محل تبلیغ شما
دانه‌پاشی و علوفه‌ریزی در زیستگاه‌های حیوانات و پرندگان

تاریخ خبر: 1395/11/12

دانه‌پاشی و علوفه‌ریزی در زیستگاه‌های حیوانات و پرندگان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

دانه‌پاشی و علوفه‌ریزی در زیستگاه‌های ایلام توسط 8 تیم

 

 

معاون حفاظت محیط‌زیست ایلام گفت: از امروز توزیع دانه و علوفه در زیستگاه‌هایحیات‌وحش استان به‌منظور تغذیه حیات‌وحش با تداوم بارش برف انجام می‌شود

«غلامرضا ابدالی» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: توزیع دانه و علوفه در نقاط کوهستانی و برف‌گیری چون «مانشت»، «قلارنگ» و ارتفاعات استان برای تغذیه پرندگان و علف‌خوران از امروز به بعد انجام می‌شود.

وی بابیان این‌که از امروز به بعد توزیع دانه و علوفه در زیستگاه‌های حیات‌وحش استان به‌منظور تغذیه حیات‌وحش با تداوم بارش برف انجام می‌شود، افزود: 8 تیم 5 نفره متشکل از محیط‌بانان در همه مناطق برف‌گیر استان در حالت آماده‌باش قرار دارند و نسبت به توزیع دانه و علوفه در زیستگاه‌های حیات‌وحش اقدام می‌کنند.

ابدالی تصریح کرد: این تغذیه‌دستی در مناطق به برفی که دارای پراکنش و جمعیت بیشتری از حیات‌وحش علف‌خوار و پرندگان هستند انجام می‌شود و تا زمانی که برف‌ها ذوب شوند، این روند ادامه دارد.

در روزهای برفی با هماهنگی محیط زیست برای پرندگان دانه‌پاشی کنید

 

 

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه از مردم خواست در روزهای برفی، هرگونه دانه‌پاشی برای پرندگان را با محیط زست در میان بگذارند.

بهادر چراغی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به بارش برف و پوشیده شدن بخشی از سطح زمین، از دانه‌پاشی محیط زیست برای پرندگان در نقاط مختلف استان خبر داد.

وی گفت: در تمام نقاطی که حضور پرندگان و خصوصا پرندگان مهاجر زیاد است، کار دانه‌پاشی انجام شده که عمدتا در مناطق سردسیر استان بوده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه یادآوری کرد: فعلا شرایط چندان نامناسب نیست، اما اگر کمبودی برای علوفه چارپایان نیز وجود داشته باشد، توزیع علوفه را هم انجام خواهیم داد.

به گفته چراغی، در چنین روزهایی که مواد غذایی کم می‌شود، پرندگان، چارپایان و پستانداران به نزدیکی مناطق مسکونی می‌آیند که از مردم انتظار می‌رود میزبان خوبی برای آنها باشند.

وی با بیان اینکه بسیاری از این حیوانات به حاشیه جاده‌ها نزدیک می‌شوند، از رانندگان نیز خواست هنگام رانندگی مراقب باشند که حیوانات را زیر چرخ خودرو نگیرند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه از مردم خواست بدون هماهنگی با محیط زیست برای پرندگان دانه‌پاشی انجام ندهند، زیرا بلافاصله در نقاطی که دانه پاشی انجام می‌شود و پرندگان تجمع می‌کنند، حضور شکارچیان را داریم.

چراغی همچنین از افزایش نظارت‌ها در مناطق تحت مدیریت محیط زیست در روزهای برفی خبر داد، چرا که در این روزها حیوانات به مناطق مسکونی نزدیک‌تر می‌شوند.

ه حیوانات بی‌سرپرست غذا بدهیم؟

 

 

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تنها در شرایط هوایی سرد و یخبندان می‌توان به گربه‌ها، سگ‌ها و پرندگان غذا داد، گفت: فراهم کردن غذا برای گربه‌ها و در دسترس بودن زباله‌ها باعث گسترش موش‌های تهران شده است.

همیشه تعدادی پرنده در کنار پنجره تحریریه جمع می‌شوند ریختن باقیمانده غذاها در کنار پنجره، کاری است که هرازگاهی همکارانم انجام می‌دهند به دو نیت؛ که هم پرنده‌ها را سیر کنند و هم باقیمانده غذایشان حیف و میل نشود. نیت کاملا خیرخواهانه است. این روند کند ادامه داشت تا اینکه یک روز یکی از همکارانم، با یک کیسه گندم پا به اداره گذاشت از وقتی که هر روز بعدازظهرها برای پرنده ها گندم می‌ریزد تعداد پرندگانی که لب پنجره جمع می‌شوند بیش‌تر شده و هر روز حتما سری به پنجره اتاق اداره می‌زنند.

 

پیش‌از این در پارک لاله خانم و آقای میانسالی را دیده بودم که با سطل‌های غذا سراغ گربه‌های پارک می‌آیند، فقط چند دقیقه کافی بود تا تقریبا تمام گربه‌های پارک برای گرفتن جیره خود در اطراف این مرد و زن جمع شوند.

قبلا هم تعدادی از دوستان هم سن و سالم را دیده بودم که وقتی در محوطه‌ای باز نشسته و مشغول غذا خوردن هستیم بخشی از غذای خود را به گربه‌ای که در کنار ما پرسه می‌زند، می‌دهند. حتما شما هم هر روزه در سطح شهر، در پارک ها و بوستان‌ها، در کوچه و محله‌هایتان افرادی را می‌بینید که مشغول غذا دادن به سگ‌ها و گربه‌های بی‌سرپرست هستند یا اینکه خود شما جزو همین شهروندان مهربانی محسوب می‌شوید که در اوقات مختلف برای سگ و گربه‌ها غذا تهیه می‌کنید یا باقیمانده غذاهایتان را برای این حیوانات می‌ریزید یا اینکه همیشه تکه‌های باقیمانده از نان یا برنج را لب پنجره خانه یا محل کارتان برای سیر شدن پرندگان قرار می‌دهید و رفته رفته محل حضور شما تبدیل به پاتوق این حیوانات می‌شود.

بدیهی است در زمان‌هایی که هوا رو به سردی می‌گذارد شهروندان بیش‌تری بر خود لازم می‌بینند که به فکر غذا دادن به حیوانات بی‌سرپرست باشند با این وجود صدای دیگری به گوش می‌رسد که این همه مهربانی و دلسوزی انسان برای حیوانات را تایید نمی‌کند.

در این‌باره، محمد درویش مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه نگاه کارشناسی در این زمینه آن است که تلاش کنیم تا حیات وحش، حیات وحش باقی بماند، اظهار کرد: نباید با عملکردهایمان کاری کنیم که حیات وحش اهلی شوند و آنها بیش از حد به انسان‌ها اعتماد کنند و مطمئن شوند؛ کسی هست که برای آنها غذا تامین کند، چون این موضوع باعث می‌شود تاب‌آوری حیوانات در برابر شرایط سخت کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه هم پرندگان و هم سگ‌ها و گربه‌ها تحت تاثیر این رفتار شهروندان قرار می‌گیرند، گفت: غذا و آب دادن به حیوانات به تدریج باعث می‌شود آنها در معرض آسیب‌های جدی‌تری قرار بگیرند. کاری که می‌تواند با اخلاق محیط زیستی سازگارتر باشد آنست که در صورتی که هموطنان ما با حیوان مجروحی روبه‌رو می‌شوند اقدامی برای بهبود وضعیت آن انجام دهند، یا در شرایط یخبندان و سرمای شدید که امکان پیدا کردن غذا وجود نداشت و حیوانات نمی‌توانستند از پوشش گیاهی و برگ‌ها تغذیه کنند و منابع آبی یخ زده بود  و حیوانات نمی‌توانستند آب بخورند؛ شهروندان در این شرایط می‌توانند یخ منابع آبی را بشکنند و آبشخورهای موقت ایجاد کنند یا علوفه دستی یا غذا بریزند.

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: این اقدامات تنها باید در شرایط سخت آب و هوایی که حیوانات در آستانه شرایط بحرانی قرار دارند، اتفاق بیافتد، در غیر این صورت بهتر است اجازه دهند حیوانات به تدریج با شرایط سخت پیرامون خود سازگار شوند. نباید حیوانات را شرطی بکنیم و کاری کنیم که آنها از تلاش برای بهبود وضعیت خود فاصله بگیرند.

به گفته درویش، دلیل اینکه در شهر تهران موش‌ها در حال گسترش هستند آنست که برای گربه‌ها انگیزه ایجاد نکرده‌ایم تا به دنبال گرفتن موش‌ها باشند. چون ما برای گربه‌ها غذا فراهم می‌کنیم. از سوی دیگر زباله‌ها هم در دسترس این حیوانات قرار دارد. همه اینها باعث می‌شود که گربه‌ها انگیزه لازم برای گرفتن موش نداشته باشند که این موضوع می‌تواند خسارتی به اکوسیستم وارد کند. 

به پرنده‌ها تنها در شرایط یخبندان غذا بدهید

وی در پایان اظهار کرد: به پرنده‌ها باید تنها در شرایطی که هوا به شدت سرد و یخبندان است و غذایی در اختیار ندارند به اندازه محدود غذا داده شود یا آب در اختیار آنها قرار گیرد و این موضوع نباید به شکل یک رویه درآید. تا زمانیکه آب یخ نزده و حیوانات از جمله پرنده‌ها می‌توانند غذای خود را تامین کنند غذا دادن به آنها درست نیست و باید شرایطی باشد که حیوانات، خود بتوانند این شرایط سخت را کنترل و مدیریت کنند.

در سرما با حیات‌وحش مهربان باشیم

 

 

معاون پایش و نظارت محیط‌زیست ایلام، از مردم خواست تا به حیات‌وحشی که در بارندگی برف و سرما به حاشیه روستاها و شهرها کوچ می‌کنند با مهربانی رفتار کنند

«علی‌طاهر سارایی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: با توجه به بارش باران، برودت هوا و بارش برف در ارتفاعات، احتمال پناه آوردن پرندگان و حیات‌وحش به‌علت سرما و کمبود مواد غذایی به سمت حاشیه شهرها به‌ویژه روستاها وجود دارد، از این‌رو از مردم درخواست داریم با مهربانی با حیات‌وحش رفتار کنند.

وی با بیان این‌که در فصل سرما دانه‌پاشی و علوفه‌دستی برای حیات‌وحش ایلام پیش‌بینی‌شده است، افزود: با شروع فصل سرما و پراکندگی گونه‌های جانوری در استان ایلام اداره‌کل محیط‌زیست استان در خصوص حفاظت و نگهداری از زیست‌بوم‌های جانوری فعالیت‌های خود را دوچندان کرده است.

سارایی با اشاره به این‌که استان ایلام با داشتن 194 گونه پرنده و 34 گونه پستاندار یکی از استان‌های شاخص در زمینهٔ حیات‌وحش در استان‌های کشور است، خاطرنشان کرد: زیست‌بوم استان ایلام دارای اهمیت بسیاری است به‌اندازه‌ای که حفاظت و نگهداری از آن می‌تواند این میراث گران‌بها را برای نسل آینده حفظ و نگهداری کند.

معاون پایش و نظارت محیط‌زیست ایلام تصریح کرد: از هم‌استانی‌ها درخواست می‌شود در صورتی‌که حیات‌وحش و گونه‌های از پرندگان یا حیوانات بر اثر گرسنگی به مراکز مسکونی مراجعه کردند حتماً مراتب را از طریق شماره تلفن 1540 و یا ادارات تابعه محیط‌زیست در شهرستان‌ها گزارش دهند.

وی ادامه داد: مردم هم می‌توانند محیط‌بانان دلسوزی بوده و نقش تأثیرگذاری در حفظ گنجینه‌های حیات‌وحش در استان ایلام باشند.

سارایی بابیان این‌که حیوانات در فصل سرما جهت رفع نیازهای حیاتی به مناطق مسکونی نزدیک می‌شوند و هیچ خطری برای انسان ندارند، یادآور شد: جانوران در فصل سرما به‌علت نزدیکی به جوامع شهری آسیب‌پذیر هستند و ما نباید از این فرصت سوءاستفاده کنیم، چون آنان به ما پناه آورده‌اند.

 

دانه پاشی بر روی تلابهای یخ بسته مهاباد 
سرویس آذربایجان غربی- رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد از دانه پاشی بر روی تلابهای یخ بسته این شهرستان توسط دوستداران محیط زیست وتشکل های زیست محیطی شهرستان مهاباد خبر داد.

به گزارش کردپرس، کامران حسینی روز دوشنبه (6دیماه) در جمع خبرنگاران گفت: بارش برف، برودت هوا و سرمای شدید در چند روز گذشته باعث یخ زدن سطح تالاب کانی برازان یکی از مهمترین زیستگاهها و استراحتگاه های انواع پرندگان در شمال غرب کشور  و سایر تالابهای شهرستان مهاباد گردیده است.
وی افزود:  با یخ سته شدن سطح این  تلابها،  غالب پرندگان مهاجر به صورت دسته جمعی از تالابها مهاباد به مناطق جنوبی ایران کوچ کردند و در این میان بعضی از گونه های مهاجر و  بومی منطقه  مانند چنگر و حاجی لک لک ماندگار  و مابقی زمستان را تا گذر چنین شرایطی در رودخانه مهاباد ، دریاچه سد مهاباد و مناطقی از زیستگاه ها که یخ نبسته اند سپری می کنند.
حسینی اظهار داشت: حیات وحش خصوصاً پرندگان در شرایط پیش آمده نیازمند حمایت و توجه بیشتر حاشیه نشینان ، روستاییان و دوست داران محیط زیست هستند.
وی افزود:با به وجود آمدن این شرایط تشکل های زیست محیطی و دوستداران محیط زیست بهدانه پاشی در تالابهای کانی برازان و یوسف کند اقدام کردند.
حسینی ضمن تقدیر و تشکر از این اقدام تشکل ها و فعالان محیط زیست از تمامی دوستداران و بخصوص اهالی روستاهای همجوار و حاشیه تالاب های این شهرستان درخواست کرد: در این مدت و در شرایط بحرانی بوجود آمده و احتمال اینکه حیات وحش با کمبود مواد غذایی مواجه گردند و به رودخانه ها و مراکز مسکونی و روستاها پناه بیاورند بیش از پیش آنها را مورد حمایت خویش قرار دهند و با توجه به ممنوعیت هرگونه شکار از شکار حیات وحش خصوصاً پرندگان بپرهیزند.
  پناهگاه حیات وحش تالاب بین المللی کانی برازان با مساحت  927 هکتار در 35 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده و از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری (سایت پرنده نگری مرحوم امیر ارسلان پیروتی)  در ایران معرفی شده است.


رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نقده گفت: جمعی از دوستداران محیط زیست این شهرستان در این روزهای سرد و برفی به یاری پرندگان مهاجر شتافته و حاشیه تالاب سولدوز را دانه پاشی کردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرامرز سفری اظهار داشت: با توجه به بارش سنگین برف و یخ بستن کلیه زیستگاه های آبی و تالاب های این شهرستان و احتمال گرسنه ماندن و تلف شدن پرندگان مهاجر و بومی این تالاب ها، اداره حفاظت محیط زیست نقده با همکاری تشکل های زیست محیطی این شهرستان اقدام به پخش دانه برای تغذیه پرندگان و سایر وحوش کرده است.


وی با اشاره به یخ بستن بیشتر قسمت های تالاب سولدوز اضافه کرد: در مرحله اول این دانه پاشی، بیش از 300 کیلوگرم گندم و سایر حبوبات در حاشیه این تالاب و در محل های مناسب برای استفاده پرندگان پخش شد.
 وی اظهار کرد: دانه پاشی و پخش مواد غذایی برای پرندگان و سایر حیوانات وحشی در روزهای برفی و سرد فصل زمستان می تواند تاثیر بسیار مهمی در حفظ و کمک به ادامه حیات وحوش و جلوگیری از مهاجرت پرندگان بومی به دیگر مناطق داشته باشد.
 رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نقده از شهروندان و به ویژه از روستاییان خواست در این روزهای سرد زمستانی با پخش کردن دانه و سایر مواد غذایی در حاشیه روستاها به زنده ماندن پرندگان و دیگر حیوانات وحشی کمک کنند.
 حسینی از شکارچیان نیز خواست در این روزها که پرندگان با کمبود مواد غذایی مواجه هستند، از شکار بی رویه آنها در حاشیه رودخانه و مناطق حفاظت نشده خودداری کنند.
 وی از شهروندان و اعضای دیگر تشکل های مردمی خواست تا در صورت تمایل در حفظ حیات وحش و پخش دانه و مواد غذایی در تالاب ها و حاشیه رودخانه ها اداره حفاظت محیط زیست را یاری رسانند.
 بارش سنگین برف و سرمای شدید باعث یخ بستن تالاب های سواحل جنوب پارک ملی دریاچه ارومیه شده است که این امر موجب شده تا پرندگان برای تهیه غذا به حاشیه شهرها و روستاها هجوم آورند.
براساس این گزارش تالاب سولدوز در فاصله 25 کیلومتری شهرستان نقده قرار دارد و در سال 13800 احیا شده و هم اکنون وضعیت مطلوب زیستگاهی این تالاب سبب مهاجرت و حضور بسیاری از پرندگان آبزی و کنار آبزی و همچنین آبزیان و جانوران دیگر شده است.
در شهرستان نقده هفت تالاب فصلی و دائمی وجود دارد که سالانه بیش از 100 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی در آن زندگی می کنند که از این تعداد، تالاب های درگه سنگی، حسنلو و یادگارلو جزو تالاب های بین المللی هستند.
شهرستان نقده با 1211 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.

منبع: ایرنا

دانه پاشی برای پرندگان تالاب در چالدران + فیلم

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز آذربایجان غربی، یخ زدن تالاب ها در پی کاهش شدید دمای هوا در شهرستان چالدران طبیعت دوستان را به سوی تالاب های چالدران روانه کرد.

فعالان محیط زیست شهرستان چالدران با 100 کیلو دانه و غذای پرندگان حمایت خود را از محیط زیست شهرستان خود اعلام کردند.

 طرح دانه پاشی برای پرندگان در تالاب های روستاهای زاویه سفلی،خان گل، پیراحمد، ناور، بارون و قوری گل هم اجرا می شود.

 تالاب های شهرستان چالدران در مجموع هزار و 100 هکتار وسعت دارند.

 

زیستگاه های پرندگان در ارومیه دانه پاشی شد

ارومیه- ایرنا- رئیس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و کمبود غذا و دانه در محیط طبیعی، زیستگاه های پرندگان وحشی در ارومیه دانه پاشی شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

امید یوسفی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عملیات دانه پاشی در زیستگاه های محیط زیست شهرستان ارومیه در مدت یک روز توسط یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان و تشکل های زیست محیطی انجام شد. 
وی اظهار کرد: در این عملیات بیش از یک تن دانه گندم مورد استفاده پرندگان در پارک های شهر ارومیه از جمله پارک ائللر باغی، پارک تخم مرغی، چندین پارک در منطقه 3 شهرداری ارومیه و باغ رضوان پخش شد.
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: عملیات دانه پاشی برای پرندگان فردا یکشنبه و در صورت مساعد شدن وضعیت جاده ها و راه های استان در اطراف تالاب ها و زیستگاه های آبی پرندگان در خارج از شهر ارومیه نیز صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه دانه پاشی در زیستگاه های پرندگان وحشی در روزهای سرد سال که با بارش برف و یخبندان نیز همراه است، امری ضروری محسوب می شود، گفت: این اقدام موجب تغذیه پرندگان وحشی و جلوگیری به موقع از تلف شدن بر اثر سرما و یا شکار آنها می شود. 
وی ادامه داد: با دانه پاشی زیستگاه های طبیعی در شهر همچنین از مهاجرت پرندگان وحشی از شهر جلوگیری می شود. 
یوسفی افزود: دانه پاشی زیستگاه های طبیعی در روزهای آینده و تا پایان فصل سرما و یخبندان ادامه خواهد یافت. 
به گزارش ایرنا، شهرستان ارومیه زیستگاه گونه های مختلف پرندگان وحشی از جمله کبک، کبوتر، کبک چیل، سهره، چکاوک، قمری و پرندگان شکاری است.
پارک ملی دریاچه ارومیه از مهمترین زیستگاه های آبی آذربایجان غربی است. 

 

وی با بیان اینکه دوستداران محیط زیست در مهاباد تالاب کانی برازان را دانه پاشی کردند

مهاباد- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: با همکاری دوستداران محیط زیست این شهرستان بیش از 3.5 تن گندم و سایر غلات در حاشیه تالاب بین المللی کانی برازان برای پرندگان دانه پاشی شد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کامران حسینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این حرکت ابتکاری 120 نفر از دوستداران محیط زیست مهاباد حضور داشتند.
وی اضافه کرد: با همکاری انجمن های زیست محیطی این شهرستان برای جمع آوری گندم و دانه پرندگان علاوه بر این اداره سه مکان دیگر از جمله میدان فلسطین، روستای خورخوره و روستای قره داغ تعیین شده بود. 
رئیس حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: گندم های جمع آوری شده با استفاده از یک دستگاه کامیون به حاشیه تالاب منتقل و توسط اعضای انجمن های زیست محیطی این شهرستان دانه پاشی شد.
حسینی افزود: دوستداران محیط زیست این شهرستان با استفاده از دو دستگاه اتوبوس و هشت دستگاه خودروی سواری صبح امروز به حاشیه تالاب منتقل شدند تا عملیات دانه پاشی را در این تالاب انجام دهند.
 وی اضافه کرد: به علت برودت هوا و بارش برف قسمت های زیادی از سطح تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد دچار یخ زدگی شده و به همین خاطر پرندگان بومی و مهاجر تازه رسیده به این تالاب با کمبود مواد غذایی مواجه هستند.
 وی از اهالی روستاهای همجوار تالاب های این شهرستان نیز خواست که در این مدت که پرندگان و سایر حیوانات وحشی با کمبود مواد غذایی مواجه هستند دانه و علوفه اضافی خود را در حاشیه روستا و برای استفاده پرندگان و سایر حیوانات وحشی قرار دهند.
تالاب بین المللی کانی برازان با وسعتی افزون بر 927 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده و از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است. 
شهرستان مهاباد با داشتن دو تالاب بین المللی کانی برازان و قوپی باباعلی و تالاب های فصلی حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق همه ساله در فصول بهار و پاییز پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر است.
 طی روزهای اخیر در پی یک سامانه بارشی در آذربایجان غربی و بارش برف موجی از سرما منطقه را فرا گرفته و موجب یخ بستن سطح تالاب ها و لغزندگی جاده ها شده است.
مهاباد با 215 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.

دانه پاشی دوستداران حیات وحش برای پرندگان در ارومیه

 

این زمستان، هوای پرندگان را داشته باشید

 

 

 

 

زمستان سرد از راه رسیده و شرایط برای پرندگان شهرمان سخت شده است. در سوز و سرمای زمستان خیلی از پرنده هایی که اطرافمان زندگی می کنند، بی غذا میمانند؛ کاری که می توانیم انجام دهیم گاها با قرار دادن تکه های نان و باقیمانده غذای خود را در مکانی از حیاط، بالکن و یا پشت بام خود و یا ساختن آشیانه ای چوبی در مکانی خلوت و یا روی شاخه درختان پرندگان را در این روزها ی سرد حمایت کنیم.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی؛ با توجه به بارشهای اخیر در سطح استان و همچنین سرمای شدید و یخ زدگی بسیاری از مناطقی که از جمله اصلی ترین بهترین منابع تامین غذای پرندگان بشمار می رفت و جهت جلوگیری از تلف شدن احتمالی و دست جمعی پرندگان به لحاظ عدم پیدا کردن غذای مورد نیاز، اداره نظارت برامور حیات وحش اداره کل وحفاظت محیط زیست استان با همکاری تشکل خبرنگاران حافظ محیط زیست آذربایجان غربی، تشکل های زیست محیطی دیگر استان و دوستداران حیات وحش اقدام به پخش دانه برای پرندگان در سطح شهر و در معابر و پارکها کردند.

دوستداران حیات وحش در این عملیات حدودا یک تن مواد غذایی مورد استفاده پرندگان در پارک های شهر ارومیه از جمله پارک ائللر باغی، پارک تخم مرغی و پارک گوللر باغی پخش کردند.

 دانه پاشی و پخش مواد غذایی برای پرندگان و سایر حیوانات وحشی در روزهای برفی و سرد فصل زمستان می تواند تاثیر بسیار مهمی در حفظ و کمک به ادامه حیات وحوش و جلوگیری از مهاجرت پرندگان بومی به دیگر مناطق داشته باشد.

تلفات پرندگان در فصل سرما بسیار زیاد است؛ پرندگان به‌خاطر سرما تلف نمي‌شوند، بلكه سرما و يخبندان باعث كمبود غذا و نابودي حشرات مي‌شود و اين كمبود غذاست كه باعث مرگ پرندگان مي‌شود. از اين رو در فصل سرما و يخبندان، شهروندان نبايد از كمك كردن به پرندگان و حيات‌وحش غافل شوند.

زمستان می تواند زمان بسیار خوبی برای غذا دادن به پرندگان و لذت بردن از آن باشد، پس از دوستان کوچک نگهداری کنید تا بهار از راه برسد.

بیش از 17 تن علوفه و دانه برای تغذیه زمستانی وحوش و پرندگان نقاط مختلف استان ذخیره سازی شده است 

 

دانه پاشی برای پرندگان در صورت تداوم برف و سرما

 

 

 

 

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ایلام؛  معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: با توجه به بارش برف زمستانی و سرد تر شدن هوای استان به ویژه در ارتفاعات برفگیر، احتمال دانه پاشی برای پرندگان وحشی وجود دارد.

علی طاهر سارایی گفت : یک تن علوفه و دانه تاکنون در منطقه مناشت و قلارنگ توزیع شده است و اکیپ ها همچنان در منطقه حضور دارند و برای دانه پاشی امادگی دارند.

وی افزود: هم اکنون گروه های مختلفی از این اداره کل در حال بررسی وضعیت و میزان بارش برف در نقاط کوهستانی و محل زیست وحوش استان هستند.

 

استان ایلام با گستره 20 هزار کیلومتر مربع در غرب کشور دارای چهار منطقه حفاظت شده به وسعت 142 هزار هکتار، دو منطقه اثر طبیعی و ملی با یک هزار و 475 هکتار و دو منطقه شکار و تیراندازی ممنوع به گستره 368 هزار هکتار است.

استان ایلام با توجه به وجود طبیعت جنگلی، از حیث زیست و تنوع گونه های جانوری یکی از استان های غنی و برخوردار کشور به شمار می رود.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid