محل تبلیغ شما
وزیر زن؛وعده ای که محقق نشد!

تاریخ خبر: 1396/5/19

وزیر زن؛وعده ای که محقق نشد!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

فائزه هاشمی :آبروريزي است افغانستان وزير زن دارد ما نداريم

زنان كابينه روحانی فقط صندلی‌هایشان را جابه‌جا کردند!

عبور آرام پاستور از وزیر زن!

تشریفاتی‌تر از پیش

 

من یک سوژه امنیتی هستم
در رابطه با مرگ پدر ابهام وجود دارد
مردم با اصلاح طلبان پیمان اخوت نبسته اند
محسن‌هاشمي نحوه تعامل با قدرت و پیدا و پنهان آن را می داند
موضوع هاشمی زدایی چندین سال مي‌شود که کلید خورده است


براي ما آبروریزی است كه در افغانستان و ...وزیر زن دارند و ما نداريم
فشارهایی که بر پدر بود بعداز فوت ایشان به ما ارث رسیده است
شهرداری می خواهیم که در آينده، کسی صد رحمت به قالیباف نگوید
وزرا از پدر مشورت می گرفتند ولي روحانی از ایشان مشورت نمی گرفت
ناطق و حسن‌خميني صاحب رای موثر نیستند و بهتر است بگویم رای ندارند
پدر نمي‌گذاشت فشارهايي كه آن دوران بر او وارد مي‌شد به ما انتقال پيدا كند
تغییراتي كه ولايتي ايجاد كرد با فلسفه وجودی دانشگاه آزاد همخوانی ندارد
باید به گونه ای عمل كنيم كه به مردم در ادامه اصرار نکنیم که بیایند رای بدهند
دوست دارم بیشتر روی من تحقيق کنند تا بفهمند که هیچ چیزی نمی توانند استخراج کنند
محسن یک میلیون و هشتصد هزار رای آورد که پدر نیز در زمان حیات، این رای را نیاورده است
نيروهاي ضعيف از دولت بايد بروند و اينكه افراد ضعيف از پستي به پست ديگر مي‌روند جاي تامل دارد
محسن می‌گوید سه عامل نام بابا، سابقه مدیریتی و در لیست امید قرار گرفتن باعث رای آوری من شد
فائزه هاشمی، فرزند آیت ا… هاشمی را ایرانیان و به خصوص دختران و زنان نواندیش جامعه اسلامی ایران به خوبی می شناسند.
او مقتضیات زمان را تابعی از اسلام می‌داند و دغدغه اش رهایی جامعه از قید و بندهایی است که عده ای حرکت زمان را درک نکرده و ناگزیر در پشت آن قید و بندها و فرمان به دست، جامعه را در گل و لایی هدایت کرده اند ولي آن گل و لای، زیبنده جامعه اکنون ایران اسلامی نیست. او بانوان را مظهر وفاداری و توسعه جامعه می‌داند و اجبار به رخوت و سستی این قشر اثرگذار را برنمی‌تابد و گاهی با سکوت و گاهی با فریاد، مطالبات دختران و زنان جامعه ایران را خواستار است. البته او تاوان فریادهایش را داده است، زندان را تجربه کرده و آن را بازتولیدی برای نگاه پیشین خود می داند. فائزه، مظهر بانوی شرقی است چرا که فلسفه زیستن و دیدگاه سیاسی اش را از شرق آموخته‌است. او زايیده شرایط نیست بلکه شرایط ساز است و به همین دلیل، حرف‌های این بانوی پرسروصدا و پر جنب و جوش را قابل تامل می دانند چرا که او یک زن ایرانی دغدغه‌مند است! دغدغه‌هایی که اگر حل نشود نیمی از جامعه در تاریکی فرو می‌رود؛بي‌شك تاریکی، تاریکی می زاید! ایران اسلامی برای آینده ای باشکوه‌تر، احتیاج به روشنایی تمام و کمال دارد و کلید این روشنایی در دست بانوان امروز ایران اسلامی است. فائزه هاشمی، دعوت روزنامه «قانون» را پذیرفت تا در يك روز تابستانی میهمان ما شود و پاسخگوی سئوالات باشد. متن كامل گفت‌و‌گو را در ادامه مي‌خوانيد.
اوضاع بعد از فوت پدر چگونه پیش می‌رود؟
یکی از معضلات ما این است که مردم فکر می‌کنند بعداز فوت پدر، همه با ما خوب و مهربان هستند ولي اين‌گونه نيست و بعد عید، چهار نفر از خانواده ممنوع‌الخروج شده اند.اين‌روزها برای من بیشتر از فیش آب، برق و تلفن، احضاریه آمده است ولي وقتي مراجعه می کنیم به ما می‌گویند اشتباه شده است.بعد از رحلت پدر، مشکلات اين‌ چنيني فراوان است.حتي به خانه ما در خارج از تهران تحت عنوان آنكه به دنبال اتباع بیگانه‌ می‌گردیم، حمله کردند.
چرا شایعات در خصوص شما فراوان است؟
نمی دانم ولي بگذار نکاتی را بگویم. بعد از فوت پدر از قول من نقل کردند که بابا را کشتند! یا اینکه فائزه می خواهد مهاجرت کند، اما دروغ بود. انسان در کشور خودش هویت دارد و در هر جای دنیا که باشی یک بیگانه هستی. از طرف ديگر شایعه کردند فائزه به همراه مادرش در سفر به لندن با یک شیخ عرب ملاقات و مشکل نفت را حل کرده است در صورتي كه خواهرم با مادرم رفته بود. بیشتر شایعات در خصوص من امنیتی است.
البته اگر قدرت اين را داشته باشيد مشكل نفت را حل كنيد، بسيار خوب است.
اگر این‌گونه باشد که افتخار می کنم. گفتني است زمانی که احمدی نژاد به قدرت رسيد، فوتبال ملی تعلیق شد. در آن شرایط انگلیس بودم، با توجه به ارتباطاتی که با شیخ احمد کویتی(عضو شورای فیفا) داشتیم از ایران زنگ زدند و من نيز به دلیل اینکه تیم ملی ایران جزو منافع ملی است براي رفع مشكل به شیخ احمد زنگ زدم و تا شب تعلیق برداشته‌شد. در آن زمان كه دوره احمدي‌نژاد بود از رابطه‌مان براي حل مشكلات كشور استفاده كرديم؛ در حال حاضر نيز اگر كمكي از دست‌مان بربيايد انجام مي‌دهيم.
در سخنان‌تان از ممنوع‌الخروجي گفتيد، دليل اين اتفاق چيست؟
یک نهاد امنیتی از من گزارشی به دادستانی فرستاده است که فائزه در دادگاه‌هایش شرکت نمی‌کند يا مي‌گويند من با برخي سفراي كشورهاي اروپايي ملاقات مي‌كنم. گويي واهمه وجود دارد كه ما از كشور برويم و متاسفانه چنین شایعاتی از ابتدای انقلاب به وجود آمده است.البته متاسفانه نمي‌دانم به چه علت پسرم را نیز ممنوع الخروج کرده اند که جای تعجب دارد!
شايعه‌سازي‌ها چه هدفي را دنبال مي‌كند؟
شاید من یک پروژه باشم. اول شایعات را می سازند و سپس بهره برداری می کنند! به عبارتی من یک سوژه امنیتی هستم. دوست دارم بیشتر روی من تحقيق کنند تا بفهمند که هیچ مساله‌اي نمی توانند استخراج کنند. مانند داستان ملانصرالدین است كه به دروغ شایعه می‌کند نذری می‌دهند و می‌بیند که مردم می روند و سپس خودش می گوید نکند راست باشد و به همین دلیل به دنبال مردم می دود! اکنون نیز همین‌گونه است. البته اینچنین کارها غیر اسلامی و غیرقانونی است.
با فوت پدر، جايگاه خانواده آيت‌ا...‌هاشمي امروز كجاست؟
ما جای قبلی هستیم، فرقی برای ما نکرده است. یاسر تعبیر خوبی پس از فوت بابا دارد و آن اینکه می‌گوید ما یک موهبت مهم از پدر به ارث بردیم و آن محبت مردم است. البته فشارهایی که بر پدر بود بعد فوت ایشان به ما ارث رسیده است. پدر نمي‌گذاشت فشارهايي كه آن دوران بر او وارد مي‌شد به ما انتقال پيدا كند ولي امروز آن‌ها را مستقيم درك مي‌كنيم.
برادر شما(محسن) در برنامه دست خط به نوعي بيان كرد كه از همه فرزندان عاقل‌تر است،شما اين موضوع را قبول داريد؟
محسن رویه محافظه‌کارانه دارد برای همین می‌گوید من عاقل هستم. محسن تغییر موضع نداده و همیشه همين‌گونه بوده است. خانواده هاشمی انواع و اقسام دارد، بعضی ها فکر می کنند ما تقسیم کار کردیم در صورتی که به طور طبیعی این‌گونه هستیم.
برخی مدعي هستند اگر محسن هاشمی در لیست امید نبود، رای نمی‌آورد، اين ادعا را قبول داريد؟
دامن زدن به این اظهارات را به صلاح نمی دانم.ما لیست مشترک ارائه دادیم و کنار هم ایستاده‌ایم و اين بسیار مهم است که با تدبیر، این مرحله را پشت سر بگذاریم.به نظر، بايد ايرادها را بزرگان اصلاحات حل کنند. البته اگر محسن فقط به خاطر لیست امید رای آورده است پس چرا او را سرلیست قرار دادند؟! اختلاف رای محسن با نفر بعدی بيانگر حقيقت است. محسن یک مولفه‌اي متفاوت با بقیه داشته است که یک میلیون و هشتصد هزار رای آورده است اما مهم این است که همگی در كنار يكديگر پیروز شدیم.
برادرتان در این خصوص صحبتي نمي‌كنند؟
محسن همیشه می‌گوید سه عامل نام بابا، سابقه مدیریتی و در لیست امید قرار گرفتن باعث رای آوری من شد.
چه توصیه ای به منتخبان شوراي شهر پنجم دارید؟
نباید اتفاقات شوراي شهر اول تکرار شود. اين دوستان، افراد متخصصی هستند و کسی نيز نمی‌تواند موضوعي را به شورا تحمیل کند.ما شهرداری می‌خواهیم که در آينده، کسی صد رحمت به قالیباف نگوید.
برخي مدعي شده اند كه اين شورا مدفن اصلاحات است؟اين ادعا را قبول داريد؟
اگر دوستان مسیر اختلاف را ادامه دهند ممکن است شرایط به گونه ای شود که اين حرف محقق شود، اگر انتخاب شهردار بر اساس صلاحیت و تخصص نباشد و اگر اظهارات نامناسبي که اصلاح طلب ها به يكديگر نسبت می دهند، ادامه پیدا کند، ممکن است اين اتفاق بيفتد. باید قوی‌ترین نتیجه را از خود بر جای بگذاریم. همواره اختلافات بعد از پیروزی ها حادث می شود، مردم با اصلاح طلبان پیمان اخوت نبسته اند، باید به گونه ای عمل كنيم كه به مردم در ادامه اصرار نکنیم که بیایند رای بدهند.
حضور آيت‌ا...‌هاشمي اختلافات را كمتر مي‌كرد؟
پدر همواره آينده را می دید اما یقین دارم که این اختلافات فعلی ایجاد نمی شد. فقدان آیت ا... را اینجا احساس می کنم.
خود برادرتان دوست دارد که شهردار شود؟
محسن یک میلیون و هشتصد هزار رای آورد که پدر نیز در زمان حیات، این رای را نیاورده است. محسن دنبال شهردار شدن نيست. او نیز مثل پدر نگاه راهبردي داشته و اطمینان دارد که تندروی و کندروی بلای جان توسعه کشور است. محسن اعتقاد دارد که گاهی باید برای رسیدن به نتیجه مطلوب از بسیاری خواسته ها صرف نظر کرد چرا که شرایط حساس امروز تدبیری اعتدال گرایانه و اصلاح گرایانه را طلب می‌کند.
شما دوست دارید که برادرتان شهردار شود؟
من احساس می کنم که مردم یک میلیون و هشتصد هزار رای دادند که محسن شهردار شود چرا که محسن نحوه تعامل با قدرت و پیدا و پنهان آن را می داند و مهم‌تر اینکه می‌داند باید با چه سرعتی شتاب گرفت.
نظر شما در رابطه با تغيير و تحولات دانشگاه آزاد چيست؟
باید ابتدا فلسفه وجودی دانشگاه آزاد را بدانیم و سپس طبق این فلسفه، روند اتفاقات را بررسی کنیم. ولایتی زماني كه روي‌كار آمد دست به تغییرات زد که با فلسفه وجودی دانشگاه آزاد همخوانی ندارد.
بعد از انتصاب فرهاد رهبر به عنوان ريیس دانشگاه آزاد، جاسبی از ولایتی خوشحال‌تر بود، در این خصوص نظری ندارید؟
گاهی اوقات شرایط زمانی و مکانی به گونه ای است که انسان ها رفتارهای متفاوتی را بروز می دهند و چنین مسائلی طبیعی است چرا که آدم ها با يكديگر متفاوت هستند.جاسبی، محمدیان و ولایتی نامه‌ای تنظیم کردند که بعد از فوت آیت ا... هاشمی، آيین نامه و اساسنامه دانشگاه آزاد پیش بینی نکرده که چگونه ريیس هیات امنا را انتخاب کنیم ولي این نامه را ناطق، حسن خمینی و میرزاده امضا نکردند.
به نظر شما ناطق‌نوري و حسن خمینی نمي‌توانستند در خصوص مسائل دانشگاه آزاد قوی‌تر عمل کنند؟
ناطق که استعفا داده بود و سید حسن نيز نامه ای به روحانی نوشت که ایشان جواب نداد! این دو نفر صاحب رای موثر نیستند و بهتر است بگویم رای ندارند.
در خصوص اخراج برخی کارکنان روزنامه فرهنگیان دانشگاه آزاد چه نظری دارید؟
موضوع هاشمی زدایی چندین سال مي‌شود که کلید خورده است. در رابطه با اخراج خبرنگاران روزنامه فرهنگیان و عدم حمایت از آنان، نکته‌این است كه اصولگرایان همواره در امور اجرایی قوی تر از ما هستند و و از يكديگر پشتيباني مي‌كنند چرا که معیارهای قانونی را رعایت نمی‌کنند و به عبارتی حاضر هستند براي باند خودشان هر کاری بکنند.
با فوت پدر و شایعاتی که در خصوص آن به وجود آمد کنار آمدید؟
روزگار است و هر آمدنی، رفتنی دارد. فوت بابا به‌حدي ناگهانی بود که ناخودآگاه با توجه به جایگاه ایشان، ابهاماتی را نه تنها برای جامعه بلکه برای فرزندان نیز به وجود می آورد.امروز شوراي امنیت یک اقداماتي کرده ولي نتيجه خاصي برای خانواده محرز نشده است و البته ابهام وجود دارد.
چرا هیچ‌کس شبیه هاشمی نیست؟
آیت ا... هاشمی یکي بود و دیگر به این زودی ها تکرار نخواهد شد. چراکه ارتباطات، نفوذ،بصیرت،آینده‌نگری، صبوری و ... بسياري از مولفه‌ها جمع شده بود تا هاشمي، هاشمي شود.
در84 هاشمی شکست خورد و همه گفتند او تمام شد اما سال 88 هاشمی بلند شد و سال 92 یک سرباز را ريیس جمهور کرد؟ نظر شما در اين‌باره چيست؟
مهره سرباز که نه، فیل یا رخ بگوییم بهتر است! هاشمی یک شخصیت منحصر به فرد در عالم سیاست بود و به تعبیری، زمان و مکان و مهم تر اینکه جامعه بین‌الملل را می شناخت و مسیر حرکت جامعه را درک کرده بود و بر همین اساس اعتقاد داشت که جامعه دیگر به عقب باز نمی‌گردد. پدر اعتقاد داشت که برخی زمان ها باید افراط‌ها پدید آید تا مردم به ماهیت حرکت اعتدالی پی ببرند و چنین اتفاقاتی در نظام های سیاسی دنیا نيز روی می دهد. حاصل آن کنش و واکنش ها این شد که مردم متوجه تفاوت بین شعار و شعور بشوند و بدانند که مسیر توسعه در گروی مشارکت آنان در تدوین و طراحی راه شان از صندوق های رای است و آیت ا... هاشمی به نیکی این دیدگاه مردم را دریافته بود و در کنار آنان قرار گرفت.
شما به عنوان يك زن، در خصوص اتفاقاتی كه براي آتنا و بنیتا در جامعه امروز افتاد چه نظری دارید؟
متاسفانه چنین اتفاقاتی در همه جای دنیا هست و من از طرف خانواده آیت ا... هاشمی به خانواده های این عزیزان تسلیت می گویم. از سوي ديگر بايد اشاره كنم كه بعد از آمدن احمدی نژاد، مملکت به شکل عجیبي به سمت بی اخلاقی رفت و هنوز جامعه به حالت قبل بازنگشته‌است. هشت سال دوره احمدی نژاد تاثیرات عمیقی بر جای گذاشت. البته ناگفته نماند که قبل از احمدی نژاد نيز برخی از اين مسائل بود ولي امروز متفاوت است.
به اعتقاد شما راه ایجاد یک فضای ایمن در جامعه چیست؟
حل اين مشكلات بحث‌های کارشناسی فراواني می‌طلبد؛ براي مثال در انگلیس، قانوني برای فرادستان تعيين کردند و گفتند ابتدا حاکمان باید قانون را رعایت کنند. خوشبختانه با وجود شبکه های مجازی و...آگاهی مردم خوب پیشرفت کرده است و همین واقعیت باعث خواهد شد حق و حقوق خود و دیگران را بهتر درک کنند و بدانند که برای زیستی متعالی در جامعه احتیاج دارند که حقوق شهروندی را بدانند.
بحث آزاد شدن تریاک را چگونه ارزیابی می کنید؟
در گذشته امتحان شده و نتيجه مثبتي داشته است. امروزه برخی از جوانان این سرزمین به دنبال شیشه و...رفته اند که بسیار خطرناک و توهم زاست. اگر جوانان نمی توانند دست از چنین آلودگی هایی بردارند،تریاک بکشند به نظر سالم تر از بقیه موادهاست. اما باید هوشیار باشیم که در اجرا منحرف نشود.
نبود وزیر زن در کابینه دولت دوازدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟ 
چرا زن نباید وزیر شود؟ روحانی چه پاسخی برای بانوان ایران زمین دارد؟ البته شنیده ام که به روحانی گفته اند نباید وزیر زن داشته باشید. احمدی‌نژاد وزیر زن داشت، چون روحانی از خودشان نیست فشار می‌آورند که وزیر زن نباید باشد.
برای انتصاب وزیر زن باید هزینه بدهیم.روحاني بايد بداند زنان به او رای دادند و زنان این‌قدر ارزش دارند که به خواسته های خود برسند. به غیر از وزارت، بسياري از سمت‌ها وجود دارد که بانوان می‌توانند داشته باشند. در دنیای امروز نمی توانیم بگوییم وزیر زن داشتن نوآوری است.براي ما آبروریزی است كه در افغانستان و‌...وزیر زن دارند و ما نداريم. روحانی اين فقدان را باید در پست‌های مدیریت بالا جبران کند.براي مثال در معاون وزیر، استاندار، فرمانداری، ريیس دانشگاه و ... می تواند از وجود بانوان استفاده کند.
آیا خواب پدرتان را دیده اید؟
خواب نمی بینم وقتی نيز می بینم یادم نمی آید اما یک بار پدرم را خواب دیدم وفریاد زدم دکتر دکتر پدرم زنده است.
فوت آيت‌ا... بيشتر به كدام‌يك ازشما ضربه زد؟
بیشترین آسیب را از فوت بابا، فاطمه خورده است.
مهدی عفو مشروط نمی گیرد؟
باید یک سوم آن یعنی 40 ماه را بگذراند تا بتوانیم از این قانون استفاده کنیم.
اینکه گفتند آیت ا... صانعی در مقبره امام بر پیکر آیت ا... نماز میت خواندند درست بود؟
خير، اين موضوع شایعه بود و ایشان فقط به داخل ضریح آمدند که حال‌شان نيز بد شد.
تاثیر نبود آیت ا... هاشمی در دولت جدید روحانی چیست؟
نبود آیت ا... در رفتارهای اصولگرایان تاثیر می‌گذارد. پدر وزنه تعادل بود چرا که جبهه رقیب باحضور او برخي کارها را نمی توانست بکند. در آن زمان وزراي دولت یازدهم پیش پدر می آمدند و مشورت می گرفتند ولي البته حسن روحانی از ایشان مشورت نمی‌گرفت.
دولت دوم روحانی چگونه باید پیش برود؟
روحانی باید بتواند از ظرفیت برجام استفاده کند؛ این درست که زمان‌بر است ولي در دور دوم دولت باید شکوفه‌ها نمايان شود!
برخی در شبکه های مجازی گفته بودند در قضیه فاو، محسن رضایی به هاشمی حقيقت را نگفته‌است، نظر شما چیست؟
بگذارید یک نقل قول دیگري بگویم. در قضیه پذیرش قطعنامه 598 پدر نقل می کرد که:« محسن رضایی آمد و به من گفت پول، نیرو، سلاح و ... نداریم وقتی این ها را مطرح کرد،گفتم همین کاستی‌ها را به حضرت امام(س) بنویس و او نيز نوشت! وقتی قضیه در كشور مطرح شد محسن رضایی حرفش را عوض كرد و می‌گوید من ننوشتم و سپس می گوید آیت ا... هاشمی من را گول زد». بعد پدر به او گفته بود كه خود شما گفتید این مشکلات را داریم و گفتم برای امام(س) بنویس، من که چیزی نگفتم تا شما بنویسید!
چه توصیه‌ای به حسن روحانی دارید؟
برخی فرصت سوزی ها به سوء مدیریت ها برمی‌گردد. در برخی موضوعات، چوب اصولگرايان را نمي‌خوريم بلكه چوب سوء مدیریت ها را می‌خوریم. در کنار توجه به پارامترهای مدیریتی از جمله موضوعات امنیتی، اخلاص، ارزشی بودن و ...اندكي نيز به تخصص اهمیت داده شود تا ضعف مدیران ارشد و میانی در همه سطوح برطرف شود زيرا مردم در دور دوم، انتظار حرکت بیش از پیش دارند. مدیران باید شاخص های مدیریتی داشته باشند وما نیاز به مدیران واقعی داریم تا بتوانیم از ظرفیت برجام استفاده کنیم.نيروهاي ضعيف از دولت بايد بروند و اينكه افراد ضعيف از پستي به پست ديگر مي‌روند جاي تامل دارد.
برخی می گویند دولت دوم روحانی شبیه دولت دوم هاشمی است نظرتان چیست؟
زمانی که اکنون در آن قرار داریم با زمان دولت دوم هاشمی تفاوت های عمده دارد چرا که حضور شبکه‌های مجازی و افزایش آگاهی شهروندان شرایط را به گونه ای کرده که مطالبات جدی تر شده است و به عبارتی، شبکه های مجازی یک گونه توسعه سیاسی خارج از مدیریت حاکمیت به وجود آورده است که این نکته ، هم نقطه ضعف و هم قوت است.
اینکه می گویند 40 درصد جامعه زیر خط فقر است را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
من این آمار را قبول ندارم. شاید به دلیل فقدان آموزش های لازم، سبک درستی از زندگی نداریم ولي آنچه در کوی و برزن می بینیم با خط فقری که بیان می دارند مغایرت دارد. جاده ها، پمپ بنزین ها، مسافرت ها، سرانه خرید و ...گواه این است که این نظر درست نیست. پول چه سالم و چه ناسالم در بین مردم در گردش است.
نظر شما درباره خانم طاهره طاهریان دوست خانوادگی شما چيست؟
خانم طاهریان باید وزیر ورزش مي‌شد زيرا از گودرزی و سلطانی فر بهتر است.

قانون

 

زنان كابينه روحانی فقط صندلی‌هایشان را جابه‌جا کردند!

كابينه دوازدهم وزير زن ندارد تا همچنان دولت دهم تنها دولت داراي وزير زن و مرضيه وحيد‌دستجردي تنها وزير زن جمهوري اسلامي ايران باشد. ترديدي نيست كه جنسيت وزرا نمي‌تواند ملاكي بر ارزشيابي آنان و ميزاني براي شايستگي آنان باشد، اما روحاني آنقدر بر اهميت به زنان در سطوح مديريتي شعار داد كه هفته‌هاست چشم‌هاي زيادي منتظر هستند ببينند چند عضو كابينه او زن خواهد بود. اين نگاه جنسيتي و دور از اصل شايسته‌سالاري حاصل وعده‌هاي خود اوست. رئيس‌جمهور ديروز سه زن را براي سه معاونت رياست جمهوري منصوب كرد تا شايد فخر زنانه‌اي براي دولت دوازدهم بخرد، اما نگاهي به انتخاب‌هاي او نشان مي‌دهد نمي‌توان چندان اميدوارانه به اين انتخاب‌ها نگاه كرد. نگاه سياسي به حضور زنان و تلاش براي كم كردن فشارهاي زنانه باعث شد نگاه تخصصي از انتصاب زنان رخت بربندد. روحاني چه در سال 92 و چه امسال توجه و اهميت ويژه به زنان را جزو شعارهاي اصلي انتخاباتي‌اش قرار داد، البته فقط در شعار خلاصه نشد و به وعده‌هاي او هم راه يافت و او قول‌هايي به حاميانش داد؛ وعده‌هايي كه حالا رنگ باخته است
 
شيفت ناگهاني از محيط زيست به معاونت زنان!كابينه دوازدهم نه تنها وزير زن ندارد بلكه معاونت امور زنان آن هم در اختيار كسي قرار گرفت كه سابقه فعاليت در حوزه زنان ندارد! معصومه ابتكار، با سابقه‌اي سياسي در زمان تسخير لانه جاسوسي و سابقه شوراي شهر و سابقه محيط زيستي در دوران اصلاحات و دولت اول روحاني حالا به عنوان معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري منصوب شده است. به نظر مي‌رسد براي انتصاب او صرفاً به دو ملاك توجه شده؛ اول آنكه اين معاونت بايد در اختيار يك زن قرار بگيرد و دوم آنكه معصومه ابتكار بايد حتماً در كابينه حضور داشته باشد! البته معاونت امور زنان بايد در اختيار زنان قرار گيرد، ولي اينكه صرف زن بودن كفايت كند و به ساير امور توجه نشود، نشان از يك كار تبليغاتي دارد، يعني دولت فقط خواسته باب يكسري اعتراضات را ببندد، حالا اينكه ابتكار هيچ سابقه فعاليتي در حوزه زنان ندارد و همه سابقه او شهري و محيط‌زيستي آن هم نه دغدغه‌های بزرگ محیط‌زیست بلکه بیشتر دغدغه انقراض یوزپلنگ ایرانی است، مهم نيست! از طرفي دوران مسئوليت ابتكار در جايگاه رياست ‌سازمان محيط ‌زيست در دولت يازدهم دوران موفقي برآورد نمي‌شود. در دوران او اعتراضات بسياري در برخي استان‌ها به ويژه در خوزستان انجام شد تا جايي كه سيدعيسي دارايي نماينده مردم انديمشك در مجلس و رئيس مجمع نمايندگان خوزستان با تأكيد بر اينكه ابتكار توانايي مهار ريزگردها را ندارد، از پيشنهاد نمايندگان خوزستان براي استعفاي ابتكار به نشانه اعتراض به دولت خبر داد و گفت متأسفانه دولت نسبت به بحران خوزستان بي‌تفاوت است.  كار به جايي رسيد كه با بالا گرفتن بحران ريزگردها، قطع مداوم آب و برق، موضوع مناقشه‌برانگيز انتقال آب كارون و سوءمديريت در رابطه با آلودگي هوا كه اعتراضات گسترده مردمي را در پي داشت، رهبر انقلاب نسبت به وضعيت خوزستان توجه ويژه مسئولان را خواستند و در نهايت شخص رئيس‌جمهور خود به خوزستان سفر كرد. ابتكار البته در اين چهار سال مصاحبه‌هاي سياسي زيادي انجام داد كه عملاً ربطي به حوزه تحت مسئوليت او نداشت. با اين حال فشار اصلاح‌طلبان و شايد برخي ملاحظات ديگر باعث شد كه بخواهند حتماً او را در كابينه نگه دارند، در محيط زيست كه خوب عمل نكرد، او را به معاونت زنان فرستادند!
 
نگاه تشريفاتي به معاونت امور زنانبه كار گرفتن افراد در جايگاهي كه تخصصش را ندارند، خلاف همه اصول مديريتي و شعارهاي شايسته‌سالارانه دولت است. از سويي اين انتصاب نشان مي‌دهد نگاه روحاني به معاونت زنان تخصصي نيست و آن را جايگاهي تشريفاتي مي‌بيند كه اهميتي ندارد چه كسي بر صندلي رياست آن تكيه زند! چون عملاً قرار نيست كاري انجام شود. فعاليت‌هاي شعاري و سياسي شهيندخت مولاوردي به اسم معاونت زنان در  چهار سال گذشته هم نمي‌تواند بر تشريفاتي دانستن اين معاونت بي‌تأثير باشد. وقتي هيچ كار ملموسي در  چهار سال گذشته انجام نشده و ما گزارشي از اقدامات مولاوردي نمي‌بينيم، چرا رئيس‌جمهور كه جز جذب رأي زنان گويا دغدغه‌اي ديگر در اين حوزه ندارد، وقتش را صرف يافتن افراد متخصص در حوزه زنان كند؟! نتيجه آنكه كسي با سابقه صرفاً محيط زيستي و بدون هيچ فعاليتي در حوزه زنان، معاون امور زنان و خانواده رياست جمهوري مي‌شود تا  چهار سال ديگر را اين معاونت مهم در تعطيلي غيررسمي سپري كند!
  
انتصاباتي زنانه اما عليه زنان!از سوي ديگر انتصاب شهيندخت مولاوردي به عنوان دستيار رئيس‌جمهور در امور حقوق شهروندي به جاي الهام امين‌زاده كه چهار سال روي اين موضوع كار كرده و از عهده كارش هم برآمده، جاي تأمل دارد! عشرت شايق فعال سياسي طي يادداشتي نوشت: «جاي تأسف است كه خانم مولاوردي به‌جاي ارائه گزارش از اقدامات صورت‌گرفته در حيطه وظايف خود، در قامت يك سمپات و مبلغ در زمينه سياست و دولت يازدهم وارد گود شده و در خصوص سياست‌هاي كلي نظام مواردي را مطرح مي‌كند كه اساساً دغدغه اكثريت بانوان كشور نمي‌باشد.  موضوع افزايش مرخصي زنان شاغل چه شد؟ بيمه زنان خانه‌دار به كجا رسيد؟ حمايت‌هايي كه در خصوص مشاغل خانگي زنان مطرح بود در چه مرحله‌اي قرار دارد؟ براي آرامش بانوان شاغل و تأمين امنيت شغلي آنها چه اقداماتي صورت گرفته است؟»شهيندخت مولاوردي كه در اين  چهار سال در معاونت زنان اقدام قابل توجهي نداشته به عنوان دستيار رئيس‌جمهور در امور حقوق شهروندي منصوب مي‌شود و در جايگاه الهام امين‌زاده‌اي قرار مي‌گيرد كه در  چهار سال گذشته اقدامات بسياري در راستاي حقوق شهروندي انجام داده و اشراف كاملي روي اين موضوع دارد. لعيا جنيدي هم كه به عنوان معاون امور حقوقي رئيس‌جمهوري منصوب شده، هيچ سابقه اجرايي ندارد و روشن نيست چگونه ناگاه تا سطح معاون رئيس‌جمهور ارتقا مي‌يابد. نتيجه اين انتصابات چه خواهد بود؟ نارضايتي عمومي در هر سه معاونت منصوب شده، از ماه‌هاي آينده كه كم‌كم ارزيابي عملكردهاي دولت جديد شروع شود، اين سه معاونت يقيناً مورد انتقاد خواهند بود و جنسيت در اين ميان آنقدر پررنگ خواهد شد كه عملاً اين ناكارآمدي را به زن بودن آنها ربط خواهند داد و دور نخواهد بود كه كم‌كم همين سه معاونت نيز از زنان گرفته شود، چون كارآمد نبوده‌اند. اينگونه است كه انتصابات زنانه رئيس‌جمهور چون مبتني بر تخصص و شايسته‌سالاري نبوده و صرف زن بودن انجام شده و از سر نارضايتي افراد در مسئوليت قبلي، آنان را به معاونت جديد فرستاده‌اند، عليه خود زنان خواهد شد.  ***زنان در كابينه دوازدهم معاون باقي ماندند مسئوليت دو معاونت رياست جمهوري كه پيش از اين هم در اختيار زنان بود، باز هم در اختيار آنان قرار گرفت. با اين تفاوت كه گرچه معاونت امور زنان رياست جمهوري همچنان در اختيار زنان است، اما فردي اين مسئوليت را بر عهده گرفته كه به هيچ عنوان سابقه فعاليت در حوزه زنان را ندارد. فردي هم كه به عنوان معاون امور حقوقي انتخاب شده، سابقه كار اجرايي اصلاً ندارد. علاوه بر اين دو جايگاه، دستيار رئيس‌جمهور در امور شهروندي هم به زنان واگذار شد
رئيس‌جمهور در احكام جداگانه‌اي مسئوليت دو معاونت رياست جمهوري و همچنين دستيار رئيس‌جمهور در امور حقوق شهروندي را به زنان واگذار كرد. حسن روحاني، طي احكام جداگانه‌اي خانم دكتر معصومه ابتكار را به عنوان «معاون رئيس‌جمهور در امور زنان و خانواده»، خانم دكتر لعيا جنيدي را به عنوان «معاون حقوقي رئيس‌جمهور» و خانم شهيندخت مولاوردي را به عنوان «دستيار رئيس‌جمهور در امور حقوق شهروندي» منصوب كرد. رئيس‌جمهور در اين احكام جداگانه، توفيق در خدمت به اسلام و ملت شريف ايران با رعايت اصول قانونمداري، اعتدال‌گرايي و منشور اخلاقي دولت تدبير و اميد را از خداوند بزرگ براي اين دو معاون و دستيار خود مسئلت كرده است

جوان

عبور آرام پاستور از وزیر زن!

آرمان- حمید شجاعیپس از سخنان و اظهارات بسیار در مورد لزوم حضور زنان در دولت دوازدهم و فشارهایی که از این ناحیه به حسن روحانی وارد شد، بالاخره دیروز زنان به کابینه راه یافتند. این در حالی است که حضور زنان نه در سطح وزیر، بلکه در سطح معاونت رئیس‌جمهور باقی ماند. در ارتباط با لزوم حضور زنان در کابینه و نقش و جایگاه آنها سخن بسیار گفته شد، اما رئیس‌جمهور برخلاف آنکه گفته بود بر اساس رأی 24میلیونی عمل خواهد کرد، به‌دلیل برخی ملاحظات و شاید هم فشارها از کنار مطالبات زنان به‌آرامی گذشت و این مساله را با قراردادن 3 تن از زنان در پست‌های معاونت امور زنان و خانواده، معاونت حقوقی رئیس‌جمهور و دستیار رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی به پایان برد. دکتر روحانی خود به‌نیکی می‌داند که زنان سهم بسزایی در پیروزی او در انتخابات داشتند. البته اگر از این موضوع نیز بگذریم، حق زنان این نبود که پس از این همه نقد و سخن حضور آنان به معاونت منحصر شود. خوب بود آقای روحانی بخشی از نگاه خود را نیز معطوف به نظر کنشگران و پایگاه رأی خود می‌کرد تا بتواند پاسخ شایسته‌تری به اعتماد آنها بدهد.
زنان در کابینه، اما نه به‌عنوان ‌وزیر
رئیس‌جمهور در احکام جداگانه‌ای مسئولیت دو معاونت ریاست‌جمهوری و همچنین دستیار رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی را به زنان واگذار کرد. دکتر حسن روحانی طی احکام جداگانه‌ای معصومه ابتکار را به‌عنوان «معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده»، لعیا جنیدی را به‌عنوان «معاون حقوقی رئیس‌جمهور» و شهیندخت مولاوردی را به‌عنوان «دستیار رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی» منصوب کرد. در این میان، رئیس‌جمهور یک چهره کمتر شناخته‌شده در حوزه فعالیت‌های اجرایی و شناخته‌شده در حوزه‌های دانشگاهی را به‌عنوان معاون حقوقی خود منصوب کرده است. دکتر لعیا جنیدی استادتمام دانشکده حقوق دانشگاه تهران است و از کارشناسی تا دکتری خود را در این دانشگاه گذرانده ‌است. او همچنین شاگرد اساتیدی چون دکتر ناصر کاتوزیان، محمدعلی الماسی و محمدحسین صفایی بوده است. زمینه‌ تخصصی دکتر جنیدی حقوق تجارت و داوری است و با زبان‌های انگلیسی، عربی و فرانسه نیز آشناست. دکتر جنیدی درسال ۱۳۹۲ طي حكمي از سوي آقاي دكتر نصيري قيداري، معاون حقوقي و امور مجلس وزارت علوم، به‌سمت مدیر کل اداره لوایح و تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب شد. در این راستا حضور زنان در پست معاونت رئیس‌جمهور پیش‌فرض جامعه از رئیس‌جمهور بود و با این کار تغییری در جایگاه زنان در کابینه ایجاد نشده است. زمانی که حسن روحانی در انتخابات از ظرفیت زنان و لزوم احترام و ارتقای جایگاه آنها در مدیریت دولتی سخن می‌گفت، بسیاری تصور کردند رئیس‌جمهور در کابینه دوم خود به جوانان و زنان میدان بیشتری خواهد داد. در این راستا بسیاری از فعالان حقوق زنان و نمایندگان زن مجلس فعال شدند و حتی لیستی از زنان شایسته و کارآمد تهیه و به رئیس‌جمهور ارائه شد؛ در گام آخر نیز 157 تن از نمایندگان مجلس به روحانی نامه نوشتند که طی آن به لزوم حضور زنان در سطح وزیر اشاره کردند، اما تمام این مسائل با اعلام وزرای پیشنهادی کابینه رنگ باخت.
مجرب و قابل توجه
اما دولتمردان همچنان به اهمیت حضور زنان در کابینه اشاره دارند، چنان‌که دیروز معاون‌اول رئیس‌جمهور با بيان اينکه کابينه خوبي با حضور مديران باتجربه و افراد جوان معرفي شده است، گفت: اين ترکيب نمايانگر دولت کارآمدي براي تحقق وعده‌هاي رئيس‌جمهور خواهد بود که ميتواند با چالش‌هاي پيش روي دولت مقابله کند. اسحاق جهانگیری با نويد حضور پررنگ‌تر زنان در دولت دوازدهم افزود: رئيس‌جمهور در جلسه دولت تاکيد کرد که پذيرفته‌شده نيست که وزرا معاون خانم نداشته باشند. بنابراين اطمينان ميدهيم که از زنان مجرب و تحصيلکرده به تعداد قابل توجهي در دولت دوازدهم استفاده کنيم. معاون‌اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: رئيس‌جمهور در اين موضوع جدي است و من هم پيگيري خواهم کرد. او در واکنش به برخي انتقادات درباره ترکيب قوميتي کابينه معرفي‌شده نيز گفت: براي حضور قوميتها در دولت نيز اصرار داريم که در ميان معاونان، وزرا، سفرا و استانداران از قوميت‌هاي مختلف حضور داشته باشند.


انتقاد رئیس فراکسیون زنان
با اعلام اسامی وزرای پیشنهادی انتقادات هنوز ادامه دارد، چنان‌که رئیس فراکسیون زنان مجلس با اشاره به لیست کابینه دولت دوازدهم گفت: در کمال بهت و ناباوری نیمی از جامعه ایران نادیده انگاشته شده است. پروانه سلحشوری افزود: ایران در میان کشورهای جهان از معدود کشورهایی است که زنانش در سطوح مدیریت کلان سیاسی حضور کمرنگی دارند، با اینکه در سایر سطوح مشارکت سیاسی بسیار فعال بوده‌اند. نماینده تهران اظهار داشت: اکنون بیش از نیمی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها را زنان تشکیل می‌دهند و در فعالیت‌های مخلتف اقتصادی، سیاسی، ‌اجتماعی و فرهنگی حضور دارند، اما هر وقت بحث وزارت زنان مطرح می‌شود، نداشتن رزومه بهانه می‌شود و این دور باطل همچنان ادامه دارد.

 

تشریفاتی‌تر از پیش

روز گذشته حکم ۳ زن برای حضور د‌‌ر کابینه د‌‌وازد‌‌هم از سوی رئیس‌ جمهور صاد‌‌ر شد‌‌، د‌‌و معاون و یک د‌‌ستیار؛ این د‌‌ر حالی بود‌‌ که یک روز پیش از آن فهرست اسامی وزرای کابینه د‌‌وازد‌‌هم از سوی حسن روحانی به مجلس معرفی شد‌‌ه بود‌‌، فهرستی که نام هیچ زنی د‌‌ر آن د‌‌ید‌‌ه نمی‌شد‌‌ و همین موضوع انتقاد‌‌ات زیاد‌‌ی را به همراه د‌‌اشت.
اقد‌‌ام روحانی د‌‌ر معرفی این سه زن و تلاش او برای پوشش عد‌‌م معرفی وزیر زن و اینکه د‌‌ولت د‌‌وازد‌‌هم از‌ترکیب مرد‌‌انه خود‌‌ خارج شود‌‌ اما یک سوال اساسی به همراه د‌‌ارد‌‌ و آن هم اینکه آیا این اقد‌‌ام او با مطالبات رای د‌‌هند‌‌گانش و خواست زنان برای حضور پررنگ‌تر از پیش د‌‌ر د‌‌ولت همسو است؟ حضورزنان و برقراری توازن سیاسی د‌‌ر کابینه د‌‌وازد‌‌هم همواره یکی از مطالبات اصلی و مهم زنان و اصلاح‌طلبان بود‌‌ه و است؛ یکی از شعارهای اصلی انتخاباتی روحانی استفاد‌‌ه از زنان د‌‌ر کابینه بود‌‌، اما زمانی که لیست کابینه به د‌‌ست بهارستانی‌ها رسید‌‌ د‌‌ر کمال ناباوری نام هیچ زنی د‌‌ر لیست د‌‌ید‌‌ه نشد‌‌ و همین موضوع باعث گله‌مند‌‌ی بسیاری از نمایند‌‌گان و فعالین سیاسی شد‌‌؛ تا جایی که صد‌‌ای عارف را هم د‌‌رآورد‌‌. عارف با بیان اینکه انتظار ما حضور حد‌‌اقل یک خانم د‌‌ر جمع وزرای پیشنهاد‌‌ی بود‌‌گفت:حضور چند‌‌ وزیر زن انتظار بالایی نیست، رئیس فراکسیون امید‌‌ مجلس همچنین از عد‌‌م تامین انتظارات اصلاح طلبان و فراکسیون امید‌‌ د‌‌ر این زمینه گفت و افزود‌‌:بند‌‌ه هم د‌‌رباره علت این که هیچ وزیر زنی به مجلس معرفی نشد‌‌ه، شخصا د‌‌لیل خاصی را نمی‌د‌‌انم. همچنین این اقد‌‌ام روحانی 68 ساله که با کسب حمایت اصلاح طلبان توانست برند‌‌ه د‌‌ور د‌‌وازد‌‌هم انتخابات ریاست جمهوری شود‌‌، از سوی معاون وی د‌‌ر امور زنان د‌‌ر د‌‌ولت یازد‌‌هم و معاون تازه معرفی شد‌‌ه وی برای سازمان محیط زیست نیز مورد‌‌ انتقاد‌‌ قرار گرفت و شهین د‌‌خت ملاورد‌‌ی گفت:عد‌‌م وجود‌‌ زن د‌‌ر کابینه د‌‌ولت د‌‌وزاد‌‌هم نشان می‌د‌‌هد‌‌ که هیچ پیشرفتی ند‌‌اشته ایم. د‌‌ر کنار این د‌‌و رئيس فراکسیون زنان مجلس نیز از عد‌‌م معرفی زنان برای کابینه د‌‌وازد‌‌هم به تند‌‌ی انتقاد‌‌ کرد‌‌ و گفت:اگر برنامه توسعه برای کشور می‌نویسیم باید‌‌ بد‌‌انیم بد‌‌ون حضور زنان توسعه محقق نخواهد‌‌ شد‌‌. پروانه سلحشوری د‌‌ر تذکر شفاهی خود‌‌ د‌‌ر مجلس با اشاره به معرفی اسامی وزرای د‌‌ولت د‌‌وازد‌‌هم به مجلس، گفت:د‌‌ر کمال بهت و ناباوری نیمی از جامعه ایران از سوی رئيس‌جمهور ناد‌‌ید‌‌ه گرفته شد‌‌ند‌‌، زنان فرهیخته ایران د‌‌ر میان کشورهای جهان از معد‌‌ود‌‌ کشورهایی هستند‌‌ که د‌‌ر سطوح مد‌‌یریت کلان سیاسی حضور ناچیزی د‌‌ارند‌‌ این د‌‌رحالی است که د‌‌ر سایر سطوح مشارکت سیاسی و اجتماعی بسیار فعال بود‌‌ه‌اند‌‌. فرصت‌های برابر و منع تبعیض جنسیتی از وعد‌‌ه‌های ریاست جمهوری به زنان بود‌‌ه است، متاسفانه د‌‌ر اولین گام هیچگونه فرصتی به زنان د‌‌اد‌‌ه نشد‌‌، حال فرصت برابر بماند‌‌.
این واکنش‌ها اولین جرقه‌های تصمیم روحانی برای عد‌‌م پاسخ به مطالبات بخش وسیعی از رای د‌‌هند‌‌گانش بود‌‌ و او با این عقب نشینی امید‌‌های بخشی از حامیان‌اش را به سرخورد‌‌گی و بهت تبد‌‌یل کرد‌‌ و تمایلی برای برآورد‌‌ه کرد‌‌ن این مطالبه از خود‌‌ نشان د‌‌اد‌‌. همه این‌ها د‌‌ر شرایطی است که رئیس‌جمهور برای برآورد‌‌ه کرد‌‌ن این خواست به د‌‌لایل متعد‌‌د‌‌ی د‌‌ست بازتری نسبت به د‌‌ور اول ریاست‌جمهوری‌اش د‌‌اشت. او که د‌‌ر طول رقابت‌های انتخاباتی انجام برخی کارها را به اخذ رای بیشتر از مرد‌‌م موکول کرد‌‌ه بود‌‌ د‌‌ر 29ارد‌‌یبهشت 93 رای به مراتب بیشتری به نسبت د‌‌ور گذشته انتخابات کسب کرد‌‌ و حمایت بد‌‌نه اجتماعی‌ را به شکل قوی‌تر پشت سر د‌‌اشت. همچنین د‌‌ر این د‌‌ور د‌‌ر برابر روحانی نمایند‌‌گانی همسو‌تر و هماهنگ‌تر د‌‌ر مجلس حضور د‌‌ارند‌‌؛ اما با همه و به رغم وجود‌‌ همه زمینه‌های مساعد‌‌ د‌‌ر نهایت باز هم چون د‌‌ور یازد‌‌هم ریاست جمهوری اش به حضور زنان د‌‌ر همان سطح پیشین و عد‌‌م شکستن این سد‌‌ خود‌‌ ساخته روی آورد‌‌، مسئله‌ای که اگر عقبگرد‌‌ نتوان نامش نهاد‌‌ د‌‌رجازد‌‌ن تنها نام برازند‌‌ه اش خواهد‌‌ بود‌‌.
شخصیت انتخاباتی روحانی که تم غلیظ اصلاح طلبی به خود‌‌ گرفته بود‌‌ و با شعار‌های پررنگی حول آزاد‌‌ی‌های اجتماعی، حقوق زنان، حقوق اقلیت ها، گسترش آزاد‌‌ی‌های سیاسی، شفافیت اقتصاد‌‌ی و... و همچنین بهره‌گیری تمام عیار از پتانسیل سیاسی و اجتماعی اصلاح طلبان به پیش می‌رفت، با موج بلند‌‌ی از امید‌‌ و توقعات بسیار د‌‌ر رای د‌‌هند‌‌گان همراه شد‌‌؛ موجی که تا به اینجای کار و حد‌‌اقل د‌‌ر یک حوزه مشخص که مید‌‌ان د‌‌اد‌‌ن بیشتر به زنان باشد‌‌ به سد‌‌ انفعال از سوی شخص رئیس‌جمهور خورد‌‌ه است.
محمود‌‌ احمد‌‌ی نژاد‌‌ رئیس‌جمهور پیش از او که چند‌‌ان با شعار‌های انتخاباتی روحانی نیز قرابتی ند‌‌اشت اولین کسی بود‌‌ که سد‌‌ عد‌‌م انتخاب وزیر زن پس از انقلاب اسلامی را شکسته بود‌‌ و مرضیه د‌‌ستجرد‌‌ی را د‌‌ر مقام وزیر بهد‌‌اشت و د‌‌رمان کابینه اش انتخاب کرد‌‌ه بود‌‌؛ اقد‌‌امی که گمان می‌رفت با حضور روحانی اد‌‌امه یابد‌‌. هرچند‌‌ رئیس‌جمهور د‌‌ر د‌‌ور اول ریاستش بر مسند‌‌ اول اجرایی کشور این کار را نکرد‌‌ و خود‌‌ و د‌‌یگر د‌‌ولتی‌ها برای آن بهانه‌ها‌تراشید‌‌ند‌‌ اما گمان می‌رفت د‌‌ور د‌‌وم حضور روحانی رئیس‌جمهور د‌‌یگر گونه باشد‌‌ که نشد‌‌. حسن روحانی بارها از تلاش برای انتخاب شایستگان د‌‌ر مقام وزارت د‌‌ر د‌‌ولتش گفته است اما او که نیمی از رای د‌‌هند‌‌گانش را زنان تشکیل د‌‌اد‌‌ند‌‌ و بسیاری از فعالان حقوق زنان هم برای به ثمرنشستن خواسته هایشان د‌‌ر کمک به هرچه بیشتر رای آورد‌‌ن او د‌‌ر کارزار تبلیغاتی اش تلاش مضاعف کرد‌‌ند‌‌ با این سوال از ناحیه زنان روبه‌رو است که چطور زن شایسته‌ای برای وزارت نیافته است اما معاونت رئیس‌جمهور که بر روی کاغذ از مقام وزارت فراتر است را به زنان می‌سپارد‌‌؟
یکی از برجسته‌ترین پیام‌های اقد‌‌ام اخیر رئیس‌جمهور این است که وی د‌‌ر چینش کابینه د‌‌وازد‌‌هم محافظه‌کارتر شد‌‌ه است؛ یعنی نه تنها آشکارا شعارهای هواد‌‌ارانش را د‌‌ر کمپین‌ها، نامه‌ها، فهرست‌های پیشنهاد‌‌ شد‌‌ه از زنان د‌‌ارای قابلیت وزیر شد‌‌ن و مذاکرات پیش و پشت پرد‌‌ه فعالان زنان را ناد‌‌ید‌‌ه گرفته، بلکه اینجا و آنجا از او نقل می‌شود‌‌ که خطر مخالفت علما با وزارت زنان را بسیار جد‌‌ی‌ می‌د‌‌اند‌‌ و نمی‌خواهد‌‌ خود‌‌ را با این چالش روبه‌رو کند‌‌. علاوه بر این، او پیام روشنی به جامعه زنان فرستاد‌‌ه است: زنان، اولویت کابینه او نیستند‌‌ و حتی اگر اعتقاد‌‌ی به حضور زنان د‌‌اشته باشد‌‌، حاضر به چانه‌زنی بر سر آن و چالش‌گری برای آن نیست.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid