محل تبلیغ شما
شکست تابوی وزیر زن اصلاح طلب

تاریخ خبر: 1396/4/15

شکست تابوی وزیر زن اصلاح طلب

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

زنان همواره در هر جایگاهی درخشیدند. بنابراین اکنون پس از سال‌ها اثبات کارآمدی، تجربه و تخصص در مدیریت میانی و دانشگاه‌ها زمان آن فرارسیده است که زنان فرصت و شانس حضور در سطوح مدیریت عالی را پیدا کنند. بر این اساس گرچه به نقل از شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور، ‌«انتخاب وزیر زن در کابینه دوازدهم اتفاق بزرگی نیست و تابوی آن قبلا شکسته شده است.» اما احتمالا منظور او مرضیه وحیددستجردی وزیر بهداشت دولت احمدی‌نژاد باشد که از اصولگرایان است، اما انتخاب زن اصلاح‌طلب برای پوشیدن جامه وزارت هنوز اتفاق نیفتاده است. به هر رو افزایش سهم زنان در کابینه دولت و به‌کارگیری وزیر زن یکی از وعده‌های رئیس‌جمهور در انتخابات اخیر بوده است و انتظار می‌رود در کابینه آتی، زنان در سطوح عالی مدیریت فرصت حضور پیدا کنند. شایان ذکر است براساس آمارهای موجود نرخ مدیریت زنان در سطوح عالی تاکنون کمتر از ۳درصد بوده است، اما با توجه به دو برابر شدن تعداد زنان در مجلس دهم، این نرخ به ۶درصد افزایش یافته است که بیشترین شتاب را در طول سال‌های جاری با خود به همراه داشت. با این‌همه این نرخ کافی نبوده و امید می‌رود روحانی سهم بیشتری را به زنان در دولت دوازدهم اختصاص دهد.
 

زنان و گمانه‌زنی
مدتی است که از انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم و آغاز گمانه‌زنی‌ها پیرامون کابینه دوم دولت دکتر روحانی جهت تغییر و عزل و نصب‌های جدید سپری می‌شود، اما در این میان بیش از هر چیز، تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها بیشتر به انتخاب وزرای مرد در کابینه جدید محدود شده و در این مدت به‌ندرت نامی از زنان به میان آمده است. البته جز آنکه به‌تازگی شنیده شده است که دکتر روحانی می‌خواهد از شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در کابینه آتی به عنوان وزیر استفاده کند. در حقیقت گمانه‌زنی‌ها در مورد وزیر زن در کابینه دوازدهم تنها به معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور محدود شده است. در حالی‌که علاوه بر مولاوردی، کم نیستند زنان با تجربه‌ای که در دستگاه‌های میانی دولت و دانشگاه‌ها خدمت می‌کنند و کم نیستند زنانی که در تجربه، تخصص و کارآمدی در مواردی حتی از مردان نیز پیشی گرفته‌اند. به همین دلیل این ابهام به وجود می‌آید که مشکل کار کجاست؟ چرا نام هیچ زنی به عنوان وزیر احتمالی در کابینه آتی به میان نمی‌آید. آیا مساله به‌راستی تجربه و سوابق زنان در سطوح عالی مدیریت است یا مساله شناخت ناکافی نسبت به توانایی و استعداد چنین زنانی در کشور است؟ به هر رو دکتر روحانی می‌تواند در جهت مطالبات و خواست جامعه زنان از نیروهای تحصیلکرده و باتجربه زنان در کابینه خود استفاده کند. از سویی به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور سه کارگروه براي تعيين ترکيب کابينه تشکيل داده است که پيشنهادهاي خود را به روحانی ارائه کرده‌اند، اما با این‌همه باید دید سهم زنان در کابینه آتی چند درصد خواهد بود!

نه چندان بزرگ
شهیندخت مولاوردی در حاشیه جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران در مورد حضور زنان در کابینه دوازدهم عنوان کرد: باید منتظر بمانیم و ببینیم نتیجه چه می‌شود. البته ما با کسانی که تصمیم‌گیر هستند در مورد حضور زنان در کابینه بعدی رایزنی کردیم. نظر رئیس‌جمهور نیز ان‌شاءا... برای حضور زنان در کابینه مثبت است. او در مورد اینکه چه سهمیه‌ای برای حضور در کابینه در نظر گرفته شده است، گفت: راجع به سقف و کف صحبت نمی‌کنیم. پیشنهادات را دادیم و آن را تکمیل می‌کنیم و هر روز هم به گزینه‌ها و پیشنهادهای جدید می‌رسیم و آن را اعلام می‌کنیم. البته کسی که به عنوان وزیر و عضو کابینه است، باید حداقل شاخصه‌هایی را داشته باشد. معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور با بیان اینکه امیدواریم در دولت بعد وزیر زن داشته باشیم، گفت: تابوی وزیر زن قبلا شکسته شده است و نباید فکر کنیم اتفاق بزرگی می‌افتد اگر وزیر زن داشته باشیم، چون قبلا این اتفاق افتاده است.

 

زنان و وزارتخانه مطلوب
چندی پیش شهربانو امانی، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، در مورد لزوم تغییرات در برخی وزارتخانه‌ها و به‌کار‌گیری زنان در کابینه دوازدهم به ایلنا گفت: با توجه به لزوم تغییراتی در وزارت آموزش و پرورش یک زن نیز می‌تواند وزیر این وزارتخانه باشد. علاوه بر آن، زنان و جوانان می‌توانند در وزارت کشور به مطالبات مردم پاسخ دهند. البته ما در استانداری‌ها و همچنین برخی دیگر از مسئولیت‌ها شاهد حضور زنان بوده‌ایم، اما با این وجود، وزارت کشور نیازمند خانه‌‌تکانی جدید است. منتخب شورای شهر پنجم با بیان اینکه تنها یک سفیر زن در دولت یازدهم وجود دارد، یادآور شد: وزارت امورخارجه با راهبری آقای دکتر ظریف، عملکرد قابل قبولی داشته است، اما دولت یازدهم امکان حضور زنان را برای نقش‌آفرینی بیشتر در این وزارتخانه مهیا نکرده است. ما به حد کافی نیروی باتجربه در بدنه وزارت امورخارجه داریم و باید از آنها استفاده شود. وی افزود: باید تغییراتی اساسی در تیم اطلاع‌رسانی صورت بگیرد و یک خانم به عنوان سخنگوی دولت انتخاب شود و حتی می‌توان یک زن را مسئول خبرگزاری مهم دولت قرار داد.

 

آرمان

یک مطالبه جدی از دولت دوازدهم بررسی شد انتظار زنان پشت درهای کابینه

 با نزدیک شدن به زمان آغاز به کار دولت دوازدهم، شائبه انتصاب وزیران زن، از جمله مواردی است که مباحث را در میان فعالان زن و تحلیلگران به راه انداخته است. در این برهه زمانی، نه‌ تنها مجموعه زنان اصلاح‌طلب که جنبش زنان ایران نیز در روزهای انتخابات بارها بر گزینه انتصاب وزیر زن تاکید کرده‌ا‌ند. اگرچه روحانی در دولت نخست خود در سپردن کرسی‌های قدرت به زنان تا حدی امتناع ورزید، اما در وضعیت کنونی و در آستانه معرفی کابینه جدید دولت، فعالان زن تصمیم دارند با لابی‌‌گری و چانه‌زنی‌ها در سطوح بالا جایی را در مناسبات قدرت باز کنند. پیش‌بینی شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان حسن روحانی این است که «دو، سه وزیر زن برای حضور در کابینه دولت دوازدهم معرفی خواهند شد.» چندی است که در همین زمینه کمیته‌ای شکل گرفته و بناست اسامی و شاخص‌های زنان وزیر در چند روز آینده مشخص شود. 
وضعیت حضور سیاسی زنان این روزها تا حدودی رو به بهبودی نهاده، از یک‌ سو ١٨ زن راهی بهارستان شده‌اند و از دیگر سو برای نخستین‌ بار شش زن به شورای شهر تهران راه یافته‌اند. سهمیه ٣٠ درصدی زنان در سهمیه احزاب اصلاح‌طلب به رسمیت شناخته شده و دست‌کم در تهران اجرایی می‌شود. با این اوصاف امید آن می‌رود که با ازدیاد سهم خانم‌ها در سطح وزارتخانه نخستین تلاش‌ها برای روندی دموکراتیک با حضور زنان از سر گرفته شود.

 

زمینه‌های معرفی وزرای زن در کابینه

به نظر می‌رسد با انتظارات و تجربه‌ای که از دولت یازدهم وجود دارد و تفاوتی که شرایط شروع کار دولت دوازدهم با دولت یازدهم دارد، زمینه برای استفاده از زنان به‌ عنوان وزیر در کابینه دوازدهم فراهم شده است. اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و معاون حسن روحانی معتقد است زنان بسیاری در ایران می‌توانند در قامت وزارتخانه‌های مختلف قد علم کنند و تنها راه چاره اعتماد به زنان متخصص و با تجربه کشور است. او در همین زمینه از تدوین اسامی و شاخص‌های زنان وزیر در قالب کمیته‌ای به ریاست شهیندخت مولاوردی خبر داده است. اسامی و شاخص‌ها به گفته او در روزهای منتهی به معرفی کابینه جدید مشخص خواهد شد. از سوی دیگر، شهیندخت مولاوردی نیز در پاسخ به اینکه چند وزیر خانم در دولت دوازدهم حضور خواهند داشت، گفته که این مسئله به تصمیم رئیس‌جمهوری و رای نهایی مجلس بستگی دارد. وی اذعان می‌کند که پیش‌بینی ما معرفی دو، سه خانم است و برای آن تلاش می‌کنیم.
 

رئیس‌جمهوری باید جلوی تخریب زنان مسئول را بگیرد
حضور زنان اصلاح‌طلب در مجلس دهم دستاوردهای مثبتی داشته که از جمله آن می‌توان به لابی آنها برای معرفی زنان توانمند جهت حضور در بخش‌های مختلف دولت اشاره کرد. اگر چه نقدها به عملکرد زنان مجلس کم نیست اما در کنار آن گفت‌وگو هم می‌کنند و پای برخی مسائل به‌ خوبی ایستاده‌اند. پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس دهم در این مورد می‌گوید: تجربه حضور زنان در سمت‌ها نشان داده که آنها از سوی نهادهای مختلف به‌ شدت زیر ضرب قرار گرفته و همه‌ جانبه نقد می‌شوند. دولت سوای تلاش برای ورود زنان وزیر به کابینه باید به فکر آن باشد که این مسئله را حل کند. نمونه این ماجرا حضور توانمند زهرا احمدی‌پور در ریاست سازمان میراث فرهنگی است که با موجی از نقدها و تخریب‌ها همراه شد. بنابراین هزینه پذیرش مسئولیت سیاسی در میان زنان باید کاسته شود و این مهم اتفاق نخواهد افتاد مگر این که شخص رئیس‌جمهوری در این زمینه ورود کند. وی می‌گوید: درباره خانم مولاوردی نیز شاهد تلاش فراوان ایشان بودیم و در مقابل تخریب ایشان از سوی گروه‌های مختلف که واقعا در جاهایی از کار هزینه‌بر می‌شد.

سلحشوری تاکید می‌کند برخی وزارتخانه‌ها از جمله وزارت آموزش عالی و آموزش‌ و پرورش، کار و رفاه اجتماعی و بهداشت از جمله وزارتخانه‌هایی هستند که امکان یافتن وزیر زن باتجربه و متخصص در ‌آن امکان‌پذیر است. اشرف بروجردی علاوه بر اینها به گزینه وزارت ارشاد نیز اشاره کرده و امیدوار است نتیجه کمیته ویژه بررسی وزرای زن به‌ زودی اعلام شود تا هم اسامی مشخص شوند و هم لابی برای حضور آنها در کابینه در دستور کار قرار گیرد. سلحشوری در همین زمینه به نقش موثر مولاوردی اشاره کرده و این که «امیدواریم ایشان یا در همان سمت بمانند یا حسب تجربه‌های به‌ دست‌ آمده در سال‌های اخیر به‌ عنوان یکی از گزینه‌های وزارت مطرح شوند.» از سوی دیگر، طیبه سیاوشی، نایب‌رئیس فراکسیون زنان مجلس نیز بر این اعتقاد است: باید واقع‌بین باشیم و برای وزارتخانه‌هایی که زنان متخصص داریم افرادی را معرفی کنیم. برای نمونه در وزارت امور خارجه‌ای که سرتاپا ساختاری مردانه دارد، چطور می‌شود از انتصاب وزیر زن سخن گفت؟ اما در این مورد خاص باید به سمتی برویم که جناب وزیر نیم‌نگاه مثبتی به حضور زنان در سفارتخانه‌ها داشته باشد. نه این که یک سفیر زن منتصب کنیم و به‌ کل ماجرای توانمندسازی زنان در سطوح مختلف وزارت امور خارجه به فراموشی سپرده شود.
 

نظر روحانی برای حضور زنان در کابینه مثبت است
از سوی دیگر، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امیدواریم در دولت بعد وزیر زن داشته باشیم، می‌گوید: تابوی وزیر زن قبلا شکسته شده است و نباید فکر کنیم اتفاق بزرگی می‌افتد اگر وزیر زن داشته باشیم چون قبلا این اتفاق افتاده است. شهیندخت مولاوردی در حاشیه جلسه هیات دولت در مورد حضور زنان در کابینه دوازدهم عنوان کرد: باید منتظر بمانیم ببینیم نتیجه چه می‌شود. البته ما با کسانی که تصمیم‌گیر هستند در مورد حضور زنان در کابینه بعدی رایزنی کردیم نظر رئیس‌جمهوری هم برای حضور زنان در کابینه مثبت است. او در مورد اینکه چه سهمیه‌ای برای حضور در کابینه در نظر گرفته شده است، بیان کرد: راجع به سقف و کف صحبت نمی‌کنیم. پیشنهادات را دادیم و آن را تکمیل می‌کنیم و هر روز هم به گزینه‌ها و پیشنهادهای جدید می‌رسیم و آن را اعلام می‌کنیم. البته کسی که به عنوان وزیر و عضو کابینه است، باید حداقل شاخصه‌هایی را داشته باشد. معاون امور زنان و خانواده معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری گفت: پیش‌بینی ما معرفی دو یا سه وزیر خانم برای حضور در کابینه دولت دوازدهم است.

 

به حضور زنان در عرصه مدیریتی توجه شود
یک عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز گفته که ‌باید به حضور زنان و جوانان در عرصه‌های مختلف مدیریتی از جمله کابینه دولت دوازدهم و شهرداری آینده توجه شود. ژاله فرامرزیان در ارتباط با بایدهای تشکیل کابینه دوازدهم اظهار کرد: رئیس‌جمهوری منتخب دولت دوازدهم در تشکیل کابینه خود باید به شعارهایش توجه کند؛ چرا که شعارهایشان حرف‌هایی است که به واسطه آن خود را معرفی کرده و به واسطه همان رویکردها توانستند از مردم رای بگیرند. ایشان باید مدیرانی را برگزینند تا در راستای همین شعارها فعالیت کنند. وی ادامه داد: اگر مدیران دولت آتی همسو با رئیس‌جمهوری نباشند نمی‌توانند برنامه‌هایی که روحانی در نظر دارد را اجرا کنند، وقتی رئیس‌جمهوری شعار توسعه یافتگی در عرصه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و اقتصادی را مطرح کرد باید از مدیرانی استفاده کند که مدل اجرایی‌شان مبتنی بر توسعه و رشد باشد. وی با تاکید بر ضرورت حضور زنان وجوانان در کابینه دولت دوازدهم خاطر نشان کرد: استفاده از ظرفیت‌های جوانان و زنان یکی از شعارهایی بود که روحانی در راستای گردش نخبگان مطرح کرده است. استفاده از ظرفیت جوان‌ترها در عرصه مدیریت و زنان که ظرفیت قابل توجهی در حوزه‌های مدیریتی دارند و بر اساس آمارها نسبت به مردان خطای اجرایی کمتری هم داشته‌اند باید در دستور کار رئیس‌جمهوری در زمان تشکیل کابینه دوازدهم قرار بگیرد. وی تصریح کرد: حتی اگر مدیران وزرای زن در آن حدی که لازم است هنوز وجود ندارد می‌توانند از مشاوران و جمعیتی استفاده کنند که تشکیل شده از زنان باشد. حداقل در این طرح قابلیت تعمیم موضوعات به زنان وجود خواهد داشت. وی ادامه داد: من معتقدم که روحانی اگر موفق شود مدل مناسبی برای تحقق حضور زنان در عرصه‌های مدیریت پیش‌بینی کند یک توفیق متفاوتی نسبت به دولت‌های دیگر به دست می‌آورد. در این میان سرمایه اجتماعی کشور که احساس می‌کند که طی این سالها نادیده گرفته شده است احساس رضایت می‌کند.

 

دولت دوازدهم توجه به زنان را استمرار بخشد
توجه به زنان و به کارگیری آنان در سمت‌های اجرایی در دوره ریاست‌جمهوری حسن روحانی امری مشهود است. سهیلا جلودارزاده، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در این مورد معتقد است: در دولت یازدهم نگاه ویژه به حوزه بانوان بود و تعداد قابل توجهی از این قشر در پست‌های مختلف مدیریتی بکارگیری شد و امیدواریم دولت دوازدهم نیز همچنان این موضوع را ادامه دهد. این عضو اصلاح‌طلب مجلس افزود: روحانی در دولت یازدهم تابوهای زیادی را شکسته است و انتظار می‌رود در دولت دوازدهم هم با انتخاب وزرای زن، توجه ویژه دولت به زنان را نشان دهد. وی اظهار کرد انتظار داریم دولت آقای روحانی که موانع رشد و پیشرفت را در بخش‌های مختلف برداشته است، حضور زنان به عنوان وزیر در کابینه را نیز جدی بگیرند.

جلودارزاده تصریح کرد: در ایران بانوان توانمند و دارای قابلیت‌های فراوانی وجود دارد که دولت می‌تواند با انتخاب این افراد،‌ اتهاماتی که به نظام وارد می‌کنند را کنار بزند. وی ادامه داد: رایزنی‌ها و گمانه‌زنی‌های فراوانی برای انتخاب برخی زنان توانمند به عنوان وزیر در کابینه دولت دوازدهم انجام شده است و ما نمایندگان مجلس نیز حتما برای این موضوع تلاش جدی انجام خواهیم داد. جلودارزاده اضافه کرد: حتما از معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری برای حمایت بیشتر از بانوان جهت حضور وزرای زن در کابینه دولت دوازدهم حمایت خواهیم کرد. وی تاکید کرد: به صورت رسمی و غیررسمی بانوانی که در دستگاه‌های اجرایی کشور مشغول به فعالیت هستند، بخاطر توانمندی‌های که دارند می‌توانند به عنوان وزیر در کابینه دولت دوازدهم باشند که امید است دولت این نگاه را به بانوان داشته باشد. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: چون دولت یازدهم در چهار سال گذشته نگاه ویژه ای به حوزه بانوان داشته باشد این انتظار می رود که در دولت دوازدهم نیز انتخاب بانوان در پست های مدیریتی همچنان استمرار داشته باشد.

ابتکار

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid