محل تبلیغ شما
آنفلوانزای پرندگان به لحاظ امنیتی به مرحله خطرناکی رسیده است

تاریخ خبر: 1395/10/22

آنفلوانزای پرندگان به لحاظ امنیتی به مرحله خطرناکی رسیده است

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

رئیس جامعه دامپزشکی حیوانات کوچک گفت: نیروی انتظامی به سگ صاحب‌دار در خیابان حساس است؛ اما به افرادی که گوشه خیابان اقدام به فروش حیوانات کوچک می‌کنند؛ توجهی ندارد.

جاوید آل داود-رئیس جامعه دامپزشکی حیوانات کوچک- در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در رابطه با شیوع آنفولانزای پرندگان و این که آیا ممکن است آنفولانزای پرندگان به حیوانات نیز سرایت کند؟ ، بیان داشت: آنفولانزا ویروسی است که سریع تغییر شکل می دهد و از خصوصیات آن این است که به حیوانات و از جمله حیوانات خانگی نیز سرایت می کند.

او در ادامه با اشاره به اینکه قانون حمایت از حیوانات در مجلس رسیدگی نمی شود بیان داشت: در بعد فرهنگی  اجتماعی در این خصوص کار خاصی انجام نشده است.انجمن حمایت از حیوانات در سال 77 ثبت شده است و از مجلس درخواست داشته ایم که قانون حمایت از حیوانات تصویب شود اما متاسفانه این قانون جزو اولویت های مجلس نیست.

رئیس جامعه دامپزشکی حیوانات کوچک تاکید کرد: در کشور تعریف دقیقی نسبت به حیوان آزاری وجود ندارد همین که افراد مجبورند بدلیل وجود محدودیت در جامعه حیوانات خود را در خانه نگه دارند این حیوان آزاری است.برخی نیز دچار مشکلات روحی هستند و اقدام به حیوان آزاری و انتشار فیلم های آن می کنند. باید برای جلوگیری از ترویج این کار در برابر پخش این فیلم ها مقاومت کرد چراکه افراد حیوان آزار برای خودنمایی این کار را می کنند و با انتشار این فیلم ها به آن ها بها داده ایم.

او در رابطه با حضور افرادی در گوشه خیابان که حیوانات کوچک را بفروش می رسانند بیان داشت: از طرف انجمن با این افراد برخورد شده است؛ اما نیروی انتظامی و شهرداری باید با این کار برخورد کنند؛متاسفانه هیچ برخوردی با این افراد نشده است. نیروی انتظامی به سگ صاحبدار در خیابان حساس است؛ اما به این افراد توجهی ندارد برای جلوگیری از فعالیت این افراد باید از خریداری این حیوانات امتناع کرد.

 

 

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: امروز آنفولانزای حاد پرندگان از لحاظ امنیتی، اقتصادی و روانی به مرحله خطرناکی رسیده است.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی  گفت: ما در بخش کشاورزی و دامپزشکی سالیانه 150 هزار میلیارد تومان گردش مالی داریم اما متاسفانه آن طور که لازم است دولت از قشر آسیب‌پذیر روستاییان حمایت نکرده است بر همین اساس است که امروز ما 11 میلیون نفر حاشیه‌نشین داریم. هر چند آمار واقعی 16 میلیون نفر است.

رسول خضری ادامه داد: بیش از 80 درصد از معیشت روستاییان از طریق دام است. در واقع یارانه‌ای که دولت به امور دام می‌داد یک نوع سرمایه‌گذاری بود که جلوی مهاجرت به شهرها را می‌گرفت.

وی در خصوص وضعیت فعلی َآنفولانزای پرندگان تصریح کرد: امروز آنفولانزای حاد پرندگان از لحاظ امنیتی، اقتصادی و روانی به مرحله خطرناکی رسیده است و متاسفانه سازمان‌ها و وزارتخانه‌هایی که درگیر این بیماری‌ هستند عملکرد خوبی نداشته‌اند.

نماینده مردم سردشت افزود: 1200 تا 1300 بیماری مشترک بین انسان و حیوان وجود دارد که آنفولانزای فوق حاد پرندگان نیز یکی از آنها است. این بیماری مرز نمی‌شناسد و از طریق هوا به راحتی منتقل می‌شود.

خضری ادامه داد:این بار سازمان دامپزشکی نتوانسته است عملکرد مناسبی داشته باشد که به نظر من این عقب‌ماندگی به دلیل کمبود اعتبارات است.

وی در پایان با اشاره به تب برفکی گفت: سال گذشته هزاران دام سنگین به خاطر کمبود واکسن تب برفکی تلف شد و همین عامل سبب شد که اقتصاد هزاران خانواده نابود شود. اگر امروز در مورد آنفلوانزا تدبیری اندیشیده نشود قطعا وضعیت خوبی نخواهیم داشت.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
bbc   1395/11/4 20:45:40

هشدار سازمان بهداشت جهانی در مورد موج تازه شیوع آنفولانزای مرغی
در پی آغاز موجی تازه از شیوع آنفولانزای مرغی، سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او) از همه کشورهای جهان درخواست کرده است تا به دقت روند شیوع این بیماری را تحت نظر داشته باشند و موارد سرایت آن به انسان را در اسرع وقت گزارش دهند.
مارگارت چان، رئیس این سازمان، که در ژنو صحبت می‌کرد گفت که نزدیک به ۴۰ کشور در مورد مشاهده این آلودگی در طیور و پرندگان وحشی گزارش داده‌اند.
خانم چان گفت که با توجه به سرعت زیاد گسترش آنفولانزای مرغی، جهان نمی‌تواند از بروز علائم اولیه آن چشم‌پوشی کند.
بیشتر بخوانید: واردات گوشت، تخم-مرغ و مرغ زنده از ایران به افغانستان ممنوع- شد
آنفولانزای مرغی عموما از طریق تماس مستقیم به انسان منتقل می‌شود، اما کارشناسان معتقدند که ممکن است گونه جهش یافته‌ای از آنفولانزای مرغی پدیدار شود که از انسان به انسان انتقال یابد.
هشدار سازمان بهداشت جهانی در حالی اعلام شده است که در طی چند ماه اخیر رسانه‌ها و مسئولان بهداشتی در ایران نیز از افزایش آمار تلفات پرندگان به دلیل ابتلا به آنفولانزای مرغی خبر داده‌اند.
محمود سروش، رئیس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران، اخیرا گفت که در حال حاضر به دلیل رسیدن فصل مهاجرت پرندگان وحشی، "موج جدیدی از آنفولانزای پرندگان در تالاب‌ها مشاهده شده" که تلفات بسیاری هم برای پرندگان داشته است.
او ضمن اعلام این خبر توصیه کرد که مردم به خصوص کودکان از پرندگان نگهداری نکنند و به آن‌ها دست نزنند و در صورت مشاهده پرندگان مرده به تیم بهداشتی وزارت بهداشت اطلاع دهند تا از آن پرنده تلف شده نمونه‌برداری شود.
همچنین سه‌شنبه هفته پیش (۲۸ دی) فرزاد طلاکش، دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار، از گسترش شیوع آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان به استان اصفهان خبر داد و گفت که در حال حاضر، ۱۲استان کشور به این بیماری آلوده شده‌اند.
او اضافه کرد که آلودگی مربوط به طیور بومی بوده و "خوشبختانه گزارشی از شیوع بیماری در واحدهای صنعتی" گزارش نشده است.

0 0
bbc   1395/11/4 20:42:41

واردات گوشت، تخم‌مرغ و مرغ زنده از ایران به افغانستان ممنوع‌ شد
مقامات وزارت کشاورزی افغانستان در کابل و مقامات محلی در ولایت هرات در غرب افغانستان اعلام کردند که به دلیل شیوع آنفولانزای مرغی در ایران واردات گوشت، تخم‌مرغ و مرغ زنده از ایران را تا اطلاع بعدی ممنوع کرده‌اند.
مقامات هرات گفته اند توقف واردات گوشت، تخم مرغ و مرغ زنده از ایران موقتی و ممکن است با رفع نگرانی‌ها، دوباره آزاد شود.
امان‌الدین حیدری، معاون فنی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که اوایل هفته پیش سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) گزارشی را به دولت افغانستان مبنی بر شیوع آنفولانزای مرغی در ایران گزارش داده بود.
او گفت که به منظور جلوگیری از ابتلای مرغ‌ها و انسانها به این بیماری، وزارت زراعت افغانستان به نهادهای مربوط مکتوب داده که تا اطلاع ثانوی گوشت، تخم‌مرغ و مرغ زنده را از ایران وارد نکند.
یک مقام دیگر وزارت زراعت افغانستان نیز به بی‌بی‌سی گفت که براساس گزارش‌های اولیه سازمان جهانی بهداشت حیوانات، نوع این آنفولانزای H۱N۵ ذکر شده که ویروس آن از مرغ به انسان منتقل می‌شود.
مقام‌های محلی در هرات می‌گویند، در مورد ممنوع شدن واردات گوشت، تخم مرغ و مرغ زنده مکتوبی را از کابل پایتخت دریافت کرده است.
احسان الله حیات، سخنگوی والی هرات به بی‌بی‌سی گفت که این تصمیم به علت شیوع نوعی بیماری در یکی از شهرهای ایران، از سوی مقامات افغان گرفته شده‌است.
اتاق تجارت افغانستان گفته است که تا کنون در این مورد اطلاعی به آنها نرسیده است.
افغانستان سالانه بیش ۴۲ هزار تن گوشت مرغ از خارج وارد می‌کند که بیشتر آن از کشورهای ایران و پاکستان است. گوشت مرغ بریزیلی نیز در بازار افغانستان به وفور یافت می‌شود.

1 0
ilna   1395/10/26 21:34:12

کنترل آنفولانزای فوق حاد پرندگان در گیلان با همکاری مردم
محمدعلی نجفی در نشست یشگیری از آنفولانزای فوق حاد پرندگان نزدیکی روستاها گیلان که با حضور رئیس سازمان دامپزشکی کشور در استانداری برگزار شد به آمادگی گیلان در بخش‌های مختلف مدیریت بحران اشاره کرد و افزود : الحمدا... گیلان در مدیریت بحران و پیشگیری در عرصه‌های مختلف آماده است و عملکرد استان در سال‌های گذشته گواه این مدعاست .
استاندار گیلان از برگزاری نشست‌های مختلف به منظور پیشگیری از آنفولانزای فوق حاد پرندگان پیش از شیوع آن در استان خبر داد و افزود : نزدیکی روستاها و عبور و مرور از استان‌های همجوار موجب سخت‌تر شدن پیشگیری و مقابله با آن شد.

محمد علی نجفی همچنین نزدیکی روستاها گیلان به هم را یکی مشکلات برای قرنطینه کامل طیور بومی دانست.

نجفی اقتصاد روستائیان‌گیلان را وابسته به طیور دانست و افزود: علاوه بر وابستگی‌اقتصاد روستائیان به طیور، این بیماری در اقتصاد روانی خانوارها نیز نقش آفرین است.

نماینده عالی دولت در گیلان وجود پرندگان و طیور را در اقتصاد گردشگری استان نیز تأثیرگذار دانست و افزود : بسیاری از گردشگران که وارد استان می‌شوند پراکنش مرغ و سایر پرندگان در تالاب، مرداب و مناطق روستایی را از جمله زیبایی‌های این مناطق می دانند.
نجفی مدیران گیلان را در مقابله و پیشگیری با این ویروس همراه دانست و افزود : مدیران با حساسیت وجدیت این موضوع را پیگیری می‌کنند و الحمدا... از لحاظ همراهی مدیران هیچ مشکلی در استان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم به دلیل کمبود اعتبار صدمه‌ای را استان متحمل شود،افزود: روستائیان چنانچه بدانند پشتوانه مالی در این بخش وجود دارد مطمئناً همکاری بیشتری را خواهند داشت .

استاندار گیلان افزود : اقتصاد بسیاری از مردمان روستا و شهر به دام و طیور وابسته بوده و انتظار داریم تأمین اعتبار لازم در این بخش صورت پذیرد.

وی افزود : پروانه شکار صادر شده برای شکارچیان که نتوانستد به دلیل جلوگیری از شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان استفاده کنند برای سال آینده حفظ شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز در این نشست گیلان را استانی مهم در پرورش طیور دانست و افزود: گیلان از طیور بومی و زنجیره‌های تولید خوبی برخودار است و باید حساسیت لازم را در این بخش داشته باشیم.

مهدی خلج از شهروندان بخصوص روستائیان شمال کشور خواست از خرید و فروش طیور بومی و پرندگان صید شده خودداری و با محصور کردن طیور خود از شیوع بیشتر آنفولانزای فوق حاد پرندگان جلوگیری کنند.

وی خاطر نشان کرد : امسال ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان در 51 کشور جهان گزارش شده است اما تاکنون انسانها به این بیماری مبتلا نشدند اما باید مسائل بهداشتی را رعایت کرد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: آنفولانزای فوق حاد پرندگان در 12 استان کشور شیوع پیدا کرده است.