محل تبلیغ شما
ماجرای هزینه‌های ‌میلیاردی در عراق

تاریخ خبر: 1396/6/20

ماجرای هزینه‌های ‌میلیاردی در عراق

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

حضور در کربلای معلی در ایام عزاداری برای امام حسین(ع) به‌ویژه اربعین، خواسته و آرزوی مسلمانان است و عشاق حسینی تلاش می‌کنند تا در این ایام به‌نحوی خود را به کربلا برسانند. شهرداری یکی از نهادهایی است که در سال‌های اخیر در نقش متولی ارائه امکانات به زائران ظاهر شده و هزینه بالایی صرف این امر می‌کند. گرچه همواره این سوال مطرح بوده که شهرداری چه مبلغی را برای ارائه سرویس به زائران در نظر می‌گیرد، اما مطرح‌کردن چنین سوالی گاه دشواری‌های خاص خود را داشته تا مبادا از طرح این سوال شائبه مخالفت با حضور در مراسم اربعین امام حسین استنباط شود. شورای شهر پنجم اما شایدها را کنار گذاشت و روز گذشته سوالاتی مطرح کرد.
15‌میلیارد تومان 
روز گذشته معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به شورای شهر آمد تا درباره برنامه‌های این نهاد برای اربعین توضیح دهد. مجتبی عبداللهی گفت: اعتبار مصوب ما برای این مراسم در سال گذشته 5‌میلیارد تومان بود و امسال به 10‌میلیارد تومان نیاز داریم. وی اظهار کرد: شهرداری تهران هیچ‌گونه ساخت‌و‌سازی در کشور عراق برای مراسم راهپیمایی اربعین در طول سال‌های گذشته نداشته است. وی تصریح کرد: شهرداری تهران در خصوص آماده‌سازی و بهسازی مدارس محل اسکان زائران در نجف و کربلا هزینه می‌کند و در زمینه ساخت‌و‌ساز فعالیتی ندارد. عبداللهی با اشاره به ابلاغ وزیر کشور در خصوص وظایف محوله به شهرداری تهران در خصوص مراسم راهپیمایی اربعین افزود: در شهرهای زیارتی و جاده نجف به کربلا به طول 80کیلومتر وظایفی از قبیل دفع زباله، جمع‌آوری ضایعات و نخالات، تامین آب مورد نیاز زائران، زیباسازی شهری و تهیه ایمنی به شهرداری تهران و سازمان آتش‌نشانی محول شده است. وی گفت: سال گذشته 6‌هزار کارگر برای برگزاری مراسم اربعین به عراق اعزام کردیم که امسال قرار است 3‌هزار کارگر به این کشور اعزام شوند. معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در ادامه به وجود یک‌هزار و 538 موکب (هیات) در طول مسیر راهپیمایی اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: شهرداری تهران در طول مسیر راهپیمایی تنها یک موکب دارد که نظارت و مدیریت این موکب نیز بر عهده بسیج شهرداری است. وی در مورد بحث اسکان زائران تصریح کرد که بخشی از اسکان زائران توسط شهرداری تهران انجام می‌شود. عبداللهی توضیح داد: شهرداری تهران همه‌ساله بیش از 15‌میلیارد تومان برای مراسم اربعین حسینی هزینه می‌کند و قبول دارم که بیش از اعتبار مصوب برای این ستاد است. وی خاطرنشان کرد: بیش از 75‌درصد از مجموع 5/2‌میلیون زائر ایرانی که به مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی می‌روند، تهرانی هستند و برهمین اساس خدمت‌رسانی به این افراد به شهرداری پایتخت محول شده است. معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران تصریح کرد: بر اساس حکم وزیر کشور، برای شهرداری تهران مسئولیت‌هایی همچون نظافت شهرهای مرزی و شهرهای زیارتی عراق، نظافت جاده نجف به کربلا، هماهنگی در امر جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی، نگهداری فضای سبز، تامین آب، تهیه سرویس بهداشتی و... آمده است که باید اعلام کنم نقش شهرداری تنها کمک در این زمینه بوده است. عبداللهی با بیان اینکه 1538موکب در طول مسیر وجود دارد که عمده آنها توسط خیران ایجاد می‌شود، اظهار داشت: ما در سال‌های قبل 6000 نفر نیرو به کربلا برده‌ایم، اما حالا این تعداد نیروها نصف شده و حتی این افراد هزینه‌هایشان با خودشان است. او با بیان اینکه ما ساخت‌و‌سازی در عراق نداشتیم، اما برخی مدارس را آماده اسکان کردیم و حتی ممکن است برخی مدارس را رنگ‌آمیزی کرده باشیم، ادامه داد: بخشی از اسکان در نجف و کربلا برعهده شهرداری تهران است، اما دقت کنید این هزینه‌ها، سرمایه‌ای است، چراکه ما در مرزها سرویس بهداشتی و حمام ساخته‌ایم و حالا به جهت آماده‌بودن زیرساخت‌ها هزینه‌ها سال به سال کمتر می‌شود. وی افزود: درست می‌گویید که بیش از اعتبار مصوب هزینه کرده‌ایم و خود من به اعضای شورای چهارم نامه نوشتم که 10‌میلیارد و 400‌میلیون تومان هزینه کرده‌ایم که به‌دلیل آماده‌کردن زیرساخت‌ها بوده است. عبداللهی یادآوری کرد: دقت داشته باشید که یک‌پنجم زائران کربلا ایرانی هستند و این اقدامات شهرداری برای پاسخگویی هرچه بهتر به زائران بوده است.

تذکر اعضای شورا 
جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش پس از ارائه گزارش معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری در خصوص فعالیت‌های ستاد اربعین، نسبت به بی‌انضباطی مالی و نحوه اقدامات این ستاد تذکر دادند. حجت نظری با بیان اینکه نگهداشت فضای سبز و زیباسازی ربطی به اربعین ندارد، گفت: این موضوع با خاستگاه ستاد همخوانی ندارد. وی افزود: در صفحه 26 گزارش هفته قبل به‌صراحت از بازسازی مدارس منتخب در نجف و کربلا نوشتید که با اظهارات فعلی تعارض دارد و می‌گویید ساخت‌و‌ساز و بازسازی مدرسه نداشتیم! ناهید خداکرمی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز اظهار کرد: مراسم اربعین حتی قبل از انقلاب هم مردمی بود، اما حالا با ورورد شهرداری موازنه اقدامات مردمی بهم خورده است. وی از این مساله که چرا شهرداری به مسائل مختلف وارد شده است، انتقاد کرد. حسن رسولی، یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش، با تاکید بر اینکه نگرانی من در مورد قسم شورا درخصوص انضباط مالی است، گفت: شما می‌گویید برای این مراسم 15میلیارد هزینه شده، اما رقم مصوب شما 5‌میلیارد است؛ مابه‌التفاوت را از کجا آوردید؟ 

 

پتو و غذا لازم نیست
احمد مسجدجامعی، عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران، نیز در انتقاد به گزارش ارائه‌شده از سوی عبداللهی، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، گفت: در کربلا کسی پتو و غذا نمی‌خواهد. وی تصریح کرد: شهرداری به ایجاد سرویس‌های بهداشتی بپردازد و برای زباله‌ها و دسترسی به آب سالم فکری کند. مسجدجامعی با اشاره به اینکه حس مهربانی نباید تحت‌الشعاع رفتارهای قراردادی و مکانیکی قرار گیرد، اظهار داشت: پول زیادی که هزینه می‌شود، حس مهربانی را از بین می‌برد؛ با این برنامه‌ها نمی‌توان نوآوری کرد.

آرمان

انتقاد از هزینه مازاد بر مصوبه شهرداری در مراسم اربعین

جلسه دیروز شورای شهر تهران در ابتدا به عملکرد هزینه‌ای شهرداری تهران در اربعین اختصاص داشت. در این جلسه معاون شهردار درباره هزینه‌های اربعین توضیحاتی داد که با واکنش اعضا مواجه شد. پس از پایان جلسه، البته محمد علی نجفی، به صحن آمد تا در پشت درهای بسته، موضوع انتصاب معاونان هم پیگیری شود. آن‌طور که الهام فخاری درباره جزییات جلسه دیروز اعضا با نجفی گفته است، این جلسه، جلسه همکفری درباره وضعیت شهر و پرسنل بوده است، اگرچه اعضای شورا درباره انتصاباتی که هفته گذشته از سوی شهردار تهران انجام شد به گفت‌ و گو با شهردار پرداختند و همچنین درباره بهره‌گیری از ظرفیت زنان و جوانان نیز پیگیر مطالبات خود از شهردار تهران شدند. مجتبی عبداللهی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران دراین جلسه درباره عملکرد شهرداری در اربعین گفت: ما ساخت و‌ سازی در عراق نداشتیم اما برخی مدارس را آماده اسکان کردیم و حتی ممکن است برخی مدارس را رنگ‌آمیزی کرده باشیم، با این حال بخشی از اسکان در نجف و کربلا برعهده شهرداری تهران است اما دقت کنید این هزینه‌ها، سرمایه‌ای است چراکه ما در مرزها سرویس بهداشتی و حمام ساخته‌ایم و حالا به جهت آماده بودن زیرساخت‌ها هزینه‌ها سال به سال کمتر می‌شود. وی افزود: درست می‌گویید که بیش از اعتبار مصوب هزینه کرده‌ایم و خود من به اعضای شورای چهارم نامه نوشتم که 10 میلیارد و 400 میلیون تومان هزینه کرده‌ایم که به دلیل آماده کردن زیرساخت‌ها بوده است. اعضای شورای شهر تهران درباره حواشی عملکرد هزینه‌ای اربعین سؤالاتی را مطرح کردند و مقرر شد تا گزارشی در این باره تهیه و در اختیار نجفی شهردار تهران قرار گیرد. برش
 

فسخ 34 قرارداد

محمدعلی نجفی شهردار تهران در پاسخ به این سؤال که چندی پیش سخنگوی قوه‌ قضائیه گفته بود ۳۴ قرارداد با کمک شهردار سابق تهران و اقدامات قوه قضائیه فسخ شده است، اطلاعی درباره این قراردادها دارید؟ به ایلنا گفت: من نمی‌دانم سخنگوی قوه قضائیه چه قراردادهایی را مطرح‌ کرده‌اند. من در جریان این موضوع نیستم، اما حتماً این قراردادها و واگذاری‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. نجفی درباره بازداشت قائم مقام محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران نیز تصریح کرد: اطلاعی که از این مسأله دارم، آن است که ایشان بازداشت شده است اما از جزئیات پرونده اطلاعی ندارم و نمی‌دانم چقدر از اتهامات مربوط به فعالیت‌های ایشان در شهرداری یا چقدر مربوط به سایر فعالیت‌های خارج از شهرداری است. محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران هم در جمع خبرنگاران گفت: هیچ انتقادی به انجام مراسم اربعین نداشته و تأکید بر اجرای آن داریم. مراسم اربعین در کربلا با قدرت انجام خواهد شد، اما اعضا انتقاداتی را نسبت به نحوه برگزاری و هزینه‌ها داشتند. قرار شد مراسم اربعین امسال با تأکید بر اجرای مصوبات شورا در کربلا انجام شود. رئیس شورای شهر تهران گفت:‌ تهیه برق از پسماندها به لحاظ هزینه‌‌ای در حال حاضر شدنی نیست. رسولی در واکنش به گزارش عملکرد شهرداری در اربعین با بیان اینکه من نگران قسم اعضای شورا در مورد انضباط مالی هستم، گفت: شما می‌گویید: 15میلیارد تومان هزینه کرده‌اید اما رقم مصوب شما 5 میلیارد تومان بوده اما جای سؤال است که مابه‌التفاوتش را از کجا آورده‌اید. همچنین حق‌شناس با بیان اینکه نباید از روح اربعین فاصله بگیریم گفت: در قالب پاداش و حق مأموریت نباید اقدامات داوطلبانه را تحت‌الشعاع قرار دهیم و پیشنهاد می‌شود افرادی را که مایل به ارائه خدمات در نجف و کربلا هستند  داوطلبانه و بدون حق مأموریت و پاداش به کربلا ببریم. احمد مسجدجامعی با اشاره به اینکه به دلیل پول زیادی که در اربعین از سوی شهرداری صرف می‌شود، نگران از بین رفتن اقدامات مردمی هستیم، گفت: در کربلا سرویس بهداشتی بسیار ضروری است و پیشنهاد می‌شود شهرداری به جای پتو و غذا، سرویس بهداشتی بسازد و اقدامات شهرداری باید وجه تکمیلی اقدامات مسئولان کربلا باشد چراکه استاندار کربلا به من گفت که ما نهال می‌کاریم اما شما می‌آیید برای برپا کردن چادر نهال‌ها را می‌کنید و اقدامات نباید در تعارض با یکدیگر باشد. محمد علیخانی هم در این جلسه از منع قانونی فعالیت 3 معاون شهردار تهران خبر داد و گفت: براساس قانون به کارگیری بازنشستگان در شهرداری تهران ممنوع است، اما دیده شده که 3 نفر از معاونان شهردار که به تازگی منصوب شده‌اند، بازنشسته هستند. بنابراین فعالیت آنها نیازمند مصوبه است که باید این مهم محقق شود.

 

محدودیت‌های تردد کامیونت‌های موادغذایی در مهر ماه
پور سید آقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز با حضور در شورای شهر با بیان اینکه از مهم‌ترین مشکلات تهران ترافیک است که ان‌شاءالله در این زمینه تهرانی نو خواهیم ساخت، گفت: استقبال از مهر نخستین آزمون جدی شهرداری در این دوره است.  پور سید آقایی گفت: بحث سامانه سرویس مدارس مطرح است که با آموزش و پرورش هماهنگی‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته است و بر این اساس روی ماشین‌هایی که کار حمل‌ونقل دانش‌آموزان را انجام می‌دهند برچسب‌هایی نصب خواهد شد که وسایل حمل و نقل قابل ردیابی باشند. وی همچنین از ایجاد ممنوعیت‌ و محدودیت‌های ترافیکی در دو هفته ابتدایی مهرماه خبر داد و گفت: متأسفانه شاهد هستیم که کامیون‌های توزیع مواد غذایی برای سوپرمارکت‌ها در طول روز سرویس‌های مختلفی ارائه می‌کنند که بعضاً در برخی موارد مشاهده می‌شود 20کامیونت به یک سوپرمارکت سرویس ارائه می‌کند و این مسأله موجب توقف‌های مجاز و افزایش ترافیک می‌شود. وی افزود: در شورای عالی ترافیک مصوب کردیم که برای دو هفته اول ابتدای مهر فعالیت این کامیونت‌ها از ساعت 5:30 تا 10:30 ممنوع شود و در مرحله اول نیز این موضوع در محدوده طرح زوج و فرد که قابل کنترل با دوربین است رصد می‌شود.  به گفته وی، با حل مشکل تردد کامیونت‌های موادغذایی، 12درصد از ترافیک کاهش می‌یابد. همچنین در شورای ترافیک تهران پیشنهاد شده که ساعات ادارات در دو هفته ابتدایی مهر تا ساعت 9صبح شناور شود تا شاهد کاهش ترافیک باشیم. پورسید آقایی با بیان اینکه محور اصلی برنامه‌ها برای کاهش ترافیک در هفته اول مهرماه است، ادامه داد:  16درصد ترافیک شهری مربوط به سفرهای آموزشی است و در هفته اول مهر از آنجایی که سرویس مدارس فعال نیستند و والدین فرزندانشان را با خودروی شخصی به مدرسه می‌برند شاهد افزایش ترافیک خواهیم بود.

ایران

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
ابتکار   1396/6/20 12:35:00

عبدالکریم حسین‌زاده، از طراحان تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در گفت وگو با « ابتکار» خبرداد:

تفحص از شهرداری تهران با نگاه روشن‌گرانه نه سیاسی
تحقیق از سازمان‌های دیگر در راه است
معصومه معظمی
تحقیق و تفحص از شهرداری تهران موضوعی است که سال گذشته قبل از انتخابات ریاست جمهوری به طور جدی از سوی برخی نمایندگان و اعضای فراکسیون امید مطرح شد.
مسئله ای ‌که پس از رو شدن واگذاری املاک نجومی و تخفیف‌های خارج از عرف شهرداری تهران به برخی اعضای شورای شهر چهارم، تراکم‌فروشی بی‌حد و اندازه و نحوه تغییر کاربری‌ها و همچنین چگونگی اجرای پروژه‌های مشارکتی پیگیری شد. مسئله‌ای که واکنش برخی نمایندگان تهران و اعضای فراکسیون امید را به همراه داشت. محمودصادقی، نماینده تهران که از طراحان تحقیق و تفحص از شهرداری تهران بود، روز رای‌گیری برای انجام این تفحص در صحن علنی با اشاره به سه محور تحقیق و تفحص از شهرداری از لابی‌های سنگینی که در روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت سخن گفت. چرا که شهردار وقت تهران بنا به رسم دیرینه خود باز هم نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم بود و تلاش‌هایی را برای عدم اجرای تفحص از شهرداری به کار بست. صادقی در نطق خود با اشاره به واکنش‌های غیرمتعارف شهرداری به این طرح گفت: «متاسفانه لابی‌ها و رایزنی‌هایی که در این مدت از سوی شهرداری برای عدم موفقت در اجرای تفحص صورت گرفت، عزم ما را برای دنبال کردن این تحقیق و تفحص راسخ‌تر کرد؛ چرا که اگر مسئله‌ای وجود نداشت، شهرداری تهران باید از انجام آن استقبال می‌کرد.» ولی همانطور که صادقی گفته بود لابی‌ها مانع از انجام این تفحص شد و نمایندگان 24 اسفند 95 با ۱۳۲ رای مخالف با اجرای این طرح موافقت نکردند. دلیل مخالفان این طرح در کمیسیون عمران مجلس هزینه میلیاردی طرح تحقیق و تفحص از شهرداری عنوان شده بود. پس از رای نیاوردن این طرح در مجلس؛ رحمت اله حافظی عضو شورای شهر تهران نیز در واکنشی اعتراضی با اشاره به رد تحقیق و تفحص از شهرداری تهران گفت: «متاسفم و به عنوان نماینده مردم از مردم عذرخواهی می‌کنم و به شهردار تهران بابت اثرگذار بودن لابی‌هایش تبریک می‌گویم. وقتی برادر عضو کمیسیون عمران مجلس ۱۰ میلیارد تومان تراکم از شهرداری می‌گیرد انتظار بیشتری نباید داشته باشیم.» البته عبدالکریم حسین زاده، نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس که دیگر عضو هیات رئیسه فراکسیون امید و از طراحان طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران بود به «ابتکار» گفت که علاوه بر لابی‌های پرقدرت شهرداری در آن زمان، عدم برنامه ریزی مناسب تفحص‌کنندگان و همچنین ناتوانی در اقنای کافی نمایندگان باعث شد به این طرح رای مثبت ندهند. او در گفت وگو با «ابتکار» وعده داد که طرح تحقیق و تفحص از شهرداری را صرفا با هدف شفاف‌سازی هزینه کرد شهرداری و نه نگاه سیاسی، دوباره به جریان خواهند انداخت. آنچه می خوانید حاصل این گفت وگو است.
باتوجه به اینکه سال گذشته موضوع تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در مجلس دهم استارت خورد ولی زمان انتخابات رایزنی‌های زیادی مانع از رای آوری این تفحص در صحن علنی مجلس شد، آیا تفحص کنندگان قبلی باز قصد دارند با روی کار آمدن شهردار جدید، تفحص از شهرداری تهران را دوباره راه بیندازند؟
در حال حاضر بیشتر نمایندگان تهران به دنبال تفحص از شهرداری هستند ولی معتقدم تا این تحقیق و تفحص‌ها کانالیزه نشود و در فرایند تخصصی خود قرار نگیرند و افراد متخصص هر حوزه پای کار قضیه نباشند و تم سیاسی هر موضوع برداشته نشود، هیچ تحقیق و تفحصی نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. تحقیق و تفحص ابزاری نظارتی برای پیشگیری و سالم‌سازی سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی و شفاف‌سازی مالی است تا دچار انحراف مالی و انحراف از مسیرهای متعالی و وظیفه‌ای خود نشوند. البته دوستان گاهی از استارد دوباره این تحقیق و تفحص صحبت می‌کنند، ولی هنوز به طور رسمی و جدی در این باره اقدامی انجام نشده است. بنابراین مشخص نیست در چه زمانی این تحقیق و تفحص دوباره شروع می شود.
یعنی موضوع مطرح شده ولی هنوز به نتیجه نرسیده است؟
منظور اینکه هنوز به صورت شفاف مطرح نشده است. تحقیق و تفحص زمانی جدی می‌شود که در چارچوب و اصولش پیاده شود و تقدیم هیات رئیسه مجلس شود، ولی هنوز این اتفاق به صورت جدی نیفتاده است. البته در صورت تفحص از شهرداری، شهردار برای توضیح به صحن
نمی آید و نمایندگان با ذهنیت خود نسبت به آن تفحص رای می‌دهند و احتمال رای آوری این تفحص زیاد است. ولی قبل از بررسی احتمال رای آوردن یا رای نیاوردن تفحص از شهرداری، باید بررسی کنیم که به صورت حرفه‌ای و تخصصی هدفمان از این تفحص چیست و می خواهیم از این تحقیق به چه چیزی برسیم و دنبال چه چیزهایی هستیم.
همانطور که قبلا هم گفته شده بود در زمان آقای قالیباف تخلفاتی در شهرداری تهران صورت گرفته بود که برای
شفاف سازی این تخلفات احتمالی قرار بود تفحصی انجام شود.
نمی خواهید برای روشن شدن این تخلفات احتمالی قدمی بردارید؟
به کار بردن لفظ تخلفات در شهرداری تهران بسیار کلی است. باید اول روشن و دسته بندی شود که این تخلفات کجا انجام شده است و بعد اهداف این تخلفات مشخص شود و بدانیم در چه زمینه‌هایی تخلفی صورت گرفته است. باید زمینه همه این تخلفات روشن شود.
چه کسی باید این کار را انجام دهد و زمینه تخلفات احتمالی را روشن کند؟
همان تیم تحقیق و تفحص کننده‌ای که شکل می‌‌گیرد مسئول روشن کردن این تخلفات است. این افراد باید دور هم بنشینند و براساس مستنداتی که از سازمان بازرسی، کمیسیون عمران مجلس، دیوان محاسبات و بخش‌های مختلف گزارش‌هایی که دریافت می‌کنند بر اساس آنها تفحص مدون، متقن و تخصصی راه بیندازند. حالا این تحقیق و تفحص می‌تواند در حوزه مدیریتی، حوزه املاک و مستغلات، در حوزه پروژه‌های واگذار شده یا گردش مالی و نیروهای انسانی باشد. بنابراین چون این موضوع هنوز روشن نشده است و تیم تفحص‌کننده باید روی این موضوعات به توافق برسد و مشخص بگوید در چه زمینه‌ای قصد تحقیق دارد. فعلا کاری انجام نشده است تا این زمینه‌ها روشن شود. بنابراین هر سازمان و دستگاهی جای تحقیق و تفحص دارد و تنها مختص به شهرداری نیست.
چقدر نسبت به شکل‌گیری مجدد یک تیم تحقیق و تفحص از شهرداری تهران احساس ضرورت می‌کنید؟
من تمایل داشتم که این تحقیق و تفحص در زمان مسئولیت آقای قالیباف شهردار سابق از مجلس رای می‌گرفت و در آن زمان وارد تفحص می‌شدیم. در آن صورت کسی نمی‌توانست بگوید حالا که شهردار عوض شده است و مدیر قبلی نیست این تفحص انجام می‌شود. هرچند که معتقدم برای پاکدستی و سالم‌سازی دستگاه‌ها در هر برهه‌ای از زمان تحقیق و تفحص صورت بگیرد ایرادی ندارد و یک حسن است. ولی ای کاش در دوره قبل این تفحص انجام می‌شد که مدیر قبلی خودش حضور داشت.
چه موانعی وجود داشت که جلوی تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در سال گذشته گرفته شد؟
در این زمینه ضعف‌ها و کوتاهی‌های زیادی وجود داشت. البته من خودم هم از تحقیق وتفحص کنندگان از شهرداری تهران در مرحله قبل بودم، ولی اگر بخواهیم این مشکلات را دسته‌بندی کنیم دلایل زیادی وجود داشت. یکی از دلایل آن ناهماهنگی‌ اعضای تفحص کننده، عدم دسته‌بندی موضوعی و محتوایی، عدم تقسیم کار درست، ظرفیت بالای لابی و رایزنی و چانه زنی سیستم شهرداری برای ارتباط‌گیری با نمایندگان و پیش‌گیری از تفحص بود. البته موارد دیگری هم در این باره وجود داشت که مانع از به نتیجه رسیدن تحقیق و تفحص از شهرداری در زمان مدیریت قبلی شد. البته فقط همکاران را مقصر رای ندادن به این تفحص نمی‌دانم شاید ایراد کار از ما تفحص‌کنندگان هم بوده است که نتوانسته‌ایم قدرت اقنایی بالایی داشته باشیم که سایر همکارانمان را برای رای دادن به این تفحص قانع کنیم. بنابراین علاوه بر آنهایی که رای ندادند، ما تفحص کنندگان هم به دلیل ضعف در عدم اقنای مناسب آنها مقصریم. برای همین است که اصرار دارم در تفحص جدید از شهرداری همه کارها دسته بندی شود و تقسیم کار در آن صورت بگیرد. قدرت اقناعی نمایندگان تفحص کننده دباید بالا برود و مستنداتی که ارائه می‌دهند باید دقیق باشد. نباید یک پروژه 2 بار استارت بخورد و هر 2 بار هم شکست بخورد.
پس باید با دست پر و قوی شروع کنیم. این دسته بندی‌ها باید صورت بگیرد وتیم منسجم و قوی شود تا بتواند به نتیجه برسد. البته عامل چانه زنی و قدرت بالای لابی سیستم شهرداری در دوره قبل و قدرت اقناعی آنها را نادیده نمی‌گیرم. این عاملی بود که تاثیر زیادی داشت به نحوی که در کمیسیون عمران تنها دو یا سه رای مثبت برای تحقیق و تفحص از شهرداری وجود داشت و بقیه مخالف تحقیق و تفحص بودند. ولی این بار باید دقیق‌تر عمل کنیم و اگر در سیستم تحقیق و تفحص خود درست عمل کنیم و کارهای قبلی خود بازنگری داشته باشیم، به نتیجه می‌رسیم ضمن اینکه آن چانه‌زنی قبل شهرداری هم در این باره وجود ندارد.
با این توضیحات می‌توانیم این وعده را از طرف شما به عنوان یکی از متقاضیان تحقیق و تفحص از شهرداری تهران به مردم بدهیم که این تفحص دوباره به جریان می‌افتد؟
درست است که من عضو فراکسیون سیاسی امید هستم، ولی به هیچ‌وجه به این موضوع نگاه سیاسی ندارم. نگاه من به این موضوع صرفا حقوق شهروندی است و شهروندان براساس حقوق شهروندی خود باید بدانند منابع درآمدهای شهرداری چطور درآمدزایی می‌کند و کجا خرج می‌شود و این حق طبیعی شهروندان است. البته من به طور شخصی می‌توانم این قول را بدهم ولی می ‌دانید که این یک روند درون مجلسی است و در صحن‌علنی باید همه نمایندگان پای کار باشند و به آن رای مثبت بدهند.
جای امیدواری است که این اتفاق بیفتد؟
بله. قطعا این موضوع را دوباره پیگیری خواهیم کرد و به جریان
می اندازیم.
البته این تحقیق و تفحص فقط مربوط به شهرداری تهران نخواهد بود و برخی سازمان‌ها و دستگاه‌ها هستند که رویکرد سیاسی آنها با ما مشترک است ولی در مذان اتهامات مالی قرار دارند که قطعا نسبت به آنها نباید بی تفاوت باشیم. پس این تحقیق وتفحص از آن دستگاه‌ها هم کلید خواهد خورد.
در راستای شفاف سازی از این سازمان‌ها نام ببرید.
عجله نکنید. در صورتی که این تحقیق و تفحص شکل بگیرد درباره آنها اطلاع رسانی خواهیم کرد.

0 0
آرمان   1396/6/20 12:33:57

قراردادها و واگذاری‌های هفته‌های اخیر در شهرداری را بررسی می‌کنیم

محمدعلی نجفی شهردار تهران در پاسخ به این سوال که چندی پیش سخنگوی قوه‌ قضاییه گفته بود ۳۴ قرارداد با کمک شهردار سابق تهران و اقدامات قوه قضاییه فسخ شده است، اطلاعی در مورد این قراردادها دارید؟ گفت: من نمی‌دانم سخنگوی قوه قضاییه چه قراردادهایی را مطرح‌ کرده‌اند. من در جریان این موضوع نیستم .
وی درباره بررسی قراردادها و واگذاری‌های صورت گرفته از سوی شهردار سابق تهران در هفته‌های اخیر اظهار داشت: حتما این قراردادها و واگذاری‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. من در ۱۰ روز گذشته به صورت رسمی در شهرداری مسئولیت پیدا کرده‌ام و در این فرصت کوتاه امکان این بررسی‌ها فراهم نشد.
شهردار تهران با بیان اینکه طی روزهای گذشته اولویت اصلی من استقرار تیم اصلی شهرداری بوده است، تصریح کرد: پس از استقرار تیم مدیریتی شهرداری که بخشی از آن مستقر شده و استقرار بخشی دیگر ادامه خواهد داشت، ان‌شاءالله همه موارد مطرح شده در این چند هفته را مورد بررسی قرار می‌دهیم و اگر موارد خلاف و سویی دیده شود، حتما متناسب با آن مورد، اقدام خواهیم کرد.
به گزارش ایلنا، نجفی درخصوص بازداشت قائم مقام محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران نیز خاطرنشان کرد: اطلاعی که از این مسئله دارم، آن است که ایشان بازداشت شده است اما از جزییات پرونده اطلاعی ندارم و نمی‌دانم چقدر از اتهامات مربوط به فعالیت‌های ایشان در شهرداری یا چقدر مربوط به سایر فعالیت‌های خارج از شهرداری است.

0 0
آمنه شیرافکن   1396/6/20 12:23:51

شهرداری؛ واجب‌التفحص
تعارف نداریم، اصلاح‌طلبان هم خطا کنند، تفحص در یک‌قدمی‌شان است. این واکنش برخی نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس است به سؤالی درباره تکرار تفحص از شهرداری تهران. کمی مانده به نوروز 96، تفحص از شهرداری تهران در کمیسیون عمران مجلس رأی نیاورد. گویا فقط چهار نماینده موافق تفحص بودند. تفحص به صحن آمد و در کمال ناباوری مجلس به آن رأی مخالف داد. حالا حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، معاون‌اول و سخنگوی قوه قضائیه، خبر داده که عیسی شریفی، قائم‌مقام محمدباقر قالیباف، به جرم مسائل مالی بازداشت شده است. نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس فرصت را غنیمت دانسته‌اند و می‌گویند باید طرح تفحص جدیدی از شهرداری کلید بخورد؛ به‌ویژه حالا که میراث 12 سال مدیریت قالیباف به گروهی از اصلاح‌طلبان رسیده و فرصت برای حسابرسی بیش از گذشته فراهم است.
پروانه سلحشوری، نماینده تهران، در همین زمینه می‌گوید: «تفحص لازم و ضروری است. کسی در این ماجرا شکی ندارد. کاش همان موقع تفحص رأی می‌آورد و مجلس به کار نظارتی خودش عمل می‌کرد. اتفاقا املاک نجومی حاشیه است و به باور من اصل ماجرای تفحص از شهرداری باید با تکیه بر قراردادهای مهم شهرداری و بدهی‌های شهرداری شکل بگیرد؛ اینکه پشت پرده برخی قراردادها چه بوده و چگونه این سطح از بدهی‌ها شکل گرفته است».
کلیدخوردن تفحص تازه از شهرداری
سلحشوری ازجمله نمایندگانی است که ضرورت طرح مجدد تفحص از شهرداری در مجلس دهم را مطرح کرده و می‌گوید: «همان روزهای منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری که تفحص از شهرداری رأی نیاورد، دوستان اصلاح‌طلب تأکید کردند که تفحص دیگری را از شهرداری تهران کلید خواهند زد و الان بهترین فرصت برای این کار است».
عبدالکریم حسین‌زاده، نایب‌رئیس فراکسیون امید، هم موافق تفحص تازه از شهرداری است و به «شرق» می‌گوید: «به همین زودی‌ها تفحص جدیدمان از شهرداری تهران را کلید خواهیم زد؛ این بار تفحصی تکنیکی‌تر و فنی‌تر و کمتر سیاسی».
سلحشوری نیز در همین زمینه تأکید دارد: «شهرداری تهران باید پاسخ دهد که چگونه با این همه درآمدها، آسمان این شهر را به فروش رسانده و به مسائل توسعه انسانی این همه آسیب وارد کرده؟ در تفحص سوای مسائل مالی به مسائل حقوق شهروندی هم باید توجه شود؛ به سطح تخلف‌ها و صدمه‌هایی که این تخلف‌ها به حقوق تک‌تک شهروندان ایرانی وارد کرده است».
وقتی قوه قضائیه ورود کرده، چرا مجلس دوباره‌کاری کند
محمد دامادی، عضو فراکسیون عمران مجلس، ازجمله نمایندگانی است که به تفحص رأی منفی داده و حالا به «شرق» می‌گوید: «اینکه من زمانی در ستاد آقای قالیباف فعال سیاسی بوده‌ام دلیل بر این نیست که با تفحص از شهرداری مخالفت کردم، اتفاقا دلیل عمده این بود که نظرات را در صحن شنیدم، وقتی قوه قضائیه دنبال رسیدگی است، چرا مجلس دوباره‌کاری کند؟»
سیدهادی بهادری، دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس است و گویا موافق تفحص. او نیز به «شرق» خبر داده «پشت‌پرده رأی‌نیاوردن تفحص مصلحت‌سنجی مجلس نهفته بود. در صحبت‌های غیررسمی نقل می‌شد که در آستانه انتخابات هستیم و مصلحت اینکه فضای دوقطبی در کشور شکل نگیرد. فکر می‌کنم همین شد که حسب آن مصلحت تفحص از شهرداری به‌گونه‌ای دیگر رقم خورد». اما دامادی مخالف این نظر است و می‌گوید اصلا مصلحت‌سنجی نبوده و صرفا رأی کلی صحن مجلس بر این بوده که تفحص رأی نیاورد.
4 نماینده در کمیسیون عمران موافق تفحص بودند
بااین‌حال، مرور تفحص‌های چند ماه پیش از تفحص شهرداری نشان می‌دهد که یکایک‌شان با رأی بالا در صحن علنی مجلس به تصویب رسید و اماواگرهای رأی‌نیاوردن تفحص از شهرداری از فردای آن روز بر سر زبان‌ها افتاد.
عبدالکریم حسین‌زاده در گفت‌وگو با «شرق»، تأکید کرده: «در کمیسیون عمران که نقش کلیدی در رأی‌آوردن تفحص شهرداری داشت، چهار نماینده موافق تفحص بودند و بقیه مخالف. حالا همین‌ها
- اعضای کمیسیون عمران- باید می‌رفتند و در صحن لابی می‌کردند و نظر موافق و مخالف می‌دادند. به نظرم حد و اندازه ماجرای تخلف‌های شهرداری از تراکم‌فروشی گرفته تا املاک نجومی واضح بود و من هیچ‌وقت دلایل رأی‌نیاوردن تفحص در صحن را متوجه نشدم. دست‌کم مجلس می‌توانست به وظیفه نظارتی‌اش عمل کند».
درهمین‌حال دامادی به هزینه‌های‌ میلیونی و گاه‌ میلیاردی یک تفحص اشاره می‌کند و اینکه تفحص باید خیلی ضروری باشد. بااین‌حال حسین‌زاده می‌گوید: «فکر می‌کنم همین فقره املاک نجومی کافی است که منطق مالی کافی برای شروع یک تفحص صرف‌نظر از هزینه‌های آن وجود داشته باشد، مگر برای همه تفحص‌هایی که مدام به صحن می‌آید و با اکثریت مصوب می‌شود، این همه وسواس وجود دارد؟».
محور تفحص متفاوت از بررسی قضائی بود
آن روزها به‌ویژه در کمیسیون عمران مجلس توجیه غالب این بود که پرونده در قوه قضائیه در حال بررسی است و چه ضرورتی دارد مجلس هم بخواهد مسیري موازی طی کند. حسین‌زاده تأکید دارد که «محورهای مورد نظر تفحص متفاوت از آن محورهایی بود که قوه قضائیه ورود کرده بود و این نکته را بیش از هر طیف دیگری دوستان کمیسیون عمران مجلس می‌دانستند. مباحث تراکم‌فروشی بسیار مطول و چندلایه بود. تا جایی که می‌دانم دستگاه قضا به مسئله املاک نجومی ورود کرده بود اما خطا در رأی‌نیاوردن تفحص شهرداری اتفاقا همین‌جا خودش را نشان داد. اینکه تفحص را به املاک نجومی فروکاستند این در حالی است که بنا بر مستندات و گزارش‌ها سطح تخلف‌ها بیش از اینها بود».
کلیدخوردن دوباره تفحص از شهرداری
بازداشت عیسی شریفی، قائم‌مقام شهردار تهران، حالا فرصت را مهیا کرده که مجلس بار دیگر نگاه تازه‌ای به آن تفحص بی‌سرانجام بیندازد. بهادری در پاسخ به این سؤال که اگر مصلحت‌سنجی مجلس به این نقطه می‌رسید که امروز قالیباف، رئیس‌جمهور بود و قائم‌مقامش در زندان، توضیح نمایندگان مجلس به مردم چه بود، می‌گوید «خب آن مصلحت ریسک بود. یک سوی‌اش اینکه دوقطبی پیش نیاید و سوی دیگرش همین‌که می‌گویید. خدارا شکر که آقای قالیباف پیش از انتخابات کنار رفتند وگرنه انتخاب رئیس‌جمهوری که بعد قائم‌مقامش به جرم مسائل مالی راهی زندان شود در ذهن مردم سؤال‌های زیادی ایجاد می‌کرد».
حسین‌زاده اما در موضوع مصلحت‌اندیشی تأکید دارد «چه مصلحتی بالاتر از مصلحت مردم. اگر در شهرداری دوره آقای نجفی هم متوجه تخلفی بشویم، هیچ مصلحتی در کار نخواهد بود».
تخلف اجتناب‌ناپذیر است
دامادی هم مصلحت‌سنجی مجلس را زیر سؤال برده و می‌گوید: «این نظر شخصی یک نماینده است. مجلس در مخالفت با تفحص به تشخیص رسید. به هر شکل در موضوع فیش‌های نجومی هم روحانی رئیس‌جمهور بود و تخلف در زیرمجموعه‌اش اتفاق افتاد. من در شورای شهر بودم و سال‌ها نماینده مجلس. متأسفانه تخلف اجتناب‌ناپذیر است».
حسین‌زاده تأکید دارد که عزم مجلس برای تفحص جزم است. او همان روزهای پس از رأی‌نیاوردن تفحص هم به «شرق» گفته بود: «آماده‌ایم بار دیگر تفحص از شهرداری را با همان محورها کلید بزنیم». حالا در پاسخ به این سؤال که آیا این مسئله منع قانونی و آیین‌نامه‌ای ندارد، می‌گوید: «هیچ منعی در کار نیست».
تفحص املاک نجومی
مصطفی کواکبیان چندی پیش در میان جلسه پرهمهمه مجلس از ارائه طرح تفحص از املاک نجومی گفت. تعطیلات تابستانی مجلس است و خیلی‌ها در کمیسیون عمران مجلس در جریان ماجرا نیستند. در این میان ابوالفضل موسوی‌بیدکی به «شرق» خبر داده که طرح خام یک تفحص به کمیسیون عمران مجلس رسیده اما با توجه به تعطیلات جزئیات بیشتری از آن نمی‌داند. حسین‌زاده بی‌اطلاع از این تفحص است و می‌گوید: «املاک نجومی در واقع بند سوم همان تفحص پیشین بود». بهادری هم تا حدودی در جریان طرح تفحص از املاک نجومی است و رسیدگی به آن را به بعد از تعطیلات مجلس موکول کرده است.
تفحص تازه اما به گفته حسین‌زاده، «باید تفحصی خارج از ادبیات سیاسی و کاملا فنی و کارشناسانه باشد. تفحص باید در مسیر فنی تعریف شود و خودش را از مسیر سیاسی دور كند و در چارچوب فساد مالی بتواند ضعف‌ها و ناهنجاری مدیریتی را به خوبی شناسایی کند».او تأکید دارد که «روند واگذاری پروژه‌ها، قیمت املاک و نوع واگذاری و تراکم‌فروشی از جمله محورهای مورد تأکید ما در تفحص بوده و هست. در کمیسیون عمران شاید بیش از چهار نفر رأی مثبت ندادند».
لابی‌ها و فشار سنگین برای «نه » به تفحص!
در روزهایی که تب‌وتاب تفحص از شهرداری در مجلس بالا گرفته بود، علیرضا رحیمی به ایلنا گفته بود: «لابی‌گری‌های وسیعی در حال انجام است، از یک‌سو فشار سنگینی برای مخالفت با این تفحص به جریان افتاده و این شائبه را ایجاد می‌کند که اگر واقعا روحیه پاسخ‌گویی نزد شهرداری تهران وجود دارد، چرا از این تفحص نگران هستند».
نمایندگان مجلس در جلسه علنی (سه‌شنبه 24 اسفند 95) با رد گزارش تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران موافقت کردند. آنها با 132 رأی موافق، 90 رأی مخالف و پنج رأی ممتنع از مجموع 233 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس اعلام کردند نمی‌خواهند تفحصی از شهرداری تهران صورت بگیرد. تفحصی که بنا بود واگذاری املاک و پروژه‌های مشارکت به اشخاص حقیقی و حقوقی را مورد بررسی قرار دهد.