محل تبلیغ شما
آن همه پول کجا رفت؟

تاریخ خبر: 1396/11/5

آن همه پول کجا رفت؟

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

 

پرسشی درباره سرنوشت کمک‌های نقدی مردم به زلزله زدگان که توسط افراد مشهور جمع‌آوری شد

آن همه پول کجا رفت؟

مرگ تلخ یک کودک در سرپل ذهاب

سارینا از سرما مُرد

شوآف به سبک ماری آنتوانت!

 

پرسشی درباره سرنوشت کمک‌های نقدی مردم به زلزله زدگان که توسط افراد مشهور جمع‌آوری شد

آن همه پول کجا رفت؟

 

روز گذشته در حالی که یک نماینده مجلس از جان‌باختن چند نفر از زلزله زدگان به دلیل سرمازدگی خبر می‌داد و پدر سارینا از نحوه فوت دختر خود از سرما سخن می‌گفتفرمانداران منطقه اورامانات هرگونه خبر در این زمینه را تکذیب کردند
آفتاب‌یزد- گروه‌شبکه: وقتی همه از جمله سلبریتی‌ها خبر تلخ و ناگوار زلزله کرمانشاه را شنیدند بی‌درنگ خود را برای کمک‌رسانی به این مردم زلزله‌زده آماده کردند. در آن زمان فضای مجازی پُر بود از شماره‌حساب‌هایی برای کمک‌های نقدی که سردمدارشان چهره‌های شناخته شده کشورمان از جمله علی دایی بود. عده‌ای هم کمک‌های غیرنقدی از جمله پتو و غذا را برای این دیار سختی کشیده جمع‌آوری می‌کردند. حتی خیلی از این چهره‌ها با سفر به کرمانشاه از نزدیک با چشمان‌شان رنج و مشقت و شرایط نامطلوب مردم را بعد از زلزله ویرانگر دیدند. اما این کمک‌ها تا مدت خیلی کمی ادامه داشت و کم‌کم بساط‌شان برچیده شد و مردم زلزله‌زده به فراموشی سپرده شدند. زمستان آمد و با خود برف و باران را بر سر چادرها و کانکس‌هایی که تحمل آنها را نداشتند، آوار کرد و شرایط را بیش از پیش برایشان سخت‌تر کرد. دو ماه از آن روز می‌گذرد و مردم این شهر هنوزم با وجود پول‌هایی که به نام‌شان جمع شده در روزهای سرد زمستان روزگار طاقت‌فرسایی را می‌گذرانند. شرایط بدِ زلزله‌زدگان فقط یک سوال را در ذهن تداعی می‌کند که آن پول‌هایی که سلبریتی‌ها برای مناطق زلزله‌زده جمع کردند چه شد که حالا فرماندار سرپل ذهاب لب به گلایه باز کرده است؟

پول‌ها صرف چه کاری می‌شود؟
علی دایی جزو آن سلبریتی‌هایی بود که خود راسا مدیریت کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده را برعهده گرفت و فراخوانی که در روزهای اول زلزله در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد موجب ترغیب کمک‌های بسیاری به این شهر شد و به همین خاطر هم لقب تختی زمان را از آن خود کرد. وی در خصوص کمک‌های نقدی گفته بود:«نزدیک به 9میلیارد تومان پول جمع شده و اقشار مختلف وارد عمل شدند. با این پول می‌خواهم روند خانه‌سازی را آغاز کنم. منازل دائمی، نه اسکان موقت. نهادهایی هستند که در امر اسکان موقت فعال‌اند، اما من درصدد هستم تا دو روستای بزرگ که تخریب شده را با پول مردم بازسازی کنم. پول را هم دست کسی نمی‌دهم. خودمان کار را شروع می‌کنیم.» 
صادق زیباکلام نیز از آن چهره‌های شناخته‌شده‌ای بود که کمک‌های نقدی خوبی را برای این مردم زلزله‌زده جمع کرد. او نیز در این باره گفته بود:«باید بگویم پولی که توسط بنده تهیه شده و تا به امروز سه‌میلیارد و ۴٠٠ میلیون شده، از این پول به‌جز ٣٠میلیون تومان که همان ابتدای کار برای کمک‌های فوری برداشت شد، مابقی سرجایش قرار دارد؛ یعنی حدود سه‌میلیارد و ٣٧٠ میلیون تومان دست‌نخورده باقی‌مانده و ما تعمدا نه وارد کار کانکس و چادر شدیم و نه وارد کار دارو شدیم، به این علت که مهم‌تر از کانکس و چادر و شیرخشک و دارو و مناظر و مدارسی که از بین رفته، زلزله واقعی در کرمانشاه و کردستان، فقر است. به همین خاطر بود که با صاحب‌نظران دانشگاهی در دانشگاه کردستان و کرمانشاه و کسان دیگری که در کمک‌رسانی بودند و تجربه این حوزه را داشتند و می‌دانستند با فقر چگونه باید مبارزه کرد، تصمیم گرفتیم یک روستای نمونه به اسم «دهکده امید» ایجاد کنیم. می‌خواهیم یک مجتمع فرهنگی ایجاد کنیم که زنان روستا و روستاهای اطراف را توانمندسازی کند و زنان بتوانند کسب درآمد کنند و...»
نمی‌دانیم پول‌های مردم را کجا هزینه کرده‌انداینها در شرایطی است که فرماندار سرپل ذهاب درباره چگونگی هزینه‌کرد پول‌هایی که سلبریتی‌ها از مردم برای زلزله‌زدگان گرفتند، گفته است: «یک‌بار دو،سه نفر از نمایندگان علی دایی پیش ما آمدند و قرار شد، باز برگردند که خبری نشد؛ یک‌بار هم با خانم نیکی کریمی دیداری داشتیم و ایشان طرحی داشتند و قرار بر این شد که دوباره بازگردند. تقاضا داریم این افراد با سرعت عمل بیشتری بیایند و کمک‌ها را تقسیم کنند و از ما حتما اطلاعات بگیرند.» اکبر سنجابی در گفتگو با ایلنا، ادامه داد: «متاسفانه مشکلی که در حال حاضر وجود دارد، این است که افراد مشهور به‌صورت مستقیم یا با واسطه از ما تقاضا دارند که قطعه‌زمین مشخصی به آنها داده شود تا در آنجا ساخت‌و‌ساز کنند یا اقدامات لازم را انجام دهند، این در حالی است که متاسفانه کمبود زمین داریم و قیمت زمین‌ها گران است، بنابراین ما زمینی نداریم که به این افراد بدهیم تا در آن ساخت‌وساز کنند.» وی در ادامه تصریح کرد: «به این افراد توصیه کردم که شما به سراغ اقشار ضعیف جامعه ما بروید. به‌طور مثال، ما اینجا ۱۲۰ خانم داریم که بی‌سرپرست شده‌اند و بانک اطلاعاتی آن موجود است. بیایید برای اینها ملک یا کانکس درنظر بگیرید؛ این ابهام هنوز در رابطه با کمک‌ها همچنان وجود دارد؛ به هر حال این کمک‌ها باید جایی هزینه شود یا اطلاع‌رسانی صورت گیرد. بالاخره ما (مسئولان) یا مردم شهر باید این کمک‌ها را دیده باشند.» سنجابی دغدغه اصلی مردم زلزله‌زده کرمانشاه را اسکان موقت و سرویس‌های بهداشتی عنوان کرد و گفت: «دغدغه دیگر مردم، بحث اسکان دائم و بازسازی خانه‌هایشان است و بهترین جایی که می‌شود کمک‌های افراد مشهور و خیرین در آنجا هزینه شود، بخش بهداشتی و اسکان دائمی مردم است. تاکنون بیش از ۱۰واحد مسکونی در حوزه روستایی تحویل مالکان داده شده است.» سنجابی با اشاره به اینکه بخش اعظمی از مردم در حال تعمیر خانه‌هایشان هستند و حتی تعدادی از خانه‌ها تعمیر شده‌اند، گفت: «اما پس‌لرزه‌ها و زمین‌لرزه‌های پی ‌در پی در این استان، باعث شده که مردم جرات بازگشت به زیر سقف را نداشته باشند، البته بخشی از مردم به خانه‌هایشان بازگشته‌اند». 
***توضیحات پدر سارینا، کودکی که به‌خاطر سرما جان داد
«سارینا» دوساله در پی تب شدید و تشنج و نداشتن سرپناه در منطقه زلزله‌زده روستای «ناوه فره» از استان کرمانشاه جان خود را از دست داد .به‌گزارش تسنیم، در پی وقوع زلزله شدید 3/7ریشتری در کرمانشاه و روستاهای اطراف آن و در ادامه پس‌لرزه‌های آن در تاریخ 21 آبان امسال، تعدادی از هموطنان در روستاهای کرمانشاه جان خود را از دست دادند و تعدادی نیز در پی تخریب خانه‌هایشان بی‌خانمان شدند. این در حالی بود که پس از این اتفاق سیل کمک‌ها به مردم آسیب‌دیده از سراسر کشور به استان کرمانشاه آغاز شد و هموطنان در این زمینه هر چه در توان داشتند در اختیار مردم زلزله‌زده کرمانشاه قرار دارند. اما در این بین خانواده‌هایی بودند که در پی تخریب خانه‌هایشان و به‌دلیل مستاجری شرایط سخت‌تری را تحمل کردند و حتی مکان مناسبی برای استقرار و ادامه زندگی نداشتند. عفونت شدید در روستاها و مناطق زلزله‌زده شرایط سخت و دشواری را برای اهالی منطقه ایجاد کرده بود و در این بین کودکان در معرض آسیب بیشتری قرار داشتند. در روزهای اخیر خبری مبنی بر فوت یک کودک دو ساله در پی سرما، تب و تشنج در فضای مجازی منتشر شد که در همین زمینه برای بررسی موضوع و صحت و سقم آن مصاحبه‌ای توسط خبرگزاری تسنیم با پدر سارینا، کودک دوساله انجام گرفت. بهروز ذهابی، پدر سارینا در خصوص اتفاقات رخ داده برای خانواده‌اش پس از زلزله، اظهارکرد: بنده به همراه دخترم سارینا، پسر 8ساله‌ام نیما و همسرم قبل از وقوع زلزله در شهر سرپل ذهاب در خانه‌ای مستاجر بودیم. وی تصریح‌کرد: پس از این حادثه و تخریب خانه‌ام و به‌دلیل بی‌خانمانی و نداشتن سرپناه، به روستای «ناوه فره» از استان کرمانشاه رفتیم و در چادری در آنجا مستقر شدیم که در همین روستا نیز هفت نفر از اهالی جان خود را در پی وقوع زلزله از دست داده‌ بودند. ذهابی بیان کرد: شرایط زندگی در روستا بسیار سخت و دشوار بود و وضعیت به‌گونه‌ای بود که با توجه به زلزله‌ای که صورت‌گرفته بود امکاناتی برای زندگی وجود نداشت و سرپناهی هم نبود و علی‌رغم درخواست کانکس هم به ما تحویل داده نشد. وی اضافه کرد: در همین شرایط بودم که دخترم سارینا به‌شدت سرما خورده بود و چون مکانی برای زندگی نداشتیم بیماری وی هر روز تشدید می‌شد و کاری هم از دستم برنمی‌آمد. ذهابی افزود: تب‌ شدید و تشنج‌های پی‌درپی وضعیت سارینا را هر لحظه بدتر می‌کرد و این در حالی بود که دکتر متخصص نیز در مرکز درمانی شهر سرپل ذهاب نبود. وی گفت: 27 دی ماه ساعت22 حال سارینا به‌شدت وخیم و بیهوش شد و به همراه همسر و پسرم وی را با وانت به بیمارستان سرپل ذهاب بردیم، اما در بیمارستان به‌دلیل نبود امکانات و پزشک متخصص نتواستند کاری برای دخترم انجام دهند و عنوان کردند که باید سارینا به بیمارستان امام‌رضا(ع) در کرمانشاه منتقل شود. ذهابی بیان کرد: روز بعد (28 دی) دخترم را با همان حال به بیمارستان کرمانشاه بردم، اما بعد از گذشت حدود دو ساعت دختر دوساله‌ام روی دست‌هایم جان داد. پدر سارینا با تاکید بر اینکه دخترش به‌دلیل سرما و نداشتن سرپناهی جان خود را از دست داد، گفت: هیچ‌وقت کسانی که به ما قول دادند که کمک می‌کنند و دریغ کردند را نمی‌بخشم و باید جوابگوی مرگ دخترم باشند.
این در حالی است که فرمانداران منطقه اورامانات این خبر را که شهاب نادری، نماینده اورامانات ظهر دیروز اعلام کرده بود که چند نفر در مناطق زلزله‌زده به‌دلیل سرمازدگی فوت کردند را تکذیب کرده‌اند. اکبر سنجابی، فرماندار سرپل ذهاب در این باره گفته است:«خبری مبنی بر مرگ تعدادی از حادثه‌دیدگان زلزله‌زده کرمانشاه بر اثر سرمازدگی منتشر شد که چنین خبری صحت ندارد و چنین خبری مورد تایید ما نیست.» اکبر اکبری، فرماندار ثلاث باباجانی نیز اعلام داشته است:«در شهرستان ثلاث باباجانی و روستاهای اطراف آن تاکنون هیچ‌گونه خبری مبنی بر اینکه فردی بر اثر سرمازدگی در اسکان‌های اضطراری فوت کرده باشد گزارش نشده است.» همچنین آرش زره تن لهونی، فرماندار جوانرود اظهار داشت:«شهرستان ما به‌دلیل شرایط اقلیمی دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی است و اینکه مردم زلزله‌زده ما با وجود اسکان‌های اضطراری و وسایل گرمایشی دارای مشکلاتی باشند طبیعی بوده، ولی امدادرسانی به این مردم خوب پیش می‌رود. تاکنون هیچ‌گونه مورد فوتی در مناطق زلزله‌زده ما بر اثر سرمای هوا گزارش نشده است.» حسین ویس مرادی، فرماندار روانسر هم با تکذیب این خبر گفته است:«تاکنون هیچ مورد فوتی در این شهرستان و روستاهای اطراف آن بر اثر سرما در اسکان‌های اضطراری گزارش نشده است
****صادق زیبا کلام در گفتگو با آفتاب یزد: می‌خواهند اعتماد مردم به سلبریتی‌ها سلب شود
صادق زیباکلام، استاد دانشگاه در خصوص ابهام موجود در مورد اینکه کمک‌های جمع‌آوری شده توسط سلبریتی‌ها برای مناطق زلزله‌زده کجا هزینه شده است به آفتاب‌یزد گفت: بارها در خصوص اینکه قرار است با پول‌هایی که جمع کرده‌ایم چه کاری انجام دهیم، توضیح داده‌ام. حتی هفته پیش به کرمانشاه سفر کردم و آن روستایی را که می‌خواهیم در آنجا «دهکده امید» را بسازیم، مشاهده کردم. وی بیان کرد: نمایندگان مجلس به‌جای اینکه لبه تیز انتقاد را متوجه نهادها و سازمان‌هایی که باید به مردم کرمانشاه کانکس می‌دادند، کنند و از آنها در این زمینه سوال کنند، سلبریتی‌ها را مورد انتقاد قرار می‌دهند و می‌گویند چه کرده‌اند. در حالی که بارها و بارها توضیح داده‌ام با این پول‌ها چه کاری می‌خواهیم انجام دهیم. زیبا کلام عنوان داشت: کل پولی که بنده جمع کردم به زحمت به خرید 300 کانکس می‌رسد، بنابراین به‌جای اینکه این تعداد کانکس را تهیه کنیم از همان ابتدا تصمیم گرفته شد کاری را در جهت فقرزدایی روستایی انجام دهیم و دهکده‌ای را حسب ضوابط توسعه پایدار ایجاد کنیم. در این زمینه هم با مسئولان استان و هم با مسئولان بنیاد مسکن جلسه داشتیم، بنابراین کاملا روشن است که چه کاری را قراراست انجام دهیم. این استاد دانشگاه ادامه داد: فکر می‌کنم حملاتی که به سلبریتی‌ها می‌شود به این خاطر است که به مردم بگویند نباید به سلبریتی‌ها اعتماد می‌کردید. در واقع باید به چه‌ کسانی اعتماد می‌کردید؟ زیباکلام در پاسخ به این سوال که بهتر نیست پول جمع‌آوری شده را صرف مردم کرمانشاه که در حال حاضر شرایط سختی دارند، کنید؟ گفت: نه اصلا بهتر نیست. بحث این است اگر امثال شماها از نزدیک روستاهای زلزله‌زده کرمانشاه را می‌دیدند، متوجه می‌شدند که زلزله واقعی، زلزله 21 آبان نبود، بلکه زلزله واقعی فقر است و این کار ما می‌خواهد نشان دهد که زندگی در روستا می‌تواند مترادف با فقر نباشد. وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید دولت و کسانی که متعهد به ساختن کانکس بودند را بازخواست کنند، تاکیدکرد: همه پولی را که جمع کردیم کفاف خرید 300 کانکس را می‌دهد. اگر در هر کانکس هم به فرض مثال 10 نفر اسکان داده می‌شدند یعنی 300 هزار نفر از مردم زلزله‌زده، در حالی که ما داریم صحبت از یک عدد بسیار بزرگی می‌کنیم.

آفتاب یزد

 

مرگ تلخ یک کودک در سرپل ذهاب

در چشم برهم‌زدنی خانه‌هایشان ویران شد و اکنون برخی از آنها هنوز در چادر زندگی می‌کنند. این حال و روز هموطنانی است که 21 آبان 1396 زمین‌لرزه‌ای شهرشان را لرزاند. گرچه داغ عزیزان از دست رفته تا ابد بر دل‌ها خواهد ماند، اما اکنون باید زلزله‌زدگانی را دریابیم که عمرشان بر این دنیا باقی است. مصیب‌زدگانی که سوز سرما امانشان را بریده است. با وجود این، اظهارات ضد و نقیضی درباره مرگ زلزله‌زدگان به دلیل سرمازدگی مطرح شده است. برخی‌ها آن را تایید و عده‌ای دیگر نیز به تکذیب آن پرداخته‌اند. روز گذشته نماینده اورامانات در مجلس گفت: شب گذشته چند نفر در مناطق زلزله‌زده به دلیل سرمازدگی فوت کردند. شهاب نادری ادامه داد: فریادهای ما نمایندگان مجلس حاصل واقعیات و مظلومیت زلزله‌زدگان استان کرمانشاه است، چون بسیاری از مصوبات سفرها به این استان اجرایی نشده که درخواست ما ارائه دستورات لازم است. به گزارش ایسنا، این عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه گفت: لازم است هرچه سریع‌تر کانکس یا پول آن به مردم زلزله‌زده داده شود تا آنها در این شرایط و وضعیت سرما نباشند هر چند دو شب گذشته ما چند فرد فوتی از سرمازدگی داشتیم.
کودک زلزله‌زده به دلیل سرما جان داد
28 دی «سارینا» دو‌ساله در پی تب شدید و تشنج و نداشتن سرپناه در منطقه زلزله‌زده روستای «ناوه ‌فره» از استان کرمانشاه جان خود را از دست داد. روز گذشته بهروز ذهابی، پدر سارینا درباره اتفاقات صورت گرفته برای خانواده‌اش پس از زلزله اظهار کرد: بنده به همراه دخترم سارینا، پسر هشت ساله‌ام نیما و همسرم قبل از وقوع زلزله در شهر سرپل ذهاب در خانه‌ای مستاجر بودیم. او تصریح کرد: پس از این حادثه و تخریب خانه‌ام و به‌دلیل بی خانمانی و نداشتن سرپناه به روستای «ناوه فره» از استان کرمانشاه رفتیم و در چادری در آنجا مستقر شدیم که در همین روستا نیز هفت نفر از اهالی جان خود را در پی وقوع زلزله از دست داده‌ بودند. او اضافه کرد: دخترم سارینا به شدت سرما خورده بود و چون مکانی را برای زندگی نداشتیم بیماری وی هر روز تشدید می‌شد و کاری هم از دستم بر نمی‌آمد. ذهابی افزود: تب‌ شدید و تشنج‌های پی در پی وضعیت سارینا را هر لحظه بدتر می‌کرد و این در حالی بود که دکتر متخصص نیز در مرکز درمانی شهر سر پل ذهاب نبود. او گفت: 27 دی ساعت 22 حال سارینا به شدت وخیم و بیهوش شد و به همراه همسر و پسرم وی را با وانت به بیمارستان سرپل ذهاب بردیم، اما در بیمارستان به دلیل نبود امکانات و پزشک متخصص نتواستند کاری برای دخترم کنند و عنوان کردند که باید سارینا به بیمارستان امام رضا (ع) در کرمانشاه منتقل شود. به گزارش تسنیم، ذهابی بیان کرد: روز بعد (28 دی) دخترم را با همان حال به بیمارستان کرمانشاه بردم، اما بعد از گذشت حدود دو ساعت دختر دوساله‌ام روی دست‌هایم جان داد.
تکذیب مرگ تعدادی از زلزله‌زدگان 
در پی انتشار خبری مبنی بر مرگ تعدادی از هموطنان زلزله‌زده کرمانشاه بر اثر سرما‌زدگی روز گذشته فرماندار سرپل ذهاب، فرماندار ثلاث باباجانی، فرماندار جوانرود و فرماندار روانسر این خبر را تکذیب کردند. اکبر سنجابی، فرماندار سرپل ذهاب اظهار کرد: دیروز خبری مبنی بر مرگ تعدادی از حادثه‌دیدگان زلزله‌زده کرمانشاه بر اثر سرمازدگی منتشر شد که چنین خبری صحت ندارد و چنین خبری مورد تایید ما نیست. اکبر اکبری، فرماندار ثلاث باباجانی گفت: در شهرستان ثلاث باباجانی و روستاهای اطراف آن تاکنون هیچ‌گونه خبری مبنی بر اینکه فردی بر اثر سرمازدگی در اسکان‌های اضطراری فوت کرده باشد گزارش نشده است. از سوی دیگر، آرش زره‌تن‌لهونی، فرماندار جوانرود بیان کرد: تاکنون هیچ‌گونه مورد فوتی در مناطق زلزله‌زده ما بر اثر سرمای هوا گزارش نشده است. همچنین حسین ویس‌مرادی، فرماندار روانسر به ایرنا گفت: تاکنون هیچ‌مورد فوتی در این شهرستان و روستاهای اطراق آن بر اثر سرما در اسکان‌های اضطراری فوت نکرده است.
نمی‌دانیم پول‌های مردم را کجا هزینه کرده‌اند 
فرماندار سرپل ذهاب درباره چگونگی هزینه‌کرد پول‌هایی که سلبریتی‌ها از مردم برای زلزله‌زدگان گرفتند، با بیان اینکه هنوز در این رابطه ابهام وجود دارد، گفت: یک بار چند نفر از نمایندگان علی دایی پیش ما آمدند و قرار شد، باز برگردند که خبری نشد؛ یک بار هم با خانم نیکی کریمی دیداری داشتیم و ایشان طرحی داشتند و قرار بر این شد که دوباره بازگردند.به گزارش ایلنا، اکبر سنجابی بیان کرد: تقاضا داریم که این افراد با سرعت عمل بیشتری بیایند و کمک‌ها را تقسیم کنند و از ما حتما اطلاعات بگیرند. امیدواریم که کمک‌ها زودتر دست مردم ما برسد یا اگر هم رسیده، این افراد باید به مردم اطلاع‌رسانی کنند.
ظلم مضاعف در حق مردم زلزله‌زده 
نماینده مردم قصرشیرین، گیلانغرب، سرپل ذهاب، گواور، سومار، نفت‌شهر و خسروی درباره مرگ تعدادی از زلزله‌زدگان به دلیل سرمازدگی در گفت‌و‌گو با «آرمان» می‌گوید: روز اول با تاکید مقام معظم رهبری، ریاست‌جمهوری، معاونت اول ریاست‌جمهوری، رئیس مجلس، رئیس قوه قضائیه، وزرا، مسئولان ارشد کشور و فرماندهان نظام اعم از سپاه و ارتش خدماتی را ارائه دادند و بارقه امیدی برای بازسازی منازل و ساماندهی مردم زلزله‌زده ایجاد شد، ولی متاسفانه هر چه زمان می‌گذرد و جلوتر می‌رویم این روند به علت مدیریت غلط بنیاد مسکن و عدم توجه به نیازمندان واقعی منطقه تا حدودی کم رنگ و کم فروغ می‌شود. فرهاد تجری می‌افزاید: در واقع بنیاد مسکن تمام زلزله‌زدگان را به شش دسته تقسیم کرده است. به زلزله‌زدگانی که منازلشان هیچ‌ضرری ندیده هیچ‌امتیازی تعلق نمی‌گیرد و باقی ساختمان‌ها به تعمیری نوع یک، دو و سه و ساختمان‌های تخریبی نوع یک و دو تقسیم شده‌اند. بنیاد مسکن از این پنج گروه خسارت‌دیده فقط برای گروه اول یعنی تخریبی نوع اول امتیاز قائل شده و گفته کانکس به آن تعلق گیرد. او ادامه می‌دهد: به رغم اینکه ساختمان‌های مناطق زلزله‌زده عمدتا صدمه دیده هستند، حتی در ساختمان‌هایی که صدمه ندیده‌اند، مردم امکان حضور ندارند یا در خانه‌هایی که عمدتا تخریب شده و نیاز به تعمیر دارند امکان برای حضور مردم و سکونت نیست، ولی بنیاد مسکن اصل را بر عدم نیاز به کانکس تشخیص داده و اسکان موقتی برای افراد در نظر گرفته است. تجری بیان می‌کند: زلزله زدگان هنوز در سرما و شرایط نامساعد زیر چادر هستند و به سختی و با مشقت زندگی می‌کنند. در واقع ظلم مضاعفی در حق مردم زلزله‌زده شده است. او بیان می‌کند: قاعدتا وقتی کانکسی نباشد شرایط زندگی ایمن و محیط گرم فراهم نیست و چادر امکان ایجاد فضای گرم برای خانواده‌ها را ندارد. بنابراین با برودت هوا قاعدتا نه تنها کودکان بلکه بزرگسالان هم دچار مشکل خواهند شد.

آرمان

سارینا از سرما مُرد

شرق، سميرا حسيني: سارینا، کودکی دوساله از روستای ناو‌ه‌فره شهرستان سرپل ذهاب، سرما خورد، تشنج کرد و مرد. خبر کوتاه بود، اما تلخ. مثل بسیاری از کودکان زلزله‌زده کرمانشاه بدون وسایل گرمایشی مناسب با خانواده‌اش داخل چادر زندگی می‌کرد و این چندمین‌بار بود که به دلیل بارندگی و هوای سرد مناطق کوهستانی غرب کشور سرما می‌خورد. این‌بار اما جسم کوچکش تاب نیاورد. «تقریبا نزدیک پنج روز بود که یکی از خیرین به ما کانکس داده بود. تا قبل از آن داخل چادر زندگی می‌کردیم. وقتی کانکس را آوردند نفس راحتی کشیدم، خدا را شکر کردم و به خودم گفتم انشاءالله دیگر سرماخوردگی دخترم بهتر می‌شود. در این مدت نزدیک به چهاربار سرما خورد، اما نمی‌دانستم سارینا پنج روز بیشتر با ما داخل کانکس زندگی نمی‌کند. شوهرم چندبار با دهیار صحبت کرد، التماسش کرد که ما دوتا بچه داریم، از آنها خواهش کرد هوا رو به سردی می‌رود، به ما کانکس بدهید، اما هیچ‌کس به حرف‌های ما توجه نکرد تا اینکه بالاخره دو هفته پیش به ما کانکس دادند، اما دیگر فایده‌ای نداشت». اینها را مادر سارینا به روزنامه شرق می‌گوید. پشت تلفن آه عمیقی می‌کشد و ادامه می‌دهد: «یک هفته بود که دخترم تب داشت و مرتب بالا می‌آ‌ورد. شب آخر همسرم شربتی را که پزشک داده بود به او خوراند. ساعت نزدیک ١٠ شب بود. هنوز شربت از گلویش پایین نرفته بود که بدنش شروع کرد به لرزیدن و تشنج کرد». گریه امانش نمی‌دهد. صدای گریه‌اش از پشت تلفن تمام گوشم را پر می‌کند. کلمات به‌سختی از ته گلویش بیرون می‌آیند. «شوکه شده بودیم. همسرم به‌سرعت سارینا را در آغوش گرفت و سوار ماشین شدیم و به سرپل ذهاب رفتیم. سارینا بیهوش در آغوشمان بود. ١٠ دقیقه بیشتر طول نکشید که به بیمارستان رسیدیم. قلبش از کار افتاده بود، اما پزشکان آن را احیا کردند. همان‌جا پزشکان با بیمارستان‌های همدان، کرمانشاه و سنندج تماس گرفتند تا دخترم را به آنجا منتقل کنند، اما آنها گفتند که تخت خالی ندارند. این را پزشکی که بالای سر دخترم بود به ما گفت». باز هم صدایش شروع به لرزیدن می‌کند. مکثی می‌کند و بغضش را قورت می‌دهد و ادامه می‌دهد: «تا فردای آن روز ساعت ١٠ صبح روی تخت بیمارستان سرپل ذهاب بود تا اینکه آمبولانس آمد و سارینا را به کرمانشاه بردیم. تقریبا ساعت ١٢ بود که به کرمانشاه رسیدیم، اما دخترم تا ساعت ٥:٣٠، ٦ بیشتر طاقت نیاورد. شاید اگر پزشک متخصصی بالای سر دخترم بود، او الان زنده بود. امیدوارم این اتفاق برای هیچ خانواده‌ای پیش نیاید. امیدوارم دل هیچ پدر و مادری مثل ما داغ فرزند نبیند». «در این مدت بچه‌هایم را تو این هوای سرد حمام می‌کردم. آب نداریم و مجبور می‌شدم با دبه از پایین روستا آب بیاورم و بچه‌هایم را بشورم. با حرف شاید خیلی آسان باشد، اما در واقعیت شرایط زندگی خیلی برای ما سخت است. من همه این سختی‌ها را به‌خاطر بچه‌هایم تحمل کردم. اگر دخترم زنده بود، من نگران هیچ‌یک از این سختی‌ها نبودم و شرایط را تحمل می‌کردم. فقط ‌ای‌کاش دخترم زنده بود. یک پسر هشت‌ساله دارم که او هم دیشب تب شدیدی داشت و پدرش او را به بیمارستان برد».  با وجود گذشت بیش از دو ماه از زلزله خسارت‌بار کرمانشاه و همه تلاش‌های صورت‌گرفته، هنوز بخش زیادی از مردم زلزله‌زده این مناطق با مشکلاتی از جمله مسکن و سرپناه و خدمات بهداشتی و درمانی دست‌به‌گریبان هستند. برای جویاشدن وضعیت بهداشتی و درمانی این مناطق به سراغ طیب ‌قدیمی، قائم‌مقام و معاون اجرائی معاونت درمان وزارت بهداشت، رفتیم، با این پرسش که چرا بعد از این‌همه مدت باید کودکی در مناطق زلزله‌زده کشور از سرما فوت کند، شما در این زمینه چه کرده‌اید؟ او با بیان اینکه چند روز پس از زلزله کرمانشاه در سرپل ذهاب یک بیمارستان ٤٦ تخته با ١٦ تخت اورژانس، دو اتاق عمل و هشت تخت دیالیز به بهره‌برداری رسید، به روزنامه شرق گفت: یک درمانگاه تخصصی در سرپل ذهاب احداث کردیم که روزانه به بیش از ٤٠٠ الی ٥٠٠ نفر خدمات ارائه می‌کند. در این درمانگاه تخصص‌های مختلفی وجود دارد. درحال‌حاضر خدمات خانه ‌بهداشت‌ها نیز به شرایط قبل از زلزله بازگشته است و مراجعه‌کنندگان مانند قبل خدمات دریافت می‌کنند. او درباره سارینا گفت: حوادث ریوی و تنفسی در هر شرایطی می‌توانند اتفاق بیفتند. من نمی‌دانم سارینای دوساله که به طور مکرر سرما خورده است از نظر مراقبتی در چه شرایطی بوده، اما مراقبت‌های درمانی که باید به این فرد ارائه شود در قالب درمانگاه و بیمارستان حتما به او ارائه شده است، اما اینکه علت اصلی که زندگی در چادر و غیرچادر بوده است، در حوزه تخصص من نیست. تنها می‌توانم بگویم که خدمات درمانی حتما به او ارائه شده است. طیب قدیمی ادامه داد: «برای کودکان زیر پنج سال در تمام کشور پرونده تشکیل شده است و در قالب مراکز بهداشتی و درمانی خانه‌های بهداشت به آنها خدمات ارائه می‌شود. سرپل ذهاب نیز از این مسئله مستثنا نیست. این کودک قبلا در خانه زندگی می‌کرده، اما درحال‌حاضر احتمالا در کانکس خدمات به آنها ارائه می‌شود». بر اساس خبرها، البته به نظر سارینا تنها مورد فوتی بر اثر سرما در مناطق زلزله‌زده نبوده است، به شکلی که نماینده مردم پاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه مردم کرمانشاه در شرایط سختی به‌سر می‌برند. شب گذشته هم چند نفر بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست دادند. به گزارش فارس، شهاب نادری، امروز، چهارشنبه، چهار بهمن ٩٦ در صحن علنی مجلس در تذکر شفاهی خود خطاب به روحانی اظهار کرد: استمهال وام‌ها، سهمیه کنکور و همچنین تحویل پول و کانکس از جمله مواردی است که دولت باید درخصوص مناطق زلزله‌زده به آن توجه کند و باید موارد ذکرشده هرچه‌سریع‌تر در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه رعایت شود، چراکه ما در شرایط خوبی به‌سر نمی‌بریم و شب گذشته چند نفر در کرمانشاه از سرمازدگی فوت شدند». بااین‌حال روز گذشته و پس از انتشار این خبر، هم فرمانداران اورامانات و هم استاندار کرمانشاه خبر فوت سه نفر از زلزله‌زدگان کرمانشاه بر اثر سرما را تکذیب کردند.  

 

شوآف به سبک ماری آنتوانت!

حسن رضایی: کرمانشاه هنوز هم کم و بیش می‌لرزد و با لرزیدنش دل ما را می‌لرزاند. سوز سرما در این روزها اما می‌تواند از زلزله هم سخت‌تر باشد. کسانی که به کرمانشاه و کردستان سفر کرده‌اند، خوب می‌دانند سوز سرمای زمستان در این نواحی، چقدر استخوان‌سوز است. جدیدترین خبرها از مناطق زلزله‌زده می‌گوید وزش باد شدید، چادر و کانکس‌های زلزله‌زدگان را بعضا از جا کنده است و بارش برف و باران، شرایط را برای راحت زیستن، سخت‌تر و سخت‌تر می‌کند. اجازه دهید مستندتر حرف بزنیم. «سیدقاسم جاسمی»، رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه، اواخر آذرماه گفته بود: «متاسفانه سرویس‌های بهداشتی و خدماتی به اندازه کافی برای مردم وجود ندارد، ضمن اینکه بیماری سرماخوردگی شدیدی در این منطقه برای مردم به وجود آمده است. افراد می‌توانستند یا کانکس را دریافت کرده یا اینکه 5 میلیون تومان نقدی دریافت کنند اما پس از آن پول نقدی به 3 میلیون تومان کاهش پیدا کرده است».
«
سیدمحمدهادی ایازی»، معاون اجتماعی وزیر بهداشت اما سوم بهمن‌ماه جاری می‌گوید: «مهم‌ترین مشکل زلزله‌زدگان، وضعیت اسکان آنان در چادر است اما یک مشکل دیگر، کافی نبودن شمار حمام و دستشویی‌هاست». «جبار کوچکی‌نژاد»، عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز خبر از تداوم آموزش موقت دانش‌آموزان در چادر داده است. خلاصه! با وجود تداوم کمک‌رسانی دستگاه‌های دولتی به مردم، دردها همچنان بر تن کرمانشاه خودنمایی می‌کند تا آنجا که یک نیروی درمانی حاضر در منطقه می‌گوید به خاطر نبود شربت استامینوفن، تب کودکی 3 ساله تا آستانه تشنج بالا رفته ولی به لطف خدا زنده مانده است، اگرچه «سارینا» دختر 2 ساله دیگری به‌خاطر سرما و عفونت فوت کرد. نمونه این کمبودها البته یکی، دوتا نیست و این حتما یکی از هزاران است.
اینها اما تمام دردهای زلزله‌زدگان نیست. درد اصلی شاید این باشد که تا همین دیروز خیلی‌ها دنبال سلفی گرفتن به آنجا رفتند و حالا دیگر پیدای‌شان نیست. حالا که تب سلفی سرد شده اما باز هم مثل همیشه تنها دانشجویان عضو گروه‌های جهادی، بسیج سازندگی و دستگاه‌های دولتی در صحنه مانده‌اند. مساله ما و سلبریتی‌ها اما به همین جا ختم نمی‌شود؛ مساله مهم‌تر این است که دوستان سلبریتی، گزارش دقیقی از نحوه هزینه‌کرد کمک‌های نقدی جمع‌آوری شده برای مردم زلزله‌زده در حساب‌های خود ارائه نمی‌دهند. کسانی که دیروز مثل خروس بی‌محل پیدای‌شان شد و مردم را نسبت به دستگاه‌های رسمی چون هلال‌احمر بدبین کردند، حالا نه‌تنها دیده نمی‌شوند که تمایل چندانی به حساب پس دادن هم ندارند!
«
فرهاد تجری» یکی از نمایندگان مردم مناطق زلزله‌زده در مجلس، در همین زمینه می‌گوید: «به‌رغم کمک‌های زیادی که برای زلزله‌زدگان استان کرمانشاه توسط هنرمندان و ورزشکاران شاخص یا همان سلبریتی‌ها از مردم جمع‌آوری شد، این کمک‌ها بخوبی بین حادثه‌دیدگان توزیع نشد و می‌توان گفت ردپایی از این کمک‌ها دیده نمی‌شود!» مساله درباره «صادق زیباکلام» اما خاص‌تر از اینهاست. فی‌الواقع، عملکرد او در مقایسه با دیگر سلبریتی‌های حاضر در این میدان، قیاس فشنگ و گلوله توپ است! بدان معنا که وی در خرابکاری روند امدادرسانی در تمام مراحل: «بدبین کردن مردم نسبت به دستگاه‌های دولتی و مسؤول»، «حجم شوآف روی مبلغ واریز‌شده به حساب شخصی‌اش» و در نهایت «نحوه هزینه‌کرد پول‌های واریزی مردم»، چند سر و گردن از دیگران بالاتر قرار گرفته است.
او در ابتدا معتقد بود دستگاه‌های مسؤول در توزیع کمک‌ها بین شیعه و سنی تبعیض قائل می‌شوند و در پاسخگویی به نیازهای مردم، بسیار ناتوانند. بازنشر همین توهمات در فضای مجازی باعث شد بازار شایعات شاخدارتر هم داغ شود و جمعیت هلال‌احمر بالاجبار در حساب کاربری خود اینگونه توئیت کند: «کمک‌های بشردوستانه فارغ از دین، نژاد و ملیت امری پسندیده است اما محموله‌ای از سوی هلال‌احمر به بوکمال سوریه ارسال نشده است!» زیباکلام پس از مراجعه به مناطق زلزله‌زده و دیدن واقعیات اما حرفش را پس گرفت و عذرخواهی مفصلی از هلال‌احمر کرد. اینها اما باز هم باعث نشد وی به نادرستی اعلام شماره حساب خود برای واریز پول کمک‌های مردمی به مردم زلزله‌زده اقرار کند، یا حتی پول را در اختیار سازمان هلال‌احمر قرار دهد!
او هنوز نیاز به شوآف داشت، لذا تا هم‌اکنون 3 میلیارد و 400 میلیون تومان پول مردم را در حسابش نگه داشته و می‌گوید قصد دارد در اقدامی شیک و مجلسی، روستایی که خود آن را دهکده امید نامیده، در آنجا بسازد. زیباکلام اما حالا هم دقیقاً نمی‌داند با خودش چند ـ چند است، لذا همچون کودکی که از رویاهایش حرف بزند، ضمن اصرار بر اجرای این طرح می‌گوید: «برخی مسؤولان با توجه به مقدار پولی که جمع شده، پروژه را دست‌نیافتنی می‌دانند. یکی از استدلال‌های‌شان آن است که من وسط کار می‌مانم و کار را نصفه‌و‌نیمه رها می‌کنم و مصیبتش می‌افتد گردن مسؤولان!» با این حال او دوست دارد با پول مردم، یادگاری از خود به جا بگذارد هرچند برخی زلزله‌زدگان در سرمای استخوان‌سوز این زمستان یخ بزنند!
 
حالا هم جناب زیباکلام ظاهراً در شوآف با پول مردم به «ماری آنتوانت» ملکه فرانسه اقتدا کرده که گفت: «اگر نان ندارند، بروند کیک بخورند!» بی‌توجه به همه زجرهای امروز زلزله‌زدگان و کمبود بودجه برای شکل دادن شوآف قشنگی چون «دهکده امید»، قصد دارد نقش ماندگاری از خود به جا بگذارد، لذا بی‌توجه به آنکه مردم پول‌ها را برای نیازهای فوری زلزله‌زدگان به حساب او واریز کرده‌اند، می‌گوید: «اگر کانکس ندارند، در دهکده موهوم زیباکلام ساکن شوند

وطن امروز

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است