محل تبلیغ شما
پسر آقای عارف،از ژن پدر تو را چه حاصل؟

تاریخ خبر: 1396/5/1

پسر آقای عارف،از ژن پدر تو را چه حاصل؟

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

«مصطفی داننده» در سایت «عصر ایران»نوشت: در لغتنامه دهخدا، آقازاده این‌گونه معنا شده است:«زاده آقا. فرزند مردی بزرگ ، و بیشتر فرزندان سادات علوی و مجتهدین .«

چند سالی است اما این واژه با دگرگونی بزرگی روبه‌رو شده است و وقتی مردم با این کلمه روبه‌رو می‌شوند همه به فرزند مسئولی فکر می‌کنند که از رانت ویژه پدر استفاده کرده اند. حالا حمیدرضا پسر محمدرضا عارف نماینده مردم تهران در مجلس، می‌گوید این چنین نیست و تنها به خاطر استعداد شخصی‌اش به جایگاهی که دارد رسیده.

او پای ژنتیک را هم به میان آورده و گفته است:« پدر و مادر من هر دو جزو شاگرد اول‌های کنکور در کشور بودند، مادر من رتبه ۱۵ کنکور داشته؛ این ژن منتقل می‌شود. ما سه برادر، هر سه درس‌هایمان خوب بوده و خوب تحصیل کردیم؛ من خودم بعد از اینکه تحصیلاتم در دانشگاه صنعتی شریف به اتمام رسید، در سال ۸۵ رفتم آمریکا و با رزومه و نمرات خوبم (من زبانم همیشه خوب بود) در دانشگاه جرج واشنگتن پذیرش گرفتم و PHD روابط بین الملل را در دانشگاه فلوریدا خواندم. آنجا نگاه نمی‌کنند که تو پسر چه کسی هستی؟ به رزومه نگاه می‌کنند.»

حرف‌های “عارف پسر” سروصدای فراوانی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرده است. حرف‌های او را می‌شود از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار داد. سوال اولی که می‌شود از او پرسید این معناست که آیا هرکسی در کنکور اول می‌شود دارای ژن برتر است؟ بسیاری از دانش آموزان معمولی با تلاش فراوان و حفظ کردن می‌توانند به رتبه‌های بالای کنکور برسند. کسانی که در المپیاد به مقام می‌رسند می‌توانند مدعی داشتن ژنی متفاوت از دیگران باشند. کلاس‌های کنکور و تلاش یک دانش آموز و البته استعدادهای پنهان او می‌تواند وی را به رتبه‌های بالای کنکور برساند.

نکته‌ای که می‌شود در ادامه به آن اشاره کرد این است که جناب حمیدرضا، اگر پسر محمدرضا عارف نبود الان کجا بود؟ یا بهتر بگویم عارف اگر الان نه نماینده مجلس و قبلا نه وزیر ارتباطات و  معاون اول بلکه یک استاد معمولی و ساده دانشگاه بود امروز حمیدرضا عارف چه می‌کرد؟

 

 

 

او می‌گوید ما خوب تحصیل کردیم. او و دو برادرش چون مشکلات خیلی از دانش آموزها را نداشتند خوب تحصیل کردند. احتمالا چون پسر دکتر عارف بودند در مدارس خوبی هم تحصیل کرد.

همه ما می‌دانیم که در ایران وضعیت کسب و کار به ویژه برای جوانان چگونه است.  پسر عارف براساس آنچه که خودش می گوید در ۲۵ سالگی شرکت MTN را از آفریقای جنوبی به ایران آورد.  او موفقیت اقتصادی اش را به دلیل ژن های دریافتی از پدر و مادرش می داند. نگاهی که ریشه هایی از مطلق بینی و نژادپرستی در آن دیده می شود. اگر حمیدرضا عارف به جای اینکه پسر یکی از مقامات ارشد، خوشنام و پاک دست ایران باشد در یکی از مناطق دورافتاده و محروم ایران بود باز هم به موقعیت های فعلی می رسید؟

پسر عارف می‌گوید: « مگر همه جای دنیا، آدم های کوچک در سن ۱۹ و۲۰ سالگی کار بزرگ نکردند؟ مثل اقای زاکربرگ.» آری، او راست می‌گوید در دنیا جوانان کارهای بزرگ زیاد می‌کنند. مثل زاکربرگ بنیانگذار فیس‌بوک. اما زاکربرگ تنها نیست و مانند او فراوان هستند و به فرد و جای خاصی هم وابسته نیستند. این درست فرق ایران و کشورهای خارجی است.

اصلا بیاید ساده تر به این معنا نگاه کنیم. آقای حمیدرضا عارف، نخبه ایرانی عزیز اگر شما پسر دکتر عارف نماینده محترم مردم تهران در مجلس و مقام ارشد کشور در طول سال های اخیر نبودید کسی حاضر بود هم اکنون با شما مصاحبه کند تا از دستاوردهایتان برای ایران بگویید؟ قطعا نه.!

حمیدرضا عارف گناهی نکرده است که پسر دکتر عارف شده است. در همه جای جهان هم مرسوم است که فرزند مسئولان از شرایط بهتری نسبت به دیگران برخوردار می شود و این موضوع، پذیرفته شده اما بهتر است تلاش نکنیم از این واقعیت فرار کنیم و بگوییم هرچه ما بدست آورده ایم حاصل تلاش‌های خودمان است نه فضل پدر!

 

 

اظهارات عجیب حمیدرضا عارف، فرزند رئیس فراکسیون امید مجلس و معاون اول دولت هشتم

چه می‌کنه ژن عارف!

 

 مصاحبه ویدئویی حمیدرضا عارف، فرزند محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس دهم و کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در سال 92 واکنش‌های زیادی را در فضای مجازی برانگیخت و صحبت‌های تقطیع شده‌ وی درباره تحصیلات دانشگاهی و تاثیر ژنتیک بر روند تحصیلی حاشیه‌ساز شد. او در برنامه «خیلی محرمانه» سایت ویدئوگرام درباره مسائل مختلف از جمله فعالیت‌های خود و پدرش حرف‌هایی زد که با اعتراض گسترده در افکار عمومی مواجه شد. به گزارش «وطن‌امروز»، در ادامه بخش‌هایی از اظهارات او را می‌خوانید:
2 سال آخر دبیرستان که بودم، آقای دکتر رئیس دانشگاه تهران بودند؛ آن زمان این بحث آقازادگی و مباحثی که متاسفانه جدیدا مطرح می‌شود،[نبود] که دلیلش فکر می‌کنم فرار کردن خیلی‌ها از واقعیت‌هاست برای اینکه یک مقصر پیدا کنند، ما عادت کرده‌ایم مقصر پیدا کنیم؛ حالا فعلا می‌خواهند بگویند مقصر آقازاده‌ها هستند. هرکسی که توانایی داشته و به نقطه‌ای رسیده، حتما استعدادهایی در وجودش بوده؛ بالاخره تاثیر وراثت وجود دارد، ژن وجود دارد. پدر و مادر من هر دو جزو شاگرد اول‌های کنکور در کشور بودند، مادر من رتبه 15 کنکور داشته؛ این ژن منتقل می‌شود. ما 3 برادر، هر 3 درس‌های‌مان خوب بوده و خوب تحصیل کردیم. من خودم بعد از اینکه تحصیلاتم در دانشگاه صنعتی شریف به اتمام رسید، سال 85 رفتم آمریکا و با رزومه و نمرات خوبم (من زبانم همیشه خوب بود) در دانشگاه جورج واشنگتن پذیرش گرفتم و PHD روابط بین‌الملل را در دانشگاه فلوریدا خواندم. آنجا نگاه نمی‌کنند که تو پسر چه کسی هستی؟ به رزومه نگاه می‌کنند. هرکسی در این کشور ادعا کند که حمیدرضا عارف بدون توانایی خودش و فقط با تکیه بر پدرش، کاری را انجام داده، من حاضرم در هر جایی که خواست، در هر رشته‌ای که خواست با او مسابقه بدهم. من واقعا این را ادعا می‌کنم. من آدمی بودم که همزمان در تحصیلاتم موفق بودم؛ هم در ایران، هم در بهترین دانشگاه‌های آمریکا درس خواندم. کسانی هم که می‌گویند از رانت پدرت برای تحصیل در دانشگاه شریف استفاده کردی، بدانند در بهترین دانشگاه‌های آمریکا هم تحصیل کرده‌ام و هم در رشته‌های ورزشی موفقیت داشتم؛ سوابق ورزشی من مشخص است. در تیم شنای نوجوانان اصفهان هم بودم. در کتابخوانی و مقاله‌نویسی هم همینطور؛ آلبوم موسیقی امیر بی‌گزند که با محسن چاوشی و هادی حسینی تهیه کرده‌ایم، سال 95 آلبوم برتر موسیقی پاپ کشور شد. بالاخره این خون می‌آید و می‌رسد؛ همینطوری که کسی نمی‌تواند ادعا کند اصل و نسب دارد. افتخار می‌کنم این توانایی‌ها از 2 تا ژن خوب، هم از طرف مادر و هم از طرف پدر آمده است. خدا هم لطف کرده و در بستر مناسب این کار را انجام داده‌ایم.

وطن امروز

 

انتقادی دیگر به مصاحبه‌ی «آقازاده‌ی محمدرضا عارف»

 

«علی نظری» نماینده‌ی اصلاح طلب مجلس ششم در یادداشتی در کانال تلگرامی خود با عنوان «انزجار عمومی از مصاحبه عارفانه یک آقازاده!» در نقد مصاحبه‌ی اخیر «حمیدرضا عارف» فرزند «محمدرضا عارف» نماینده‌ی مجلس، نوشت:

ای کاش حمیدرضا عارف از هنر «سکوت پدر» بهره‌ای می‌برد.

بازتاب گفتگوی مغرورانه‌ی فرزند دکتر عارف در فضای مجازی با تنفر عمومی همگانی روبرو شد.

نگاه هیتلری حمیدرضا عارف که ژن خویش را برتر از دیگران می‌داند واقعاً غیر قابل تحمل است!

وی در این گفتگو عنوان کرده فردی خود ساخته است و هرچه در زندگی شخصی به دست آورده حاصل توانایی شخصی بوده است.

واقعاً «عارف پسر» به وضوح بگوید اگر طی سال‌های ۷۶ تا ۸۰ پدر محترمش در کابینه‌ی اول اصلاحات وزیر پست (ارتباطات فعلی) نبود! آیا ایشان با ۲۵ سال سن امکان این حجم از فعالیت‌های اقتصادی بین المللی با شرکت‌هایی نظیر mtn را داشت؟

آقازادگی آفت بزرگ نظام جمهوری اسلامی است و هرگز به جناح خاصی تعلق ندارد.

آقا زاده‌های اصلاح طلب از همگنان اصولگرا در زد و بندهای اقتصادی گوی سبقت را ربوده‌اند.

امروز پاشنه آشیل اصلاح طلبان اظهارات نسنجیده‌ی آن دختر و این پسر است که با کاسب پیشگی و ویژه خواری، موجب سرشکستگی جریان اصلاح طلبی شده‌اند.

حمیدرضا عـارف بداند آقازاده‌های محترمی که با رانت پدران بزرگوار جذب تجارت و تکاثر می‌شوند نه تنها ضریب هوشی بالایی ندارند بلکه در بارگاه پدر ویژه خوار بیت المال شده‌اند و از چتر گسترده‌ی امکانات رانتی ابوی گرامی استفاده می‌کنند و به ثروت‌های میلیاردی رسیده‌اند! تازه باد درغبغب می‌اندازند و برای شایستگان جوان این مرز و بوم خط و نشان می‌کشند و می‌گویند من آنم که رستم بود پهلوان…!

انصاف نیوز

 

علاقه فرزندان برخي چهره‌هاي سينمايي براي حضور در سينما

ژن آقازادگي روی پرده توهم سینما!

ژن آقازادگي مدتي است كه در حال سرايت به سينماست. علي حضرتي، سيد هادي رضوي و حميدرضا عارف اسامي هستند كه طي دو، سه سال اخير تبديل به تهيه‌كننده سينما شده‌اند.

جواد محرمي

 

ژن آقازادگي مدتي است كه در حال سرايت به سينماست. علي حضرتي، سيد هادي رضوي و حميدرضا عارف اسامي هستند كه طي دو، سه سال اخير تبديل به تهيه‌كننده سينما شده‌اند. 
اينكه چطور امكان دارد آقازاده‌هايي كه برخي دهه سوم زندگي خود را طي مي‌كنند بتوانند يك‌شبه تبديل به تهيه‌كننده سينما بشوند، ماجرايي است كه به احتمال زياد نياز به كنكاش در زد و بندهاي سياسي و پشت پرده دارد. 

طي همين چند سال اخير كه دولت يازدهم بر سر كار آمده نام برخي آقازاده‌هايي كه پدرانشان جزو حاميان و نزديكان دولت محسوب مي‌شوند، در تيتراژ برخي فيلم‌هاي سينمايي به چشم مي‌خورد.

 

سينما موضوعي است كه جذابيت‌هاي خاص خود را دارد، عكس گرفتن كنار سلبريتي‌ها در مراسم گوناگون مي‌تواند جايگاه اجتماعي و شهرت آقازاده‌ها را دستخوش تغيير كند يا حداقل اين استنباط ذهني براي برخي آقازاده‌ها وجود دارد كه مي‌توانند به واسطه سينما منزلت و موقعيت خود را ارتقا دهند. تهيه‌كنندگي در سينما حرفه و شغلي محسوب مي‌شود كه براي مثال در هاليوود نياز به گذراندن دوره‌هاي آكادميك دارد و جزو اصلي‌ترين شاخه‌هاي شغلي در سينماست اما در ايران چنين رشته‌اي تعريف نشده است.

 

اما حميدرضا عارف كه در سي امين جشنواره فيلم فجر با فيلم فصل نرگس در اين رويداد هنري حضور داشت، به دليل حرف‌هاي روزهاي گذشته‌اش در صدر اخبار داخلي و فضاي مجازي قرار گرفته است. او در گفت‌وگويي تصويري گفته بود كه موفقيت‌هاي اقتصادي‌اش به خاطر رانت حكومتي نيست، بلكه از روي «ژن قوي» انتقال يافته از سمت پدر و مادر توانسته مرزهاي موفقيت اقتصادي را درنوردد. سخنان او به شكلي كم سابقه در فضاي مجازي با واكنش كاربران مواجه شد. 

   

ژن‌ها سياسيون را پاي كار مي‌آورند

اين سخنان پسر محمد رضا عارف با رسانه‌اي شدن تصاويري همزمان شد كه در آن جمعي از مقامات سياسي سابق از جمله سيد محمد خاتمي و مديران اجرايي كشور همچون احمد مسجدجامعي در يك مراسم محدود و خصوصي در سينما فرهنگ‌ همراه با بازيگران و عوامل به تماشاي فيلم سينمايي «فصل نرگس» نشستند. تصاوير مراسم نمايش فيلم فصل نرگس اثبات‌كننده ژن توانمندي است كه پسر عارف از آن سخن مي‌گويد؛ ژني كه به سينما هم علاقه نشان داده و براي اكران خصوصي يك فيلم مقامات سابق و دوستان پدر را از يك جناح سياسي و سران تأثيرگذارش دعوت مي‌نمايد.

 

گفته مي‌شود جناب حميدرضا عارف سرمايه‌گذار فيلم است اما ظاهراً واقعيت چيز ديگري است، چرا كه پسر عارف برخلاف آنچه عنوان مي‌شود از جيب مبارك رقمي براي ساخته شدن اين فيلم كم‌خرج هزينه نكرده است با اين حال بنياد سينمايي فارابي يكي از نهادهايي است كه براي ساخته شدن فيلم فصل نرگس به تهيه‌كننده وام داده است.

 

يكي از اعضاي هيئت انتخاب جشنواره سي‌وپنجم فجر از ورود فيلم اين آقازاده با وساطت پدرش به جشنواره سخن گفته بود. سال گذشته عماد افروغ از اعضاي هيئت انتخاب فيلم فجر در گفت‌وگو با فريدون جيراني در برنامه «۳۵» از وساطت يكي از فعالان سياسي اصلاح‌طلب براي ورود فيلم آقازاده خود به بخش مسابقه جشنواره فيلم فجر پرده برداشت! افروغ از اين گفته بود كه هيئت انتخاب جشنواره، فيلمي را كه با حمايت يك آقازاده اصلاح‌طلب ساخته شده، رد كرده بودند، اما بعداً اين فيلم را جايگزين يكي ديگر از فيلم‌هاي پذيرفته شده مي‌كنند. ظاهراً ژن خوب كار خودش را كرده بود و توانسته بود فيلم مورد نظر را وارد جشنواره كند.

 

آقازاده عارف چندي بعد در گفت‌وگويي تفصيلي گفته بود كه فيلمش را با وام گرفتن از يك بانك خصوصي و سپردن سند خانه‌اش به عنوان وثيقه توليد كرده است اما ظواهر امر نشان مي‌دهد كه فارابي تنها يكي از نهادهايي است كه از طريق ژن آقازادگي به فيلم فصل نرگس وام داده است. 

   

آقايي كه به آقازاده‌اش تبريك گفت

در موردي ديگر دو سال پيش يكي از حواشي كه دامن سي و سومين جشنواره فيلم فجر را گرفت تهيه‌كنندگي فرزند يك سياستمدار اصلاح‌طلب ديگر البته با ادعاي حضور مستقل بود كه موجب شد حتي تبريك پدر به پسر در روزنامه خودشان هم مورد نقد قرار بگيرد. 

پيش از آن نيز «جواد نوروز بيگي» تهيه‌كننده پركار سينما در مراسم اختتاميه جشنواره به كنايه خطاب به حجت‌الله ايوبي معاونت سينمايي گفت: «مواظب باشيد تا توپ‌جمع‌كن‌ها به ما گل نزنند» كه ظاهراً اشاره‌اي به حضور فيلم خداحافظي طولاني در جمع مهمترين نامزدهاي بخش سوداي سيمرغ بود، كنايه او به رئيس سازمان سينمايي دولت يازدهم به اين موضوع بود كه چطور فيلمي كه از نظر مردمي در صف پنج فيلم اول قرار نگرفته، تا اين اندازه به چشم داوران بزرگ آمده است. در نهايت نيز «خداحافظي طولاني» با دستي پر از جشنواره بازگشت؛ دو سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول مرد و بهترين طراحي لباس و البته ديپلم افتخار بهترين فيلمنامه جوايزي بود كه فيلم از جشنواره گرفت.

 

پس از پايان جشنواره الياس حضرتي، مديرمسئول روزنامه اعتماد در مورد اين حواشي سكوت كرد و با تبريك به پسرش در كادري بزرگ و بدون اشاره به ديگر عوامل «خداحافظي طولاني» موجب حيرت مخاطبان شد.

اين اتفاق در حالي رقم مي‌خورد كه شنيده‌ها حكايت از آن داشت كه هنوز پروانه تهيه‌كنندگي علي حضرتي صادر نشده بود. علي حضرتي در فيلم خداحافظي طولاني به عنوان سرمايه‌گذار حضور داشت و البته اگر بنا بود به وي تبريكي هم گفته شود بايد به عنوان سرمايه‌گذار مي‌بود نه به عنوان تهيه كننده!

 

اما نام سيد هادي رضوي بيش از آقازاده‌هاي ديگر به عنوان تهيه‌كننده و سرمايه‌گذار طي سال گذشته در رسانه‌ها به چشم مي‌آمد. رضوي داماد محمد شريعتمداري معاون اجرايي رئيس‌جمهور است كه نام او به خاطر سريال جنجالي شهرزاد بر سر زبان‌ها افتاد. كم سن و سال بودن هادي رضوي موضوعي بود كه با ديدن اولين تصوير او به چشم مي‌آمد و اين سؤال پيش مي‌آمد كه چطور شخصي با اين سن پايين و بدون سابقه‌اي در سينما توانسته پروژه‌اي چون شهرزاد را پشتيباني مالي كند.

 

اينكه سوداي تهيه‌كنندگي آقازاده‌ها در سينما كه در دولت يازدهم خود را نشان داده روندي فكر شده از سمت عالم سياست به سوي سينماست يا اينكه صرفاً نوعي وسوسه آقازادگي است، موضوعي است كه احتياج به پژوهشي جداگانه دارد و در اين مقال نمي‌گنجد. 
آنچه مي‌توان درباره آن سخن گفت اين است كه ژن آقازادگي چندسالي است كه به سينما هم علاقه نشان داده و در حال حضور در اين كارزار است؛ حضوري كه به احتمال زياد مانند ديگر حوزه‌هاي كشور نمي‌تواند مبارك و ميمون باشد. 

لینک فایل ویدئویی 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid