محل تبلیغ شما
مرگ و میر ماهیان هورالعظیم؛نفت هورالعظیم را تکه‌تکه کرده است

تاریخ خبر: 1396/6/2

مرگ و میر ماهیان هورالعظیم؛نفت هورالعظیم را تکه‌تکه کرده است

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است


نفت هورالعظیم را تکه‌تکه کرده است/ سازمان محیط‌ زیست؛ شریک نفت و رفیق فعالان

کم آبی در تالاب هورالعظیم موجب مرگ ده ها هزار قطعه ماهی در این تالاب شده  

مرگ و میر ماهیان هورالعظیم/ سهم هور به کشاورزی رسید

تداوم تشنگی در هورالعظیم / هزاران ماهی در هور تلف شد

 

در حالی که وزیر نفت در سفر اخیر خود به خوزستان از نقش نداشتن وزارت متبوع خود در خشکاندن تالاب هورالعظیم برای استخراج نفت خبر داده بود، اما در آخرین خبر فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان از فاجعه محیط زیستی جدید پرده برمی دارد و می گوید: کم‌آبی در تالاب هورالعظیم موجب تلف شدن ده‌ها هزار قطعه ماهی در این تالاب شده و این تلفات در گشت‌های روزانه مرتبا دیده می‌شود. برخی دیگر از مسئولان محیط زیست گرمای زیاد را مقصر اصلی عنوان می کنند. چیزی که البته نقش فعالیت‌های وزارت نفت در تالاب هورالعظیم را کم رنگ نمی کند. این فرضیه که با اظهارات معاون محیط طبیعی اداره کل محیط زیست استان خوزستان یعنی «مسدود شدن ۲۰ دریچه ورودی آب به تالاب هورالعظیم توسط شرکت نفت در چند روز گذشته» تائید شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان در ادامه اظهار می‌کند: هر چند به دلیل وسعت حوزه تالاب و کمبود نیرو، آمار دقیق تعداد ماهیان تلف شده در مدت اخیر در تالاب هورالعظیم در دست نیست ولی در گشت و کنترل روزانه تالاب مرتبا تلفات بالای ماهیان دیده می‌شود و هر روز از این تلفات عکس و فیلم تهیه می‌شود.

تالاب هورالعظیم

 

تالاب هورالعظیم با وجود حق‌آبه همچنان کم آب است

 

«حسن آقا شیرمحمدی» با بیان اینکه هورالعظیم باوجود اینکه حق‌آبه دارد، کم‌آب است، می‌گوید: در مجموع، برداشت آب برای کشت در بالادست از حجم حق‌آبه کم می‌کند و جاده‌سازی‌های شرکت نفت هم موجب جدا شدن قسمت‌های مختلف تالاب می‌شود و قطع ارتباط آبی در تالاب و بالا بودن دمای هوا موجب می‌شود اکسیژن محلول در آب کم شود که این مساله در نهایت موجب مرگ و میر ماهیان تالاب هورالعظیم می‌شود.

 

او در ادامه می گوید: وزارت نفت همچنان در تالاب هورالعظیم در حال ساخت و ساز و خاکبرداری و جاده کشیدن است؛ چندین مورد با آنان برخورد شده و حتی تشکیل پرونده داده‌ایم تا این مسائل به سرانجام برسد ولی در زمانی که در حال انجام کارهای دادگستری برای توقف کار نفت در تالاب هستیم، شرکت نفت کار خود را در هورالعظیم ادامه می‌دهد. تا بیاییم روند ساخت جاده‌ها را متوقف کنیم، ‌زمان می‌برد و نفت در همین مدت زمان همچنان ساخت و ساز می‌کند.

 

حق‌آبه هورالعظیم صرف برنج کاری می‌شود

 

آقا شیرمحمدی ادامه می دهد: کشت و کار برنج در بالادست هورالعظیم در آخر فصل تابستان و برداشت بی‌رویه آب از یک سو موجب می شود که آن میزان آب که به عنوان حق‌آبه تالاب آزاد می‌شود، برای کشت برنج برداشت شود. باقی‌مانده آبی هم که به سمت هورالعظیم می‌آید به علت ساخت و سازهای بی حساب و کتاب شرکت نفت از مسیر خارج می‌شود و در چاله‌هایی که بین جاده‌های احداثی شرکت نفت به وجود می‌آید، می‌ماند.

تالاب هورالعظیم

 

او تصریح می کند: در بحث فعالیت‌های نفتی در هوالعظیم، آن شکل که ما بخواهیم کار کنند و فعالیت نفت در تالاب متوقف شود، عملی نخواهد شد زیرا بحث‌های درآمدی مملکت در میان است. با این وجود با حضور خانم ابتکار و فشارهای مجموعه حفاظت محیط زیست، روند تخریب‌ها در تالاب هورالعظیم کند شده است ولی نتوانستیم فعالیت‌های نفتی در هورالعظیم را به صورت کامل متوقف کنیم.

 

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه کم‌آبی در تالاب هورالعظیم موجب مرگ ده‌ها هزار قطعه ماهی در این تالاب شده است، اظهار کرد: اینکه چه کسی به وجود آورنده این مشکل در تالاب هورالعظیم است، هر کسی به تالاب بیاید در محل متوجه خواهد شد ولی در نهایت همه ما واکنش وزیر نفت و پاسخ وی به مجموعه محیط زیست و نظرش درباره تالاب هورالعظیم را در سفر به خوزستان دیدیم.

 

انسداد دریچه‌های هور

 

معاون محیط طبیعی اداره کل محیط زیست استان خوزستان به خبرنگار «فردا» می گوید: ما به عنوان محیط زیست به شدت مخالف تکه تکه کردن تالاب هستیم اینکه شرکت نفت تالاب را بخش‌بندی کرده و یکپارچگی اکوسیستم را به هم زده و برای هر بخش یک اسم عنوان می‌کند مورد تأیید نیست اما اگر تلفات آبزیان مورد ادعا در بخش 3 رخ داده علل مختلفی می‌تواند داشته باشد.

تالاب هورالعظیم

 

«سید عادل مولا» می افزاید: انسداد دریچه‌ها توسط شرکت نفت و کاهش سطح آب می‌تواند موجب ایجاد گنداب شود چون اگر گردش آب در تالاب برقرار نباشد و حجم آب نیز به دلیل تبخیر کاهش یابد قطعاً گنداب ایجاد می‌شود و این امر موجب افزایش نیترات و فسفات و مرگ و میر آبزیان می‌شود ولی باز هم می‌گویم که باید ابتدا این موضوع تأیید و بعد آزمایش شود تا علت معلوم شود.

 

انکار وزیر نفت

 

پیش تر وزیر نفت در آخرین روز هفته دولت در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان خوزستان، با اشاره به اینکه احیاء تالاب هورالعظیم وظیفه وزارت نفت نیست گفته بود: باید این مطالبه را از افرادی خواستار باشید که تالاب را خشک کردند.

 

بیژن نامدار زنگنه که امسال نیز جایزه ملی محیط زیست را از سازمان محیط زیست دریافت کرده افزود: کاهش آب تالاب هورالعظیم به نفت ارتباطی ندارد هر چند راضی به خشک شدن این تالاب نیستم.

تالاب هورالعظیم

 

وزیر نفت پیش از آن نیز در مراسم گرامیداشت روز زمین پاک و معرفی واحدهای صنعتی و خدماتی سبز با تکرار این اظهارات گفته بود: با خشک کردن تالاب هورالعظیم برای استخراج نفت مخالف هستم. ما خود را متعهد به حفظ محیط زیست می دانیم و اقدامات ما نه تنها نباید موجب آلودگی محیط زیست شود بلکه باید در راستای بهبود محیط زیست قدم برداریم.

 

به گفته او پروژه ای در مورد میدان های نفتی کارون به وزارت نفت ارسال شد که اجرای آن منجر به خشک شدن تالاب هورالعظیم می شد. من با این موضوع مخالفت کردم چون اجرای آن را خیانت به آیندگان می دانم.

 

زنگنه در ادامه گفته بود: با حفاری حدود 100 متر در دریا موفق به استخراج نفت می شویم بنابراین می توانیم همین کار را برای استخراج نفت در تالاب هورالعظیم که در نهایت دارای دو متر عمق است انجام دهیم. به اعتقاد من اگر قرار است فعالیتی در هورالعظیم انجام شود نباید موجب خشک شدن و یا وارد کردن کمترین آسیب به محیط زیست منطقه شود.

مژده ای که خیلی زود خنثی شد

 

فعالیت شرکت های نفتی در میدان نفتی این منطقه، در سال های گذشته منجر به خشک کردن عمدی بخش های وسیعی از این تالاب به منظور انجام حفاری شد. دلیل این عملیات، نبود تجهیزات حفاری در آب عنوان شده بود. در همین باره استاندار خوزستان در روزهای ابتدایی زمامداری خود مژده داده بود که «از این پس حفاری شرکت‌های نفتی در تالاب هورالعظیم تنها در آب انجام خواهد شد.»

 

غلامرضا شریعتی، در خصوص فعالیت شرکت‌های نفتی در تالاب هورالعظیم اظهار کرد: با وزیر نفت صحبتی داشته‌ام و اعتراض مردم استان نسبت به خشک کردن تالاب و تغییرات زیست‌محیطی و آسیب‌هایی که به اقتصاد منطقه وارد می‌کند، را به وزیر نفت منتقل کردم. وزیر نفت با تایید این مطالب و خواسته‌های اهالی، عنوان کرد که به شرکت‌های نفتی دستور داده شده برای انجام عملیات حفاری، تالاب را خشک نکنند و حفاری تنها در آب انجام شود.

تالاب هورالعظیم

 

استاندار خوزستان با بیان اینکه تبعات زیست‌محیطی فعالیت‌های شرکت‌های نفتی در تالاب هورالعظیم باید به حداقل برسد، گفت: شرکت‌های نفتی حق ندارند برای انجام عملیات حفاری، تالاب هورالعظیم را خشک کنند.

 

ماهیان هور؛ ذخیره ژنتیک ملی

 

منطقه حفاظت شده تالاب هورالعظیم خوزستان جزء بکرترین زیستگاه پرندگان بومی ایران است که هر سال با سرد شدن هوا، پرندگان آبزی و کنار آبزی از مناطق مدارهای شمالی کشور، کشورهای آفریقایی و روسیه به این تالاب مهاجرت می‌کنند.

 

رئیس پژوهشکده آبزی پروری جنوب کشور با بیان اینکه موجودیت هور به آب آن بستگی دارد به خبرنگار «فردا» می گوید: نبود آب در تالاب گیاهان و جانوران به ویژه ماهیان را در معرض خطر نابودی قرار می‌دهد.

 

«جاسم مرمضی» می‌افزاید: ماهیان این تالاب همچون بنی، گطان، شیربط، برزم و شلیچ حمری علاوه بر اینکه بومی استان و ذخیره ژنتیکی کشور به شمار می روند محل ارتزاق و معیشت صیادان نیز بوده و اهمیت بسیاری دارند، اما متاسفانه مسئولان هنوز آن چنان که باید به این مشکل توجهی نمی‌کنند.

 

او با بیان اینکه ابعاد این بی‌آبی بسیار گسترده است، اضافه می کند: حفاظت از ماهیانی چون بنی و شیربط که تنها در خوزستان رشد می کنند و ذخیره ژنتیک ملی هستند اهمیتی همانند حفاظت از گونه یوزپلنگ ایرانی دارد که بسیار درباره آن صحبت می‌شود اما درباره این گونه ماهی هیچ صحبتی به میان نمی‌آید.

تالاب هورالعظیم

 

عدم اختصاص حتی یک درصد از فروش نفت به هورنشینان

 

از آنجایی که خشک شدن تالاب هورالعظیم یکی از دلایل وجود گرد و غبار در خوزستان است، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس و نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار «فردا» می گوید: تالاب هور العظیم بزرگترین تالاب در خوزستان و در سطح کشور به شمار می‌آید و این در حالی است که با خشک شدن تالاب هورالعظیم برای استخراج نفت موجب شده است که ما شاهد افزایش گرد و غبار باشیم.

 

«جواد کاظم نسب الباجی» ادامه می دهد: متاسفانه یک درصد از فروش نفت نیز برای رفع آلایندگی توسط شرکت نفت به این منطقه داده نشده است.

 

نفتی ها چگونه در هورالعظیم نشت کردند؟

 

تالاب هورالعظیم یا هورالحویزه، هورالحمار و هورالمرکزی سه بخش عمده مجموعه تالاب‌های بین النهرین در حدفاصل بین دو کشور ایران و عراق است که بخش ایرانی آن به نام هورالعظیم 125 هزار هکتار وسعت دارد. اما پای نفتی‌ها از ابتدای دهه 80 و با چراغ سبز سازمان محیط زیست به بهانه تنها اکتشاف نفت به این تالاب باز شد و امروز میدان نفتی آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی و یاران شمالی سه میدان نفتی بزرگ ایران در تالاب به شمار می‌رود.

 

در دولت نهم نیز حدود 7600 هکتار از هورالعظیم با مصوبه شورای عالی اقتصاد به وزارت نفت به مدت 30 سال واگذار شد و عملاً گستره فعالیت نفتی‌ها را در این تالاب بیشتر کرد. ساخت جاده‌های متعدد، خشکاندن تالاب برای ایجاد تأسیسات نفتی، تخلیه گل حفاری آلوده به مواد نفتی و فلزات سنگین در حاشیه و داخل تالاب و مسدود کردن دریاچه‌های ورودی آب توسط شرکت نفت و نیز تخصیص نیافتن کامل حق‌آبه تالاب هورالعظیم از جمله دلایل خشکیدگی هورالعظیم و تبدیل آن به کانون ریزگردها است.

با اینکه رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور در روزهای گذشته با اشاره به وضعیت سال های قبل تالاب هورالعظیم، که یکی از کانون های گرد و غبار در منطقه خوزستان بود، مطرح کرد: «امروز توانستیم، 62 درصد از این تالاب را احیا کنیم.» اما گرد و غبار، نبود ساز و کار برای گردشگری هور، صید ماهی با شوک برقی، کمبود آب، عدم تخصیص حق‌آبه هور، خشکسالی و پسماندهای شرکت‌های نفتی همچنان از مشکلات عمده هورالعظیم به شمار می‌رود.

 

در همین حال کاهش حق‌آبه استان خوزستان از رودخانه کرخه، باعث شده بخشی از زهاب کشاورزی نیشکر خوزستان از تالاب منصوری خرمشهر و نیز پساب‌های کشاورزی سوسنگرد و هویزه نیز به عنوان حق‌آبه با درصد آلودگی و شوری بالا وارد هورالعظیم شود. با این حال هنوز علت دقیق مرگ و میر ماهیان مشخص نیست.

تالاب هورالعظیم

 

فعالان منتظر ورود دادگستری هستند

 

به گزارش فردا؛ تالاب هورالعظیم با کم‌آبی روبه‌رو است؛ برای این کم‌آبی دلایل مختلفی عنوان می‌شود. هر چند گفته می‌شود حق‌آبه این تالاب تثبیت شده، اما ورودی آب به دلایل مختلف همچنان کم است. به گفته کارشناسان حق‌آبه تالاب‌ها باید مقدار مشخصی باشد ولی کشت برنج در بالادست تالاب و همچنین ادامه فعالیت‌های وزارت نفت در تالاب هورالعظیم، این حوزه را با کم‌آبی مواجه کرده است.

هر چند در حال حاضر آن حرکت‌های عظیم نفتی که در گذشته در هورالعظیم انجام می‌شد، کنترل شده است ولی همین بخش که انجام می‌شود نیز موجب تخریب تالاب می‌شود. شرکت نفت با اقدام به ساخت جاده بین شرکت‌های نفتی فعال در هورالعظیم موجب شده که در برخی مناطق تالاب ارتباط آبی قطع شود و آب به گیاهان و جانداران نرسد. «وقتی بحث نفت پیش می‌آید همه چیز کنار می‌رود و آنها کار خودشان را انجام می‌دهند.» این واقعیت تلخ را فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان بیان می کند.

 

حالا با این وضعیت فعالان محیط زیست انتظار دارند که شاهد تشکیل ستاد بحران استان در اسرع وقت برای تعیین علت اصلی مرگ و میر این ذخایر ملی، موضع گیری شفاف مسئولان آب و برق، شرکت های نفتی، مسئولان محیط زیست و در نهایت استانداری و بالاخره ورود دادگستری استان خوزستان و برخورد با مسببان این فاجعه براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری باشند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: کم آبی در تالاب هورالعظیم موجب مرگ ده ها هزار قطعه ماهی در این تالاب شده و این تلفات در گشت های روزانه مرتبا دیده می شود.

حسن آقا شیرمحمدی در گفت وگو با خبرگزاری ایسنا، اظهار کرد: هر چند به دلیل وسعت حوزه تالاب و کمبود نیرو، آمار دقیق تعداد ماهیان تلف شده در مدت اخیر در تالاب هورالعظیم در دست نیست ولی در گشت و کنترل روزانه تالاب مرتبا تلفات بالای ماهیان دیده می شود و هر روز از این تلفات عکس و فیلم تهیه می شود.

وی با بیان این که تالاب هورالعظیم در حال حاضر با کم آبی روبه رو است، گفت: کم آبی در حوزه هورالعظیم دلایل مختلفی دارد؛ هر چند با تلاش فراوان توانستیم حق آبه این تالاب را تثبیت کنیم ولی ورودی آب به دلایل مختلف همچنان کم است. حق آبه تالاب ها باید مقدار مشخصی باشد ولی کشت برنج در بالادست تالاب و همچنین ادامه فعالیت های وزارت نفت در تالاب هورالعظیم، این حوزه را با کم آبی مواجه کرده است.

آقا شیرمحمدی ادامه داد: کشت و کار برنج در بالادست هورالعظیم در آخر فصل تابستان و برداشت بی رویه آب از یک سو موجب می شود که آن میزان آب که به عنوان حق آبه تالاب آزاد می شود، برای کشت برنج برداشت شود. باقی مانده آبی هم که به سمت هورالعظیم می آید به علت ساخت و سازهای بی حساب و کتاب شرکت نفت از مسر خارج می شود و در چاله هایی که بین جاده های احداثی شرکت نفت به وجود می آید، می ماند.

وی افزود: وزارت نفت همچنان در تالاب هورالعظیم در حال ساخت و ساز و خاکبرداری و جاده کشیدن است؛ چندین مورد با آنان برخورد شده و حتی تشکیل پرونده داده ایم تا این مسایل به سرانجام برسد ولی در زمانی که در حال انجام کارهای دادگستری برای توقف کار نفت در تالاب هستیم، شرکت نفت کار خود را در هورالعظیم ادامه می دهد. تا بیایم روند ساخت جاده ها را متوقف کنیم، زمان می برد و نفت در همین مدت زمان همچنان ساخت و ساز می کند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: در بحث فعالیت های نفتی در هوالعظیم، آن شکل که ما بخواهیم کار کنند و فعالیت نفت در تالاب متوقف شود، عملی نخواهد شد زیرا بحث های درآمدی مملکت در میان است. با این وجود با حضور خانم ابتکار و فشارهای مجموعه حفاظت محیط زیست، روند تخریب ها در تالاب هوالعظیم کند شده است ولی نتوانستیم فعالیت های نفتی در هوالعظیم را به صورت کامل متوقف کنیم.

وی تصریح کرد: وقتی بحث نفت پیش می آید همه چیز کنار می رود و آنها کار خودشان را انجام می دهند.

آقا شیرمحمدی افزود: هر چند در حال حاضر آن حرکت های عظیم نفتی که در گذشته در هورالعظیم انجام می شد، کنترل شده است ولی همین بخش که انجام می شود نیز موجب تخریب تالاب می شود. شرکت نفت با اقدام به ساخت جاده بین شرکت های نفتی فعال در هورالعظیم موجب شده که در برخی مناطق تالاب ارتباط آبی قطع شود و آب به گیاهان و جانداران نرسد.

وی با بیان این که هورالعظیم علی رغم این که حق آبه دارد، کم آب است، گفت: در مجموع، برداشت آب برای کشت در بالادست از حجم حق آبه کم می کند و جاده سازی های شرکت نفت هم موجب جدا شدن قسمت های مختلف تالاب می شود و قطع ارتباط آبی در تالاب و بالا بودن دمای هوا موجب می شود اکسیژن محلول در آب کم شود که این مساله در نهایت موجب مرگ و میر ماهیان تالاب هورالعظیم می شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان این که کم آبی در تالاب هورالعظیم موجب مرگ ده ها هزار قطعه ماهی در این تالاب شده است، اظهار کرد: این که چه کسی به وجود آورنده این مشکل در تالاب هورالعظیم است، هر کسی به تالاب بیاید در محل متوجه خواهد شد ولی در نهایت همه ما واکنش وزیر نفت و پاسخ ایشان به مجموعه محیط زیست و نظرشان درباره تالاب هورالعظیم را در سفر به خوزستان دیدیم.

 

به گزارش ایرنا حقابه تالاب هورالعظیم در هفته های اخیر با برداشت بی رویه آب از بالادست رودخانه کرخه (منبع تغذیه این تالاب) به حداقل رسیده است
از هفته گذشته گزارش هایی از مرگ و میر ماهی ها در این تالاب منتشر شده است. ورودی آب به تالاب هورالعظیم در حالی دوباره رو به کاهش گذاشته که بنا به اعلام سازمان محیط زیست در بهار امسال بیش از 70 درصد تالاب آبگیری شده بود. آبگیری هورالعظیم از زمستان 94 با وقوع سیلاب های فصلی آغاز شده بود.
معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نسبت نسبت به افزایش مرگ و میر آبزیان در تالاب هورالعظیم در روزهای اخیر هشدار داد و خواستار افزایش حقابه این تالاب شد.
سید عادل مولا با اشاره به افزایش دما و تبخیر در تالاب افزود: در روزهای اخیر ورودی آب به هورالعظیم کاهش بسیاری داشته که منجر به کاهش اکسیژن آب و افزایش شوری آن و مرگ و میر آبزیان شده است.
وی با اظهار نگرانی از ادامه روند کاهش آب ورودی به تالاب تصریح کرد: هزاران ماهی در روزهای اخیر در هورالعظیم تلف شده و در صورت ادامه روند کاهش حقابه، این تلفات نیز بیشتر می شود.
به گفته وی، برخی نقاط تالاب خشک و بعضی نقاط نیز عمق آب به شدت کاهش یافته است.
وی افزود: با توجه به اینکه اکنون فصل رشد ماهی های تالاب است، نیاز به آب و اکسیژن بیشتر است بنابراین لازم است حقابه تالاب نه تنها به صورت مقطعی، بلکه باید به صورت مداوم تامین شده و آب کافی رهاسازی شود.
مولا یکی از مشکلات را کشت شلتوک در بالادست هورالعظیم دانست و گفت: روی کشاورزی در این حوضه نظارتی نشده که باعث کاهش شدید ورودی به تالاب شده است.
به گفته وی، اکنون فصل تخم ریزی ماهی ها به پایان رسیده و فصل صید برای مردم بومی آغاز شده که باید با تامین آب کافی زمینه استفاده مردم محلی را فراهم کرد.
وی در ادامه اظهار کرد: کانون های ریزگرد در خوزستان فراتر از اراضی تالابی است و باید برای این کانون ها راهکار اساسی شود.
مولا تامین حقابه تالاب ها را اولویت سازمان محیط زیست عنوان کرد و گفت: کارگروه تامین حقابه تالاب ها در سازمان محیط زیست تشکیل و دیروز جلسه ای برای تامین حقابه تالاب شادگان برگزار و موانع بررسی شده است.

*آغاز رهاسازی آب برای هورالعظیم 
هورالعظیم در مرز ایران و عراق، آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین و از مهم ترین تالاب های خاورمیانه است. شهریور پارسال نیز هزاران ماهی در هورالعظیم به دلیل کاهش حقابه و کیفیت آب تالاب تلف شدند.
معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان همچنین علت کاهش حقابه هورالعظیم را کشت بی رویه شلتوک در بالادست این تالاب عنوان کرد
مصطفی شبه اظهار کرد: به رغم مخالفت سازمان آب و برق با کشت های پرمصرف، که انجام آنها در خوزستان غیرعلمی و غیرمنطقی و غیرعقلانی است، در تابستان امسال سطح وسیعی از اراضی حوضه کرخه (به ویژه در شهرستان های حمیدیه، سوسنگرد و هویزه) زیر کشت شلتوک رفته است.
وی گفت: زمین های کشاورزی همه آب رهاسازی شده از سد کرخه را مصرف کرده و آب به پایین دست حوضه و تالاب هورالعظیم نمی رسد؛ از سوی دیگر حجم زهاب تولید شده نیز بیش از ظرفیت این شبکه های آبیاری است.
شبه تاکید کرد: برای کاهش مشکلات کم آبی در هورالعظیم قرار شد رهاسازی آب به صورت موجی از سد کرخه انجام شده و بر همین اساس خروجی این سد در 11 مرداد افزایش یافت، که این موج حدود 6 روز طول می کشد تا به انتهای حوضه و هورالعظیم برسد.
وی افزود: همزمان نیز از برداشت آب در بالادست هور (در حمیدیه تا بستان) جلوگیری شده تا حداکثر آبی که در کرخه هدایت می شود به هورالعظیم برسد.
شبه اظهار کرد: پیش بینی می شود با کاهش نیاز آبی شلتوک در روزهای آینده مشکل تامین حقابه تالاب تا حدودی مرتفع شود اما در صورت نیاز می توان رهاسازی آب به صورت موجی را بازهم اجرا کرد.
معاون سازمان آب و برق خوزستان همچنین با اشاره به اینکه آب کرخه از طریق 13 نهر به هورالعظیم وارد می شود گفت: در ماه های گذشته در حدود 110 مترمکعب آب از کرخه وارد تالاب می شد اما با آغاز برداشت ها برای کشت شلتوک و افزایش گرما و تبخیر، هم اکنون ورودی تالاب به 30 مترمکعب کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 65 تا 70 درصد از مساحت 110 هزار هکتاری بخش ایرانی هورالعظیم مرطوب و خیس است افزود: یکی از آثار آبگیری هورالعظیم مرطوب شدن کانون های فعال گرد و غبار در این تالاب است.
شبه اضافه کرد: برخی مناطق در حوضچه شماره 3 هورالعظیم که به دلیل فعالیت تاسیسات نفتی آبگیری نشده بود اکنون آبگیری شده است.
وی در ادامه پیشنهاد کرد: با توجه به گرمای شدید هوا در تابستان و افزایش تبخیر، رهاسازی ماهی در فصل تابستان در این تالاب تعدیل شود.

 

احمدرضا لاهیجان زاده یکشنبه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به گزارش کارشناسان در بازدید از تالاب هورالعظیم اظهار کرد: بر اساس بازدید از حوضچه شماره 4 از دیروز با تلفات ماهی در تالاب مواجه هستیم.
وی اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی مبنی بر تلفات هزاران قطعه ماهی در هورالعظیم را رد کرد و افزود: برآوردها تلفات کمتر از 500 قطعه ماهی را نشان می دهد که بیشتر آنها بچه ماهی بوده است.
لاهیجان زاده گفت: همیشه در نیمه های مرداد و شهریور با تلفات ماهی در تالاب ها مواجه هستیم و در روزهای گذشته نیز کم و بیش تلفات ماهی اتفاق افتاده اما از دیروز این تلفات گسترده بوده و در صورت ادامه این شرایط بیشتر می شود.
وی ادامه داد: افزایش دما و رطوبت، باعث تبخیر بالا و کاهش کیفیت آب می شود که در نهایت کاهش اکسیژن آب و تلفات ماهی ها را به دنبال دارد.
لاهیجان زاده اضافه کرد: از سوی دیگر افزایش سطح زیر کشت به ویژه برنجکاری در بالا دست باعث شده که عمده آب رودخانه به مصرف کشاورزی برسد و ورودی آب به تالاب به حداقل برسد.
وی با انتقاد از مدیریت نشدن کشاورزی در حوضه کرخه، تصریح کرد: رهاسازی آب از سد کرخه در حدود 150 مترمکعب است اما مقدار بسیار ناچیزی از این آب وارد تالاب می شود، این در حالیست که در فروردین ماه با رهاسازی 120 مترمکعب از سد کرخه، آب مناسبی وارد تالاب می شد به طوی که قسمتی از آن نیز به سمت بخش عراقی تالاب هدایت شد.
لاهیجان زاده اظهار کرد: آب کرخه از طریق 13 نهر وارد تالاب هورالعظیم می شود، که میزان دقیق ورودی به تالاب و کیفیت آب حوضچه ها در حال بررسی است.
وی همچنین با اشاره به اینکه پساب کشاورزی از زهکش های EMD و CMD وارد هورالعظیم می شود تاکید کرد: با افزایش دما و تبخیر، قطعا غلظت املاح و شوری آب تالاب بالا می رود که این مساله روی مرگ و میر ماهی ها تاثیر دارد.
این مقام مسئول تصریح کرد: در صورت ادامه این روند تلفات ماهی افزایش می یابد.
وی در ادامه خواستار افزایش رهاسازی آب به هورالعظیم شد و افزود: با سازمان آب و برق خوزستان برای رهاسازی آب به صورت موجی مذاکره کردیم تا به این ترتیب مقداری از حقابه تالاب تامین شود.
بر اساس این گزارش، هورالعظیم در مرز ایران و عراق، آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین و از مهم ترین تالاب های خاورمیانه است.
شهریور پارسال نیز هزاران ماهی در هورالعظیم به دلیل کاهش حقابه و کیفیت آب تالاب تلف شدند

 

احمدرضا لاهیجان زاده یکشنبه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به گزارش کارشناسان در بازدید از تالاب هورالعظیم اظهار کرد: بر اساس بازدید از حوضچه شماره 4 از دیروز با تلفات ماهی در تالاب مواجه هستیم.
وی اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی مبنی بر تلفات هزاران قطعه ماهی در هورالعظیم را رد کرد و افزود: برآوردها تلفات کمتر از 500 قطعه ماهی را نشان می دهد که بیشتر آنها بچه ماهی بوده است.
لاهیجان زاده گفت: همیشه در نیمه های مرداد و شهریور با تلفات ماهی در تالاب ها مواجه هستیم و در روزهای گذشته نیز کم و بیش تلفات ماهی اتفاق افتاده اما از دیروز این تلفات گسترده بوده و در صورت ادامه این شرایط بیشتر می شود.
وی ادامه داد: افزایش دما و رطوبت، باعث تبخیر بالا و کاهش کیفیت آب می شود که در نهایت کاهش اکسیژن آب و تلفات ماهی ها را به دنبال دارد.
لاهیجان زاده اضافه کرد: از سوی دیگر افزایش سطح زیر کشت به ویژه برنجکاری در بالا دست باعث شده که عمده آب رودخانه به مصرف کشاورزی برسد و ورودی آب به تالاب به حداقل برسد.
وی با انتقاد از مدیریت نشدن کشاورزی در حوضه کرخه، تصریح کرد: رهاسازی آب از سد کرخه در حدود 150 مترمکعب است اما مقدار بسیار ناچیزی از این آب وارد تالاب می شود، این در حالیست که در فروردین ماه با رهاسازی 120 مترمکعب از سد کرخه، آب مناسبی وارد تالاب می شد به طوی که قسمتی از آن نیز به سمت بخش عراقی تالاب هدایت شد.
لاهیجان زاده اظهار کرد: آب کرخه از طریق 13 نهر وارد تالاب هورالعظیم می شود، که میزان دقیق ورودی به تالاب و کیفیت آب حوضچه ها در حال بررسی است.
وی همچنین با اشاره به اینکه پساب کشاورزی از زهکش های EMD و CMD وارد هورالعظیم می شود تاکید کرد: با افزایش دما و تبخیر، قطعا غلظت املاح و شوری آب تالاب بالا می رود که این مساله روی مرگ و میر ماهی ها تاثیر دارد.
این مقام مسئول تصریح کرد: در صورت ادامه این روند تلفات ماهی افزایش می یابد.
وی در ادامه خواستار افزایش رهاسازی آب به هورالعظیم شد و افزود: با سازمان آب و برق خوزستان برای رهاسازی آب به صورت موجی مذاکره کردیم تا به این ترتیب مقداری از حقابه تالاب تامین شود.
بر اساس این گزارش، هورالعظیم در مرز ایران و عراق، آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین و از مهم ترین تالاب های خاورمیانه است.
شهریور پارسال نیز هزاران ماهی در هورالعظیم به دلیل کاهش حقابه و کیفیت آب تالاب تلف شدند

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
ناصر عبیات   1396/6/2 13:00:41

صید ماهی با برق شگرد تمام نشدنی صیادان غیر مجاز ماهی در رودخانه های دشت آزادگان
ماهیگیری با برق در دشت آزادگان موجب کاهش شدید این گونه شده است، این در حالی است، که ماهیگیران برقی را همه وقت در آبهای دشت آزادگان می توان مشاهده کرد.
سالهاست که ماهیگیری به وسیله شوک الکتریکی در آبهای خوزستان رایج است اما تاکنون هیچ اقدام مؤثری در کاهش این جرم سنگین و غیر انسانی صورت نگرفته است.

بر اساس این گزارش با جرأت میتوان گفت بیشترین تخلفات در این زمینه شامل شهرستان دشت آزادگان می باشد که در طول سالهای اخیر به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

آب های دشت آزادگان که شامل انشعابات رودخانه کرخه است نه تنها آب آنها بسیار کم است، بلکه محل تجمع فاضلاب و پسابهای کشاورزی شده اند، اما با این حال هنوز جمعیتی از ماهیان بومی در این آب ها زندگی می کنند وتوسط ماهیگیران غیرمجاز که تعداد آنها بسیار بالا است، توسط روش غیر انسانی و برخلاف اصول زیست محیطی با شوک الکتریکی صید می شوند.

بر اساس این گزارش، به طور حتم صید با برق موجود زنده کوچک و بزرگ نمی شناسد و هر موجود زنده ای در مسیرش قرار گیرد را از بین می برد.

در آبهای کم دشت آزادگان یک گونه مهم جانوری که هنوز به طور کامل منقرض نشده است دیده می شود این گونه لاک پشت فراتی(با نام محلی رفوش) است که در لیست سرخ سازمان حفاظت از طبیعت و محیط زیست جهانی در معرض خطر انقراض بیان می شود.

ماهیگیری با برق در دشت آزادگان موجب کاهش شدید این گونه شده است، این در حالی است که
ماهیگیران برقی را همه وقت در آبهای دشت آزادگان می توان مشاهده کرد.

متأسفانه اداره محیط زیست شهرستان سوسنگرد هیچ اقدامی جهت برخورد با عاملین این جرائم هولناک از خود نشان نمی دهند.

استفاده از این روش غیر انسانی برای صید ماهی، حیات مردم و دامهای آنها را به خطر انداخته است، به طوری که تاکنون چندین نفر با روش شوک الکتریکی در آب جان خود را از دست داده اند.