محل تبلیغ شما
روز بزرگداشت «حافظ»

تاریخ خبر: 1396/7/20

روز بزرگداشت «حافظ»

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

امروز، روز بزرگداشت «حافظ»مان است؛ حافظ بزرگ و عزیزمان! هزار کار می‌شد کرد در چنین روزی؛ می‌شد مثلا از زندگی و زمانه حضرت حافظ بگوییم؛ می‌شد اعجاز تازگی و روانی و همه‌فهم بودنش را بعد از گذر سالیان ستایش کنیم؛ می‌شد بگردیم دور دنیا، عاشقانش را پیدا کنیم و به‌خاطر داشتنش به خودمان غره شویم. می‌شد بنشینیم پای حرف چند استاد حافظ‌شناس و حافظ‌پژوه تا حافظ را کمی بیشتر از آن‌چه درک و دانشمان اجازه می‌دهد، بفهمیم اما فکر کردیم پیش و بیش از همه این‌ها باید حافظ بخوانیم. پرونده امروز «زندگی‌سلام»، یک حافظ‌خوانی ساده و صمیمانه است. شما هم دعوتید به ضیافت شعر و عکس، با ابراز ارادت فراوان به آستان شیخ شیراز.

یادداشت «بهاءالدین خرمشاهی» حافظ‌پژوه درباره «حافظ به روایت کیارستمی»

صرع‌های این پرونده، از کتاب «حافظ به روایت کیارستمی» انتخاب شده‌است. بیش از 10 سال قبل، کیارستمیِ خلاق، شیرین‌ترین مصرع از غزلیات حافظ را ذیل 10 دسته‌بندیِ خلاقانه، انتخاب و تحت مجموعه‌ای به اسم «حافظ به روایت کیارستمی»، منتشر کرد. حرکتی بدیـع که «بهاءالدین خرمشاهی»، حافظ‌پژوه درباره‌اش در مقدمه کتاب می‌نویسد: «راستش اول، هنوز ندیده و نخوانده به این کار بی‌اعتقاد بودم. نمی‌دانستم برجسته‌سازی و قاب‌گرفتنِ شعر حافظ، چه پرِ پروازی به آن می‌دهد. بندۀ حافظ‌پژوه، دست‌کم 200بار حافظ را خوانده‌ام ولی این‌بار و این جداسازی و فاصله‌گذاری و قاب‌گیری و برجسته‌سازی، به نحوی بود که بر عادتِ 50 ساله من و اُنسم با شعر حافظ، غلبه کرد. آقای کیارستمی! شما خودتان هنرمند عکاس هم هستید و نمایشگاه عکس‌هایتان را دیده‌ام. زاویه دید خیلی مهم است و نورپردازی، که شما در هر دو ماهرید. اگر از یک درخت از سه چشم‌انداز و با سه هجوم و 

 

سایه‌روشن نور عکس بگیریم، حاصل کار سه چیز مختلف است. گویی سه عکس از سه درخت است. روی همین حساب، حاصلِ کار شما یک تنوع هنریِ مهم در کار و بار شعر و حافظ‌پژوهی است. دست‌مریزاد.»

 

خراسان

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid