محل تبلیغ شما
سياه روزي تالاب آستارا+تصاویر

تاریخ خبر: 1396/5/11

سياه روزي تالاب آستارا+تصاویر

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

تالاب استیل یکی از مناطق نمونه گردشگری و توریستی استان گیلان و شمال کشور به شمار می‌رود. این تالاب به‌دلیل دارا بودن درختان شناور، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی مانندکوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف، یکی از شگفت آورترین مناظر طبیعی را بوجود آورده است.

در روزهای اخیرتالاب استیل آستارا، در اقدامی غیر قانونی و بدون در نظر گرفتن شاخص های محیط زیستی منطقه و اخذ مجوزهای قانونی، مورد دست اندازی با نام طرح توسعه گردشگری قرار گرفته که متاسفانه با اقدام بدون کارشناسی و غیرقانونی شهرداری آستارا، خطر نابودی آن را تهدید می کند. پروژهايی که توسط شهرداری، با حمایت فرمانداری و سکوت و مواضع دوپهلوی اداره محیط زیست در تالاب استیل اجرا شد می تواند در چهار سطح، تهدیدهای اساسی و غیرقابل جبران و بازگشت ناپذیر را به این تالاب افسونگر غرب گیلان روا دارد:


1. فقدان مطالعه کافی توسط کارشناسان صاحب نظر در مورد تاثیر اجرای این طرح بر پرنده هایی که مهم‌ترین جزو چرخه های زیستی و جاذبه های گردشگری استیل هستند و هرکدام خصوصیات و رفتار گوناگون دارند ،از بین بردن امنیت محل جوجه آوری و لانه سازی آنها، بزرگ‌ترین و غیر قابل بازگشت ترین آسیبی است که به این سرمایه جهانی می رسد. .


2. قطع یا از بین رفتن خود به خودی هر یک از درختان بستر تالاب استیل غیر قابل جبران خواهد بود، چرا که در بستر آبی تالاب هیچ درختی نمی تواند رشد کند و آسیب هایی که از این رهگذر به بافت گیاهی استیل رسیده به هیچ عنوان قابل جبران نخواهد بود. به گواه شاهدان زنده و تصاویر ثبت شده، تجاوز به داخل تالاب با قطع درختان توسکا و لَرَگ همراه بوده است که سکوت اداره محیط زیست در این مورد نیز در شمار گناهان نابخشودنی و آسیب های غیر قابل جبرانی است که از رهگذر اجرای این طرح به تالاب استیل رسیده.این واقعیتی است که در دیدار اعضای "گروه زیست‌مان" با فرماندار، شهردار و مسئولان اداره محیط زیست به شدت مورد انکار قرار گرفت.


3. تالاب استیل به عنوان یک آب انبار، آب مورد نیاز شالیزارهای مجاور خویش را در فصل بهار و تابستان تامین می‌کند و جدا کردن یک بخش از این تالاب که در نهایت به خشک شدن و تبدیل آن به باتلاق خواهد انجامید، باعث می شود که حق آبه ی شالیزارهای بالادست به شدت کاهش پیداكند و در فصل کاشت و داشت، تنش و فشار بیشتری به تالاب برای تهیه آب وارد شود.


4. اجرای هرگونه طرحی از گردشگری یا غیر گردشگری، ناگریز نیاز به روشنایی دارد و هیچ مطالعه ای پیرامون تاثیر این تغییرات در روشنایی، بر زندگی پرندگان، جانوران و درختان تالاب استیل صورت نگرفته و روشن نیست که بر اساس کدام مطالعه، این طرح، از این منظر مورد بررسی قرار گرفته است .مطالعه نکردن تاثیر این چهار مولفه بر تالاب به همراه مولفه هایی که تاثیرات شان ممکن است بعدها آشکار شود از بنیادی‌ترین اشتباهاتی است که نهادها و سازمان هایی چون فرمانداری، شهرداری و اداره محیط زیست در حمایت و پیش بردن این طرح مرتکب شده اند و برای این پرسش ها تا به حال هیچ پاسخی نداشته اند. نکته اي که بسیار قابل تامل می باشد این است که انحراف مسیر به داخل تالاب با این استدلال صورت گرفته که چرخه مسیر دوچرخه سواری دور استیل پیوسته برقرار باشد و این موجب شگفتی است، چرا که در دور استیل جاده ای وجود دارد که تنها در بخش جنوب شرقی، توسط هتل اسپیناس به صورتی غیرقانونی مسدود شده است. نادیده گرفتن این واقعیت بسیارباعث تعجب است.به هر حال، رسالت هر شنونده ای که دل در گرو پاسداری و پایداری مادر زمین دارد و دچار جامعه پذیری و برخوردار از مسئولیت پذیری اجتماعی است، زیبنده است که در برابر این روندهای خودسرانه، غیرقانونی و غیرمسئولانه که در نهایت تهدیدی است برای سرمایه های طبیعی که خداوند زمین و طبیعت به ما امانت سپرده اند، بایستد و مسئولیت اجتماعی خویش را کمال و تمام به انجام برساند، باشد که فرزندان ما در داوری های تاریخی تراژدی "پدر، مادر ما باز متهمیم" را تکرار نکنند.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid