محل تبلیغ شما
علی کریمی در برنامه نود، نمایی زنده از ناصر حجازی را به نمایش گذاشت

تاریخ خبر: 1396/11/25

علی کریمی در برنامه نود، نمایی زنده از ناصر حجازی را به نمایش گذاشت

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

 

علی کریمی در برنامه نود، نمایی زنده از ناصر حجازی را به نمایش گذاشت
ولی با ذلت و خواری پی شبنم نمی‌گردم 

یاغی در یک مناظره تلویزیونی، دبیرکل فدراسیون فوتبال را مات کرد

 نقدی بر اقدام مجری برنامه نود برای برپایی مناظره میان کریمی و ساکت

فردوسی‌پور و تلاش برای بقا

چرا سرمربی پرتغالی، جادوگر را «بزدل» خطاب کرد؟

دعوای‌ کی‌روش- کریمی به ضرر تیم‌ملی

پاس گل کی‌روش به کریمی

شهروند مسئول

شفاف سازی روی صندلی داغ

دوئل کریمی- ساکت در برنامه 90

فوتبالِ جادوگرپسند!

 

یاغی در یک مناظره تلویزیونی، دبیرکل فدراسیون فوتبال رامات کرد
مهدی فیضی‌صفت‪- «تا وقتی کسانی مثل شما در فدراسیون هستند، فوتبال ما روز خوش نخواهد دید.» این جمله ما را به هفت سال قبل برد. همین برنامه، همین نود، همین عادل فردوسی‌پور. کنارش رسول کربکندی نشسته بود و ناصر حجازی حرف‌هایی را فریاد می‌زد که حالا علی کریمی می‌گوید: «می‌گویند فوتبال ما ناپاک است، ما باید ببینیم جای دیگرمان پاک است که راجع به فوتبال ناپاک صحبت می‌کنیم؟» رنگ از رخ عادل فردوسی‌پور پرید، دستپاچه بود اما ناصر حجازی محبوب‌تر شد. سال‌ها گذشت. گفتند دیگر مثل او نمی‌آید. کسی که حرف حق بزند، کسی که نترسد اما شب دوشنبه سایه‌ روشنی از حجازی در همان برنامه، همان نود و مقابل همان عادل فردوسی‌پور نشست و فریاد زد
* هنوز هم یاغی است. دیگر با توپ جادو نمی‌کند اما هنوز هم سر سازگاری ندارد و با سوالات شگفت‌انگیزش جادوگری را پی گرفته است. می‌گویند دنیای مجازی، بت‌ها را شکسته. دیگر اسطوره نداریم. عکس قهرمان به دیوار اتاق‌ها نیست. دیگر ماه‌ها انتظار نمی‌کشیم نوار VHS سیاه رنگی به دست‌مان برسد تا با صدای خواننده محبوب‌مان عشق کنیم. بی‌قراری نمی‌کنیم تا پوستر جدید فوتبالیست‌های مورد علاقه‌مان را پیدا کنیم و شب‌ها زل بزنیم به تصویرشان و رویا بسازیم. اما علی کریمی از همان جنسی است که امروز می‌گویند کیمیا شده. جامی با پیراهن پرسپولیس و تیم ملی بالای سر نبرد تا خاطره‌اش در ذهن‌مان حک شود اما تا دل‌مان بخواهد جادو کرد.
* می‌گویند نابغه‌ها «آن» دارند. می‌دانند چه کار کنند تا مُهرشان را بر دل تاریخ بکوبند. اصلا برای‌شان اتفاق می‌افتد. دریبل یوهان کرایف، گل تاریخی مارادونا، خوشحالی منحصر به فرد اریک کانتونا، اسنیف رابی فاولر بعد از گل در دربی و لگد علی کریمی به ساک پزشکی، قیچی در دربی، دریبل‌های اعجاب‌انگیز مقابل بازیکنان رم، سرِ توپ به میشائیل بالاک و ... . پسر بی‌حوصله دیروز حالا در مسیر ناصر حجازی شدن قدم برمی‌دارد. فن بیان ندارد، تپق می‌زند، مسلط نیست، نمی‌داند چگونه حرف‌های حقش را جمله‌بندی کند، محمدرضا ساکت اما سخنور است، می‌داند آداب مباحثه، مناظره و خطابه را. هر از گاهی به طعنه، پراکنده‌گویی کریمی را به رویش می‌آورد: «ظاهرا استرس داری آقای کریمی». علی کریمی با یک بغل سوال به استودیو برنامه نود آمد، همان برنامه‌ای که یک هفته قبل، لوگویش را پرت کرد روی زمین چون معتقد بود دست عادل فردوسی‌پور با مهدی تاج و همکارانش در یک کاسه است. یک عالم سوال به‌حق داشت اما شاید عده‌ای گمان کنند «به هر حال‌»ها و «طبیعتا»های پر تعدادش اجازه ‌نداده تا مقابل فرافکنی‌ها و سفسطه‌ها و حتی مغلطه‌های محمدرضا ساکت به پیروزی قاطع برسد. ساکت سخن‌ور است، مدیر بوده، تحصیلاتش از علی کریمی بالاتر است و البته زمانی که روی فن بیانش کار می‌کرد، علی کریمی درون مستطیل سبز می‌دوید و فریاد می‌زد.
* عده ای می‌گویند پای منافعش در میان است؛ زمانی تیم ملیِ برانکو را در جام جهانی 2006 به هم ریخت و رسما اعلام کرد مرد کُروات، مربی شجاعی نیست اما بعدها با «پروفسور» پرسپولیس رفیق شد. کارلوس کی‌روش، مربی بزرگی بود تا وقتی کریمی بازی می‌کرد و دستیارش بود اما حالا دشمن خوانده می‌شود. می‌گویند سنگ خودش را به سینه می‌زند اما مردم دوستش دارند، از دوشنبه شب محبوب‌تر هم شده، جادوگر یاغی دیروز، هنوز هم جادوگر است. قهرمان امروز اگر منفعتش هم به خطر افتاده باشد، شجاعت مبارزه با فساد را دارد؛ فسادی که چه با وجود منافع برای کریمی و چه بی هیچ نفعی برای او مذموم است. مردم دو روز است با این سوال درگیرند؛ چرا دیگران از بی‌کفایتی نامدیران نمی‌گویند؟
* با توپ پر به نود آمد، معلوم بود از دوستانی مشاوره گرفته، مدام موبایلش را چک می‌کرد، ابایی هم نداشت کسی بفهمد، می‌خواست رودرروی مهدی تاج بنشیند اما رئیس به چین تایپه رفت تا عکس یادگاری بچه‌های قهرمان فوتسال را از دست ندهد. محمدرضا ساکت آمد، می‌خواست کریمی را عصبی کند، طعنه می‌زد، طفره می‌رفت، فرافکنی می‌کرد و حتی دروغ می‌گفت. کریمی به اساسنامه تایید نشده فدراسیون فوتبال ایراد گرفت، ساکت با صراحت حرف کریمی را تکذیب کرد اما دقایقی بعد احمد براتی، رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال به او گرای دروغش را داد؛ کریمی تصویر تاییدیه فیفا را خواست و براتی، سخنگوی سازمان متبوعش در نود را از نبودن چنین برگه‌ای مطلع کرد. نه‌تنها فیفا تاییدیه نداده که هیات دولت هم مصوب نکرده. فدراسیون فوتبال سال‌هاست فعالیت غیر قانونی دارد. کریمی از پول‌هایی پرسید که به حساب هوشنگ مقدس واریز شده، باز هم تکذیب ولی این بار ساکت از درِ دیگری وارد شد و این اتفاق را مربوط به دوران ریاستِ قبل از تاج دانست؛ یکی از بزرگترین ایرادهای حقوقی وارد به صحبت‌های دبیرکل. ساکت در بیشتر موارد توپ را به زمین علی کفاشیان می‌انداخت و تاج را از اتهامات مبرا می‌کرد اما قانون حرف دیگری دارد. در قانون تجارت، مدیر جدید تعهدات مدیر سابق را نیز می‌پذیرد. تاج میراث‌دارِ بد و خوب به جای مانده از دوران کفاشیان است و باید جواب بدهد درباره هر چه مبهم است و بوی تخلف می‌دهد. این نکته را هم باید بداند که نایب‌رئیس فدراسیون در دوره رئیس سابق نمی‌تواند امروز به عنوان رئیس جدید فرافکنی کند. او در فدراسیون قبل مسئولیت داشته است.
* ساکت به گونه‌ای قراردادهای ابهام‌برانگیز کریمی را مورد تایید مجمع عمومی فدراسیون فوتبال می‌دانست که گویا مجمع بری از هر ایراد و لغزش است اما اگر مجمع خلاف قانون عمل نمی‌کرد که سازمان بازرسی ورود نمی‌کرد و از فدراسیون توضیح نمی‌خواست. قراردادی که با کانون ایران نوین بستند، اگر ترکمانچای نبود که غرامت نمی‌دادند و حداقل عبرت می‌گرفتند تا سال بعد جریمه‌ای دو برابری ندهند. سوال کریمی و فردوسی‌پور اما باز هم بی‌پاسخ ماند؛ «چه کسی این قرارداد را نوشته؟» می‌گویند رنگ لباسش نیز معنی داشت. پسرکی که حالا مردی شده، به اندازه ناصر حجازی خوش‌تیپ و خوش‌پوش نیست اما خودش دوست دارد جا پای اسطوره فقید آبی بگذارد؛ تشویق هواداران استقلال در روز شکست سپیدرود نشان داد آبی‌ها هم دوستش دارند، از قیامش حمایت می‌کنند و برنمی‌تابند ابهامات بی‌پاسخ فدراسیون فوتبال و ایرانگردی و نگاه بالا به پایین کی‌روش را.
* «سباستین»، کلید واژه مناظره داغ دوشنبه شب بود. مربی بدنساز تیم ملی که کریمی می‌گوید پسر خوانده کی‌روش است، مدرک ندارد و معلوم نیست چرا و چگونه به تیم ملی فوتبال راه پیدا کرده. ساکت نپذیرفت، زیر بار نرفت و کوتاه نیامد اما صبر مرد پرتغالی لبریز شد. برای عادل فردوسی‌پور پیام فرستاد: «شما می‌توانید استعداد را بخرید اما شخصیت را نه. در جای مناسب جواب این بی‌احترام‌ها، دروغ‌ها و تهمت‌های بزدلانه را خواهم داد.» پیام ساده‌ای نبود؛ کریمی را «بزدل» خطاب کرده بود اما «جادوگر» هم بی‌جواب نگذاشت متن کی‌روش را: «امیدوارم جرات داشته باشد رودررو هم به من بگوید بزدل». کریمی جَری‌تر شد: «تا زمانی که زنده هستم روی حرف‌هایم می‌مانم».
* سال‌ها قبل از این هم محمد رویانیان، مدیرعامل از سیاست آمده باشگاه پرسپولیس به او لقب «ام‌الفساد» داد. مصطفی آجرلو در زمان حیات باشگاه استیل آذین به دلیل تظاهر به روزه خواری و توهین به مسئولان فدراسیون فوتبال اخراجش کرد اما مردم هنوز هم علی کریمی، جادوگر دیروز مستطیل سبز و قهرمان و شورشی امروز را دوست دارند. کی‌روش نیز حالا نام خود را به فهرست بازندگان نبرد با علی کریمی اضافه کرده. برخی در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند سیمرغ بلورین را باید به کریمی اهدا کرد. کیوان کثیریان، منتقد سینما، کریمی را به عنوان نجات‌بخش معرفی کرد و نوشت: «سینمای ایران نیز، هم علی کریمی لازم دارد، هم نود و هم فردوسی‌پور. ساکت هم که دارد .کار از دست بشده است». جایی که واقعا نماینده مردم بود و در وانفسای دروغ و دیوار قطور بی‌اعتمادی، از حق عبور نکرد. کریمی کراوات نمی‌زند، ژست اپوزیسیون ندارد اما حرف‌هایش از جنس مردم است. از جنس کف جامعه، چیزی شبیه به جنس اعتراض‌های مردم به گرانی تخم مرغ و بنزین. کریمی از خود مردم است. می‌گویند تنها کسانی می‌توانند فساد را شجاعانه نقد کنند که خود فاسد نباشند. یاغی باز هم یاغی بود. برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد جشنواره سی‌وششم فیلم فجر، پسرِ ناصر حجازی و تنی چند از هنرمندان نیز حمایتش کردند تا نشان دهند «هشتِ یاغی» را حق می‌دانند، حتی اگر مسلط نباشد، گیر کند و تپق بزند یا حتی به قول خودش آلزایمر گرفته باشد.

همدلی

 

نقدی بر اقدام مجری برنامه نود برای برپایی مناظره میان کریمی و ساکت

فردوسی‌پور و تلاش برای بقا

 

عادل فردوسی‌پور به‌عنوان یک فرد رسانه‌ای که در حوزه فعالیتش موفق است، بیشتر از این‌که تلاشش برای بهبود شرایط فوتبال باشد، به دنبال جذب مخاطب است. دوشنبه‌شب عادل فردوسی‌پور می‌توانست با توجه به شرایط حساس فوتبال ایران و حضور تیم‌ملی در جام‌جهانی، متنی که مربوط به پاسخ کارلوس کی‌روش به علی کریمی بود را نادیده بگیرد اما این کار را انجام نداد و برای این‌که برنامه خود را سر پا نگه دارد، به جنجال‌ها دامن زد. فردوسی‌پور در روزی که نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا به میدان رفتند و درحالی ‌که فردای برنامه نود هم پرسپولیس و استقلال در آسیا بازی داشتند، به جای این‌که به بحث و تحلیل درباره وضع این تیم‌ها بپردازد، در زمانی نامناسب چنین مناظره‌ای را برگزار کرد. بهتر بود فردوسی‌پور این مناظره را هفته آینده یا در روزهایی که فوتبال ایران بازی‌های حساس بین‌المللی نداشته باشد، برگزار کند اما او برای این‌که مخاطبان خود را نگه دارد، به این مناظره تن داد. در واقع فردوسی‌پور هرگاه که احساس می‌کند برنامه‌اش دچار افت شده، سوژه‌های جنجالی را مثل ماجرای جادوگری در فوتبال به راه می‌اندازد اما دیگر آن را پیگیری هم نمی‌کند. عادل با وجود این‌که شخصی تاثیرگذار در حوزه فوتبال ایران است اما در کنترل مصاحبه با میهمان‌های برنامه‌اش توانایی ندارد. او در مناظره علی کریمی و محمدرضا ساکت هم فقط بیننده بود و نتوانست به خوبی این مناظره را هدایت کند. البته عادل حسن‌هایی هم دارد که غیرقابل انکار است، چون او بارها توانسته پشت پرده‌های فوتبال را رو کرده و از وقوع برخی اتفاقات ناخوشایند جلوگیری کند اما برگزاری این مناظره بیشتر از این‌که به سود فوتبال ایران باشد، به نفع برنامه نود شد. به نظر من فردوسی‌پور به این دلیل آنتن برنامه‌اش را در اختیار علی کریمی قرار داد که او کاری با میکروفن برنامه نود کرد که لطمه زیادی به اعتبار این برنامه زد. به همین دلیل فردوسی‌پور برای حفظ اعتبار برنامه خودش مجبور بود که این تریبون را در اختیار کریمی قرار دهد تا بتواند باز هم اعتبار گذشته‌اش را بین هواداران این بازیکن که عمدتا از پرسپولیسی‌ها هستند، به دست بیاورد. با این حال رویه سوال‌پرسیدن و جواب‌خواستن رویه‌ای است که به نفع فوتبال ایران خواهد بود و خوشحالم که فدراسیون فوتبال هم حاضر به پاسخگویی شده است. سوالاتی که کریمی در برنامه نود پرسید، خود من به‌عنوان عضو کمیته رفع ابهام در مجمع فدراسیون فوتبال از علی کفاشیان پرسیدم اما هیچ پاسخی از او نگرفتم. به اعتقاد من اهالی فوتبال اگر دلشان برای این رشته می‌سوزد، رویه خود را تغییر دهند و به جای این‌که با عصبانیت و فریاد در رسانه‌ها حرف بزنند، به جلسات هم‌اندیشی با حضور مدیران بزرگی مثل محمد دادکان و مهندس صفایی فراهانی بیایند تا هم راه‌حل‌های خود را برای مشکلات فوتبال مطرح کنند هم التهابات و جنجال‌ها را از فضای این رشته دور کنند.

 

چرا سرمربی پرتغالی، جادوگر را «بزدل» خطاب کرد؟

دعوای‌ کی‌روش- کریمی به ضرر تیم‌ملی

 

ورود کارلوس کی‌روش به مناظره جنجالی برنامه نود و پیام تندی که علیه کاپیتان سابق تیم‌ملی منتشر کرد، باعث شده تا اهالی فوتبال نگران شرایط تیم‌ملی در فاصله چند ماه تا جام‌جهانی باشند. روز گذشته بسیاری از همبازیان علی کریمی و هواداران فوتبال در فضای مجازی واژه «بزدل» که توسط کی‌روش در قبال سرمربی سپیدرود به کار برده شد، سوژه کردند و گاهی موضع‌گیری‌هایی نیز علیه سرمربی پرتغالی داشتند.
ورود کریمی به نیمکت تحت امر کی‌روش
علی کریمی در بخش‌هایی از مناظره برنامه نود به ماجرای تغییر دستیاران کارلوس کی‌روش در تیم‌ملی در سال‌های اخیر اشاره کرد. حضور فردی به نام سپاستین در ماه‌های اخیر در کادرفنی تیم‌ملی و همچنین ماجرای اخراج دستیاران ایرانی ازجمله انتقادهای علی کریمی بود که خشم کی‌روش را به همراه داشت. وقتی دبیرکل فدراسیون نتوانست دلایل قانع‌کننده‌ای در پاسخ به سوالات کریمی درباره دستیاران کی‌روش بدهد، فردوسی‌پور از واکنش سرمربی پرتغالی تیم‌ملی خبر داد.
بزدل دردسرساز
پاسخ کی‌روش که توسط مجری برنامه نود ترجمه و خطاب به علی کریمی خوانده شد، کلمه‌ای را در خود جای داده بود که شاید برای تبعاتی در پی داشته باشد: «هیچ تردیدی وجود ندارد که شما استعداد را می‌توانید بخرید اما شخصیت را نمی‌توانید بخرید. من قطعا در فرصت مناسب جواب تمام این بی‌احترامی‌ها، دروغ‌ها و اتهام‌های بزدلانه را خواهم داد. این شخص احترامش را از دست می‌دهد و به آن ١٢٤ بازی ملی و هم‌باشگاهی‌هایش بی‌احترامی می‌کند.» کلمه بزدل به کلیدواژه‌ای برای حمایت از علی کریمی تبدیل شد و دستیار سابق کی‌روش هم اعلام کرد که به او توهین شده است.
سوژه جدید کی‌روش
درچند ‌سال اخیر شاهد جنگ لفظی کی‌روش با خیلی از اهالی فوتبال در ایران بوده‌ایم. حتی برانکو ایوانکوویچ که به‌عنوان یک مربی خارجی در ایران کار می‌کند، از مصاحبه‌های تند مرد پرتغالی در امان نبوده و مدتی با او جنگ لفظی در رسانه‌ها داشت. درشرایطی که بعد از جدایی ناگهانی علی کریمی از تیم‌ملی در آستانه جام‌ملت‌های آسیا ٢٠١٥ هیچ‌وقت کی‌روش به این صراحت در مقام انتقاد از کاپیتان سابق تیم‌ملی برنیامده بود، این‌بار نتوانست خودش را کنترل کند. به نظر می‌رسد سوژه جدیدی برای مصاحبه‌های کی‌روش فراهم شده و از این پس باید شاهد کنایه‌های تند او علیه کریمی باشیم.
تیم ملی ضرر می‌کند؟
به نظر می‌رسد آغاز یک جنگ رسانه‌ای میان علی کریمی و کارلوس کی‌روش که هر ٢ از محبوبیت بالایی بین مردم ایران برخوردار هستند، در فاصله چند ماه مانده تا جام‌جهانی می‌تواند تیم‌ملی را تحت‌تأثیر خود قرار دهد. باید دید فدراسیون در این میان می‌تواند نقشی برای فروکش‌کردن آتش اختلافات میان کی‌روش و کریمی ایفا کند یا مثل گذشته مرد پرتغالی به اظهارات جنجالی خود علیه یک مربی ایرانی ادامه خواهد داد. البته تجربه ثابت کرده کی‌روش معمولا در زمان برپایی اردوهای تیم‌ملی در واکنش به حواشی سکوت می‌کند و حالا نیز شاید همین رویه را در پیش بگیرد.

شهروند

پاس گل کی‌روش به کریمی

مناظره علی کریمی با محمدرضا ساکت، دبیرکل فدراسیون فوتبال، همان‌طور که انتظار می‌رفت یک شب مهم را برای فوتبال ایران رقم زد و پس‌لرزه‌های آن همچنان ادامه دارد. ستاره سابق تیم ملی ایران که در سه ماه اخیر به‌عنوان منتقد درجه‌یک فدراسیون فوتبال ایفای نقش می‌کند، در تقابل با نماینده فدراسیون فوتبال، درباره قرارداد بحث‌برانگیز تبلیغات محیطی استادیوم‌ها، سیستم غیرشفاف مالی فدراسیون، قرارداد البسه تیم ملی، اخراج مربیان ایرانی تیم ملی، اخراج معاون دبیرکل فدراسیون، نقش یکی از اعضای خارجی کادر فنی تیم ملی، اساسنامه فدراسیون، واریزشدن پول به حساب‌های شخصی و... سؤال‌هایی مطرح و اتهاماتی را متوجه مقامات فدراسیون کرد؛ البته توضیحات مفصل محمدرضا ساکت هرگز نتوانست کریمی را قانع کند. برنامه پرحرارت نود، در نهایت بدون آنکه به نتیجه‌گیری خاصی بینجامد، به پایان رسید. پایان نود شروعی برای تحلیل صحبت‌های طرفین بود. نظرات متفاوتی در فضاهای رسمی و مجازی منتشر شد و می‌توان با سبک‌سنگین‌کردن این نظرات، برنده و بازنده دوشنبه‌شب را انتخاب کرد
علی کریمی
نظراتی که امروز صبح در فضای مجازی درباره علی کریمی منتشر شده، نشان می‌دهد علی کریمی از نگاه مردم و بخشی از صاحب‌نظران و رسانه‌ها، برنده مناظره دوشنبه‌شب است. خیلی‌ها در صفحات شخصی خود به حمایت از شماره هشت معروف فوتبال ایران پرداختند. نتیجه مناظره را می‌شد در فرودگاه امام خمینی(ره) دید. محمدرضا ساکت روز گذشته برای استقبال از کاروان تیم‌ ‌ملی فوتسال ایران بعد از قهرمانی در آسیا به فرودگاه امام رفته بود، هنگامی که دبیرکل فدراسیون در حال مصاحبه با خبرنگاران بود، تعدادی از مردمی که در فرودگاه حضور داشتند، علیه او شعار دادند و علی کریمی را تشویق کردند. چرا مردم کریمی را برنده می‌دانند؟ ظاهر برنامه این‌گونه بود که کریمی با فن بیان ضعیف‌تر نسبت به ساکت، در مناظره از دبیرکل عقب ماند. اگر کمک عادل فردوسی‌پور نبود، برخی جملات کریمی تکمیل و منظورش به مخاطب منتقل نمی‌شد. از طرفی هنگامی‌ که کریمی مناظره با نماینده فدراسیون فوتبال را به مناقشه با کارلوس کی‌روش تبدیل کرد، دست به یک اشتباه استراتژیک زد. اشتباه بزرگ‌تر را اما کی‌روش انجام داد. او در پیامی، صحبت‌های کریمی را «بزدلانه» خواند. از اینجا بود که کریمی به برنده تبدیل شد.  موج حمایت‌ها از کریمی به این دلیل است که کی‌روش او را «بزدل» خواند. کریمی با اطلاعات درخور ‌توجهی وارد برنامه شد، اما در ارائه مطالبش چندان مسلط نبود، ‌اکنون دیگر کسی به این کار ندارد که کریمی از ساکت چه پرسید و چه جوابی گرفت؛ حالا این صحبت مطرح است که سرمربی تیم ملی به یکی از محبوب‌ترین چهره‌های فوتبال ایران که قصد داشته با نابسامانی‌های فوتبال مبارزه کند، بزدل گفته است. از طرفی همین که کریمی رودرروی مدیران قرار می‌گیرد و آنها را به ناپاکی متهم می‌کند، برای بخش زیادی از مردم و اهالی فوتبال حرکتی تحسین‌برانگیز و خوشایند است

درست است که او سخنور نبود و پراکنده صحبت کرد، اما دست روی چند نکته مهم گذاشت و در نهایت با پاس گل کی‌روش، پایانی خوش برایش رقم خورد. تشکر کریمی از استقلالی‌ها و عذرخواهی از عادل فردوسی‌پور به دلیل رفتار هفته قبلش که لوگوی نود را پرت کرد نیز دو امتیاز مثبت دیگر به حساب کریمی واریز کرد. در آن‌سو منتقدان کریمی هم عنوان می‌کنند او در سال جام جهانی آرامش تیم ملی را به هم ریخت، برای اتهاماتش مدرک قانع‌کننده نداشت، عصبی حرف زد و برخی از صحبت‌هایش تسویه‌حساب شخصی با کی‌روش بود.
كارلوس كي‌روش
اشتباه بزرگ دوشنبه‌شب را باید به پای سرمربی پرتغالی تیم ملی نوشت. او که از صحبت‌های کریمی درباره یکی از اعضای کادر فنی‌اش (سباستین) شاکی شده بود، ابتدا قصد داشت برای پاسخ‌گویی روی خط بیاید، اما بعد نظرش عوض شد و در یک پیامک به فردوسی‌پور به کریمی تاخت: «عزیزان متأسفانه باور بنده مبنی بر اینکه در زندگی می‌توان استعداد را خرید، اما شخصیت را نه، امروز تبدیل به یک حقیقت شد. در زمان و در جای مناسب بنده جواب آقای ترک‌کننده را می‌دهم. این بسیار واضح بود که آقای ترک‌کننده کار با پا و سرش بسیار بهتر از مغز و‌ زبانش است. واژه‌های غیرمؤدبانه و غیرمحترمانه‌اش، دروغ‌هایش، تهمت‌های بزدلانه و غیرواقع‌اش فقط خود او را زیر سؤال می‌برد، فقط احترام به خودش را از بین می‌برد و باعث شرمساری ١٢٤ بازی ملی‌اش و هم‌تیمی‌هایش می‌شود. در این هیچ شکی نیست که او به کمک احتیاج دارد». استفاده از کلمه بزدل خطای بزرگ کی‌روش بود. او حالا سیلی از هواداران کریمی را روبه‌روی خود می‌بیند و به توهین به اسطوره فوتبال ایران که قصد دارد فردی پرسشگر باشد، متهم شده است. دیروز در فضای مجازی به کی‌روش حمله شد؛ افرادی مثل محمد خاكپور و محمد مایلی‌کهن نیز شدیدترین انتقادها را نثار سرمربی تیم ملی کردند. در ورزشگاه آزادي هم تماشاگران پرسپوليس جانب كريمي را گرفتند.  مشخص نیست چرا کی‌روش برای جواب‌دادن به کریمی عجله کرد؟ چه لزومی داشت به این فرد محبوب، بزدل بگوید؟ دلیلی نداشت خود را وارد دعوای فدراسیون و کریمی کند. كاش كي‌روش براي خارج از زمين هم مشاور داشته باشد.انتقادهای کریمی از کی‌روش کمی از چارچوب انصاف خارج شده بود و اگر کی‌روش که در بین مردم محبوب است، خود را وارد غائله نمی‌کرد، حالا کریمی مورد انتقاد قرار می‌گرفت و متهم به برهم‌زدن آرامش تیم ملی می‌شد. کی‌روش كه از نظر فني مورد تأييد همگان است و مي‌خواهد ايران را به خوبي براي جام جهاني آماده كند، برای خودش دردسر خرید و مطمئنا تا چند هفته باید با عواقب پیام بی‌موقعش درگیر باشد. کی‌روش در ماه‌های اخیر بدون هیچ‌گونه درگیری خاص به کارش ادامه می‌داد؛ اما حالا آن آرامش دچار چالش شده است. استفاده از مشاوران كاردان و مديريت فدراسيون مي‌تواند زمينه‌اي ايجاد كند كه در آينده اين معضلات تكرار نشود
عادل فردوسی‌پور
یکی از برنده‌های بی‌چون‌وچرای دوشنبه‌شب، عادل بود كه موفق شد پس از هفته‌ها افت یک نود تاریخی را روی آنتن ببرد. از طرفی این برنامه دستاوردهای دیگری هم برایش داشت. تا پیش از دوشنبه‌شب عادل یکی از اهداف جملات نیشدار کریمی بود. مجری نود به جانبداری از فدراسیون متهم می‌شد؛ اما او دوشنبه‌شب در نقش یار کمکی کریمی ظاهر شد. دیگر کسی نمی‌تواند او را متهم به حمایت از فدراسیون کند. کریمی هم در پایان به این موضوع اعتراف کرد. عذرخواهی کریمی از عادل هم باعث شد تا رابطه این دو کاملا ترمیم شود. عادل در روزهای گذشته در کف محبوبیت و مقبولیت خود در دو دهه اخیر قرار گرفته بود؛ اما با یک بازگشت رؤیایی از بحران خارج شد. برنامه دوشنبه‌شب البته برای مجری نود بدون عواقب هم نخواهد بود. برخی او را آتش‌بیار معرکه می‌دانند. فدراسیونی‌ها از او گلایه دارند که در سال جام جهانی منافع ملی را به خطر انداخت. همچنین عنوان می‌شود بهتر بود او پیامک کی‌روش را نمی‌خواند. کلمه بزدلانه جرقه این آتش بود. آیا بهتر بود فردوسی‌پور این کلمه را سانسور می‌کرد؟ در آن سو این نظر هم مطرح است که کی‌روش دقایقی بعد متن پیامش را در فیس‌بوک منتشر کرد و اگر فردوسی‌پور هم آن را روی آنتن نمی‌گفت، بالاخره علنی می‌شد. درست است که فردوسی‌پور در قواره یک برنده نود را به پایان رساند؛ اما در روزهای آینده با این انتقاد روبه‌رو می‌شود که برنامه‌اش تیم ملی را به حاشیه برده است. رابطه او با فدراسیون و کی‌روش دیگر آن رابطه گرم قبل نخواهد بود.
مدیران فدراسیون
ظاهر مناظره دوشنبه‌شب به سود ساکت بود؛ نماینده فدراسیون متین و شمرده به سؤال‌های کریمی که بیشتر حالتی عصبی و پرخاشگر داشت و سرش داخل گوشی‌اش بود، پاسخ می‌داد و برای هر ابهام توضیح مفصلی داشت؛ اما این فقط ظاهر یک نمایش تلویزیونی بود. تحلیل‌ها نشان می‌دهد پاسخ‌های ساکت خیلی‌ها را قانع نکرده است. در توضیح او درباره ازبین‌رفتن بخشی از قرارداد ١٦٠‌میلیاردی فدراسیون با شرکت ایران‌نوین همچنان چندین سؤال وجود دارد. مشخص است قرارداد خوبی بسته نشده بود. این موضوع درباره بحث درباره قرارداد ٦٠٩٠ و البسه تیم ملی هم وجود دارد. درست است که بخشی از این مشکلات در زمان قبل از حضور ساکت به وجود آمده؛ اما دفاع او نتوانست به ‌طور کامل فدراسیون را تبرئه کند. به‌هرحال این یک واقعیت است که افکار عمومی به اینکه ساکت از چه روزی دبیرکل بوده، توجه ندارد و او را نماینده مدیریت فدراسیون در این ١٠‌ساله می‌دانند. نمی‌توان ساکت را با وجود حفظ آرامش و تسلط در صحبت‌کردن برنده مناظره دانست. توضیحات او درباره دلیل اخراج معاونش پس از درگیرشدن با دستیار کی‌روش و اخراج مربیان ایرانی تیم ملی هم کامل نبود. مشخص بود که در قرارداد نوین نباید از داوری استفاده می‌شد و کاهش قرارداد باید به تصویب مجمع می‌رسید که همه اینها تخلف به نظر می‌رسد. در تأییدشدن اساسنامه فدراسیون از سوی فیفا هم همچنان نظرات متفاوت است. فدراسیون دیروز بیانیه‌ای دراین‌باره منتشر کرد؛ اما همچنان نقاط مبهم سر جای خودش هست. ساکت دیروز دیگر درباره برنامه نود صحبت نکرد. مهدی تاج هم از مناظره استقبال كرد. چند مدیر دیگر فدراسیون هم با اتهاماتی درخور‌توجه روبه‌رو شدند. علی کفاشیان و عباس ترابیان از سوی کریمی متهم شدند که چند‌ هزار دلار از فدراسیون را به حساب شخصی واریز کردند و درباره واریز پول فدراسیون به حساب فردی به نام هوشنگ مقدس هم سؤالاتی مطرح شد. ترابیان، رئیس کمیته‌ فنی و توسعه فوتسال، دیروز پس از بازگشت از چین‌تایپه عنوان کرد ترجیح می‌دهد فعلا صحبتی نکند. کفاشیان در گفت‌وگویی کوتاه درباره واریز بخشی از پول‌های تیم ملی در فیفا به حساب هوشنگ مقدس و باز‌گرداندن این پول به فدراسیون فوتبال گفت: «یک دلار از طریق فیفا و اِی‌اف‌سی به مقدس داده نشده است. نباید اطلاعات ناقص داده شود. تمام حساب‌های تیم ملی بررسی شده و الحمدلله یک دلار هم جابه‌جا نشده است». نایب‌رئیس فدراسیون فوتبال درباره دعوت به کمیته اخلاق در پرونده ٧٠‌هزار‌دلاری پول حق پخش هم گفت: «درباره برخی از پرونده‌ها که ابهاماتی بود، از من به‌عنوان مطلع سؤال کردند و من هم جواب دادم. پرونده‌های مختلفی وجود دارد. وظیفه کمیته اخلاق است که از افراد مطلع سؤال کند. خیلی هم خوب است که این سؤالات می‌شود و ابهامات برطرف می‌شود». هوشنگ مقدس هم در گفت‌وگو با خبر آنلاین خود را از اتهامات مبرا دانست. «علی کریمی باید مدرک بیاورد که ریالی از پول فیفا به حساب من واریز شده است؛ در غیر‌این‌صورت از طریق مقامات قضائی این مسئله را دنبال می‌کنم. یک ریال هم از پاداش صعود ایران به جام جهانی برزیل به حساب من واریز نشد. اگر کسی مدرک دارد، رو کند. مگر می‌شود فیفا به حساب یک فرد پول بریزد؟». مسئولان فدراسیون برای عادی‌کردن شرایط، کار سختی پیش‌رو خواهند داشت.

 

شرق

شهروند مسئول

کاش در بخش بخش این کشور یک برنامه نود بود و چند نفر علی آقای کریمی، کاش فرصتی باشد علی کریمی‌ها هر از گاهی این‌گونه شجاعانه صحبت کنند، حتی اگر تپق بزنند، کلماتشان قشنگ چفت و بست نشود یا حتی اطلاعاتی کم در بعضی از حرف‌هایشان باشد، فقط باشند و صحبت کنند، رگ گردنشان ورم کند و همان شکست و بسته بگویند که دارید دزدی می‌کنید، دارید خیانت می‌کنید، بپرسند که این همه میلیارد میلیارد پول کشور کجا رفته؟ با کدام حساب و کتاب؟ باشند و با دندان به دندان ساییدن خواهان شفاف‌سازی و پاسخگویی باشند،.کاش علی کریمی‌ها سکوت را بشکنند و تکثیر شوند.
علی کریمی در مناظره با محمدرضا ساکت دبیر فدراسیون فوتبال از تنها چیزی که مطمئن بود قانون مدار نبودن فدراسیون بود، او خوب می‌دانست که مثل خیلی از بخش‌های دیگر کشور، نگاه فرد محوری و قانون گریزی بر فدراسیون حاکم است و این نهاد با کدخدا منشی اداره می‌شود. آنجایی که از ماجرای سامانه‌ هواداری و حق پخش تیم‌ها صحبت کرد، از قراردادهای گنگ مالی فدراسیون پرده برداشت، از واریز پول به حساب شخصی برخی افراد گفت و از اساسنامه فوتبال که تاییدیه هیچ نهاد بین المللی را ندارد، او از اختیارات فراقانونی و پادشاهانه کی روش مربی تیم ملی گفت و در نهایت هم با لبخندی تلخ و پر از حرف قضاوت را به مردم سپرد. کریمی می‌دانست که یک جای کار که نه، همه جای‌ کار می‌لنگد و تنها کافی ست با هر ادبیاتی  که شده نگرانی‌اش را برساند که رساند.
شاید به جای به کار بردن کلماتی مانند قهرمان و سوپرمن برای علی کریمی، بهترین واژه انسانی مسئول باشد، شهروندی که گمشده جامعه امروز ایران است، انسانی که وقتی ناراستی‌ها را می‌بیند نمی‌تواند سکوت کند و برای اصلاح روندها پیش قدم می‌شود، فریاد می‌زند، سوال می‌پرسد، پاسخ می‌خواهد و وادار به پاسخگویی می‌کند، کاری که هر شهروند مسئول به خصوص کسانی که می‌دانند در هر حوزه چه خبر است و حرفشان خریدار دارد باید انجام دهند، نگران هم نباشند که چه تبعاتی ممکن است برای آنها داشته باشد، تنها به فکر انجام وظیفه شهروندی خود و مسئولیتی که دارند باشند، کاری که چند سالی ست علی کریمی انجام می‌دهد و هزینه آن را هم پرداخت کرده است. کریمی ثابت کرده که دیگر نباید همه معروف‌های این کشور را به بهانه سلیبریتی بودن محکوم کرد و گوشه رینگ برد، نشان داد که هر وقت صحبت از سلیبریتی‌ها شد، از علی دایی‌ها که در زلزله کرمانشاه مرد و مردانه پای کار ایستاده‌اند یا از پرویز پرستویی‌ها و بارن کوثری‌ها که به روندهای جامعه حساس هستند و مسئولیت پذیر یادی کنیم. کسانی که ثابت کردند مهم نیست چه حرفه و شغلی داشته باشی، مهم نیست که چه هزینه‌ای پرداخت میکنی مهم این است که دلسوز باشیم و از نابسامانی‌ها حرف بزنیم.  این انتظار نیست که همانند ضابطین قضایی پیگیر ماجرا شویم و حکم صادر کنیم، تنها انتظار این است که سکوت نکنیم و آن چیزی را که می‌دانیم هست و نباید باشد را تذکر دهیم، به همه تاریکی‌ها نوری بتابانیم و مانع نهادینه شدن فساد و بی‌عدالتی‌ها باشیم، باور کنید تا روزی که هر کدام از ما یک مصلح اجتماعی نشویم و برای اهداف اجتماعی بزرگتر از منافع شخصی عبور نکنیم حالمان، خاکمان، ایرانمان نه تنها خوب نمی‌شود بلکه به به حالت کما نزدیک‌تر هم می‌شود. راستی آقای پادشاه کیروش؛ علی کریمی اگر بزدل بود در برنامه تلویزیونی شرکت نمی‌کرد، در حالی که هم معروف بود هم محبوب، هم تپق می‌زد هم ممکن است برایش تبعاتی داشته باشد، علی اینها برایش مهم نبود، تنها می‌دانست که باید برای اصلاح بگوید، کاش علی کریمی‌ها تکثیر شوند.

 

بهار

شفاف سازی روی صندلی داغ



ظهر دوشنبه خبر مناظره شبانه علی کریمی و محمدرضا ساکت روی خروجی سایت‌ها قرار گرفت. دوستداران فوتبال و مردم چند ساعتی را انتظار کشیدند تا برنامه «90» طبق روال دوشنبه شب‌ها روی آنتن رفت. برنامه‌ای که مهم‌ترین بخش آن به مناظره علی کریمی و محمدرضا ساکت دبیرکل فدراسیون فوتبال اختصاص داشت. در این برنامه کریمی سؤالاتی مطرح کرد که ساکت
به آنها پاسخ داد. البته بارها کریمی در حین مناظره تأکید کرد که از پاسخ‌ها قانع نشده و قضاوت را به مردم سپرد. بخش‌هایی از این مناظره را مرور می‌کنیم:
کریمی: یکی از صحبت‌هایم، بحث «ایران نوین» است؛ 69 میلیارد تومانی که فدراسیون برای آن خسارت داده! چرا از کنار حق باشگاه‌ها گذشتید؟ چطور می‌شود فدراسیون برای این مسائل
69 میلیارد تومان متضرر شود؟
ساکت: در تبلیغات محیطی که در سال‌های 93 تا 95 انجام شد، جهش زیادی در بحث درآمدزایی صورت گرفت. تعهداتی که به دلیل مشکلات ورزشگاه‌ها وجود داشت، مشکلاتی را در این قرارداد از سوی فدراسیون و باشگاه‌ها به وجود آورد؛ خسارت بیشتر از اینها بود؛ عددی که الان بدهکار هستند نزدیک 20 میلیارد تومان است؛ ایران نوین مبلغ بدهی را به صورت زمین به سازمان لیگ داده شده.
کریمی: این زمین‌هایی که می‌گویید، کجاست؟
ساکت: در شمال، تهران و ورامین است اما سازمان لیگ اعلام کرده زمین قبول نمی‌کنم.
کریمی: حق پخش در بازی‌های مقدماتی جام جهانی در سال 94 توسط شرکت ایتالیایی 72 هزار دلار بوده است؛ هنوز معلوم نیست این پول در حساب چه شخصی رفته است. الان این پول کجاست؟
ساکت: آقای تاج و بنده در آن مقطع در این سمت نبودیم. رئیس فدراسیون، کمیته اخلاق را موظف کرد که رسیدگی کند؛ 6 ماه است درخصوص این پرونده برای دریافت حق پخش بازی عمان و هند در کمیته اخلاق بررسی‌ها انجام می‌شود.
کریمی: سؤالی در مورد قرارداد فدراسیون با سامانه پیامکی 6090 دارم که در زمان تاج بسته شد که یک سال هم طول نکشید و فسخ شد؛ این پول به کجا رفته است؟
ساکت: حدود 2 میلیارد تومان در سال‌های 93 و 94 درآمدزایی داشت.
کریمی: هزینه‌هایی که از جام جهانی قبلی و همین جام جهانی گرفتید، چه شد؟ پول‌هایی که به حساب هوشنگ مقدس ریختید؛ پول به حساب شخص دیگری رفته و یک نفر دیگر هم پول ریخته که به حساب مقدس آمده و این اتفاق در سال 92 بوده.
ساکت: کفاشیان به دلیل تحریم‌ها این کار را انجام داده و درست است. پول به حساب مقدس ریخته شد و به حساب فدراسیون برگشت داده شد.
کریمی: آقای خطیر که در فدراسیون بود و با نماینده فیفا به کمپ تیم ملی رفت و با آقای اوسیانو دعوا کرد، به کجا رفت؟ سمت سباستین در تیم ملی چیست؟ دلیل اخراج مربیان ایرانی از تیم ملی چه بود؟ به چه عنوانی سباستین در کادر فنی تیم ملی است و سمت ایشان چیست؟ بدنساز است یا مربی؟ آیا حق طبیعی هر مربی است که مدیر رسانه‌ای را هم انتخاب کند؟
ساکت: اخراج نبوده است؛ آقای کی‌روش در یک مقطعی احساس کرد این کار لازم است صورت بگیرد. آیا یک سرمربی حق ندارد همکاران خود را انتخاب کند؟ نکونام همین الان با کی‌روش در ارتباط است. در فدراسیون اگر رئیس هر چیزی را صلاح بداند، انجام می‌دهد. از سردار آزمون و میلاد محمدی بپرسید در بازی ایران و کره که آسیب دیدید و نرفتید، کدام مربی کار ارتقای شما را انجام داد و به بازی با سوریه رسیدید؟ همین آقای سباستین بود.
کریمی: یک مربی ایرانی قرارداد بست ولی کمتر از یک ماه اخراج شد چون ایشان در لهستان بودند؛ سفارت اتریش از فدراسیون استعلام گرفت که همانجا آقای تاج گفتند آن فرد سوء استفاده کرده است؛ اصلاً اگر مربی ایرانی نیاز نیست، چرا قرارداد بستند؟
ساکت: هر زمان کی‌روش تشخیص دهد، بهترین تصمیم را برای تیم ملی می‌گیرد.
کریمی: اگر قرارداد حق پخش با صدا و سیما بسته شود، به نفع صدا و سیما خواهد بود چون در قراردادهای فدراسیون همیشه طرف دوم سود می‌کند (طعنه کریمی به قراردادهای سالیان اخیر فدراسیون).
ساکت: خواهش می‌کنم صدا و سیما پیگیر این موضوع باشد.
در این لحظه کی‌روش هم پیامکی به فردوسی‌پور ارسال کرد و پاسخ داد: سباستین مدرک بدنسازی دارد.
کریمی: کی‌روش علاوه بر قرارداد برای هر مسابقه پاداش 10 هزار دلاری گرفته؛ چرا باید از پاداش فیفا هم درصد بگیرد؟ در قرارداد یک مربی خارجی چند روز مرخصی آمده است؟
ساکت: قرارداد کی‌روش محرمانه است؛ بهتر است واقعیت‌ها گفته شود. کی‌روش با هماهنگی تاج به مرخصی می‌رود.
آیین‌نامه بدون تاییدیه فیفا
کریمی: آیین‌نامه فدراسیون طوری تنظیم شده که به نفع شما باشد. مثلاً کسی می‌تواند کاندیدای ریاست شود که 10 سال مدیر باشد. من مثلاً اگر بروم 10 سال شرکتی ثبت کنم می‌توانم رئیس فدراسیون شوم اما اگر تجربه فوتبالی داشته باشم نمی‌توانم.
ساکت: آیین نامه سال 90 اصلاح شده و البته تغییری هم به نفع کسی نکرده.
کریمی: اساسنامه ایران تأیید فیفا را دارد؟
ساکت: بله دارد.
در اینجای بحث براساس خواسته فردوسی‌پور قرار شد تأیید اساسنامه توسط فیفا، روی سایت فدراسیون گذاشته شود. البته دقایقی مناظره ادامه پیدا کرد تا دوباره بحث اساسنامه مطرح شد این بار ساکت با گفتن این جمله: «به من اطلاع دادند که به فیفا ارسال شده و چون مخالفتی نشده پس مورد تأیید است.» از پاسخ قاطع خود که پیش‌تر مطرح کرده بود، عقب نشینی کرد.
 
پیامک کی‌روش به فردوسی‌پور
لطفاً پاسخ من را بدهید؛ هیچ تردیدی وجود ندارد که استعداد را می‌توانید بخرید ولی شخصیت را نمی‌توانید؛ در لحظه‌ای مناسب جواب بی‌احترامی و دروغ‌های بزدلانه را خواهم داد؛ این شخص (علی کریمی) احترامش را از دست می‌دهد و 124 بازی ملی خود را از یادها می‌برد.
کریمی: اگر آدم بزدلی بودم، الان با دبیر فدراسیون فوتبال چنین مناظره‌ای نمی‌توانستم داشته باشم؛ همباشگاهی‌ها و همبازیان من باید درباره بازی‌های ملی من صحبت کنند؛ من به ایشان بی‌احترامی نکردم؛ گفتم ایشان با چه عنوان و مدرکی سباستین را آورده است؟
 تشکر کریمی از استقلالی‌ها
کریمی: جا دارد از هواداران استقلال تشکر کنم. طرفداران استقلال نشان دادند اگر پای حق وسط باشد، رنگ‌ها جذابیتی ندارد و به امید روزی که افرادی در این فوتبال باشند که دنبال حق باشند.

نکته
کنکاش در پیام نیمه شبی کی‌روش؛ از رهاکننده تا بزدل

در پیامی که کارلوس کی‌روش دوشنبه شب برای عادل فردوسی‌پور فرستاد و طی آن علی کریمی متهم به بزدل بودن شد، نکاتی وجود دارد. کی‌روش ازواژه Quiter استفاده کرده که ظاهراً از اشتباه او در تایپ نشأت گرفته زیرا این واژه‌ای بالنسبه مهجور و دارای معنای اضطراب یا مضطرب است حال آن که سرمربی تیم ملی قصد استفاده از Quitter را داشته که به افرادی گفته می‌شود که کار را در وسط آن رها می‌کنند و آنها
را واگذارنده هم می‌نامند. یک معنای مستتر در این واژه، ترسو بودن است و در غیر این صورت فرد رهاکننده کار، به کارش ادامه می‌داد. جملات قبل و بعد از این واژه در پیام کی‌روش هم بسیار تند است و وی کریمی را متهم به بیان کلمات نامحترمانه، دروغگویی و اتهامات بزدلانه کرده است و در نهایت گفته است که او
به شکلی آشکار به کمک سایرین نیاز دارد و با پا و سرش بهتر کار می‌کرده تا با زبان و مغزش!

ایران

دوئل کریمی- ساکت در برنامه 90

دوشنبه‌شب گذشته عادل فردوسی‌پور سرانجام تریبون را در اختیار مناظره علی کریمی و محمدرضا ساکت دبیر فدراسیون فوتبال قرار داد تا بالاخره آنها در برابر 40 میلیون بیننده پرده‌های قدیمی را بگشایند. علی کریمی مرد مورد غضب فدراسیون فوتبال بالاخره رو‌در‌روی فدراسیون فوتبال توانست با مردم سخن بگوید، بالاخره توانست آنچه می‌تواند را بر زبان جاری کند تا در پی آن مورد حملات برخی افراد سود‌جو نیز قرار بگیرد.
علی کریمی پس از مناظره در برنامه نود، محبوب‌تر از گذشته شد، شاید شهامت او در ابراز عقیده‌اش و جسارتش در افشاگری علیه فساد، او را به یک شوالیه تبدیل کرد؛ کسی که همه منتظر می‌مانند تا از راه برسد و حق را به حق‌دار برساند. کمی صدایش می‌لرزید، اما خودش بود. عصبی به نظر می‌رسید‌ ولی خودش بود. واژه‌ها را شاید گاهی گم می‌کرد‌ اما راهش را گم نکرد. کاغذهای پرینت‌شده در دستانش و یکسری اطلاعات خام هم حتی نتوانست او را از میدان به در کند. به ساکت نگاه نمی‌کرد‌ اما خودش بود، فارغ از تمام ژست‌های مقابل دوربین و لبخندهای حرص‌درآری که خیلی‌ها در عین پررویی حواله مردم می‌کنند. او وانمود نکرد و حرفش را زد. او حال به نماد اعتراض تبدیل شده و فراتر از تمام نمادها و نشانه‌ها می‌تازد. دیروز به فرودگاه رفت برای استقبال از تیم ملی فوتسال و جوابش را با تشویق‌های مردم گرفت، خودش بود و هست.
مناظره علی کریمی به عنوان منتقد و محمدرضا ساکت، به عنوان نماینده فدراسیون فوتبال در یک برنامه تلویزیونی، ابعاد بسیار زیادی داشت و پای مسایل مختلف را به میان کشید.
علی کریمی در این برنامه پرسش‌های متعددی را درباره شفافیت مالی فدراسیون، نحوه عقد قراردادها، نبود تاییدیه برای اساسنامه فدراسیون فوتبال، متضرر شدن در قراردادها و‌... مطرح کرد که از نظر اهالی فوتبال کاملا بحق بود و گاهی محمدرضا ساکت را - که در مواقعی با صدای لرزان و پیشانی عرق کرده پاسخ می‌داد‌- بر آن داشت که با ترفند خاص خود از پاسخ دادن به این سوالات شانه خالی کند. او مثلا بعضی از اتفاقات مانند استعفای عضو خانم کمیته بازاریابی سازمان لیگ را که همکاری نزدیکی با او دارد انکار کرد.
در تمام این سال‌ها کسی مانند علی کریمی نتوانسته بود مدیران فدراسیون را این طور به چالش بکشد و کسی هم به سوالات مطرح‌شده از سوی رسانه‌ها جوابگو نبود. الزام حضور اهالی فوتبال مانند علی کریمی و کریمی‌ها برای دفاع از حقوق فوتبال برابر ارکان مختلف به شدت احساس می‌شود.
فوتبالی‌ها باید قدردان علی کریمی باشند که بر‌خلاف نهاد‌های ذی‌صلاح، برابر فساد فوتبال ایستاده و یک تنه قصد دریبل زدن مدیرانی را دارد که از پاسخگو بودن شانه خالی می‌کنند. نکته مهم بعد از برنامه تلویزیونی و سوالات پرتعداد علی کریمی این بود که فدراسیون فوتبال به فاصله کمتر از ۱۲ ساعت بعد از این برنامه حاضر نشد پاسخگوی سوالات اهالی رسانه باشد اما مسوولانش دم از پاسخگو بودن می‌زنند که در نوع خود جالب توجه است.
انتقادهای بجای علی کریمی از فدراسیون فوتبال در یک برنامه تلویزیونی، باب میل اهالی ورزش بود‌ اما درگیری لفظی کی‌روش و کریمی زنگ خطر را برای آرامش تیم ملی به صدا در‌آورد. اواخر برنامه این هفته ۹۰، پای کارلوس کی‌روش و طبیعتا تیم ملی به این مناظره باز شد و کی‌روش رو‌در‌روی منتقد اصلی فدراسیون فوتبال قرار گرفت و اظهاراتی که نباید، مطرح شد.
پیامک کی‌روش در واکنش به حرف‌های کریمی، همان شب کارش را ساخت. ورود کارلوس کی‌روش به مناظره کریمی- ساکت، نه‌تنها کفه ترازو را به سمت دبیرکل فدراسیون سنگین نکرد‌ که سرمربی تیم ملی را به بازنده بزرگ این مناظره تبدیل کرد.
حضور در برنامه 90 همیشه برای کارلوس کی‌روش یک اتفاق خوب محسوب می‌شد؛ جایی که او می‌توانست بدون دغدغه هنر سخنوری‌اش را به رخ بکشد و بر تعداد هوادارانش اضافه کند اما این بار ورود تند او به مناظره‌ای که به نظر می‌رسید برنده خاصی نداشته باشد، او را به یک بازنده بزرگ تبدیل کرد.
تا پیش از پیامک جنجالی کی‌روش، محمدرضا ساکت، دبیر کل فدراسیون‌ با خونسردی توانسته بود زهر سوال‌های تند کریمی را بگیرد و هرچند ستاره سابق پرسپولیس و تیم ملی تلاش می‌کرد با اشاره به ابهام‌های بیشتر در مورد عملکرد فدراسیون، ساکت را در موضع دفاعی نگه دارد اما عدم تمرکز او روی پاسخ‌های ساکت، باعث می‌شد نتواند به تناقض‌هایی که در پاسخ‌های دبیر‌کل فدراسیون وجود دارد، پی ببرد. حتی زمانی که عادل فردوسی‌پور تلاش می‌کرد در نقش کمک کریمی ظاهر شود، او چندان علاقه‌ای به این همراهی نشان نمی‌داد.
اما وقتی بحث به حضور سباستین، بدنساز تیم ملی، در کادر فنی کارلوس کی‌روش کشیده شد و کریمی از او به عنوان پسرخوانده کی‌روش نام برد، واکنش شتابزده سرمربی تیم ملی، به یک هدیه بزرگ برای شماره 8 سابق پرسپولیس تبدیل شد.
فردوسی‌پور ابتدا اعلام کرد کی‌روش قصد دارد روی خط تلفنی برنامه حضور پیدا کند‌ اما دقایقی بعد‌ پیامک سرمربی پرتغالی را بدون دخل و تصرف روی آنتن خواند؛ پیامکی که در آن کی‌روش، کریمی را به زدن «اتهامات بزدلانه» متهم کرد.
استفاده از همین لفظ بود که باعث شد کریمی اوضاع را در دست گیرد و بتواند همان چهره‌ای را از خود به نمایش بگذارد که تا پیش از آن به دلیل مشغول بودن با اسناد و مدارکی که به همراه داشت، از آن فاصله گرفته بود.
همزمان در شبکه‌های اجتماعی هم کاربران واکنش تندی به این اظهارنظر کی‌روش نشان دادند و سرمربی تیم ملی را به دلیل به کار بردن لفظ بزدل در مورد کریمی به شدت مورد انتقاد قرار دادند‌ اما کی‌روش که به نظر می‌رسید همچنان از جایگاه خود در بین طرفداران تیم ملی مطمئن است، پیامی را در صفحه فیس‌بوکش منتشر کرد و بار دیگر با حمله‌ای سنگین به کریمی، او را آقای استعفا خطاب کرد.

جهان صنعت

فوتبالِ جادوگرپسند!

مناظره علی کریمی به‌عنوان منتقد و محمدرضا ساکت، به‌عنوان نماینده فدراسیون فوتبال در یک برنامه تلویزیونی، ابعاد بسیار زیادی داشت و پای مسائل مختلف را به میان کشید. در تمام این سال‌ها، کسی مانند علی کریمی نتوانسته بود مدیران فدراسیون را این‌طور به چالش بکشد. کریمی در جریان برنامه نود سوالاتی مطرح کرد و جواب‌های غالبا نامفهوم ساکت و مدیران فدراسیون در ماه‌های اخیر و به‌ویژه مناظره نود،‌ می‌تواند سرنخ‌های خوبی برای نهادهای نظارتی و رسانه‌ها برای پیگیری این مشکلات باشد. هرچند که انتقادهایی نیز به این مناظره وارد است. با این حال مناظره دوشنبه‌شب سوژه داغ هواداران در فضای مجازی شده است و بسیاری از فوتبالدوستان به حمایت از علی کریمی پرداختند.
شروع عجیب علی کریمی
بعد از سلام‌وعلیک کریمی، او با توپ پر به فدراسیون فوتبال حمله کرد. «طرف صحبت من مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال است نه محمدرضا ساکت. با این حال ایشان زحمت کشیده‌اند و آمده‌اند ولی حرف‌هایی که من می‌زنم، بیشتر خطاب به تاج است.» کریمی با این شروع عملا نشان داد که دبیرکل فدراسیون را قبول ندارد، حتی در جای دیگری از مناظره هم وقتی فردوسی‌پور از تاج به خاطر پاسخگونبودن درباره ابهامات انتقاد کرد. او به کنایه و البته با لحنی که با انتقادهایی مواجه شده، گفت: «این‌جور مواقع زیر سرم است»! کنایه کریمی به توجیه تاج برای عدم پاسخگویی در برنامه نود در جریان حاشیه‌های مربوط به انتخابات هیأت‌رئیسه در مجمع 29 آذر بود.
ایراد به کریمی، فن بیانش خوب نبود
تنها ایراد جدی‌ای که به کریمی گرفته می‌شود، فن بیان و نحوه صحبت‌کردن او در طول مناظره به‌ویژه دقایق ابتدایی برنامه بود. کریمی برای مطرح‌کردن سوالات خود هم حتی با مشکلاتی گفتاری مواجه بود و با این‌که خیلی‌ها قبول داشتند برخی سوالات او درست و بجاست‌، کریمی به خاطر همین خوب صحبت‌نکردن در یکی دو مورد نتوانست با محمدرضا ساکت وارد چالش شود. البته بسیاری از مردم هم او را مورد تمجید قرار دادند که با این‌که نمی‌توانست خیلی خوب حرف بزند، باز هم با جسارت تمام سوالات را مطرح کرد. البته برای این حقیقت یک توضیح هم وجود دارد. کریمی یک سخن‌ور و تحصیلکرده نبود و با ادبیات ساده و عامیانه و اخلاق نترس خود در این مناظره شرکت کرد. ضمن این‌که کریمی به‌عنوان یکی از بزرگترین و محبوب‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران در تمام این سال‌ها برای دومین‌بار بود که در یک برنامه زنده تلویزیونی حاضر می‌شد. او همیشه از حضور در برنامه‌های زنده طفره می‌رفت اما این‌بار برای نشان‌دادن حقایق تلخ فوتبال با تمام ضعف‌هایی که داشت، به برنامه نود رفت و سوالات بسیار مهمی مطرح کرد.
واکنش مسئولان به ادعاهای جادوگر
کریمی در طول مناظره چندبار در جواب توضیحات و توجیه‌های ساکت خطاب به او اعلام کرد؛ به جاده خاکی نرود که اگر قرار بر رفتن به جاده خاکی است، آن‌وقت صحبت‌هایی را مطرح می‌کند که جای آن در این برنامه نیست. با این وجود سرمربی کنونی سپیدرود رشت برای این‌که نشان بدهد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، از همان ابتدا تعارف را کنار گذاشت و به سراغ پرونده مهم 69‌میلیارد تومان تخفیف مدیران فوتبال ایران به شرکت ایران نوین اسپانسر سابق تبلیغات محیطی رفت. او به همه ثابت کرد این خسارت هنگفت به صورت غیرقانونی به شرکت مذکور داده شده و سازمان بازرسی هم به آن ایراد گرفته است. کریمی حتی ثابت کرد که بقیه مطالبات سازمان لیگ از شرکت ایران نوین هم از این شرکت اخذ نشده است. بعد از ایران نوین نوبت به برگ برنده‌های دیگر رسید. کریمی یکی پس از دیگری افشاگری کرد. وقتی پای قرارداد سه‌ساله سامانه 6090 به میان آمد، مشخص شد این قرارداد بعد از یک‌سال فسخ شده است. منتهی وقتی ساکت تاکید کرد؛ 2‌میلیارد تومان از این سامانه درآمدزایی شده است،‌ کریمی با نشان‌دادن قرارداد به همه ثابت کرد که در 10ماه ابتدایی طبق ماده دوم قرارداد منعقد شده باید 14‌میلیارد تومان درآمدزایی می‌شد این مبلغ پول در اختیار باشگاه‌ها قرار می‌گرفت نه 2 میلیارد! بحث پرداختی‌های عجیب و غریب فدراسیون به حساب هوشنگ مقدس هم سروصدای زیادی به راه انداخت. کار به جایی رسیده که این تاجر دوبی‌نشین تهدید کرده از کریمی به دادگاه شکایت خواهد کرد. علی کفاشیان هم تأکید داشته برای حقوق کی‌روش تمام پول‌ها به حساب بانکی شخصی این مدیر به ‌صورت مستقیم واریز شده است که اسناد کریمی نشان می‌دهد به دفعات پول کی‌روش را از ایران به حساب مقدس در دوبی واریز کرده‌اند تا به این شکل به دست مربی پرتغالی و دستیارانش برسد. افشاگری درباره لخت‌کردن بازیکنان تیم‌ملی جوانان‌، قرارداد آدیداس و خریدن لباس از تیم‌ملی‌، اخراج دستیاران ایرانی کی‌روش به خاطر مصاحبه‌نکردن علیه برانکو ایوانکوویچ،‌ اخراج افشین پیروانی سرپرست تیم‌ملی (که در حیطه اختیارات کی‌روش نبود) و از همه مهمتر داستان سباستین پسرخوانده کی‌روش دیگر نکات مهمی بود که کریمی به آن اشاره کرد. این آخری البته با واکنش سرمربی تیم‌ملی همراه شد تا اسطوره فوتبال ایران را بزدل خطاب کند.
چهره‌های مطرح پشت کریمی
ورزشکاران و هنرمندان سرشناس مختلفی چون رضا صادقی،‌ علی انصاریان، مهدی مهدوی‌کیا، ‌مجید نامجو مطلق، محمد مایلی‌کهن، ‌نیکبخت واحدی‌، ‌آتیلا حجازی،‌ پژمان جمشیدی،‌ امیر جدیدی،‌ امیر جعفری،‌ مهناز افشار‌، محسن چاووشی،‌ فرزاد فرزین، احسان علیخانی و...‌ در حمایت از کریمی حرف زدند. این موج لحظه به لحظه در حال بزرگ‌شدن است؛ چهره‌های مشهور دیگر جامعه هم به جمع حامیان کریمی پیوسته‌اند. در کنار این موضع بسیاری از اهالی فوتبال هم حمایت خوبی از جادوگر داشته‌اند. بسیاری از آنها حتی با هجوم به صفحه اینستاگرام و فیس‌بوک کی‌روش واکنش تندی به پیام سرمربی تیم‌ملی به کریمی داشتند. در این شرایط به نظر می‌رسد محبوبیت بسیار زیاد کریمی در جامعه باعث شد تا مردم از سرمربی محبوب تیم‌ملی هم گلایه کنند. تشویق بی‌امان علی کریمی در بازی روز گذشته پرسپولیس و شعارهای تند تماشاگران علیه کی‌روش هم تایید‌کننده این داستان است.
نظرسنجی‌ها به سود علی کریمی
اینستاگرام کریمی سه میلیونی شد. نتیجه تمام نظرسنجی سایت‌ها، ‌خبرگزاری‌ها و کانال‌های تلگرامی با اختلافی فاحش و چشمگیر به نفع علی کریمی است که در مناظره بارها و بارها اعلام کرد كه توضیحات ساکت او را قانع نکرده و مردم درباره همه چیز قضاوت کنند. محمدرضا ساکت که به یک مدیر سخنور معروف است از دید نظرسنجی‌ها قافیه را به علی کریمی باخته و این در حالی است که او در خیلی از موضوعات توانست پاسخ قابل قبولی ارایه دهد. او در واکنش به برخی از سوالات جنجالی کریمی ازجمله «اطلاعی ندارم» استفاده کرد.
فوتبال برنده مناظره!
با این‌که تمام نظرسنجی‌ها به نفع کریمی است، مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال اما روز گذشته درباره نتیجه مناظره برنامه نود و اتفاقات رخ‌داده در مصاحبه‌ای گفت: «در چنین مواردی به برد و باخت نباید فکر کرد، برنده این مناظره فوتبال بود، سوالاتی که کریمی مطرح کرد شاید سوالات دیگران هم بود اما ساکت به آنها جواب داد و درنهایت این فوتبال بود که برنده شد.» نقدی بر اقدام مجری برنامه نود برای برپایی مناظره میان کریمی و ساکتفردوسی‌پور و تلاش برای بقا صادق درودگر - کارشناس مدیریت ورزش عادل فردوسی‌پور به‌عنوان یک فرد رسانه‌ای که در حوزه فعالیتش موفق است، بیشتر از این‌که تلاشش برای بهبود شرایط فوتبال باشد، به دنبال جذب مخاطب است. دوشنبه‌شب عادل فردوسی‌پور می‌توانست با توجه به شرایط حساس فوتبال ایران و حضور تیم‌ملی در جام‌جهانی، متنی که مربوط به پاسخ کارلوس کی‌روش به علی کریمی بود را نادیده بگیرد اما این کار را انجام نداد و برای این‌که برنامه خود را سر پا نگه دارد، به جنجال‌ها دامن زد. فردوسی‌پور در روزی که نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا به میدان رفتند و درحالی ‌که فردای برنامه نود هم پرسپولیس و استقلال در آسیا بازی داشتند، به جای این‌که به بحث و تحلیل درباره وضع این تیم‌ها بپردازد، در زمانی نامناسب چنین مناظره‌ای را برگزار کرد. بهتر بود فردوسی‌پور این مناظره را هفته آینده یا در روزهایی که فوتبال ایران بازی‌های حساس بین‌المللی نداشته باشد، برگزار کند اما او برای این‌که مخاطبان خود را نگه دارد، به این مناظره تن داد. در واقع فردوسی‌پور هرگاه که احساس می‌کند برنامه‌اش دچار افت شده، سوژه‌های جنجالی را مثل ماجرای جادوگری در فوتبال به راه می‌اندازد اما دیگر آن را پیگیری هم نمی‌کند. عادل با وجود این‌که شخصی تاثیرگذار در حوزه فوتبال ایران است اما در کنترل مصاحبه با میهمان‌های برنامه‌اش توانایی ندارد. او در مناظره علی کریمی و محمدرضا ساکت هم فقط بیننده بود و نتوانست به خوبی این مناظره را هدایت کند. البته عادل حسن‌هایی هم دارد که غیرقابل انکار است، چون او بارها توانسته پشت پرده‌های فوتبال را رو کرده و از وقوع برخی اتفاقات ناخوشایند جلوگیری کند اما برگزاری این مناظره بیشتر از این‌که به سود فوتبال ایران باشد، به نفع برنامه نود شد. به نظر من فردوسی‌پور به این دلیل آنتن برنامه‌اش را در اختیار علی کریمی قرار داد که او کاری با میکروفن برنامه نود کرد که لطمه زیادی به اعتبار این برنامه زد. به همین دلیل فردوسی‌پور برای حفظ اعتبار برنامه خودش مجبور بود که این تریبون را در اختیار کریمی قرار دهد تا بتواند باز هم اعتبار گذشته‌اش را بین هواداران این بازیکن که عمدتا از پرسپولیسی‌ها هستند، به دست بیاورد. با این حال رویه سوال‌پرسیدن و جواب‌خواستن رویه‌ای است که به نفع فوتبال ایران خواهد بود و خوشحالم که فدراسیون فوتبال هم حاضر به پاسخگویی شده است. سوالاتی که کریمی در برنامه نود پرسید، خود من به‌عنوان عضو کمیته رفع ابهام در مجمع فدراسیون فوتبال از علی کفاشیان پرسیدم اما هیچ پاسخی از او نگرفتم. به اعتقاد من اهالی فوتبال اگر دلشان برای این رشته می‌سوزد، رویه خود را تغییر دهند و به جای این‌که با عصبانیت و فریاد در رسانه‌ها حرف بزنند، به جلسات هم‌اندیشی با حضور مدیران بزرگی مثل محمد دادکان و مهندس صفایی فراهانی بیایند تا هم راه‌حل‌های خود را برای مشکلات فوتبال مطرح کنند هم التهابات و جنجال‌ها را از فضای این رشته دور کنند.   چرا سرمربی پرتغالی، جادوگر را «بزدل» خطاب کرد؟ دعوای‌ کی‌روش- کریمی به ضرر تیم‌ملی شهروند| ورود کارلوس کی‌روش به مناظره جنجالی برنامه نود و پیام تندی که علیه کاپیتان سابق تیم‌ملی منتشر کرد، باعث شده تا اهالی فوتبال نگران شرایط تیم‌ملی در فاصله چند ماه تا جام‌جهانی باشند. روز گذشته بسیاری از همبازیان علی کریمی و هواداران فوتبال در فضای مجازی واژه «بزدل» که توسط کی‌روش در قبال سرمربی سپیدرود به کار برده شد، سوژه کردند و گاهی موضع‌گیری‌هایی نیز علیه سرمربی پرتغالی داشتند.
ورود کریمی به نیمکت تحت امر کی‌روش
علی کریمی در بخش‌هایی از مناظره برنامه نود به ماجرای تغییر دستیاران کارلوس کی‌روش در تیم‌ملی در سال‌های اخیر اشاره کرد. حضور فردی به نام سپاستین در ماه‌های اخیر در کادرفنی تیم‌ملی و همچنین ماجرای اخراج دستیاران ایرانی ازجمله انتقادهای علی کریمی بود که خشم کی‌روش را به همراه داشت. وقتی دبیرکل فدراسیون نتوانست دلایل قانع‌کننده‌ای در پاسخ به سوالات کریمی درباره دستیاران کی‌روش بدهد، فردوسی‌پور از واکنش سرمربی پرتغالی تیم‌ملی خبر داد.
بزدل دردسرساز
پاسخ کی‌روش که توسط مجری برنامه نود ترجمه و خطاب به علی کریمی خوانده شد، کلمه‌ای را در خود جای داده بود که شاید برای تبعاتی در پی داشته باشد: «هیچ تردیدی وجود ندارد که شما استعداد را می‌توانید بخرید اما شخصیت را نمی‌توانید بخرید. من قطعا در فرصت مناسب جواب تمام این بی‌احترامی‌ها، دروغ‌ها و اتهام‌های بزدلانه را خواهم داد. این شخص احترامش را از دست می‌دهد و به آن 124 بازی ملی و هم‌باشگاهی‌هایش بی‌احترامی می‌کند.» کلمه بزدل به کلیدواژه‌ای برای حمایت از علی کریمی تبدیل شد و دستیار سابق کی‌روش هم اعلام کرد که به او توهین شده است.
سوژه جدید کی‌روش
درچند ‌سال اخیر شاهد جنگ لفظی کی‌روش با خیلی از اهالی فوتبال در ایران بوده‌ایم. حتی برانکو ایوانکوویچ که به‌عنوان یک مربی خارجی در ایران کار می‌کند، از مصاحبه‌های تند مرد پرتغالی در امان نبوده و مدتی با او جنگ لفظی در رسانه‌ها داشت. درشرایطی که بعد از جدایی ناگهانی علی کریمی از تیم‌ملی در آستانه جام‌ملت‌های آسیا 2015 هیچ‌وقت کی‌روش به این صراحت در مقام انتقاد از کاپیتان سابق تیم‌ملی برنیامده بود، این‌بار نتوانست خودش را کنترل کند. به نظر می‌رسد سوژه جدیدی برای مصاحبه‌های کی‌روش فراهم شده و از این پس باید شاهد کنایه‌های تند او علیه کریمی باشیم.
تیم ملی ضرر می‌کند؟
به نظر می‌رسد آغاز یک جنگ رسانه‌ای میان علی کریمی و کارلوس کی‌روش که هر 2 از محبوبیت بالایی بین مردم ایران برخوردار هستند، در فاصله چند ماه مانده تا جام‌جهانی می‌تواند تیم‌ملی را تحت‌تأثیر خود قرار دهد. باید دید فدراسیون در این میان می‌تواند نقشی برای فروکش‌کردن آتش اختلافات میان کی‌روش و کریمی ایفا کند یا مثل گذشته مرد پرتغالی به اظهارات جنجالی خود علیه یک مربی ایرانی ادامه خواهد داد. البته تجربه ثابت کرده کی‌روش معمولا در زمان برپایی اردوهای تیم‌ملی در واکنش به حواشی سکوت می‌کند و حالا نیز شاید همین رویه را در پیش بگیرد.  

شهروند

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

1 0
طنز بی قانون-احمدرضا كاظمي   undefined 1396/11/25 16:03:22

ساکت و سکوت!
این علی کریمی همون فوتبالیستیه که توی زمین فوتبال به ریلکس‌ترین شکل ممکن یه جوري تو سر توپ می‌زد
جایی که دکترش خوانندگی و آهنگسازی میکنه، خواننده‌اش زده توی بازار ساخت و ساز مسکن، مهندس عمرانش عطاری میزنه چهارتخمه و عنبر نسارا میفروشه، هنرمندش کافه‌من میشه و هنرش رو فقط با زدن لته آرت روی شیرقهوه و کاپوچینو میتونه نشون بده، نویسنده‌اش اسنپ و تپسی کار میکنه و برای 10 هزار تومن کرایه از ونک مسافر میبره ترمینال آرژانتین، در چنین وضعیتی طبیعیه که بازیکن فوتبالش باید جور کم‌کاری نهادهای نظارتی و نبودن کمیته تحقیق و تفحص رو بکشه و یه تنه بره جلوی باندبازی و فساد فوتبال بایسته در حالی‌که فلان نماینده‌ مجلس، فقط برای دفاع از ژن خوب پسرش و بالیدن به نمرات 20 آقازاده‌اش توی دوران دبستان و راهنماییه که صداش‌رو بلند میکنه! باورکنین توی سالی‌تاک هم این‌قدر همه چیز در هم نیست! خب توی این شرایط طبیعی هم هست تا وقتی که امثال «آقای سکوت» و دوستانش داخل مجلس هیچ کاری نمیکنن، امثال «آقای ساکت» و دوستانش هم سکان فدراسیون فوتبال مملکت رو به دست بگیرن و اونجا هر کاری دوست دارن بکنن، اونم فدراسیونی که اساسنامه‌اش هفت ساله که در هاله ابهامه! بچه آدم توي هفت‌سال از عووَ عوووَ عوو کردن و خیس کردن خودش به مرحله مدرسه رفتن و خوندن و نوشتن و «اجازه من شماره یک دارم» گفتن میرسه، اون‌وقت اساسنامه فدراسیون به اون بزرگی که سال 90 نوشته شده و هر اتفاقی توی فوتبال میفته رو بهش حواله میدن، بعد از هفت سال، معادل 84 ماه که تقریبا میشه 2500 روز، رفته فیفا اوکی بگیره و برگرده اما مثل این پیرمردهای آلزایمری که از خونه میزنن بیرون و دیگه خبری ازشون نمیشه، نامبرده همچنان به منزل مراجعه ننموده است! خدایی شما یه بار فقط صدای لرزون و نگاه عصبی علی‌کریمی رو توی برنامه 90 دیشب مرور کنین، این علی کریمی همون فوتبالیستیه که توی زمین فوتبال به ریلکس‌ترین شکل ممکن یه جوري تو سر توپ می‌زد که نصف دفاع‌های حریف سُر میخوردن میرفتن بیرون از زمین، اون‌وقت واقعا باید از آقای تاج و کفاشیان پرسید شما چیکار کردین با این فوتبال که برای همون علی کریمی الان «افشاگری» از «جادوگری» این‌قدر سخت‌تر شده! واقعا لیاقت فوتبالی که توش جادوگر آسیاش رو «بزدل» خطاب میکنن، همون جادوگری با آبیاریِ کودکان نابالغه!