محل تبلیغ شما
شاهنامه و زبان فارسی هویت فرهنگی و تاریخی ملت است

تاریخ خبر: 1396/2/24

شاهنامه و زبان فارسی هویت فرهنگی و تاریخی ملت است

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

دبیر علمی همایش بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی گفت: زبان فارسی به عنوان پرچم هویت ملی و نیز شاهنامه شاخصه فرهنگی یک ملت است که باید آن را پاس بداریم.

به گزارش ایسنا، محمد جعفر یاحقی ظهر امروز در نشست خبری روز پاسداشت زبان پارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: مقام معظم رهبری نسبت به پاسداشت زبان پارسی اهتمام ویژه‌ای داشتند که باید این روز را پاس بداریم و این ضرورت‌ باعث شد تا اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.  

وی افزود: یکی از محورهای اصلی این همایش برگزاری نشست‌ها و میزگردهایی را در روز 24 اردیبهشت ماه، به فرهنگ زبان فارسی اختصاص دادیم و دانشمندان شاخص به اضافه دانشمندان خارجی از قلمروی آسیای مرکزی، تاجیکستان، افغانستان و ترکیه که زبان فارسی برای آن‌ها دارای اهمیت است از صبح تا بعدازظهر با حضور حسن انوری، دکتر صادقی، ابوالفضل خطیبی ، دکتر فتوحی و نیز دانشمندان خارجی در دانشکده ادبیات برگزار خواهد شد. 

دبیر علمی همایش بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی تصریح کرد: در روز 25 اردیبهشت ماه مراسم تجلیل از علم، فرهنگ و هنر را خواهیم داشت و دانشمندان کشورهایی که عنوان شد در این مراسم حضور به هم می‌رسانند و دو تن از افراد شاخص مانند حسن انوری و علی اشرف‌صادقی از جمله افرادی هستند که در این مراسم حضور دارند و از آن‌ها تجلیل خواهد شد. 

وی تصریح کرد: در این روزها دو بزرگداشت مهم در پیش داریم که افرادی مانند عبدالغفور آرزو دانشمند فرهیخته افغانستان که برای تحکیم زبان فارسی علاقه بسیار زیادی نشان داد و همچنین برای تلفیق زبان تاجیکی، دری و فارسی سفیر افغانستان و تاجیکستان شد، مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

یاحقی عنوان کرد: دانشمند دیگر نعمت ییلرام  استاد دانشگاه ترکیه است که زبان فارسی را خوب می‌داند و در روز 25 اردیبهشت ماه از او تجلیل می‌شود و فعالیت دیگری که در این روز انجام می‌شود، رونمایی از سه کتاب «جلد دوم فرهنگ جامع زبان فارسی»، «شاهنامه‌نگاری، گذر از متن به تصویر» و سومین کتاب ترجمه ایتالیایی شاهنامه است که در این همایش صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: شاهنامه 120 سال پیش به زبان ایتالیایی ترجمه شد و کتابی بسیار نایاب بود که توسط یکی از دانشمندان فعلی ایتالیا این کتاب بازآفرینی و در آن زمان از فارسی ترجمه شد، جلد اول این کتاب با همکاری وزارت خارجه و سفارت ایتالیا چاپ شد. 

در ادامه این نشست یوسف امینی معاون فرهنگی اداره ارشاد اسلامی خراسان رضوی در خصوص برنامه‌هایی که در روز 25 اردیبهشت ماه در نظر گرفته‌اند، اظهار کرد: یکی از برنامه‌های فرهنگی و ادبی برنامه‌هایی است که به مناسبت این بزرگداشت صورت می‌گیرد.

وی گفت: برگزاری کنگره شعر از توس تا نیشابور که هفتمین دوره برگزاری آن را شاهد هستیم از دیگر برنامه‌های ماست البته ورود دانشگاه آزاد به این فعالیت باعث شد تا افتتاحیه مراسم در این دانشگاه صورت گیرد.

امینی تصریح کرد: در روز 26 اردیبهشت ماه در ساعت 9:30 این همایش در دانشگاه فردوسی برگزار می‌شود و رویکرد اصلی این فعالیت بحث شعر و ادبیات است که شخصیت و جایگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی را نشان می‌دهد.

معاون فرهنگی اداره ارشاد اسلامی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: در این مراسم شاعرانی از کشورهای تاجیکستان، افغانستان، پاکستان به همراه شاعران ایرانی شعرخوانی خواهند کرد سخنرانی دکتر اشرف‌زاده با محوریت جایگاه و شخصیت فردوسی و همچنین برنامه‌های هنری که بحث شاهنامه‌خوانی، نقالی، رونمایی از پوستر کنگره  و نیز رونمایی از یک تالیف در مورد شاهنامه است، در این مراسم انجام می‌شود.

وی افزود: فعالیت دیگر ما در عصر روز 26 اردیبهشت ماه انجام خواهد شد، گسترش فعالیت‌های مشترک با فارسی‌زبانان در شهر مشهد است که این فعالیت توسط حوزه هنری صورت گرفته و با حضور شعرا و شخصیت‌های فرهنگی انجام می‌شود. 

محمدرضا پهلوان رئیس اداره روابط عمومی و امور فرهنگی خراسان رضوی در این نشست اظهار کرد: در این هفته روز بزرگداشت خیام یکی دیگر از مراسم فاخری است که همه ساله در نیشابور برگزار می‌شود و برنامه‌های ویژه‌ای در این روز  اجرا خواهد شد.

وی عنوان کرد: این مراسم با محوریت اداره کل فرهنگ و ارشاد استان، ستاد بزرگداشت مفاخر استان و نیز عضویت نهادهای فرهنگی نیشابور در روز 27 اردیبهشت ماه از ساعت 16 با گلباران آرامگاه خیام آغاز می‌شود و شامل برنامه‌های ادبی، شعرخوانی، موسیقی و نیز تجلیل از هنرمندان در آرامگاه خیام، از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده است.  

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز برنامه‌های همایش ویژه علمی فرهنگی که به مناسبت روز پاسداشت زبان پارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزار می‌شود را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، سید سعید سرابی ظهر امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های روز پاسداشت زبان پارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: پاسداشت این روز در سال جاری با چند ویژگی مهم نسبت به گذشته انجام خواهد شد که نخستین و مهمترین آن‌ها همکاری انجمن آثار و مفاخر استان و علاقه‌مندان به این شخصیت برجسته به ویژه دکتر محمد جعفر یاحقی با ما در این مسیر است.

وی افزود: 25 اردیبهشت ماه که روز ملی حکیم ابوالقاسم فردوسی است به عنوان روز پاسداشت زبان پارسی ثبت و ضبط شد که مطالبه‌ای از اهالی فرهنگ و هنر و علاقه‌مندان به ساحت فردوسی و نیز اندیشمندان و دانشمندان حوزه فرهنگ بود و در همین زمینه برنامه‌هایی محقق شد.

سرابی تصریح کرد: با توجه به قرارگرفتن این روز در سال 2017 که مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام است باید این رویداد را به صورت ویژه‌تر برگزار کنیم و در کنار آن مراسم اعطای نشان فرهنگی هنری فردوسی را در چهارمین گام برگزار خواهیم کرد که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

وی عنوان کرد: مصوبات و جلسات متعددی با حضور دستگاه‌های اجرایی که در برگزاری بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی نقش داشتند، برگزار شد که در همین راستا سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری، دانشگاه فردوسی، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و انجمن مفاخر فرهنگی از جمله دستگاه‌هایی هستند که برگزاری این همایش را بر عهده گرفته‌اند. 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: در این مراسم برنامه‌های مردمی هم وجود دارد که در روز 25 اردیبهشت ماه با برگزاری مراسم متنوع و گوناگون و نیز افتتاحیه کنگره از توس تا نیشابور در شهر مشهد همراه خواهد بود.

در ادامه این نشست احسان زهره‌وندی مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس در خصوص برنامه‌های روز 25 اردیبهشت ماه، اظهار کرد: همایش دوچرخه‌سواران، حضور دانش‌آموزان در ساعت 9:30 صبح که با مراسم مختلفی مانند نقالی، شاهنامه‌خوانی، قصه‌گویی، پیاده‌روی از سرای فردوسی تا آرامگاه فردوسی در نوبت صبح انجام می‌شود و بعد از ظهر همان روز با توجه به میزبانی مشهد از رویداد شهر جهانی گوهرسنگ‌ها، افتتاحیه بزرگترین مرکز آموزش، پژوهش و تراش گوهر سنگ‌ها را در شهر توس خواهیم داشت. 

وی گفت: این مراسم با تلاوت قرآن و سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز خواهد شد و در ادامه به شاهنامه‌خوانی، سخنرانی، اجرای قطعات هنری موسیقی، برنامه‌های آیینی از شهرستان تربت‌جام و  نیز اجرای تئاتر فاخر « بازی‌نامه باستان» اثر رضا صابری، همچنین مراسم نورافشانی بعد از نماز مغرب و عشا از دیگر برنامه‌هایی است که به مناسبت این روز برگزار خواهد شد.

در ادامه این نشست افشین تحفه‌گر معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در خصوص سلسله برنامه‌ها به مناسبت بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی در بخش هنری، تصریح کرد: نمایشگاه آثار هنرمند برجسته حجت شکیبا که شامل مجسمه‌هایی در ابعاد 1.5 در 1.5 متر با موضوع اساطیر شاهنامه می‌شود در نگارخانه پایتخت فرهنگی جهان اسلام در مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) در ساعت 15:30  توسط میهمانان حاضر افتتاح خواهد شد. 

وی عنوان کرد: نمایشگاه خوشنویسی و هنرهای تجسمی استان، همزمان با آیین اهدای نشان فردوسی به مفاخر کشور، در 25 اردیبهشت ماه در دانشگاه فردوسی برگزار می‌شود و نیز در ادامه این مراسم شاهنامه‌خوانی محمد یگانه را شاهدخواهیم بود.  

تحفه‌گر خاطر نشان کرد: از دیگر برنامه‌های روز 25 اردیبهشت ماه نمایش‌نامه‌خوانی در سطح مشهد و نیز برگزاری نمایشگاه عکس در دانشگاه فردوسی است و در این روز کاروانی از روستای پاژ حرکت و در نهایت به آرامگاه فردوسی می‌رسد که هدف از این حرکت معرفی این روستاست که این برنامه با اجرای موسیقی و سخنان کوتاه پژوهشی در مورد فردوسی آغاز می‌شود.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: رونمایی از نقاشی سبک قهوه‌خانه‌ای اثر استاد حمیدی، با موضوع «سیاوش در آتش»  در ابعاد 180 در 120 از دیگر برنامه‌های ماست.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid