محل تبلیغ شما
گلنار وکیل‌گیلانی:برایم پاپوش درست کردند

تاریخ خبر: 1396/7/4

گلنار وکیل‌گیلانی:برایم پاپوش درست کردند

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

در میان افتضاح مدیران فوتبال؛

زور وزارت ورزش به یک «زن» رسید/ برکناری به خاطر انتشار چند عکس؟

درحالی که مدیران فوتبالی با بی‌تدبیری میلیاردها تومان به بیت‌المال لطمه زده‌اند، وزارت ورزش به جای رسیدگی به این تخلفات، رئیس یک فدراسیون را برکنار کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، تصمیمات غیرحرفه‌ای وزارت ورزش که البته سالهاست در این وزارتخانه جریان دارد، این بار با شروع مسئولیت چهار ساله مسعود سلطانی‌فر رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفته و این وزارتخانه بدون توضیح رسمی، یک زن را از فدراسیون چوگان برکنار کرد.

سلطانی فر که خود را وزیری مسلط بر امور ورزش نشان داده است، این بار بدون آنکه توضیحی در مورد دلایل برکناری گلنار وکیل گیلانی بدهد او را از ریاست فدراسیون چوگان برکنار و ابتدا احمد گواری را جانشین وی کرد و در کمتر از ۲۴ ساعت حمیرا اسدی را به عنوان سرپرست فدراسیون معرفی کرد.

اسدی در حالی سرپرست فدراسیون چوگان شده است که ابهامات در مورد انتخاب او هم زیاد است. وی مسئول امور مجامع معاونت قهرمانی، مسئول امور بین الملل فدراسیون فوتبال و مشاور معاون قهرمانی وزارت ورزش و جوانان بوده و هیچ ارتباطی هم به چوگان نداشته است.

ابهامات در مورد این اقدام وزارت ورزش زیاد است و ظاهرا هیچ مسئولی هم در این وزارتخانه نمی خواهد دلایل این برکناری را توضیح دهد و حداقل با یک شفاف سازی ابهامات را برطرف کند. این برکناری برخلاف اساسنامه فدراسیون هاست و مصداق بارز دخالت دولت در امور فدراسیون هاست. 

هر چند در پیش نویس اساسنامه فدراسیون ها که هنوز به تصویب نهایی نرسیده حق عزل و نصب رئیس فدراسیون از وزارت ورزش گرفته شده و به مجمع سپرده شده است. با این حال این وزارتخانه همچنان خود را برای برکناری روسای فدراسیون ها محق می داند و هیچ توجهی هم به رای و نظر مجمع فدراسیون ندارد.

درحالی که وزارت ورزش در مورد برکناری وکیل گیلانی هیچ توضیحی نداده است اما در محافل رسانه ای و ورزشی از انتشار چند عکس شخصی وی به عنوان دلیل برکناری اش نام برده می شود. اینکه وزارت ورزش مدیران پرخطای فوتبال را نمی بیند و زورش را به یک زن می رساند هم در نوع خود حکایت از دست های پشت پرده و نقش برخی آقازاده ها و مسئولان ورزش دارد.

اینکه مدیران استقلال و پرسپولیس که زیر مجموعه مستقیم وزارت ورزش هستند با بی تدبیری میلیون ها هوادار را نگران کرده اند و میلیاردها تومان هم به بیت المال ضرر زده اند با خیالی آسوده به کارشان ادامه می دهند و یک زن به خاطر انتشار عکس هایش برکنار می شود هم نوبرانه ای است از وزارت ورزش.

با این حال همچنان باید منتظر ماند و دید که آیا وزارت ورزش سکوتش را در مورد دلایل برکناری رئیس فدراسیون چوگان می شکند یا برکناری روسای فدراسیون ها را بدون هیچ توضیحی حق خود می داند؟

گفت‌وگوی «شهروند» با گلنار وکیل‌گیلانی رئیس فدراسیون چوگان که گفته می‌شود به دلیل عکس‌های خصوصی‌اش برکنار شده است

برایم پاپوش درست کردند

شهروند| برکناری رئیس فدراسیون چوگان مثل سال‌های اخیر که برخی روسای فدراسیون‌های ورزشی با نظر وزارت ورزش از سمت خود کنار رفتند، با حاشیه‌هایی همراه بود. این زن ٣٧ساله که جوان‌ترین مدیر در میان روسای فدراسیون‌های ورزشی محسوب می‌شد، ادعا کرده؛ به دلایل غیرفوتبالی از سمتش برکنار شده و حالا یک زن دیگر سرپرستی این فدراسیون را برعهده گرفته است.
تکذیب در گام اول
درحالی که یکشنبه‌شب خبر برکناری گلنار وکیل گیلانی از ریاست فدراسیون چوگان به گوش می‌رسید،  وزارت ورزش تا ظهر دیروز در این باره سکوت کرد.  این صحبت‌ها و عدم اطلاع‌رسانی رسمی از سوی وزارت ورزش ابتدا این تصور را ایجاد کرد که برخی در این‌باره خبرسازی و شیطنت کرده‌اند.حتی رئیس فدراسیون نیز در گفت و گوهای دیروز خود این مساله را رد کرد.
برکناری بدون دلیل!
پایگاه خبری وزارت ورزش اما درنهایت ظهر دیروز با اعلام خبر سرپرستی حمیرا اسدی در فدراسیون چوگان، برکناری گلنار وکیل گیلانی را رسمی کرد. نکته جالب این‌جا بود که در خبری که وزارت ورزش منتشر کرده بود، نه‌تنها به دلایل برکناری رئیس فدراسیون چوگان اشاره نشده بود، بلکه اصل خبر برکناری نیز روی پایگاه خبری وزارت ورزش نرفت و فقط سرپرست جدید از این طریق منصوب شد. بدین ترتیب دوره مدیریت گلنار وکیل گیلانی بعد از ١٨ماه در فدراسیون چوگان به پایان رسید.
ماجرای انتشار عکس‌های خصوصی
یکی از مسائلی که ماجرای برکناری وکیل گیلانی را باعث حاشیه های فراوان کرد، ماجرای انتشار عکس های خصوصی او بود. با این که تا دیروز چنین بحثی وجود نداشت، خود او اعلام کرد برخی از او عکس هایی دارند و می خواهند از این طریق برای استعفا یش فشار بیاورند.  این‌که انتشار عکس‌های خصوصی رئیس فدراسیون چوگان چقدر در برکناری او نقش داشته، مشخص نیست.
برکناری قانونی بود؟
٣٠ فروردین‌ماه ‌سال ٩٥ بود که گلنار وکیل گیلانی با رأی مجمع فدراسیون چوگان به‌عنوان رئیس انتخاب شد تا عنوان جوان‌ترین رئیس فدراسیون را با ٣٦‌سال سن به یدک بکشد. او که یکی از ٣ رئیس فدراسیون زن ایران محسوب می‌شد، بعد از ١٨ماه توسط وزارت ورزش کنار گذاشته شد. با این‌که بحث‌هایی پیرامون غیرقانونی‌بودن برکناری رئیس فدراسیون چوگان به گوش می‌رسد، وکیل گیلانی در یکی از مصاحبه‌های خود قبل از صدور حکم برکناری‌اش گفته بود: «در اساسنامه فدراسیون چوگان وزیر ورزش این حق را دارد که رئیس فدراسیون را عزل کند.» با این وضع به نظر نمی‌رسد او از نظر قانونی بتواند اعتراضی به این مسأله داشته باشد. با این حال، اهالی چوگان با توجه به اقدامات مثبت وکیل گیلانی در دوره مدیریتش مثل برگزاری جام‌جهانی در تهران، از او به نیکی یاد می‌کنند.
سرپرست چندشغله!
با حکم وزیر ورزش، حمیرا اسدی به‌عنوان سرپرست فدراسیون چوگان و جانشین گلنار وکیل گیلانی انتخاب شد. انتصاب این خانم که درحال‌ حاضر چند سمت دیگر را به صورت همزمان دارد، با انتقادهایی روبه‌رو بود. مسئول امور مجامع معاونت قهرمانی، مسئول امور بین‌الملل فدراسیون فوتبال و مشاور معاون قهرمانی وزارت ورزش جزو سمت‌هایی است که حمیرا اسدی در آنها مشغول است. به‌ نظر می‌رسد حداقل حجم کاری که اسدی در فدراسیون فوتبال دارد، با اداره یک فدراسیون توازنی نداشته باشد و در همین راستا صدای اعتراض‌ها بلند شده است. پیش از این هم وزارت ورزش از افرادی به‌عنوان سرپرست موقت فدراسیون‌ها استفاده می‌کرد که کارمند این وزارتخانه بودند و سمت‌های دیگری هم داشتند. حالا باید دید اگر قرار بر ماندن حمیرا اسدی در فدراسیون چوگان باشد، او از سمتش در فدراسیون فوتبال به‌عنوان مدیر روابط بین‌الملل کنار می‌رود یا همچنان با چند شغل به کار خود ادامه می‌دهد. به نظر می‌رسد وزارتخانه با انتصاب اسدی خواسته از تعداد زنانی که مدیریت فدراسیون‌ها را برعهده دارند، کاسته نشود.

 برکناری رئیس جوان فدراسیون چوگان و حرف و حدیث‌هایی که بعد از این اتفاق پیش آمد،‌ باعث شد تا برای پیگیری این ماجرا دقایقی با گلنار وکیل‌گیلانی همکلام شویم. در ادامه مشروح گفت‌وگوی «شهروند» با رئیس پیشین فدراسیون چوگان را می‌خوانید:
  همه دنبال علت برکناری شما هستند؛ خودتان از این مسأله باخبر هستید؟
نه تنها خبری از دلیل این کار ندارم، بلکه ابلاغی هم از سوی وزارت ورزش دریافت نکردم. هیچ‌کس با من تماس نگرفته که بگوید شما دیگر نباید به فدراسیون بیایید. دیروز هم تا آخر وقت در فدراسیون بودم و کارهایم را انجام دادم.
  اما صحبت‌هایی مطرح شده بود که شما به‌ دلیل انتشار برخی عکس‌های خصوصی کنار رفتید؟
برخی درچند ماه اخیر به دنبال برکناری من بودند. آنها این حاشیه‌ها را برای من درست کردند. عکس‌ها هم بحث مهمی نیست اما برخی این مسأله را بزرگ کردند. به دنبال این هستم که اصل ماجرا را متوجه شوم و سپس درباره آن صحبت کنم. من کار خلافی نکردم که از کسی بترسم و این حرف‌هایی هم که مطرح می‌شود، درست نیست.
  در واقع اعتقاد دارید برایت پاپوش درست کردند تا کنار بروید؟
صددرصد همین‌طور است. برای من پاپوش درست کردند و درنهایت امروز دیدم که وزارت ورزش حکم سرپرست جدید فدراسیون را زده است، حتی در آن حکم هم به برکناری من اشاره نشده بود. نمی‌دانم پشت پرده چیست که برخی اینطور خودشان را به در و دیوار زدند تا من کنار بروم.
  قبل از سوی وزارت ورزش از شما درباره مسأله خاصی ازجمله همین ماجرای عکس‌های خصوصی منتشرشده، توضیح خواسته بودند؟
نمی‌خواهم بگویم چه کسی اما برخی افراد در این مدت مرا بارها تهدید کردند و گفتند؛ استعفا بده. از برخی ابزارهای ناجوانمردانه علیه من استفاده کردند اما من حاضر به استعفا نشدم، چون می‌خواستم به کارم ادامه دهم. هیچ‌کسی از وزارت ورزش با من تماس نگرفت و من بی‌صبرانه منتظر توضیح مسئولان هستم.
  سعی نکردید با وزیر ورزش دراین‌باره صحبت کنید؟
من ٢ماه است که از وزیر ورزش وقت ملاقات خواستم و هنوز نتوانستم سلطانی‌فر را ببینم. به نظرم رسانه‌ها هم درباره دلایل استعفای من بهتر است از وزیر و معاونانش سوال بپرسند. بهتر است دیگر با این اتفاقی که رخ داد، مسئولی حرف از حمایت از مدیریت بانوان و جوانگرایی در بخش مدیریتی نزند، چون من این شاخصه‌ها را داشتم اما به این شکل کنار رفتم.
  فکر می‌کنید عامل اصلی برکناری شما چه‌کسی بوده است؟
همه افراد تعدادی بدخواه دارند؛ اگر یک زن باشی و موفق شوی که چه بدتر. متاسفانه برخی آقایان نمی‌توانند ببینند که یک زن مدیر موفقی شده و به جایگاهی دست پیدا کرده است. من از کسی اسم نمی‌برم اما وقتی مطمئن شدم، قطعا اسامی این افراد را به رسانه‌ها می‌گویم.
  حالا تصمیم شما در قبال اتفاقاتی که افتاده،‌ چیست. از نهاد خاصی این موضوع را پیگیری می‌کنید؟
وقتی نمی‌خواهند چوگان موفق باشد، من چه کاری می‌توانم انجام دهم؟ من یک ریال حقوق نگرفتم و هیچ چشمداشتی هم نداشتم. خودشان نمی‌خواهند چوگان پیشرفت کند و من هم دیگر با این وضع کاری از دستم برنمی‌آید. در این یک‌سال‌ونیم کارهای زیادی انجام دادیم. مدرسه چوگان را افتتاح کردم و جام‌جهانی را در تهران برگزار کردیم. این مسائل واقعا دیده نمی‌شود که مرا به این راحتی کنار گذاشتند؟ حالا دیگر من هرجایی بروم و شکایت کنم، فایده‌ای ندارد، چون مدیران بالادستی من نمی‌خواهند به کاری که داشت، به موفقیت ختم می‌شد، ادامه دهم.
  حرف پایانی؟
این رفتاری که با من شد، بی‌احترامی به جایگاه من بود، نه شخص من. یک مدیر چه زن باشد،‌ چه مرد، نباید به این شکل کنار برود. کارنامه کاری من قطعا ضعیف‌تر از رئیس قبلی نبوده است و کسانی که مسئول هستند، می‌توانند این موضوع را بررسی کنند.

شايعات عجيب در باره بركناري گلنار وكيل گيلاني، رييس فدراسيون چوگان به دليل انتشار تصاوير شخصي‌اش

از اسب انداختندش ولي...

 

بر اساس اسناد و مدارک تاریخی، چوگان در ایران قدمتي طولاني و در حدود سه‌هزار ساله دارد. اين ورزش در طول تاریخ بدون توقف در میان مردم ایران رواج داشته؛ آنچنان که با تاریخ، فرهنگ، هنر و ادبیات ایران آمیخته و جزیی از هویت هر ایرانی شده که متاسفانه این روزها به آن پرداخته شده است. در لوح‌هاي یافته شده از دو هزار سال قبل از میلاد، نقش گوی و چوگان وجود داشته و حتی در کهن‌ترین ادیان و آیین‌ها نیز رد پای پررنگ آن دیده می‌شود. از دوران امپراتوری هخامنشی گزارش‌های متعددی وجود دارد که در تشکیلات آموزشی این دوره به‌کودکان و نوجوانان ایرانی علاوه‌بر نظم و انضباط، سوارکاری، چوگان بازی و درختکاری یاد می‌دادند چرا که باور داشتند قوای جسمی و فکری زنان و مردان و اسب‌ها تقویت می‌شود و به نوعی چوگان نمادی از قدرت و شجاعت و البته اشرافیت بوده است.

سومين رييس زن

حدود يك‌سال پيش بود كه گلنار وكيل گيلاني، با كسب 13 راي از مجموع 15 راي به عنوان رييس فدراسيون چوگان انتخاب شد. هرچند كه حكم رياست او چهار ساله بود اما اتفاقاتي رخ داد كه سبب شد او يك سال پس از حضور در اين فدراسيون بركنار شود. او پس از فريبا محمديان (فدراسيون اسكيت) و فاطمه هاشمي (فدراسيون پيوند اعضا) سومين رييس فدراسيون زن ايران بود اما به نظر مي‌رسد وعده‌هايي كه پيش از انتخابات درباره حضور بانوان در رأس مديريت ورزش كشور داده شد، فراموش شده و تلاش‌ها براي بركناري آن‌ها شدت گرفته است.

گزارش‌هاي محرمانه

گلنار وكيل گيلاني، در يك‌سال گذشته موفق شده تحولات خوبي در رشته چوگان ايجاد كند و انحصار اين رشته را از اشرافيان مالك اسب دربياورد اما او خيلي بي سر و صدا و بدون ذكر دليل خاصي بركنار شد. گفته مي‌شود برخي گزارش‌هاي محرمانه درباره وكيل گيلاني كه مالكان اسب‌ها به وزارت ورزش داده‌اند و همچنين انتشار برخي تصاوير شخصي، سبب شده تا او از سوي وزارت ورزش بركنار شود. وي در اين باره گفت: «هيچ ابلاغي به من نشده،‌ من بارها تهديد به استعفا شده‌ام اما اين كار نكرده‌ام و به كار خودم ادامه دادم. متاسفانه انتشار تصاوير خصوصي ناجوانمردانه بود، اين تصاوير خانوادگي است و آن را در فضاي مجازي منتشر كرده‌اند. متاسفانه مسئولان ورزش کشور فقط در شعار از مدیریت جوانان یا بانوان صحبت می‌کنند اما در عمل این‌گونه نیست. شخصي ناجوانمردانه عکس‌های خصوصی‌ام را منتشر کرده و من می‌دانم این کار را چه کسی انجام داده است اما نمی‌خواهم نامی از او ببرم». او در پاسخ به این سوال که آیا در اساسنامه این فدراسیون، وزارت ورزش و جوانان حق عزل رییس فدراسیون را دارد، پاسخ داد: «بلی. در اساسنامه ما وزیر ورزش و جوانان این حق را دارد». گيلاني مي‌گويد كه در دو ماه اخير بارها از وزير ورزش درخواست وقتي براي گفت‌وگو داشته اما اين اتفاق رخ نداده است. او در اين باره اظهار داشت: «دو ماه است كه از وزير ورزش وقت خواسته‌ام اما متاسفانه پنج دقيقه به رييس فدراسيون‌شان وقت نداده‌اند. بدون شك بركناري من از سوي فدراسيون جهاني تبعاتي خواهد داشت». رییس پيشين فدراسیون چوگان در پاسخ به این سوال که سیاست‌ها مخالف حضور او در فدراسیون است یا حضور افراد دیگر، بیان‌ کرد: «مخالفت‌ها با من نیست. مخالفت‌ها با توسعه چوگان است. من روز گذشته کار یک استان دیگر را برای چوگان انجام دادم. با جان و دل کار کردم. ماموریت من توسعه چوگان در کل کشور است و در این راه از کسی اطاعت کورکورانه نکرده‌ام و همان‌طور که مقام معظم رهبری تاکید کرده‌اند که چوگان احیا شود، در این مسیر گام برداشتم اما متاسفانه افرادی هستند که نمی‌خواهنداين ورزش توسعه پیدا کند و دوست دارند در این رشته به طور خانوادگی کار کند».

جانشين همه كاره

اما چه كسي جانشين وكيل گيلاني شده است؟ در حال حاضر يك فرد نام آشنا را به عنوان سرپرست فدراسيون انتخاب كرده‌اند. شخصي كه نام او را پيش‌تر در فدراسيون فوتبال و وزارت ورزش شنيده‌ايم؛ حميرا اسدي. او سابقه فعاليت در کمیته‌های بین‌الملل فدراسیون فوتبال (در دوران کمیته انتقالی)، مدیریت روابط عمومی فدراسیون اسکی، مدیریت بخش بین الملل کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان و سرپرست دپارتمان بین‌الملل فدراسیون فوتبال را بر عهده داشته است. او درباره حضور خود در فدراسيون چوگان به «قانون» گفت: «در حال حاضر من به عنوان سرپرست فدراسيون انتخاب شده‌ام و اطلاعاتي از جزييات ماجرا ندارم. من فقط تصميم دارم فرآيند انتخابات را هماهنگ كنم تا بتوانيم رييس بعدي را انتخاب كنيم». او درباره اينكه تصميمي براي حضور در رياست فدراسيون چوگان دارد يا خير، عنوان كرد: «خير. من چنين تصميمي ندارم و وظيفه‌ام آماده كردن شرايط، براي برگزاري انتخابات است». اسدي در ادامه درباره سوابق كاري خود و اينكه گفته مي‌شود كارنامه او ربطي به چوگان ندارد، گفت: «من در سيستم ورزش كار كرده‌ام و مديريت خوانده‌ام. يك مدير ورزشي فيلد تخصصي خاصي ندارد و نياز نيست كه چوگان، اسكي يا هاكي كار كرده باشد». او درباره اظهارات وكيل گيلاني درباره بركناري به دليل انتشار تصاوير شخصي‌اش عنوان كرد: «من در جريان اظهارات ايشان نيستم. در جلسه بودم كه از وزارتخانه تماس گرفتند كه براي سرپرستي بروم». سرپرست فعلي فدراسيون چوگان در پايان درباره زمان برگزاري انتخابات گفت: «بايد براي اين كار برنامه‌ريزي شود. هنوز درباره زمان برگزاري انتخابات تصميمي گرفته نشده است».

هشتگ‌هاي حمايتي

بركناري گلنار وكيل گيلاني از رياست فدراسيون چوگان سبب شده تا در فضاي مجازي، هشتگ‌هايي در حمايت از رياست بانوان به راه بيفتد. ورزش زنان در ایران نوپاست و مديريت بانوان نيز همواره با مخالفت‌هايي مواجه بوده است. اما مسعود‌سلطاني‌فر در ماه‌هايي كه وزارت ورزش را بر عهده داشته، همواره تلاش كرده تا راه را براي حضور بانوان در عرصه‌هاي مديريتي و بين‌المللي هموار كند.اما اين‌بار وزارت ورزش تصميم به عزل رييس فدراسيون چوگان گرفته است. در ساليان اخير حضور بانوان در بخش‌های مدیریتی این حوزه محدود بود. معاونت ورزش بانوان، در دهه٧٠، به طور رسمي در چارت این سازمان قرار گرفت تا زنان نيز به‌طور مستقل در فدراسیون، صاحب کمیته شوند.در پی این اتفاق و روند رو‌به‌رشد بانوان ورزشکار در میادین بین‌المللی، رفته‌رفته راه باز شد تا خانم‌ها ریاست فدراسیون‌ها را نیز به دست گیرند.اما روز گذشته خبر نااميدكننده‌اي منتشر شد. بركناري وكيل گيلاني، علاوه بر اينكه يك بانوي مدير و كاربلد را عزل كرد، سبب شد تا مسعود‌سلطاني‌فر نيز زير فشار علاقه‌مندان به ورزش قرار بگيرد. او پيش از اين به عنوان يكي از حاميان اصلي حضور بانوان شناخته مي‌شد و حتي با تلاش‌هاي خود، زمينه حضور بانوان كشتي‌گير و بسكتباليست را در مسابقات بين‌المللي فراهم كرد. اميد آنكه اين بار با تفكر بيشتر، شرايط مناسبي را براي حضور بانوان در عرصه‌هاي مديريتي مهيا شود كه آن‌ها بارها ثابت كرده‌اند در اين زمينه از توانايي‌هاي لازم برخوردار هستند.

 

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid