محل تبلیغ شما
افزایش نگرانی درمورد پیک جدید کرونا پس از دهه محرم،منتظر موج سوم کرونا باشید

تاریخ خبر: 1399/6/6

افزایش نگرانی درمورد پیک جدید کرونا پس از دهه محرم،منتظر موج سوم کرونا باشید

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

منتظر موج سوم کرونا باشید

افزایش نگرانی درمورد پیک جدید کرونا پس از دهه محرم و تعطیلات آخر هفته لطفا سفر نروید!

 

آفتاب یزد – گروه شبکه: باز هم تعطیلی چند روزه و مردم بی‌مبالاتی که در این برهه حساس کرونایی بار سفر بسته اند. این عده انگار اصلا متوجه شرایط بحرانی‌ای که بیماری کرونا برای کشور ایجاد کرده نیستند که تعطیلات پیش رو را بهترین فرصت برای سفر دیده اند. جالب اینجاست که هشدارهای مقامات بهداشتی هم مبنی بر سفر نرفتن در این ایام، بر روی آنها اثری ندارد. این در حالی است که آنها با این سفرهای بی‌جا وضعیت را از آنچه که هست بدتر و شاید حکم مرگشان را امضا کنند و از همه بدتر به خستگی کادر درمان بیفزایند. در حال حاضر بنا به گفته سرهنگ نادر رحمانی، رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا،ترافیک نیمه سنگینی در دو محور هراز و چالوس حاکم است. این در حالی است که هنوز برای عده‌ای تعطیلات آغاز نشده. این یعنی فاجعه به خصوص آنکه استان مازندران و گیلان همچنان از لحاظ کرونا در وضعیت قرمز به سر می‌برند.
> وضعیت وخیم گیلان
در این راستا دکتر سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت در گفتگو با ایسنا گفته است:« استان گیلان در اسفندماه گذشته شاهد خیز شدید بیماری در کلیه شهرستان‌های استان بود. از اوایل فروردین ماه سیر نزولی در موارد ابتلا و بستری شروع شد و در خرداد به پایداری نسبی رسید. علیرغم توصیه‌های اکید بهداشتی، از تیر ماه شاهد روند افزایشی در موارد ابتلا و بستری روزانه در اغلب شهرستانهای استان هستیم؛ به طوری که شهرستان‌های رشت، آستارا، آستانه اشرفیه، رودبار، لاهیجان، لنگرد و ماسال در وضعیت قرمز و شهرستان‌های املش، بندانزلی، رضوانشهر، رودسر و سیاهکل در وضعیت هشدار بیماری قرار دارند.»
> شرایط تهران بی‌ثبات و شکننده است
علی رغم بی‌توجهی برخی از مردم به این موضوع، مقام‌های بهداشتی باز هم هشدار می‌دهند تا شاید آنهایی که تصمیم دارند در این تعطیلات چند روزه به سفر بروند منصرف شوند و در خانه بمانند. در این خصوص فرمانده ستاد مبارزه با کرونا شهر تهران گفت: «توصیه اکید ما این است که مردم از سفر اجتناب کنند چرا که معتقدیم اگر این سفرها اتفاق افتد پیک‌های بعدی زودتر از آنچه که در انتظارش هستیم رخ دهد‌ و به خستگی کادر درمانی منجر شود و بر استمرار کار و خدمت‌رسانی تاثیر منفی بگذارد.» به گزارش ایلنا، علیرضا زالی با اشاره به آخرین آمار بستری و ابتلا در پایتخت گفت: «تهران کماکان در بین استان‌های قرمز است. میزان مراجعان سرپایی در ۲۴ ساعت گذشته بالغ بر ۵هزار و ۴۰۰ نفر بودند که از این میزان،‌۴۷۰ نفر نیاز به بستری داشتند که از این میزان ۱۲۳ نفر نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه داشتند». زالی ادامه داد: «آمار تهران با ۲۴ ساعت قبل خود تفاوت چشمگیری را نشان نمی‌دهد. ظرفیت استفاده از تخت‌ها و میزان ابتلا در تهران اگرچه نسبت به هفته قبل کاهش با شیب ملایم را نشان می‌دهد اما به دلیل شرایط خاص استان و به ویژه شهر تهران بی‌ثبات و شکننده است و می‌توانند هرگونه تغییر منجر به افزایش پیک بیماری شود.» او در پاسخ
به این سوال که توصیه به هموطنان برای تعطیلات پیش رو چیست گفت:« در تهران الگوی همه گیر شناسی بیماری نشان می‌دهد وقتی حجم قابل توجه سفر برون شهری رخ می‌دهد با تاخیر زمانی دو تا سه هفته بعد با فراز آماری جدی‌تری در میزان ابتلا، مرگ و میر و میزان بستری روبرو بوده‌ایم، کما اینکه تعطیلات عید نوروز، ‌عید فطر و تعطیلات خرداد ماه این نکته را اثبات می‌کند، ‌در نتیجه یکی از عوامل پرخطر سفرهایی است که صورت می‌گیرد به ویژه که اکنون برخی استان‌ها در وضعیت قرمز قرار دارند و هرگونه تردد می‌تواند به چرخش ویروس در مجموع سفرها کمک کند.»
> با هر بار سفر رفتن آمار فوتی‌ها زیاد می‌شود
از سوی دیگر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید:«طبق بررسی‌ها معمولا دو تا سه هفته پس از هر دوره تعطیلات چند روزه در کشور که شاهد افزایش سفرهای برون شهری می‌باشیم، موارد مراجعه به مراکز درمانی افزایش یافته و حدود دو هفته پس از افزایش موارد بستری، شاهد موارد فوتی بیماری می‌باشیم. با توجه به شرایط خاص حاکم بر کشور در این مقطع همه‌گیری بیماری، اقدام به هر گونه سفر می‌تواند منجر به افزایش ابتلا و مرگ هموطنان باشد. با عنایت به تعطیلات پیش رو از کلیه مردم خواهشمندیم از هر گونه اقدام به سفر غیرضروری پرهیز کرده و با همراهی عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) شاهد برپایی محرمی سرشار از معنویت و آمیخته با شور و شعور حسینی در اقصی نقاط کشور عزیزمان باشیم.»
> از کرونا بترسید و سفر نروید
در این میان کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از مردم درخواست کرده‌اند که به خاطر عزیزانشان دراین تعطیلات پیش رو سفر نروند.
یکی از کاربران در این مورد نوشته است:« من خیلی دلم مسافرت میخواد ولی بابت هتل رفتن و خونه گرفتن بخاطر گرونا نگرانم چجوری میشه که تو این اوضاع مردم میرن سفر»
دیگری نوشت:«شهر خلوت شده همه رفتن مسافرت! در این حد ملت باحالی داریم یعنی!! اصلا انگار کرونا وجود نداره!»
کاربر دیگری گفته است:« مسافرت رفتن تو این اوضاع یعنی حماقت محض. از کرونا بترسید»
کاربران دیگر نوشته اند:« چه قدر عالی موج بعدی کرونا با مسافرت رفتن مردم از پنج شنبه تا یک شنبه شروع میشه یعنی بیچاره شدیم رفت و حالا حالا هم این کرونا نمیره»، «۲ هفته آینده اوج بیماری کرونا در ایران است. استان‌های با تردد بیشتر احتمال خطر اوج بیماری را به نسبت بقیه نقاط کشور دارند. فقط با شکستن زنجیره سرایت کرونا می‌تونیم جان سالم از ویروس در به بریم! لطفا سفر نروید»، « لطفا سفر نروید. ایام را به کام خودتون و دیگران تلخ نکنید. لطفا خانه بمانید و جز به ضرورت خارج نشوید! کرونا شوخی ندارد. جان خود و عزیزانمان را به خطر نیندازید.»، « توصیه بهداشتی: لطفا سفر نروید خبر ترافیکی: محور کرج - چالوس بار سنگین ترافیکی دارد نتیجه اخلاقی: یک عده از هموطنان همیشه در صحنه، فاقد درک و شعور هستند پس ببندید این جاده‌ها را»، « خدا سونامی مسافرت آخر هفته را بخیر کند! در تعطیلات پایان هفته دو میلیون نفر راهی سفر می‌شوند. مسئولان هم فقط توصیه می‌کنند سفر نروید! قطعا مردم‌ هم نمی‌روند! جای تعجب است که دولت تماشاچی شده و اقدام جدی‌ای برای مقابله انجام نمی‌دهد»
استاندار تهران: تعطیلات کابوس ستاد مقابله با کرونای پایتخت
استاندار تهران با تاکید بر لزوم آموزش زندگی توام با کرونا به مردم گفت: باید سعی کنیم حساسیت‌سازی و آمادگی درازمدت در جامعه ایجاد کنیم. به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی کرونا را بیماری جدی برشمرد که ماهیت پیچیده و ناشناخته‌ای دارد و به این زودی‌ها از جهان حذف نمی‌شود و تمامی سازمان‌ها و ارگان‌ها برای مقابله با آن نیاز به آمادگی درازمدت دارند. وی محدودیت‌های اعمال شده در تهران را عاملی مهم در کنترل بیماری در طی این دوران دانست و فرهنگ بالای مردم و اعتماد مردم به نیروی انتظامی را در اجرای این مداخلات مهم برشمرد و گفت: در ادامه این مسیر ترویج و ارتقای فرهنگ پیشگیری در جامعه بسیار مهم است. دکتر بندپی بر جلوگیری از فرسودگی و خستگی کادر بهداشت و درمان و تمامی افرادی که در نبرد با این بیماری درگیر هستند تاکید کرد و افزود: پیشگیری مهمترین راهکار در این زمینه است و مردم باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفاظتی زنجیره بیماری را قطع کرده و میزان شیوع را کاهش دهند.استاندار تهران، تعطیلات را کابوسی برای ستاد مقابله با کرونای پایتخت ذکر کرد و گفت: متاسفانه تعطیلات عواقب بدی از نظر افزایش شیوع و آمار بیماری در پی داشته است. بنابراین باید با اعمال محدودیت‌ها کمک کنیم تا زنجیره بیماری قطع و بیماری مهار شود و نیروی انتظامی نقش ارزنده‌ای در نظارت بر اعمال محدودیت‌ها داشته است.

 

افزایش نگرانی درمورد پیک جدید کرونا پس از دهه محرم و تعطیلات آخر هفته لطفا سفر نروید!

گروه جامعه: از زمانی که کووید19 در جهان ظهور کرد و مناسبات گوناگون را تحت تاثیر خود قرار داد، حدود 8 ماه می‌گذرد. در ایران اما ورود ویروس جدید خانواده کرونا، کمی دیرتر اعلام شد و حالا 6 ماهی است که ایرانی‌ها هم رسما درگیر این ویروس هستند. هرچند در این 6 ماه سازوکارهای مقابله‌ای گوناگونی تجربه شده و توصیه‌های ضدکرونایی حالا دیگر جزو روال زندگی بسیاری هستند، اما همچنان نقاط عطفی وجود دارند که چالش‌های جدیدی را پیش روی تصمیم‌گیران می‌گذارند؛ از برگزاری مسابقات ورزشی، کنکور، عزارداری‌های محرم و بازگشایی مدارس گرفته تا یک تعطیلی که وقوعش به ویژه در ماه پایانی تابستان می‌تواند با ایجاد بحران ناشی از سفر، اوضاع ابتلا به کرونا را وخیم‌تر کند.
با احتساب تعطیلی پنجشنبه و وقوع تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی در روزهای شنبه و یکشنبه، مردم ایران تعطیلاتی 4 روزه را پیش روی خود می‌بینند که احتمالا بسیاری را برای سفر وسوسه می‌کند. با این حال در شرایطی که آمارهای رسمی کرونایی روندی تقریبا باثبات به خود گرفته‌اند، این نگرانی وجود دارد که سفرهای مردمی در کنار عدم رعایت پروتکل‌های احتمالی از سوی برخی در عزاداری‌های دهه محرم، عامل انفجار ابتلا و بروز موج جدید کرونا باشند. اتفاقی که در آستانه فرارسیدن پاییز و در هم آمیختن کرونا و آنفولانزا می‌تواند اوضاع را ترسناک‌تر هم بکند. به همین دلیل است که مسئولان امر یک صدا هم به خواهش هم به ایجاد محدودیت تلاش می‌کنند مانع سفر رفتن مردم شوند.
دیروز فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، با هشدار نسبت به احتمال ایجاد پیک بعدی بیماری با افزایش سفرها، از شهروندان در خواست کرد مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی را در محل سکونت خود به جا آورده و از سفر خودداری کنند. علیرضا زالی در یک گفت و گوی زنده تلویزیونی اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته، ۵ هزار و ۴۰۰  نفر به عنوان بیماران سرپایی به مراکز جامع سلامت و مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کرده و از این تعداد حدود ۴۷۰ نفر احتیاج به بستری داشته و از بین این بیماران نیز ۱۲۳ نفر در بدو بستری، نیاز به بستری در بخش مراقبت های ویژه داشته‌اند. وی ادامه داد: همچنین ۴۴۰ بیمار نیز در ۲۴ ساعت گذشته از مراکز درمانی مرخص شده‌اند و ۹ درصد از مراجعان سرپایی کماکان نیاز به بستری در بیمارستان‌ها داشته‌اند. زالی افزود: آمار تهران در ۲۴ ساعت اخیر با روز قبل تفاوت چشمگیری را نشان نمی‌دهد و ظرفیت استفاده از تخت‌ها و ظرفیت میزان ابتلا در تهران، اگرچه نسبت به هفته قبل کاهش با شیب ملایمی را نشان می‌دهد، اما همان طور که بارها گفته شده به علت ویژگی‌های خاص استان تهران و به طور ویژه شهر تهران، این شرایط بی ثبات و شکننده  تلقی می‌شود و هرگونه تغییر در رفتارها و مداخلات می تواند باعث ایجاد پیک جدیدی شود.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به عزاداری‌های تاسوعا و عاشورای حسینی، اظهار کرد: در تهران الگوی همه‌گیر شناسی بیماری نشان می‌دهد در مواقعی که حجم قابل توجهی از سفرهای برون شهری رخ داده است، معمولا با یک تاخیر زمانی دو تا سه هفته‌ای، هم در میزان ابتلا و هم در میزان بستری و مرگ و میر با یک فراز آماری جدی رو به رو بوده‌ایم. وی یادآور شد: هم در عید نوروز، هم در عید فطر و هم در تعطیلات متراکم خردادماه این افزایش آماری برای ما اثبات شده است، بنابر این یکی از عوامل پرخطر و پر ریسک سفرهایی است که انجام می‌شود، به ویژه در استان‌هایی که وضعیت قرمز بیماری را دارند هرگونه تردد می‌تواند در چرخش این ویروس اثر داشته باشد. زالی ادامه داد: توصیه موکد ما این است که امسال بر خلاف سال‌های گذشته عزیزان در محل سکنی خود باقی بمانند و ترجیحا از سفرهای غیر ضروری اجتناب کنند، زیرا ما فکر می‌کنیم اگر این سفرها اتفاق بیفتد و مجددا یک چرخش انجام شود، پیک‌های بعدی بیماری زودتر از آنچه که در انتظار آن هستیم پدید می‌آید و طبیعتا منجر به خستگی تیم درمانی  شده و با توجه به حجم بالای کار تیم‌های درمانی می تواند بر استمرار خدمت‌رسانی تاثیر منفی داشته باشد.
سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت نیز در جریان نشست خبری روزانه خود برای اعلام آمار کرونا، با هشدار نسبت به سفر در ایام تعطیلات پیش رو گفت: طبق بررسی‌ها معمولا دو تا سه هفته پس از هر دوره تعطیلات چند روزه در کشور که شاهد افزایش سفرهای برون شهری هستیم، موارد مراجعه به مراکز درمانی افزایش یافته و حدود دو هفته پس از افزایش موارد بستری، شاهد موارد فوتی بیماری هستیم. با توجه به شرایط خاص حاکم بر کشور در این مقطع همه گیری بیماری، اقدام به هر گونه سفر می‌تواند منجر به افزایش ابتلا و مرگ هموطنان باشد. با عنایت به تعطیلات پیش رو از کلیه مردم خواهشمندیم از هر گونه اقدام به سفر غیرضروری پرهیز کرده و با همراهی عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) شاهد برپایی محرمی سرشار از معنویت و آمیخته با شور و شعور حسینی در اقصی نقاط کشور عزیزمان باشیم.
در همین راستا، رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ضروریات سفر ایمن و بخشنامه اجرایی ویژه تعطیلات سوگواری محرم را به ۳۱ استان کشور ابلاغ کرد. در متن بخشنامه ضروریات سفر در ایام سوگواری که از سوی ولی تیموری - رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر و معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی - به استان‌ها ابلاغ شده، آمده است: «با توجه به فرارسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی(ع) و پیش‌بینی احتمال انجام سفر و جابه‌جایی هموطنان عزیز برای حضور در مراسم معنوی و آیینی استان‌ها، شهرها و روستاهای کشور ضمن نظارت بر رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی در قالب سفر هوشمند و حفظ حرمت ایام حسینی(ع) و در عین حال تکریم هموطنان و مسافران، لازم است تاسیسات گردشگری و دستگاه‌های عضو ستاد اجرایی خدمات سفر استان در این روزها فعال باشند و خدمات‌رسانی مطلوب داشته باشند. در همین راستا رعایت موارد ذیل در ابعاد ایمنی، بهداشتی، پذیرایی و اقامت، تردد جاده‌ای، اطلاع‌رسانی و راهنمایی مسافران اهمیت ویژه‌ای دارد:
1. ضرورت هماهنگی بیش از پیش دستگاه‌های عضو ستاد اجرایی سفر در استان برای خدمات‌رسانی به هموطنان و مسافران در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی
2. آمادگی کامل  تاسیسات گردشگری ـ رفاهی و خدماتی، تجهیز و نظافت هر چه بهتر نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی
3.  نظارت بر فعالیت تاسیسات گردشگری، دستگاه‌های عضو ستاد و در صورت بروز تخلف، برخورد با آن‌ها
4.  رعایت کامل شئونات ماه محرم به ویژه ایام تاسوعا و عاشورای حسینی در واحدهای تحت پوشش و گزارش موارد تخلف و خلاف هنجارهای جامعه به دستگاه‌های نظارتی
مقتضی است موضوع سریعاً در دستور کار ستاد اجرایی خدمات سفر استان قرار گرفته، ضمن برنامه‌ریزی و انجام هماهنگی‌های بین‌بخشی اطلاع‌رسانی لازم را در این خصوص به‌عمل آورند».
البته ستاد مقابله با کرونا پیش‌تر در اطلاعیه‌ای با اعلام وضعیت قرمز در استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین و اعلام وضعیت هشدار در استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان، از مردم  خواسته بود برای پیشگری از خطر انتقال بیماری، از هرگونه سفر در تعطیلات تاسوعا و عاشورا پرهیز کنند.
حال باید با رصد وضعیت جاده‌ها در روزهای پیش رو بررسی کرد که مردم چقدر به این توصیه‌ها عمل خواهند کرد و نتیجه آن چه خواهد بود.

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است