محل تبلیغ شما
ازدواج از عوامل اصلی ترک تحصیل

تاریخ خبر: 1396/6/19

ازدواج از عوامل اصلی ترک تحصیل

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

معاون امور ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به دلایل فرهنگی که موجب بازماندن کودکان از تحصیل می‌شود، گفت: ۴۰ تا ۵۰ درصد دانش‌آموزان مقطع متوسطه در استان‌های مرزی به دلایل مختلف ترک تحصیل می‌کنند که یکی از این دلایل ازدواج زودهنگام است.

 به گزارش آرمان به نقل از ایلنا، رضوان حکیم‌زاده، معاون امور ابتدایی آموزش و پرورش درباره عوامل بازماندن کودکان از تحصیل در مناطق کم برخوردار کشور گفت: در برخی خانواده‌ها به خصوص در شهرهای کوچک کودکان بازوی کار خانواده محسوب می‌شوند، به طور مثال در فصل برداشت محصول این کودکان باید در کنار خانواده‌ها باشند که شاید انعطاف‌پذیری در زمان و مکان آموزش بتواند این مسئله را حل کند یا در برخی استان‌ها به دلیل تعصباتی که وجود دارد،‌ ممکن است دختران‌شان را به مدارس مختلط یا جایی که معلم خانم ندارد،‌ نفرستند.

معاون وزیرآموزش و پرورش با تاکید بر اینکه دلایل فرهنگی نیز در بازماندن کودکان از تحصیل موثر است، گفت: در برخی از روستاها به دلیل دور بودن مدرسه فرزندان‌شان را علی‌رغم وجود وسیله حمل و نقل به مدرسه نمی‌فرستند. ما در بازدید‌هایی که از مناطق مختلف کشور داشتیم به دلایل متعددی برای بازماندن کودکان از تحصیل رسیدیم.

او با تاکید بر اینکه دبیرخانه مناطق محروم در چهار استان کشور به صورت نقطه به نقطه دلایل بازماندن کودکان از تحصیل را شناسایی و بررسی می‌کند، افزود: در برخی از بخش‌های استان‌های محروم نیز شرایط تحصیل مهیاست و میانگین‌ها به ما کمک نمی‌کند؛ بنابراین این موضوع به شکل نقطه‌ای با محورهای مختلفی از جمله نبود یا کمبود امکانات تحصیلی،‌ دلایلی فرهنگی و تعصبی یا ازدواج زود هنگام دانش‌آموزان دختر بررسی شد.

رسانه ملی به جای تبلیغ کلاس‌های کنکور برای اهمیت سواد فرهنگ‌سازی کند

حکیم‌زاده با اشاره به ازدواج زودهنگام کودکان و بازماندن آنها از تحصیل گفت: با تصویب قوانین لازم،‌ آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی خانواده‌ها این امکان وجود خواهد داشت که ما بتوانیم تغییر نگرش و رفتار ایجاد کنیم و این فرصت به دختران داده شود که در مدرسه حضور داشته باشند.

معاون امور ابتدایی آموزش و پرورش با تاکید بر نقش رسانه‌ها برای فرهنگ‌سازی در رابطه با ازدواج زودهنگام کودکان گفت: قطعا تلویزیون به عنوان رسانه ملی بسیار قدرتمند است و به جای برنامه‌هایی مانند تبلیغ برای کلاس‌های کنکور و تست‌زنی قسمتی از برنامه‌هایش را به فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی مردم به خصوص برای مناطق محروم اختصاص دهد و برای توانمندی دختران و زنان که چه نقشی می‌توانند در تربیت نسل داشته باشند، می‌تواند بسیار موثر باشد.

حکیم‌زاده تاکید کرد: علت اصلی بازماندن از تحصیل دانش‌آموزانی که ازداوج می‌کنند،‌ خود آنها و خانواده‌هایشان است و در واقع منع خاصی برای حضور دانش‌آموزان در آموزش و پرورش وجود ندارد.

او با اشاره به سرشماری‌های انجام شده و جمعیت واجب‌التعلیم‌ها گفت: با توجه به آمار افراد واجب‌التعلیم و تعداد دانش‌آموزانی که در مدارس ثبت‌نام می‌کنند و مقایسه‌ای که بین این دو موضوع وجود دارد. کودکان کار دو دسته هستند، در بسیاری از مناطق کودکان کمک‌ کار خانواده‌ها محسوب می‌شوند، اما در مواردی کودکان به خاطر کار کردن و کمک به معاش خانواده فرصت حضور در مدرسه را از دست می‌دهند که این موضوع مسئله‌ساز است. وگرنه در بسیاری از خانواده‌های روستایی کودکان در کار به خانواده‌ها کمک می‌کنند، اما اینکه فرصت‌های تحصیل از کودکان گرفته شود، ناپسند است.

حدود ۵۰ درصد دانش‌آموزان دختر استان‌های مرزی در مقطع متوسطه حضور نمی‌یابند

معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه منعی برای حضور دانش‌آموزان در مدرسه وجود ندارد، افزود: آموزش و پرورش در تلاش است که همه امکانات را برای تحصیل واجب التعلیمی‌ها فراهم کند. اکثریت دانش‌آموزانی که ازدواج می‌کنند بیشتر در دوره متوسطه هستند و ما در مناطق محروم پوشش ابتدایی بسیار بهتری نسبت به پوشش متوسطه داریم.

حکیم‌زاده تاکید کرد: در بسیاری از استان‌های مرزی، نرخ پوشش دانش‌آموزان دختر دوره متوسطه حدود 50 درصد است یعنی 40 تا 50 درصد دانش‌آموزان این مقطع در مدرسه حضور ندارند و این آمار،‌ تکان‌دهنده است و ممکن است برخی از آنها به دلیل ازدواج زودهنگام مدرسه را ترک می‌کنند.

معاون امور ابتدایی آموزش و پرورش گفت: نهاد متولی اصلی تربیت و فرهنگ‌سازی آموزش و پرورش است. 13میلیون دانش‌آموز در اختیار این نهاد است بنابراین همه بودجه‌هایی که صرف امور فرهنگی در کشور می‌شود به دلیل اینکه در بیشتر اوقات مفید شبانه‌روز، دانش‌آموزان در اختیار مدارس هستند،‌ باید به آموزش و پرورش تعلق بگیرد.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر نمی‌توان توقعی از آموزش و پرورش داشت بدون اینکه امکانات لازم را برایش فراهم کرد. البته آموزش و پرورش به تنهایی تاثیرگذار نیست، نهاد خانواده،‌ رسانه‌ها از جمله رسانه ملی مانند یک دانشگاه بزرگ و سازمان‌های متعددی که کار فرهنگی انجام می‌دهند در امر تربیت تاثیرگذار هستند.  

او افزود: اگر همه این موارد متمرکز و برنامه‌ریزی شود و بودجه‌ای قابل قبولی برای کار فرهنگی در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد قطعا شاهد نتایج بهتری خواهیم بود. آموزش و پرورش به صورت یک سیستم رسمی با در اختیار داشتن نیروی انسانی کارآمد می‌تواند بسیار در امر فرهنگ‌سازی موثر باشد. یکی از بزرگترین مشکلات امروز این است که بیشتر خانواده‌ها سعی کردند دانش‌آموزان را به سمت درس خواندن برای کنکور و کلاس‌های تست و این قبیل فعالیت‌ها آماده کنند که به طبع کار فرهنگی با این مسئله کاهش پیدا می‌کند. بنابراین اگر به همین شکل جلو بریم پرورش سایر جنبه‌ها تحت شعاع قرار می‌گیرد.

بازماندن ۱۳‌درصد ۱۵ تا ۱۷ساله‌ها از تحصیل

یک مقام مسئول در آموزش و پرورش می‌گوید ۱۳‌درصد ۱۵ تا ۱۷ ساله‌ها در ایران مدرسه نمی‌روند. باز ماندن از تحصیل که به دو صورت نرفتن به مدرسه از ابتدا یا ترک تحصیل قبل از دریافت مدرک دیپلم اتفاق می‌افتد، موضوعی است که با شاخص توسعه یافتگی یک جامعه ارتباط تنگاتنگی دارد. زمانی که تعداد بازماندگان از تحصیل در یک جامعه زیاد باشند آن جامعه با معضل توسعه نیافتگی درگیر است. آمار دقیقی از بازماندگان از تحصیل در ایران وجود ندارد. این آمار به دو صورت کلی و جزئی اعلام می‌شود، یعنی اینکه در برخی از آمار‌ها از جمله آمار‌های مربوط به سرشماری تعداد کل بازماندگان از تحصیل اعلام می‌شود و در برخی دیگر از آمار‌ها که معمولا توسط آموزش و پرورش ارائه می‌شود تعداد بازماندگان از تحصیل در هر سال اعلام می‌شوند. بر اساس آمار مربوط به سرشماری سال ۹۰ تعداد بازماندگان از تحصیل در ایران بیش از سه‌میلیون و ۵۰۰‌هزار نفر بوده‌اند. در سرشماری سال ۹۵ تعداد بازماندگان از تحصیل به درستی مشخص یا اعلام نشده است. آمار سالانه مربوط به بازماندگان از تحصیل برای سال تحصیلی ۹۶-۹۵ هم ۱۶۱‌هزار نفر اعلام شده است.

منظور از کودک بازمانده از تحصیل، آن گروه سنی از جمعیت است که در سنین مدرسه یعنی بین شش تا 18 سال باید در طول سال تحصیلی در چرخه‏ آموزشی کشور حضور داشته باشد، اما به هر دلیلی وارد چرخه‏ آموزش نشده‏ یا بعد از مدت کوتاهی از آن خارج شده‏اند. بر اساس آمار 9‌میلیون و ۷۰۰‌هزار بی‌سواد در کشور وجود دارد که یک‌میلیون و ۴۳۰‌هزار نفر آنها مربوط به کودکان شش تا 18سال است. در بین پسران روستایی هفت تا 10 ساله، تقریبا7/ 94‌درصد در مدرسه حضور دارند که این عدد برای پسران روستایی 11 تا 14‌ساله به 6/86‌درصد و برای پسران روستایی 15 تا 17‌ساله به 5/56‌درصد می‌رسد. در سال تحصیلی 95-96 بیش از 27‌هزار دانش‌آموز در پایه اول ثبت‌نام نکرده‌اند. این در حالی است که این آمار در سال تحصیلی گذشته 25‌هزار دانش‌آموز بود.

نبود سامانه یکپارچه درباره کودکان بازمانده از تحصیل

روز گذشته معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به مشکل نبود سامانه یکپارچه درباره کودکان بازمانده از تحصیل اشاره کرد و گفت: هر نهادی سامانه‌ای برای خود دارد، اما وجود سامانه یکپارچه برای شناسایی سه‌درصد بازماندگان در دوره اول متوسطه و هشت‌درصد در دوره دوم متوسطه لازم است. علی زرافشان با بیان اینکه در سال 2000 که گزارشی از وضعیت آموزش ایران را در تایلند ارائه کردیم تفاوت آموزش دختران و پسران تقریبا از بین رفته بود گفت: در آن زمان نرخ پوشش آموزش و پرورش 97‌درصد بود که در دختران و پسران جز در چند استان تقریبا برابر بود. او افزود: اکنون در شاخص دسترسی به آموزش، نرخ خالص ثبت‌نام در متوسطه اول 3/94‌درصد است. یک شاخص دیگر نرخ پوشش دانش‌آموزان گروه 12 تا 14‌ساله است که در مدرسه حضور دارند، اما در دوره تحصیلی خود نیستند که دانش‌آموزان جهشی نیز از این جمله‌اند و این نرخ 97‌درصد است.

میانگین کشوری ثبت‌نام در دوره دوم متوسطه

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در دوره اول متوسطه سه‌درصد بازمانده از تحصیل داریم که به هیچ‌وجه در مدرسه نیستند گفت: نرخ خالص ثبت‌نام در دوره دوم نیز 56/79 در دختران و85/84‌درصد در پسران و میانگین کشوری 24/82‌درصد است. پوشش دانش‌آموزان 15 تا 17‌ساله 87‌درصد است که در مدرسه هستند. زرافشان با بیان اینکه هدف‌گذاری ما برای سال 1404 تا پایان 9‌ساله اول تحصیل نزدیک به صد در صد و در دوره دوم متوسطه 95‌درصد است گفت: در دوره دوم در حال حاضر هشت‌درصد افراد در سن تحصیل در مدرسه حضور ندارند. برای این تعداد باید شناسایی مورد به مورد انجام داد. او به وجود بیش از سه‌هزار مدرسه شبانه روزی که حدود 400‌هزار دانش را تحت پوشش دارند اشاره کرد و گفت: آموزش از راه دور و مدارس روستا مرکزی علاوه بر مدارس شبانه روزی از راهکارهایی هستند که به ماندن دانش‌آموزان در مدرسه و دسترسی به آموزش کمک می‌کنند. اگر فرد امکان حضور در هیچ‌کدام از این مدارس را نداشت می‌تواند به عنوان داوطلب آزاد نیز تحصیل کند.

عوامل بازماندن از تحصیل کودکان

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به مشکل نبود سامانه یکپارچه درباره کودکان بازمانده از تحصیل اشاره کرد و گفت: هر نهاد سامانه‌ای برای خود دارد، اما وجود سامانه یکپارچه برای شناسایی سه‌درصد بازماندگان در دوره اول متوسطه و هشت‌درصد در دوره دوم متوسطه لازم است. البته از طریق سامانه «سناد» فهرست دانش‌آموزانی که در سال گذشته در مدرسه بودند، اما اکنون ثبت‌نام نکرده‌اند را داریم و به صورت حضوری به منازل آنها مراجعه می‌کنیم، هر چند با مانع جدی فرهنگی و ازدواج زودهنگام رو به‌رو هستیم. در پنج استان که بالاترین آمارها را دارند کمک به اقتصاد خانواده‌ها و ازدواج زودهنگام از عوامل بازماندگی از تحصیل هستند. به گزارش ایسنا، زرافشان با تاکید بر ضرورت توزیع عادلانه امکانات دستگاه‌های مختلف در مناطق محروم افزود: هم افزایی و مشارکت راهکار اصلی است و کمیته مناطق محروم که ریاست آن با وزیر آموزش و پرورش است می‌تواند مرجع باشد تا بتوانیم به بازگشت کودکان بازمانده از تحصیل کمک کنیم.

نبودقانون مناسب برای کودکان بازمانده از تحصیل

یک عضو انجمن حمایت از حقوق كودكان درباره کودکان بازمانده از تحصیل به «آرمان» می‌گوید:‌ برخی کودکان بازمانده از تحصیل به دلیل ممانعت والدینشان از نعمت تحصیل محروم می‌شوند. این در حالی است که هرگونه اقدام مبنی بر محرومیت کودک از تحصیل بر اساس قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب سال 1381 یک عمل مجرمانه محسوب و برای آن مجازات تعریف شده است؛ هر چند مجازات تعیین شده در عمل چندان اجرا نمی‌شود و این مجازات برای برگشت کودک به مدرسه چندان موثر نیست. مونیکا نادی می‌افزاید: این مجازات فقط به پرداخت جزای نقدی و حبس محدود می‌شود. به گفته او حق آموزش یکی از حقوق اولیه و اساسی کودکان محسوب می‌شود. ایران از سال 1372 به پیمان‌نامه حقوق کودک کنوانسیون بین‌المللی پیوسته است. بر اساس این پیمان نامه دولت‌ها باید امکانات آموزش را برای کودکان فراهم کنند. هر چند در مدارس کشور هیچ‌الزام قانونی برای پیگیری دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل وجود ندارد، در حالی که باید از طریق مسئولان در مدارس دلیل ترک تحصیل دانش‌آموز بررسی شده و مراجع قانونی نسبت به این قضیه آگاه شوند. این وکیل دادگستری می‌افزاید:‌ برخی والدین از ابتدا به هیچ‌عنوان کودک را به مدرسه نمی‌فرستند و این کودکان جزو کودکان بد سرپرست مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. اغلب این افراد به دلیل اینکه جزو کودکان کار، کودکان خیابان، کودکان معتاد و. . . هستند امکان تحصیل برایشان مهیا نیست. نادی تاکید می‌کند: تاکنون هیچ‌ساز و کار مناسب برای شناسایی این کودکان و معرفی آنها به مدارس تعریف نشده است. این در حالی است که می‌توان با ایجاد حساسیت‌های قانونی این کودکان را شناسایی و به این شکل آنها را وارد مدرسه کرد. به گفته او این کودکان با مدرسه نرفتن تبعات منفی فراوانی برای خود و جامعه ایجاد می‌کنند.

 

آرمان

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid