محل تبلیغ شما
شاهنامه فردوسی از میان جامعه رخت بسته است

تاریخ خبر: 1396/3/2

شاهنامه فردوسی از میان جامعه رخت بسته است

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه زبان فارسی ظرفیتی برای همراهی کشورهای دیگر با ایران محسوب می‌شود، گفت: متاسفانه کتب غنی ادبیات فارسی از میان بسیاری از نوجوانان و کودکان و حتی نسل‌های قدمی رخ بسته است.

 

حبیب‌الله دهمرده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با پاسداشت روز فردوسی حکیم، درخصوص ضرورت حفظ و ترویج زبان فارسی، گفت: زبان  کهن فارسی در طول تاریخ توانسته بسیاری از دشمنان ایران را در خود حل و هضم کند، در واقع زبان فارسی ظرفیتی برای همراه کردن کشورهای دیگر محسوب می‌شود لذا باید این ظرفیت را جدی گرفت.  

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتظار می‌رفت در پی انقلاب فرهنگی ایران اقدامات فرهنگی بیشتری با بهره‌گیری از ادبیات کهن در سراسر جهان انجام می‌شد، افزود: ادبیات شیرین و غنی ایران ظرفیت بالایی برای مجذوب کردن جهانیان و ارائه تصویر واقعی از ایران اسلامی دارد.

وی اضافه کرد: نباید اجازه داد؛ زبان فارسی در میان ایرانیان خارج کشور و فرزندان آن‌ها به فراموشی سپرده شود لذا رایزن‌ها و سفرای فرهنگی در انتقال و  گسترش این زبان نقش مهمی دارند.

دهمرده ترویج زبان فارسی را یکی از راه‌های تقویت روابط میان کشورها دانست و گفت: باید با فراهم آوردن شرایط مناسب در کشورهایی که با ایران روابط اقتصادی و تجاری دارند، جاذبه یادگیری زبان فارسی در میان آن‌ها ایجاد شود.

این نماینده مجلس به مسئولان آموزش و پرورش و آموزش عالی درخصوص جدی گرفتن ادبیات کهن فارسی و تدریس شاهنامه فردوسی، دیوان حافظ و سعدی توصیه کرد و گفت: متاسفانه این کتب غنی که می‌توانند تاثیرات عمیق اخلاقی و انسانی بر مخاطبات خود به جای گذارند از میان بسیاری از نوجوانان و کودکان و حتی نسل‌های قدمی رخ بسته است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه باید از میراث گران بهای ادبیات فارسی استفاده کرد لذا باید خلاءها و ضعف‌های پیش‌روی این مهم را برداشت، اضافه کرد: کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز باید با حساسیت بیشتر به این موضوع ورود کند./

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid