌دانید و می‌گویید‌ چراکه ظاهرا شما هم دنبال گوش شنوایی هستید که مشکلات را حل کند و از این نظر دقیقا مانند مایید‌. درخواست‌های ما و سایر اقشار مردم این روزها چندان تفاوتی با هم ندارد‌. همه در یک کشتی هستیم و چشم امید به شجاعت و عمل‌گرایی ناخدا دوخته‌ایم‌. باشد که به صخره ناامیدی برنخوریم که سخت‌ترین صخره‌هاست‌. در پایان اضافه می‌کنیم که می‌دانیم شاید اگر شما رییس‌جمهور نبودید اکنون همین امکان برای ابراز نظر نیز فیلتر شده بود و همین کوچک هم نتیجه رای به شماست‌. اینها را درک می‌کنیم و ممنونیم اما شما هم ما را درک کنید‌. 
آنا همتی: وضعیت زنان اسف‌بار است
سلام آقای رییس‌جمهور
من به افطاری شما نخواهم آمد‌. 
سفره ما مردم ایران روز به روز خالی‌تر می‌شود‌. بیماری و فقر در استان‌های سیستان‌و‌بلوچستان روز به روز بیشتر می‌شود‌. وضعیت زلزله‌زده‌ها، سال‌های سال به همین منوال باقی مانده است (زلزله بم و حالا کرمانشاه) آب و هوایی که در بیشتر استان‌ها غبارآلود است و هموطنان کردمان روزی نیست که عذاب نکشند، کولبرانی که با شلیک کشته می‌شوند‌. حتی اسب‌هایشان تیرباران می‌شوند وضعیت زنان در هر حوزه‌ای که فکرش رو کنید، روز‌به‌روز اسف‌بارتر می‌شود‌.‌.‌.‌. ‌وضعیت اسیدپاشی و قوانین عقب‌افتاده درست نشده‌. بیماری‌هایی که خانواده‌ها برای پول دارو به هر جایی التماس می‌کنن و حاضرن تن به فروختن اعضای بدن خود بدهند‌. هنرمندانی که ممنوع هستند، هنری که سانسور می‌شود، آدم‌هایی که حذف می‌شوند‌. سرپنجه آهنینی گلویمان را سال‌هاست که سخت می‌فشارد، در حال خفه شدنیم...
واقعا در چنین شرایطی که من و مردم با فقر دست و پنجه نرم‌ می‌کنیم، در حالی که کوچک‌ترین اعتراضی هم سرکوب می‌شود، برای خودم حضور در چنین مکانی را جایز نمی‌دانم‌. 
شیلا خداداد: جناب آقای رییس‌جمهور باز چه کمکی از دست ما برمی‌آید؟
شیلا خداداد نیز عکس دعوتنامه‌اش را منتشر کرد و در پاسخی کنایه‌آمیز دعوت آقای روحانی و مسوول دفترشان به مراسم افطاری را رد کرد و گفت:
جناب آقای رییس‌جمهور باز چه کمکی از ما برمی‌آید؟ باز هم احتیاج به حمایت بازیگران و نخبگان و ورزشکاران دارید؟ برای کوچک‌تر شدن سفره مردم یا گران‌تر شدن دلار یا بی‌اهمیتی به کودکان بد سرپرست یا کودک‌آزاری یا کمبود و گرانی دارو یا مواد مخدری که به راحتی در دسترس نوجوانان و جوانان قرار دارد؟
من به عنوان عضو بسیار کوچک جامعه هنری از شما گله‌مندم و در این ضیافت شرکت نخواهم کرد چرا که صبح روز پنجشنبه می‌خواهم باز در چشمان هموطنانم نگاه کنم و شرمنده نباشم‌. تنعم از سفره پر برکت الهی!!! جمله عجیبی است‌. 
فلور نظری:‌ ای کاش ذوق و امید ما را به یاس و ناامیدی تبدیل نمی‌کردید؛ ‌ای کاش...
فلور نظری نیز جزو اولین بازیگرانی بود که با انتشار یک متن در صفحه شخصی‌اش از عدم حضور در این ضیافت خبر داد‌. نظری هم مانند سایر سلبریتی‌ها از وعده‌های تو خالی رییس‌جمهور گله کرد و نوشت:
سلام آقای رییس‌جمهور
به هزاران دلیل به افطاری امسال شما نمی‌آیم و فقط اکتفا می‌کنم به ذکر چند دلیل‌. در شرایطی که سفره‌ هموطنانم خالی است و شرایط سخت و غیرقابل تحملی را ناچارا با صبوری می‌گذرانند، در شرایطی که همکارانم یا ممنوع‌الکار یا ممنوع‌التصویر یا ممنوع‌الخروج یا ممنوع‌الورود هستند و بسیاری خانه‌نشین و فراموش شده‌اند و بیکارند و دلمان از این اتفاقات پاره پاره ا‌ست، در شرایطی که به وعده‌هایتان عمل نکردید و حتی توضیحی هم نمی‌دهید، در شرایطی که روز‌به‌روز مشکلات نه تنها حل بلکه زشت‌تر و بدتر می‌شود، من به این افطاری نمی‌آیم‌. ای کاش ذوق و امید و دلخوشی ما و مردمی که به شما اعتماد کردند رو به یاس و نا امیدی تبدیل نمی‌کردید‌. ‌ای کاش. 
نامداری: از هم‌گسیختگی حق ما نیست!
بر خلاف بسیاری از هنرمندان که از حرکت صنفی همکاران‌شان حمایت کردند، آزاده نامداری چهره جنجالی تلویزیون متنی در اینستاگرامش منتشر کرد و حرکت اعتراضی هنرمندان را سطحی‌نگری خواند‌. 
همچنین آزاده نامداری از مجریان صداوسیما، به اقدام بازیگران در خصوص تحریم افطاری رییس‌جمهور، انتقاد کرد‌. او نوشته:
سلام رفقای جانم، حقیقتش به نظرم خیلی چیزهارو باید گفت چون ما هر کدوممون به عنوان یه شهروند مسوولیم، غرض اینکه امروز درصفحه برخی دوستان هنرمندم دیدم که دعوت افطار رییس‌جمهور رو رد کرد. بودن، با دلایلی مثل مشکلات معیشتی مردم و یا عمل نکردن به وعدهای رییس‌جمهور قبول دارم ما مطالباتی داریم که به سرانجام نرسیده و همه ما درد مردم رو می‌فهمیم ما هم از مردمیم ما هم درد می‌کشیم و می‌دونیم با اتفاقات جهانی سال بحرانی رو در پیش داریم‌. آیا در این بحران باید کنار هم بایستیم تا بحران رو طی کنیم یا دائما حرف از یاس و نشدن بزنیم؟ به این فکر کردین با این کار چه کسانی رو درداخل و خارج کشور خوشحال می‌کنیم؟ آیا ما دنبال از هم‌گسیختگی هستیم؟ آیا اسم این کار سطحی‌نگری نیست؟ شما از دردهای آشکار و پنهان رییس‌جمهور بی‌‌خبرید؟ از این همه تلاش برای ماندن دربرجام، آیا حقشونه با این رفتارهای سطحی و عوامفریبانه خستگی رو به تنشون بذاریم؟ مردم چشمشون به هنرمنداشونه‌. من کارمند جایی نیستم، ارتباطی هم با دولت محترم ندارم اما به عنوان یه شهروند تا پایان دوره ی دوم آقای روحانی از رایم دفاع می‌کنم‌. چندپاره شدن، از هم‌گسیختگی حق ما نیست، ما ایرانی هستیم و کشورمون رو دوست داریم
کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها!
محمدباقر نوبخت به تحریم افطاری رییس‌جمهور توسط برخی هنرمندان واکنش نشان داد و گفت ما همه تلاش‌مان را کردیم تا مشکلات حل شود، برای بزرگ‌ شدن سفره مردم بیشتر تلاش می‌کنیم؛ واقعا اگر به ما بگویند چه کاری انجام دهیم همان کار را انجام می‌دهیم، مگر سفره مردم سال گذشته رنگین‌تر بود که این افراد حمایت کردند؟
سخنگوی دولت ادامه داد: هیچ‌گاه دولت مدعی نیست مردم مشکل ندارند تنها چیزی که زیاد داریم مشکلات است؛ با وجود همه موفقیت‌ها و تغییر روند مثبت اذعان می‌کنیم مردم لیاقت بیشتری دارند.
از انسان‌های فهیم و تحصیلکرده انتظار می‌رود قضاوت درست انجام دهند، شاید بهترین وضعیت دولت در شعر «شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین ‌هائل/ کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها» باشد‌. نخبگان به دولت کمک فکری و برنامه‌ای کنند و دولت راغب است که از همه آحاد ملت نظرخواهی کند‌.

جهان صنعت

«همدلی» به بهانه انصراف برخی هنرمندان از حضور در افطاری رئیس جمهور، تحرک اجتماعی و اعتراضی آنها طی چند وقت اخیر را بررسی کرد

پویش هنرمندان
مهدی فیضی‌صفت‪-‬ «نه هنرمندان به افطاری» شده یکی از داغ‌ترین ترندها در شبکه های مجازی، چند تن از هنرمندان مشهور سینما و تلویزیون دست رد به سینه نهاد ریاست جمهوری زدند، دعوت حسن روحانی برای ضیافت افطاری را رد کردند و شدند دستاویز مخالفان دولت. جبهه مخالف نهیب زد به روحانی و موافقانش، نیشخند بر لبش که ببینید حامیان دیروزتان هم رهای تان کرده اند و شده اند رفیق نیمه راه، دوستان تان هم ناراضی اند اما ستاره‌های پرده نقره ای و قاب شیشه ای فریاد می‌زنند دغدغه‌شان سیاسی نیست، خسته‌اند از دوقطبی‌های دنیای سیاست که هر یک سنگ خود را به سینه می‌کوبند، «نه» گفتند به رئیس جمهور چون دل نگران مردمند؛ مردمانی که هر روز سفره‌هایشان کوچک‌تر می شود و دست شان تنگ تر، «نه» گفتند به رئیس جمهور چون دغدغه اجتماعی دارند و لرزه بر تن شان می افتد از دیدن و شنیدن فجایعی که واژه انسانیت را به چالش می کشد. تاکید دارند سیاسی نیستند، حساب شان را از مخالفان دولت جدا می کنند و نام شان را در فهرست منتقدان می نویسند؛ منتقدان به وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه.
پرستویی، پیشگام اعتراضات
«بهمن ورمزیار روحت شاد، خداوند به مادر داغدار و دردمندش صبر بده. از طرف خودم به خانواده بهمن ورمزیار تسلیت میگم. امیدوارم به پرونده اختلاس گران هم که خون مردم شریف ایران را می‌مکند هم به همین سرعت رسیدگی و اجرا شود...» واکنش پرویز پرستویی، ستاره سینمای ایران به اعدام سارق مسلح طلافروشی در همدان که پشیمان شد، خودش را تسلیم کرد اما پشیمانی کافی نبود و اعدامش کردند. پست اینستاگرامی پرستویی غوغایی بر پا کرد، طعنه اش به مدیران و مسئولان کشور بود، می گفت اختلاس گران را هم بگیرید و به همین سرعت اعدام کنید. رکورددار سیمرغ بلورین جشنواره فجر، اینستاگرامش را کرده تریبونی برای اعتراض، مردم هم استقبال کرده اند، دوست دارند شجاعتش را. در مراسم تشییع ناصر ملک‌مطیعی هم پرستویی یکه تاز بود. از ممنوع‌التصویری چهل ساله «ناصر خان» گفت و صدا و سیما را به باد انتقاد گرفت، حتی مسعود کیمیایی هم به وجد آمد از شهامتش. سرِ «قاتل اهلی» دل چرکین بودند از یکدیگر، جدال قلمی داشتند و تازیدند به هم. کیمیایی اما تحسینش کرد در بدرقه ناصر ملک مطیعی: «پرویز پرستویی بازیگری بی‌ پروا است و بدانید ترس، دشمن جسارت است.» 
هنرمندِ منتقد
مهناز افشار عکس آتنا دائمی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی را گذاشت روی صفحه شخصی اش در اینستاگرام، دعوتنامه را هم گذاشت تنگش و نوشت: «با تشکر از دعوت حضرتعالی از شما می خواهم به جای من آتنا دائمی (فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی) که به تازگی در زندان قرچک ورامین ۳۰ ساله شده و اکنون در زندان اوین به سر می‌برد را دعوت کنید. او جنایتکار نیست فقط برای حقوق انسان ها در این سرزمین تلاش کرده.» بروز ارجمند و آناهیتا همتی هم موضعی مشابه اتخاذ کردند، نوشتند از رنج اقتصادی مردم، روزگاری حمایت کردند حسن روحانی را اما حالا دلخورند از وعده های عمل نشده. تعدادشان اضافه شد، پرستو گلستانی، احسان کرمی و یک مشت هنرمند دیگر پیوستند به جمع شان، شدند یک پویش. هشتگش هم داغ شد. عده قابل توجهی از مردم نیز در شبکه های مجازی حمایت کردند و ستودند واکنش اجتماعی هنرمندان شان را. پرویز پرستویی باز هم رد پایش را جا گذاشت. از هزینه های قابل توجه و غیر ضروری انتقاد کرد، لحنش آرام تر بود اما حرفش را زد: «...من سپاس از دعوت حضرتعالى به عرض می‌رساند با توجه به شرایط بد اقتصادى و روحى مردم کشورمان باور این حقیر بر این استوار است که چنین گرد هم آیى هایى که مستلزم صرف هزینه هاى زیاد است (و تعدادشان هم کم نیست) شاید حداقل از نگاه بنده و تعدادى از همکارانم چندان ضرورى نباشد.»
مخالفان نامدار
در سوی مقابل هم اندک هنرمندانی بودند که واکنش اعتراضی هم‌صنفانشان را نقد کردند. پر سر و صداترین شان آزاده نامداری بود، مجری تلویزیونی که بادهای سوئیس، کار دستش داد، انتقاد کرده از هنرمندان تحریم کننده. گله کرده از بهانه دادن دست مخالفان داخلی و خارجی و خوشحال کردن شان. استقبالی نکرده اند از موضعش به جز چند کامنت پای اینستاگرام. دولت هم بی پاسخ نگذاشت پویش هنرمندان را. سخنگوی دولت طعنه زد به هنرمندان، به حامیان دیروز که امروز قهر کرده اند: «برای بزرگ‌ شدن سفره مردم بیشتر تلاش می کنیم. واقعا اگر به ما بگویند چه کاری انجام دهیم همان کار را انجام می دهیم، مگر سفره مردم پارسال رنگین‌تر بود که این افراد حمایت کردند؟»
ناامیدی از دولت
دیروز هم خبر رسید کمال تبریزی شده سفیر «کمپین ارمغان 3». تلاش می کند برای نجات مادرانِ زندانی. اولویت شان مادرانی است که فرزندان خردسال دارند. او نیز دست نیاز به سوی مردم دراز کرده، از هموطنانش خواسته کمک کنند به پا گرفتن کمپین. شاید او هم از دولت ناامید شده، مثل خیلی از هنرمندان دیگر. برخی می گویند طعنه دیگری است به دولتمردان برای تلنگری که انگار دیگر تکانی نمی دهد کسی را. دیشب افطاری رئیس جمهور برگزار شد، خیلی ها آمدند و خیلی های دیگر نه اما صدای پویش هنرمندان رسید به گوش رئیس جمهور، به گوش مدیران دولتی، پویشی بدون جهت‌گیری سیاسی که تحریم ضیافت افطاری را راهی برای اعتراض به مشکلات اقتصادی و اجتماعی دید

مگر سفره‌های مردم پارسال رنگین‌تر بود؟

محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود با اصحاب رسانه یاد و خاطره ناصر یمین مردوخی کردستانی که دارفانی را وداع گفت، گرامی داشت.
مگر سفره‌های مردم پارسال رنگین‌تر بود؟
نوبخت درباره رد دعوت افطاری رئیس‌جمهوری توسط برخی از هنرمندان، گفت: ما تمام تلاش‌مان را کردیم که مشکلات کشور حل شود. چه کاری را دولت انجام نداده است؟ چه کسی دوست دارد که سفره مردم پربارتر نباشد؟ به ما بگویند چه کاری را باید انجام می‌دادیم که انجام ندادیم؟ آیا سفره‌های مردم اردیبهشت ماه پارسال رنگین‌تر بود و امسال خالی‌تر شده است؟
٩٧ هزار میلیارد بودجه رفاهی داریم
وی افزود: بیشترین بودجه دولت، بودجه رفاهی است به طوری که بیش از ٩٧ هزار میلیارد بودجه رفاهی، ٥٧ هزار میلیارد تومان آموزشی، ٥١ هزار میلیارد تومان بودجه دفاعی و ٢٦ هزار میلیارد تومان بودجه سلامت است. به گفته آقای فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کمکی که این دولت به رفاه محرومان کرد، هیچ دولتی انجام نداده است. نوبخت با بیان اینکه از انسان‌های فهیم و تحصیل کرده انتظار می‌رود قضاوت درست انجام دهند، اظهار داشت: شاید بهترین وضعیت دولت در شعر «شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هئل، کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها» باشد. نخبگان به دولت کمک فکری و برنامه‌ای کنند و دولت راغب است که از همه آحاد ملت نظرخواهی کند.
واردات از طریق سامانه ثبت سفارش انجام می‌شود
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در ادامه اظهار داشت: همه واردات کشور از طریق ثبت سفارش انجام می‌شود و بانک مرکزی هم باتوجه به این ثبت ارز تخصیص می‌دهد. او ادامه داد: بر اساس گزارش‌های دریافتی تا تاریخ ۶ خرداد ۱۹ میلیارد و ۷۲۴ میلیون دلار برای ۱۸۲ هزار و ۲۱۶ قلم کالا ثبت سفارش شده است. سخنگوی دولت گفت: از ۲۲ فروردین به بعد ۸ میلیارد و ۲۵۴ میلیون دلار برای ۷هزار و ۹۰۰ قلم ثبت سفارش شده است.
یک میلیون و ۶۳۰ هزار تن گندم خریداری شد
نوبخت درباره خرید گندم اظهار داشت: تا تاریخ ۶ خرداد یک میلیون و ۶۳۰ هزار تن گندم به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان خریداری شد. رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: پیش‌بینی بودجه بر عهده سازمان برنامه بودجه است. ما پیش‌بینی منابع برای پیش‌بینی مصارف می‌کنیم که سال گذشته (۹۶) این رقم  320 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود که این رقم در مجلس به 346هزار میلیارد تومان افزایش یافت. وی افزود: تامین این رقم برای خزانه محقق نبود و ما برای اینکه با کسری بودجه مواجه نشویم باید از خزانه قرض می‌کردیم.   وی ادامه داد: برای امسال هم متصور بودیم 347 میلیارد تومان بدون در نظر گرفتن منابع صندوق داشته باشیم و تلاشمان این بود که این رقم تصویب شود که این رقم در مجلس به 380 میلیارد تومان رسید.
امسال کسری بودجه نخواهیم داشت
نوبخت تاکید کرد: صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده تا سال ۱۴۰۱ به تولید ناخالص ملی اضافه می‌شود و  ۸ میلیاردتومان کسری بودجه داشته باشد. امسال کسری بودجه نخواهیم داشت.
۷ هزار میلیارد تومان به عنوان پاداش بازنشستگان دولت پرداخت می‌کنیم
سخنگوی دولت با بیان اینکه ما باید با همه توان از  مردم خود صیانت کنیم، گفت: عدد بزرگ دیگری در پرداخت‌ها داریم، ما باید چیزی حدود ۷ هزار میلیارد تومان به عنوان پاداش بازنشستگان دولت پرداخت کنیم. وی با اشاره به افزایش حقوق کارکنان دولت گفت: ان‌شاءالله این پرداخت‌ها صورت خواهد گرفت و آن دوماه عقب‌مانده هم پرداخت خواهدشد.
اینکه پول داشته باشی و مملکت را اداره کنی هنر نیست
سخنگوی دولت ادامه داد: آن چه گفته می‌شود مغایرت با واقعیت‌های جامعه ندارد که بگوییم مردم در ناز و نعمت هستند، می‌دانید دشمنان ما تلاش خود را کردند تا این چشمه خشک شود. نباید بگذاریم به مردم سخت بگذرد، اینکه پول داشته باشی و مملکت را اداره کنی، هنر نیست!
در مذاکرات ساده‌لوح نبودیم
نوبخت گفت: از مردم می‌خواهیم ما را کمک کنند، این که دولت را در فشار قرار دهیم کاری پیش نمی‌رود، رئیس‌جمهور در هیات دولت بارها گفته‌اند که اگر مطالباتی وجود دارد تا قبل از اینکه اعتراضاتی صورت بگیرد، رسیدگی کنید. او درباره تخریب دولت از سوی رسانه‌ها با وجود اینکه مقام معظم تاکید کردند همه باید به دولت کمک کنند، گفت: مذاکرات ما با ۶ کشور بزرگ صورت گرفت که دنیا را مجاب کنیم که فعالیت‌های هسته‌ای آن نظامی نیست و آژانس هم یازده بار اعلام کرده فعالیت‌های مردم ایران صلح‌آمیز است. سخنگوی دولت ادامه داد: بدخواهی آمریکا برکسی پوشیده نیست، ما آدم‌های ساده‌لوح نبودیم که هرچه آنها بگویند، قبول کنیم. وی خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه قبلی آمریکا هم اعلام کرد تیم مذاکره‌کننده ایران باهوش هستند و حتی ترامپ می‌گوید وقتی وزیر امور خارجه خود را با ظریف مقایسه می‌کند کم می‌آورد، مردان مذاکره‌کننده ما سرداران ما هستند و حق نداریم که آن‌ها تحقیر کنیم.
تاریخ روحانی را تکریم خواهد کرد
نوبخت بیان کرد: همه تلاشمان این است که به مردم هزینه تحمیل نکنیم و حتی حاضریم جان خود را بدهیم و بار دیگر می‌گویم تاریخ آقای روحانی را تکریم خواهد کرد. وی خاطرنشان کرد: خیلی‌ها پیش‌بینی می‌کردند بدگویی‌ها پشت سر دولت در تاریخ ۲۹ اردیبهشت خود را نشان می‌دهد، دیدید که چه شد، الان دیگر ضربه به دولت ضربه به قوه مجریه نیست بلکه به مجموعه نظام است.
برخی روزنامه‌های داخلی به دشمن گرا می‌دهند
نوبخت تاکید کرد: برخی از روزنامه‌ها که ادعای انقلابی‌گری دارند را بینید انگار ترامپ صحبت می‌کند، چرا گرا به دشمن می‌دهید؟ از مردم فهیم آمریکا می‌خواهیم که جواب اینها را در انتخابات آینده بدهند. سخنگوی دولت درباره سوال از رئیس‌جمهور گفت: جایی که لازم است باید سوال، استیضاح یا تحقیق و تفحص کنیم. اما سوال این جاست که اگر واقعا قصد رفع ابهام است نمایندگان آقای رئیس‌جمهور پاسخ دادند. وی ادامه داد: شما استیضاح را دیدید سابقه داشت در سال اول چهار نماینده دولت را استیضاح کنند؟ نتیجه را دید که چه شد؟
بعضی از وزرای ما که باید در مجلس کارت بزنند
نوبخت تاکید کرد: به وجدان عمومی مجلس ایمان دارم. این روزها بعضی از وزرای ما که باید در مجلس کارت بزنند و هر روز آن‌جا هستند. تنها چیزی که کم نداریم مشکلات است. رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: طرح سوال از رئیس‌جمهور برای نخستین بار است و باید دوباره سوال از رئیس دولت‌های نهم و دهم را یادآوری کنم. وی تاکید کرد: این خط سیاسی دنبال‌کننده همان تفکر رئیس‌جمهوری دولت نهم و دهم است.  این افراد ملت ایران را نمایندگی نمی‌کنند. مردم مطالبات بزرگتری دارند.
کاربران می‌توانند از فیلترشکن استفاده کنند
سخنگوی دولت درباره فیلترینگ تلگرام گفت: دولت نظر خودش را بیان کرد و با فیلترشکن‌هایی که وجود دارد مخاطبان می‌توانند از تلگرام استفاده کنند. فعالیت ما در زیرساخت و وزارت ارتباطات مشخص است و ما در تلاش هستیم از ارزش‌های مهم خود صیانت کنیم اما واقع‌بینانه به مسائل نگاه می‌کنیم.
پاداش ارز 4200 تومانی برای واردات قانونی کالا
رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص حمایت دولت از کالاهای ایرانی گفت: اگر کسی بخواهد از طریق مبادی قانونی کالا وارد کشور کند، پاداشش دریافت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی است. او ادامه داد: دوازده برنامه برای تولید اشتغال در نظر گرفتیم که در راستای حمایت از کالاهای ایرانی و کارگران ایرانی است. نکته دیگر این که اگر کالای ایرانی وجود داشته باشد دستگاه‌ها حق استفاده از مشابه خارجی را ندارند و ما نباید تحت تاثیر برندها قرار بگیریم. وزارت راه با کامیون‌داران به توافق رسید. نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره اعتراض رانندگان کامیون‌ها که منجر به بالا رفتن قیمت اقلام کشاورزی شده و نارضایتی‌هایی را به همرا داشته است، گفت: وزارت راه و شهرسازی با این زحمت‌کشان توافقاتی داشته‌اند و دستمان برسند برای این اقشار زحمت‌کش بیشتر تلاش خواهیم کرد. طبق گزارشی که دیروز به دست من رسید حدود ۵۵ هزار بارنامه ثبت شده است. نوبخت تاکید کرد: این امر می‌تواند به کشاورزان و کارگران لطمه وارد کند و ما قصد نداریم به خاطر استیفای حقوق خودمان حق دیگران را زیر پا بگذاریم.

شهروند

 

#من_پاسخگو_نخواهم_بود!

محسن شهمیرزادی: سال‌های گذشته همواره ضیافت افطاری ریاست‌جمهوری با اهالی فرهنگ و هنر مملو از سلبریتی‌هایی بود که چهره‌هایی شناخته شده و محبوب در میان مردم داشتند. چهره‌هایی که بهار سال گذشته را با هشتگ #باروحانی_تا_1400 به پایان رساندند و امسال با هشتگ #من_به_افطاری_نخواهم_آمد حاشیه‌ساز شدند. روز گذشته تعداد قابل توجهی از هنرمندان پست‌های عمدتا مشابهی را مبنی بر تحریم افطاری ریاست‌جمهوری منتشر کردند و با گلایه‌های خود، اعلام کردند در افطاری امسال ریاست‌جمهوری حضور نخواهند داشت. افرادی چون پرویز پرستویی، مازیار میری، سارا بهرامی، احسان کرمی، پرستو گلستانی، برزو ارجمند، آناهیتا همتی، شیلا خداداد،‌ مهناز افشار، فاطمه گودرزی، فلور نظری، امیرحسین رستمی، علی جلیلوند و... با انتشار عکس کارت دعوت افطاری رئیس‌جمهور به صورت دسته‌جمعی اقدام به تحریم این مراسم کردند.
مردم گرسنه‌اند، افطاری نمی‌خوریم! 
تعدادی از سینماگران از جمله پرویز پرستویی، برزو ارجمند، مازیار میری، سارا بهرامی و احسان کرمی، متن و هشتگی مشترک را برای تحریم دسته‌جمعی افطاری رئیس‌جمهور به کار بردند. در این نامه علت حضور نیافتن در این مراسم، «شرایط بد اقتصادى و روحى مردم کشورمان» و هزینه زیاد افطاری عنوان شده است. آنها همچنین با کنایه به رئیس‌جمهور بیان داشتند «ظاهرا شما هم دنبال گوش شنوایى هستید که مشکلات را حل کند و از این نظر دقیقا مانند مایید» و از این جهت به تحقق نیافتن وعده‌های روحانی اعتراض کردند.
آناهیتا همتی که نخستین ‌خبر تحریم افطاری از وی در رسانه‌ها منتشر شد، با گلایه از تمام مصائب اجتماعی و طبیعی چون وضعیت نامناسب استان سیستان و بلوچستان، کوله‌بران، مناطق زلزله‌زده بم و کرمانشاه و... از حضور نیافتن خود در این مراسم نوشته است. همچنین پرستو گلستانی نیز مشکل اقتصادی مردم را دلیل خود برای حضور نیافتن در افطاری عنوان کرد و نوشت: «وقتی مردم ما به سختی زندگی می‌کنند و حتی دسته‌ای از مردم سفره سحری‌شان خالی است؛ این افطاری‌ها از گلویم پایین نمی‌رود، پس نخواهم آمد. دور هم میل بفرمایید، شاید کمی هم در دل‌تان هنگام اذان به فکر افطاری دردمندان افتادید». فلور نظری نیز ضمن اعتراض به شرایط سخت مردم و هنرمندان خطاب به رئیس‌جمهور نوشت: «در شرایطى که به وعده‌های‌تان عمل نکردید و حتى توضیحى هم نمى‌دهید، در شرایطى که روز به روز مشکلات نه‌تنها حل، بلکه زشت‌تر و بدتر مى‌شود، من به این افطارى نمى‌آیم. اى کاش ذوق و امید و دلخوشى ما و مردمى را که به شما اعتماد کردند به یأس و ناامیدى تبدیل نمى‌کردید. اى کاش...». مهناز افشار نیز با کنایه‌های سیاسی نوشت: «از شما می‌خواهم به جای من، آتنا دائمی (فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی) را که بتازگی در زندان قرچک ورامین 30 ساله شده و اکنون در زندان اوین به سر می‌برد دعوت کنید». شیلا خداداد خود را گلایه‌مند از عملکرد ریاست‌جمهوری عنوان کرد و نوشت: «جناب آقای رئیس‌جمهور باز چه کمکی از ما برمی‌آید؟ باز هم احتیاج به حمایت بازیگران و نخبگان و ورزشکاران دارید؟ برای کوچک‌تر شدن سفره مردم یا گران‌تر شدن دلار یا بی‌اهمیتی به کودکان بدسرپرست یا کودک‌آزاری یا کمبود و گرانی دارو یا مواد مخدری که براحتی در دسترس نوجوانان و جوانان قرار دارد؟ من به عنوان عضو بسیار کوچک جامعه هنری از شما گله‌مندم و در این ضیافت شرکت نخواهم کرد، چرا که صبح روز پنجشنبه می‌خواهم باز در چشمان هموطنانم نگاه کنم و شرمنده نباشم». فاطمه گودرزی نیز حمایت از روحانی را هزینه سنگینی دانست که جامعه هنری متحمل شده است و با پیشنهاد به اینکه افطاری بین ایتام توزیع شود، آورده است: «حمایت از شما جواب سنگینی دارد که باید به مردم عزیز کشورم داد، بعد از تمام مشکلاتی که به مشکلات سال پیش اضافه شده، چطور به میهمانی شما بیایم؟» اما آزاده نامداری مجری پیشین صداوسیما، برخلاف بقیه در مقام مدافع از ریاست‌جمهوری حاضر شد و با عباراتی چون «سطحی‌نگری» و «عوام‌فریبی»، خطاب به سلبریتی‌های تحریم‌کننده ضیافت ریاست‌جمهوری نوشت: «آیا در این بحران باید کنار هم بایستیم تا بحران رو طی کنیم یا دائماً حرف از یأس و نشدن بزنیم؟ به این فکر کردین با این کار چه کسانی رو در داخل و خارج کشور خوشحال می‌کنیم؟ آیا ما دنبال از هم‌گسیختگی هستیم؟ آیا اسم این کار سطحی‌نگری نیست؟ شما از دردهای آشکار و پنهان رئیس‌جمهور بی‌خبرید؟ از این همه تلاش برای ماندن در برجام، آیا حقشونه با این رفتارهای سطحی خستگی رو به تن‌شون بذاریم؟ مردم چشمشون به هنرمنداشونه». نامداری اما با واکنش سخت سلبریتی‌ها مواجه شد.
کنایه جالب نوبخت به اعتراضات سلبریتی‌ها
اما نخستین‌ واکنش از سوی مقامات دولتی به این اتفاق از سوی محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت انجام شد؛ واکنشی معنادار که به نوعی پاسخی به فرار سلبریتی‌ها از حمایت همه‌جانبه‌شان از دولت حسن روحانی در جریان انتخابات سال گذشته بود. نوبخت در سخنانی درباره تحریم افطاری و انتقادات به رئیس‌جمهور از جانب جامعه هنری گفت: «ما همه تلاش‌مان را کردیم تا مشکلات حل شود، برای بزرگ‌ شدن سفره مردم بیشتر تلاش می‌کنیم؛ واقعاً اگر به ما بگویند چه کاری انجام دهیم همان کار را انجام می‌دهیم، مگر سفره مردم پارسال رنگین‌تر بود که این افراد حمایت کردند؟»
حمایت می‌کنم ولی پاسخگو نیستم!
اما همه این اعتراضات در شرایطی است که با نگاهی به حضور سلبریتی‌ها در عرصه‌های سیاسی می‌توان حضور فعال و یکه‌تازی آنها را در انتخابات‌های چند دوره اخیر دید. آن هنگامی که به اعتبار شهرت و محبوبیت خود- که از ایفای نقش در فیلم‌ها و سریال‌های سینمایی و تلویزیونی به دست آمده بود- بخش زیادی از طرفداران خود را برای حمایت و رای دادن به کاندیدای مدنظرشان تحریک کردند. آنها پس از پراهمیت شدن فضای مجازی، همواره با هشتگ‌های ثابت و بعضا تبلیغات بسیار مشابه هم- مانند آنچه در تحریم افطاری دولت رخ داده- به حمایت سیاسی از نامزدهای مورد نظر خود می‌پرداختند اما اکنون در زمانی که دولت تقریبا هیچ کدام از وعده‌های اصلی خود را عملی نکرده و فشار اقتصادی بیشتر از هر زمانی بر دوش مردم است، سلبریتی‌ها از پاسخگویی درباره وضع موجود امتناع کرده و برای فرار از مسؤولیت، موج جدیدی برای بازپس‌گیری محبوبیت خود به راه انداخته‌اند. این تنزه ‌طلبی در حالی است که در متن‌های منتشر شده  هنوز از ترفند «رقیب‌هراسی» به عنوان دلیلی کافی برای توجیه حضور جوزده و احساسی خود در عرصه سیاسی استفاده می‌کنند. آنجا که در انتهای متن یکی از این افراد آمده است: «شاید اگر شما رئیس‌جمهور نبودید اکنون همین امکان براى ابراز نظر نیز فیلتر شده بود و همین کوچک هم نتیجه راى به شماست. اینها را درک می‌کنیم و ممنونیم اما شما هم ما را درک کنید».
افطاری هزینه‌بر است، میهمانی‌های مجلل فرش قرمزها چطور؟
چهره‌های برجسته هنری، برای حضور در افطاری ریاست‌جمهوری، استدلالی واحد را به کار بردند؛ شرایط بد اقتصادی و مشکلات معیشتی مردم موجب شده چنین افطاری‌های پرخرجی را نتوانند ببینند و معتقدند «وقتی دسته‌ای از مردم سفره سحری‌شان خالی است، این افطاری‌ها از گلوی‌مان پایین نمی‌رود، پس نخواهیم آمد». (بخشی از نامه پرستو گلستانی) استدلال‌های در ظاهر منطقی سلبریتی‌ها موقعی جذاب خواهد بود که آنها با همین استدلال از حضور در میهمانی‌های مجلل و فرش قرمزهای میلیاردی نیز خودداری کنند. این تناقض‌های معنادار تنها به این یک مورد محدود نخواهد شد، چرا که یکی از خطوط قرمز این افراد انتشار میزان دستمزد آنها از پروژه‌های مختلف دولتی و غیردولتی است. به نظر نمی‌رسد افرادی که مشکلات اقتصادی را دلیلی برای تحریم افطاری پرخرج رئیس‌جمهور می‌دانند، حاضر باشند دستمزدهای آنها از پروژه‌های مختلف‌شان علنی شود یا آنکه حاضر باشند برای رفع فقر، درصد قابل توجهی از قراردادهای دولتی‌شان نصیب مردم مستضعف شود. «مردم»، «مشکلات اقتصادی» و... تنها بهانه‌ای شده است برای فرار از پاسخگویی. بهانه‌ای که موجب می‌شود خود را از دستاوردهای دولتی(!) در این چند سال جدا و تلاش کنند سرمایه اجتماعی از دست رفته را به جوی شهرت و محبوبیت بازگردانند، این در حالی است که پیش از این ضیافت‌های ریاست‌جمهوری و سایر مراسم‌ها بخوبی نشان می‌داد که سلبریتی‌ها معضلات مردم را در آخرین اولویت خود هم قرار نداده‌اند. شاهد مثال ضیافت افطاری فعالان حوزه زنان و خانواده در سال 95 است که پریوش نظریه، یکی از بازیگران سینمای ایران از رئیس‌جمهور می‌خواهد تا کاری کند که سگ دیگر نجس نباشد! از این سری دغدغه‌های سلبریتی‌پسند کم نبوده و به نظر نمی‌رسد این تحریم مستقیما به معیشت مردم و دغدغه‌مندی اجتماعی آنان بازگردد. رفتاری که باعث شده
بیش از پیش جامعه مخاطبان نسبت به سلبریتی‌ها بدبین شده و دیگر این قشر را به عنوان مرجعیت رفتار خود نبینند. واکنش‌های بشدت منفی بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی پای همین پست‌هایی که اهالی سینما برای بیان دلایل‌شان برای حاضر نشدن در مراسم افطاری رئیس‌جمهور منتشر کرده‌اند، خود گویای جایگاه فعلی آنها نزد مخاطبان است.

وطن امروز

به وقت افطار!

برای یک ملت بزرگ و متمدن هیچ دردی بالاتر از این نیست که رئیس جمهورش به جای حضور در عمق توده ها به سطح سلبریتی‌ها روی بیاورد و به جای نشستن و برخاستن مناسبتی با گروه‌هایی از توده مردم به درون شهرت پیشگان نفوذ کند اما ناگهان همین شهرت پیشگان بعضا وطن فروش به بهانه‌هایی که دشمنان ملت می‌تراشند، دعوت او را پس بزنند تا رئیس جمهور منتخب ملت را تحقیر کنند! چه دردی بالاتر از اینکه افرادی سطحی اندیش و کم سواد به اسم بازیگر سینما با روحیات ضد دینی و ضد وطنی که حتی حاضر به تولد فرزندشان در ایران نیستند با تحقیر رئیس جمهور دعوت افطاری او را رد کنند و برای او خط و نشان بکشند؟! حادثه انصراف جمعی از عمدتا بازیگران سینما از افطاری رئیس جمهور، یک بازی باخت-باخت بود. باخت اول آنجاست که رئیس جمهور بازیگر بدنامی را که برای وطن فروشان رسمی و حامیان تحریم ملت ایران، پیام شادی می فرستد و با کمک او برای تولد فرزندش در خارج از «ایران» به امریکا می‌رود و شهرتش به واسطه نیم‌شباهتی است که به یک خواننده پیش از انقلاب دارد، به افطاری دعوت می‌کند و باخت دوم آنجاست که همین بازیگر هتاک به نظام که با همه دولت‌های چپ و راست، رابطه خوبی داشته و سبیلش هم چرب شده است، بهانه مردم را می‌کند و افطاری را نمی‌پذیرد. سلبریتی ها تا یک سال پیش سفره مردم را چرب می دیدند و امسال چنان در سفره خالی مردم دمیدند که گویی دولت حتی پول یک چلو مرغ ساده را هم ندارد. وقتی جامعه دینی بود و منزلت‌ها عرفی شد، توقعی جز این نمی‌شود داشت که منشأ تولید شخصیت، علم و یک عمر تلاش طاقت فرسا نباشد بلکه محصول حال و حول باشد.
رئيس‌جمهور هر ساله مراسم افطاري را با حضور هنرمندان برگزار مي‌كند، امسال با آغاز موج رد دعوت به مراسم افطاري رياست جمهوري هنرمندان دلايل مختلف و جالبي از توجه به وضعيت بد اقتصادي مردم گرفته تا آزادي زنداني سياسي و ممنوع التصويري بهروز وثوقي براي حضور نيافتن در اين مراسم بيان كرده‌اند!
اين برخورد با رئيس‌جمهور درس عبرتي است براي كساني كه روي محبوبيت بازيگران براي رسيدن به اهداف سياسي حساب باز كرده‌اند. حال مي‌شود از روي مواضع به اصطلاح سياسي برخي هنرمندان متوجه شد كه آنها حتي در درك ساده‌ترين مسائل سياسي هم با مشكلات اساسي روبه‌رو هستند و نبايد از آن جماعت چيزي بيشتر از حفظ كردن ديالوگ و نقش بازي كردن جلوي دوربين خواست وگرنه مسئله مي‌تواند به فاجعه منجر شود! 
دولت نيز از رفتار اين افراد متعجب است، بسياري از آنها که سال گذشته در مراسم افطاري بوده‌اند، امسال يادشان افتاده شرايط زندگي مردم سخت است، براي همين نوبخت سخنگوي دولت در پاسخ به آنها كه پارسال شمع محفل دولتي افطار رئيس‌جمهور بوده‌اند و امسال طرف مردم نشسته‌اند، مي‌گويد: مگر پارسال سفره مردم بزرگ‌تر بود؟!
اولين واكنش و شروع يك موج 
گفته مي‌شود اولين پست در مخالفت با دعوت به مراسم افطار رئيس‌جمهور را «آناهيتا همتي» منتشر كرده است. اين بازيگر در صفحه اينستاگرامش نوشت: «سلام آقاي رئيس‌جمهور من به افطاري شما نخواهم آمد، سفره ما مردم ايران روز به روز خالي‌تر مي‌شود.» اين بازيگر در ادامه دلايل خودش را براي نپذيرفتن دعوت مراسم افطار نوشت و در نهايت متذكر شد براي خودم حضور در چنين مكاني را جايز نمي‌دانم. 
آناهيتا همتی همچنين هشتگ ما به افطاري نخواهيم رفت به راه انداخت؛ هشتگي كه به سرعت از سوي هم‌صنف‌هاي اين بازيگر با استقبال روبه‌رو شد. 
از سفره خالي تا بهروز وثوقي
پرستو گلستاني نيز در براي روحاني نوشت: جناب آقاي حسن روحاني، رئيس‌جمهور محترم، وقتي مردم ما به سختي زندگي مي‌كنند و حتي دسته‌اي از مردم سفره سحري‌شان خالي است، اين افطاري‌ها از گلويم پايين نمي‌رود، پس نخواهم آمد. دور هم ميل بفرماييد، شايد كمي هم در دلتان هنگام اذان به فكر افطاري دردمندان افتاديد. 
در كنار اين نوشته كه اغلب رنگ و بوي پوپوليستي دارد و به حل نشدن مشكلات مردم و سرخوردگي از محقق نشدن شعار‌هاي انتخاباتي رئيس‌جمهور اشاره مي‌كند، برخي از افرادي كه دعوت به مراسم افطار را رد كرده‌اند، نظراتی دارند كه شباهت زيادي به نظرات اپوزیسيون دارد. آناهيتا همتی در بخشي از دلايلش براي نرفتن به مراسم افطار نوشته است: هنرمنداني كه ممنوع هستند، هنري كه سانسور مي‌شود، آدم‌هايي كه حذف مي‌شوند. سرپنجه آهنيني گلوي‌مان را سال‌هاست كه سخت مي‌فشارد، در حال خفه شدنيم! يا فلور نظري، شرايطي را براي قبول نكردن دعوت رئيس‌جمهور بيان كرده: «در شرايطى كه همكارانم يا ممنوع‌الكار يا ممنوع‌التصوير يا ممنوع‌الخروج يا ممنوع‌الورود هستند و بسيارى خانه‌نشين و فراموش شده‌اند و بيكارند و دلمان از اين اتفاقات پاره پاره است. در شرايطى كه به وعده‌هايتان عمل نكرديد و حتى توضيحى هم نمى‌دهيد.» سپيده گلچين هم ممنوع‌التصوير بودن بهروز وثوقي و عدم‌توجه به حقوق حيوانات را از دلايل نرفتن به مهماني رئيس‌جمهور عنوان كرده است. مهناز افشار هم كه چند روز پيش تولد يك ضدانقلاب را تبريك گفته بود، از رئيس‌جمهور خواسته به جاي دعوت به افطار يك زنداني كه به خاطر تبليغ عليه كشور در زندان به سر مي‌برد را به مراسم دعوت كند. 
شيلا خداداد هم با انتشار متني كنايه آميز، دعوت از هنرمندان به مراسم افطاري را روشي براي سوءاستفاده از آنها دانسته و نوشته است: «جناب آقاي رئيس‌جمهور باز چه كمكي از ما بر مي‌آيد؟ باز هم احتياج به حمايت بازيگران و نخبگان و ورزشكاران داريد؟»
مگر سفره مردم پارسال بزرگ‌تر بود؟!
محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت در واكنش به پست‌هاي اعتراضي هنرمنداني كه دست رد به دعوت دولت زده‌اند، مي‌گويد: ما همه تلاشمان را كرديم تا مشكلات حل شود، براي بزرگ‌ شدن سفره مردم بيشتر تلاش مي‌كنيم. واقعاً اگر به ما بگويند چه كاري انجام دهيم همان كار را انجام مي‌دهيم، مگر سفره مردم پارسال رنگين‌تر بود كه اين افراد حمايت كردند؟!
اين كنايه سخنگوي دولت را مي‌شود در كنار ديگر انتقادها به اين حركت به ظاهر مردم‌گرايانه گذاشت. 
استقبال نه چندان گرم از تحريم افطاري 
متن‌هاي انتقادي هنرمندان و رد دعوت افطار رئيس‌جمهور در بسياري از نقد و نظرهاي منتشر شده، به «شو آف» و نمايش تشبيه شده است. اينكه امثال مازيار ميري كه در جشنواره جهاني فيلم فجر مسئوليت داشته و اين جشنواره از نظر اهالي سينما ريخت و پاش بيت‌المال تلقي مي‌شود، اكنون دم از نگراني براي مردم مي‌زند، از نظر منتقدان نوعي موج‌سواري است تا بيان اعتقادات قلبي! كه اگر واقعاً مازیارميري و ديگر بازيگران سينما كه در جشنواره جهانی مسئوليت داشتند، به فكر مردم بودند، از ريخت و پاش‌هاي آن جشنواره جلوگيري مي‌كردند. 
برخي از كاربران شبكه‌هاي اجتماعي اين رفتار گروهي از هنرمندان را «عوام فريبي» ناميده و از آن انتقاد كرده‌اند. به نظر اين كاربران هنرمنداني كه امروز براي نگراني از وضعيت بد اقتصادي مردم مراسم افطاري را نمي‌روند چرا در زمان انتخابات رياست جمهوري در ميتينگ‌هاي تبليغاتي حضور پررنگي داشته اند! يك كاربر فضاي مجازي، مي‌نويسد: «عوام فريبي بسه! اين سلبريتي‌ها كه دعوت افطاري روحاني رو رد كردند ريخت و پاش انتخاباتي ايشون رو نميديدن؟ تو اون ميتينگ‌ها حضور نداشتن؟ دختر مظلوم وزير و نميشناختن؟اون موقع فقر نبود يا چي؟ آها يادم اومد، اون زمان دفاع از فقرا رو عوام فريبي و پوپوليستي ميدونستن!»
ژست‌هاي منتقدانه در برخورد با مهماني رئيس‌جمهور و بيان مواضع عجيب از سوي برخي از چهره‌هاي سينما كه به مدد فضاي رسانه‌اي چهره شده‌اند، نشان مي‌دهد جامعه چقدر از عرفي شدن روابط اجتماعي آسيب مي‌بيند به حدي كه زير سؤال بردن نظام قضايي و قوه مجريه كشور از سوي چند بازيگر دست چندم سينما، حركتي مردمي عنوان مي‌شود!

جوان

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است