محل تبلیغ شما
تصاویر گودبرداری عمیق در پای گنبدکبود مراغه

تاریخ خبر: 1396/1/16

تصاویر گودبرداری عمیق در پای گنبدکبود مراغه

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

برج‌مقبره­‌های کبود و مدور به عنوان یکی از شاخص‌ترین آثار تاریخی شهرستان مراغه هستند. عمارت ۸۰۰ساله گنبدکبود مراغه در بین مردم این شهر به نام مقبره مادر هلاکوخان مشهور است. اما پروژه مجتمع تجاری کبود در حریم این اثر،‌ آن را روبه نابودی برده است.

 

جرثقیل‌ها امروز پهلو به پهلوی برج 820 ساله مراغه که مشهور است به اسم مقبره مادر هلاکوخان گودبرداری را آغاز کرده‌اند و هر لحظه بیم فرویختن این بنای تاریخی می‌رود. سعید ستارنژاد، باستان شناس و از اهالی مراغه از محل وقوع حادثه خبر می‌دهد: «اینجا جرثقیل‌ها در حال گودبرداری وسیع هستند و در روز روشن به عرصه و حریم این بنای تاریخی که در فهرست میراث‌ملی ایران جای دارد، تجاوز می‌کنند.»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ چندی است، تخریب‌های وسیعی از آثار تاریخی، فرهنگی در شهرهای مختلف ایران آغاز شده و اکنون این بنای تاریخی در مراغه در خطر تخریب جدی قرار گرفته است. این گنبد بیش از 800 سال دوام آورده اما این بار به نظر می‌رسد از گودبرداری ها جان سالم به در نمی‌برد.

گفته می‌شود؛ چند سال پیش فاز نخست ساخت مجتمع تجاری کبود آغاز و نخستین ضربه به حریم این آثار شاخص وارد شد، ضربه ای که جدا از نقض حریم قانونی این آثار، حریم منظر برج‌مقبره‌ها تجاوز شد و لطمه جبران ناپذیر به حوزه میراث فرهنگی شهرستان وارد کرد، بخصوص شاخص‌ترین آثار تاریخی باقی مانده شهرستان مراغه، برج مقبره هاست بنابراین بهترین آثار جهت آماده سازی برای ثبت جهانی است، اما با شرایط موجود بخصوص مشکل عرصه و حریم این آثار بعید به نظر می‌رسد بتوان این آثار را ثبت کرد.

ستارنژاد به خبرآنلاین می‌گوید: «سال 1394 طرح آزاد سازی حریم محوطه این آثار آغاز شد، طرحی که بنا به نظر بسیاری از کارشناسان بهترین اقدام در جهت ثبت جهانی و حفظ آثار بود، اما شاید آغاز تخریب و لطمه جبران ناپذیری برای هویت تاریخی شهرستان مراغه داشته باشد، این اقدام در ادامه تخریب و نابودی آثار فاخر فرهنگی و تاریخی برج مقبره های کبود و مدور، پس از گودبرداری در فاصله چند ده متری برج‌مقبره ها با کوتاه آمدن دستگاه‌های مسئول و مصلحت اندیشی مدعیان دفاع از حقوق مردم و تاریخ و فرهنگ شهرستان اتفاق افتاده است.»

او درباره این پروژه توضیح می‌دهد: «دلیل آسیب دیدگی این اثر تاریخی، به نظر ناهماهنگی بین دستگاه­های اجرایی و شاید مسئولین است. ناهماهنگی­‌ها و گاهی کم اطلاعی کارشناسان در گذشته وجود داشت و هنوز هم همین اشتباهات دیده می‌شود. به عنوان مثال خانه «پیر» به دلیل اشتباهات در گذشته تخریب شد، معبد مهر به دلیل اشتباه کارشناسی امروزه حال روز خوشی ندارد، ما بایستی در اجرای طرح آزاد سازی حریم این برج مقبره های دقت لازم را می کردیم، چرا که فاز نخست پاساژ کبود چند سال پیش اجرایی شد، و امروز شاهد اجرای فاز دوم این پروژه هستیم قطعا چنین بلایی هم سر گنبد سرخ می‌آید.»

ستارنژاد درباره‌ی اهمیت این بنا می‌گوید: «برج مقبره‌، گوی برج (کبود) به حق یکی از زیباترین و چشم‌نوازترین اثر تاریخی باقی مانده از دوره سلجوقی است. این برج مقبره، همچون سایر مقبره‌های دوره‌ی سلجوقی در دو طبقه روی سکو بنا شده و تزیین یکی از مشخصه‌های اصلی آن است؛ بعضی محققین معتقدند که تزیین گنبد کبود بیش از اندازه بوده و اهمیت تزیین در اینجا بر سبک ساختمان ترجیح دارد، و یادگاری است بر مهارت و استادی هنرمندان این مرز و بوم.»

به گفته او، این مقبره در بین مردم مراغه بنام مقبره مادر هلاکوخان مشهور است، که در بررسی سال 1934 آندره گدار که در مقاله‌ای با عنوان آثار مراغه نشان داد که مقبره نمی‌تواند ساخته دوره ایلخانیان باشد. هرچند براند معتقد بود که ارامگاه مجدد برای مادر هلاکوخان مورد استفاده قرار گرفته است. در کنار این شاهکار معماری، برج مقبره‌ی دیگری بنام برج مقبره مدور مربوط به دوره سلجوقی.

این باستان‌شناس می‌گوید: «برج‌مقبره­‌های کبود و مدور به عنوان یکی از شاخص‌ترین آثار شهرستان مراغه سهم عمده ای از اين يادگارها را به خود اختصاص مي دهد. از این رو انتظار می‌رود، میراث فرهنگی شهرستان مراغه برای حفظ و حراست از این آثار تاریخی ارزشمند بیش از گذشته توجه داشته و سایر دستگاه‌ها برای حفاظت سایر آثار تاریخی با میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه همکاری داشته باشند تا در آینده نشانی از فرهنگ کهن و هویت این شهرستان برای به نمایش گذاشتن به نسل های آینده داشته باشیم.»

خبرانلاین

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بلیط مسجد کبود با تصویر تخت جمشید!

 

 

 

 

عطیلات عید نورورز بود که انتشار تصویر چاپ شده «تخت جمشید» بر روی بلیط ورودی «مسجد کبود»، به سوژه اصلی کانال‌های تلگرامی و فعالان عرصه گردشگری در آذربایجان‌شرقی تبدیل شد؛ تصاویر بلیط‌ها خیلی سریع در فضای مجازی دست به دست شده و باعث اعتراض فعالان این عرصه شد.

به گزارش ایسنا، باتوجه به وجود جاذبه‌های گردشگری ویژه در جای جای کشور، انتظار می‌رفت در تصاویر چاپ شده بر روی بلیط‌های ورودی اماکن گردشگری زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تنوع بیشتر و آثار تمامی استان‌ها استفاده می‌شد، با این حال  در سراسر کشور تصاویر چاپ شده بر روی بلیط ورودی موزه‌ها و سایت‌های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی به یک شکل است و تصاویری محدود از جاذبه‌های ایران همانند تخت جمشید، پاسارگاد و گاهی مسجد امام اصفهان است.

در این بین با مدنظر قراردادن «تبریز 2018» به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای کشور در زمینه گردشگری، انتظار می‌رفت، نورورز 96 به اماکن گردشگری تبریز و آذربایجان‌شرقی عنایت ویژه‌تری می‌شد.

 

رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان‌شرقی و نیز عضو علی البدل کانون راهنمایان گردشگری ایران در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه بلیط‌های ورودی موزه‌های تحت حمایت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در سال‌های اخیر تجدید چاپ شده‌اند، ولی تصاویر جاذبه‌های محدودی از کشور هم‌چنان بر روی آن‌ها به چشم می‌خورد، گفت: بهتر است در چاپ‌های بعدی به این موضوع توجه ویژه شود.

 

آیدین نظافت ضمن اشاره به اقدامات کانون راهنمایان کشور در این رابطه، خاطر نشان کرد: از طریق رئیس کانون راهنمایان کشور، این مسئله به رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور منتقل شد و امیدواریم در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به چاپ جاذبه‌های گردشگری کل کشور بر روی بلیط‌های ورودی موزه‌ها و سایت‌ها اقدام شود.

 

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا از تنظیم نامه‌ به رئیس میراث فرهنگی کشور خبر داد و تاکید کرد: مردم ساکن استان‌های کشور، تمایل دارند که جاذبه‌های هر استان بر روی بلیط‌ها چاپ شود و ایران و زیبایی‌هایش تنها در چند نقطه محدود خلاصه نمی‌شود و هر استان پتانسیل توسعه گردشگری را در خود دارد.

 

محمد اسماعیل سعیدی با اشاره به اینکه آذربایجان‌شرقی مجموعه‌ای بی‌نظیر از زیبایی‌های طبیعی و آثار تاریخی را در خود جای داده‌است، یاد آورشد: با توجه به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 از سوی سازمان همکاری کشورهای اسلامی، ضروری است اقدامات و تمهیداتی در سطح ملی در نظر گرفته شود و آثار تاریخی و طبیعی استان برای معرفی بهتر بر روی بلیط‌ها چاپ شود. 

 

مهدی بزاز دستفروش، مدیر امور موزه‌های آذربایجان‌شرقی در این خصوص به ایسنا گفت: بلیط اماکن گردشگری تحت نظر میراث فرهنگی، توسط سازمان میراث فرهنگی چاپ شده و در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد و ما نیز درآمد حاصل از فروش این بلیط‌ها را به حساب سازمان واریز می‌کنیم. 

 

وی ادامه داد: باتوجه به اوراق بهادار بودن بلیط‌ها، این امکان وجود ندارد که ما خودمان آن‌ها را در استان چاپ کنیم.

 

بزاز دستفروش با اعلام اینکه تصاویر چاپ شده بر روی بلیط‌ها از سوی سازمان میراث فرهنگی مشخص می‌شود، خاطرنشان کرد: سال های گذشته تصویر موزه قاجار، موزه مشروطه و مسجد کبود بر روی بلیط‌های اماکن گردشگری سراسر کشور چاپ شده بود و چه بسا بر روی بلیط امکان گردشگری استان‌های دیگر نیز تصاویر اماکن گردشگری ما چاپ شده است.

 

وی تأکید کرد: باتوجه به رویداد تبریز 2018، به دنبال آن هستیم که تصویر اماکن گردشگری آذربایجان‌شرقی بر روی بلیط‌های اماکن گردشگری چاپ شود.

 

بر اساس این گزارش، باتوجه به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 از سوی سازمان همکاری کشورهای اسلامی و پتانسیل های ویژه استان برای توسعه گردشگری کشور، ضروری است جاذبه‌های گردشگری این خطه بر روی بلیط های ورودی اماکن گردشگری سراسر کشور چاپ شود.

 

گزارش از پریا توفیقی خبرنگار ایسنا در آذربایجان‌شرقی

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid