محل تبلیغ شما
رفع حصر و ممنوع‌التصويري

تاریخ خبر: 1396/4/17

رفع حصر و ممنوع‌التصويري

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

حالا 13 ماه از حضور نمايندگان در مجلس دهم مي‌گذرد؛ مجلسي با چهره، دغدغه و رويكردهاي جديد كه مي‌رود تا آن نگاه سابق به پارلمان را به فراموشي بسپارد. آخر هفته اين‌بار اما با نخستين گزارش يكي از نمايندگان مجلس از اين 13 ماه همراه بود. الياس حضرتي، نماينده مردم تهران با انتشار يك ويديوي 12 دقيقه‌اي در كانال شخصي تلگرامي خود(به نشانيelyas_hazrati) اقدامات، موضوعات و دغدغه‌هاي يك سال اخيرش را با مردم در ميان گذاشته است. گزارشي كه خودش آن را يك گزارش كپسولي مي‌خواند و در پايان آن ابراز اميدواري مي‌كند كه اين فرهنگ در ميان ساير نمايندگان مجلس هم ايجاد شود تا گزارش دهند كه مردم بدانند 290 نماينده مجلس در يك سال و يك ماه اخير چه كرده‌اند، چه دغدغه‌هايي داشته‌اند و چه چشم‌اندازي براي سال‌هاي بعد دارند. يكي از مهم‌ترين موضوعاتي كه الياس حضرتي، نماينده مردم تهران در اين گزارش 12 دقيقه‌اي از آن پرده برداشته است تلاش‌هايش براي حل دو مساله مهم در عرصه سياست است. يكي حل مساله حصر و ديگري حل مساله ممنوع‌التصويري سيد محمد خاتمي، رييس دولت اصلاحات. او از جلسه‌اي يك ساعت و نيمه با محسني‌اژه‌اي، سخنگوي دستگاه قضا و پيشنهاد تشكيل يك هيات رايزني‌كننده پنج نفره از حاميان ميرحسين موسوي و مهدي كروبي خبر مي‌دهد؛ موضوعي كه با موافقت محسني اژه‌اي مواجه شده است و حضرتي را به حل مساله حصر تا پايان سال خوش‌بين مي‌كند.
 

تلاش براي رفع حصر تا پايان سال
نخستين موضوعي كه الياس حضرتي در گزارش ويديويي خود به آن پرداخته همان موضوعي است كه مردم و گروه‌هاي سياسي در دو انتخابات مهم اخير كشور يعني انتخابات مجلس دهم و رياست‌جمهوري دوازدهم آن را بارها فرياد زده بودند. الياس حضرتي در اين گزارش كار تاكيد كرده است: «يكي از موضوعاتي كه من در مجلس از روز اول به صورت نوشته و نانوشته از طرف مردم به عنوان يك خواسته تلقي مي‌كردم توجه جدي و حساب شده به بحث حصر بود.» وي در ادامه به فعاليت‌هاي خود در راستاي اين موضوع اشاره كرده و گفته: «ملاقاتي يك ساعت و نيمه را با آقاي محسني‌اژه‌اي، سخنگوي قوه قضاييه به عنوان موثرترين فرد در اين موضوع برگزار كردم. در اين جلسه پيشنهاد دادم تا بتوانيم موضوع حصر را به صورت مرحله‌اي حل كنيم. » نماينده مردم تهران در توضيح بيشتر در مورد حل مساله حصر به صورت مرحله‌اي تصريح كرد: «به اين صورت كه ابتدا 20 نفر از دوستان آقايان كروبي و موسوي اجازه ديدارهاي مرتب، هفتگي و مستمر را پيدا كنند و به مرور اين موضوع تعديل و به سمت حل شدن پيش رود.» وي در مورد نظر سخنگوي دستگاه قضا در ارتباط با اين پيشنهاد گفت: «ما تقريبا توانستيم روي پنج نفر با آقاي محسني‌اژه‌اي به نتيجه برسيم. همچنين در ادامه با وزير محترم اطلاعات و معاون مربوطه ايشان و آقاي شمخاني به عنوان دبير شوراي عالي امنيت ملي جلسات مفصلي در اين زمينه داشتم. اين داستان همچنان ادامه دارد و فكر مي‌كنم كه ان‌شاءالله بتوانيم امسال اين موضوع را به يك نتيجه‌اي برسانيم.»

دو جلسه با دادستان تهران براي حل ممنوع‌التصويري سيد محمد خاتمي
موضوع دومي كه حضرتي در گزارشش به آن پرداخته است، بحث ممنوع‌التصويري رهبر جريان اصلاحات است. او در ادامه گزارشش گفت: «در كنار موضوع حصر، موضوع ممنوع التصويري آقاي خاتمي ماموريتي بود كه احساس مي‌كردم بر دوش من است. به همين علت دو جلسه با آقاي دادستان محترم تهران داشتم و با او در اين مورد صحبت كردم. در مصاحبه‌ها و جلساتي كه در مجلس پيش مي‌آمد هم اين موضوع را پيگيري مي‌كنم تا به جايي برسانيم.»

 

حمايت از روزنامه‌نگاران
الياس حضرتي علاوه بر آنكه يك نماينده مجلس باشد يك مدير رسانه است و به همين دليل بخشي از گزارش سالانه خود را به گزارش از اقدامات صورت گرفته براي حل مشكلات روزنامه‌نگاران اختصاص داده است و تاكيد مي‌كند كه « احساس مي‌كردم كه بايد نمايندگي بكنم براي اهالي رسانه و روزنامه‌نگاران. » او در اين مورد گفته است: «اتفاقاتي مثل تعطيلي روزنامه قانون يا فيلتر شدن سايت جهان نيوز يا توقيف روزنامه آقاي رسايي و ساير روزنامه‌ها موضوعاتي بودند كه من به صورت مرتب پيگير آن بودم تا نگذارم روزنامه‌اي تعطيل شود و اگر اتفاقي افتاد براي رفع توقيف اقدام كنيم. از سوي ديگر پيگير بودم تا اگر در دادگاه مشكلي وجود دارد يا خبرنگاراني كه در اين موضوعات گرفتار مي‌شدند را مورد حمايت قرار دهيم.»

 

 او در توضيح روند پيگيري وضعيت روزنامه‌نگاران بازداشتي نيز گفت: «در جلسات مختلفي كه با رييس‌جمهور و رييس قوه قضاييه بود، موضوع روزنامه‌نگاران زنداني همچون آقاي احسان مازندراني يا ساير دوستان گرفتار در زندان را پيگيري مي‌كرده‌ام.» او همچنين در ارتباط با پيگيري وضعيت مديران كانال‌هاي تلگرامي بازداشت شده نيز گفت: «پيگير موضوعاتي مثل پرونده ادمين‌ها كه خودش پرونده ويژه‌اي است و دوستان بسيار زيادي كه من مي‌شناسم، بوده‌ام يا در مورد موضوعاتي همچون آرش صادقي كه اعتصاب غذا كرده بود و كارش به شرايط بحراني رسانده بود من را به عنوان يك نماينده مجبور مي‌كرد تا به رييس قوه قضاييه نامه بنويسم و درخواست اقدامات فوري كنم.»
 

حمايت از اهالي فرهنگ و هنر
الياس حضرتي اما در ادامه گزارشش از روند پيگيري مطالبات هنرمندان در مجلس گفته است. او در اين مورد گفته است: «جلسات خوبي با خانه سينما برگزار كرديم. در اين جلسه يكي دو نماينده موثر از هيات رييسه و كميسيون فرهنگي همچون جناب آقاي وكيلي و آقاي مازني حضور داشتند. يكي از بخش‌هايي كه به آن توجه كردم و در نطقم آن را گنجاندم موضوع سينما بود. پيگيري وضعيت فيلمي مثل خانه پدري كه مدت‌ها در توقيف بود و اعتراضات بسياري به آن وجود داشت از جمله ديگر موضوعات بود. » او در ادامه به موضوع كپي‌رايت اشاره كرده و گفته است: «حتي با آقاي سعيد سهيلي تماس گرفتم كه چطور شده است كه اين مشكل گريبانگير تهيه‌كنندگان و كارگردانان شده است كه سي دي فيلمي كه هنوز روي پرده است در بازار توزيع و خسارت وحشتناكي را بر اهالي سينما تحميل مي‌كند؟»

 

موسسات مالي و اعتباري
يكي ديگر از موضوعاتي كه الياس حضرتي در ماه‌هاي اخير به عنوان نماينده مجلس عضو كميسيون اقتصادي پيگير آن بوده است وضعيت موسسات مالي و اعتباري است. او در اين گزارش هم گفته است: «مرتب پيگير پرونده ثامن‌الحجج، ميزان و پرونده كاسپين كه قبلا عناوين ديگري داشتند و مردم گرفتار آن شده‌اند، هستم. همين‌طور وضعيت بانك‌هاي رسمي كشور كه گهگاه با مشكلاتي روبه‌رو مي‌شوند را نيز رصد ‌كرده‌ام. تلاش‌هايي در جهت پايين آوردن نرخ بهره، حل و تسهيل مشكلات وام مسكن داشته‌ايم تا بشود مردم را صاحب مسكن كنيم.»

 

مردم نقد كنند
حضرتي در پايان اين گزارش از مردم خواسته است كه انتقادهاي‌شان را مطرح كنند تا مشكلات بهتر حل شود. در ميان موضوعات اين گزارش مسائل ديگري همچون حل مشكل باشگاه استقلال و حمايت از دانشگاه‌ها و تشكل‌هاي دانشجويي نيز مطرح شده است كه حضرتي در يك سال اخير پيگير آنها بوده است.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
حسين كروبي   1396/4/19 17:59:31

رهامي: ديدار با مقام‌معظم رهبري شخصي نبود

توضيحات حسين كروبي درباره رايزني براي رفع حصر
«محسن رهامي» و «رسول منتجب‌نيا» در کنار «هادي خامنه‌اي» از فعالان اصلاح‌طلبي هستند که مدتي است در برنامه‌هايي که از سوي دفتر مقام معظم رهبري برگزار مي‌شود، شرکت مي‌کنند؛ از افطاري گرفته تا شرکت در نماز عيد فطر. رهامي و منتجب‌نيا پيش‌تر هم ديداري را با مقام معظم رهبري درباره رفع حصر و موضوعات مربوط به اصلاح‌طلبان داشته‌اند. ديداري که برخي از اصلاح‌طلبان آن را شخصي ارزيابي کردند. موسوي‌لاري در‌اين‌باره گفته بود: «آقايان رهامي و منتجب‎نيا با پادرمياني آقاي سيدهادي خامنه‎اي به ديدار با رهبري رفتند که البته آن‌گونه که خود اظهار کردند، ديدار شخصي بوده است». حالا محسن رهامي به اين بخش از سخنان موسوي‌لاري اين‌گونه پاسخ داده است: «اين تعبير اشتباه و توهين است. ملاقات ما شخصي نبود. مثلا چه مسئله شخصي بين ما و رهبري وجود دارد که ايشان يک ساعت براي اين بحث وقت گذاشتند. آن ملاقات به‌هيچ‌وجه شخصي نبود. استفاده از واژه پادرمياني براي آن ديدار غلط است. پادرمياني براي کساني است که جايي راهشان نمي‌دهند و يک نفر مي‌رود واسطه مي‌شود؛ درحالي‌که قبل از آن من از سال ٩٠ تاکنون هفت يا هشت مرتبه به‌عنوان وکيل تام‌الاختيار آقاي کروبي با مشاوران عالي رهبري درباره موضوع حصر و آقاي کروبي صحبت کردم. من ده‌ها بار با مراجع و علماي قم و فقهاي شوراي نگهبان که با رهبري در تماس هستند؛ مثل آيت‌الله يزدي و آيت‌الله مؤمن، جلسه داشتم؛ بنابراين اينکه فکر کنند ما کار شخصي داشتيم و رهبري هم آن‌قدر وقت آزاد دارند که براي کار شخصي يک ساعت زمان گذاشتند، اشتباه است...».
رهامي در جاي ديگر مصاحبه با «خبرآنلاين» گفته است: «درحصربودن آقاي موسوي و آقاي کروبي به نفع برخي افراد است؛ چون نان حصر را مي‌خورند؛ بنابراين نمي‌خواهند رفع حصر را پيگيري کنند. از اين جهت مي‌گويند کار ما براي ديدار با رهبري شخصي بوده و هيچ ارتباطي با اصلاحات ندارد».
چه کسي رابط است
بحث درباره ديدار يا به عبارت درست‌تر ارتباط اصلاح‌طلبان با مقام معظم رهبري از موضوعاتي بود که با درگذشت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني به موضوعي جدي در اين جريان سياسي تبديل شد. در نهايت هم اسحاق جهانگيري به‌عنوان اين کانال ارتباطي شناخته شد. او خود در مصاحبه‌اي با روزنامه «شرق» در‌اين‌باره گفته است: «ما با دوستان و بزرگان اصلاح‌طلب مذاکره‌اي داشتيم؛ آنها تأکيد کردند که اين کار انجام شود. من هم با آقاي رئيس‌جمهور مشورت کردم و نهايتا به اين نتيجه رسيدم که اين ملاقات (با رهبري) انجام شود که انجام هم شد. هم درباره شرايطي که مرحوم آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني داشت، صحبت شد و هم شرايط اصلاح‌طلبان. درباره موقعيت، جايگاه و نقش آنها در انقلاب و نظام و نيز درباره سران اصلاح‌طلب هم صحبت شد. جلسه بسيار خوبي بود و من گزارش کامل را به سران اصلاح‌طلب دادم. نظرات مقام معظم رهبري، نظرات بسيار روشني راجع به افراد و جريان اصلاح‌طلب است و استقبال خيلي خوبي انجام شد. من به سهم خودم سعي مي‌کنم تا‌آنجاکه امکان دارد، در ايجاد و برقراري اين کانال ارتباطي تلاش کنم... ايشان (مقام معظم رهبري) گفتند از نظر من مشکلي براي اصلاح‌طلبان وجود نداشته و الان هم دوست دارند رابطه مستقيمي با ما داشته باشند. (مقام معظم رهبري) از من خواستند که اين نقش را ايفا کنم».
بعد از آن بود که موسوي‌لاري در همان مصاحبه با «خبرآنلاين» گفته بود: «قبل از انتخابات مجلس من و آقايان جهانگيري و انصاري ديداري با رهبري داشتيم. بعد آقاي جهانگيري چون در دولت بود، بيشتر اين ديدارها را تکرار کرد. جهانگيري خيلي اميدوار است و معتقد است که اين رفت‌وآمدها مي‌تواند اگر مسائلي در بين باشد، حل کند. آخرين ديدار هم درباره حضور اصلاح‌طلبان در عرصه انتخابات و جامعه بود که رهبري گفته بودند با حضور اصلاح‌طلب‌ها مشکلي ندارند. مطالبي هم درباره آقاي خاتمي و محدوديت‌هاي ايشان در آن ديدار مطرح شده بود».
تعيين اين کانال در حالي بود که پيش‌تر رهامي و منتجب‌نيا هم ديداري را با رهبري داشته‌اند. حالا سؤال اين است که اين ديدار و فرصت تنها بايد از يک مجرا صورت بگيرد يا آنکه هر فعال اصلاح‌طلبي مي‌تواند از ظرفيت خود در‌اين‌باره استفاده کند. شايد جواب اين پرسش بتواند فعالاني را که به ديدار رهبري مي‌روند، از برچسب‌زدن به يکديگر دور کند. اينکه موسوي‌لاري بگويد اين ديدارها شخصي است و رهامي در پاسخ بگويد عده‌اي نانشان در حصر است يا اينکه عده‌اي خود را وکيل محصوران معرفي بکنند و ديدارشان با رهبري را اين‌چنين توجيه کنند.
توضيحات فرزند مهدي کروبي درباره ديدار با رهبري
حسين کروبي، فرزند شيخ مهدي کروبي که طبيعتا درگيري مستقيمي با اين موضوع دارد، به پرسش‌هاي «شرق» در‌اين‌باره جواب مي‌دهد. به گفته حسين کروبي «محسن رهامي مشاور شيخ است؛ اما از جانب ايشان وکيل نبوده است که بخواهد به ديدار رهبري برود. آقاي کروبي (شيخ مهدي) به ما که فرزندان ايشان هستيم، هم توصيه اکيد کرده‌اند که درباره مسئله حصر من، با هيچ‌کس ديداري نداشته باشيد و با احدي هم صحبت نکنيد. ما هم در اين هفت سالي که از حصر مي‌گذرد، با هيچ‌کسي در‌اين‌باره ديداري نداشته‌ايم».
او ادامه مي‌دهد: «اينکه آقايان رهامي و منتجب‌نيا رفته‌اند و با رهبري ديدار داشته‌اند، لطف آنها بوده است و ما هم قدردان ايشان هستيم؛ اما اين ديدار از ناحيه خودشان صورت گرفته است؛ يعني به دليل اينکه احساس مي‌کردند مسئله حصر و رفع آن به نفع مصالح نظام است، به ديدار رهبري رفته و با ايشان صحبت کرده‌اند».
فرزند مهدي کروبي همچنين درباره ديدار منتجب‌نيا و رهامي اضافه مي‌کند: «من در جريان آن ملاقات يک‌ساعته قرار گرفتم که درباره حصر بوده است، هم منتجب‌نيا و هم رهامي گفتند آن ديدار از ناحيه خودشان بوده است».
فرزند مهدي کروبي درباره اينکه واقعا کسي به دنبال کاسبي با محصورين است، مي‌گويد: «جريان‌هايي در فضاي سياسي هستند که گمان مي‌کنند با رفع حصر عرصه يکه‌تازي آنها در سپهر سياست به خطر مي‌افتد و به‌همين‌دليل هم علاقه‌اي ندارند حصر پايان پيدا کند که اين نگاه بايد تغيير پيدا کند».
فرزند مهدي کروبي در نهايت تأکيد مي‌کند: «هرکسي درباره رفع حصر هر تلاشي که مي‌تواند انجام دهد، قابل‌تقدير است و نبايد در اين موضوع در را به روي ظرفيت‌ها بست. مثلا آقاي موسوي‌لاري مدتي پيش با آقاي طائب، رئيس سازمان اطلاعات سپاه، ديدارهايي را درباره رفع ممنوع‌التصويري آقاي خاتمي انجام داده بود. من حتي از آقاي خاتمي سؤال کردم که ايشان گفتند در جريان اين ديدارها نبوده‌اند؛ بنابراين اگر بخواهيم تلاش‌ها را از ناحيه شخصي نگاه کنيم، مي‌توان به اين ديدار هم وجه شخصي داد. درحالي‌که همان‌قدر که رفع حصر براي ما دغدغه است، رفع ممنوع‌التصويري هم دغدغه است و بايد از همه ظرفيت‌هاي بهره برد».
او در خاتمه گفت: «معتقدم بايد از هر ظرفيتي که بتواند در راستاي اهداف، اجريان اصلاحات با مقام رهبري ارتباط داشته باشد، استفاده کرد و نبايد اين ظرفيت‌ها را محدود کرد».