محل تبلیغ شما
پومپئو:دلایل متعددی وجود دارد که منشأ کرونا آزمایشگاهی در ووهان چین است

تاریخ خبر: 1399/2/15

پومپئو:دلایل متعددی وجود دارد که منشأ کرونا آزمایشگاهی در ووهان چین است

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه بار دیگر مدعی شد که دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد منشأ ویروس کرونا، آزمایشگاهی در ووهان چین بوده است.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا نیز بامداد جمعه باز هم در نظری مخالف با جامعه اطلاعاتی آمریکا مدعی شده ویروس کرونا در آزمایشگاه «ووهان» ساخته شده است.

ترامپ در یک کنفرانس خبری گفت: نمی‌تواند دلیل اطمینان خودش مبنی بر اینکه فکر می‌کند کرونا در آزمایشگاهی در ووهان ساخته شده را بیان کند.

در «بیانیه جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره منشأ کووید-۱۹» آمده است: «کل جامعه اطلاعاتی مستمراً اقدام به ارائه حمایت‌های حیاتی از سیاست‌سازان آمریکایی و افراد دخیل در مبارزه با این ویروس کرده است.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «جامعه اطلاعاتی همچنین با جامعه علمی از این بلحاظ که ویروس کووید-۱۹ ساخته دست بشر نیست یا در آن تغییر ژنتیکی صورت نگرفته هم‌نظر است.»

جامعه اطلاعاتی آمریکا تصریح کرده ارزیابی اطلاعات را برای تعیین نحوه شیوع این بیماری را ادامه خواهد داد: «جامعه اطلاعاتی بررسی‌های موشکافانه خود را برای تعیین اینکه شیوع این بیماری از طریق تماس با حیوانات آلوده ایجاد شده یا اینکه حاصل تصادف در یک آزمایشگاه در ووهان بوده ادامه خواهد داد.»

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که چین در زمینه شیوع ویروس کرونا «اشتباه وحشتناکی» کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا روز گذشته -‌یکشنبه- گفت که چین در زمینه شیوع ویروس کرونا «اشتباه وحشتناکی» کرد و سپس «کوشید آن را مخفی کند.»

ترامپ گفت: «به نظرم آن‌ها اشتباه وحشتناکی کردند و نمی‌خواستتند به آن اعتراف کنند. عقیده من آن است که آنان اشتباه کرده و بعد کوشیدند آن را مخفی کنند.»

وی افزود: «مثل آتش است. مثل این است که بخواهید آتشی را خاموش کنید. آن‌ها نتوانستند این آتش را خاموش کنند.»

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه گفت: «می‌شد جلوی این قضیه را در همان جان گرفت، اما مقام‌های چینی به دلایلی چنین نکردند. ما هم بناست دلیلش را بفهمیم.»

 

ابتکار

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

1 0
محمدرضا ستاری   undefined 1399/2/18 15:40:26

چین را جدی بگیریم
در اوج جدال‌های رسمی و رسانه‌ای درخصوص نقش یا اهمال چین در مهار ویروس کرونا و در حالی که مقامات کاخ سفید برخلاف گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی آمریکا دائماً تاکید می‌کنند که کرونا ویروس جدید از آزمایشگاهی در شهر ووهان چین ساخته و منتشر شده است، دو روز قبل خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که انستیتو روابط بین‌الملل معاصر چین که وابسته به وزارت امنیت این کشور است در گزارشی برای شی‌جین پینگ رئیس‌جمهوری چین با بیان اینکه احساسات ضد چینی در جهان به اوج خود از زمان تظاهرات دانشجویان در میدان تیان‌آنمن در سال 1989 رسیده است، توصیه کرده که دولت پکن باید خود را برای رویارویی گسترده نظامی با آمریکا آماده کند.
هرچند برخی از تحلیلگران انتشار چنین گزارشی را در راستای جنگ تبلیغاتی پکن در برابر فشارها تلقی کرده و برخی نیز معتقدند که چنین مواردی نشان دهنده حساسیت چینی‌ها نسبت به تهدید سرمایه‌گذاری و امنیت ملی این کشور است؛ اما شواهد جنبه‌هایی جدی‌تری را نشان می‌دهد. در طول سال‌های اخیر قدرت رو به ظهور چین به عنوان مهم‏ترین رقیب ایالات متحده در جهان مطرح شده و گفته می‌شود که با ادامه یافتن روند فعلی، چینی‌ها تا سال 2030 به بزرگ‏ترین اقتصاد دنیا تبدیل خواهند شد؛ امری که طبق یک قانون نانوشته بزرگ‏ترین اقتصاد دنیا را به بزرگ‏ترین ماشین جنگی دنیا نیز تبدیل خواهد کرد. به همین دلیل به گفته بسیاری از تحلیلگران اولویت راهبرد امنیت ملی آمریکا در قرن 21 بر پایه مهار چین و عدم افول جایگاه هژمونیک خود در نظام جهانی قرار گرفته و حتی برخی نیز مدعی هستند، بخش قابل توجهی از سیاست‌های آمریکا در منطقه خاورمیانه هم مربوط به این راهبرد امنیت ملی این کشور برای مقابله با قدرت پکن است.
در همین راستا علی‏رغم تمامی این گمانه‌زنی‌های صورت گرفته درخصوص رقابت تنگاتنگ میان ایالات متحده و چین، طی چند ماه گذشته تحولاتی رخ داده که چنین پیش‌فرض‌هایی را به میزان زیادی تایید می‌کند. نخست اینکه در میانه جنگ تجاری آمریکا و چین و بر خلاف آنچه عقب‌نشینی چینی‌ها پیش‌بینی می‌شد، آنها ضمن مقابله به مثل با آمریکا، به بخش‌هایی از اقتصاد این کشور نیز ضربه زدند.
دوم اینکه با شیوع بحران کرونا، چینی‌ها به عنوان مرکز شیوع این بیماری علاوه بر اینکه توانستند از این چالش بیرون بیایند، بلکه با در پیش گرفتن دیپلماسی کرونایی ضمن کمک به سایر کشورها، موجبات نگرانی شدید کشورهای غربی را نیز فراهم کردند. در این رابطه کشورهای اروپایی اعلام کرده‌اند که قصد دارند با حمایت از شرکت‌های زیان دیده به سبب شیوع کرونا، مانع از خریداری سهام آنها توسط چین شوند. با این حال گزارش‌ها نشان می‌دهد در شرایطی که اروپایی‌ها به واسطه شیوع کرونا با یکدیگر دچار اختلاف شده‌اند و برخی اعضای اتحادیه اروپا به دنبال کاهش وابستگی به چین هستند، پکن همچنان با ارسال کمک‌های بهداشتی و تجهیزات پزشکی به کشورهای آسیب دیده اروپایی، عملاً خلاء همکاری آمریکا با اروپا را پر کرده است. همچنین برآورد ناظران غربی تاکید می‌کند که اصرار بر چنین فرآیند مهار چین در مناسبات اقتصادی و تجاری می‌تواند به تجارت 750 میلیارد دلاری میان چین و اروپا نیز آسیب برساند.
سومین نکته این است که گزارش‌ها نشان می‌دهند، چین در حال جایگزین کردن ارزهای دیجیتال خود به جای دلار آمریکا به خصوص در بورس است؛ امری که خطوط نبرد یک جنگ اقتصادی بزرگ میان دو کشور را از هم اکنون ترسیم کرده و به گفته تحلیلگران هرچند وجه مشخص دوره اول ریاست‌جمهوری ترامپ جنگ تجاری با چین بوده، اما درصورت پیروزی احتمالی او در دوره دوم، ممکن است ترامپ رئیس‌جمهوری باشد که علناً سقوط تاریخی دلار را به این واسطه شخصاً نظاره‌گر باشد.

0 0
بهار   undefined 1399/2/16 13:02:32

براساس یک گزارش اطلاعاتی افشا شده، حکومت چین عمدا شواهد آزمایشگاهی کرونا ویروس را نابود کرده و از ارائه نمونه به دانشمندان بین المللی که هم اکنون در حال کار روی واکسن این بیماری هستند، امتناع ورزیده است.
شبکه خبری فاکس نیوز، براساس یک گزارش اطلاعاتی افشا شده اعلام کرد که حکومت کمونیستی چین عمدا شواهد آزمایشگاهی کرونا ویروس را نابود کرده و از ارائه نمونه به دانشمندان بین المللی که هم اکنون در حال کار روی واکسن این بیماری هستند، امتناع ورزیده است.
این گزارش ۱۵ صفحه ای محرمانه که در اختیار سرویس های اطلاعاتی، استرالیا، نیوزیلند، انگلستان و ایالات متحده قرار گرفته نشان میدهد عدم شفافیت حکومت کمونیستی چین در ارائه آمار و اطلاعات منجر به مرگ بیش از دویست هزار نفر تاکنون در جهان شده است. چینی ها در مورد چگونگی انتقال این ویروس دروغ گفتند و به دلیل پنهان کاری بیشتر، مطب پزشکان محلی را تعطیل کردند.