محل تبلیغ شما
اپلیکیشن “همدم” درباره سیکل قاعدگی زنان

تاریخ خبر: 1395/12/27

اپلیکیشن “همدم” درباره سیکل قاعدگی زنان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

اپلیکیشنی برای کمک به زنان در باره سیکل قاعدگی وسلامت جنسی شان وارد بازار می شود، این اپلیکیشن به زنان این امکان را می‌دهد تا عادت ماهانه (پریود) خود، زمان مناسب باروری، یا نظم استفاده از قرص‌های ضد بارداری را رصد کنند.

“همدم” اپلیکیشنی برای همراهی زنان در چرخه قاعدگی و بالا بردن آگاهی‌شان از سلامت جنسی و باروری است. اپلیکیشن “همدم” که به تازگی به بازار اپلیکیشن‌ها وارد شده است به زبان فارسی است و بر مبنای تقویم شمسی کار می‌کند.

یک جمله‌ی کوتاه نوشته شده در فیس‌بوک از تولید یک اپلیکیشن جدید خبر می‌دهد: «همین روزها می‌آییم… تا همدم حقوق و سلامت زنان فارسی‌زبان باشیم.» این پیغامی است که در صفحه اپلیکیشن “همدم” به چشم می‌خورد.

در معرفی این اپلیکیشن نوشته شده است: «همدم اولین اپلیکیشن فارسی‌زبان با تقویم جلالی است که زنان را در چرخه قاعدگی و سلامت جنسی و باروری همراهی می‌کند و اطلاعاتی نیز در زمینه حقوق ازدواج و خشونت خانگی در اختیار کاربران قرار می‌دهد.»

در بازار جهانی اپلیکیشن‌ها، اپلیکیشن‌های متفاوتی برای سیستم عامل‌های مختلف در دسترس است که به زنان این امکان را می‌دهد تا عادت ماهانه (پریود) خود، زمان مناسب باروری، یا نظم استفاده از قرص‌های ضد بارداری را رصد کنند.

از میان این اپلیکیشن‌ها می‌شود به اپلیکیشن Period Tracker و MyPill و یا Clue اشاره کرد. اما حالا “همدم” به زبان فارسی به بازار آمده است تا کمبودی را رفع کند که زنان فارسی‌زبان با آن مواجه‌اند، به خصوص آن‌هایی که با هیچ زبان دیگری، از جمله انگلیسی، آشنایی ندارند.

“همدم” که از اولین تولیدات پروژه “ایران‌ کوباتور” است و توسط کارگاه فناوری “اصل ۱۹” طراحی و ساخته شده است، تحت نظارت محتوایی کنشگران برابری جنسیتی سازمان مردم‌نهاد “اسپکتروم” است.

سوده راد، بنیان‌گذار انجمن “اسپکتروم” در فرانسه، به دویچه وله می‌گوید: «اپلیکیشن همدم در کنار سایر تولیدات مجموعه اسپکتروم، تلاش می‌کند بیش از هرچیز تابوی سکسوالیته و بدن زن را بشکند تا افراد اهمیت این حقوق را – در کنار سایر حقوق، مثل حقوق ازدواج و طلاق، برابری جنسیتی در کار و تحصیل، و باقی محورهای تلاش فمینیست‌های ایرانی- به رسمیت بشناسند.»

سوده راد می‌افزاید: «حق مالکیت بر بدن یکی از بنیاد‌های ظهور جنبش‌های برابری‌خواهانه در سراسر دنیا بوده و هست.» او در گفت‌وگو با دویچه وله بر ضرورت تولید اپلیکیشن‌هایی نظیر “همدم” تاکید می‌کند. او معتقد است که “موضوع بدن زن و به ویژه سکسوالیته‌اش ‌تبدیل به میدان جنگ هر روزه شده است.”

راد درباره تابو بودن موضوعات مرتبط با بدن زن می‌گوید: «در جوامعی که امکان اعتراض به این سرکوب و نقض حق مالکیت بر بدن وجود دارد، موضوع چرخه قاعدگی، پریود و هر آن‌چه مربوط به سلامت جنسی زنان است، کم‌تر تابو تلقی می‌شود. اما در جامعه ایران، به دلایل فرهنگی و سیاسی، سکسوالیته زنان همچنان یکی از بزرگترین تابوهاست. این تابو با نظامی که آموزش جنسی را ممنوع می‌کند تقویت هم می‌شود و به این ترتیب همه افراد این جامعه، به خصوص زنان تنها از طریق منابع اطلاعاتی غیررسمی و معمولاً پر از پیشداوری و اطلاعات غلط در این زمینه آموزش می‌بینند.»

سوده راد معتقد است: «جنبش زنان ایران هم از همین بدنه می‌آید و باز هم به دلیل حساسیت فرهنگی و سیاسی موضوع سکسوالیته تا به‌حال به طور جدی یا فراگیر وارد این موضوع نشده است.»

اگرچه “همدم” تنها طی سه روز آغاز کارش در ۶ مارس (۱۶ اسفند) بیش از پنج‌هزار بار دانلود شد اما هنوز تنها برای سیستم عامل اندروئید در دسترس است. سوده راد علت این موضوع را استفاده اکثریت کاربران موبایل ایران از اندروئید می‌داند. با این‌همه به گفته او نسخه iOS “همدم” در آینده عرضه خواهد شد.

احیانیوز

 

معرفی چند اپلیکیشن مخصوص خانم ها

-نرم افزار پیگیری دوره قاعدگی “بانویار”(سلامت خانم‌ها)
بانویار برای مادران،همسران و دختران ایرانی تهیه شده است تا بتوانند با استفاده از آن تمامی مراحل قاعدگی را به صورت کاملا دقیق ثبت کنند تا بتوانند مدیریت بهتری برسلامت خود داشته باشند.
بانویار به صورت خودکار با تنظیم اطلاعات سه دوره اول براساس اطلاعاتی که شما از دوره‌های قبلی دارید به شما کمک می‌کند تا به راحتی بتوانید دوره‌های قاعدگی خود را پیش‌بینی کنید و با استفاده ازآن تصمیمات بهتری برای ارتقا سلامت خود داشته باشید.
با استفاده از دفترچه یادداشت بانویار می‌توانید اطلاعاتی نظیرخلقیات، وزن، دما ،میزان خونریزی و استفاده از قرص‌ها را ثبت کنید تا بتوانید به راحتی در مراجعات به پزشک بهترین اطلاعات را برای دریافت بهترین مشاوره در اختیار داشته باشید.
– نگهداری یادداشت‌های روزانه از خلقیات،نشانه‌های بدن و رفتارهای جنسی
– نشان‌دادن تعداد روزهای مانده به پریودبعدی
– نشان‌دادن زمان تخمک گذاری
– نشان‌دادن تعداد روزهای باروری
– پشتیبانی کامل از تقویم فارسی و قمری
-امکان گذاشتن کلمه عبور
– داشتن کانال ارتباطی برای ارسال نظرات و پیشنهادات و دریافت پیام‌های بهداشتی
رابط کاربری این برنامه هم از ترکیب رنگی متناسب با مخاطبان استفاده شده و استفاده از آن راحت است.
بانویار
این اپلیکیشن با حجم 1,7مگابایت به صورت رایگان در کافه بازار موجود است.

-تقویم بانووی
تقویم بانووی یا Lady’s Date یک تقویم کامل است که برای ثبت اطلاعات مربوط به عادت ماهیانه و مسائل مربوط به آن است. به کمک این برنامه می توانید تمامی اطلاعات مربوط به عادت ماهانه نظیر تاریخ شروع و پایان عادت، استحاضه، نمازها و روزه های فوت شده، علائم بالینی، مصرف قرص، وضعیت روحی، یادداشت های روزانه و هر آنچه را که می خواهید به آسانی ثبت کنید.
تقویم بانووی ایده جالبی است که برای بانوان مفید واقع میشود و به آنها در رویارویی با عوارض عادت ماهیانه کمک میکند. امکانات این برنامه اندرویدی برای انجام وظیفه آن ، کامل میباشد.
یکی از ویژگی های این برنامه عملکرد هوشمند آن در ثبت دوره های عادت ماهیانه بر اساس احکام شرعی است. بسیاری از خانم ها در تشخیص تکلیف شرعی خود هنگامی که دوره های آنها نامنظم است مشکل دارند و همیشه از آن گله مند اند. این برنامه به تشخیص هرچه بهتر وضعیت عادت ماهیانه و کمک به زدودن ابهامات کمک موثری می نماید.
امکانات این نرم افزار:
-امکان تنظیم رمز عبور (نام کاربری شما به صورت اتوماتیک، ایمیل شما در نظر گرفته شده است)
– پیش بینی عادت ماهیانه بر اساس میانگین ماه های درخواستی کاربر یا مقادیر دلخواه
– مشاهده ی علائم ثبت شده در قسمت یادداشت نظیر : خلق ، وضعیت خونریزی (لکه بینی، زخم و …) ، علائم بالینی (سندرم قبل از قاعدگی، بی خوابی، آکنه، درد نواحی مختلف بدن، …) ، وزن و دمای بدن، نزدیکی و …
-امکان ثبت یادداشت روزانه در بخش تقویم و مشاهده یادداشت در بخش «ثبت علائم»
– یادآور (reminder)
-اضافه کردن تصویر دلخواه در صفحه ی خانه
-امکان ثبت حیض و نفاس، مصرف قرص، نماز ها و روزه های فوت شده ، غسل و …
-نمایش اوقات شرعی
-محتوای های آموزشی گوناگون بر اساس علم روز و طب سنتی- ایرانی- اسلامی
-پیش بینی و نمایش روزهای باروری و تخمک گذاری بر اساس دوره لوتئال
-درج مناسبت های جذاب ماهیانه و تعطیلات رسمی
-امکان back up و restore به صورت اتوماتیک و دستی
از نظر رابط کاربری رنگ های به کار رفته در این اپلیکیشن، متناسب با مخاطبان آن انتخاب شده است که از هماهنگی لازم نیز برخوردار هستند.
تقویم بانووی
از ایرادات این برنامه خطا در قسمت پیش بینی دوره بعد است.
این اپلیکیشن هم اکنون در کافه بازار با حجم4,4مگابایت با قیمت 2000تومان موجود است.

-تقویم قاعدگی روزهای صورتی
روزهای صورتی یک تقویم چند منظوره‌ی اندرویدی است که به خانم‌ها این امکان را می‌دهد تا بتوانند روی این بخش مهم از سلامت‌شان مدیریت داشته باشند. در واقع روزهای صورتی به طور خاص برای خانم‌ها و دختران ایرانی طراحی شده، اما برای همه‌ی فارسی‌زبان‌ها قابل استفاده است.
– روزهای صورتی به خانم‌ها این امکان را می‌دهد تا هر ماه قاعدگی‌شان را در تقویم شمسی ثبت نمایند. تنها ثبت یک دوره کافی است تا روزهای صورتی دوره‌های آتی را به طور دقیق پیش‌بینی نماید.
– روزهای صورتی به شما نشان می‌دهد در چه روزهایی از ماه احتمال باردار شدن افزایش می‌یابد. به علاوه، شما می‌توانید از تاریخ وقوع تخمک‌گذاری در هر دوره مطلع شوید.
– شما می‌توانید از روزهای صورتی به عنوان یک دفترچه‌ی یادداشت شخصی استفاده کنید. نوشتن یادداشت در روزهای صورتی، با انگیزه‌های مختلفی می‌تواند انجام گیرد؛ از جمله ثبت علائم مرتبط با قاعدگی، خاطرات و یا هر نوع یادداشت شخصی.
– روزهای صورتی این امکان را فراهم می‌کند تا با استفاده از الگوی امنیتی، از دسترسی دیگران به اطلاعات شخصی‌تان جلوگیری کنید. اطلاعات شخصی شما یعنی همه‌ی چیزهایی که در روزهای صورتی به ثبت می‌رسانید.
– یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد روزهای صورتی، امکان استفاده از پوسته‌هاست. شما با انتخاب یک پوسته‌ی خاص، می‌توانید ظاهر تقویم را به کلی تغییر دهید. اگر طرفدار تنوع هستید و یا ظاهر فعلی برنامه با سلیقه‌ی شما متناسب نیست، کافی است پوسته‌ی جدیدی را امتحان کنید!
– برای بیان احساسات و حالات روحی، اغلب واژه‌ها کافی نیستند. شما می‌توانید هر روز احساسات و حالات روحی خود را با استفاده از شکلک‌های اختصاصیِ روزهای صورتی، به ثبت برسانید.
– رابطه‌ی جنسی و مصرف قرص از جمله مسائلی هستند که با قاعدگی و باروری و سلامت بانوان رابطه‌ی تنگاتنگی دارند. روزهای صورتی می‌تواند به شما کمک کند تا روی این موضوعات کنترل کامل داشته باشید.
– روزهای صورتی تلاش می‌کند تا شما بتوانید به ساده‌ترین شکل ممکن از یک تقویم سفارشی استفاده کنید. روزهای صورتی محیط کاربرپسندی داشته و یکی از اهدافش ایجاد یک تجربه‌ی کاربری واقعاً دلپذیر برای کاربران است.
تقویم قاعدگی روزهای صورتی
این برنامه با حجم 3مگابایت در کافه بازار با قیمت 2600 تومان موجود است.

-تقویم زنان
این برنامه اطلاعاتی درباره تاریخ شروع عادت ماهیانه تان از شما میگیرد و هم چنین چند روز قبل از شروع دوره بعدی به شما هشدار می دهد.زمان هشدار دادن هم توسط شما تنظیم میشود که چند روز قبل از شروع احتمالی و در چه ساعتی به شما هشدار داده شود.هم چنین در نسخه جدید این نرم افزار اوقات شرعی ،روزهای تخمک گذاری و باروری ،نمودار وزنی و دما نیز نمایش داده می شوند.
تقویم زنان
این برنامه ایرادات زیادی در اجرا دارد که امیدواریم برطرف شود.
نسخه اندروید این نرم افزار هم اکنون با حجم1مگابایت در کافه بازار با قیمت 1500تومان موجود است .

-بانو
این نرم افزار تقویمی ویژه بانوان است که میتوانند وضعیت سلامتی و شرعی خود را بررسی وعادات ماهیانه خود را ثبت کنند.این برنامه قابلیت پیش بینی دوره های بعدی را به صورت اتوماتیک دارد و روزهای باروری را مشخص می کند.
اگر از اطلاعاتتان پشتیبان بگیرید اطلاعات شما روی کارت حافظه قرار میگیرد و در صورت تعویض گوشی میتوانید اطلاعات را بازیابی کنید.
بانو
از نظر رابط کاربری از ترکیب رنگ مشکی استفاده شده و یکی از ضعف های این نرم افزار فارسی این است که تاریخ ها به میلادی گذاشته شده اند.
این برنامه با حجم 85,3 کیلوبایت در کافه بازار با قیمت 1000تومان موجود است.

آپدیت:

-همدم

این اپلیکیشن به تازگی منتشر شده و نسبت به بقیه ظاهر و کارایی بهتری دارد. این اپ به صورت رایگان در گوگل پلی موجود هست که می توانید دانلود کنید و تصاویری از محیط اپ را در تصویر زیر می توانید ببینید.

 

 

 

لینک دانلود اپلیکیشن همدم 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid