محل تبلیغ شما
ماسک‌هایی که از زباله‌ها بیرون می‌آیند؛مزارع پلاستیکی،رهاسازی پسماندهای کرونایی

تاریخ خبر: 1399/4/25

ماسک‌هایی که از زباله‌ها بیرون می‌آیند؛مزارع پلاستیکی،رهاسازی پسماندهای کرونایی

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 ماسک‌هایی که از زباله‌ها بیرون می‌آیند؛ورود ماسک‌های دست دوم به چرخه مصرف جامعه

تغییر کاربری نگران‌کننده زمین‌های کشاورزی؛مزارع پلاستیکی

 

رهاسازی پسماندهای کرونایی؛ دردی که در کف خیابان‌ها می‌ماند

 

در روزهایی که وزارت بهداشت بر استفاده همگانی از ماسک به‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تأکید می‌کند و آمارها گویای آن است که بیش از 70درصد مردم ماسک می‌زنند، انتشار اخباری در شبکه‌های اجتماعی در‌باره جمع‌آوری ماسک‌های دست دوم و عرضه مجدد آنها، نگرانی‌های زیادی به ‌بار آورده است. بخشی از این خبرها صحت دارد، اما به این معنا نیست که همه مردم باید درباره همه ماسک‌هایی که خریداری و استفاده کرده‌اند، نگران باشند.
همه‌‌چیز از یک فیلم کوتاه ویدئویی شروع شد. ویدئویی که در موبایل‌ها دست به‌دست می‌چرخید و پسران نوجوانی را نشان می‌داد که در خرابه‌ای در حال جداسازی ماسک‌ها هستند. این تصاویر موجب این برداشت عمومی شد که این ماسک‌ها از زباله‌های تهران جمع‌آوری شده و به این ترتیب جداسازی می‌شوند و ممکن است دوباره در بازار به فروش برسند. پس از انتشار این ویدئو یکی از خبرنگاران تلویزیون گزارش داد که محلی که در این ویدئو دیده می‌شود در واقع کارگاه تولید ماسک بوده که بر اثر گودبرداری تخریب شده است و کارگران آن پس از تخریب در حال جمع‌آوری ماسک‌ها هستند. این اما تمام ماجرا نیست، آنچه درباره عرضه ماسک‌های دست دوم در جامعه به گوش می‌رسد، ریشه در اخبار دیگری هم دارد.
ایران در ماه‌های گذشته و پس از همه‌گیری کرونا در کشور افزایش تولید ماسک را در دستور کار قرار داده است. تا پیش از شیوع ویروس کرونا روزانه ۲۰۰هزار عدد ماسک در کشور تولید می‎شد، این آمار تا نیمه فروردین امسال به روزانه یک میلیون عدد رسید و با افزایش خط تولید ماسک رکورد تولید روزانه 4میلیون ماسک در کشور شکسته شد. آن‌طور که وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده، هم‌اکنون توان تامین مواد اولیه تولید روزانه 10میلیون ماسک در کشور وجود دارد و علاوه بر ماسک‌های سه لایه، مشکل برای تامین ماسک‌های 5لایه مورد نیاز کادر درمان نیز وجود ندارد؛ با چنین شرایطی و درحالی‌که وزارت صنعت چند روز پیش اعلام کرده بود، صادرات ماسک به خارج از کشور تا اطلاع ثانوی ممنوع شده است، ماجرای باز تولید ماسک‌های دست دوم چیست و برچه مبنایی و برای توزیع در چه بازاری شکل گرفته است؟

ماجرا از چه قرار است؟
محمد‌رضا محبوب‌فر، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با همشهری با تأیید این نکته که زباله‌گردان بخشی از ماسک‌های دست دوم را جمع‌آوری و بعد از شست‌وشو و اتوکشی دوباره وارد چرخه مصرف جامعه کرده‌‎اند، گفت: این ماسک‌ها پس از انتقال به کارگاه‌های خانگی و زیرزمینی، با مواد سفید‌کننده شسته شده و سپس خشک و اتو می‌شوند و به بازار عرضه می‌شوند. او در پاسخ به این پرسش همشهری که گفته می‌شود یک خشکشویی در شرق تهران به‌دلیل اتوکشی ماسک‌های دست دوم پلمب شده؛ آیا این خبر درست است؟ گفت: یک مغازه خشکشویی به‌دلیل همکاری در اتو‎کشی مجدد ماسک‌های دست دوم جمع‌آوری شده از زباله‌ها، هفته قبل با گزارش‌های مردمی پلمب شد. البته این موارد عمومیت زیادی ندارد و مردم نباید نگران باشند.
محبوب‌فر تأکید کرد: ماسکی که شهروندان استفاده می‌کنند باید بسته بندی شده و دارای نشان استاندارد باشد و شهروندان باید از خریداری ماسک‌های بدون نام تجاری و استاندارد خودداری کرده و اقلام بهداشتی را از دستفروشان و مراکز فروش غیرمطمئن خریداری نکنند.
او ادامه داد: باتوجه به شیوع دوباره ویروس درکشور افراد سودجو از این مسئله سوءاستفاده کرده و با جمع‌آوری و شست‌وشوی مجدد این ماسک‌ها آلودگی را به جامعه برمی‌گردانند. به‌گفته این عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، استفاده از ماسک‌های ساده خانگی از این ماسک‎ها بهتر است و مردم می‌توانند با پارچه‌هایی که در خانه دارند برای خود و فرزندان‌شان آن را تهیه کنند. محبوب‌فر گفت: بهتر است مردم ماسک‌ها‌ی خریداری شده را نیز ابتدا با حرارت بالای 70درجه به وسیله اتو ضدعفونی و استریل کرده و بعد استفاده کنند. همچنین لازم است ماسک‌های خانگی هم بعد از هر بار استفاده با آب و مایع صابون شسته شده، یا داخل آب جوش قرار داده شده و به‌مدت 10 تا 20دقیقه جوشانده شود. ماسک‌های خانگی را اتوکشی کرده و بعد روزانه استفاده کنند.

پاسخ رسمی وزارت بهداشت
وزارت بهداشت دیروز به‌طور رسمی به خبرها و مطالب منتشره درباره ماسک‌های دست دوم پاسخ داد. 2نفر از مسئولان این سازمان در سخنانی جداگانه از مردم خواستند که در تهیه ماسک‌های مصرفی روزانه بیشتر دقت کنند. ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت در واکنش به این خبرها تأکید کرد، استفاده از ماسک‎های خانگی و دست‌دوز برای مقابله با بیماری کرونا مفید است و مردم حتما نباید از بیرون ماسک بخرند.
او گفت: برخی اوقات ممکن است ماسک‌هایی که از طریق دستفروشان به فروش می‎رسد بهداشتی نباشند یا بازیافت شده باشند.
اما واکنش اصلی و روشن‌تر را در نهایت کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت نشان داد. او با تأکید بر ضرورت امحای ماسک‌های مصرف شده، از مردم خواست به هیچ عنوان ماسک را از منابع نامشخص و دستفروشان خریداری نکنند و ماسک‌های مصرفی را پاره کنند و دور بریزند.
جهانپور در گفت‌وگو با ایسنا و در واکنش به ویدئوهای منتشره در فضای مجازی مبنی بر جمع‌آوری ماسک‌های مصرف شده توسط زباله‌گردها و فروش دوباره آنها، گفت: چگونگی امحای ماسک‌های مصرف شده، بسیار مهم است. مردم دقت داشته باشند که ماسک‌های مصرف شده می‌توانند به نوعی زباله عفونی تلقی شوند، بنابراین چگونگی امحای آنها اهمیت ویژه‌ای دارد. او ادامه داد: امحای ماسک‌ها در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی طبق پروتکل مربوطه بوده، به‌عنوان زباله عفونی با آنها برخورد می‌شود، ابتدا گندزدایی شده و سپس برای امحا توسط شرکت‌ها به مناطق مشخص حمل می‌شوند.
جهانپور گفت: در سطح شهرها خانواده‌ها دقت کنند باتوجه به اینکه احتمال سوء‌استفاده از ماسک‌های مصرف شده، وجود دارد، بعد از مصرف یا آن را به نوعی قیچی کنند یا طوری باشد که قابل استفاده مجدد نباشد، سپس آن را داخل کیسه فریزر قرار داده و در سطل‌های زباله بیندازند. رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت تأکید کرد: مردم حتما ماسک را از مراکز مجاز مانند داروخانه‌ها و فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی تهیه کنند. البته ماسک‌های خانگی و پارچه‌ای که در منزل تهیه شده نیز در کنترل و پیشگیری از بیماری بسیار تأثیر‌گذار است؛ این ماسک‌ها قابل شست‌وشو هستند و افراد می‌توانند پس از هر بار مصرف آن را ضدعفونی و اتو کرده و مجددا استفاده کند. جهانپور با تأکید بر اینکه ماسک از هر واکسنی برای پیشگیری از کرونا مؤثرتر است، گفت: استفاده از ماسک تا ۹۵درصد از ابتلا به بیماری کووید-1۹ جلوگیری می‌کند و مردم نباید در استفاده از آن سهل‌گیرانه عمل کنند. جهانپور افزود: راه‌های پیشگیری از بیماری کووید-۱۹ در همه دنیا چیزی به‌جز شست‌وشوی مداوم دست با آب و صابون، پرهیز از حضور در اجتماعات غیرضروری، فاصله‌گذاری فیزیکی دقیق و مهم‌تر از همه استفاده همگانی از ماسک به‌خصوص در هنگام حضور در اماکن عمومی نیست. خبرهایی و همچنین شایعاتی درباره استفاده از ماسک‌های دست دوم نخستین ‌بار نیست که بعد از شیوع ویروس کرونا منتشر شده است. در اولین ماه شیوع ویروس کرونا، این موضوع مطرح شد که ماسک‌های استفاده شده در دیگر کشورها اتوکشیده و دوباره سپس در چرخه استفاده مردم قرار می‌گیرند، یا به کشورهای دیگر صادر می‎شوند.‎ در چین هم زمانی که درگیر همه‌گیری شدید کووید-19 بود، گمانه‌زنی‌هایی درباره استفاده مجدد از ماسک‌ها بر سر زبان‌ها افتاد و بعدها مشخص شد که کارگاه‌هایی برای شست‌وشوی مجدد این ماسک‌ها راه‌اندازی شده‌‌اند تا کمبود ماسک را در این کشور جبران کنند.

ماسکی که شهروندان استفاده می‌کنند باید بسته‌بندی شده و دارای نشان استاندارد باشد و شهروندان باید از خریداری ماسک‌های بدون نام تجاری و استاندارد خودداری کرده و اقلام بهداشتی را از دستفروشان و مراکز فروش غیرمطمئن خریداری نکنند

 

«همشهری» از تغییر کاربری نگران‌کننده زمین‌های کشاورزی در جنوب تهران گزارش می‌دهد

مزارع پلاستیکی

500 قطعه زمین کشاورزی مرغوب تنها در یک روستای‌کهریزک به محل تفکیک زباله تبدیل شده‌اند

زمین‌های کشاورزی جنوب تهران، آنجا که به کهریزک نزدیک می‌شوند، دیگر رنگی به چهره ندارند. زیر هوای تب‌‌کرده تابستان صدها هکتار زمین که سابق بر این سبز بوده‌اند و حاصلخیز، حالا زیر بار زباله‌ رفته‌اند؛ آفتابه‌های رنگی، انبوه طلق‌های پلاستیکی و گونی‌های 50کیلویی پودر پلاستیک. کمی آن‌سوتر شیروانی‌های زرد و قرمز روی هم تلنبار‌شده، هر کدامشان زمانی سقفی برای خانه‌ای بوده‌اند. زمین‌های روستاهای کهریزک آنجا که با آراد‌کوه هم‌مرز و همسایه می‌شوند، از دور شبیه پازل‌های بزرگی هستند که هر تکه آنها یک رنگی دارد.
نزدیک‌تر اما ضیافت بزرگ ضایعات، چهره دیگری برای زمین ساخته؛ زمین خاکستری است با لکه‌های پراکنده سبز در دور‌دست‌ها. این تکه‌ها، بازمانده‌های روزهای رفته‌اند؛ روزهایی که این زمین‌ها را کلم و گوجه، نعناع و ریحان و مرزه می‌کاشتند.
 مردم اما هنوز آنها را سبز به یاد می‌آورند با عطر ریحان و نعناع؛ همانطور که سال‌های سال بوده‌اند.
چند‌کیلومتر آن‌طرف‌تر از بهشت زهرا(س) زمین‌های کشاورزی حال و روز عجیبی پیدا کرده‌اند و با تغییر کاربری غیرمجاز به مراکز پسماند زباله تبدیل شده‌اند و روزبه‌روز تعدادشان بیشتر می‌شود. این اتفاق در حالی رقم خورده است که اطراف تهران زمین‌های بایر زیادی برای تأسیس مراکز بازیافت پسماند وجود دارد اما نزدیکی زمین‌های کشاورزی کهریزک به مرکز پسماند آرادکوه و سودآوری بالای تفکیک زباله، بخش زیادی از زمین‌های این منطقه را به مراکزی برای تفکیک زباله تبدیل کرده است. بسیاری از این مراکز یک‌شبه بر پا می‌شوند.

تغییر کاربری 500زمین تنها در یک روستا
آمارهای ارائه‌شده از سوی مسئولان بخش کهریزک نشان می‌دهد، در چند‌سال اخیر تغییر کاربری اراضی کشاورزی آهنگ شتابانی به‌خود گرفته و بسیاری از کشاورزان کاربری اراضی خود را به شکل غیرقانونی تغییر داده‌اند. آنطور که کریم ذوالفقاری، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران می‌گوید، تغییر کاربری‌های متعدد و پی‌در‌پی، اراضی کشاورزی مرغوب تهران را که بهترین و حاصلخیزترین این اراضی را شامل می‌شود، تهدید می‌کند.
امین‌بابایی، بخشدار کهریزک به همشهری می‌گوید تنها در یک روستا، 500زمین کشاورزی مرغوب، کاربری خود را از تولید محصول به تفکیک پسماند تغییر داده‌اند.
کشاورزان از تغییر زمین‌هایشان گلایه‌ای ندارند و ناراضی نیستند. بخشدار کهریزک می‌گوید، کشاورزان زمین‌های خود را به افرادی که پسماندهای پلاستیکی را تفکیک و آنها را به پودر تبدیل می‌کنند، اجاره داده‌اند و از این راه چند برابر کار کشاورزی، درآمد دارند: «مستأجران این زمین‌ها عمدتا غیرایرانی هستند؛ کشاورزان، زمین‌های خود را به اتباع یکی از کشورهای همسایه اجاره داده‌اند. نرخ اجاره براساس متراژ زمین از 9 تا 67میلیون تومان متغیر است. با این درآمد سرشار، کشاورز دیگر مایل به ‌کار کشاورزی نیست و به این دلیل، شاهد گسترش شتابان تغییر کاربری اراضی کشاورزی در کهریزک خصوصا در روستاهای قمصر، مجید‌آباد، ده‌نو و دو تویه در نزدیکی آرادکوه هستیم.»
آنطور که بابایی می‌گوید، اتباع خارجی اقدامات خود را با استفاده از امکانات شبکه بانکی سازماندهی نمی‌کنند بلکه با پرداخت وجه نقد، کشاورزان را از ادامه کشاورزی منصرف می‌کنند. برای همین رهگیری فعالیت‌های آنان تا حدودی مشکل است؛ هرچند که غیرممکن نیست.

دروغ است؛ بی‌آبی کشاورزی را تعطیل کرد
کشاورزانی که در کهریزک اراضی خود را به شکل غیرمجاز تغییر کاربری داده‌اند، دلایل خود را برای این کار دارند. آنها مدعی‌اند پولی که برای اجاره دادن زمین از تفکیک‌کنندگان پسماند می‌گیرند ماهی 2میلیون و 500هزار تومان تا 4میلیون تومان است و عددهایی که مسئولان اعلام می‌کنند، واقعیت ندارد.
 مهدی، مالک یکی از همین زمین‌ها‌ست. او توضیح می‌دهد که چرا کشاورزان قمصر و مجید‌آباد کشاورزی را تعطیل کرده‌اند: «آب چاه‌ها تلخ و شور است و برای کشاورزی مناسب نیست. سال‌هاست از مسئولان خواسته‌ایم برای تأمین آب کشاورزی ما فکری کنند اما هیچ وقت خبری از تأمین آب برای کشاورزی نشد.»
او حرفش را اینطور ادامه می‌دهد: «سال‌ها قبل، در بالا‌دست روستای قمصر، قنات ریزش کرد و قرار بود برای تأمین آب کشاورزی اقدام شود. به دادگاه شکایت کردیم و حکم دریافت خسارت گرفتیم اما نه آب برای کشاورزی اختصاص دادند و نه خسارتی پرداخت کردند. با ادامه بی‌آبی نمی‌شود کشاورزی کرد.»
با این حال، جبرئیل برادری، مدیر جهادکشاورزی شهرستان تهران بی‌آبی منطقه را تأیید می‌کند اما‌  به همشهری می‌گوید نبود آب دلیل اصلی تغییر کاربری اراضی کشاورزی نیست: «میل چاه قنات‌ها در بالا‌دست است که سال‌ها قبل ریزش کرده است. امور منابع آب وقتی قنات یا چاهی مسدود‌المنفعه یا خشک می‌شود، باید به جای چاه قبلی، چاه جدید حفر کرده یا از محل پساب‌های موجود، نیاز کشاورزان را تأمین کند. هنوز حکم قطعی از سوی دستگاه قضایی برای این منظور صادر نشده ‌و باید منتظر تکلیف نهایی این پرونده بود. با این حال، جهادکشاورزی اجازه تغییر کاربری اراضی کشاورزی را به هیچ فردی نمی‌دهد و به‌زودی با کسانی که اراضی خود را به شکل غیرمجاز تغییر داده‌اند، از سوی مسئولان ذیربط برخورد قانونی می‌شود.»
بخشدار کهریزک هم به همشهری می‌گوید که برخلاف ادعای نبود آب برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی، آب در دسترس کشاورزان است: «همه اراضی که اکنون به مرکز تفکیک پسماند تبدیل شده‌اند، چاه آب غیرمجاز دارند و با استفاده از موتور پمپ‌های کفکش، آب استخراج می‌کنند. دستگاه‌های خرد‌کننده پسماند آب زیادی برای کار خود نیاز دارند و جای سؤال است که اگر آب برای کشاورزی نیست، چطور آب برای استفاده توربین‌های عظیم‌الجثه نصب شده در این زمین‌ها تأمین می‌شود؟»

بی‌مبالاتی دستگاه‌های خدمات‌رسان
یکی از موضوعاتی که در بازدید از مراکز غیرمجاز تفکیک پسماندهای پلاستیکی درکهریزک جلب توجه می‌کند، وجود زیرساخت‌های مناسب خدماتی در این مراکز است. برق ازجمله این زیرساخت‌هاست که در هر مرکز غیرمجاز، چند ترانس 3فاز کار تأمین انرژی مورد نیاز توربین‌های خرد‌کننده زباله را برعهده دارند. وجود این ترانس‌ها در حالی است که مسئولان شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، از مصرف 4200مگاوات ساعت برق در پایتخت و رسیدن مصرف به مرز هشدار خبر می‌دهند. بخشدار کهریزک در این‌باره می‌گوید: «قبلا کشاورزان خدمات برق و آب مورد نیاز خود را با تعرفه کشاورزی از شرکت‌های خدمات‌رسان دریافت کرده‌اند. با تغییر کاربری اراضی کشاورزی به تفکیک پسماند، مصرف برق ازسوی مراکز تفکیک پسماند افزایش سرسام‌آوری پیدا کرد و اداره برق با لحاظ‌کردن تعرفه صنعتی به جای کشاورزی به ادامه خدمات‌رسانی به این مراکز مبادرت کرده است. اگر اداره برق خدمات خود را به مراکز غیرمجاز تفکیک پسماند متوقف کند، فشار سنگینی از شبکه برق تهران کاسته می‌شود و می‌توان تابستان را با نگرانی کمتری در قطع برق گذراند.»
او می‌گوید: «با شکایت‌های انجام‌شده از واحدهای بازیافت پلاستیک، موضوع جمع‌آوری و پاکسازی اراضی کشاورزی در دستور کار قرار گرفته است. قرار است درصورت مقاومت مالکان در جمع‌‌آوری واحدهای بازیافت پلاستیک، ادارات خدمات‌رسانی مانند آب، گاز، برق و تلفن نسبت به قطع و جمع‌آوری انشعابات کارگاه‌های غیرمجاز تفکیک ضایعات پلاستیک اقدام کنند.»

تغییر کاربری‌ها؛ مجاز یا غیرمجاز؟
تردد کامیون‌های حامل زباله از تهران در کوچه‌پس‌کوچه‌های روستای قمصر هر لحظه بیشتر می‌شود. راننده یکی از کامیون‌ها می‌گوید: روزانه 3بار از تهران به قمصر می‌آید و هر بار 1200کیلوگرم زباله را با خود حمل می‌کند.
 نشانه‌های این حجم از تردد خودروهای حامل زباله را می‌توان در قمصر دید. هرقطعه زمین مملو از زباله‌های خشک و پلاستیک‌های رنگی است که تعداد پرشماری کارگر افغانی و تک و توک کارگر ایرانی در آنها کار می‌کنند؛ مراکزی که مسئولان منطقه می‌گویند غیرمجازند اما‌ مهدی، صاحب یکی از مراکز تفکیک پسماندهای پلاستیکی در روستای قمصر برگه‌‌ای را نشان می‌دهد که تاریخ درج‌شده روی آن نشان می‌دهد بیش از یک دهه قبل صادر شده است. او توضیح می‌دهد: «بیشتر افرادی که زمین‌های کشاورزی خود را به مرکز تفکیک پلاستیک تبدیل کرده‌اند، از اتحادیه صنف پلاستیک‌فروشان مجوز دارد. حتی سال‌هاست بابت کار‌کردنمان به دولت مالیات می‌دهیم. چرا آن زمان که مالیات می‌دهیم، کسی اعلام نکرد غیرمجازیم؟» بخشدار کهریزک در پاسخ به این سؤال «همشهری» که کشاورزان می‌گویند، مجوز فعالیت خود را از اتحادیه پلاستیک‌فروشان دریافت و مالیات کارشان را پرداخت کرده‌اند، توضیح می‌دهد: «اتحادیه تنها مسئولیت سازماندهی اصناف را دارد و نمی‌تواند برای تفکیک پلاستیک در زمین‌های کشاورزی برای کسی مجوز صادر کند. صدور مجوز با درنظر گرفتن ملاحظات زیست‌محیطی برعهده وزارت صمت است و غیر از آن هیچ مرجع دیگری نمی‌تواند مجوز چنین کاری را صادر کند.»
بابایی ادامه می‌دهد: «هیچ کدام از مراکز تفکیک پسماند در اراضی کشاورزی مجوز فعالیت ندارند. براساس قانون، مشاغل بدون مجوز نمی‌توانند مالیات پرداخت کنند و از این رو، ممکن است برخی افراد واریزی‌هایی به اتحادیه صنف پلاستیک‌فروشان داشته باشند اما، این پرداخت‌ها به‌منزله پرداخت مالیات به دولت نبوده است.»

اثرجمعیتی مراکز بازیافت پسماند در منطقه
وجود کارگران خارجی و بدون مجوز موضوع دیگری است که در زمین‌های کشاورزی که تبدیل‌شده به زباله‌دانی بیش از هر چیز دیگری به چشم می‌آید. برخی کارگران می‌گویند از افغانستان به شکل قاچاق وارد ایران شده‌اند. حتی برایشان از کابل اتوبوس مستقیم به باقرشهر وجود دارد و کهریزک باراندازشان است. در هر مرکز تفکیک پسماند دست‌کم 15افغانستانی و تنها 2 تا 3 ایرانی کار می‌کنند. کارگران افغانی برای کار در مراکز پسماند سر و دست می‌‌شکنند چرا‌که درآمد بهتری نصیبشان می‌شود.
 بهره‌برداران از مراکز پسماند می‌گویند، ایرانی‌ها دوست ندارند در این مراکز کار کنند: «افغانستانی‌ها کارشان را بلدند و بهتر کار می‌کنند. تند و تیز هستند و دلسوزی بیشتری دارند. برای همین افغانستانی‌های زیادی در مراکز پسماند کار می‌کنند. اگر ایرانی‌ها هم بخواهند می‌توانند بیایند و کار کنند و ما مشکلی برای کار کردن با ایرانی‌ها نداریم.»
براساس سرشماری انجام‌شده، اکنون 250هزار تبعه افغانستانی در این منطقه زندگی می‌کنند که به گفته بخشدار کهریزک باید انتظار داشت به اندازه دوبرابر آن، تبعه غیرمجاز در این منطقه سکونت داشته باشد.

کشاورزان نیازمند حمایت
با وجود اینکه تلاش‌های زیادی برای جلوگیری از به تعطیلی کشانده‌شدن کشاورزی در جنوب تهران می‌شود، اما با رویه‌ کنونی و بی‌توجهی‌های انجام‌شده نمی‌توان انتظار داشت کشاورزان که اکنون در وضعیت سختی از نظر معیشت قرار دارند، در مقابل اجاره‌های پیشنهادی سودجویان و مافیای تفکیک زباله مقاومت کنند و زمین خود را همچنان برای کاشت، داشت و برداشت آماده کنند. اجرای سیاست‌های حمایتی، تأمین آب، اعطای تسهیلات برای نوسازی تجهیزات کشاورزی و خدمات‌رسانی مطلوب به کشاورزان می‌تواند انگیزه آنان را برای تداوم فعالیت افزایش دهد.

مسئولان می‌گویند زمین‌های کشاورزی بسته به وسعتشان بین 9 تا 70میلیون تومان در ‌ماه اجاره داده می‌شوند اما کشاورزان این عددها را تأیید نمی‌کنند. آنها می‌گویند اگر زمین‌هایشان را اجاره داده‌اند، به‌دلیل کمبود آب است

 

رهاسازی پسماندهای کرونایی؛ دردی که در کف خیابان‌ها می‌ماند

رهاسازی ماسک‌ها و دستکش‌های آلوده در محیط پیرامون، حاشیه‌هایی دردناک در متن وضعیت کرونایی کشور است که علاوه‌بر مخاطرات بهداشتی، بی‌مسئولیتی برخی از شهروندان در برابر جامعه را به همراه دارد.

به گزارش همشهری‌ آنلاین به نقل از ایرنا از چهارمحال و بختیاری، این روزها در حالی که بارها کارشناسان بر رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی به شدت تاکید می‌کنند و حتی کارشناسان و پزشکان از کوچکترین توصیه‌های بهداشت فردی در برابر کرونا نمیگذرند، عده‌ای از شهروندان به رهاسازی ماسک و دستکش مصرف شده خود در کنار خیابان‌ها و پیاده‌روها اقدام می‌کنند.

این لوازم حفاظت فردی تا زمانی که به صورت صحیح مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند تا حدی از شیوع ویروس کرونا در جامعه جلوگیری کند و سبب می‌شود تا افراد با آرامش خاطر بیشتری در جامعه حاضر شوند و به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازند.

اما زمانی که همین لوازم بهداشتی بدون توجه به مسائل بهداشتی، در محیط اطراف رهاسازی شود آن زمان خطر شیوع ویروس کرونا تشدید می‌شود و سلامتی افراد زیادی به خطر می‌افتد.

این روزها با گذر از برخی کوچه‌ها و خیایان‌های شهر و با مشاهده ماسک‌ها و دستکش‌های آلوده درد عمیقی بر دل می‌نشیند و این مساله در شرایط شیوع کرونا یک رنگ خطر برای بهداشت محیط است.

این روزها صحنه‌های زیبایی از همدلی و همراهی مردم با یکدیگر دیده می‌شود از همه زیباتر صحنه‌های زیبای خدمتگزاری پزشکان و پرستاران قهرمان این سرزمین است که شبانه‌روز تلاش می‌کنند تا بیماران مبتلا مغلوب ویروس کرونا نشوند و سلامتی خود را بازیابند اما اینکه عده‌ای از سر ناآگاهی، بی‌مسئولیتی و نداشتن تعهد در قبال خود و اجتماع زباله‌های بهداشتی را در سطح شهر رها می‌کنند، این زیبایی‌ها را تحت‌ تاثیر خود قرار می‌دهد و زحمت پزشکان و پرستاران را بیشتر می‌کند.

به گفته متخصصان بهداشت محیط رهاسازی ماسک، دستکش و دستمال‌های آلوده در محیط به اندازه زباله‌های عفونی خطرناک است و می‌تواند در شیوع بیشتر ویروس کرونا موثر باشد.

خطر بالای رهاسازی ماسک و دستکش آلوده در محیط

مدیرگروه سلامت بهداشت محیط و کار مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری در همین زمینه گفت: رهاسازی وسایل حفاظت فردی استفاده شده نظیر ماسک و دستکش در محیط بیرون، کار بسیار خطرناکی است چرا که، چنانچه آلوده به ویروسی باشند می‌تواند سطوح مختلف را آلوده کند و سلامتی مردم را به خطر اندازد.

بهمن بنایی با بیان اینکه ویروس کرونا روی دستکش لاتکس تا ۸ ساعت زنده می‌ماند، افزود: این ویروس همچنین روی سطوح استیل ۳ تا ۲۸ روز، آلومینیوم تا ۸ ساعت، چوب و شیشه تا ۴ روز، کاغذ و سرامیک تا ۵ روز و پلاستیک تا ۲ روز زنده می‌ماند.

وی بیان کرد: همین موضوع دور انداختن دستکش و ماسک استفاده شده و آلوده را به یک ضرورت تبدیل کرده است و مردم باید توجه شده باشند که این وسایل حفاظت شخصی را زمانی که خواستند دور بیندازند باید داخل یک کیسه پلاستیکی بگذارند، در آن را محکم ببندند و داخل سطل زباله رها کنند.

مدیرگروه سلامت بهداشت محیط و کار مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری با ابراز نگرانی نسبت به رهاسازی ماسک‌ها و دستکش‌های آلوده در سطح شهر، از مکاتبات دانشگاه علوم پزشکی با استانداری و شهرداری برای ساماندهی این زباله‌ها خبر داد و تصریح کرد: ضمن اینکه نهادهای متولی وظیفه جمع‌آوری این زباله‌هارا برعهده دارند اما انتظار می‌رود مردم نسبت به این موضوع دقت و حساسیت بیشتری داشته باشند.

بنایی بیان کرد: امید است رسانه‌ها بتوانند با فرهنگسازی در اصلاح چنین رفتار اشتباهی در جامعه گام بردارند و مردم نسبت به این موضوع آگاه باشند که سلامتی آنها در گروه سلامتی دیگر افراد جامعه است.

به کارگیری ۲۶۰ پاکبان در شهرکرد برای ضدعفونی کردن و پاکسازی 

مدیر ارتباطات و روابط عمومی شهرداری شهرکرد نیز از اقدامات شهرداری شهرکرد در خصوص ساماندهی و جمع‌آوری ماسک‌ها و دستکش‌های آلوده در سطح شهر گفت: نظافت و رسیدگی به بهداشت محیط شهر با شیوع ویروس کرونا دو چندان شده و در همین راستا پاکبان‌های شهرداری را آموزش داده‌ایم.

اکبر ایازی افزود: هم اینک ۲۶۰ کارگر در سطح شهر برای ضدعفونی و پاکسازی محیط ساماندهی شده‌اند و وسایل حفاظت شخصی نظیر ماسک و دستکش در اختیار این پاکبان‌ها قرار داده شده است.

وی اظهار کرد: تاکنون سه دوره آموزشی برای پاکبان‌های شهرداری برگزار شده و در روزهای آینده دوره‌های آموزشی دیگری درهمین خصوص درنظر گرفته شده است.

مدیر ارتباطات و روابط عمومی شهرداری شهرکرد با اشاره به نظافت شهر و پاکسازی آن از ماسک‌های آلوده، اظهار کرد: چنانچه شهروندان در هریک از مناطق شهر با صحنه‌ای مواجه شدند که در آن ماسک و دستکش آلوده رها شده موضوع را با شماره ۱۳۷ در میان بگذارند تا در اسرع وقت نسبت به پاکسازی آن منطقه اقدام شود.

ایازی اضافه کرد: ضدعفونی کردن سطوح و معابر پرتردد شهر نیز شب‌ها از ساعت ۱۰ تا ۵ بامداد انجام می‌گیرد.

رهاسازی دستکش‌های آلوده هراس از کرونا را تشدید می‌کند 

یک کارشناس بهداشت محیط نیز به رسالت شهروندان در خصوص حراست از پاکیزگی محیط‌ پیرامون خود اشاره کرد و گفت: مردم باید نسبت به این موضوع آگاه باشند که رهاسازی ماسک و دستکش آلوده در محیط نه تنها چهره شهر را نازیبا می‌کند و استرس و هراس بیشتری به همراه دارد بلکه وجود چنین وسایل آلوده‌ای در معابر می‌تواند چندین نفر را بیمار کند.

رضا بیگی افزود: مردم در وهله نخست باید بدانند که شست‌وشوی دست‌ها با آب گرم و صابون برای تمییز کردن دست‌ها کافی است و افراد عادی هیچ نیازی به پوشیدن دستکش و ماسک ندارند.

وی تصریح کرد: افرادی که علائمی شبیه سرماخورگی نظیر تب بالا، سرفه و گلو دارد دارند باید خود را مجهز به ماسک کرده و آن را مرتب تعویض کنند و برای اطمینان از سلامتی خود به مراکز درمانی مراجعه کنند.

بیگی، ضدعفونی کردن سطوح محل کار و زندگی را از دیگر  راهکارهای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا برشمرد و افزود: به افرادی که ضرورت به حضور در بیرون از خانه دارند توصیه می‌شود تا کمتر به سطوح دست بزنند و لباس‌های خود را زمانی که وارد خانه شدند جدا از دیگر لباس‌ها بگذارند و یا در صورت امکان آن را بشویند.

این متخصص بهداشت محیط، قطع کردن چرخه انتقال ویروس را عامل مهمی در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا دانست و بیان کرد: مردم با رعایت بهداشت فردی، خودداری از رهاسازی ماسک‌های آلوده خود در محیط و پرهیز از قرارگیری در اجتماعات می‌توانند در قطع کردن این چرخه گام موثری بردارند.

اما جدای از خطرات بهداشتی ناشی از رهاسازی دستکش‌ها و ماسک‌های آلوده در معابر عمومی به عقیده برخی کارشناسان این موضوع ریشه فرهنگی دارد و باید رسانه‌ها و گروه‌های اثرگذار در اصلاح این رفتار بیش از پیش اهتمام ورزند.

آموزش مهمترین راهکار رفع معضلات فرهنگی

یک استاد جامعه‌شناس، با بیان اینکه بسیاری از معضل‌های اجتماعی با آموزش و آگاه‌سازی مردم می‌تواند برطرف شود، اظهار کرد: برخی رفتارهای غلط، ناهنجاری‌های اجتماعی و بی‌مبالاتی‌هایی که در سطح جامعه مشاهده می‌شود ریشه فرهنگی دارد.

فرحنار فردوسیان افزود: رها کردن زباله در معابر نیز یکی از این معضلات است که اگرچه سال‌ها در همین خصوص برنامه‌های آموزشی تهیه و به نمایش گذاشته شده اما به نظر می‌رسد کافی نیست و باید حس مسئولیت‌پذیری و جامعه‌پذیری برخی از مردم که اقدام به چنین رفتارهایی می‌کنند تقویت شود.

وی به نقش رسانه‌ها در رفع معضلات فرهنگی اشاره کرد و گفت: با بیان خطراتی که می‌تواند این زباله‌ها بر سلامتی مردم بگذارد و آگاه‌سازی آنها نسبت به رسالت شهروندی خود، می‌توان از بروز چنین رفتارهایی تا حد زیادی جلوگیری کرد.

با گذشت ۱۷ روز از شیوع ویروس کرونا در کشور بنا بر اعلام دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری، تاکنون ۱۴ بیمار مبتلا به این ویروس در این استان شناسایی شده است.

ویروس کرونا که کووید ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد.

این ویروس اکنون به حدود ۸۲ کشور سرایت کرده است و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا در مورد بهداشت جهانی؛ وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

چهارمحال و بختیاری دارای ۱۰ شهرستان با جمعیتی افزون بر ۹۴۷ هزار نفر است که با استانهای اصفهان، خوزستان، لرستان و کهکیلویه و بویراحمد همسایه است.

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است