محل تبلیغ شما
شیادی برخی داروخانه‌ها با پیش‌فروش واکسن آنفلوآنزا!صف تقاضای کاذب برای واکسن آنفلوانزا

تاریخ خبر: 1399/6/27

شیادی برخی داروخانه‌ها با پیش‌فروش واکسن آنفلوآنزا!صف تقاضای کاذب برای واکسن آنفلوانزا

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

شیادی برخی داروخانه‌ها با پیش‌فروش واکسن آنفلوآنزا!

صف تقاضای کاذب برای واکسن آنفلوانزا

و حالا ناصرخسرو در فضای مجازی! 

فامیل کووید19 را دست کم نگیرید! پیدا و پنهان واکسن آنفلوانزا

جوان آنلاین: امسال، اما نگرانی همزمانی آنفلوآنزا و کرونا که با سرد شدن هوا می‌تواند سرکش‌تر هم بشود، موجب شده تا توصیه به تزریق واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پر خطر، رنگ تأکید به خود بگیرد. با وجود تمام این تأکید‌ها و توصیه‌ها و به‌رغم آنکه بنا به توصیه پزشکان و متخصصان بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا از نیمه شهریور ماه تا نیمه مهر ماه است، هنوز هیچ واکسنی در داروخانه‌ها و مراکز بهداشتی درمانی توزیع نشده‌است! این مسئله موجب شده تا مردم علاوه بر نگرانی‌هایی که بابت ابتلا به کرونا دارند، نگران ابتلا به آنفلوآنزا هم باشند. در این میان یک خبر قابل‌تأمل تا حدودی از برخی نگرانی‌ها می‌کاهد؛ پزشکان پیش‌بینی می‌کنند اپیدمی کرونا و رعایت تأکید‌های بهداشتی موجب خواهد شد تا ویروس آنفلوآنزا کمی سر به زیرتر شود و زمینه‌های ابتلا به این ویروس کاهش یابد. با تمام اینها، گروه‌های پر خطر و خانواده‌هایشان برای پیدا کردن واکسن کرونا در به در داروخانه‌ها و مراکز درمانی شده‌اند و حتی حاضرند با قیمت‌های نجومی واکسن آنفلوآنزا را پیش خرید کنند، حتی شده از فضای مجازی!

شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که برای پیدا کردن واکسن آنفلوآنزا راهی داروخانه‌های شهر و محل زندگی خود شده‌اید و حتی حاضرید به هر قیمتی که شده واکسن آنفلوآنزا را تهیه و حتی پیش‌خرید کنید. جالب اینجاست که برخی داروخانه‌ها هم هنوز واکسن آنفلوآنزا را دریافت نکرده حاضرند با قیمتی حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان این واکسن را پیش‌فروش کنند. طبق معمول چنین وقایعی، خرید و فروش و پیش‌فروش واکسن کرونا در فضای مجازی هم حسابی داغ است. تمام این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که پیش از این، تاریخ توزیع واکسن آنفلوآنزا از سوی سازمان غذا و دارو آخر شهریور ماه اعلام شده، اما پیش‌فروش این واکسن چند وقتی هست که آغاز شده‌است.
تخلف داروخانه‌ها
سید علی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، اقدام برخی داروخانه‌ها برای ثبت‌نام پیش‌خرید واکسن آنفلوآنزا را غیر‌قانونی دانست؛ چراکه هنوز قیمت واکسن آنفلوآنزا اعلام نشده و نمی‌توان نسبت به ثبت‌نام از مردم اقدام کرد.
سید حیدر محمدی، مدیر کل دارویی سازمان غذا و دارو هم با تأکید بر تخلف بودن اقدام داروخانه‌ها برای ثبت‌نام خرید واکسن آنفلوآنزا گفت: «در صورت محرز شدن تخلف، به تعزیرات معرفی می‌شوند.» وی در خصوص قیمت‌های اعلام‌شده برای واکسن آنفلوآنزا افزود: «قیمت واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر با ارز دولتی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است، اما قیمت واکسن وارداتی با ارز نیمایی متعاقباً اعلام خواهد شد.»
به گفته وی برای ارائه واکسن سه نوع قیمت داریم؛ گروه اول شامل همان ۵/ ۲ میلیون دوز است که به صورت رایگان توزیع می‌شود. گروه دوم سالمندان بالای ۶۵ سال هستند که باید با ثبت کد ملی و احراز هویت واکسن را از داروخانه‌ها با قیمت حدود ۴۲ هزار تومان تهیه کنند. برای کودکان زیر پنج سال هم واکسن سه ظرفیتی در داروخانه‌ها توزیع می‌شود. محمدی تصریح کرد: «بعد از اینکه توزیع واکسن بین این گروه‌ها تمام شد، بر اساس میزان تقاضای موجود سراغ گروه‌های دیگر می‌رویم. اگر میزان تقاضا بیشتر از آن ۱۶ میلیون دوز باشد که وارد خواهیم کرد، مجبور می‌شویم با ارز نیمایی وارد کنیم که قیمت بیشتری خواهد داشت.»
گروه‌هایی که واکسن آنفلوآنزا برایشان ضروری است
به گفته مدیر کل دارویی سازمان غذا و دارو سالمندان، مادران باردار، کودکان زیر پنج سال و افراد دارای بیماری زمینه‌ای و سرطان، کسانی هستند که واکسن به آن‌ها تعلق می‌گیرد و همچنین زندان‌ها و نیرو‌های مسلح و کادر درمان نیز شامل سهمیه واکسن می‌شوند.
ارائه واکسن از طریق مراکز بهداشت و اطلاع‌رسانی‌ها انجام می‌شود به جز سالمندان بالای ۶۵ سالی که در گروه‌های بالا قرار نمی‌گیرند و باید به صورت آزاد تهیه کنند. این افراد برای استفاده از واکسن باید کد ملی خود را ثبت کنند و تزریق در مرکز بهداشت صورت بگیرد. در مورد مادران باردار اگر نیاز باشد افرادی از مراکز بهداشت جهت زدن واکسن به منزل آن‌ها مراجعه خواهند کرد.
علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه افراد در معرض خطر و کسانی که از نظر ابتلا به بیماری آسیب‌پذیرند، باید واکسن را تزریق کنند، افزود: «این افراد شامل خانم‌های باردار، افرادی که شیمی‌درمانی می‌کنند، کسانی که بیماری تنفسی مزمن دارند، کسانی که تحت عمل پیوند قرار گرفتند، افراد دیالیزی و افراد سالمند بالاتر از ۶۵ سال واجد شرایط دریافت واکسن آنفلوآنزا هستند.»
اثر‌گذاری ۴۰ تا ۶۰ درصدی
معاون بهداشت در واکنش به اقدام برخی از افراد برای پیش‌خرید واکسن آنفلوآنزا گفت: «نباید فراموش کنیم این واکسن حدود ۴۰ درصد در پیشگیری از بیماری نقش دارد. یعنی افرادی که واکسن را تزریق می‌کنند، در برابر بیماری صد‌درصد ایمن نخواهند بود. زیرا ویروس آنفلوآنزا مرتب در حال تغییر است و می‌تواند از دست سیستم ایمنی بدن فرار کند. البته این موضوع تازه‌ای نیست و هر سال واکسن آنفلوآنزا همین میزان ایمنی ایجاد می‌کرده‌است.»
سید محسن زهرایی، رئیس اداره بیماری‌های قابل‌پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت هم با تأکید بر اینکه واکسن آنفلوآنزا به شکل اختصاصی عمل می‌کند و هیچ ارتباطی با کرونا ندارد، افزود: «اثرگذاری واکسن آنفلوآنزا حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد است و نباید تصور کرد با تزریق این واکسن، از هر نظر در مقابل ویروس آنفلوآنزا ایمن شده‌ایم.» وی با بیان اینکه بسیاری از صاحبنظران عقیده دارند همین اقدامات پیشگیرانه برای کرونا مثل ماسک زدن، رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و شست و شوی مرتب دست‌ها از ابتلا به آنفلوآنزا هم تا حد بسیار زیادی جلوگیری می‌کند، تصریح کرد: «خیلی از صاحبنظران علوم پزشکی معتقدند احتمالاً با رعایت این مسائل امکان شیوع آنفلوآنزا امسال نسبت به سال‌های پیش‌کاهش پیدا کند.»

صف تقاضای کاذب برای واکسن آنفلوانزا

فریبا خان احمدی  
خبرنگار
«موجود نیست» این پاسخ تکراری به سؤال هزاران مراجعه کننده برای خرید واکسن آنفلوانزا است. همراهی ویروس های  کرونا و آنفلوانزا در شش ماهه دوم سال موجی از نگرانی را بین مردم به راه انداخته است. گزارش‌های میدانی ما نشان می‌دهد؛ آمار مراجعه به داروخانه‌ها در هفته‌ای که گذشت بسیار بالا بود. خیلی‌ها در کنار نسخه‌ای که به داروخانه می‌آورند درخواست واکسن آنفلوانزا هم می‌کنند اما پاسخی که می‌شوند این است: «واکسن نداریم.» «واکسن هنوز توزیع نشده است. فعلاً هیچ جا پیدا نمی‌کنید.»
 از چند هفته گذشته رئیس سازمان غذا و دارو در نشست هم اندیشی فعالان حوزه دارو و تجهیزات پزشکی با وزیر بهداشت درباره جزئیات توزیع واکسن آنفلوانزا گفته بود که امسال با توجه به شرایط خاص ناشی از کرونا، تأمین ۲.۵ میلیون دوز واکسن را برای گروه‌های پر خطر در نظر گرفته‌اند و قرار است هفته آخر شهریور و اوایل مهر ماه واکسن آنفلوانزا در شبکه بهداشت برای گروه‌های پر خطر و کادر بهداشت و درمان به‌صورت رایگان توزیع شود. بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو؛ علاوه بر گروه‌های پر خطر، 8 و نیم میلیون دوز دیگر واکسن آنفلوانزا برای سایر افراد نیز وارد شده است. آن‌طور که تاکنون برنامه‌ریزی شده، واکسن آنفلوانزا از ابتدای مهر در داروخانه‌ها برای افراد سالمند بالای ۶۵ سال توزیع می‌شود؛ به‌طوری که این افراد می‌توانند با ارائه کارت ملی و ثبت کد ملی خود واکسن را دریافت کنند. سپس در فاز بعد محموله‌های بعدی واکسن آنفلوانزا در داروخانه‌ها توزیع خواهد شد و سایر افراد می‌توانند برای تهیه واکسن به داروخانه‌ها مراجعه و واکسن را با ارائه کارت و کد ملی دریافت کنند.
گزارش‌ها از داروخانه‌ها نشان می‌دهد که امسال به‌دلیل ایجاد تقاضای کاذب میزان واردات با تعداد تقاضا‌ها همخوانی نخواهد داشت. خیلی از داروسازان می‌گویند، تزریق واکسن آنفلوانزا برای همه افراد نیاز نیست با این همه شروع فصل سرماخوردگی یعنی اواخر شهریور و اوایل مهر ماه، بهترین زمان تزریق این واکسن است البته چنان که کارشناسان می گویند، این واکسن نهایت تا 30 درصد بدن را در برابر ویروس آنفلوانزا مقاوم نگه می‌دارد وبرای برخی افراد هم هیچ‌گونه ایمنی در پی ندارد.
روزی 200 مراجعه کننده برای واکسن آنفلوانزا
 نبش یکی از گذرهای فرعی در میدان انقلاب جایی که یکی از پر مراجعه‌ترین داروخانه‌ها در آن قرار دارد. افرادی در کنار باجه‌های تحویل دار برای تهیه واکسن آنفلوانزا منتظرند؛ وارد داروخانه دکتر ابراهیمی می‌شوم متقاضیان با رعایت پروتکل‌ها و قواعد فاصله گذاری فیزیکی با فاصله چند متر از هم پشت باجه‌های تحویل دارو ایستاده‌اند تا نوبت‌شان برسد و داروی خود را دریافت کنند. مسعود یکی از آنهاست، 48 سال دارد، محله او کیلومترها دورتر از میدان پر تردد انقلاب است. «با این اوضاع کرونا، بالای 30 داروخانه شهر را دانه به دانه گشته ام، همه یک چیز گفتن؛ فعلاً واکسن نداریم.» داروخانه‌های غیر دولتی برای مسعود و هزاران مراجعه کننده دیگر آخرین ایستگاه برای دسترسی و تأمین واکسن آنفلوانزا است. مراجعه کنندگان به این داروخانه همگی شرایط مسعود را دارند. هر مشتری که به داروخانه می‌آید بعد از تحویل دارو بلافاصله از متصدی داروخانه یا داروساز تقاضای واکسن آنفلوانزا می‌کند. «خانم کاظمی» مراجعه کننده دیگری است که برای تهیه واکسن آنفلوانزا به داروخانه دکتر ابراهیمی آمده است. 10 سال است که مبتلا به بیماری پر فشاری خون است. او می‌گوید: در طول سال‌های گذشته قبل از آغاز پاییز واکسن آنفلوانزا زده است و تا به حال نشده که دست خالی برگردم اما امسال هر جا رفتم واکسن گیرم نیامده است. چند روز دیگر شهریور تمام می‌شود و زمان طلایی تزریق واکسن را از دست می‌دهیم.»
دکتر ابراهیمی مسئول داروخانه که روزانه بین 100 تا 200 متقاضی دریافت واکسن آنفلوانزا دارد، می‌گوید: «از یک هفته پیش فراوان مشاهده کرده‌ایم که مراجعان با چهره‌های مضطرب وارد داروخانه می‌شوند و دنبال واکسن آنفلوانزا هستند. هیچ‌وقت ‏این موقع سال، برای خرید واکسن آنفلوانزا این همه مراجعه‌کننده نداشته‌ایم، اما حالا با خبرهایی که اعلام می‌شود ‏مردم نگران شده‌اند. ما سال گذشته بیش از 50 قلم واکسن آنفلوانزا دور ریختیم یعنی کسی نیامد و انداختیم دور. الان موجی راه افتاده که همه فکر کنند باید واکسن بزنند. سؤال اصلی این است که چه کسانی باید واکسن بزنند؟ تزریق واکسن آنفلوانزا پروتکل جهانی دارد؛ افرادی که سالمند هستند، کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند، نقص ایمنی دارند، ایدز دارند، دیالیز می‌شوند، بچه‌های زیر 5 سال و کادر درمان باید واکسن بزنند. تزریق واکسن آنفلوانزا حداقل یک ماه باید قبل از شیوع این بیماری فصلی انجام شود تا آنتی بادی در بدن تولید شود.
آخر شهریور و افزایش درخواست واکسن
چند دقیقه‌ای را در داروخانه منتظر می‌مانم. در فاصله کمتر از 10 دقیقه نزدیک به 8 نفر دنبال واکسن آنفلوانزا هستند. درخواست‌هایی که اینجا نیز چون دیگر داروخانه ها راه به‌جایی نبرده و هر بار به در بسته خورده است. داروخانه داران می‌گویند هر‌چه به روزهای انتهایی شهریور نزدیک می‌شویم تعداد این درخواست‌ها هم زیاد می‌شود. مردم فکر می‌کنند واکسن آنفلوانزا هم بازار بورس یا طلاست که جا نمانند برای همین یک مرتبه به داروخانه‌ها هجوم آورده‌اند. «خانم بصیر» زن جوانی است که برای خرید داروهای همسرش به داروخانه آمده: «همسرم دیسک کمر دارد آمدم داروهایش را بخرم. امسال به خاطر کرونا همه خانواده مون باید واکسن بزنیم. قبل از اینجا هم از چندتا داروخانه سؤال کردم می‌گویند واکسن هنوز توزیع نشده است.» چند قدم جلو‌تر مرد سالخورده‌ای با چهره‌ای مضطرب با تلفن همراهش صحبت می‌کند. «میگن نیست. نداریم. چند جا رفتم. خیلی شلوغ شده. همه دنبال واکسن آنفلوانزاهستند. همین را بگویم که هنوز واکسن را به داروخانه‌ها نداده‌اند، نمی‌دانم چرا اخبار چیزی نمیگه. اگر می‌دانستم هنوز داروخانه‌ها نمی‌فروشند که این همه راه را با این وضعیت کرونا و بیماری تا اینجا نمی‌آمدم.» مسئول فنی یکی از داروخانه‌ها در خیابان آزادی هم از تقاضای کاذب تأمین واکسن آنفلوانزا گلایه می‌کند: «در یک هفته گذشته آمار مراجعه برای تهیه واکسن آنفلوانزا خیلی بالا بود، روزی 200 تا 300 نفر مراجعه می‌کنند اما نداشتیم که بدهیم. هر کسی ما را می‌بیند می‌گوید دو تا واکسن هم برای‌مان کنار بگذار. تلفن‌های زیادی داریم که درخواست واکسن می‌کنند. بعضی‌ها هم فکر می‌کنند واکسن داریم اما نمی‌فروشیم. تعدادی هم درخواست‌های عجیب و غریبی دارند مثلاً می‌گویند اسم‌مان را در لیست بنویسید پیش پرداخت می‌دهیم هر زمان واکسن آمد ما را در اولویت قرار دهید. گرفتن پیش پرداخت برای دارو تخلف و غیر قانونی است و هیچ داروخانه‌ای این کار را نمی‌کند. بعضی‌ها فکر می‌کنند اگر الان نجنبند از بقیه عقب می‌افتند. همه اینها به‌خاطر ناآگاهی مردم است. رسانه‌ها باید به مردم اطلاعات درست دهند؛ یک ترس کاذب بین مردم ایجاد شده است. مردم فکر می‌کنند اگر سریع‌تر واکسن تزریق نکنند، می‌میرند. داروسازان مدعی‌اند، آشفته بازاری که در توزیع ماسک اتفاق افتاد احتمالاً در مورد واکسن آنفلوانزا هم تکرارشود. دکتر ابراهیمی مسئول یکی از داروخانه‌ها در میدان انقلاب از ماجرای ارائه واکسن آنفلوانزا در قبال دریافت کارت ملی و ثبت مشخصات افراد باخبر است. او می‌گوید: «داروخانه نمی‌تواند با ارائه کارت ملی نحوه فروش واکسن را کنترل کند. روزی هزار نفر برای تهیه واکسن آنفلوانزا به این داروخانه مراجعه می‌کنند. همین الان سر حق فنی ما دعوا است حالا بیاییم پلیس بازی هم در بیاوریم که کارت ملی با مشخصات فرد هماهنگی دارد یا نه؟ باید مسئولیت این کار را از عهده ما بردارند. پیشنهاد ما این است گروه‌های پر خطر از طریق سامانه سلامت ثبت‌نام کنند و در خانه‌های بهداشت واکسن‌شان را بزنند. آن مقدار واکسنی هم که به داروخانه‌ها می‌دهند با ارز آزاد بدهند. امکان کنترل مراجعان با کارت ملی در داروخانه واقعاً وجود ندارد.» با وجود آنکه متخصصان حوزه سلامت تأکید دارند امسال به‌دلیل رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و پوشیدن ماسک، شیوع بیماری آنفلوانزا روند کاهشی خواهد داشت با این حال برخی افراد تحت تأثیر تبلیغات فضای مجازی درباره تزریق واکسن آنفلوانزا روانه بازار سیاه شده‌اند. آقای «یاری» از تبلیغات واکسن در فضای مجازی می‌گوید.: «همین الان بازار سیاه به‌وجود آمده است معلومم نیست واقعاً این چیزهایی که دست مردم می‌دهند چی هست. ما که به این دلال‌ها اعتماد نمی‌کنیم. بهتر است اجازه دهیم واکسن را کسانی بزنند که بیماری زمینه‌ای دارند یا سالمند هستند اگر چیزی ماند نوبت مردم عادی برسد.»
مسئول امور دارویی داروخانه‌ای در خیابان شهید مطهری هم با اشاره به بازار سیاه احتمالی واکسن آنفلوانزمی گوید: «همه می‌گویند تو رو خدا واکسن آمد برای ما کنار بگذارید. حدود 600 نفر در این دو هفته‌ به من سپردند که واکسن آمد به ما خبر دهید. با این شرایط شک نکنید بازار سیاه شکل می‌گیرد. سال قبل که کرونا نبود دو ماه بعد از شروع پاییز، آنفلوانزا شیوع پیدا کرد با وجود این واکسن 36 هزار تومانی در بازار آزاد 500 تا 600 هزار تومان معامله می‌شد الان که خیلی وضعیت فرق کرده است. مردم هم سمت بازار سیاه می‌روند چون معتقدند بر فرض مثال اگر 500 هزار تومان هزینه واکسن کنند خیلی بهتر از آن است که گرفتار بیماری و بیمارستان شوند.» آقای سعیدی؛ مدیر امور دارویی داروخانه راسل در خیابان سهروردی جنوبی هم می‌گوید: «هر سال 15 مرداد ماه ثبت سفارش می‌کردیم و 10 روز بعد واکسن را تحویل می‌گرفتیم الان هیچ خبری نیست. دیروز مشتری داشتم که می‌گفت واکسن را 300 هزار تومان خریده است. گفتم از کجا خریدی وقتی هنوز واکسنی توزیع نشده است. گفت از داروخانه خریدم. در حالیکه اگر بخواهند توزیع کنند شرکت‌های پخش به ما اطلاع می‌دهند. نمی‌دانیم از چه کانالی واکسن بیرون درز کرده است. بعضی از مشتری‌ها که در خانه مریض دارند با الفاظ رکیک به ما ناسزا می‌گویند که واکسن را برای خانواده و دوست و آشنایان‌تان می‌برید. ولی به والله اگر یک قلم هم به ما واکسن داده‌ باشند.
او در ادامه می‌افزاید: «مردم فکر می‌کنند واکسن توزیع شده و ما نمی‌دهیم. بر فرض که به هر داروخانه هم 40 یا 50 قلم واکسن توزیع کنند خیلی کم است چون بین خود همکاران دعوا می‌شود. ما 10 نفر کارمندیم هر کدامم 4 نفر عضو خانواده‌مان باشد 40 نفر می‌شویم حالا بماند که مادر و پدرم و خواهر و برادرمان هم واکسن می‌خواهند. آقای سعیدی لیست پیام‌های تلفنش را نشانم می‌دهد؛ از اقوام نزدیکش گرفته تا همسایه‌ها و آشنایان قدیمی به او پیام داده‌اند که برای‌شان واکسن آنفلوانزا کنار بگذارد!

روزنامه ایران

 

و حالا ناصرخسرو در فضای مجازی! 

عبدالهی – آرنج‌هایش را روی زانو گذاشته و دستانش زیر چانه قفل شده است. چند لحظه‌ای به او خیره می‌شوم، پریشان‌حال است و هاج‌ و واج؛ آشفتگی در چهره‌اش موج می‌زند. شبیه آن‌هایی است که انگار به آخر خط رسیده و از همه‌چیز و همه‌کس ناامید شده اند. سن و سالش حدود 50 را نشان می‌دهد و زمختی دستانش از سختی روزگار و رنج‌های کارگری حکایت دارد. کنارش می‌نشینم تا چند لحظه‌ای با او همکلام شوم. از مهسا برایم می‌گوید؛ دختر 8 ساله‌اش که تشنج می‌کند و حالا چند روزی است داروی ضدتشنج او در داروخانه‌ها پیدا نمی‌شود. پدرش می‌گوید : «حاضرم همه زندگی‌ام را بدهم و هرطور شده دارویش را پیدا کنم».
دارو به داروخانه نرسیده اما ...
با یکی از مسئولان داروخانه گفت‌وگو می‌کنم. از پریشان‌حالی همراهان بیماران پریشان است و دل‌نگران، اما پاسخی برای درد آن ها ندارد و می‌گوید: «برخی داروها کمیاب شده و نمی‌دانیم پاسخ بیماران و همراهانشان را چه بدهیم؟»
دردم افزون می‌شود...
شرایط سخت کشور و تحریم‌های دارویی را درک می‌کنم و می‌پذیرم که چاره‌ای جز مدیریت اوضاع نیست؛ اما این را نمی‌فهمم که چطور می‌شود خودمان هم به خودمان رحم نمی‌کنیم. روی صحبتم با اعضای یک گروه تلگرامی است که بعد از صحبت با پدر مهسا، پیدایشان می‌کنم و معاملات دارویی آن ها را رصد می‌کنم. بیش از 3 هزار عضو دارد و خیلی از آن‌ها فهرستی از داروهای کمیاب را لیست کرده‌اند. از «انسولین» دیابتی‌ها گرفته تا «رواتینکس» بیماران مبتلا به سنگ کلیه، قرص «سلسپت» برای بیماران پیوندی، «مادوپار» برای مبتلایان به پارکینسون و هر داروی دیگر، به قول معروف از شیر مرغ تا جان آدمیزاد ... .
هر دارویی که بخواهید داریم
با یکی از اعضای گروه وارد گفت‌وگو می‌شوم. فهرست کاملی از داروهای کمیاب را برایم می فرستد. کاری نفرت‌انگیز است اما باید خودم را جای یکی از کاسبان جان بیماران جا بزنم و اطلاعات بیشتری کسب کنم. به او می‌گویم: «برای داروهای خاص مشتری‌های زیادی دارم، اگه با هم راه بیایم، بازار خوبی میشه». پاسخش این است که «باشه، هر دارویی رو که خواستین چند روز زودتر بگین که تهیه کنم». درباره دردسرهای احتمالی انجام این کار می‌پرسم؛ آن هم در روزهایی که با تحریم‌های دارویی مواجه‌ایم و احتمالا باید نظارت‌های سازمان‌های مربوط شدیدتر شود. اما این پاسخ را می‌شنوم : «چه دردسری؟ همه دارن همین طوری کار می‌کنن، تا حالا که مشکلی پیش نیومده، ازین به بعد هم پیش نمیاد».
کمبود دارو و پرپرشدن بیماران
قبل از نوشتن خطوط پایانی گزارش، خبرها را مرور می‌کنم و مشاهده خبری ناگوار، تلخی این گزارش را دوچندان می‌کند. تصاویری از کودکان مبتلا به بیماری پروانه‌ای، مات و مبهوتم می‌کند. کودکان معصومی که روز گذشته همراه با خانواده‌هایشان مقابل سازمان غذا و دارو جمع شدند تا صدای دردهایشان به گوش همگان برسد. حرفشان هم چیزی جز آن نوشته‌هایی نبود که در دست گرفته بودند : «داروها برای زندگی ما حیاتی‌اند...».
انجمن داروسازان ایران چه می گوید؟
با دکتر «سیدعلی فاطمی» نایب رئیس انجمن داروسازان ایران گفت‌وگو می‌کنم و او می‌گوید : «طی چندماه گذشته بارها به مسئولان سازمان غذا و دارو نامه زده‌ایم و سایت‌ها و کانال‌های فروش دارو را معرفی کرده‌ایم؛ در این سایت‌ها علاوه بر داروهای نسخه‌ای بیماران، داروهای قاچاق هم خرید و فروش می‌شود. روزانه آن‌ها را رصد می‌کنیم و می‌بینیم که متاسفانه خیلی از داروهای مورد نیاز بیماران را خرید و فروش می‌کنند در حالی که یافتن برخی از این داروها در داروخانه‌ها دشوار شده است».نایب رئیس انجمن داروسازان ایران می‌افزاید : «بررسی‌های ما نشان می‌دهد که برخوردهای قانونی و قضایی با متخلفان این حوزه جوابگو نبوده است، درخواست ما این است در شرایطی که با تحریم دارویی مواجه هستیم، نظارت‌های مسئولان بیشتر و برخورد با تخلفات شدیدتر شود».
وابستگی 60 درصدی صنعت داروسازی به واردات
اما ادامه صحبتم با دکتر فاطمی با گفت‌وگو درباره میزان وابستگی صنعت دارو به خارج از کشور تلخ می‌شود؛ وقتی که می‌گوید: فقط 3 درصد داروهای مورد استفاده ما وارداتی است اما متاسفانه بیش از 30 درصد بودجه دارویی کشور برای همان 3 درصد هزینه می‌شود. علاوه بر آن باید این واقعیت را هم گفت که اگرچه ما 97 درصد داروی مورد نیاز کشور را تولید می‌کنیم اما همین تولید داخلی هم 60 درصد وابستگی به خارج دارد که شامل مواد اولیه و اقلام بسته‌بندی داروها می شود، بنابراین متاسفانه وابستگی صنعت دارویی ما به خارج از کشور کم نیست».
خیلی از داروها نمونه داخلی خوب دارد
البته دکتر فاطمی به نکته مهمی هم اشاره می‌کند که می‌تواند جلوی این گونه سوءاستفاده‌ها و کسب و کارهای غیرقانونی را بگیرد: «بیماران عزیز و خانواده‌های آن‌ها باید بدانند که بسیاری از داروها جایگزین مناسب داخلی دارد، تلاش کنیم این فرهنگ را به وجود بیاوریم که نباید حتما به دنبال نمونه خارجی دارو بروند، با این کار هم مشکلاتی مانند کمبود دارو به وجود نمی‌آید، هم امکان فرصت‌طلبی به برخی سودجویان داده نمی‌شود».
 

خراسان

 

فامیل کووید19 را دست کم نگیرید! پیدا و پنهان واکسن آنفلوانزا

شمارش معکوس برای تهیه واکسن آنفلوآنزا در آستانه ورود به فصل پاییز آغاز شده و خیلیها منتظر دیدن برچسب «واکسن آنفلوانزا موجود است»، بر روی شیشه داروخانه‌ها هستند.
موضوع داغ این روزهای حوزه سلامت کشور، جدا از ویروس کووید ۱۹، ماجرای واکسن آنفلوانزا است. واکسنی که تا پارسال مقداری از دوزهای آن بدون استفاده باقی می‌ماند، اما امسال ماجرا فرق کرده و با آمدن بیماری کرونا، همگان از ترس مبتلا شدن به این ویروس منحوس، به دنبال هر نسخه درمانی برای مقابله با کرونا هستند. غافل از اینکه متخصصان امر بارها تاکید کرده‌اند که واکسن آنفلوانزا هیچ تاثیری در مقابله با بیماری کرونا ندارد.
به گزارش مهر، این در حالی است که برخی از مردم از مدت‌ها قبل با مراجعه به داروخانه‌های محل زندگی خود و یا داروخانه‌هایی که دوستان و آشنایان سفارش کرده‌اند، نسبت به پیش خرید واکسن آنفلوانزا اقدام کرده‌اند.
تکرار ماجرای خودرو در عرضه واکسن!
ارقامی که برای پیش خرید واکسن پرداخت می‌شود، از ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان مختلف است. یعنی بستگی به منطقه‌ای دارد که داروخانه در آنجا واقع شده است. هرچه منطقه مرفه‫نشین باشد، قیمت پیش فروش واکسن هم بالاتر می‌رود.
عجیب اینکه برخی داروخانه‌ها این جسارت را به خرج داده و کاغذ ثبت-نام خرید واکسن آنفلوانزا را نیز پشت شیشه یا پیشخوان داروخانه نصب کرده‌اند! البته علنی شدن این تخلف جای بحث دارد، اما اینکه جسارت به خرج می‌دهند و اینگونه نسبت به پیش فروش واکسن آنفلوانزا به صورت آشکار اقدام می‌کنند، نشان از این واقعیت دارد که قرار نیست بازار واکسن آنفلوانزا ملتهب شود.
علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت در واکنش به اقدام برخی از افراد برای پیش خرید واکسن آنفلوانزا، گفت: نباید فراموش کنیم این واکسن حدود ۴۰ درصد در پیشگیری از بیماری نقش دارد. یعنی افرادی که واکسن را تزریق می‌کنند، در برابر بیماری ۱۰۰ درصد ایمن نخواهند بود. زیرا، ویروس آنفلوانزا مرتب در حال تغییر است و می‌تواند از دست سیستم ایمنی بدن فرار کند. البته این موضوع تازه‌ای نیست و هر سال واکسن آنفلوانزا همین میزان ایمنی ایجاد می‌کرده است.
تخصیص واکسن بر اساس گروه‌های اولویت‌دار
وی درخصوص افرادی که در اولویت تزریق واکسن آنفلوانزا هستند، گفت: افراد در معرض خطر و کسانی که از نظر ابتلاء به بیماری آسیب‫پذیرند، باید واکسن را تزریق کنند. این افراد شامل خانم‌های باردار، افرادی که شیمی‌درمانی می‌کنند، کسانی که بیماری تنفسی مزمن دارند، کسانی که تحت عمل پیوند قرار گرفتند، افراد دیالیزی و افراد سالمند بالاتر از ۶۵ سال واجد شرایط دریافت واکسن آنفلوانزا هستند.
ممکن است این نگرانی در جامعه باشد که به دلیل وجود کرونا و همزمانی آن با آنفلوانزا در فصول سرد سال خیلی از افراد که در گروه‌های پرخطر هم نیستند فکر کنند باید واکسن آنفلوانزا بزنند. در حالی که اینطور نیست و بسیاری از صاحبنظران عقیده دارند همین اقدامات پیشگیرانه برای کرونا مثل ماسک زدن، رعایت فاصله‫گذاری‌های اجتماعی و شستوشوی مرتب دست‌ها از ابتلا به آنفلوانزا هم تا حد بسیار زیادی جلوگیری می‌کند.
سید محسن زهرایی، رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه خیلی‌ها واکسن آنفلوانزا را می‌زنند تا کرونا نگیرند، تاکید کرد: واکسن آنفلوانزا به شکل اختصاصی عمل می‌کند و هیچ ارتباطی با کرونا ندارد.
وی افزود: اثرگذاری واکسن آنفلوانزا در حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد است و نباید تصور کرد با تزریق این واکسن، از هر نظر در مقابل ویروس آنفلوانزا ایمن شده‌ایم.
آنفلوآنزا را نیابد دست‫کم گرفت
یکی از چالش‌های پیش رو در پاییز و زمستان، شیوع آنفلوانزا خواهد بود که یک قرن قبل نزدیک ۴۰ میلیون نفر را در دنیا کشت و در دو پاندمی در قرن بیستم، یک تا چهار میلیون نفر در هر پاندمی در آسیا کشته شدند. در سال ۲۰۰۹ نیز بین ۱۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار نفر به واسطه این بیماری کشته شدند. میزان مرگ و میر در پاندمی یک قرن قبل ۲۰ تا ۴۰ درصد بوده ولی این میزان در نوع فصلی کمتر از یک در هزار است. در کووید ۱۹ این میزان ۳ تا ۴ درصد است.
علی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، در واکنش به اقدام برخی داروخانه‌ها برای ثبتنام پیش خرید واکسن آنفلوانزا، گفت: این اقدام داروخانه‌ها غیر قانونی است. زیرا، با توجه به اینکه هنوز قیمت واکسن آنفلوانزا اعلام نشده است، نمی‌توان نسبت به ثبت نام از مردم اقدام کرد.
وی، این اقدام داروخانه‌ها در ثبت واکسن آنفلوانزا را تخلف دانست.
قیمت واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های پرخطر با ارز دولتی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است در همین حال سید حیدر محمدی، مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو، اقدام داروخانه‌ها برای ثبتنام خرید واکسن آنفلوانزا را تخلف دانست و گفت: درصورت محرز شدن تخلف، به تعزیرات معرفی می‌شوند.
وی درخصوص قیمت‌های اعلام شده برای واکسن آنفلوانزا، افزود: قیمت واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های پرخطر با ارز دولتی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است اما قیمت واکسن وارداتی با ارز نیمایی متعاقباً اعلام خواهد شد.
عرضه واکسن با سه قیمت برای اولویتهای مختلف
وی با اشاره به اینکه برای ارائه واکسن سه نوع قیمت داریم، افزود: گروه اول شامل همان ۲.۵ میلیون دوز است که به صورت رایگان توزیع می‌شود. گروه دوم سالمندان بالای ۶۵ سال هستند که باید با ثبت کد ملی و احراز هویت واکسن را از داروخانه‌ها با قیمت حدود ۴۲ هزار تومان تهیه کنند. برای کودکان زیر ۵ سال هم واکسن سه ظرفیتی در داروخانه‌ها توزیع می‌شود. بعد از اینکه توزیع واکسن بین این گروه‌ها تمام شد، بر اساس میزان تقاضای موجود سراغ گروه‌های دیگر می‌رویم. اگر میزان تقاضا بیشتر از آن ۱۶ میلیون دوز باشد که وارد خواهیم کرد، مجبور می‌شویم با ارز نیمایی وارد کنیم که قیمت بیشتری خواهد داشت.
سالمندان، مادران باردار، کودکان زیر ۵ سال و افراد دارای بیماری زمینه‌ای و سرطان، افرادی هستند که واکسن به آنها تعلق می‌گیرد این در حالی است که از هم اکنون، برخی افراد سودجو نسبت به ایجاد جو روانی در بازار دارویی کشور، برای واکسن آنفلوانزا قیمت‌های نجومی تعیین کرده‌اند و برخی داروخانه‌ها نیز بر اساس همین پیش فرض‌ها، ارقامی بین ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان را به عنوان ودیعه ثبت نام واکسن از افراد متقاضی دریافت می‌کنند.
بهمن صبور، نایب رئیس انجمن داروسازان استان تهران، اقدام برخی داروخانه‌ها برای پیش فروش واکسن آنفلوانزا را تخلف دانست و گفت: ثبت نام زودهنگام داروخانه‌ها برای فروش واکسن آنفلوانزا تخلف بوده و جزو ضوابط انجمن داروسازان نیست.
وی از مردم درخواست کرد چنین موارد تخلفی را گزارش دهند و اجازه ندهند برخی افراد سودجو از وضعیت موجود سوءاستفاده کنند.

ابتکار

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است