محل تبلیغ شما
مرثیه ای بر آب های ژرف

تاریخ خبر: 1396/5/29

مرثیه ای بر آب های ژرف

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

نوشته بیست و هشتم امرداد ماه 1396

از : كرگدن خودم

 

مرثیه ای بر آب های ژرف

 

شوربختانه نگاه سدسازان به‌جای تدبیر، به مقوله پروژه استخراج آب‌های ژرف منتقل شده و این پروژه یکی دو سال درحال پیگیری به‌صورت جدي است. ایران به مرحله بحران آب و خشکسالی که سال‌ها توسط متخصصان دلسوز هشدار داده می‌شد ،رسیده است و باید دید که آیا برداشت منابع آبی از ژرفای دشت ایران می‌تواند چاره ساز و امری مستمر باشد؟

منابع آب های ژرف تجدیدناپذیر و محدود هستند، این آب‌ها ممکن است شور باشند. اين مساله به دلیل نزدیکی به چاه های نفتی رخ مي‌دهد. همچنين ممكن است آلوده به مواد مضر از جمله رادیواکتیو باشند. ما باید این ذخایر را برای روزهایی که آخرین راهکارهای علمی و تجربه شده را پشت سرگذراندیم وآن راهکارها نتیجه نداد،استفاده كنيم.

ابتدا باید از سیستم صحیح آبخوان داری بهره ببریم؛ آب‌های بارشی را به مخازنی که از زمان پادشاهان کهن ایران باستان وجودداشته يعني قنات ها برده و آن‌ها را با مدیریت صحیح به‌کار ببندیم.

به جای آبخوان داری و آبخیزداری،سد ساخته‌ایم؛ سدی روی زمین‌های ایران که نگهدارنده آب نیست و به جای سدهای صحیح، سدهای خاکی ساخته شد که بسیار ساده و البته پول ساز است.

بعد سدهایی عظیم برای جلوه دادن خود و البته پولسازی، روی گنبدها‌ساختیم مانند سدگتوند.بعد اجازه هزاران حفر چاه در اطراف دریاچه ارومیه دادیم و البته جاده‌ای هم ساختیم برای اینکه حیات جانداران را برهم زنیم.سپس به‌جای اینکه از تالاب‌های‌مان برای تنوع حیات‌وحش و پرندگان مهاجر استفاده صحیح ببریم، کارخانه ای اسیدی در کنار تالاب میقان ساختیم و زباله های سمی را در این تالاب ریختیم.

و از همه بدتر برای اینکه در دشت سیوند گوجه فرنگی بکاریم سدی در آنجاساختیم که هم آرامگاه کوروش بزرگ رفته رفته نابود شود و هم اینکه راه شاهی را از بین ببرد وجالب اینجاست که بعد در صداوسیما گفته شد که گوجه فرنگی به هیچ دردی نمی خورد.

آب‌های ژرف را به‌عنوان ذخاير راهبردي بدانید و استفاده از آن را برای روز مبادا و روز جنگ آب بگذارید و فعلا از مدیریت صحیح پخش آب بین استان‌ها و هدایت کارشناسانه آب‌های بارشی و شیوه صحیح آبخوان داری و از همه مهم‌تر آموزش مردم برای صحیح مصرف‌کردن آب، شروع کنید.عربستان سعودی از آب‌های ژرف برای کاشت گندم استفاده كرد و پس از اتمام منابع آب‌های ژرف، گندم‌زارهای‌شان به بیابان تبدیل شد.لیبی نيز به همین راه رفت.اکنون عربستان سعودی برای تغذیه دام خود زمین‌هایی را در آمریکا اجاره کرده است.همچنان هزینه های سرسام آور اکتشاف این منابع بسیار بالاست و فقط برای مهندسین مشاور که پول خود را بی درنگ دریافت مي‌كنند،مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

ما باید به فکر بهره برداری و اصلاح سیستم‌های سطوح آبگیر باران باشیم وجلوی نشتی شبکه لوله‌های آب شهرهای‌مان را بگیریم.

چون آب‌های ژرف در لایه‌هایی که دارای تخلخل هستند،جمع می‌شوندو جریان آب در عمق می‌تواند باعث تسهیل جابه‌جایی گسلی شود و در زمین‌لرزه موثرباشد. تضمین صددرصدی برای رسیدن به آب‌های ژرف وجود ندارد ومیزان خطا تا رسیدن به اين‌آب‌ها بسیار بالا ست.

ما باید مدیریت و بهره‌برداری از سیلاب به عنوان آب‌های تجدید‌پذیر و تغذیه مصنوعی آبرفت‌ها و آبخوان‌ها را در دستور کار قرار دهیم . مدیریت بهینه این آبرفت‌ها می‌تواند به ذخیره چند برابر میزان بارندگی سالانه بینجامد؛ همان‌گونه که پیشتر گفتم ایرانیان باستان با شناخت امکان ذخیره آب در آبرفت‌ها و آبخوان بود که قنات را اختراع کردند و می‌دانستند برداشت پایدار از این طریق می‌تواند عمر قنات را نيز طولانی‌تر کند، به حدی که هنوز برخی از شبکه‌های قنات با سنی فراتر از دو هزار سال در کشورمان زنده مانده‌اند. هخامنشیان بدون داشتن دانش مدیریت منابع آب زیرزمینی و شناخت آبرفت‌ها و قنات نمی‌توانستند مرزهای امپراطوری پارس را تا به آن حد گسترش دهند.

الکرجی، دانشمند، مهندس ویکی از شخصیت‌های ایرانی است که قوانین قنات را فورموله کرد. آگاهی دادن به کودکان از اهم فعالیت‌هاي او بود؛ کاری که صداوسیما یا به آن نمی‌پردازد.اضافه شدن جمعیت ایران بسیار آسیب‌رسان خواهد بود وقتی برای رفاه تازه‌واردان به ایران کاری نکرده باشیم.از كاشت‌محصولات آب برمانند سیب‌زمینی و برنج بپرهیزیم و روش‌های آبیاری را به سطح جدید و علمی برسانیم.

 

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid