محل تبلیغ شما
رهبر در دانشگاه آزاد

تاریخ خبر: 1396/4/26

رهبر در دانشگاه آزاد

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

درباره تداوم تغییرات در مدیریت «میراث هاشمی رفسنجانی»

«رهبر» در دانشگاه آزاد

 

خبر اگرچه کوتاه بود ولی ساده نبود؛ در آخرین اقدام از سلسله اقدامات مسئولین جدید دانشگاه آزاد اسلامی در هرچه جناحی‌تر کردن میراث آیت الله هاشمی، فرهاد رهبر که از حامیان و مشاوران ابراهیم رئیسی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری بود به عنوان رئیس جدید این دانشگاه از سوی هیات امنا به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شد. بر این اساس،  موضوع ریاست او بر دانشگاه آزاد در اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح خواهد شد و پس از تصویب در این شورا، رسماً به‌عنوان رئیس دانشگاه آزاد منصوب می‌شود. همچنین اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد در این  جلسه تصویب کردند که فرهاد رهبر از امروز به‌عنوان سرپرست فعالیت خود را در دانشگاه آزاد آغاز کند.
جالب اینکه 4روز پیش و پس از انتشار خبر عضویت فرهاد رهبر و دو تن دیگر به عنوان اعضای جدید هیات امنا دانشگاه آزاد، رسانه‌ها گمانه هایی را در ارتباط با ریاست رهبر بر این دانشگاه مطرح کرده بودند که البته با واکنش تند علوی فاضل، سخنگوی دانشگاه آزاد روبه‌رو شد. فاضل در این ارتباط ضمن تکذیب این موضوع گفته بود: این صحبت‌ها ساخته و پرداخته برخی رسانه‌ها است و به هیچ وجه صحت ندارد و اظهار نظر خبرگزاری‌ها و افراد در این خصوص محلی از اعراب ندارد.
پیش از این و در آغاز پروژه هاشمی زدایی و جناحی کردن دانشگاه آزاد هیات امنای این دانشگاه در تاریخ سوم اردیبهشت ماه 96 با تشکیل جلسه‌ای فوق العاده، حمید میرزاده را عزل کرده و علی‌محمد نوریان را به عنوان سرپرست جایگزین میرزاده کرده بود و اکنون با گذشت کمتر از سه ماه از سرپرستی نوریان و تغییر و تحولات بسیار وی در سطوح مختلف این دانشگاه و خارج کردن جریان اعتدالی از آن جای خود را به فرهاد رهبر داده است؛ هرچند که نوریان به گفته سخنگوی دانشگاه آزاد و با تصمیم روز گذشته هیات امنا به عنوان دبیرکل هیات موسس این دانشگاه منصوب شد.
در پرونده کاری رهبر رئیس جدید دانشگاه آزاد که متولد 1338 در سمنان است معاون اقتصادی وزارت اطلاعات و ریاست سازمان مدیریت در دولت احمدی نژاد دیده می‌شود، وی همچنین در زمان رئیس دولت‌های نهم و دهم طی سال‌های 86 تا 92، به‌مدت 6 سال ریاست دانشگاه تهران را به‌عهده داشته است.
جالب‌ترین نکته در رابطه با رئیس جدید دانشگاه آزاد نه همراهی او با رئیس دولت‌های نهم و دهم در قامت معاون رئیس جمهور یا رئیس دانشگاه تهران از سوی وزارت علوم احمدی نژاد که همراهی ویژه وی با سید ابراهیم رئیسی کاندیدای اصولگرایان تندرو در انتخابات اخیر ریاست جمهوری و البته پیش از آن در قامت مشاور اقتصادی و دبیر کارگروه اقتصادی آستان قدس رضوی از خرداد ماه سال گذشته در این مجموعه است. او که برای همراهی رئیسی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری و ایستادن در برابر مسیر تدبیر و امید سر از پا نمی‌شناخت، با اینکه از سوی شورای نگهبان عضو هیات نظارت بر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در استان تهران بود، در فروردین ماه از سمت خود استعفا داد و به کمپین انتخاباتی رئیسی پیوست. همراهی او البته با رئیسی در برابر رئیس جمهور روحانی آنقدر مهم بود که وی در زمان ثبت نام مسئول آستان قدس در انتخابات در کنار رئیسی بود و پس از آن هم به عنوان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای در دست گرفتن ریاست ستاد انتخاباتی وی مطرح بود. در آن زمان هرچند که بحث‌های جدی در مورد واگذاری مسئولیت ستاد رئیسی به فرهاد رهبر مطرح شده و او که طرفدارانی از جمله طیف نزدیک به حداد عادل و جبهه پایداری داشت در نهایت ریاست را به مسعود میرکاظمی واگذار کرد و در پشت صحنه رئیسی را همراهی کرد. همراهی که با شکست در انتخابات از میان نرفت و حال با حضور قدرتمند او در دانشگاه آزاد این گمان تقویت می‌شود که منویات تندرو‌های پایداری و شعارهای انتخاباتی رئیسی را در قالبی کوچک‌تر و این بار در دانشگاه آزاد پیاده کند. از دیگر وجوه قابل توجه رهبر پیشینه او در زمان ریاستش بر دانشگاه تهران است، ریاستی که خالی از حاشیه نبود. او در طول شش سال حضور در این دانشگاه اقداماتی بسیاری در محدودیت‌های هرچه بیشتر اساتید و دانشجویان داشت که بخشی از آنها به روایت نامه سرگشاده جمعی از دانشجویان اساتید این دانشگاه در پایان حضور وی در دانشگاه تهران به این شرح است:
عدم پیشرفت علمی دانشگاه تهران و کاهش کیفیت علمی دانشگاه: ، عدم حمایت از حقوق دانشجویان ستاره دار، ادامه‌ اخراج و یا بازنشستگی اجباری اساتید برجسته، تاکید بر سیاست پولی کردن تحصیلات عالیه و پیامدهای منفی آن، عدم داشتن برنامه برای جلوگیری از فرار مغزها و کمک غیرمستقیم به گسترش این پدیده، عدم تطبیق پیشینه و سبقه کاری –امنیتی وی برای ریاست یک دانشگاه، حاکم شدن فضای امنیتی و پادگانی بر دانشگاه تهران و کوی دانشگاه تهران، اعمال گرایشهای سیاسی در انتخاب و تعیین روسا و مقامات مختلف دانشگاه و دانشکده‌ها، اعمال تفسیرهای عمدتاً خلاف قانون و خلاف آیین نامه‌های مصرح در موارد مختلف، جذب قابل تامل اساتید تازه کار و بدون رزومه و سابقه علمی قابل دفاع در گروه‌های مختلف، عدم ارتباط مناسب با دانشجویان و دیدار و برخورد مناسب با آنان، عدم گسترش مناسب امکانات رفاهی برای اساتید و دانشجویان، کاهش قابل توجه فعالیت‌های صنفی دانشجویان و ایجاد محدودیت‌هایی برای آنان و. . . .
حال باید دید رئیس جدید دانشگاه آزاد اسلامی با چنین پیشینه‌ای در ادامه مسیر خود چه بر سر دانشگاه آزاد که از درخشان‌ترین نقاط پرونده کاری آیت‌الله هاشمی است، خواهد آورد، ریاستی که نوریان راه اعمال هرچه کم حاشیه‌تر آن را زد و رهبر در ادامه با فراق بال بیشتری به پیشبرد اهداف عاری کردن دانشگاه آزاد از مسیر اعتدال گام خواهد برداشت.

 

بهار

 

میراث هاشمی به فرهاد رهبر مشاور رئیسی واگذار شد

بازگشت مدیر پادگانی به دانشگاه 

همدلی| فرهاد رهبر؛ مرد مدیریت پادگانی، همان کسی که حتی محمود احمدی‌نژاد با آن سابقه و مدیریت او را امنیتی و سیاست‌زده‌ می‌دانست، بر صدر دانشگاهی نشست که به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان شناخته‌ می‌شود. خبر تعیین سرپرست دانشگاه آزاد توسط هیات امنای این دانشگاه به همان اندازه خبر برکناری او از دانشگاه تهران برای دانشگاهیان مهم بود. شاید اگر دیروز رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از ماه‌ها انتظار مشخص‌ می‌شد هیچ کس به اندازه انتصاب فرهاد رهبر در راس دانشگاه آزاد مبهوت نمی‌شد. روزی که او داشت لوازم شخصی‌اش را از دفتر ریاست دانشگاه تهران جمع و جور‌ می‌کرد، دانشجویان آن دانشگاه آنقدر جشن و سرور داشتند که بین همدیگر شیرینی و شکلات پخش‌ می‌کردند. آنها با کسی خداحافظی می‌کردند که‌ می‌خواست مانند نظامیان لباس متحدالشکل بر تن دانشجویان کند. با همه این توصیفات انگار فقط یک دانشجو بود که تن به این تغییر نمی‌داد و آن کامران دانشجو، وزیر علوم احمدی‌نژاد بود که نامه رئیس جمهور برای برکناری رهبر را اطاعت نکرد. 
حتی احمدی‌نژاد به رهبر اعتراض کرد
خبر کوتاه و شوکه کننده بود. «فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد شد.» نام او خود به خود یادآور فضای سیاسی جامعه دولت احمدی‌نژاد است. او بهمن 86 با حکم محمدمهدی زاهدی، وزیر علوم محمود احمدی‌نژاد بر کرسی ریاست دانشگاه تهران نشست و سال 92 با این مسئولیت وداع کرد. اما تنها دوران اعتدال نبود که تهدیدی برای ادامه مدیریت رهبر بر سیستم آموزشی بود. محمود احمدی‌نژاد هم که رهبر از مدیران دوره او به حساب‌ می‌آید، سال 91 به کامران دانشجو، وزیر علوم دولت دهم نامه‌ای نوشت و از او خواست که رهبر را برکنار کند. آنچه را‌ که باعث نوشتن این نامه احمدی‌نژاد شده بود، می‌توان در لابه‌لای نوشته‌های او فهمید. احمدی‌نژاد که وزارت علومش به داشتن فضای امنیتی مشهور شده بود دلیل این دستور خود را «رویکرد سیاست‌زده، غیرعلمی و احیانا امنیتی» دانسته که به اعتقاد او ادامه این رویکرد مخرب‌ است. با این حال برکناری فرهاد رهبر به دولت بعد موکول شد. 
پادگان‌سازی از دانشگاه
کمتر کسی است که معتقد نباشد فرهاد رهبر فضای دانشگاهی را پادگانی اداره کرده است. نمود این نگاه پادگانی آنجا بود که رئیس دانشگاه تهران خواسته که برای دانشجویان مثل نیروهای نظامی یونیفرم متحدالشکلی طراحی شود. این موضوع حتی با واکنش بعضی نمایندگان کمیسیون مجلس اصول‌گرای وقت همراه شد. اما رهبر با این سخن که شان دانشگاه لباس مهمانی و عروسی نیست بر طرح خود اصرار‌ می‌کرد. با این حال دانشجویان تنها معترضان نگاه رهبر نبودند. بسیاری از اعضای هیات‌های علمی دانشگاه تهران با آغاز دوران وزارت رضا فرجی دانا، اولین وزیر علوم دولت روحانی از او خواستند فرهاد رهبر را برکنار کند. آنها در نامه گفته بودند فرهاد رهبر در سال‌های مدیریت خود بر این دانشگاه از اصول غیرعلمی استفاده کرده است. این نامه همچنین از ورود افرادی به هیات‌های علنی این دانشگاه خبر‌ می‌داد که فاقد صلاحیت علمی بودند و این در حالی بوده که رهبر دست هیات‌های علمی را برای پذیرش عضو جدید هیات‌های علمی بسته بوده است. اخراج و بازنشستگی اجباری بعضی از اساتید برجسته دانشگاه، ایجاد فضای پادگانی و خودسانسوری و اختصاص دادن بودجه به بعضی افراد برمبنای سلیقه سیاسی از دیگر اتهامات فرهاد رهبر بود. 
دانشگاه لبخند زد
چند ماه پس از آغاز کار دولت حسن روحانی در ۲۹بهمن 92، رضا فرجی دانا به 6 سال ریاست فرهاد رهبر پایان داد. خبر رفتن رهبر از دانشگاه تهران در آن روزها موجی از شادی در بین دانشجویان این دانشگاه برانگیخت. بعضی دانشجویان با اعلامیه و پلاکارد حمایت خود از دولت را نشان دادند. بعضی هم به خاطر خداحافظی رهبر از دانشگاه در بین دانشجویان شیرینی پخش کردند. گزارش‌هایی که رسانه‌ها آن روز از دانشگاه تهران منتشر می‌کردند شادی دانشجویان را منعکس‌ می‌کرد و بسیاری از دانشجویان این دانشگاه متفق‌القول بودند که وداع با رهبر همان وداع با فضای امنیتی دانشگاه است. 
وعده‌های توخالی رقیب روحانی از کجا‌ می‌آمد؟
چند ماه بعد از این برکناری، رهبر با حکم علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد عضو و نایب رئیس شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور شد. او همچنین مشاور اقتصادی ابراهیم رئیسی است که در زمان رقابت انتخاباتی با حسن روحانی جامعه فرهیختگان نسبت به وعده‌های اقتصادی او از قبیل ایجاد میلیونی اشتغال یا چند برابر کردن یارانه‌ها واکنش نشان دادند. 
پادگان‌سازی از دانشگاه آزاد؟ 
اما فارغ از این حرف‌ها چند روز پیش خبری منتشر شد که رهبر بعد از گذشت حدود 4سال به عرصه مدیریت دانشگاهی بازگشته است. این خبر هرچند در ابتدا تکذیب شد، اما دیروز شکل عملی به خود گرفت. هرچند علی‌اکبر ولایتی با ورود به دانشگاه آزاد دست به تغییراتی زده بود که نسبت به دوران مرحوم ‌هاشمی رفسنجانی تغییرات 180 درجه‌ای به حساب‌ می‌آمد، اما این انتصاب بسیار شوکه کننده بود.
جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد دیروز تصویب کرد که نام فرهاد رهبر به عنوان رئیس دانشگاه آزاد که لقب بزرگترین دانشگاه حضوری جهان را دارد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شود. حالا مانده است که شورای عالی انقلاب فرهنگی این انتصاب را تایید یا رد کند. اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی با این انتصاب موافقت کند فرهاد رهبر اولین رئیس دانشگاه آزاد بعد از درگذشت مرحوم آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی است. البته او از دیروز به جای علی‌محمد نوریان کار خود را به عنوان سرپرست در دانشگاه آزاد آغاز کرده است. نکته جالب آنکه در مورد سرپرست سه ماهه دانشگاه آزاد این است که نوریان با تعویض و تغییرات گسترده در بخش‌های مختلف دانشگاه آزاد، آن‌هم براساس میل برخی اعضای هیات امنا، دانشگاهی کاملاً مطابق میل خود را تحویل فرهاد رهبر داد. شاید نوریان فکر‌ می‌کرد، همه این تغییرات و «هاشمی‌زدایی‌ها» برای حفظ خودش است، حال اما ثابت شده که او هرچه کرده، برای تحویل و آغاز به کار بی‌جنجال و آرام مدیریت جدید دانشگاه آزاد است. در چند وقت اخیر از تغییرات و سیاست‌های دانشگاه آزاد «هاشمی‌زدایی» تعبیر شده بود. اما ظاهرا دانشگاه آزاد با این انتصاب «پادگان‌سازی» را به خود می‌بیند.

 

همدلی

 

هیئت امنای دانشگاه آزاد، فرهاد رهبر را برای ریاست دانشگاه آزاد معرفی کرد

ميراث هاشمي در دست فرهاد رهبر

: کسی که اسفند سال ٩١ محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت، مدیریت او بر دانشگاه تهران را «سیاست‌زده و غیرعلمی یا احیانا امنیتی» توصیف کرده بود، روز گذشته با رأی اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد برای ریاست این دانشگاه بزرگ به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی معرفی شد. فرهاد رهبر که در سابقه کاری خود معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات در دولت اصلاحات، ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و ریاست دانشگاه تهران در دولت احمدی‌نژاد و نایب‌رئیس شورای راهبردی نظام مالیاتی ایران در دولت روحانی را دارد و از اعضای ارشد ستاد ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری پیشین بود و در آستان قدس رضوی هم مشاور اقتصادی و دبیر کارگروه اقتصادی این مجموعه است، حالا به رزومه خود می‌تواند مسئولیت سرپرستی دانشگاه آزاد اسلامی را نیز اضافه کند.
خبر این انتصاب روز گذشته منتشر شد، با این جزئیات: جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد پیش از ظهر روز ٢٥ تیرماه با حضور اکثریت اعضا برگزار شد و اعضای هیئت‌ امنا در این جلسه به اتفاق آرا تصویب کردند که فرهاد رهبر به‌عنوان رئیس دانشگاه آزاد به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی معرفی شود، براین‌اساس، موضوع ریاست او بر دانشگاه آزاد در اولین جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مطرح خواهد شد و پس از تصویب در این شورا، رسما به‌عنوان رئیس دانشگاه آزاد منصوب می‌شود. همچنین اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد در این جلسه تصویب کردند که فرهاد رهبر از امروز به‌عنوان سرپرست فعالیت خود را در دانشگاه آزاد آغاز کند. همچنین در این جلسه از زحمات علی‌محمد نوریان در طول دوران سرپرستی‌اش در دانشگاه آزاد قدردانی شد.
بر اساس تبصره دوم ماده ١٣ اساسنامه دانشگاه آزاد، «پس از استعفا یا عزل رئیس دانشگاه هیئت امنا موظف است ضمن تعیین سرپرست برای دانشگاه، طی یک مهلت سه‌ماهه نسبت به معرفی گزینه پیشنهادی برای احراز ریاست دانشگاه به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی اقدام کنند». براین‌اساس، با توجه به برکناری حمید میرزاده، رئیس پیشین دانشگاه آزاد، از سوی هیئت امنای این دانشگاه در تاریخ سوم اردیبهشت ٩٦، هیئت امنا تا سوم مرداد امسال فرصت داشت تا گزینه خود برای تصدی ریاست‌ دانشگاه را به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی معرفی کند؛ در این بازه‌ زمانی نزدیک به سه‌ماهه، علی‌محمد نوریان به‌عنوان سرپرست، وظیفه‌ مدیریت امور دانشگاه را برعهده داشت.
موج تغییرات در دانشگاهی که به «میراث هاشمی» مشهور است، پس از فوت آیت‌الله هاشمی و در بحبوحه رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری اخیر آغاز شد. روز پنجم اردیبهشت‌ بود که خبر برکناری حمید میرزاده، سومین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، پس از عبدالله جاسبی و فرهاد دانشجو منتشر شد. میرزاده که خود از سال ٨٦ و با دعوت آیت‌الله هاشمی عضو هیئت مؤسس و هیئت امنای این دانشگاه بوده، در جلسه فوری‌ای که روز چهارم اردیبهشت از سوی شورای دانشگاه آزاد برگزار شد، از ریاست کنار گذاشته و به‌جای او علی‌محمد نوریان به‌عنوان سرپرست معرفی شد. در جلسه‌ای که منجر به تغییر میرزاده شده، محمد فرهادی، وزیر علوم و سید‌حسن هاشمی، وزیر بهداشت که ازجمله هشت عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی هستند، پیش از رأی‌گیری درباره ماندن یا کناررفتن میرزاده، جلسه را ترک کرده و تنها شش عضو این هیئت در رأی‌گیری مشارکت کردند که در این میان چهار نفر به برکناری حمید میرزاده از ریاست دانشگاه آزاد رأی دادند. همان‌موقع هم فرهاد رهبر به‌عنوان گزینه‌ای برای سرپرستی این دانشگاه مطرح شد، اما قرعه سرپرستی موقت سه‌ماهه به نام نوریان خورد.
حالا دوره سه‌ماهه سرپرست هم تمام شده و فرهاد رهبر ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده گرفته است و پیش‌بینی می‌شود بدون مشکلی خاص رأی موافقت اعضای شورای انقلاب فرهنگی را هم بگیرد.
موج تغییرات در این دانشگاه البته در همین سه ماه اخیر هم سرعت گرفته بود. روند این تغییرات، به‌ویژه در مجموعه رسانه‌های وابسته به این دانشگاه قابل مشاهده بود. مدیران ارشد و بسیاری از اعضای تحریریه روزنامه فرهیختگان و خبرگزاری‌های آنا و ایسکا در همین مدت با دستور نوریان تغییر داده شدند و به‌جای نیروهای قبلی که اغلب خبرنگارانی اصلاح‌طلب بودند، خبرنگارانی که پیش از این در رسانه‌های اصولگرا؛ مانند فارس، روزنامه رسالت، تسنیم و... کار می‌کردند به كار گماشته شدند.
اصلی‌ترین سابقه مرتبط و مشابه فرهاد رهبر پیش از این و به مدت شش سال در دولت احمدی‌نژاد بود؛ وقتی که ریاست دانشگاه تهران را برعهده داشت و در آن مدت سابقه و عملکرد پربحث و حاشیه‌ای از خود برجای گذاشت؛ به‌گونه‌ای که محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت، در نامه‌ای به وزیر علوم وقت خود در رابطه با عملکرد او این‌طور نوشته بود: «متأسفانه و بر اساس اطلاعات دقیق در دو دانشگاه مهم، دانشگاه تهران که مادر دانشگاه‌های کشور و پرافتخار‌ترین آن است و دانشگاه تربیت‌مدرس که تنها مرکز رسمی تربیت مدرسین کشور است فضای عمومی به‌گونه دیگری مدیریت می‌شود که نه‌تنها سازنده نیست، بلکه تا حدودی در نقطه مقابل حرکت عمومی ملت و شئون دانشگاه و دانشگاهیان است. رویکرد سیاست‌زده و غیرعلمی یا احیانا امنیتی توسط مدیران در محیط اجتماعی ناکارآمد و تخریب‌کننده و در محیط دانشگاهی ناکارآمدتر و مخرب‌تر است».
احمدی‌نژاد در آن نامه به وزیر علوم خود خواستار برکناری رئیس دانشگاه تهران و تربیت‌مدرس شده بود؛ درخواستی که البته به آن عمل نشد تا اینکه در نهایت فرهاد رهبر در دولت روحانی با حکم رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم اول دولت روحانی، از ریاست این دانشگاه کنار گذاشته شد.
در آخرین روزهای بهمن سال ٩٢ وقتی رهبر بالاخره برکنار شد، خبرگزاری ایسنا در گزارشی که از حال‌وهوای دانشگاه تهران پس از این برکناری منتشر کرد، نوشت: «پس از اعلام خبر تغییر رئیس دانشگاه تهران برخی دانشجویان با نصب پلاکارد بر روی دیوار و برخی دیگر با پخش شکلات از این تحول مدیریتی در نماد نظام آموزش عالی ایران استقبال و حمایت کردند».
در همین خبر آمده بود: «محمد رهبری سخنگوی انجمن اسلامی دانشگاه تهران با ابراز خوشحالی از تغییر ریاست دانشگاه تهران، به ایسنا گفت: از زمانی که این خبر در دانشگاه پخش شد بسیاری از دانشجویان با شنیدن این خبر، خوشحال شدند به همین دلیل می‌توان گفت این تغییر از دیدگاه دانشجویان دانشگاه تهران مثبت بوده است. وی اظهار کرد: عملکرد دکتر رهبر به‌ویژه محدودیت‌های ایجادشده برای انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی و همچنین ایجاد فضایی بسته و خشک موجب ایجاد ناامیدی در دانشجویان شده است. این دانشجو یکی از کارهای نادرست در دوره ریاست فرهاد رهبر را بازنشستگی اجباری برخی استادان دانست و افزود: فضای ناامیدی که در بین دانشجویان دانشگاه تهران وجود دارد باعث شده که دانشجویان تمایلی به افزایش بار علمی خود در کشور نداشته باشند و عزم خود را برای رفتن به کشورهای خارجی جزم کنند».
همچنین سعید معیدفر، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در این رابطه گفته بود: «در هشت سال گذشته دانشگاه بیشترین تاوان را داده است و در این مدت بیشترین اخراج‌ها در مورد دانشجویان و استادان رخ داد و طی هشت سال گذشته شاهد بودیم که انواع و اقسام فشارها اعم از ستاره‌دارکردن دانشجویان، بازنشسته‌شدن اجباری استادان و حذف برخی رشته‌های انسانی به جامعه دانشگاهی وارد شد».
همچنین در خبر و اظهارنظری دیگر که هم‌زمان با برکناری فرهاد رهبر در وب‌سایت عصرایران منتشر شد، دکتر تقی آزاد‌ارمکی، استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، درباره عملکرد او این‌طور گفته بود: نمره عملکرد علمی آقای فرهاد رهبر، از سقف نمره ٢٠، حداکثر هفت یا هشت است. یعنی فرهاد رهبر را از جنبه عملکرد علمی، واجد نمره قبولی نمی‌دانیم. برای اینکه رنکینگ دانشگاه تهران در سطح بین‌المللی، در دوران مدیریت او افول کرد، در سطح ملی هم دانشگاه تهران در این دوران تنزل قابل‌اعتنایی داشت. از حیث مشارکت استادان دانشگاه تهران در امور اجتماعی، فرهنگی، سیاسی نیز دانشگاه تهران در شش سال مسئولیت او دچار افت و تنزل شد. اما از حیث مدیریتی، تغییرات عمده‌ای در ساختار دانشگاه تهران ایجاد کرد. او سطح‌بندی دانشگاه را تغییر داد. سلسله‌مراتب مربی، استادیار، دانشیار و استاد، مستلزم گذراندن دوره‌ای طولانی است. یعنی زمان زیادی سپری می‌شود تا شخصی به مرتبه استادی برسد. فرهاد رهبر اما نیروهای سطوح بالا را، تا جایی که می‌توانست، از دانشگاه بیرون کرد، سطح میانی را به شکل جهت‌داری کنترل و هدایت می‌کرد و نهایتا سطح پایین این سلسله‌‌مراتب را به شکل گسترده‌ای توسعه داد؛ یعنی نیروهای فراوانی را به این سطح تزریق کرد».
بااین‌همه حالا فرهاد رهبر به سمت ریاست دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شده است و تا چندی دیگر با رأی مثبت شورای‌عالی انقلاب فرهنگی کار خود را به صورت رسمی آغاز خواهد کرد.

 

شرق

 

 

فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شد

تکمیل هاشمی‌زدایی یا دهن‌کجی به رای مردم؟

 

در حالی که طی هفته‌های اخیر، مناقشه بر سر انتخاب نوریان به عنوان رئیس جدید دانشگاه آزاد تشدید شده بود و بسیاری، اقدامات کم سابقه نوریان را به «هاشمی‌زدایی» از این دانشگاه تعبیر کردند، اما این رفتارهای نوریان نیز باعث نشد، جای پایش در دانشگاه محکم شود؛ او خیلی زود برکنار شد تا فرهاد رهبر ریاست دانشگاه بر عهده‌دار شود.
 دیروز هیئت امنای دانشگاه آزاد، فرهاد رهبر را به عنوان رئیس دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کرد. اعضای هیئت امنا در این جلسه به تصویب کردند که فرهاد رهبر به عنوان رئیس دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شود. بر این اساس،  موضوع ریاست او بر دانشگاه آزاد در اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح خواهد شد و پس از تصویب در این شورا، رسماً به عنوان رئیس دانشگاه آزاد منصوب می‌شود. همچنین اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد در این  جلسه تصویب کردند که فرهاد رهبر از روز یکشنبه، 25 تیرماه به عنوان سرپرست فعالیت خود را در دانشگاه آزاد آغاز کند.
فرهاد رهبر، متولد 1338 در سمنان، دارای مدرک دکترای اقتصاد نظری از دانشگاه تهران است. حضور و فعالیت در جهاد سازندگی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، وزارت بازرگانی، کارشناس اقتصادی نخست‌وزیری، مدیرکل بررسی‌های اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک، معاون اقتصادی وزارت اطلاعات و رئیس سازمان مدیریت، رئیس کنسرسیوم محتوای ملی از جمله سوابق وی محسوب می‌شود. رهبر از سال 86 تا 92، به مدت 6 سال ریاست دانشگاه تهران بزرگترین دانشگاه ایران را بر عهده داشته است. مدیریت رهبر بر این دانشگاه چنان با تنگ کردن عرصه به فعالیت جریان‌های دانشجویی و سخت‌گیری‌های مورد انتقاد همراه بود که رفتن وی از این دانشگاه با شادی و خوشحالی دانشجویان مواجه شد. برنامه برای متحد‌الشکل کردن لباس دانشجویان و ایجاد گیت‌های امنیتی برای ورود به دانشگاه از برنامه‌های رهبر در دانشگاه تهران بودند. وی در ایام انتخابات ریاست جمهوری 96، نیز در هنگام ثبت‌نام سید ابراهیم رئیسی را در وزارت کشور همراهی کرد و از اعضای ارشد ستاد انتخاباتی رئیسی به شمار می‌رفت. نوریان در سه ماه گذشته به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، با تعویض و تغییرات گسترده در بخش‌های مختلف این دانشگاه، آن هم براساس میل برخی اعضای هیات امنا، دانشگاهی کاملاً مطابق میل را تحویل فرهاد رهبر داد. شاید نوریان فکر می‌کرد، همه این تغییرات و «هاشمی‌زدایی‌ها» برای حفظ خودش است، حال اما ثابت شده که او هر چه کرده، برای تحویل و آغاز به کار بی جنجال و آرام مدیریت جدید دانشگاه آزاد است! با توجه به نگاه و سوابق سیاسی فرهاد رهبر و البته همراهی نزدیکش با رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، انتخاب او به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی به نوعی به دهن کجی به آرای مردم در ادامه سیاست هاشمی‌زدایی در دانشگاه آزاد تعبیر شده است.

ابتکار

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid