محل تبلیغ شما
پرونده ژن خوب،ژن بد ،ژن مرغوب

تاریخ خبر: 1396/5/2

پرونده ژن خوب،ژن بد ،ژن مرغوب

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

در پرونده ژن خوب می خوانیم :
 

«ژن خوب» را رجانیوز سه سال پیش کشف کرده بود: وقتی که پسر 23 ساله معاون اول دولت اصلاحات، فعال اقتصادی در پروژه های چند هزار میلیاردی شد!

ژن خوب موثر بود یا طمع شرکت‌های خارجی به نفوذ پدر؟!

«ژن خوب» و دعوای ۴٫۲ میلیارد دلاری

طعنه وکنایه تند و تیز کاهانی به ماجرای جنجالی ژن خوب

بی قانون/بـیــژِن

بی قانون/دردسرهای ژن خوب

کنایه‌ حسام‌الدین آشنا به پسر محمدرضا عارف با هشتگ «ژن خوب»

ژن خوب موثر بود یا طمع شرکت‌های خارجی به نفوذ پدر؟!

واکنش اصلاح‌طلبان به «ژن خوب» پسر عارف

فرزند حجت‌الاسلام موسوي لاري، وزير كشور دولت اصلاحات،شيرشاه يا دشمن مردم، شما كدام يك هستيد؟!

ژن «عارف» سوژه طنز کاربران فضای مجازی شد!

سخنی با پسر محمدرضا عارف که با همین نام شناخته می‌شود!

آیا افراد موفق ژن متفاوتی دارند؟

نگاهی به «ژن خوب» از لحاظ علمی!

بی قانون/مقوله ژن و چهار داستان کوتاه

ژن طلبان!

نظرسنجی پایش در مورد ژن خوب و نظر مردم

آقازاده های «خون خوب» و« ژن برتر»

یک توصیه از صاحب ژن خوب

ویدئو؛پسر محمدرضا عارف: توانایی‌هایم به دلیل ژن و خون خوب پدر و مادرم بود!

 

«ژن خوب» را رجانیوز سه سال پیش کشف کرده بود: وقتی که پسر 23 ساله معاون اول دولت اصلاحات، فعال اقتصادی در پروژه های چند هزار میلیاردی شد!

پس از مصاحبه حمیدرضا عارف، پسر معاون اول سیدمحمد خاتمی در دولت اصلاحات درباره دولت حسن روحانی و سهم‌خواهی از کابینه آینده، کاربران اصلاح طلب در فضای مجازی در حال تمسخر او هستند؛ در حالی که انگشت اتهام اصلی به سوی خود جریان اصلاحات نشانه می‌رود.

به گزارش رجانیوز، پسر محمدر رضا عارف در گفتگویی اینترنتی، با انتقاد از رواج بحث آقازادگی در رسانه ها، موفقیت های خود را بی ارتباط با پدر و خانواده و ناشی از «ژن» و «وراثت» دانسته بود.

این در حالی است که رجانیوز حدود سه سال پیش در گزارشی دقیق و مستند، به فعالیت‌های «آقازاده گونه» پسر عارف پرداخت که البته در آن زمان با هجمه سنگین جریان اصلاح طلب روبرو شد. به همین مناسبت بد نیست نگاهی دوباره به آن گزارش داشته باشیم تا علاوه بر فعالیت‌های رانتی چهره مطرح این جریان سیاسی، با نحوه کاسبی رسانه‌ای اصلاح‌طلبان در زمان‌های مختلف نیز آشنا شویم:

 

 

صف بلند و طولانی آقازادههای دولت یازدهم که در قامت فرزند و داماد و برادر بلندپایه ترین مقامات دولتی، این روزها خود را به عنوان فعالان کلان اقتصادی معرفی کرده و پشت در ورود به اتاق بازرگانی ایران  صف کشیدهاند، این سوال مهم را به وجود آورده است که اساسا افرادی در بازه سنی 25 تا 35 سال و در شرایطی که دیگر جوانان هم سن آنها مشغول گذراندن سربازی و کلاس کنکور ارشد و دکتری بوده و در موفقترین حالت، موفق به اشتغال در یک شرکت خصوصی و یا خصولتی شدهاند، چگونه به یک باره به سرمایهدارانی کلان و صاحبان شرکتها و سرمایههایی میلیاردی مبدل شده و امروز با افتخار خود را فعال بخش خصوصی معرفی میکنند!؟

 

به گزارش رجانیوز، شاید روایت فرزند محمدرضا عارف، وزیر ارتباطات و معاون اول دولت اصلاحات از شرح فعالیتهای اقتصادی اش، تا حدودی پاسخ این معما را روشن کند.

 

حمیدرضا عارف پسر محمدرضا عارف معاون اول دولت اصلاحات، که این روزها به عنوان یک سرمایه دار و تاجر برای انتخابات اتاق بازرگانی ثبت‌نام کرده، در توضیح سابقه کاری خود به ماجرایی اشاره کرده که بررسی زمان و تاریخ آن سوالهای بیجوابی را در ذهن مخاطب ایجاد میکند.

حمیدرضا عارف در گفتگو با سایت خبرآنلاین به سوابق فعالیت‌های اقتصادی خود اینگونه اشاره میکند: «من از سال ۸۰ تا به امروز حداقل ۴ شرکت اقتصادی راه اندازی کرده ام که فعال هستند. افتخار و ادعا می کنم که برای مثال در سال۲۰۰۴  شرکت ام.تی.ان MTN آفریقای جنوبی را که در ایران توانست اولین اپراتورخصوصی تلفن همراه کشور (ایرانسل) را راه اندازی کند وشاید مهمترین و بزرگترین پروژه خصوصی سازی در کشور بوده، را به کشور آوردهام. به این افتخار میکنم که در سن کم توانستم یک شرکت بزرگ و قوی خارجی را با تواناییهای شخصی به ایران بیاورم که هرچند متاسفانه با دخالت دولت نهم این شرکت خارجی با برخی شرکتهای زیر مجموعه وزارت دفاع و بنیاد مستضعفان شریک شد و کلیه حقوق مادی و معنوی من و شرکایم غیر مشروعانه نادیده گرفته شد.»

 

پسر عارف از نقش خود در آوردن شرکت بزرگ بین‌المللی ام.تی.ان به ایران در سال 1384 گفته است و حال آنکه حمیدرضا عارف متولد سال ۵۷ است، یعنی او الان جوانی ۳۶ ساله است و در سال 1384 که شرکت ام.تی.ان را به ایران آورده، 27 سال داشته است.

 

پسر معاون اول دولت اصلاحات با توجه به سن و سالش، احتمالا در اوایل دهه 1380 مدرک فوق لیسانس را گرفته، فورا وارد فعالیت‌های اقتصادی شده و در همین مدت کوتاه، مورد اعتماد شرکت بین‌المللی ام.تی.ان قرار گرفته و توانسته این شرکت را به انجام یک سرمایه‌گذاری بزرگ در ایران قانع سازد!

 

توضیحات داستان وار پسر عارف اجازه این پرسش را از رسانهها نمیگیرد که چرا با وجود شرکتهای فعال و با سابقه در این عرصه، شرکت تازه تاسیس وی چنین پروژه سنگینی را عهده دار می شود، آن هم در حالی که به گفته خود او، از سال ۸۰، فعالیت جدی اقتصادی را شروع کرده است؟ چگونه می شود که یک جوان نهایتا ۲۳ ساله در سال ۸۰، به چنین روابط قوی در حوزه های اقتصادی آن هم در عرصه بین المللی دست می یابد؟!

 

 اگر حمیدرضا عارف چون مارک زاکربرگ خالق شبکه اجتماعی فیس بوک، از توانایی های تحصیلی خود استفاده میکردند و یک نوآوری خارقالعاده را تولید و به عرصه فناوری اطلاعات میافزود، شاید پذیرش آن قابل باورتر بود تا اینکه، جوانی ۲۳ ساله به عنوان یک ابرقدرت اقتصادی وارد فضای اقتصادی شده و در مبارزه با رقبای قدرتمند اقتصادی بدون هیچ پشتوانه  سیاسی سربلند از میدان بیرون آمده باشد!

 

این در حالی است که پدر حمیدرضای جوان که این روزها خود را به عنوان فعال موفق اقتصادی معرفی میکند، در آن سال، یعنی سال 1380 و آغاز فعالیت جدی اقتصادی پسر پستهای جالب توجهی داشته که اتفاقا بی ارتباط به زمینه فعالیتهای اقتصادی حمیدرضا یعنی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم نبوده است.

 

محمدرضا عارف از 1376 تا 1379 وزیر پست و تلگراف و تلفن، از 1379 تا 1380 رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و از 1380 تا 1384 معاون اول دولت اصلاحات بوده و عالیترین سمتهای اقتصادی و فناوری را در آن دولت در اختیار داشته است.

 

 گفتنی است در دوران دولت دوم اصلاحات، وزارت ارتباطات و فن‌‌‌‌آوری‌‌ اطلاعات در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۲کنسرسیوم ایرانسل را به عنوان برنده مزایده اپراتوری دوم تلفن همراه اعلام نمود. در سال 1384 و در اوایل دولت نهم این شرکت با اخذ مجوز فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت طی 8 سال گذشته بیش از 17 هزار میلیارد تومان درآمدزایی داشته است.

بدون تردید توجه ویژه شرکت بین‌المللی ام.تی.ان به حمیدرضا عارف در اوایل دهه 1380 را نمی‌توان بی‌ارتباط با جایگاه معاونت اولی پدر او بی‌ارتباط دانست، البته این به معنای سوءاستفاده پسر عارف از جایگاه پدر نیست، اما توصیه‌ای است به این کاندیدای اتاق بازرگانی که از این پس به گونه‌ای وانمود نکند که هرگز از امتیاز آقازادگی استفاده نکرده است. البته از نگاه‌های بدبینانه در ماجرای واسطه‌گری پسر معاون اول دولت اصلاحات برای واگذاری یک قرارداد عظیم چند هزار میلیاردی به یک شرکت خارجی نمی‌توان گذشت، خصوصا آن که پسر عارف از اینکه دولت نهم او را از این پروژه پرسود کنار گذاشته، گلایه کرده است.

 

شاید بررسی سوابق فعالیت اقتصادی سایر آقازادهها، برادرزادهها، دامادها و برادران مسئولان ارشد دولتی که این روزها به عنوان فعالین موفق و جوان اقتصادی خود را در رسانهها پرزنت کرده و برای رسیدن به اتاق بازرگانی در تلاش هستند، این معما را بیشتر از پیش روشن کند که این جوانان مستعد چگونه در عرض چند سال و بدون اینکه پدران آنها به دلیل کارمندی دولت، سرمایهای آنچنان در حد تجارتهای میلیاردی در اختیارشان قرار داده باشد، به فعالینی اینچنین موفق در عرصه اقتصاد کشور مبدل شدهاند!؟

 

رجانیوز

ژن خوب موثر بود یا طمع شرکت‌های خارجی به نفوذ پدر؟!

حمیدرضا عارف اخیرا در مصاحبه‌ای گفت: «پدر و مادر من هر دو جزو شاگرد اول‌های کنکور در کشور بودند، مادر من رتبه 15 کنکور داشته؛ این ژن منتقل می‌شود، ما سه برادر، هر سه درس‌هایمان خوب بوده و خوب تحصیل کردیم؛ من خودم بعد از اینکه تحصیلاتم در دانشگاه صنعتی شریف به اتمام رسید، در سال 85 رفتم آمریکا و با رزومه و نمرات خوبم (من زبانم همیشه خوب بود) در دانشگاه جرج واشنگتن پذیرش گرفتم و PHD روابط بین‌الملل را در دانشگاه فلوریدا خواندم. آنجا نگاه می‌کنند که تو پسر چه کسی هستی؟ به روزمه نگاه می‌کنند
این سخنان با اعتراض طیف‌های مختلف سیاسی در شبکه‌های اجتماعی و مجازی روبرو شد.
عصر ایران در این زمینه نوشت: جناب حمیدرضا، اگر پسر محمدرضا عارف نبود الان کجا بود؟ یا بهتر بگویم عارف اگر الان نه نماینده مجلس و قبلا نه وزیر ارتباطات و معاون اول بلکه یک استاد معمولی و ساده دانشگاه بود امروز حمیدرضا عارف چه می‌کرد؟
پسر عارف می‌گوید در 25 سالگی شرکت MTN را از آفریقای جنوبی به ایران آورد. او موفقیت اقتصادی‌اش را به دلیل ژن‌های دریافتی از پدر و مادرش می‌داند. نگاهی که ریشه‌هایی از مطلق‌بینی و نژادپرستی در آن دیده می‌شود.
اصلا بیایید ساده‌تر به این معنا نگاه کنیم. آقای حمیدرضا عارف، نخبه ایرانی عزیز اگر شما پسر دکتر عارف نماینده محترم مردم تهران در مجلس و مقام ارشد کشور در طول سال‌های اخیر نبودید کسی حاضر بود هم‌اکنون با شما مصاحبه‌ کند تا از دستاوردهایتان بگوئید؟ قطعا نه!
رجانیوز هم در واکنش به سخنان پسر عارف نوشت: پس از مصاحبه حمیدرضا عارف، پسر معاون اول در دولت اصلاحات درباره دولت حسن روحانی و سهم‌خواهی از کابینه آینده، کاربران اصلاح‌طلب در فضای مجازی در حال تمسخر او هستند؛ در حالی که انگشت اتهام اصلی به سوی خود جریان اصلاحات نشانه می‌رود. این در حالی است که رجانیوز حدود سه سال پیش در گزارشی دقیق و مستند، به فعالیت‌های اینگونه پسر عارف پرداخته که البته در آن زمان با هجمه سنگین جریان اصلاح‌طلب روبرو شد. پسر عارف از نقش خود در آوردن شرکت بزرگ بین‌المللی ام.تی.ان به ایران در سال 1384 گفته است و حال آن که حمیدرضا عارف متولد سال 57 است، یعنی او الان جوانی 36 ساله است و در سال 1384 که شرکت ام.تی.ان را به ایران آورده، 27 سال داشته است.
پسر معاون اول دولت اصلاحات با توجه به سن و سالش، احتمالاً در اوایل دهه 1380 مدرک فوق‌لیسانس را گرفته، فوراً وارد فعالیت‌های اقتصادی شده و در همین مدت کوتاه، مورد اعتماد شرکت بین‌المللی ام.تی.ان قرار گرفته و توانسته این شرکت را به انجام یک سرمایه‌گذاری بزرگ در ایران قانع سازد! او آن زمان 23ساله بود. محمدرضا عارف از 1376 تا 1379 وزیر پست و تلگراف و تلفن، از 1379 تا 1380 رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و از 1380 تا 1384 معاون اول دولت اصلاحات بوده و عالی‌ترین سمت‌های اقتصادی و فناوری را در آن دولت در اختیار داشته است.
گفتنی است در دوران دولت دوم اصلاحات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تاریخ 27 بهمن 1382 کنسرسیوم ایرانسل را به عنوان برنده مزایده اپراتوری دوم تلفن همراه اعلام نمود. در سال 1384 و در اوایل دولت نهم این شرکت با اخذ مجوز فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت طی 8 سال گذشته بیش از 17 هزار میلیارد تومان درآمدزایی داشته است.
بدون تردید توجه ویژه شرکت بین‌المللی ام.تی.ان به حمیدرضا عارف در اوایل دهه 1380 را نمی‌توان بی‌ارتباط با جایگاه معاونت اولی پدر او دانست.

کیهان

«ژن خوب» و دعوای ۴٫۲ میلیارد دلاری

عبدالله شهبازی در کانال تلگرامی خود نوشت: آیا کمپانی MTN آفریقای جنوبی از طریق پرداخت رشوه و اعمال نفوذ وارد ایران شده است؟، در جنجال اخیر بر سر «ژن خوب»، این بُعد از ماجرای ورود کمپانی MTN به ایران مورد توجه قرار نگرفته است؟

به گزارش رویترز در اول ژوئن ۲۰۱۷/ ۱۱ خرداد ۱۳۹۶، کمپانی موبایل ترکسل مستقر در استانبول به دادگاهی در ژوهانسبورگ (آفریقای جنوبی) علیه کمپانی MTN شکایت کرده و خواستار ۴٫۲ میلیارد دلار غرامت شده. کمپانی ترکسل مدعی است که شرکت ام تی ان مجوز فعالیت ایرانسل در ایران را با پرداخت رشوه و اعمال نفوذ نادرست به دست آورده در حالی که این مجوز قبلاً به ترکسل داده شده بود. کمپانی ام تی ان آفریقای جنوبی این اتهام را رد کرده است. پرونده در دادگاه مطرح است

مشرق

بی قانون/بـیــژِن

خوشبختانه به لطف مصاحبه پسر آقای عارف، ما متوجه شدیم که الکی نباید زور بزنیم و وقت‌مان را با تلاش بیهوده برای پیشرفت و بهبود کیفیت زندگی تلف کنیم. چون کلا همه چیز به ژن و خون و مامان خوب، بابای خوب ختم می‌شود. البته این مورد آخر را قبلا هم در بیوی اینستای عزیزانی که می‌نویسند «پرنسس بابام» دیده بودیم، ولی به خودمان تلقین می‌کردیم که چیزی نیست و بالاخره یک اقلیت چهار درصدی هم پیدا می‌شوند. ولی امروز فهمیدیم که آن اقلیت چهار درصدی خودمان هستیم که ژن‌مان از اساس دیرپز است و هیچ‌گاه وضع‌مان خوب نخواهد شد.

اما روی تاریک سکه این است که پدرمان هم این مصاحبه را دیده و دائم به ما سرکوفت می‌زند که: «برو بمیر! پسر فلان همکارم حتی با اینکه ژنش لاکچری هم نبود، رفته ژنش را عمل کرده و الان یک شرکت دارد به چه گندگی. اصلا الان می‌فهمم چطوری ساسانِ آقای ساسانی این‌ها در سن 21 سالگی رفت به پشتوانه شخصی خودش شرکت از آمریکای جنوبی وارد کرد و بیزینس کرد و حسابی هم پولدار شد و بعدش هم زندانش را رفت و حبسش را کشید و الان هم آزاد است و اقتصاد تدریس می‌کند. چون ژنش از اول هم سرعتی بود و الان در سن 27 سالگی، به اندازه یک آدم 50 ساله زندگی کرده. اما تو چی؟ موی بلند، روی سیاه...ببخشید، تو مثل تک یاخته‌ها هیچ پیشرفتی نمی‌کنی و نشستی مسخره بازی می‌نویسی، تازه همین را نمی‌بری تلویزیون اجرا کنی که دل‌مان خوش باشد اگر هیچی نمی‌شوی، لااقل جلوی 70 میلیون بیننده هیچی نمی‌شوی!»

بنابراین چند مورد از اتفاقاتی که احتمالا در خانه آقای عارف می‌افتد را با دیالوگ‌های جاری در خانه خودمان مقایسه می‌کنیم و از شما فقط می‌خواهیم بگویید تبعیض در کیفیت خون تا کجا؟!

خانه ما: بابا پول بده می‌خوام شلوار بخرم!

پدر: برو ببینم بچه بی‌ژن (فاقد ژن پولداری). هر 15 سال یه بار که آدم شلوار عوض نمی‌کنه. والا این شلوار رو پدربزرگم که آشپز تزار بوده از شوروی آورده، هنوز می‌پوشم. اونوقت شماها...

من: باشه باشه، بیخیالش. (فاق شلوارمان را برای بار بیست و هشتم وصله می‌کنیم)

خانه آقای عارف: بابا یه دو تا پلاکت خون اضافه میدی؟ میخوام برم شرکت بزنم.

عارف: برو آزمایشگاه سر کوچه دستگاه پلاکت گیریشون رو قرض بگیر، این کارت عابرخون منو هم ببر شاید لازمت بشه خون بدی!

پسر عارف: بابا راستی ماشینم هم کهنه شده. یه گلبول قرمز برام می‌نویسی برم عوضش کنم؟

عارف: بابا جان یه ماه پیش عوض کردی که.

پسر عارف: آخه اون دفعه رفتم فقط گفتم پسر آقای عارفم. پرسید همون که گروه خونیش O مثبته؟ بعد مجانی بهم یه ماشین داد، گفت به بابات سلام برسون. این دفعه دیگه زشته پول ندم.

پس ما نتیجه می‌گیریم که پشه‌ها خیلی موجودات ابله و خری هستند. چون اگر به جای تلاش بی‌ثمر روی رگ‌های بی جان ما، از اول می‌رفتند آقای عارف را می‌گزیدند، الان دکترای‌شان را هم گرفته بودند!

 

بی قانون/دردسرهای ژن خوب

ماه دوم تابستان را در حالی شروع می‌کنیم که اولا هوا ناجوانمردانه گرم است، دوما با اینکه اول ماه است صاحب کار ما به روی خودش نمی‌آورد و خبری از حقوق نیست. حالا ما کاری به این کارها نداریم و به سراغ زیباترین اخبار ماه گذشته می‌رویم، با ما باشید (لطفا تا آخر این متن کوتاه موسیقی زیبا و مفهومی «هربار این در رو محکم نبند» را پخش کنید)

کروموزوم ماه

از قدیم گفته‌اند که بعضی چیزها خوبش، خیلی خوبه! ژن خوب هم یکی از آن ها است. دیروز یک آقایی که از قضا پسر عارف (پدر سکوت) است در گفت‌و‌گویی ادعا کرده «ژن خوب» باعث تمام موفقیت‌هایش شده است. البته بزرگوار راست می‌گوید خود من اگر ژن خوب داشتم اين‌قدر منتظر حقوق روزها را نمی‌گذارندم و هر وقت بی‌پول می‌شدم به ژن اصلی زنگ می‌زدم و در‌خواست پول می‌کردم. اما ما خانوادگی ژن‌مان خوب نیست. در حقیقت در محله‌ای که ما می‌نشینیم هیچ‌کس ژن خوب ندارد. به همین دلیل هم در ساعات اوج گرما برق محله ما می‌رود. اگر ژن خوب بود که این اتفاق‌ها نمی‌افتاد!

قهرمان ماه

به طورکلی ملت قهرمان پروری داریم و به هرکس به اندازه آن چیزی که واقعا هست احترام می‌گذاریم. برای اثبات این ادعا کافی است نگاهی به صفحه هنرمندان و افراد مشهور اینستاگرام بیندازيم. هنر دوستی و هنرمند پروری ایرانیان در آنجا خودش را به طور کامل نشان داده است.

برای مثال یکی از هنرمندان بزرگ این سرزمین که به علت بی‌تدبیری مسئولان دچار تیغ سانسور شد و از ایران فرار کرد آقایی است که درحال حاضر در آنتالیا سکونت دارد. این بزرگوار با تمام محدودیت‌هایی که جلوی خود می‌بیند ثانیه‌ای از طرفدارانش غافل نیست و تمام مدت در حال قر دادن برای تمامی «عشق»هایش است.

یا هنرمند دیگری داریم که به خاطر #ژن_خوب به موفقیت‌های مالی زیادی رسیده و دندان‌هایش را لمینت کرده است و تمام مدت با دوستانش در خیابان‌های تهران می‌چرخد و «باشد، باشد» می‌کند.

به تازگی مسئولان برای جلوگیری از چنین سرمایه‌سوزی‌اي رو به تکریم هنرمندان بزرگ آورده‌اند و در اولین پروژه، آن‌ها از هنرمندان بزرگی چون امیر تتلو و بهنوش بختیاری تقدیر کردند. که این حرکت بسیار جای تشکر دارد. امیدوارم در جشن بعدی فارس پلاس از هنرمندان دیگری مثل آن دختری که ادعا می‌کند زیباترین دختر سال 2016 است، یا آن پسری که می‌گوید زیباترین پسر تهران است هم تقدیر کنند.

اشتباه ماه

صدا و سیما در راستای رعایت عدالت و بی‌طرفی در یک اشتباه لپی سِمت محمد جواد ظریف را به جای وزیر امور خارجه ایران، وزیر امور خارجه آمریکا درج کردند. احسنت بر این حسن سلیقه و دقت خبری؛ از این به بعد هیچ بعید نیست که اشتباهات لپی دیگری را از صدا و سیما شاهد باشیم. مثلا تصویر امیر تتلو در حال خواندن موسیقی پر شور «هی جیگیلی جیلیگی جیگیلی اخماتو وا کن» را نشان دهند و بنویسند: امیر تتلو برنده صلح نوبل!

اما مشخصا این اشتباهات عمدی نیست و صدا و سیما بارها بی‌طرفی‌اش را ثابت کرده است. آن‌ها به همه گفتند بی‌طرفند شما هم بگویید. .بی‌طرفند! خوبیت ندارد!

 

کنایه‌ حسام‌الدین آشنا به پسر محمدرضا عارف با هشتگ «ژن خوب»

مشاور رسانه‌ای رییس جمهور به اظهارات حمید رضا عارف، پسر محمدرضا عارف که در مصاحبه‌ای جنجالی، ضمن رد اتهام‌ها درباره استفاده از رانت پدرش دلیل توانایی‌هایش را به ارث بردن ژن و خون خوب پدر و مادرش دانسته بود؛ با هشتگ «ژن خوب» واکنش نشان داد.

به گزارش خبرآنلاین حسام‌الدین آشنا در کانال تلگرامی خود نوشت؛

 سعدی از زبان حکیمی که به فرزندانش نصیحت می کرد به ما آموخت:

نه همه بزرگ زادگان موفق شده اند و نه همه افراد موفق بزرگ زاده بوده اند.

حکیمی پسران را پند همی‌داد که جانان پدر هنر آموزید که ملک و دولت دنیا اعتماد را نشاید و سیم و زر در سفر بر محل خطرست یا دزد به یک بار ببرد یا خواجه به تفاریق بخورد اما هنر چشمه زاینده است و دولت پاینده و گر هنرمند از دولت بیفتد غم نباشد که هنر در نفس خود دولتست هر کجا که رود قدر بیند و در صدر نشیند و بی هنر لقمه چیند و سختی بیند.

وقتی افتاد فتنه‌ای در شام
هر کس از گوشه‌ای فرا رفتند
روستا زادگان دانشمند
به وزیری پادشاه رفتند
پسران وزیر ناقص عقل
به گدایی به روستا رفتند

خبرآنلاین

واکنش اصلاح‌طلبان به «ژن خوب» پسر عارف

پس از اینکه حمیدرضاعارف، پسر محمدرضا عارف که هویت خود را از پدرش می‌گیرد، موفقیت‌هایش در زندگی را مرهون خون و ژن خوبی که از پدر و مادرش به ارث برده دانست، موج انتقادی در شبکه‌های اجتماعی به‌وجود آمد که در این حوزه واکنش رسانه‌های زنجیره‌ای اصلاحات نیز قابل تأمل بود. درحالیکه شبکه‌های اجتماعی هوادار جریان اصلاحات با هشتگهای مختلفی به این اظهارات واکنش نشان دادند، اما رسانه‌های اصلاح طلب ترجیح دادند با احتیاط از کنار این سوژه عبور کنند.

استهزا سخنان پسر عارف

روزنامه شرق در مطلبی با عنوان «ژن خوب»‌ نوشت: حرف‌های حمیدرضا عارف به‌سرعت توجه افکار عمومی و به‌ویژه فعالان فضای‌ مجازی را جلب کردبه‌صورت مشخص می‌توان به هشتگ «ژن‌خوب» به‌عنوان موج انتقادی به سخنان فرزند دکتر عارف توجه کرد که نه به ابتکار اصولگرایان بلکه به دست هواداران اصلاح‌طلبان و دگراندیشان پررنگ شد؛ انتقاداتی که در بسیاری از موارد، جنبه طنز به خود گرفت. برخی با کنار هم قراردادن افرادی که فرصت رشد و شکوفایی از آنها گرفته شده، با بحث «ژن‌خوب» به‌شدت به پسر عارف تاختند؛ عده‌ای این حرف‌ را نژادپرستانه دانستند و گروهی هم این حرف را استهزا کردند.

یک ایرانی موفق به کشف نظریه‌ ژن برتر شد

 روزنامه اصلاح‌طلب شهروند در مطلب طنزی در این باره نوشت:‌

 یک ایرانی موفق به کشف نظریه‌ ژن برتر شد

ژن‌ها دو دسته‌اند: ژنِ من و بقیه‌ که مهم نیستند

در هنگام تهیه‌ ژن‌برتر دستورالعمل آن را به دقت بخوانید!
ژن‌ها را فقط از خانواده‌های مجاز و تایید شده تهیه کنید!
درصورت موفق نبودن  به ژن‌های خود دست نزنید!
#
ژن_‌برتر_کی_بودی_تو؟!  #کاندرین_بی‌فخر_بودن‌ها_گناهی _نیست! #اخوان_ثالث

 

اگر ژنم خوب بود ...

روزنامه قانون نیز در مطلب طنزی به این موضوع اشاره کرد و نوشت:

از قدیم گفته‌اند که بعضی چیزها خوبش، خیلی خوبه! ژن خوب هم یکی از آن ها است. دیروز یک آقایی که از قضا پسر عارف (پدر سکوت) است در گفت‌وگویی ادعا کرده «ژن خوب» باعث تمام موفقیت‌هایش شده است. البته بزرگوار راست می‌گوید خود من اگر ژن خوب داشتم این‌قدر منتظر حقوق روزها را نمی‌گذارندم و هر وقت بی‌پول می‌شدم به ژن اصلی زنگ می‌زدم و درخواست پول می‌کردم. اما ما خانوادگی ژن‌مان خوب نیست. در حقیقت در محله‌ای که ما می‌نشینیم هیچ‌کس ژن خوب ندارد. به همین دلیل هم در ساعات اوج گرما برق محله ما می‌رود. اگر ژن خوب بود که این اتفاق‌ها نمی‌افتاد!

 

مشرق

 

فرزند حجت‌الاسلام موسوي لاري، وزير كشور دولت اصلاحات،شيرشاه يا دشمن مردم، شما كدام يك هستيد؟!

يك آقازاده بعد از واكنش‌هاي منفي مردم به ادعاي «ژن خوب» كه از سوي پسر دكتر عارف مطرح شده است، با تشبيه جريان آقازاده‌هاي رانت‌خوار به شيرشاه، منتقدان و مردم را به كفتار و گاو تشبيه كرد!

 

فرزند حجت‌الاسلام موسوي لاري، وزير كشور دولت اصلاحات با انتشار عكسي از انيميشن سينمايي «شيرشاه» در صفحه اينستاگرامش نوشت: «مرگ شيرشاه يكي از مشهورترين سكانس‌هاي مرگ در فيلم‌هاي دنياست. اما يك نكته آن براي من خيلي جذاب است اگر درست خاطر مانده باشد كفتارها چند گاو وحشي را مي‌ترسانند و ناگهان تمام گاوها شروع به دويدن مي‌كنند. اين در حالي است كه اكثر گاوها اصلاً نمي‌دانند موضوع از چه قرار است. يعني نمي‌دانند از چه مي‌گريزند و حال به كدام هدف مي‌دوند. فقط همراه با بقيه مي‌دوند و در اين ميان شاه محبوب خود را مي‌كشند. موج‌هاي توئيتر كه اين روزها شكل مي‌گيرند، عجيب آدم را به ياد اين سكانس مي‌اندازد!»

 

تفرعني كه در بين برخي از وابستگان دولتمردان وجود دارد، باعث شده كه شاهد چنين نگاه‌هاي عجيب و اظهارنظر‌هاي عجيب‌تر نسبت به جامعه باشيم. آقازاده‌اي كه رانت پدرش در رسيدن به موفقيت را با تعبيري چون «ژن خوب» ماله‌كشي مي‌كند با موجي از انتقاد در شبكه‌هاي اجتماعي و به خصوص در شبكه اجتماعي توئيتر روبه‌رو شده است. كاربران اين شبكه‌ها از تصوير زشت و حيواني كه در پشت واژه «ژن خوب» قرار گرفته است به خشم آمده‌اند. در مقابل يك آقازاده ديگر براي حمايت از آقازاده رانت‌خوار دكتر عارف از واژه شيرشاه براي وي استفاده كرده كه مي‌تواند به كل جريان آقازاده‌هاي رانت‌خواري كه با سوءاستفاده از جايگاه والدين خود در حال چپاول ملت هستند، از انيميشن امريكايي «شيرشاه» كه نمادي از نظام امپرياليستي امريكا است، وام گرفته تا دهان منتقدان را ببندد.

 

«شيرشاه» داستان خيانت به پادشاه جنگل و قتل وي در حادثه‌اي تراژيك است. در ادامه فرزند شيرشاه با حمايت دوستانش بر دشمنان پدر پيروز شده و جايگاه پادشاهي را كه از آن پدرش بوده است، به دست مي‌آورد. در اين كارتون كفتارها كه خائنين به شاه هستند جماعت بي‌خبر كه گاو‌ها هستند را رم مي‌دهند و باعث كشته شدن شاه مي‌شوند. نمونه نگاه يك آقازاده سياسي به رسانه‌ها و كاربران شبكه‌هاي اجتماعي كه از سخنان سخيف پسر دكتر عارف ناراحت هستند، چنين است! به نظر مي‌رسد تعبير بهتر و درست‌تر براي چنين ديدگاهي استفاده از نام «دشمن مردم» يكي از معروف‌ترين ساخته‌هاي سينمايي درباره مافيا است.

 

جوان

ژن «عارف» سوژه طنز کاربران فضای مجازی شد!

سخن آقازاده‌ای که خود را دارای ژن برتر دانسته است تبدیل به یک سوژه طنز در فضای مجازی شده است.

پسر محمدرضا عارف، فعال سیاسی اصلاح‌طلب که به تجارت و سرمایه‌داری مشغول است، روز گذشته گفت: «توانایی‌هایم به دلیل ژن خون خوب پدر و مادرم بود!» این اظهارات بلافاصله تبدیل به یکی از سوژه‌های اصلی نزد کاربران فضای مجازی شد و هر کس بنا به ذوق خود، کنایه یا طنزی را درباره این حرف منتشر کرد.

امید مهدی‌نژاد، شاعر طنز، شعری را با عنوان «تقدیم به فرزند برومند دکتر عارف» سرود که در بخشی از آن آورده است: «باد و آب و هوا از آن شماست / ما در این خاک میهمان شما / نوش جان شما، چه قابل اگر / قاتق ماست روی نان شما».

کانال تلگرام «طنزیم» هم با اشاره به یکی از دلایل مضحک ارائه شده برای وقوع تقلب در انتخابات سال ۸۸ نوشته است: «این ژن خوب آپدیت شده همون نظریه داماد لرستانه دیگه

یکی از کاربران فضای مجازی نوشته است: «اونایی که میدان‌های مین رو پاکسازی کردن، اونایی که عملیات‌های پیچیده دفاع مقدس رو طراحی کردن، اونایی که نقشه‌های دشمن را نقش بر آب کردن، اونایی که دشمن رو به خاک سیاه نشوندن، ندیدیم و نشنیدیم بگن ژنمون خوب بوده».
یک نفر هم نوشته است: «میدونی چرا زنگنه توی قرارداداش همیشه گند میزنه؟ آخه ژن خوب تو وجودش نیس؛ بیژنه».

دیگری هم عنوان کرده: «حالا از فردا واسه شرکت تو ‌مناقصه پروژه‌های بزرگ دولتی نتایج آزمایش خون و ژنتیک به لیست مدارک موردنیاز اضافه می‌شه!» کاربر دیگری هم عنوان کرده: «آقازاده بودن و استفاده از رانت‌های سیاسی و اقتصادی، چنان اعتماد به نفسی به برخی داده که حرف از ژن برتر می‌زنند

 

مشرق

 

سخنی با پسر محمدرضا عارف که با همین نام شناخته می‌شود!

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، پسر محمدرضا عارف که با همین نام شناخته می شود در اظهارنظری جنجالی از ژن خوب پدر و مادرش در موفقیت های اقتصادیش سخن گفته است.

تا زمانیکه رقابت های انتخاباتی سال 92 شروع نشده بود، کمتر کسی از خانواده عارف اطلاعاتی داشت ولی در آن زمان نام پسر عارف به عنوان یکی از آقازاده هایی که توانسته در سن پایین صاحب ثروت کلانی شود و چندین شرکت بزرگ در زمینه های مختلف راه اندازی کند بر سر زبان ها افتاد.

حمیدرضا عارف، فرزند بزرگ محمدرضا عارف اخیر در مصاحبه ای از تاثیر ژن خوب بر موفقیت هایش سخن گفته است: "هر کسی که توانایی داشته و به نقطه ای رسیده، حتما استعدادهایی در وجودش بوده؛ بالاخره تاثیر وراثت وجود دارد، ژن وجود دارد. پدر و مادر من هر دو جزو شاگرد اول‌های کنکور در کشور بودند، مادر من رتبه 15 کنکور داشته؛ این ژن منتقل می‌شود. "

وی در ادامه می گوید: افتخار کردم و می‌کنم زمانی که سیم کارت تلفن همراه اول فقط وجود داشت، در یک مزایده رسمی با 32 شرکت، من در سن 25 سالگی، یک شرکتی را از افریقای جنوبی آوردم.

پسر عارف دلیل موفقیت های خود را ژن خوب پدر و مادرش اعلام می کند که با انتقال یافتن به فرزندان باعث شده تا این آقازاده بتواند در سن 24 و 25 سالگی با شرکت بزرگ مخابراتی آفریقای جنوبی یعنی ام تی ان وارد مذاکره شود و این شرکت را وارد ایران کند. حمیدرضا عارف به تازگی اعلام کرده که وارد کارهای فرهنگی نیز شده و تهیه کننده گی فیلم های سینمایی را بر عهده دارد.

وی مدعی شده که در زمانیکه قصد داشته تا ام تی ان را به ایران بیاورد با خرج کردن پول از جیبش راهی هلند شده و با مشاوره شرکت هلندی، شرکت مخابراتی ام تی ان را با هزینه شخصی به کشورمان آورده و یک سال ونیم خرج آنها کرده است. اما حمیدرضا عارف این سوال را بی جواب گذاشته که درآن سن کم که دانشجویی بیش نبوده از کجا توانسته هزینه های شرکت ام تی ان را متقبل شود. نقش پدر در معرفی وی به شرکت های خارجی چه بوده است؟

آیا یک دانشجوی ساده دانشگاه می تواند بدون هیچ پشتوانه ای راهی کشورهای خارجی شود و آنها را راضی به حضور برای سرمایه گذاری در ایران کند؟ ژن آقازادگی چه تاثیری در تسهیل روند پیشرفت های اقتصادی وی داشته است؟ آیا وی در زمان حضور در آفریقای جنوبی و در شرکت ام تی ان، خود را حمیدرضا عارف، دانشجوی کارشناسی دانشگاه شریف معرفی کرده یا فرزند وزیر پست و تلگراف سابق و معاون اول دولت اصلاحات؟

به طور کلی بعد از این همه شایعات و حاشیه ها درباره روند صعودی پسر عارف در فعالیت های اقتصادی، وی چرا به جای شفاف سازی از ژن خوب و تاثیر آن در موفقیت هایش سخن می گوید؟ آیا به غیر این است که نقش محمدرضا عارف در این مسیر و نام پدر در تسهیل روند فعالیت های اقتصادی نقش اساسی بوده است. اینکه حمیدرضا عارف حضور خود در طبقه ای از آقازادگی و پیشرفت اقتصادی را بدیهی فرض می کند و با رندی به ژن خوب ربط می دهد، معضلی است که سال های سال است گرفتارش هستیم. معظلی به نام "بدیهی بودن پدیده آقازادگی" که در مسابقه رقابت جوانان ایرانی صدها و چه بسا هزاران گام به پشتوانه پدارنشان جلوترند.

پسر عارف که در بهترین دانشگاه ایران یعنی شریف درسش را به اتمام رسانده آیا شاهد آن نبوده که با استعدادترین دانشجویان حاضر در آن دانشگاه که بسیار بسیار از وی بااستعدادتر بودند، از چه خانواده های بی بضاعت روستایی یا شهری در شریف مشغول تحصیل بودند و به خاطر نداشتن روابط و آقازاده نبودن، یا مجبور به مهاجرت شدند یا به فعالیت های کاری معمولی مشغولند!

پسر عارف که خود را با زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک مقایسه می کند، عنوان نمی کند که زاکربرگ فرزند مقام و مسئولی نبود و تنها با استعداد و ابتکار خود بود که توانست شرکت بزرگ فیسبوک را بنیان بگذارد. آیا زاکربرگ هم از ژن خوب برخوردار بود!؟ فرزند عارف بهتر است یک سری به استان های مرزی کشور بزند و نگاه کند چه جوانان بااستعداد با رتبه های برتر کنکور به دلیل نبود فرصت های شغلی و یا نداشتن روابط خاصی در حال کوله بری هستند!

به هر حال آنچه مشخص است پسر عارف به جای روشن کردن حاشیه ها و شایعات پیرامونش، بار دیگر حاشیه ای آفریده که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. بهتر است آقازادگانی از این دست به جای فخرفروختن و سخن از ژن خوب زدن، رویکرد خود را عوض کنند و از قله عاج غرور و تکبر فرو آیند. چرا که اگر نبود آقازادگی آنها، استعداد آنها نیز همچون بسیاری از جوانان مستعد نابود می شد و هیچ گاه فرصت گفتن چنین افاضاتی را پیدا نمی کردند.

منبع:جهان نیوز

 

آیا افراد موفق ژن متفاوتی دارند؟

سارا گلستانی روانشناس و مشاوره خانواده در گفتگو با مهر، در خصوص مباحث مطرح شده در خصوص تأثیر ژن در موفقیت افراد گفت: اول از همه باید به تعریف ژن بپردازیم و سپس موفقیت را تعریف کنیم تا در نهایت بتوانیم جمع‌بندی کنیم که تأثیر ژن در موفقیت‌های افراد چگونه می‌تواند باشد.

وی افزود: ژن داده‌های بیولوژیکی هستند که از والدین هر فرد به ارث می‌رسند. اینکه چه ژن‌هایی را هر فرد به ارث ببرد بر پایه احتمالات است که پیش از تولد یک فرد مشخص نیست. به هر ترتیب پایه ویژگی‌های هر فرد بر پایه آن داده‌های ژنی است.

این مشاوره خانوده تصریح کرد: اینکه برای یک فرد چه اتفاقاتی در طول زندگی پیش می‌آید صرفاً بستگی به ژن‌های او ندارد، بلکه چگونگی ابراز ویژگی‌ها در ژن، بستگی به محیطی دارد که هر فرد در آن رشد می‌کند. به عنوان مثال رشد یک دانه گیاه بستگی دارد به اینکه ما آن را در چه وضعیتی می‌کاریم و پرورش می‌دهیم تا با توجه به شرایط محیطی بتواند به بهترین نوع ممکن ثمر دهد، یا خشک شود و یا اینکه به طور معمول رشد کند.

گلستانی افزود: اینکه یک فرد در زندگی چه اتفاقاتی برایش رقم می‌خورد بستگی دارد به ویژگی‌های بولد شده در ژنتیک و به محیطی که در آن پرورش می‌یابد.

وی تصریح کرد: تعریف موفقیت، سبک زندگی و احساس خوشبختی و میزان رضایتمندی در زندگی هر فرد به همان دو عامل ژنتیک و محیط بر می‌گردد؛ ولی تاکنون اثبات نشده که در موفقیت افراد تأثیر ژن می‌تواند بیشتر از یادگیری‌های آنها باشد.

این مشاوره خانواده اذعان کرد: اینکه یک ویژگی ژنتیکی را در چه فضا و محیطی پرورش دهیم باعث می‌شود که یک ژن خاص بارز شود و عملکرد فرد در غالب آن ویژگی چگونه باشد.

وی با بیان اینکه اصولاً ژن خوب و بد نداریم، افزود: اما اگر بخواهیم در این طیف ژن را تعریف کنیم؛ ژن بد به ژنی گفته می‌شود که بقای فرد را تضمین کند و ژن خوب را ژنی می‌گویند که باعث بقا و بودن فرد شود. در نتیجه ژن خوب یا ژن بد را صرفاً می‌توان در جهت بقا و رشد و عدم بقا و رشد تعریف کرد.  به عنوان مثال ویژگی‌های رانندگی افراد در محیط‌های مختلف متفاوت است. فرضاً فردی ژنتیک‌اش از کشور خودمان است ولی در کشور دیگری بزرگ شده که قوانین رانندگی را از کودکی به او آموخته‌اند. پس این فرد دارای ژنتیک ایرانی و یادگیری او مخالف رفتارهای رانندگی در جامعه ایرانی است. احتمالاً این فرد احترام بیشتری به قوانین رانندگی می‌گذارد. در نتیجه می‌توان دید تأثیر ژنتیک در رفتار افراد کمتر از یادگیری آنها ست.

گلستانی در پایان گفت: به طور دقیقاً نمی‌توان گفت که تأثیر ژن معین‌کننده موفقیت افراد است یا محیط و لازم است این موضوع باید فرد به فرد و موقعیت به موقعیت بررسی شود تا ابعاد دقیق‌تری از آن روشن شود.

 

 

بی قانون/مقوله ژن و چهار داستان کوتاه

در خبرها داشتیم گل پسر جناب عارف در مصاحبه ویدئویی، ضمن رد اتهام استفاده از موقعیت پدر، عامل موفقیت خود را ژن و خون خوب دانسته‌‌ است.

داستان اول

اصغر: آقا معلم اجازه؟ اکبر ما رو کتک می‌زنه.

معلم: راست میگه اکبر جان؟

اکبر: اوهوم

معلم : اصغر تو اصلا غلط کردی با اکبر درگیر شدی که اون مجبور بشه کتکت بزنه. یه پات رو بگیر بالا. اکبر جان! شما برو سر کلاس از درس عقب نیفتی. سلام من رو به بابایی برسون. از طرف من اون ژن خوشگلش رو هم ببوس.

اصغر: آقا معلم لااقل بذار من هم برم سر کلاس.

معلم: ساكت شو با اون ژن کثیفت. دست‌هات رو هم بگیر بالا.

داستان دوم

کارمند بانک: شما ضامن معتبر داری؟

مشتری ۱: نه ژن خوب دارم.

کارمند بانک: یه کپی از همون بیارید. فردا وام آماده ‌است.

مشتری ۲: آقا از این ژن‌ها کجا میدن من هم کپی بگیرم؟ شش ماهه دنبال چندرغاز وامم.

کارمند بانک: کی به تو اجازه داد حرف بزنی؟ بودجه نداریم برو بیرون.

داستان سوم

دختر: متاسفانه شما هیچ کدوم از ملاک‌‌های مورد نظر من رو برای ازدواج ندارید.

پسر: چه جالب! ولی به جاش کلی ژن خوب دارم.

دختر: راست میگی؟

پسر: تازه خون خوب هم دارم.

دختر: نگو دیگه طاقت ندارم.

پسر: ژن‌پرست من کیه؟

دختر: من من من من

پسر: تصمیم گرفتم اسم دخترمون رو بذارم ژنیا.

دختر: وای چه انتخاب خردمندانه‌ای. اسم پسرمون رو چی میذاری؟

پسر: ژن والژن

داستان چهارم

شازده کوچولو پرسید: اهلی کردن یعنی چه؟

روباه گفت: یعنی ایجاد علاقه کردن.

شازده کوچولو: ایجاد علاقه کردن یعنی چه؟

روباه: یعنی داشتن ژن و خون خوب. اصلا می‌دونی من چرا یک دل نه صد دل اهلیت شدم؟ چون از اسمت مشخصه آدم ژن قشنگی هستی.

شازده کوچولو: پس دیگه می‌تونیم با هم بازی کنیم؟

روباه: آره بیا واردات بازی کنیم. این شال‌گردن معلق‌ها تو سیارک شما متری چند درمیاد؟ بیا با هم وارد کنیم، زمستون بریزیم تو بازار. ژن از تو، کار از من.

 

یک توصیه از صاحب ژن خوب

روزنامه «وطن‌امروز» نوشت: محمدرضا عارف که این روزها به‌خاطر اظهارات عجیب پسرش درباره داشتن «ژن خوب از پدر و مادر» و تاثیر این ژن بر وضعیت دارایی‌های اقتصادی و کسب رانت‌های احتمالی، تحت فشار است، دیروز به اصولگرایان انتقاد کرد و گفت اصولگراها باید مانند اصلاح‌طلبان حقوق شهروندی مخالف خود را به رسمیت بشناسند.

عارف که رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس شورای اسلامی است، دیروز در دیدار با اعضای هیات‌رئیسه دبیرخانه دائمی کنگره بین‌المللی حقوق شهروندی گفت: اینکه تاکنون که بیش از 30 سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد، هنوز حقوق شهروندی آنطور که بر آن تاکید شده، در جامعه پیاده نشده است، شاید یک دلیل آن باورمند نبودن دولتمردان ما در سال‌های گذشته به حقوق شهروندی باشد. عارف تدوین منشور حقوق شهروندی را از اقدامات ارزشمند دولت تدبیر و امید نام برد و بر ضرورت ضمانت اجرایی آن تاکید کرد و گفت: پایبندی به حقوق شهروندی یکی از اصول اصلی گفتمان اصلاح‌طلبی است که مهم‌ترین آن به رسمیت شناختن صدای مخالف است؛ امیدوارم جریان رقیب هم به این باور برسد که باید حقوق شهروندی مخالف خود را به رسمیت بشناسد.

توصیه عارف به اصولگرایان مبنی بر رعایت حقوق شهروندی در حالی است که جریان متبوع وی پس از ارتکاب فتنه 88 فاقد بدیهی‌ترین استانداردها برای فعالیت مدنی در کشور تشخیص داده شده است و به‌خاطر دروغ بزرگ تقلب و نیز آشوبی که سال 88 در تهران ایجاد کردند، از محدوده فعالیت سیاسی در کشور اخراج شدند. حالا نماینده این جریان بی‌صلاحیت که سال 88 بی‌اعتقادی خود به رای و نظر مردم را نشان دادند و حالا در فضای سیاسی کشور وظیفه پادویی برای جریان‌های سیاسی را برعهده گرفته‌اند، جریان رقیب را به پذیرش حقوق شهروندی توصیه می‌کند. البته اظهارات محمدرضا عارف در حالی است که این روزها نام او به خاطر اظهارات پسرش در ماجرای ژن خوب روی زبان‌ها است.

حمیدرضا عارف، پسر محمدرضا عارف در گفت‌وگویی که فیلم آن اوایل این هفته منتشر شد، درباره فعالیت‌های اقتصادی خود و امکاناتی که در این راستا به‌خاطر نام پدرش از آنها بهره برده، گفت اینها نتیجه استعداد ذاتی خود او و تاثیر ژن خوب پدر و مادرش است. واکنش‌های عمومی به این اظهارات حمیدرضا عارف، بسیار فراتر از انتظار بوده است. یکی از نویسندگان معروف در واکنش به این اظهارات حمیدرضا عارف به ماجرای مناظره انتخابات دوره یازدهم ریاست‌جمهوری و اظهارنظر عجیب عارف درباره یک معدن اشاره کرد.

در جریان یکی از مناظره‌های انتخابات دوره یازدهم ریاست‌جمهوری، 8 عکس برای کاندیداها به نمایش گذاشته شد تا آنها توصیف خود از این عکس‌ها را ارائه کنند. یکی از این عکس‌ها مربوط به یک معدن رها شده در آمریکا بود اما توصیف اشتباه و عجیب محمدرضا عارف از این معدن باعث شد تا مدت‌ها این موضوع سوژه افکار عمومی شود. محمدرضا عارف این معدن را با یک جاذبه توریستی اشتباه گرفت و گفت: «این بیانگر یک دره‌ای است که در کشور ما بسیار فراوان است و جزو آثار بسیار زیبا و جاذب برای جذب توریست است که ما اشاره کردیم جذب توریست برای هر کشور جزو اولویت‌ها باید باشد؛ هم ارتقای فرهنگی و مبادلات فرهنگی و هم افزایش ثروت و هم ایجاد اشتغال».

حالا اظهارات حمیدرضا عارف درباره به ارث بردن ژن خوب از پدرش، باعث شده نویسنده مزبور این ماجرا را به پسر عارف یادآوری کند. واکنش‌های منفی به اظهارات پسر معاون اول دولت اصلاحات به گونه‌ای بوده که برخی عوامل دولت اصلاحات را نگران و وادار به اظهارنظر کرد. در همین راستا محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر رئیس دولت هفتم تلاش کرد مانع افزایش هزینه‌های این اظهارنظر برای جریان سیاسی متبوع خود شود. ابطحی در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «با همه ارادتی که به دکتر عارف دارم، تعبیر پسرش درباره تاثیر ژن خوب در موفقیت‌های اقتصادی را اصلا قبول ندارم.

هم بوی نژادپرستی می‌دهد، هم واقعیت این نیست. به خودش هم گفتم». همچنین در شبکه‌های اجتماعی بویژه توئیتر و تلگرام هشتگ ژن خوب داغ شد. کاربران زیادی این اظهارات پسر عارف را نشان‌دهنده تبختر و توهم آقازادگان اصلاح‌طلب ارزیابی کردند. برخی کاربران نیز با اشاره به ماجراهای دختر صفدر حسینی به این نکته اشاره کردند که عارضه مربوط به پسر محمدرضا عارف، در میان آقازادگان اصلاح‌طلب فراگیر است.

 

ژن طلبان!

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، «فقر» و «تبعیض» دو پدیده ناهنجار بر پیکره بی‌دفاع جامعه است؛ دامنه افسارگسیخته آن موجب کوچ‌اجباری عدالت اجتماعی ازجامعه می‌شود. جامعه ایرانی«تبعیض» را در پیشرفت‌های غیرمنتظره فردی فرزندان سیاستمداران جدی تلقی می‌کند و آن را ‌یکی از عمده‌ترین مؤلفه‌های اثرگذار در تحولات دوران معاصر می‌داند و با واژه «آقازادگی» به تبیین و تفسیر این پدیده می‌پردازند. بار دیگر موج اعتراضی نسبت به گزاره «آقازادگی» با واژه جدید «ژن خوب» نسبت به تبعیض و برتری‌طلبی قشری خاص بروز پیدا کرد؛ اما با این تفاوت که اعتراض به آن ریشه‌دار نبود بلکه روایتی از انتقام سیاسی هدایت‌شده بود و از سوی دیگر به رسمیت شناختن چنین پدیده‌ای در سپهر سیاست از سوی جریان اصلاحات صورت گرفت.

سخنان توهین‌آمیز #ژن_های_خوب
«افتخار می‌کنم در سن 22 سالگی، زمانی که همراه اول فقط وجود داشت، در یک مزایده رسمی با 32 شرکت، من یک شرکتی را از آفریقای جنوبی آوردم. همه می‌گفتند مگر آفریقایی‌ها کار بلدند؟ من با بضاعت خودم رفتم «ام تی ان» را آوردم. مگر همه جای دنیا، آدم‌های کوچک در سن 19-20 سالگی کار بزرگ نکردند؟ مثل آقای زاکربرگ.» آقای حمیدرضا عارف در گفت‌وگوی ویدئویی در رثای استعداد و توانایی منحصربه‌فرد خود سخن گفت و دلیل چنین موفقیتی را «ژن خوب» دانست و اظهار داشت: «آن‌کسی که توانایی دارد، به‌جایی رسیده، حتماً استعدادهایی داشته، این استعداد، بحث ژن و وراثتی وجود دارد.» این اظهارات با واکنش منفی جدی افکار عمومی همراه شد. این پایان سخنان عجیب از سوی فرزندان سیاستمداران اصلاح‌طلب نبود؛ این بار نوبت به فرزند وزیر کشور دولت اصلاحات رسید. فرزند حجت الاسلام موسوی‌لاری در دفاع از همتای خود، نوک پیکان سخنان را با توهین به سمت مردم نشانه رفت. او با ادبیات توهین‌آمیز در پاسخ به موج انتقادی ژن خوب، آقازادگان اصلاح‌طلب را شیر، منتقدان رفتار آنان را به کفتار و مردم را به گاو تشبیه کرد و پس از واکنش‌های جدی در قبال چنین ادبیاتی، بدون عذر خواهی از مردم نوشت:«با توجه به سوءبرداشت برخی دوستان از پست اینستاگرام، ضمن عذرخواهی از همفکران و اصلاح‌طلبان، پست مذکور را برمی‌دارم و امیدوارم بنده را عفو کنید

تاوان تقابل با دولت اعتدال!
موج سازی از سخنان حمیدرضا عارف با واژه «ژن خوب» ترجمانی از انتقامی سیاسی از انتقاد پدرش بود. گویا مصائب عارف تمامی ندارد؛ یاران سیاسی‌اش درگذشته او را «مهره‌ تقلبی» می‌خواندند و حالا به «مهندس سکوت» برای عدم اعلام نظر مناسب در قبال چینش حزبی لیست شورای شهر تهران شهره است. حلقه نزدیکان دولت مشتاق سکوت نامزد انصرافی انتخابات ریاست جمهوری یازدهم هستند. آنان محمدرضا عارف را همیشه در نقش سیاستمدار ساکت تحمل می‌کنند اما او تحمل کنشگری در حاشیه را ندارد و سرانجام به انتقاد از اقدامات یک‌جانبه گرایانه آقای حسن روحانی در چینش کابینه پرداخت. او در«نشست هم‌اندیشی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان» عامل اصلی پیروزی روحانی را در کارزار انتخابات، تلاش نیروی سیاسی اصلاحات دانست و نسبت به فراموش‌کاری سیاسی رئیس دولت دوازدهم هشدار جدی داد و اظهار داشت: «در انتخابات اردیبهشت هیچ شکی نیست که پیروزی روحانی مدیون اصلاح‌طلبان است. خواهش ما در آستانه تشکیل دولت دوازدهم، همراهی و هماهنگی با فراکسیون امید است. اگر ما را دنبال نخود سیاه نفرستند، قصد ما کمک کردن و ادامه راه است. انتظارمان از روحانی این است که با شورای عالی اصلاح‌طلبان مشورت کند» و در پاسخ این اظهارات، آقای حسام‌الدین آشنا در پستی توییتری نوشت: «درست است که گفتمان از جنس سهم خواهی نیست اما امان از سهم خواهی افراد به اسم جریان.» پس‌ازآن سایت‌های همسوی دولت چنین گفتاری را به خیز انتخاباتی برای ریاست جمهوری آینده تعبیر کردند و در همین راستا سایت نزدیک به دولت «انتخاب» نوشت: «به نظر می‌رسد، وی قصد دارد خود را به‌عنوان گزینه اصلاح‌طلبان در 1400 به‌جای دکتر جهانگیری مطرح کند و این حرکات برای سهم خواهی در ترکیب کابینه و شهرداری تهران برای لشکر کشی در 1400 است

پذیرش ساختاری #ژن_خوب در اصلاحات
پدیده نامیمون «آقازادگی» و «ژن خوب» در ساختار سیاسی-اقتصادی کشور از دوران دولت سازندگی در کنار مانور تجمل به رسمیت شناخته شد و جریان اصلاحات همواره از این رویکرد دفاع کرده است. در ادوار پیشین، اصلی‌ترین محور انتقادات به آقازاده‌ها که با ژن خوب در عرصه مدیریت رشد ناگهانی داشتند، در قبال آقای مهدی هاشمی صورت گرفت.مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در بخشی از خاطرات خود نوشت: «وزیر نفت آمد. گزارش تولید نفت، لوله‌کشی‌های وسیع برای انتقال نفت پالایشگاه‌های اراک، آبادان و بندرعباس و وضع جزیره خارک را داد و از بانک مرکزی انتقاد داشت. گفتم به مهدی کار محدودی واگذار شود که مزاحم درس او نباشد. قرار شد در هیأت مدیره سکوهای پارس جنوبی باشد.» چنین اقداماتی همواره با حمایت جریان اصلاحات همراه بود. از سوی دیگر، انتخابات فصل برتری‌جویی آقازاده‌ها بر شایسته‌سالاران است. خانم الهه کولایی با تائید چنین رویکردی در جریان اصلاحات، اظهار داشت: «همیشه پول و قدرت در حوزه سیاست تأثیرگذارند. برخی کاندیداها از طریق رانت وارد لیست امید شدند و من این مسأله را تکذیب نمی‌کنم.» رانت سیاسی به معنی وابستگی نمایندگان لیست امید، حتی بیشتر از «پول» به چشم می‌خورد، زیرا هستند افرادی که به علت وابستگی به مدیران دوران اصلاحات وارد فهرست‌های انتخاباتی شدند مانند خانم فاطمه حسینی که در رزومه‌اش، تنها ژن خوب از آقای صفدر حسینی موجب حضورش در لیست شد و در کسوت نماینده مردم، اولین نطق خود را به دفاع از خانواده‌اش اختصاص داد. با این شرایط آیا اصلاح‌طلبان بر سرشاخه نشسته‌اند و بن می‌برند؟

منبع:صبح نو

 

نظرسنجی پایش در مورد ژن خوب و نظر مردم

برنامه پایش شب گذشته در سؤال نظرسنجی خود از مردم پرسید :

به نظر شما کدام عامل در موفقیت واردکننده‌های ایرانی مؤثرتر بوده است؟ 1- همت و تلاش 2- دسترسی به رانت‌ها 3-شانس 4- نبوغ ذاتی یا ارثی

در پایان این نظرسنجی 65.64 درصد از شرکت‌کنندگان عنوان کردند که دسترسی به رانت‌ها عامل موفقیت واردکنندگان ایرانی است . حدود 26 درصد به گزینه همت و تلاش رأی دادند و حدود سه درصد نیز نبوغ ذاتی یا ارثی (ژن) را عامل موفقیت واردکننده‌های ایرانی می‌دانند .

در روزهای گذشته، ادعای فرزند یکی از مسئولان مهم کشور که فیلمی هم در سینمای ایران بانام فصل نرگس تولید کرده، درباره داشتن "ژن خوب" رسیده از پدر و مادرش، با موج‌های انتقادی در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است. در تازه‌ترین این واکنش‌ها، به نظر می‌رسد نظرسنجی برنامه پایش، کنایه‌ای به این ادعا است.

مشرق

 

آقازاده های «خون خوب» و« ژن برتر»

اگر سخنان آقازاده آقای عارف، یک جمله مفرده و ناشی از ناآگاهی و احساسی زودگذر بود اعتنایی طلب نمی کرد و باید از آن به سلامی عبور می‌کردیم.ولی متاسفانه این ذهنیت، افزون بر آنکه زمینه دارد دارای گستردگی و اثربخشی وتصمیم سازی نيز هست .وی صراحتا معتقد به خون خوب و ژن برتر و اصالت خانوادگی و استعداد فوق العاده است که ذاتا امثال او را برتر از دیگران می کند و به‌ناچار، انسان برتر امتیازات برتر نيز باید داشته باشد !
این فکر سابقه تاریخی طولانی ومتنوعی دارد ولی نزدیک‌ترین شاهد مشخصش، به پیش از انقلاب باز می گردد که گروه قدرتمندی ملقب به هزار فامیل چنان از انواع موقعیت ها و رانت ها سود می جست که اعضایش عملا شهروند درجه یک محسوب می شدند ودر همه زمینه های اداری و آموزشی و اقتصادی و... به صرف انتساب به یک فامیل، برتر بودند و برتری می‌جستند . پس از انقلاب، افزون بر برچیده شدن بساط آن هزار فامیل با نفس چنین فکری هم به‌شدت مبارزه شد و رهبر فقید انقلاب از همان ابتدای پیروزی انقلاب، استیلاطلبی هیچ گروهی حتی روحانیون را برنتافت وبا تکیه بر متن مردم، فارغ از رنگ و نژاد وقوم و ثروت وموقعیت ، اشراف و اشراف زادگان را به انزوا کشاندومستضعفین را تکریم کرد تا معیار برتری فقط خوبی و پرهیزگاری باشد . اما چون حوادث انبوه ابتدایی به پایان رسید وآرامش پدید آمد و ضرورت سازندگی هویدا شد رفته رفته پول وثروت اهمیت از دست رفته خود را باز یافتند و حتی برخی از انقلابیون را به کام خویش کشیدند و دیگر نه تنها فقر، فخر نبود بلکه ثروت مطلوب شد و ثروت اندوزی باب وسکه زمانه. این داستان ادامه یافت و هر روز شاخ و برگی تازه یافت و نسل جدیدی که پیش از انقلاب و خود انقلاب وجنگ را ندیده بود، چون چشم بازکرد همین فضا را دید و تاثیرات همین فضا را بر خود هموار ساخت . کوخ نشینان و پابرهنه ها باوجود همه شعارها، خود را تنها یافتند و درکاخ نشینان این تلقی نهادینه شد که خداوند، زمین و زمان و آسمان و کشور و برق و آب و کوه و دریا و خیابان و بالای شهرودانشگاه وتحصیل درخارج وراننده و نوکر و فرزند نوکر را برای آنان آفریده است و آنان عزیزکرده خداوند هستند و چون خدا عادل است پس حق‌شان را به آن‌ها داده است! یکی از راه انقلابیگری، دیگری از راه دفاع مقدس و سومی از قِبل پدر وفامیل و چهارمی از ارثی که به هر حال برده بود؛ وکسان دیگر به فراخور حال به این ذهنیت برتری جویی رسیدند وچنان شد که برای برخی تازه به دوران رسیده ها خجالت آفرین نبود که بگویندما هم سهم خود از سفره انقلاب را بردیم. این آفت بزرگ ومهلک به جناح خاص سیاسی محدود نمی شود چنانكه امروز کمتر شخصیت سیاسی را می توان یافت که فرزند یا فرزندانش در خارج درس نخوانندچراكه دانشگاه های ایران را قابل نمي‌دانندواین تنها یک نمونه ازپدیده برتری‌طلبی در ابعاد گوناگون آن است. سخنان آقای حمیدرضا عارف حکایت از فضایی دارد که درآن بزرگ شده است،پس چگونه هزاران بزرگ‌تر و کوچک‌تر از او که تا چشم بازکرده اند جز انواع برخورداری ها ندیده اند غیراز این فکر کنند ؟ لازم نیست برخورداری حتما ناشی از ثروت باشد ، او نمی تواند پدر و مادری کشاورز یا کارگر وکارمند برای خود تصور کند و یک مستمندزاده را همطراز خود بداند. واقعیت تلخ آن است که ما با نسلی از آقازاده ها و فرزندان مسئولین ومتمکنین و شخصیت ها و ثروتمندان سروکار داریم که تنها بعضی از آن‌ها از طریق جدیت والدین از مردم کوچه بازار جدا نشده اند و احساس تافته جدابافته را ندارند.وقتی صورت مساله تا«ژن خوب وبد وبرتر» امتداد پیدا می کند باید احساس خطر کرد واز فکر نژاد پرستی ترسید.

آقایی که معتقد به«خون خوب »و« ژن برتر»است اگر مخیر به آموزش فرزند «خون خوب» با فرزند یک روستازاده یا فرزند یک کارگر شود چه می کند ؟ اگر ترازوی این تخیر تغییر کند و میان یک «خون خوب» و10 روستازاده شود چه می کند ؟ بالاتر اینکه اگر او میان جان یک «خون خوب »با 10 نفر آدم معمولی مخیر شود چه می کند ؟ مگر سرچشمه جنگ جهانی دوم این نبود که مردمی فکر کردند که برتر از ملت‌های دیگرند وبشر، 50 میلیون قربانی داد تا بفهمد که هیچ‌کس وهیچ نژادی برتر از نژادهای دیگر نیست؟ مگر همین الان رژیم نژاد پرست اسرايیل جز این می گوید که یهودیان قوم برترند وجان و مال و خاک دیگران بر آن‌ها حلال است ؟هرگز این سخن را نباید ساده بگیریم و از عواقب عملی آن غفلت کنیم .اتفاقا کسانی که بدون شرم، از خون و ژن برتر خود سخن می گویند صاحب ثروت وموقعیت وتصمیم پیرامون دیگران هم هستند . آن‌ها در بزنگاه های تصمیم بر همین اساس دیگران را به هیچ می گیرند و رفاه و آسایش و تحصیل و سفر خود را بر سرنوشت دیگران ترجیح می دهند .پاسخ او به اعتراض ها را بخوانید و ببینید که با همین ذهنیت و روحیه بدون عذرخواهی به انکار تلویحی وسرزنش معترضان پرداخته است.شایداگر چنین ذهنیتی در جامعه ما نزد ازما بهتران زمینه و رواج نداشت شاهد این همه تبعیض وفاصله وحشتناک طبقاتی نبودیم.کاش احساس خطر از این معنا در میان نخبگان جامعه پدید آید و تافرصت باقی است به درمان این فکرها و ذهنیت‌ها همت کنند .

 

قانون

ویدئو؛پسر محمدرضا عارف: توانایی‌هایم به دلیل ژن و خون خوب پدر و مادرم بود!

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid