محل تبلیغ شما
شکایت علیدوستی؛فرهادی،حقیقی ازیالثارات

تاریخ خبر: 1395/6/29

شکایت علیدوستی؛فرهادی،حقیقی ازیالثارات

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 برخی از سینماگران کشور از هفته‌نامه «یالثارات» شکایت کردند؛ مانی حقیقی شامگاه یکشنبه ٢٨ شهریور در دهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی در سخنانی اعلام کرد به‌همراه ترانه علیدوستی و اصغر فرهادی علیه هفته‌نامه یالثارات، ارگان رسانه‌ای انصار حزب‌الله، شکایت کرده ‌است. هفته‌نامه یالثارات در هفته‌های گذشته مطالبی علیه مانی حقیقی، اصغر فرهادی و فیلم فروشنده و سینمای ایران نوشته بود. در روزهای گذشته جمعی از فعالان رسانه‌ای و فرهنگی حامی انقلاب اسلامی از نشریه «یالثارات» انتقاد کرده و خواهان برخورد قوه ‌قضائیه با این نشریه شده بودند. در میان نام امضاکنندگان این بیانیه، اسامی برخی منتقدان پرسابقه فعال مانند محمدتقی فهیم و همچنین آرش فهیم، مسئول سینمایی روزنامه کیهان، دیده می‌شود که نشان‌دهنده نگرانی جدی این طیف به‌دليل دفاع بد یالثارات از ارزش‌هاست.شرق

 

مانی حقیقی شامگاه یکشنبه 28 شهریور در دهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی طی سخنانی اعلام کرد که به همراه ترانه علیدوستی و اصغر فرهادی علیه هفته‌نامه یالثارات؛ ارگان رسانه‌ای انصار حزب‌الله؛ شکایت کرده‌اند.

او در ادامه گفت: در طول چند روز گذشته تعداد زیادی از همکارانم و مردم از طرق مختلف بابت مطلب هفته گذشته هفته‌نامه یالثارات از من، ترانه علیدوستی و اصغر فرهادی دلجویی کردند. خواستم مژده دهم که ما سه نفر در این مدت با هم در تماس بودیم و تصمیم گرفتیم اعتراض خود را به این مطلب در قالب یک شکایت کیفری پیگیری کنیم.

این کارگردان سینما اظهار کرد: اما صرفا وقت شما را به این خاطر نگرفتم. این حرف‌ها جایش در جشن و هیچ جا نیست اما محفلی صمیمی‌تر از این مطلب سراغ ندارم. انگیزه ما تکذیب این مطلب نیست چون کذب محض، تکذیب ندارد و این نکته هم جالب است نشریه‌ای که مجوز دارد، پشت نام امام حسین و پشت نقاب انصار حزب الله چنین فکاهیات و هرزه‌نگاری‌هایی را منتشر می‌کند. اما نکته اینجاست که ما حاضر نیستیم در جایی زندگی کنیم که نقد براساس قلدری چاپ می‌شود.

وی تاکید کرد: ما به تنهایی نمی‌توانیم این کار را به سرانجام برسانیم. نیاز به همکاری همه ایرانیانی داریم که فکر می‌کنند این برخورد غلط است. فقط روی کمک مسئولان حساب نمی‌کنم البته خوشحال می‌شوم، وزارت ارشاد و رئیس قوه قضاییه در این رابطه کمک کنند اما از شما هم کمک می‌خواهیم.

این بازیگر و کارگردان سینما تصریح کرد: نشریه یالثارات سندی درباره این کذبیات ندارد اما ما سند محکمی درباره بی‌اخلاقی آنها داریم که با انتشار این متن خود آنها به ما دادند.

حاتمی‌کیا نیز در این مراسم با ابراز تاسف از مطالبی که نشریه" یالثارات"در ارتباط با هنرمندان نوشته است، گفت: حرمت قلم را از بین بردند و اگر به این مطالب واکنش صحیحی داده نشود، عین بی‌غیرتی است.

هفته‌نامه یالثارات در هفته‌های گذشته مطالبی را علیه مانی حقیقی و اصغر فرهادی و فیلم فروشنده و سینمای ایران نوشته بود.ایلنا

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

1 0
محمد حسین فرحبخش   1395/9/29 13:37:13

بخشش؛ بی‌غیرتی نیست
تا کمتر از دو ماه پیش عنوان پرفروش‌ترین فیلم روی پرده به "من سالوادور نیستم" ساخته منوچهر هادی تعلق داشت چیزی نگذشت که "فروشنده" توانست حمایت بی‌سابقه مردم را به خود جلب کند و با رقم فروش خود همگان را شگفت‌زده کند و باز این روزها کامِ سینمای ایران با یک فیلم هندی-ایرانی خوش شده و جایگاه اول فروش به "سلام بمبئی" تقدیم شده است. فروش سینمای ایران از کدامین منطق پیروی می‌کند؟!

محمدحسین فرحبخش معتقد است فیلم فروشنده انتخاب مردم است و باید به این انتخاب احترام گذاشت: فروش بالای فیلم فروشنده ابعاد مختلفی دارد؛ یکی اینکه خود آقای اصغر فرهادی به عنوان نماینده ایران در کل جهان مطرح است. بعضی از فیلمسازان ما نمایندگی بین‌المللی ایران را یدک می‌کشیدند اما هیچ‌گاه فیلم‌هایشان در ایران هم خریدار نداشت و مردم با آن ارتباطی برقرار نمی‌کردند اما آقای فرهادی باتوجه به اینکه از تلویزیون و سینمای حرفه‌ای خودش را بالا کشیده؛ هرگز مردم را فراموش نکرد و برند خاص خودش را برای سینمای خودش ساخت.

کارگردان آبنبات چوبی ادامه داد: دلیل دوم مورد توجه قرار گرفتن فیلم فروشنده در جامعه ایران؛ توجه جشنواره‌های مهم بین‌المللی به خصوص کن به این اثر است. وقتی عوامل فیلم از فرانسه بازگشتند در فرودگاه امام خمینی با استقبال پرشور مردم روبرو شدند. این امر نشان می‌دهد که مردم درکنار فیلم‌های تجاری؛ فیلم‌های صاحب قصه را نیز می‌شناسند.

وی افزود: شاید در جمع سینمای ایران و در شرایطی که تصور نمی‌شد فروشنده توان اکران بالایی داشته باشد؛ سوژه آن بود که به‌نظر من اصلی‌ترین مسئله بود. همه مردم ایران با مسئله تعصب و غیرت ایرانی آشنا هستند و بروز بیرونی آن را درست یا غلط در بخش‌های مختلف دیده و تجربه کرده‌اند. مردم این مضامین را دوست دارند و تجربه نشان داده فیلم‌هایی که با این مضامین ساخته شده؛ فروش خوبی داشته است.

کارگردان زندگی خصوصی درباره محکوم شدن فیلم به بی‌غیرت نشان دادن جامعه ایرانی گفت: محکوم کردن فیلم فروشنده به بی‌غیرتی یک اشتباه محض است. کسانی که این اشتباه را مرتکب شدند؛ می‌توانند به حدیث امام صادق(ص) رجوع کنند که در رساله المیزان خیلی زیبا و رسا بیان می‌کنند که "بخشش؛ بی‌غیرتی نیست".

فرحبخش ادامه داد: البته نظر آن دوستان هم باید محترم شمرده شده و بررسی شود که آیا از عقیده آمده یا عناد؟ اما من اعتقاد داردم باید به چیزی که اعتدال و حدوسط به آدم می‌گوید؛ عمل کرد چون قرآن هم به همین امر اصرار دارد.

کارگردان فیلم مستانه گفت: فراموش نکنید که مردم ایران فروشنده را دیدند و آن را پسندیدند. بر همین اساس نباید انتخاب مردم را زیر سوال برد و به آن توهین کرد. منتقدان باید سکوت کنند چون واکنش‌های تند آنها نشانه بی‌احترامی به نظر مردم تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: در زمانی که فیلم 50 کیلو آلبالو توسط آقای جنتی از اکران کنار گذاشته شد و از پرده پایین کشیده شد، من اعتراض کردم و گفتم شما حق نداشتید چنین کاری بکنید. این توهین به مردمی‌ست که فیلم را دیده‌اند و از آن خوش‌شان آمده. در این میان اگر شما خوش‌تان نیامده حق اظهارنظر داشتید اما حق نداشتید خلاف خواست مردم عمل کنید.

فرحبخش ادامه داد: نباید فراموش کنیم که فروشنده به عنوان نماینده سینمای روشنفکری ایران؛ توانست نگاه‌ها را به خود جلب کرده و کمک شایانی هم به اقتصاد سینما کند.

وی درپایان با اشاره به وجود بی‌عدالتی در چرخه اکران فیلم‌ها گفت: نمی‌شود گفت بی‌عدالتی اما نمی‌توان آن را نیز انکار کرد. شاید در برخی مواقع نتوان خیلی کاری از پیش برد. اما باید گفت که فروشنده حق داشت آنقدر اکران داشته باشد که به فروش مناسبی دست پیدا کند.

1 0
نوش آبادی   1395/6/30 00:52:45

انتشار یالثارات غیرقانونی است؛ شکایت هنرمندان را دنبال می‌کنیم
انتشار یالثارات قانونی نیست

نوش‌آبادی درباره آخرین مواضع وزارت ارشاد در قبال هفته‌نامه یالثارات و توهین‌هایی که به هنرمندان می‌کند نیز اظهار داشت: موضع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکرراً در این‌باره اعلام شده. براساس رای هیات نظارت که شامل نمایندگانی از سه قوه و حوزه علمیه نیز هستند این نشریه لغو مجوز شده و در فهرست نشریات دارای مجوز قرار ندارد. در واقع این نشریه به لحاظ قانونی دارای مجوز انتشار نیست و سایر مواردی که اتفاق افتاده نیز در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است. قطعاً شکایتی که توسط هنرمندان شده با توجه به هتک حرمتی که توسط این افراد صورت گرفته و اعتبار آنها را زیر سوال برده در دستگاه قضایی با جدیت مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.