محل تبلیغ شما
سیروس پوناوالا ؛ پارسیانِ هند به داد سرزمین آبا و اجدادی می‌رسند.واکسن کرونا

تاریخ خبر: 1399/6/31

سیروس پوناوالا ؛ پارسیانِ هند به داد سرزمین آبا و اجدادی می‌رسند.واکسن کرونا

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

  پارسیانِ هند به داد سرزمین آبا و اجدادی می‌رسند

 وزیر بهداشت می‌گوید دولت می‌خواهد ۲۰میلیون دوز واکسن کرونا را یک شرکت هندی پیش‌خرید کند و صاحب ایرانی‌الاصل و زرتشتی آن شرکت بابت فروش این واکسن به ایران قول داده است.

 سیروس پوناوالا موسس و رییس هیات مدیره  زرتشتی‌ و‌ ایرانی تبار  انستیتوسروم است که  وزیربهداشت،سعید نمکی به آن اشاره کرده بود. 

پسر او،  آدار پوناوالا  در حال حاضر مدیرعامل انستیتو سروم هند است.

پارسی هند «پادشاه واکسن» در حال پیروزی بر ویروس کرونا.
او شاید برای همه شناخته شده نباشد، اما #سیروس_پوناوالا از دفتر کار باشکوه خود در مزرعه خانوادگی‌اش در غرب هند، امپراتوری واکسن جهانی را که با زندگی بیلیون‌ها مردم در ارتباط است را زیر نظر دارد.
با ثروت تقریبی ۹.۸بیلیون دلار آمریکا، پوناوالای ۷۸ ساله بنیانگذار و رییس هیات‌مدیره‌ی موسسه‌ی سرم هند، بزرگترین تولیدکننده واکسن دنیا با شمار برابر با ۱/۵ بیلیون واکسن تولیدی، در سال است.
سیروس پوناوالا موسسه‌ی سرم هند را در سال ۱۹۶۶ میلادی بنیاد گزاشت. در آن زمان کشور هند می‌بایست واکسن‌ها را با قیمت‌های بسیار بالا توسط تولیدکنندگان غربی، برای ایمن‌سازی فرزندان کشورش، وارد کند. پوناوالا تجارت بسیار موفقی را با تولید واکسن در مرحله‌ی اول برای بازار هند آغاز کرد و سپس قراردادهای بزرگی با دولت‌های بزرگ و سازمان‌های سلامت جهانی در ۱۷۰ کشور دیگر بست. این شرکت که در شهر پونه نزدیک مومبی است در حال حاضر واکسن سرخک، فلج اطفال، هپاتیت، اوریون و تب را تولید می‌کند.
در حال حاضر که دنیا بر علیه ویروس کرونا اعلام جنگ کرده، پوناوالا امیدوار است که شرکتش نقش کلیدی در تولید این واکسن پس از تایید شدن، ایفا کند.
این کار می‌تواند فرصتی مفید و پر سود باشد. ماه گذشته موسسه‌ی سرم قرارداد دوطرفه با شرکت کداجنیکس که یک شرکت آمریکایی بوده و توسط بیلیونری به‌نام جیمز سیمونز پشتیبانی می‌شود منعقد کرد، که در حال حاضر مشغول تحقیق بر روی الگوریتم  و ترکیبات ژنتیکی ویروس کرونا است.
کدا جنیکس ادعا دارد که تکنولوژی این شرکت قادر است طی چند ماه به  تولید موثر این واکسن دست یابد.
امیدوارم هستند که طی مدت ۶ماه بتوانند این واکسن را جهت استفاده انسان‌ها تولید کنند. اما طبق نظر پوناوالا، ممکن است این زمان کمی طولانی‌تر شود.
رابرت کلمن رئیس هیات‌مدیره کدا جنیکس بیان کرد که با کمک مالی و فنی موسسه‌ی سرم می‌توانیم واکسن کرونا را به سرعت به مراکز درمانی برسانیم و مفتخر هستیم که مستقیما با بهداشت عمومی سر و کار داریم.
حدود ۶۵٪ کودکان در سراسر جهان دستکم یک واکسن تولیدی توسط شرکت پوناوالا را دریافت می‌کنند.
در ماه نوامبر پوناوالا برای کارهای نیک‌اندیشی که در راستای همکاری و کمک به سلامت انجام داده است، از بیل گیتس جایزه گرفت.
پوناوالا اظهار داشت برای تولید واکسن‌ها دستکم ۸-۷ سال زمان نیاز است. به عنوان مثال واکسن ذات‌الریه و روتا ویروس که به تازگی برای استفاده همگان وارد بازار شده دستاورد 8-7 سال تلاش بوده است.
برای مطالعه و آزمایش بر روی حیوانات و انسان‌ها زمان بسیار زیادی لازم است. او همچنین می‌گوید که شرکت سرم در تولید انواع واکسن‌ها تخصص داشته و به این ترتیب تولید واکسن چالش برانگیز نیست اما مسأله اصلی این است که تاثیر این واکسن بر روی انسان‌ها و در حالت اپیدمی بودن باید آزمایش و طراحی دقیق شود.
شرکت سرم مالک واکسن دانمارک که تولیدکننده‌ی وسایل بیولوژیکی بیلتهوون و بخش Czech نانوتراپتیک آمریکا است.
در ماه ژوین ۲۰۱۹میلادی پوناوالا درجه افتخاری مشاور ‌دکتری علوم از دانشگاه آکسفورد را دریافت کرد.
پارسیان هند پنج‌هزارم درصد جمعیت هند را تشکیل می‌دهند، اما  ۳ نفر از ۱۰ بیلیونر هندی، پارسی هستند.

 

منتشر شده در کانال ایرانبانان:
https://t.me/iranbananofficial/27641

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است