محل تبلیغ شما
تجمع مال باختگان بورس؛ریزش شاخص هاي بازار سرمایه ادامه دارد

تاریخ خبر: 1399/8/20

تجمع مال باختگان بورس؛ریزش شاخص هاي بازار سرمایه ادامه دارد

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

تجمع مال‌باختگان، به اتفاقی عادی در اقتصاد ایران تبدیل شده است. هر‌از‌گاهی گروهی از مال‌باختگان در حوزه‌های مختلف اقتصادی برای نشان‌دادن اعتراض خود تجمع می‌كنند و این‌بار نوبت به بورس رسیده است. خبر آمدن بایدن، خبر مثبتی بود كه می‌توانست با تأثیر بر بازار طلا و سكه ایران، شاخص‌های بورس را از حالت ریزش خارج كند؛ اما این خبر هم نتوانست روند نزولی شاخص‌های بازار سرمایه را كنترل كند. به دنبال تداوم این روند منفی، دیروز جمعی از سهام‌داران خرد مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار تجمع كردند. به اعتقاد مهدی سوری این تجمع‌كنندگان حق دارند؛ زیرا با اعمال سیاست‌های غلط نظیر توزیع سهام عدالت و ETF دولت بدون آنكه بدانند به بورس دعوت شده‌اند و این رسم میهمان‌‎نوازی نیست كه جیب آنها خالی شود.
تجمعات اعتراضی به پای ثابت اقتصاد بیمار ایران تبدیل شده است. یك روز مال‌باختگان ثامن‌الحجج مقابل بانك مركزی تجمع می‌كنند و روزی دیگر مال‌باختگان شركت‌‎های واردكننده خودرو مقابل وزارت صمت، یك روز مرغ‌داران بدون نهاده و عصبانی از سیاست‌های تنظیم بازار جهاد كشاورزی خیابان طالقانی را بند می‌آورند و روزی دیگر مردم نگران از افزایش قیمت بنزین به خیابان می‌آیند. بعد از آنكه دولت از مردم خواست كه سرمایه‌های خود را به جای صرف در بازار سكه و طلا، وارد بورس كنند، خیلی‌ها به سمت این بازار آمدند. در خبرها آمده بود حتی اعضای یك روستا كه آنتن‌دهی موبایل در محل سكونت‌شان ضعیف است، برای اطلاع از وضعیت تابلوهای بورسی در ساعت خاصی زیر درخت روستا (تنها محل تحت پوشش اینترنت) جمع می‌شوند تا شرایط سرمایه‌های‌شان را رصد كنند. حالا همه آن اشتیاق به سرمایه‌گذاری، به اضطراب تبدیل شده است. دیروز صبح برخی از سهام‌داران مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار تجمع كردند. آن‌طور كه ایلنا گزارش داده است، این جمع معترض از سهام‌داران حقیقی و خرد بوده‌اند که اعتراض خود را درباره سیاست‌های دولت در دوران ریزش شاخص و عدم اجرای وعده‌های حمایتی در قالب شعارهایی بیان کردند.
 

تجمع‌كنندگان حق دارند
مهدی سوری، كارشناس بورس، در گفت‌وگو با «شرق» درباره دلایل نارضایتی مردم و تجمع، بیان می‌كند: این افراد حق دارند. بازارهای مالی ریسك دارد و هیچ‌كس ضامن سود و ضرر آن نیست؛ اما این در شرایطی است كه این افراد با تصمیم خود و با آگاهی از شرایطی كه پیش‌روی آنها است، وارد بازار شده باشند. او ادامه می‌دهد: مردم از بالاترین اركان دولتی به بورس دعوت شدند. این رسم میهمان‌نوازی نیست كه كسی را دعوت كنیم و به جای پذیرایی، جیبش را خالی کنیم. پس این افراد اگر اعتراض می‌كنند، به خاطر دعوتی است كه شده‌اند وگرنه فعالان قدیمی بازار سرمایه كه خود وارد بازار شده‌اند و خیلی وقت‌ها هم ضرر كردند، هیچ‌وقت چنین اعتراضاتی را نداشتند.
سوری می‌گوید: در دنیا یكی از راهكارهای جلوگیری از اعتراضات اجتماعی ورود افراد به بازار سرمایه است؛ چون یك فرد فعال بازار سرمایه می‌داند كه اگر شیشه بانكی را بشكند، به سرمایه‌های خود زیان می‌زند. افراد می‌دانند كه ناآرامی، اعتراض و آشوب باعث مشكل پیدا‌شدن در بازارهای مالی می‌شود. او تأكید می‌كند: در هیچ جای دیگر دنیا و در گذشته ما، چنین اعتراضاتی به صورت كلی سابقه زیادی ندارد؛ اما این افراد حق دارند؛ زیرا اینها دعوت شده‌اند.

 

دعوت  به  بورس با توزیع  سهام عدالت
این كارشناس بورس به این پرسش كه چه كسی افراد را به بورس دعوت كرد، این‌گونه پاسخ می‌دهد: دولت و مجلس آنها را دعوت كردند. هر‌كسی كه در مسئولان ما تصمیم‌گیرنده بوده، از این مردم خواسته كه همه‌چیز خود را به بورس بسپارند. یك‌سری افراد دعوت شدند و یك‌سری افراد بدون اینكه خودشان بخواهند و درجریان باشند كه به كجا می‌روند، با ابزارهای غیر‌ استانداردی مثل ETFهای دولت یا سهام عدالت به سمت این بازار هل داده شدند. حتی از‌طریق شبكه بانكی به این سمت هدایت شدند. او اضافه می‌كند: بازار بورسی كه الان در ایران شاهد آن هستیم، یك بازار مالی استاندارد نیست؛ چون اولین شرط بازار مالی استاندارد، نقد‌شوندگی است؛ یعنی هر زمانی كه تمایل داشته باشید بتوانید پول‌تان را از آن بازار خارج كنید. این بزرگ‌ترین مزیت یك بازار بورس استاندارد است، ولی وقتی در بازار سرمایه ما پول افراد یك ماه در صف فروش می‌ماند و افراد نمی‌توانند سرمایه خود را بیرون ببرند، یعنی بازار استاندارد نیست كه برمبنای پایه‌های تحلیلی درباره آن صحبت كنیم. سوری می‌گوید: مداخله غیر‌كارشناسی مسئولان و استفاده از ابزارهای نادرست این بازار را غیر‌استاندارد كرده است. از ابتدا كه سهام عدالت به‌ وجود آمد و صحبت از ETF دولت بود، به‌شدت هشدار دادیم كه این ابزارها غیراستاندارد است و می‌تواند بازار بورس را به بیراهه ببرد.

 

 حمایت نقدی چاره كار نیست
به گفته این كارشناس بورس، برخی وقت‌ها افراد راهكار را نمی‌دانند و از دولت انتظار حمایت نقدی دارند. او یادآور می‌شود: ما چنین انتظاری از دولت نداریم؛ زیر این شكل حمایت به‌نوعی دست‌كاری در بازار است. از مسئولان انتظار داریم اجازه دهند بازار بورس مسیر استاندارد خودش را برود. نه كسی را هل بدهند، نه سد بسازند و نه جاده اصلی را كه تمام ابزارهایش سال‌ها در دنیا جواب پس داده است، به یك بیراهه فرعی تبدیل كنند.
سوری می‌گوید: در بازار بورس آن چیزی كه مشكل ایجاد می‌كند، استفاده از ابزارهای غیر استاندارد و كنار‌گذاشتن روال‌های متداول است.
او توزیع سهام عدالت را یك تجربه شكست‌خورده در بلوك شرق معرفی می‌كند. این كارشناس بورس بیان می‌كند: آن كسی كه سهام عدالت را بین مردم توزیع كرد، برآورد نكرد كه این افراد، این حجم سهام را چطور بفروشند. در جهان، سهام متعلق به كسی است كه پول مازاد دارد. در‌حالی‌كه سهام عدالت در اختیار افراد ضعیف قرار گرفت كه پول مازاد ندارند و نیاز به نقدینگی دارند.
او اضافه می‌كند: هر چیزی به این افراد بدهید، از وام نوسازی منزل تا وام خود‌اشتغالی، خودرو و... شروع به نقد‌كردن آن می‌كنند.
سوری می‌گوید: این افراد به پول نقد نیاز دارند. من با یارانه و صدقه‌دادن اجتماعی مخالفم. اگر چنین چیزی قرار است داده شود، فقط از‌طریق نقدی امكان‌پذیر است؛ زیرا با این شرایط اداری و اقتصادی موجود در كشور، هر اقدامی مستعد بروز فساد است و مشكل ایجاد می‌كند.
او تأكید می‌كند: بحران‌های ایجاد‌شده در كشور به‌خاطر این است كه یك‌سری چیزها را از ریشه درست نكرده‌ایم.
 

عوامل اقتصادی و  روانی، بورس  را هیجانی كرد
چرا بر‌خلاف همه‌جای دنیا كه خبر آمدن بایدن اثر مثبت بر بورس داشت، در ایران شاهد ریزش بورس هستیم و این ریزش‌ها منجر به اعتراض شده است؟ همایون دارابی، كارشناس بورس، در گفت‌وگو با «شرق» عنوان می‌كند: واقعیت این است كه مقداری بازار در فاز هیجانی است و فروش‌ها هیجانی شده است. او اضافه می‌كند: دلایل ایجاد این هیجان چند عامل اقتصادی و چند عامل روانی است. درباره عوامل اقتصادی یك مقدار بلاتكلیفی درباره نرخ بهره مؤثر بوده است. در فصل بهار كه دوره اوج بازار بود، نرخ بهره كمتری داشتیم و در آن مقطع نرخ بهره نصف نرخ امروز بود.
دارابی بیان می‌كند: كاهش نرخ بهره فواید سرمایه‌گذاری را كاهش داده و باعث ریزش بازار مالی می‌شود. قیمت‌گذاری دستوری خودرو باعث شده است كه گروه خودرویی كه از گروه‌های مهم بورسی است، تحت فشار باشد. ایران‌خودرو به‌دلیل آنكه قیمت خودروی فروش‌رفته از قیمت تمام‌شده كمتر است، نزدیك به 10 هزار میلیارد تومان زیان كرده است.
او اضافه می‌كند: گروه پالایشی درگیر عدم شفافیت ناشی از نبود رگولاتوری و تنظیم مقررات است. شركت‌های پالایشی قیمت ارزش فروش را صفر گذاشته‌اند و این نشان از نوعی نبود شفافیت دارد. اگر دولت نرخ بهره و قیمت‌گذاری شركت‌هایی را كه محصولات‌شان و خودشان در بورس است، اصلاح كند و مسئله پالایشگاه‌ها را حل كند، به‌لحاظ اقتصادی فشار از روی بازار برداشته می‌شود.
این كارشناس بورس درباره عوامل روانی بازار بورس می‌گوید: ما در بازار هم دامنه نوسان و هم حجم مبنا داریم. این حجم مبنا باعث می‌شود برخی نمادها قیمت‌شان پایین نیاید و شركت‌های كوچك ما اصلاح قیمتی نداشته باشند. به‌این‌ترتیب صف‌های فروش بدون تحركی در بازار وجود دارد كه انگیزه معامله‌گرها را از بین می‌برد و به‌همین‌خاطر شاهدیم که یك بخش بازار را اصلاح نكرده است.
او ادامه می‌دهد: اصلاح‌نشدن این شرایط و اینكه هر روز صبح 30 تا 40 صف فروش ثابت در بازار می‌بینیم، باعث شده است كه مردم یك مقدار دچار فروش‌های هیجانی شوند. اگر حجم مبنا برای مدتی متوقف یا حذف شود، شرایط مطلوب می‌شود.
دارابی یادآور می‌شود: در هیچ بورسی حجم مبنا نداریم و فقط در ایران چنین چیزی وجود دارد. اگر این مسئله حل شود، می‌توانیم مقداری امیدوار باشیم هیجان‌ها و احساس‌های منفی برطرف شود. به گفته او در ایران نیازمند تشویق سرمایه‌گذاری‌های بلند‌مدت هستیم. این كارشناس بورس درباره تأثیر انتخاب بایدن بر بورس بیان می‌كند: انتخابات آمریكا می‌توانست تأثیر پنج تا 10 درصدی روی بازار ایران داشته باشد؛ زیرا بازارهای موازی را از تب‌و‌تاب انداخته است. دیگر بازار خودرو، املاك و مستغلات آتش‌بازی سابق را ندارند و این مسئله باعث می‌شود پول به‌صورت كلاسیك، یا راهی سپرده‌های بانكی شود یا بازار سرمایه را تغذیه كند. او می‌گوید: ریزش‌های بورس ما ناشی از موارد هیجانی و اقتصادی است. اگر این عوامل را نداشتیم، بازار كاملا رونق می‌گرفت؛ زیرا انتخاب بایدن خبر خوبی بود. این رویداد صادرات نفت ما را افزایش می‌دهد و برای یك فعال اقتصادی، سیاست دموكرات‌ها معمولا جهان‌شمول‌تر از یك‌جانبه‌گرایی جمهوری‌خواهان است.
او اضافه می‌كند: 95 درصد مشكلات ما داخلی است. اگر مشكل داخلی نداشتیم، خیلی لازم نبود به مسائل خارجی توجه كنیم. متأسفانه سیاست‌های مدیریتی خوبی نداریم.شرق

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

0 0
آفتاب یزد   undefined 1399/8/20 18:52:48

بازتاب تجمع برخی سهام داران بورس مقابل ساختمان بورس
سقوط بی‌وقفه بازار بورس تهران همچنان ادامه دارد. دیروز هم در معاملات بازار سرمایه، شاخص کل بورس با ۲۵ هزار و ۳۶۹ واحد کاهش در رقم یک میلیون و ۲۱۵ هزار واحد ایستاد. اکنون درپی این اتفاق و آینده نامعلوم بازار سرمایه،
تعدادی از سهامداران زیان دیده مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار در حوالی میدان ونک تجمع کردند. طبق گفته‌ها این جمع از معترضان از سهامداران حقیقی و خرد بوده‌اند که اعتراض خود را نسبت به سیاست‌های دولت در دوران ریزش شاخص و عدم اجرای وعده‌های حمایتی در قالب شعارهایی بیان کردند. این اتفاق در حالی است که چند ماه پیش (مردادماه) حسن روحانی در خصوص وضعیت بازار بورس گفته بود:« با شرایطی که بورس نشان می‌دهد اوضاع بهتر خواهد شد؛ مردم باید همه چیز را به بورس بسپارند.» اما وضعیت قرمز این روزهای بورس خلاف این گفته را ثابت کرد. به هر حال آنچه که مشخص است زیان دیدن عده‌ای از مردمی است که به خیال سود بیشتر در بازار بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند درست مانند اتفاقی که سالها پیش در مورد صندوق‌های اعتباری برایشان رخ داده بود.
> کارشناسان هشدارهای لازم را داده بودند
اکنون سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که دولت که خود، مردم را دعوت به سرمایه‌گذاری در بورس کرده چه اقداماتی می‌تواند برای سهامداران زیان دیده انجام دهد؟ در این خصوص یک کارشناس اقتصادی به آفتاب یزد می‌گوید:«دولت‌ها همواره نقش سیاست‌گذاری و نظارت را در بازارها دارند. آن بازارها چه بازار سرمایه و بورس باشد چه بازار مسکن و لوازم خانگی. اما در آن مقطعی که دولت به عنوان ناظر عام مردم را دعوت به سرمایه‌گذاری در بورس کرد به نوعی به مردم از این منظر اطمینان داد که مشارکت در این بازار امن است از همین رو کسانی که در این بازار فعال بودند تصورشان این بود که قطعا این سرمایه‌گذاری سودزا خواهد بود که این استنباط کاملا درست بود. یعنی وقتی که دولت عنوان می‌کند، هم امن است هم سودزا. اما در همان زمان، هم کارشناسان و هم بخشی از دولت در اظهار نظرهای مختلف به نکته مهمی هم اشاره کردند مبنی بر اینکه با اهل نظر مشورت کنید.» هادی حق شناس بیان کرد:«ما معمولاً در موضوعات اقتصادی آنچه را که دوست داریم می‌خواهیم بشنویم البته بقیه نکات دیگر را هم می‌شنویم اما کمتر به آن توجه می‌کنیم مثلاً افرادی حدود یک ماه پیش با توجه به افزایش قیمت مسکن، ملک خریدند اما الان بازار ملک را که شده است
سوال اینجاست که آیا دولت به مردم توصیه کرده بود که ملک بخرند؟ یقینا اینگونه نبوده است. از سوی دیگر حال و هوای صدا و سیما همین استنباط را اعمال می‌کرد که مردم به بازار سرمایه بروند اما در دل این تشریفات یک نکته ظریفی هم بود که کمتر کسی به آن توجه کرد آن نکته این بود که پرس‌وجو کنید و سهام هر شرکتی را خریداری نکنید.» وی ادامه داد:« وضعیت در خصوص بازار بورس هم به همین صورت است در همان زمان بسیاری از روزنامه‌ها در نقد بازار سرمایه مطالب زیادی نوشتند و کارشناسان اقتصادی نیز هشدارهای لازم را در این باره داده بودند که در این بازار مانند بازار ارز و دیگر بازارها حباب وجود دارد. به عنوان یک کارشناس اقتصادی وقتی که به عنوان یک خریدار می‌خواهم یک جفت جوراب بگیرم از چند مغازه پرس‌وجو
می‌کنم پس چطور می‌شود که اشخاص خانه یا ماشین شان را می‌فروشند وبدون تحقیق و پرس وجو می‌روند در بازار بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند؟» این کارشناس اقتصادی افزود:« نکته دیگری که وجود دارد این است که نباید به بازارهای اقتصاد لحظه‌ای نگاه کرد چرا که بازار موضوع دینامیک است نه مکانیکال. یعنی امروز یک بازاری رشد دارد و بازار دیگر ضرر می‌کند فردا ممکن است بازاری که ضرر کرد سود کند و بازار دیگری ضرر کند. بنابراین در بلندمدت کسانی که در بازار می‌مانند سود می‌برند. هیچ بازاری در دنیا نیست که امروز در آن سرمایه‌گذاری کنید و فردا سود آن را ببرید.» هادی حق شناس ادامه داد:
«به‌نظر من اگر رئیس‌جمهور منتخب آمریکا به برجام برگردد به دلیل آنکه بخشی از شرکت‌هایی که در بازار سرمایه هستند صادرات محورند و اگر صادرات شان به روال نرمال برگردد حتماً شاخص بورس هم تغییر خواهد کرد. » وی در خصوص اقداماتی که دولت در این باره می‌تواند انجام دهد گفت:«اگر دولت‌ها دلشان می‌خواست می‌توانستند قیمت بسیاری از اقلام را کاهش دهند. ما هزاران کالا در حوزه اقتصاد داریم اما هیچ دولتی نمی‌تواند نرخ تعیین کند بلکه مکانیزم اقتصاد است که آن را تعیین می‌کند. دولت‌ها اگر مداخله کنند معمولاً بازار را بدتر می‌کنند. اما دولت‌ها در دنیا سیاست‌گذاری می‌کنند،راهبردها را می‌گویند، امنیت ایجاد می‌کنند، به فضای کسب و کار رونق می‌بخشند و در نهایت بزرگترین خدمتی که می‌توانند انجام دهند این است که نرخ تورم را کنترل و فضای سرمایه‌گذاری رابه گونه‌ای فراهم کنند که پول‌ها به جای رفتن در بخش سوداگری به بخش سرمایه‌گذاری برود.»
> واکنش کاربران
اما این رویداد نیز با بازتاب‌های متفاوت کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز روبه رو شده است.
برخی از کاربران در نقد این افرادی که دارایی شان را فروخته و در بازار بورس به هوای سود بیشتر سرمایه‌گذاری کرده اند، نوشته اند:« الان اینا معترضن چرا شاخص سهام افت کرده؟ خوب کرده دیگه، قانونا به دولت ربطی نداره »، « چقدر فرصت داشتن که از بورس خارج بشن زیادی طمع آدمو نابود میکنه »، « ملتی که به خاطر سود خودشون دست به هر معامله‌ای میزنن بایدم اینجور بلا سرشون بیاد. پول دار شدن خوبه ولی به چه قیمتی که مملکتتو داغون کنی.ما ملتی هستیم که هیچ وقت از گذشتمون درس نمی‌گیریم»، « مدتها پیش گفتیم که نگذارید اتفاقات صندوق‌های قرض الحسنه و بانکها برای بورس بیفتد و اعتبار این جایگاه بزرگ اثرگذار دچار خدشه شود اما کو گوش شنوا...در صندوق‌ها و بانکها خواص پولشان را به موقع خارج کردند اینجا هم...»، « عده‌ای از کسانی که ادعای ضرر در بورس را دارند جلوی سازمان بورس جمع شده و شعار می‌دهند که پول ما را پس بدهید. فقط یک سوال اصلی اینجا وجود دارد آیا آن موقع که سودهای کلان بردید اضافه‌اش را پس دادید؟ چرا به هشدارهای متخصصان گوش نکردید که چشم بسته وارد بورس نشوید؟»
اما کاربرانی در حمایت از این افراد نوشته‌اند: «مالباختگان را دریابید؛ با دعوت شماها و اعتمادی که به دولت کردند آمدند»، «مسئولین دولت، بارها مردم رو به سرمایه‌گذاری تو بورس تشویق کردن و قول دادن ازش حمایت کنن، ولی تاحالا وعده‌های مختلفشون درباره بورس عملی نشده و بورس همچنان تو مسیر ریزش قرار داره»، « بله بورس، ریسک دارد. قیمت بالا و پایین دارد. اما اینکه در یک روز مشخص و در یک ساعت مشخص سهامداران عمده حقوقی بازار رو به خاک و‌ خون بکشند اسمش ریسک بازار نیست که با نیشخند جواب بدند که بورس ریسک دارد.»، « قبول دارم رفتن به بورس طمع بود و خیلی‌ها طمع کردند اما الان اون‌ها هموطن ما هستند نباید این طور در موردشون قضاوت کنیم و بگوییم حقشون بود »