محل تبلیغ شما
دایی: چطور سردار غفور، مصطفی مدبر شد؟+ویدئو؛پرونده

تاریخ خبر: 1398/2/19

دایی: چطور سردار غفور، مصطفی مدبر شد؟+ویدئو؛پرونده

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است
 

 

«علی دایی از سایپا اخراج شد». این عجیب‌ترین خبر پایان هفته گذشته بود. خبری که همه را شوکه کرد اما ظاهرا برای علی دایی چندان عجیب نبود چون می‌دانست یک سری ماجرا باعث می‌شود این اتفاق دیر یا زود بیفتد. نکته جالب این است که این اخراج در حالی صورت گرفت که سایپا در آخرین بازی‌اش توانست ذوب‌آهن را در شکست دهد و به پیروزی برسد. به هر حال، همین اخراج باعث شد حالا شاهد یک افشاگری عجیب باشیم، افشاگری از نوع علی دایی و آن هم در نشست خبری که خودش ترتیب داده بود.

قبل از بازی با ذوب‌‌آهن اخراج شده بودم

حق طبیعی هر مجموعه‌ای است که مربی‌اش را برکنار کند دلایلش را نمی‌دانم اما من به خاطر احقاق حق اخراج شدم و به غیر از این چیز دیگری نیست. دکتر چشمه‌سری در اصفهان از صادقی سوال کرده بود که آیا قرار است به جای علی دایی بیایی؟ صادقی دو روز قبل به من زنگ زد و گفت نمی‌خواسته فکر مرا قبل از بازی، در این باره مشغول کند. او گفت باشگاه چنین صحبتی با او نداشته اما چشمه‌سری این حرف را زده. صادقی پنجشنبه دوباره با من تماس گرفت و موضوع را با من مطرح کرد و من هم برایش آرزوی موفقیت کردم.

 

گفتم پراید و تیبا گران شده، دروغ گفتم؟

آقایان یکسری دلایل برای خودشان آورده‌اند که من در این دلایل برای اخراجم ماند‌ه‌ام. در حکم اخراج من متاسفانه از واژه مقدس کارگر سوء‌استفاده شده. متاسفانه آقایان از این واژه مقدس برای خودشان سنگر درست می‌کنند و پشتش قایم می‌شوند. در این چند سال افتخارم بوده که کنار کارگران بوده‌ام و اگر جز این بوده یک نفر به من بگوید. من از آقایان سوال می‌کنم شما کجا بودید؟ حداقل منِ علی دایی به خاطر کاری که در این سال‌ها انجام داده‌ام دل کارگران را خوشحال کرده‌ام و در تیم ملی به کمک همبازی‌هایم اتفاقاتی افتاد که دل آنها را شاد کردم اما این آقایان کجا بوده‌اند؟ من به دلیل اینکه حرف حق زدم اخراج شدم. مگر به کسی توهین کرد‌م؟ مگر من اسم کارگر در صحبت‌هایم آورده‌ام؟ فقط گفتم که حق این بچه‌ها را بدهید. شاید آقایان ناراحت شده‌اند که من اسم قلعه‌بانی‌ و هاشمی را آورده‌ام و از آنها تشکر کردم. من باز هم می‌گویم که این دو نفر مرد بودند که کمک کردند قهرمان شدیم. من گفتم پراید 50 میلیون و تیبا 70 میلیون شده، دروغ گفتم؟ اشتباه کردم؟ کجای حرف من اشتباه بوده؟ من درد جامعه را گفتم.

مردم مقابل کارخانه شما اعتراض کردند یا مقابل خانه من؟!

من گفتم قیمت‌ها اینقدر افزایش پیدا کرده، حقوق ما که زیاد نشده، حداقل آن را به موقع بدهید. در مصاحبه من به کدام کارگر توهین شد؟ آقایان! اگر شما طرفدار کارگر هستید، من در این قشر زندگی کرده‌ام. همه کار کرده‌ام تا به اینجا رسیده‌ام. آقای سایپا! شما برای کارگر چه کار کرده‌اید؟ قیمت همه چیز را دو برابر کرده‌اید اما آیا حقوق کارگران را دو برابر کردید، اگر کارگران از اخراج من خوشحال می‌شوند خوشحالم که توانستم دل آنها را شاد کنم. مردم را فریب ندهید با افکار مردم بازی نکنید. همه ما تعهداتی داریم که باید انجام بدهیم. من و بچه‌های تیمم تعهدات‌مان را انجام دادیم. تیمی که در تاریخ باشگاه سایپا کم هزینه‌‌ترین‌ها است تحویل دادم. سال قبل هم تیم را به پلی‌ْآف لیگ قهرمانان آسیا بردم عده‌ای جوان را به این فوتبال تحویل دادم. من از باشگاه سایپا خواستم به تعهداتش عمل کند. کجای این بی‌احترامی به کارگر بود؟ شما که تعهدات‌تان را نسبت به مردم انجام ندادید. پول مردم را گرفتید و تا الان به تعهدات‌تان عمل نکردید. مردم رنو ثبت‌نام کردند و شما می‌خواهید ماشین دیگری به آنها بدهید که معلوم نیست کی و کجا این اتفاق بیفتد. آیا مقابل کارخانه شما مردم اعتراض کردند یا  جلوی خانه یا محل کار من؟

سه بار به دلایل غیرفوتبالی اخراج شدم

من از کسی تعریف کردم که همه شهادت می‌دهند بهترین دوران کارخانه سایپا در آن زمان بوده. قعله‌بانی و هاشمی به ما کمک کردند مگر می‌توانم بگویم آنها بد بودند و اساتیدی که تازه آمدند خوب هستند؟ این پشت میز نشستن ارزشی ندارد. این میز و صندلی به چه کسی وفا کرده؟ ‌من در این فوتبال مربیگری کردم و سه بار غیرفوتبالی اخراج شدم. بار اول گفتم و همه خندیدند اما رییس‌جمهور من را اخراج کرد. بار دوم در پرسپولیس بودم و وزیر من را اخراج کرد، الان من کجا هستم و آنها کجا هستند. این بار سوم نمی‌دانم چگونه و چه کسی این کار را انجام داده. روز اخراجم، روز تولد دوباره‌ام بود. انگار دوباره از مادر متولد شدم. خیلی سخت است با کسانی کار کنید که دوست ندارند تیم شما موفق باشد. شما فکر می‌کنید قبل از بازی با ذوب‌آهن در جلسه فنی به بازیکنان تیم چه گفتم. به آنها گفتم ما تنها هستیم و کسی دور و بر ما نیست. خیلی‌ها دوست دارند شما ببازید اما به خاطر آبروی خودمان بهترین بازی‌تان را انجام بدهید. درود بر شرف‌شان که آمدند و بهترین بازی فصل‌شان را انجام دادند. شاید رفتن من باعث شود آنها حق و حقوق‌شان را بگیرند که از خدایم است.

سر من تنها زیر بیرق امام حسین (ع) خم است

علی دایی زیر بیرق هیچکس سرش را خم نمی‌کند نه راستی‌ها نه چپی‌ها و نه میانه‌روها، سر من تنها زیر بیرق آقایم اباعبدا...الحسین (ع)‌ خم است و به آن افتخار می‌کنم. به اینجایی که رسیده‌ام با کمک مردم و تلاش خودم بوده. با کار کردن و درس خواندم، به همه چیز رسیدم. وجدانم راحت است که تا الان نه به ناموس کسی چپ نگاه کردم و نه به مال کسی چشم داشتم. آرامش دارم و آن را با هیچ چیز عوض نمی‌کنم شاید بعد از این مصاحبه آقایان که کمی قدرت دارند بخواهند آرامشم را به هم بزنند اما من پیه همه چیز را به تنم مالیده‌ام.

 

مگر می‌شود با عوض کردن شناسنامه گذشته طلایی‌ات را عوض کنی؟!

مصطفی مدبر برای من وجود خارجی ندارد، من آدم حقیقی به این اسم نمی‌شناسم، تا جایی که یادم می‌آید من او را از زمانی که ریاست حراست صدا و سیما را بر عهده داشت به نام سردار غفور درگزی‌دولق می‌شناسم. برایم جالب بود وقتی برای اولین بار در 90 شنیدم مصطفی مدبر به عنوان مدیر کل اداره توسعه و تجهیز اماکن ورزشی صحبت می‌کرد. من به تلویزیون نگاه نمی‌کردم وقتی صدا برایم آشنا بود، تلویزیون را نگاه کردم و دیدم سردار غفور خودمان است. او اردبیلی است الان برای من سوال است کاش یک نفر اینجا بود و از او سوال می‌کردم که آیا فردی می‌تواند کاملاً اسم و فامیلش را عوض کند؟ شاید من اشتباه کنم. این‌ها را آدم‌های حقوقی می‌توانند جواب بدهند. مگر می‌شود با شناسنامه عوض کردن گذشته طلایی‌تان را عوض کنید؟ پنجشنبه نامه‌ای را برایم فرستادند که به کسی دسترسی نداشتم و جمعه هم که تعطیل بود. شنبه پیگیری می‌کنم که آیا شخصی به نام سردار درگزی دورق می‌تواند این کار را انجام بدهد یا خیر؟ نمی‌دانم چه اتفاقاتی می‌افتد. یکی نمرده باشد برایش جواز فوت بگیرند یا نمی‌دانم بخواهد شخصیت دیگری پیدا کند؟‌ این‌ها را نمی‌دانم.

خانمی که از دوستان مدبر بود 300 میلیون پول من را خورد و از زندان فرار کرد

من یک پرونده سال 85 داشتم، یک خانمی بود که 300 میلیون پول من را خورده بود در تمام مدارکش مشخص بود که خودش را از دوستان آقای غفور درگزی معرفی می‌کرد. من از آن موقع این آقا را می‌شناسم. وقتی گفتم کسانی که با من مشکل دارند به تیم آمده‌اند و با من خصومت دارند، منظورم همین‌ها بود. از سال 85 که من محکومیت این خانم را گرفتم، بعد از آن او مدت‌ها در زندان بود اما فرار کرد او را دوباره گرفتیم و دوباره فرار کرد او از آشنایان سردار غفور بود. برای من علامت سوال بزرگی است که مصطفی مدبر ناگهان از کجا آمد و چطور شد رییس شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی. الان هم نمی‌دانم چگونه مدیرعامل باشگاه سایپا شده. مگر فعالیت ورزشی بلد است؟ باید استعلام بگیریم ببینیم این حکم فسخ قرارداد می‌تواند با امضاء ایشان که شخص دیگری هستند معتبر باشد یا نه.

 

 سرمایه باشگاه‌داری ندارم

درباره اینکه می‌گویند می‌خواهم باشگاهداری کنم باید بگویم من آنقدر سرمایه ندارم که بخواهم باشگاه تشکیل بدهم و در این خط‌ها نیستم. باشگاه‌داری اصول خودش را می‌خواهد. من عاشق فوتبال هستم اما فوتبال بخشی از زندگی من است. چیزهای مهمتر از فوتبال هم در زندگی‌ام وجود دارد. سال قبل به خاطر این قبول کردم به سایپا بروم که دوستم مدیرعاملش بود. به خاطر اقتصاد مقاومتی کمترین هزینه را داشتیم. قراردادی که بستم خنده‌دار است. مطمئناً به خاطر چیزهای دیگری آمدم نه به خاطر پول‌های آنچنانی. واقعا آدم باید در انتخاباتش بحث دوستی و رفاقت را کنار بگذارد.

با حقوق‌های دولتی چیزهایی دارند که علی دایی باید پیش آنها لنگ بیندازد

ما به دنبال به نتیجه رسیدن نیستیم، قراردادی داشتیم که آن را فسخ کردند و من حتماً حقم را می‌گیرم. من از آدم‌هایی که به این و آن وصل هستند، نمی‌ترسم که بخواهم یک لحظه فکر کنم آرامشم برهم می‌خورد. اگر آنها به بنده خدا وصل هستند، من به آن بالایی (خدا) وصل هستم. آدم باید از بنده خدا بترسد؟ در این مملکت خیلی‌ها به بنده‌های خدا وصل هستند و فکر می‌کنند می‌توانند کارشان را پیش ببرند اما این پیشرفت کار موقتی است. به تنها چیزی که دلبستگی ندارم این دنیا است که اگر داشتم، زندگی‌ام این طور نبود. با همه  این حرف‌هایی که پشت سر من می‌زنند، فقط یک خانه در تهران دارم. یک ویلا در نوشهر دارم و چند مغازه که شریک هستیم و کار می‌کنیم و دو ماشین که سوار می‌شویم. به غیر از این‌ها من یا خانواده‌ام چه چیزی داریم؟ اما هزاران نفر را می‌شود اعلام کرد که با حقوق دولتی چه‌ها دارند! که علی دایی باید پیش آنها لنگ بیندازد. چه چیزهایی که به اسم زن و بچه‌شان دارند. عده‌ای شعار می‌دهند که ما فدایی مملکت هستیم. شما که عاشق مملکت هستید چرا چند سال است بچه‌هایت آن طرف آب زندگی می‌کنند؟ با این وضع دلار چقدر هزینه آنها می‌شود؟ من کار شخصی خودم را دارم و یک فوتبال به غیر از این نه جای دیگری مشاور هستم و نه معاون که بخواهم ده‌ها حقوق آنچنانی بگیرم. کارم اگر خوب باشد، زندگی‌ام بهتر می‌شود و اگر نه باید مثل بقیه مردم فشار اقتصادی را تحمل کنم.

حالا می‌توانم با خیال راحت به پیشنهاد تیم‌های دیگر فکر کنم

در رابطه با با بحث تراکتورسازی هم باید بگویم من تا پنجشنبه تیم داشتم و به هیچ عنوان به خودم اجازه ندادم تا پایان قراردادم به فرد دیگری صحبت کنم،‌ چندین پیشنهاد داشتم که حالا می‌توانم با خیال راحت به آنها فکر کنم و در مورد آنها مذاکره کنم. تا اتفاقی نیفتد نمی‌توانم صحبتی کنم اگر من را می‌خواهند باید صحبت و مذاکره کنم در حال حاضر کسی با من صحبتی نکرده ضمن اینکه من تنها نیستم، خانواده من هم هستند و نمی‌توانم یک نفره تصمیم بگیرم. به هر حال از این به بعد راحت می‌توانم به پیشنهاداتی که می‌رسد فکر کنم. اگر به نتیجه برسیم قبول می‌کنم، اگر هم به نتیجه نرسیم خدا پدر و مادرشان را بیامرزد که شما دیگر قیافه من را نمی‌بینید.

 

بیش از 10 بار جلوی اعتصاب بازیکنان را گرفتم

همانطور که گفتم از قبل از بازی با ذوب‌آهن قرار بود من برکنار شوم من حرف دلم را زدم، آیا نمی‌توانم بگویم خسته شدم؟ اتفاقی که پنجشنبه افتاد قبل از بازی ذوب‌آهن قرار بود بیفتد. خدا را شکر که این اتفاق با باخت تیم همراه نشد چون خیلی‌ها منتظر باخت تیم بودند. خدا را شکر وجدانم راحت است که همه جوره تلاش کردیم. بالای 10 بار جلوی اعتصاب بازیکنان تیم را گرفتم. از آقایان ممنون هستم که چیزی را که به دنبالش بودم زودتر به من دادند.

 آدم‌هایی کار می‌کنند که نه فوتبالی هستند و نه خودروساز

ما به دنبال این هستیم که حقیقت را بگوییم و با مردم روراست باشیم اما متأسفانه همیشه مورد اتهام قرار می‌گیریم اگر قرار باشد بگویم همه چیز گلستان است خیانت کرده‌ام. من این طور بزرگ نشدم که چیزی را که می‌بینم نگویم. شاید خیلی وقت‌ها هم ملاحظه کرده‌ام اما الان می‌گویم که افتخار می‌کنم سه بار به خاطر گرفتن حق اخراج شدم. این بزرگ‌ترین افتخار من است و مدالی است که خدا دوباره به من داد. آدم‌هایی که نه فوتبالی هستند و نه خودروساز بر سر کار می‌آیند، مدیری را منصوب می‌کنند که در پتروشیمی بوده. مشکل ما این‌ها است. خیلی چیزها را در دلم نگه می‌دارم و به زبان نمی‌آورم. من نباید راه‌حل بدهم به خاطر خودم. منافع خیلی‌ها به خطر افتاد و من اخراج شدم.

 کسی نپرسید مدبر از کجا و به واسطه چه کسانی آمد؟

من تعجب می‌کنم خبرنگاران باید اطلاعات‌شان بیشتر از من باشد، چرا یک نفر سؤال نکرد مدبر از کجا و به واسطه چه کسانی آمده. مشکل ما این است. فردی جای دیگر اخراج می‌شود و ناگهان جای دیگر مشغول کار می‌شود. ما خیلی چیزهای پیچیده‌ای در مدیریت‌مان داریم. اصلاً نگاه نمی‌کنیم او چه چیزی بلد است. به توانایی‌های شخص کار نداریم و می‌آییم اطرافیان خودمان را می‌آوریم.

مردم دوست دارند یک مربی خارجی در سطح کی‌روش بیاید

من در جایگاهی نیستم که در مورد سرمربی تیم ملی نظری بدهم مردم همه دوست دارند یک مربی بزرگ خارجی بیاید اما با این وضعیت دلار مشکل است. مردم دوست دارند یک مربی خارجی در سطح کی‌روش بیاید اما آیا چنین اتفاقی شدنی است؟!

آینده بزرگ‌ترین قاضی است

من برای پشت میز نشینی زاده نشده‌ام. تمام کسانی که من را اخراج کردند الان کجا هستند؟ جایگاه و منزلت‌شان کجاست؟ آینده بزرگ‌ترین قاضی است آینده نشان می‌دهد علی دایی که بود و امثال مدبرها و گودرزی‌ها که بودند. امثال رییس‌جمهورهایتان که بودند. گذشت زمان همه چیز را نشان می‌دهد و نسل‌های آینده می‌فهمند.

 

 خبر اخراج من مثل پلنگ ‌صورتی در زیرنویس شبکه خبر می‌رود و می‌آید

از نظر من خیلی از باشگاه‌های ما در آستانه ورشکستگی هستند. چرا نمی‌خواهیم با مردم روراست باشیم. چرا همین سایپا به بدهی‌های هزار میلیاردی‌اش اشاره نمی‌کند که مردم و سهامدارانش بفهمند. چرا این‌ها در زیرنویس شبکه خبر نمی‌آید اما خبر اخراج من مثل پلنگ صورتی و 24 ساعته می‌رود و می‌آید. من نمی‌فهمم به خاطر اینکه حرف حقم را گفتم باید آرامش من را بگیرند. آن هم افرادی که دوست دارند با توجه به جاهایی که به آنها وصل هستند و البته پایدار نیستند می‌خواهند آرامش من را بگیرند.

توانستیم در کرمانشاه بسیاری از خانه‌ها را تقویت کنیم و همچنین خانه‌های جدیدی بسازیم

می‌خواهم از مردم تشکر کنم که به ما کمک کردند. ما قصد داشتیم یک روستا را بسازیم، خواست خدا بود که الان خیلی از خانه‌ها را تقویت کردیم و همچنین خانه‌های جدیدی ساختیم. الان در روستای سوم هستیم اما نمی‌توانیم دیگر از کسی یاری بگیریم. مردم نمی‌توانند به خاطر قوانینی که وجود دارد به ما کمک کنند. شاید نتوانیم در این روستا کارمان را کامل کنیم و فقط بتوانیم کارهای بیرونی خانه‌ها مانند اسکلت‌سازی را انجام بدهیم و خود مردم باید کارهای داخلی خانه‌ها را انجام بدهند. مشکل بسته شدن حساب من رفع شده ما ناراحت بودیم که چرا قبل از بررسی این کار را کردند اما الان حساب‌مان باز شده و مشکل نداریم.

تیم بعدی گل‌محمدی و سرمربی بعدی سایپا به من ربطی ندارد

در رابطه با اینکه می‌گویند یحیی گل‌محمدی قرار است جانشین من در سایپا شود باید بگویم این مساله اصلاً به من ربط پیدا نمی‌کند هر کسی می‌خواهد بیاید من برای همه آنها آرزوی موفقیت می‌کنم.

 

عادل به خاطر همین مسائل اخراج شد

من اخراجم را مشکل نمی‌بینم، آن را اتفاق خوبی برای خودم و زندگی‌ام می‌دانم. مطمئناً عادل به خاطر خیلی از این مسائل بیرون است و برنامه ندارد. عزت و ذلت دست بالایی است من همه چیزم را از او دارم، خیلی‌ها خواستند که من را به زمین بزنند اما او من را بالا برد. از این به بعد به این فکر نمی‌کنم که رابطه‌ای خراب شود. آقایان محترم! هستند کسانی که در وصف شما گفتنی‌ها دارند. اگر لازم باشد همه این‌ها با مدرک بیان می‌شود. آن موقع واویلا... آن موقع که تشت رسوایی‌تان بیفتد جایی بین مردم نخواهید داشت.

ایران ورزشی
 

علی دایی روز گذشته با تصمیم مدیران باشگاه و کارخانه سایپا از سرمربیگری تیم فوتبال این باشگاه برکنار شد. دایی بعد از برد سایپا مقابل ذوب آهن انتقاداتی را نسبت به تصمیمات مدیریتی باشگاه و کارخانه داشت و از مشکلات مالی و سنگ اندازی های معاون و مدیرعامل باشگاه گلایه کرده بود.

دایی امروز در یک نشست خبری حاضر شد و در این خصوص تصمیم باشگاه سایپا صحبت کرد.

دایی گفت: روز گذشته خیلی از خبرنگاران با من تماس گرفتند و خواستار مصاحبه بودند. برای همین تصمیم گرفتم در کنار شما باشم تا صحبت‌ها را خودم داشته باشم و کسی از قول من نقل قول نکند. دوست داشتم خودم با شما صحبت کنم.

وی درباره دلیل اصلی برکناری اش گفت: حق طبیعی یک باشگاه است که مربی اش را اخراج کند. خدا را شکر می‌کنم به خاطر احقاق حق اخراج شدم. جز این چیزی نیست. شاید شما خیلی چیزها را ندانید. قبل از بازی با ذوب آهن اخراج شده بودم.

وی افزود: بین چند بازیکن تیمم صحبت شده بود. می‌توانید از ابراهیم صادقی و دکتر چشمه سری سوال کنید. دکتر چشمه سری به صادقی گفته بود قرار است جای علی دایی را بگیری؟ دو روز پیش صادقی زنگ زد و گفت بازی مهمی داشتیم نمی‌خواستم فکرتان را مشغول کنم. باشگاه به من چنین چیزی نگفته است ولی دکتر چشمه سری گفت. اگر این اتفاق افتاد تا الان باشگاه با من حرف نزده است.

دایی تاکید کرد: روز گذشته هم صادقی تماس گرفت و گفت باشگاه به من زنگ زد. برای صادقی آرزوی موفقیت کردم.

وی یادآور شد: آقایان دلایلی آورده اند که خودم در آن مانده ام. درحکم اخراجم از واژه مقدس کارگر سو استفاده کردند. از این واژه سنگر ساختند و پشت سرش قائم شدند. همیشه کنار کارگر بوده ام. افتخارم این است. از آقایان می پرسمشما کجا بودید؟ حداقل من علی دایی سال‌ها به خاطر کاری که انجام دادم، دل کارگران را خوشحال کردم. در تیم ملی شاید خیلی اوقات اتفاقاتی افتاده که به کمک همبازی‌هایم دل کارگران را خوشحال کنیم. آقایانی که ادعا دارید کجا بودید؟

سرمربی سابق سایپا تصریح کرد: چون حرف حق زدم اخراج شدم. مگر به کسی توهین کردم؟ اصلاً اسم کارگر این وسط آوردم؟ گفتم حق مرا ندهید ولی حق بچه‌ها را بدهید. کجای حرفم نادرست بوده است. شاید ناراحت شده اند چون از آقای قلعه بانی و هاشمی تعریف کردم. افتخار می‌کنم. صد سال دیگر هم زنده باشم می گویم دو مرد بودند که به من در سال اول مربیگری کمکم کردند و توانستیم با سایپا قهرمان شویم.

دایی گفت: من خودم کارگری کرده ام و افتخار می‌کنم. آقایان شما برای کارگران چه کار می‌کنید؟ قیمت محصولاتتان ۵ برابر شده آیا حقوق کارگران افزایش یافته است؟ اگر کارگران از اخراجم خوشحال شده اند وجدانم راحت است که حداقل با اخراجم آنها را خوشحال کردم. مردم را فریب ندهید. با افکار مردم بازی نکنید. همه ما تعهداتی داریم که باید انجام بدهیم. در باشگاه به تعهداتمان عمل کرده ایم. تیمی که شاید در تاریخ باشگاه سایپا کم هزینه ترین تیم است الان در رده هفتم جدول بوده است. سال قبل هم چهارم شدیم و به لیگ قهرمانان آسیا رفتیم. یکسری جوان به فوتبال معرفی کردم. به تعهداتم عمل کردم. خواستار این شدم که شما! باشگاه سایپا! به تعهداتان عمل کنید. این کجایش بی احترامی به کارگر است؟

 

 

وی تصریح کرد: آقایانی که چنین صحبت‌هایی می‌کنید چه زمانی تعهداتان رانسبت به مردم انجام داده اید؟ هر روز یک چیزی می‌گوئید. پول مردم را گرفته اید و به تعهداتان عمل نکردید. طرف یک ماشین ثبت نام کرده ولی شما یک اتومبیل دیگر به او می‌دهید. جلوی کارخانه شما تحصن مردم بوده است نه جلوی خانه و محل کار من! مثل اینکه فراموش کردهاید. متأسفانه از کسی تعریف کرده ایم که همه شهادت می‌دهند در کارخانه سایپا، بهترین دوران کارخانه مربوط به دوره قلعه بانی بوده است. اما شاید از این چیزها نگرانیم و ناراحت می شویم.

سرمربی سابق سایپا گفت: سه بار در فوتبال اخراج شدم و هر سه بار غیر ورزشی بود. یکبار رئیس جمهور مرا از تیم ملی برکنار کرد؛ یکبار وزیر ورزش از پرسپولیس و یکی هم الان. آقایانی که مرا اخراج کردند کجا هستند. نمی دانم چه کسانی مرا اخراج کردند. دیروز روز تولد دوباره ام بود. انگار دوباره از مادر متولد شدم. سخت است با کسانی کار کنید که دوست نداشته باشند موفق باشید. فکر می‌کنید بعد از بازی با ذوب آهن در نشست فنی خودمان چه چیزی به بازیکنانم گفتم؟ گفتم ما تنها هستیم و کسی دور ما نیست. خیلی‌ها دوست دارند شما ببازید ولی به خاطر خودتان و کسانی که دوستشان دارید بهترین بازی را انجام بدهید. درود به شرف بازیکنانم که یک بازی بی نظیر را انجام دادند.

وی گفت: بیرقم را زیر سر هیچکس خم نمی‌کنم. نه چپی و نه راستی. فقط زیر بیرق آقا امام حسین هستم نه هیچکس دیگر. اگر اینجا هستم خودم بوده ام با کمک شما و مردم. کسی مرا هل نداده و کمک نکرده است. با کار کردن درس خواندم ولی وجدانم راحت است تا الان نه به ناموس کسی چپ نگاه کرده ام، نه به مال کسی چشم داشتم. تا جایی کهمی دانم یک ریال مال حرام به زندگی ام نیامده است. هیچ چیز ندارم. فقط آرامش دارم و آنرا با هیچ چیز عوض نمی‌کنم. شاید بعد از این مصاحبه هم بعضی از آقایان که در مملکت قدرت دارند، کمی آرامشم را به هم بزنند ولی پی آنرابه تنم مالیده ام.

دایی تصریح کرد: مصطفی مدبر مدیرعامل باشگاه برای من حضور حقیقی ندارد. تا جایی که ذهن ناقصم یاری می‌کند و من ایشان را می‌شناسم از زمانی که ریاست حراست سازمان صدا و سیما را بر عهده داشت، سردار غفور را می‌شناسم! برای من جالب بود که مدبر را برای اولین بار در برنامه نود دیدم و گفتند مصطفی مدبر رئیس سازمان توسعه و تجهیز! تلویزیون را نگاه نمی‌کردم ولی صدا آشنا بود. وقتی تلویزیون را دیدم، متوجه شدم همین سردار غفور خودمان و اردبیلی است! اینکه ایشان چطور مصطفی مدبر شده است برایم سوال است! کاش یکی از سازمان ثبت احوال اینجا بود و می‌توانستم سوال کنم آیا یک نفر می‌تواند کل اسم و فامیلش را عوض کند؟

وی گفت: شنیده بودم به ندرت افرادی فامیلی را عوض کنند و شاید هم اسم را. اینرا آدم‌های حقوقی می‌دانند. مگر می‌شود با عوض کردن شناسنامه، گذشته طلایی و شخصیتت را عوض کنی! متأسفانه موقعی نامه اخراجم به دستم رسید که به کسی دسترسی نداشتم. از شنبه پیگیری می‌کنم. کسی که به اسم مدبر نامه را امضا کرده و قبلاً سردار غفور بوده، می‌تواند مرا اخراج کند؟ من ایشان را به این اسم نمی‌شناسم. نمی دانم چه اتفاقاتی می‌افتد. انگار یکی نمرده باشد و برایش گواهی فوت بگیرند!

سرمربی سابق سایپا یادآور شد: سال ۸۵ یک خانم ۳۰۰ میلیون پول مرا خورده بود. ایشان خودش را از دوستان و آشنایان آقای غفور (مدبر) عنوان می‌کرد. پرونده‌هایش هم هست. از آن موقع این آقا را شناختیم. وقتی گفتم کسانی به باشگاه آمدند که با من خصومت داشتم، اینها را می‌گفتم. در دادگاه هم با تیم حفاظتی ایشان به مشکل خوردیم. از سال ۸۵ که محکومیت این خانم را گرفتم و مدت‌ها در زندان بود و از زندان فرار کرد و دوباره گرفتیم و بازهم فرار کرد، ایشان را می‌شناسم. از آن موقع مدبر را به این اسم می‌شناختم. اینکه چطور غفور از آنجا رئیس سازمان توسعه و مدیرعامل سایپا شد را نمی دانم. مگر ایشان فعالیت ورزشی داشت؟ باید فردا استعلام بگیرم که حکم اخراج و به قول خودشان فسخ قرارداد را می‌شود با حکم ایشان و با نام دیگری صادر شده است را بگیرم یا خیر.

دایی درباره اینکه بهتر نیست خودش تیم بخرد و سرمربی باشد؟ گفت: خیر، آنقدر سرمایه ندارم که بخواهم باشگاه تشکیل بدهم. مطمئناً در این حد نیستم. عاشق فوتبال هستم ولی این بخشی از زندگی ام است.

 

وی درباره اینکه در بیشتر تیم‌هایی که کار می‌کند مشکل مالی دارد، تصریح کرد: سال قبل پیشنهاد سایپا را به خاطر آقای درویش مدیرعامل تیم که دوستم است قبول کردم و کمترین هزینه را پیاده کردیم. قراردادی که من بستم خنده دار است. مطمئناً به خاطر خیلی چیزهای دیگر به باشگاه آمدم نه به این خاطر که به پول آنچنانی برسم. حرف شما درست است و آدم باید در انتخاب‌هایش بحث دوستی و رفاقتش را کنار بگذارد.

سرمربی سابق سایپا در خصوص پرونده مدیرعامل این باشگاه گفت: دنبال این نیستم که به نتیجه برسانم. قراردادمان را فسخ کرده اند. می‌رویم حق و حقوقمان را بگیریم. مگر از آدم‌هایی که به این و آن وصل هستند می‌ترسم؟ انگار صحبت‌هایم را نشنیدید. مگر از این آدم‌ها می‌ترسم که بخواهم فکر آرامشم را بکنم. اگر به بنده خدا وصل است، من به آن بالایی (خدا) وصلم. خنده دار است آدم از بنده خدا بترسد. در این مملکت خیلی‌ها به بنده‌های خدا وصل هستند، خیلی‌ها فکر می‌کنند می‌توانند کارشان را پیش ببرند ولی تا حدی می‌توانند. مگر الکی است. نمی دانم بعضی چیزهایی می‌گوئید که خنده ام می‌گیرد. به تنها چیزی که دلبستگی ندارم این دنیا است. اگر دلبستگی داشتم که وضعیت زندگی اماینطور نبود. با حرف‌هایی که پشت سرم است یک خانه در تهران دارم، یک ویلا در شمال کشور و چند مغازه با شرکایم دارم. دو ماشین هم داریم که سوار می شویم. به جز این ببینید بنده چه دارم. یا خانواده ام چه دارد. مگر از کسی می‌ترسم اما می‌شود نام هزاران نفر را اعلام کرد با حقوق دولتی چه چیزهایی دارند. علی دایی پیش آنها باید «لنگ بیندازد». باید ببینیم چه چیزهایی به اسم زن و بچه آنها است. متأسفانه یکسری آدم‌ها فقط شعار می‌دهند که ما فدایی مملکت هستیم. فدایی مملکت! چرا چند سال است بچه‌هایت آنطرف آب زندگی می‌کنند و در ایران نیستند. الان با این دلار، چقدر هزینه آنها می‌شود؟ با این حقوق‌ها چیزی می‌رسد؟

دایی گفت: من یک کار شخصی خودم را دارم و یکی هم در فوتبال هستم. نه مشاور هستم نه معاون. ۱۰ جا مشاور نیستم که ۱۰ حقوق آنچنانی بگیرم. فقط کار و فوتبالم را دارم. همه چیزم مشخص است. اگر کارم خوب باشد خدا را شکر زندگی ام از لحاظ مالی بهتر می‌شود. اگر هم خوب نباشد مثل تمام مردم باید یک مقدار فشار تحمل کنیم.

دایی درباره توافقش با باشگاه تراکتورسازی تاکید کرد: تا دیروز تیم داشتم و به خودم اجازه ندادم با کسی صحبت کنم. چند پیشنهاد جسته و گریخته شده است که با خیال راحت به آن فکر می‌کنم و می‌توانم مذاکره کنم.

وی در خصوص بی مهری هواداران تراکتورسازی به وی گفت: تا اتفاقی نیفتد نمی‌توانم حرفی بزنم. اول باید صحبت و مذاکره کنم. نه به بار است و نه به دار. کسی با من صحبت نکرده است. بحث خانواده ام هم هست. نمی‌توانم تصمیم یک نفره بگیرم. تا چیزی مشخص نشود نمی‌توانم چیزی بگویم.

سرمربی سابق سایپا درباره بحث تیم ملی هم گفت: از این به بعد می‌توانم راحت به پیشنهاداتم فکر کنم. اگر به نتیجه برسد ادم قبول می‌کند. به نتیجه هم نرسید خدا پدر و مادرشان را بیامرزد که ما را راحت کردند شما قیافه ما را نبینید!

دایی درباره فرار رو به جلو مدیران سایپا به خاطر صحبت‌هایش بعد از بازی با ذوب آهن گفت: قرار بود قبل از بازی ذوب آهن برکنار شوم و ربطی به حرفهایم نداشت. حرف دلم را زدم. نمی‌توانم حرف دلم را بزنم و بگویم خسته شدم؟ اتفاقی که دیروز افتاد قرار بود قبل از بازی ذوب آهن رخ بدهد. خدا را شکر این اتفاق با باخت تیم من همراه نشد چون خیلی‌ها منتظر باخت ما بودند. وجدانم راحت است تمام سعی و تلاشم را کردم. از سال قبل تا الان بیش از ۱۰ بار جلوی اعتصاب بازیکنانم را گرفتم. ممنون آقایان هستم که چنین کاری را کردند. چیزی که دنبالش بودم را زودتر اعلام کردند
مهر

علی دایی پس از تساوی سایپا و ذوب‌آهن، در مورد دریافت عدم مطالبات بازیکنانش از باشگاه سایپا صحبت کرد و همین مساله باعث شد تا حکم اخراج وی از این باشگاه ابلاغ شود.

‌‌ ‌‌بیانیه سایپا

باشگاه سایپا در بخشی از بیانیه‌ خود در خبر مربوط به برکناری علی دایی و جانشینی موقت ابراهیم صادقی روی نیمکت این تیم، آورده است: متاسفانه در نشست خبری پس از دیدار تیم‌های سایپا و ذوب‌آهن اصفهان، در روز سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸، رفتار غیرحرفه‌ای، مصاحبه خارج از عرف و اظهارنظر غیرتخصصی جناب آقای علی دایی، منشور اخلاقی و مفاد قرارداد فی‌مابین با باشگاه سایپا را زیر پاگذاشت و به‌رغم تذکرات قبلی، بی‌احترامی ایشان به مجموعه گروه خودروسازی سایپا، موجب ناراحتی و تکدر خاطر مجدد قشر عظیمی از کارگران شریف و زحمتکش این مجموعه صنعتی بزرگ شد و همزمان با روزهایی که متعلق به این عزیزان بوده و بنام «کار‌وکارگر» نامگذاری شده است، کام آنها را تلخ کرد، به‌طوری‌که مراجعات مکرر و متعدد ایشان به مجموعه مدیریتی گروه سایپا و خواسته این بزرگواران (به‌عنوان صاحبان اصلی این گروه صنعتی) در خصوص لزوم برخورد با سرمربی تیم فوتبال، موجب شد تصمیم هیات‌مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی سایپا مبنی بر ادامه همکاری با آقای دایی تا پایان فصل به‌منظور حفظ آرامش تیم، تحت تاثیر قرار بگیرد و در راستای توجه به مطالبات بر حق کارگران شریف و کارکنان فهیم گروه خودروسازی سایپا، قرارداد آقای علی دایی به‌عنوان سرمربی تیم فوتبال سایپا فسخ و ایشان از باشگاه اخراج شد. گفتنی است، مسئولیت فنی تیم فوتبال سایپا تا آخر فصل جاری به جناب آقای ابراهیم صادقی سپرده شده است.

‌‌ ‌‌مذاکره دایی و تراکتورسازی؟!

این روزها شایعاتی مبنی بر پیوستن علی دایی به تیم تراکتورسازی به‌گوش می‌رسد.باشگاه تراکتورسازی در این رابطه اطلاعیه‌ای را منتشر کرده است که به شرح زیر است: در مقطع کنونی که رقابت‌های لیگ‌برتر در حال پیگیری است؛ اخبار ضد و نقیضی از مذاکره مسئولان تراکتور با مربیان دیگر مطرح می‌شود که روابط عمومی باشگاه با رد تمامی موارد، اعلام می‌دارد مسئولان باشگاه هیچ‌گونه مذاکره‌ای برای مربیگری نداشته و تمام این‌گونه شایعات و شیطنت‌های رسانه‌ای برای به حاشیه بردن تیم تراکتور است.از این‌رو به اطلاع می‌رساند هرگونه خبر درخصوص اتفاقات باشگاه، تنها از رسانه‌های رسمی تراکتور منتشر می‌شود.

‌‌ ‌‌واکنش دایی

علی دایی پس از برکناری از تیم فوتبال سایپا در نشست خبری گفت: بعد از مساله‌ای که پیش‌آمد خیلی‌ها زنگ زدند و خواستار مصاحبه بودند. برای همین تصمیم گرفتم این نشست را برگزار کنم تا خودم جواب شما دوستان را بدهم و کسی از طرف من نقل‌قولی نکند. حق هر مجموعه‌ای است که مربی خود را اخراج کند. خدا را شکر می‌کنم که به‌خاطر احقاق حق اخراج شدم. سرمربی پیشین تیم فوتبال سایپا ادامه داد:‌ من قبل از دیدار با ذوب‌آهن اخراج شده بودم و شما می‌توانید این موضوع را از ابراهیم صادقی سوال کنید. دکتر چشمه‌سری در اصفهان از صادقی سوال کرده بود که آیا قرار است به‌جای علی دایی بیایی؟ صادقی دو روز قبل به من زنگ زد و گفت که نمی‌خواسته فکر مرا در این‌باره مشغول کند. او گفت که باشگاه چنین صحبتی با او نداشته اما چشمه‌سری این حرف را زده است. صادقی دوباره با من تماس گرفت و موضوع را با من مطرح کرد و من هم برایش آرزوی موفقیت کردم. دایی عنوان کرد: آقایان یکسری دلایل برای خودشان آورده‌اند که من در این دلایل برای اخراجم ماند‌ه‌ام.در حکم اخراج من متاسفانه از واژه مقدس کارگر سوءاستفاده شده است. متاسفانه آقایان از این واژه مقدس برای خودشان سنگر درست می‌کنند. افتخارم بوده که این سال‌ها کنار کارگران بوده‌ام و اگر جز این بوده است یک نفر به من بگوید. من از آقایان سوال می‌کنم شما کجا بودید؟ حداقل منِ علی دایی به‌خاطر کاری که در این سال‌ها انجام داده‌ام دل کارگران را خوشحال کرده‌ام اما این آقایان کجا بوده‌اند؟ در مصاحبه من به کدام کارگر توهین شد؟ آقایان! اگر شما طرفدار کارگر هستید، من در این قشر زندگی کرده‌ام. همه کار کرده‌ام تا به اینجا رسیده‌ام.آقای سایپا! شما برای کارگر چه کار کرده‌اید؟ قیمت همه چیز را دو برابر کرده‌اید اما آیا حقوق کارگران را هم افزایش داده‌اید؟ سرمربی سابق تیم فوتبال سایپا تصریح کرد: اگر کارگران از اخراج من خوشحال شده باشند من باوجدان‌ترین آدم دنیا هستم و اگر کارگران خوشحال شده باشند من از اخراجم خوشحال هستم اما مردم را فریب ندهید، همه ما یکسری تعهدات داریم که باید انجام دهیم. من و بازیکنان در باشگاه تعهداتمان را انجام دادیم. وی ادامه داد: در مصاحبه‌ام از آقای قلعه‌بانی تعریف کردم که همه شهادت می‌دهند زمان او بهترین دوره باشگاه بوده است. من از آقای ‌هاشمی تعریف کردم که همه‌جوره به ما کمک کرده است. مگر می‌توانم بگویم آنها بد بوده‌اند؟ من در فوتبال تا الان 3 بار اخراج شده‌ام که هر 3 بار آن غیرفوتبالی بوده است. دفعه اول گفتم رئیس‌جمهور مرا اخراج کرده همه شما خندیدید اما بعد دیدید که رئیس‌جمهور بود. دفعه دوم از پرسپولیس اخراج شدم که آن هم به‌دستور وزیر ورزش بود. دفعه سوم هم که الان است. من با مردم زندگی کرده‌ام. علی دایی زیر بیرق هیچ‌کسی سرخم نمی‌کند نه چپ، نه راست و نه میانه. من فقط زیر بیرق یک نفر سرم را خم کرده‌ام و آن اباعبدا... الحسین (ع) است و به‌غیراز آن زیر پرچم کسی سرم را خم نمی‌کنم. دایی در خصوص دریافت حکم اخراج از سوی مصطفی مدبر مدیرعامل باشگاه سایپا گفت: شخصی به‌نام مصطفی مدبر برای من وجود خارجی ندارد و من چنین شخص حقیقی را نمی‌شناسم. من سردار غفور درجزی دورق را می‌شناسم.در گذشته در یکی از برنامه‌های «نود»، شنیدم که شخصی با سمت رئیس شرکت توسعه و تجهیز در حال صحبت است. من تصویرش را نمی‌دیدم اما صدایش را می‌شنیدم که برایم آشنا بود. وقتی که تصویر این فرد را دیدم مشاهده کردم که همان سردار غفور خودمان است. حالا چگونه مصطفی مدبر شده است؟ کاش یک نفر از ثبت احوال اینجا بود و سوال می‌کردم که آیا یک نفر می‌تواند به‌صورت همزمان اسم و فامیلش را عوض کند؟ مگر می‌شود با عوض‌کردن شناسنامه، شخصیت و گذشته را هم عوض کرد؟ نامه‌ای را برایم فرستادند که به کسی دسترسی نداشتم. من پیگیری می‌کنم که آیا شخصی به‌نام سردار درجزی‌دورق می‌تواند این کار را انجام بدهد یا خیر؟ وی اضافه کرد: من این فرد را از زمانی که مسئولیت حراست صدا و سیما را برعهده داشت، می‌شناسم. یک پرونده در سال 85 داشتم که یک خانم 300‌میلیون تومان پول مرا خورده بود. این زن خودش را از آشنایان درجزی‌دورق معرفی می‌کرد. من زمانی که می‌گفتم کسانی به تیم آمده‌اند که با من خصومت دارند همین‌ها را می‌گفتم. سال 85 محکومیت آن زن را گرفتم. او مدتی در زندان بود و فرار کرد،اما دوباره او را گرفتند و او از آشنایان سردار غفور بود. اینکه مصطفی مدبر یک‌باره آمد برایم علامت سوال بود و الان نمی‌دانم چگونه مدیرعامل سایپا شده است؟ مگر او فعالیت ورزشی داشته است؟ من باید به‌زودی استعلام بگیرم که آیا حکم فسخ قرارداد با امضای او می‌تواند معتبر باشد یا نه؟

‌‌مسئولان شأن دایی را حفظ نکردند

سرمربی ذوب‌آهن با حمایت کامل از علی دایی اعلام کرد که باشگاه سایپا شان او را حفظ نکرده است. علیرضا منصوریان گفت: من اصولا نباید این سوال را جواب بدهم. ما مشابه علی دایی در فوتبال‌مان نداریم. هر کجای آسیا که برویم اسم فوتبال ایران بیاید علی دایی را می‌شناسند و در AFC و فیفا کرسی دارد. دایی آدم قابل عرضه‌ای در فوتبال ما در فیفا است و هر اتفاقی در فیفا بیفتد علی دایی را دعوت می‌کنند. من کنار او بودم و به تیم‌های کوچک و بزرگ گل زده است. بالای 70-80 بخیه در صورتش دارد و فکر می‌کنم شأن او حفظ نشد. مسی و نیمار و رونالدو باید بودند تا به رکورد او برسند. اگر علی دایی را به عنوان سمبل بشکنیم نسل من و بعد از من چگونه فکر می‌کنند؟ من فکر می‌کنم احترام دایی را نگه نداشتند، خودش اعلام کرد که من پول نمی‌خواهم فقط پول بچه‌ها را بدهید. علی دایی چیز خاصی نگفته فقط پول بچه‌هایش را می‌خواست.
آرمان

در اتفاقی غیر منتظره باشگاه سایپا دیروز علی دایی را اخراج کرد تا ابراهیم صادقی تا پایان فصل هدایت نارنجی‌پوشان را برعهده داشته باشد. علی دایی سرمربی سابق سایپا با حضور در نشستی خبری در مورد اتفاقات رخ داده پاشخگوی سوالات خبرنگاران بود. 

علی دایی در مورد اخراج و کنار گذاشته شدنش توسط مسولان باشگاه، عنوان داشت: اول از همه حق طبیعی هر باشگاه و مجموعه ای است که مربی‌اش را برکنار بگذارد. خدا را شکر که دلایلش به خاطر احقاق حق بود و به جز این نیست. شاید شما خیلی چیزها را ندانید. من قبل از بازی ذوب اخراج شده بودم. بین ۳-۲ بازیکن تیم هم در جریان بودند. از ابراهیم صادقی بپرسید که چشمه سری پرسید که قرار است جای علی آقا را بگیرید.

وی در مورد واکنش ابراهیم صادقی به این اتفاق، گفت: صادقی به من گفت قبل از بازی نمی خواستم فکر شما را مشغول کنم. چنین چیزی را باشگاه تا الان به من نگفته اما چشمه سری، پزشک تیم به من این را گفت. امروز هم باشگاه به من (ابراهیم صادقی) زنگ زده و من هم به او گفتم برو و موفق باشی.

سرمربی برکنار شده سایپا در ادامه، اظهار داشت: یک سری دلایلی آوردند که در آن ماندند. در حکم اخراج من از واژه مقدس کارگر سواستفاده می‌کنند و سنگر درست می کنند و پشت آن پنهان می شوند. در این چند سال افتخارم بوده که کنار قشر مردم پایین و کارگر بودم. به آن افتخار می کنم. من از آقایان می پرسم شما کجا بودید. من علی دایی همین که کنار این مردم بودم افتخار کردم. در تیم ملی کارهایی کردم که دل این قشر خوشحال شوم.

علی دایی در مورد اینکه مصاحبه جنجالی‌اش دلیل برکناری از سایپا بود، عنوان داشت: مگر من در این مصاحبه به کسی توهین کردم؟ اصلا اسم کارگر کارخانه را آوردم. من گفتم حق من را ندهید و حق بچه ها را بدهید. شاید ناراحت شدند که من از آقای بانی و ... تشکر کردم. افتخار می‌کنم که در سایپا با این افراد قهرمان شدم.  من گفتم پراید ۵۰ تومن شده یا تیبا ۷۰ میلیون اشتباه گفتم؟ من گفتم اینقدر گران شده، حقوق ما که افزایش نیافته و حداقل پول این بچه ها را بدهید. اگر شما طرفدار کارگر هستید بدانید که من با این قشر زندگی کردم. آقایان گروه سایپا که ادعا می کنید برای کارگران چه کردید؟ اینکه این محصولات گران شده شما حقوق آنها را افزایش دادید. اگر کارگران واقعا خوشحال شدند و به چیز خوبی رسیدند من افتخار میکنم که با اخراجم مشکل آنها جل شده.

وی در ادامه با اشاره به عملکرد خوب تیمش با وجود مشکلات مالی که در این فصل داشته، عنوان کرد: مردم را فریب ندهید. تیمی که در تاریخ باشگاه سایپا کم هزینه ترین تیم است الان هفتم تحویل دادم. فصل قبل پلی اف آسیا بردم و یک سری جوان معرفی کردم. ما به تعهداتمان عمل کردیم. من خواستار این شدم که باشگاه سایپا به تعهداتش عمل کند. این کجا بی احترامی به کارگر بود؟

علی دایی با انتقاد از عملکرد مدیران کارخانه سایپا، گفت: آقایان شما چه زمانی به تعهداتتان به مردم عمل کردید. هر روز یک قول می‌دهند. طرف رنو ثبت نام کرده و می خواهید ماشین دیگری بدهید! جلوی کارخانه شما تحصن بوده نه جلوی خانه و محل کار من! مثل اینکه فراموش کردید و ما از کسی تعریف کردیم که همه شهادت می دهند دوران آقای قلعه بانی بهترین دوران سایپا بوده. آقای هاشمی بد بوده؟ من چطور باید بگویم این دو نفر بد بودند؟

وی در ادامه با اشاره به غیرعادلانه بودن اخراجش از سایپا، اظهار داشت: پشت این میز نشستن جایگاه و ارزش ندارد وقتی میز و صندلی وفا نمی کند. من در دوران مربیگری ام سه بار اخراج شدم و هر سه بار غیر فنی بوده. یک بار رییس جمهور و من گفتم خندیدید. یک بار دیگر در پرسپولیس. حالا ببینید آن‌ها که مرا اخراج کردند کجا هستند و من کجا هستم؟ دفعه سوم همینطور.

علی دایی اخراجش از سایپا را اتفاقی خوب دانست و با اشاره به اینکه دیروز تولدی دوباره برای او بود، گفت: دیروز روز تولد دوباره ام بود. انگار دوباره متولد شدم. خیلی سخت است که با کسانی کار کنید که دوست ندارند موفق باشید. قبل از بازی ذوب آهن در جلسه فنی به بازیکنان گفتم ما تنها هستیم. همه دوست دارند ببازید اما به خاطر آبروی خودتان باید بهترین بازی را انجام دهید. درود می فرستم به آبروی و شرف‌شان و بهترین بازی را انجام دادند. مشکلات ما این چیزها نیست. من خیلی جوان تر از این بودم و یک مصاحبه کردم و الان دوست دارم تکرار کنم. علی دایی زیر بیرق هیچکس سرش را خم نمی کند. نه چپی. نه راستی و نه میانه. اصلا سیاسی نیستم. یک باز زیر بیرق اقا حسین (ع) سرم را خم کردم. با شما و کمک شما به اینجا رسیدم. نه به ناموس کسی چپ نگاه کردم و نه به مال کسی. یک چیز دارم و آن آرامش است و با چیزی عوض نمی کنم. شاید بعد از این مصاحبه بعضی آقایان با توجه به قدرتی که دارند بخواهند آرامشم را برهم بزنند اما پی آن را به تنم مالیدم. آقای مصطفی مدبر برای من وجود خارجی ندارند. تا جایی که ذهن من یاری می کند از زمانی که من ایشان را می شناسم. سردار درجزی دولق را می شناسم!

وی در ادامه با اشاره به اینکه فردی که او را برکنار کرده، هویت خودش را تغییر داده، گفت: کاش یک نفر از سازمان ثبت احوال اینجا بود و می گفت آیا می شود یک نفر کل اسم و فامیلش را عوض کند. مگر می شود با شناسنامه عوض کردن گذشته طلایی‌ات را عوض کنی. موقعی این نامه را به خانه‌ام دیشب فرستادند که ما به کسی دسترسی نداشتیم. کسی که به اسم مدبر اینجا مرا اخراج کرده سردار درجزی دولق است! اصلا ایشان می‌توانند این کار را بکنند . مگر می‌شود یک نفر فوت نکرده باشد و برایش گواهی فوت بگیرند. اینکه بخواهند یک شخصیت دیگر پیدا کنند من نمی‌دانم. من سال ۸۵ یک پرونده با یک خانم داشتم که ۳۰۰ میلیون پولم را خورده بود. خودش را از نزدیکان درجزی دولق معرفی می‌کرد. من آن موقع که ایشان آمدند هم گفتم یک سری آمدند که با من مشکل دارند. سال ۸۵ از این خانم شکایت کردم که از زندان فرار کردند و از آشنایان ایشان بودند که امروز به اسم مدبر آمده‌اند!

علی دایی صحبت‌هایش را اینگونه ادامه می‌دهد: اصلا نمی دانم چطور با اسم مدبر به سازمان تجهیز و توسعه آمدند، مگر سابقه ورزشی دارند؟ فردا باید این حکم خودم را ببرم و ببینم کسی به اسم مدبر وجود خارجی دارند که بخواهند حکم برکنار یا اینجا نوشته‌اند فسخ قرارداد را امضا کنند.

وی در پاسخ به اینکه چرا خودش با توجه به سرمایه اش به دنبال این نیست که باشگاه تشکیل دهد گفت: من اینقدر سرمایه ندارم که بخواهم این کار را بکنم. ما به دنبال نتیجه رسیدن پرونده نیستیم. من مگر از این آدم ها می ترسم. او اگر به بنده خدا وصل است من به بالایی وصل هستم. خنده دار است که آدم از بنده خدا بترسد. خیلی ها فکر می کنند چون به بنده خدا وصل هستند کارشان را پیش ببرند. از بعضی حرف‌ها خنده ام می‌گیرد. به تنها چیزی که دلبستگی ندارم این چیزهاست. تمام چیزهایی که درباره من می گویند، اینکه من یک خانه در تهران دارم یکی ویلا در نوشهر و دو ماشین دارم. به غیر از این ببینید دارایی من چیست. اما هزاران نفر با حقوق دولتی می‌آیند و  بینید چه چیزهایی دارند! چه چیزهایی به اسم زن و بچه شان هستند. علی دایی جلو آنها لنگ باید بیندازد. خیلی‌ها می‌آیند شعار می‌دهند که ما فدایی مملکت هستند. آقای فدایی چرا بچه‌هایت آنور آب زندگی می‌کنند. با این حقوق دولتی می شود؟ من یک کار شخصی دارم و فوتبال را کار می‌کنم. من مشاور نیستم که ۱۰ جا حقوق آن‌چنانی بگیرم. همه چیز من مشخص است. کارم خوب باشد زندگی‌ام از نظر مآبی بهتر می شود و اگر نه مثل همه مردم باید سختی بکشیم.

علی دایی در مورد پیشنهاد سرمربی‌گری تراکتورسازی، عنوان داشت: تا دیروز تیم داشتم و به هیچ عنوان به خودم اجازه مذاکره ندادم. مطمئنا چند پیشنهاد به من شده که می‌توانم به آن فکر و مذاکره کنم. تا انفاقی نیفتاده نمی‌توانم صحبتی کنم. اگر صحبت شد بعد حرف می‌زنم. الان نه به دار است و نه به بار. خانواده‌ام هم مطرح هستند و نمی‌توانم به تنهایی تصمیم بگیرم.

سرمربی سابق سایپا در مورد پیشنهاد سرمربی‌گری تیم ملی، عنوان داشت: از این به بعد کسی پیشنهاد داد می توانم مذاکره کنم و فکر کنیم. به نتیجه هم نرسید هم خدا پدر مادرشان را بیامرزد که خیال ما را راحت کنند تا شما هم قیافه ما را نبینید.

وی در ادامه با اشاره به اینکه از مدت‌ها قبل مدیران سایپا قصد برکناری او را داشتند، گفت: از قبل از بازی ذوب آهن قرار به برکناری من بود. نمی توانم بگویم خسته شدم؟ اتفاقی که دیروز افتاد قرار بود قبل از بازی ذوب بیفتد. خداروشکر که با باخت تیمم همراه نشد. وجدانم راحت است که سعی و تلاشم را همه جوره کردم. از سال قبل تاکنون ۱۰ بار جلوی اعتصاب بازیکنانم را گرفتم. من ممنون آقایان هستیم که این کار را کردند من چیزی که دنبالش بودم را انجام دادند.

علی دایی در ادامه در مورد اینکه همواره از حق کارگران دفاع کرده و حالا به همین دلیل از سایپا اخراج شد، عنوان داشت: متاسفانه مایی که دنبال این هستیم روراست باشیم و حقیقت را به مردم بگوییم مورد اتهام هستیم. اگر بگوییم گلستان است خیانت کردیم. شاید بعضی اوقات ملاحظه کردم و نگفتم. افتخار می‌کنم سه بار به خاطر گرفتن حق اخراج شدم. این افتخار بزرگی برای من بود و مدالی بود که خداوند نصیب من کرد. آقایانی مدیر هستند که نه فوتبالی‌اند و نه خودروساز. افرادی که در پتروشیمی هستند و من نمی‌دانم چه ربطی به خودروسازی دارد. 

 دایی در پاسخ به این سوال که چه راه‌حلی برای این مشکلات دارد، عنوان داشت: من نباید راه حل بدهم! منافع خیلی ها به خطر می‌افتد و من اخراج می‌شوم. شما چرا تا الان نگفتید مدبر از کجا آمد؟ یهویی از جایی اخراج می‌شود و اینجا می‌آید. چیزهای پیچیده‌ای در قسمت مدیریت داریم. هر کس می آید آدم خودش را می‌آورد. اصلا نگاه نمی‌کنیم آیا کارایی دارد یا خیر؟ به توانایی او کار نداریم. به گذشته‌اش کار نداریم. فقط می‌خواهیم اطرافیان خودمان را بیاوریم.

وی در ادامه در مورد اینکه به نظر او چه فردی برای هدایت تیم ملی مناسب‌تر است، گفت: من نباید نظر بدهم. مردم دوست دارند مربی خارجی بزرگ بیاورند اما آیا فدراسیون می تواند در این وضع دلار و ارز مربی خارجی بیاورد؟ با این وضعیت می شود؟

 سرمربی سابق سایپا در پاسخ به این سوال که آیا از سرمربی‌گری در ایران خسته شده‌، گفت:  نه! این میز و صندلی به کسی وفا نکرده. کسانی که مرا اخراج کردند کجا هستند. آینده بزرگترین قاضی است و همه چیز را نشان می دهد. آینده نشان می دهد که امثال دایی چه کسی بودند؟ گودرزی کجا بود؟ گذشت زمان و نسل آینده می‌فهمد.

وی در پاسخ به شایعه انتخاب یحیی گل‌محمدی به جای او، عنوان داشت: به من ربطی ندارد. هرکس می‌خواهد بیاید و برایش آرزوی موفقیت می‌کنم.

علی دایی در ادامه در مورد اتفاقات برنامه نود و کنار گذاشته شدن عادل فردوسی‌پور، اظهار داشت: همه به من لطف دارند. اینکه برکنار شدم را برای خودم مشکل نمی‌بینم و به نظرم اتفاق خوبی برای من رخ داده‌است. مطمئنا عادل هم به خاطر این مسایل کنار رفته. نمی‌خواهم حرف آخرم را بزنم. عزت و ذلت دست بالایی است و خیلی ها خواستند مرا بزنند اما آن بالایی جوری بالا برده که فکرش را نمی‌کردند. نمی‌گذارم این رابطه خراب شود و جایگاه خودم را می‌دانم.

آقایان محترم، افراد زیادی هستند که حرف‌های زیادی علیه شما برای زدن دارند. به زودی با مدرک و سند خیلی چیزها گفته می‌شود. و آن موقع واویلاست. تشت رسوایی که بیفتد دیگر جایگاهی بین مردم نخواهید داشت.
ایلنا

علی دایی روز گذشته با تصمیم مدیران باشگاه و کارخانه سایپا از سرمربیگری تیم فوتبال این باشگاه برکنار شد. دایی بعد از بردسایپا مقابل ذوب آهن انتقاداتی را نسبت به تصمیمات مدیریتی باشگاه و کارخانه داشت و از مشکلات مالی و سنگ اندازی های معاون و مدیرعامل باشگاه گلایه کرده بود.

دایی امروز در یک نشست خبری حاضر شد و در این خصوص تصمیم باشگاه سایپا صحبت کرد.

دایی گفت: روز گذشته خیلی از خبرنگاران با من تماس گرفتند و خواستار مصاحبه بودند. برای همین تصمیم گرفتم در کنار شما باشم تا صحبت‌ها را خودم داشته باشم و کسی از قول من نقل قول نکند. دوست داشتم خودم با شما صحبت کنم.

وی درباره دلیل اصلی برکناری اش گفت: حق طبیعی یک باشگاه است که مربی اش را اخراج کند. خدا را شکر می‌کنم به خاطر احقاق حق اخراج شدم. جز این چیزی نیست. شاید شما خیلی چیزها را ندانید. قبل از بازی با ذوب آهن اخراج شده بودم.

وی افزود: بین چند بازیکن تیمم صحبت شده بود. می‌توانید از ابراهیم صادقی و دکتر چشمه سری سوال کنید. دکتر چشمه سری به صادقی گفته بود قرار است جای علی دایی را بگیری؟ دو روز پیش صادقی زنگ زد و گفت بازی مهمی داشتیم نمی‌خواستم فکرتان را مشغول کنم. باشگاه به من چنین چیزی نگفته است ولی دکتر چشمه سری گفت. اگر این اتفاق افتاد تا الان باشگاه با من حرف نزده است.

دایی تاکید کرد: روز گذشته هم صادقی تماس گرفت و گفت باشگاه به من زنگ زد. برای صادقی آرزوی موفقیت کردم.

وی یادآور شد: آقایان دلایلی آورده اند که خودم در آن مانده ام. درحکم اخراجم از واژه مقدس کارگر سو استفاده کردند. از این واژه سنگر ساختند و پشت سرش قائم شدند. همیشه کنار کارگر بوده ام. افتخارم این است. از آقایان می پرسم شما کجا بودید؟ حداقل من علی دایی سال‌ها به خاطر کاری که انجام دادم، دل کارگران را خوشحال کردم. در تیم ملی شاید خیلی اوقات اتفاقاتی افتاده که به کمک همبازی‌هایم دل کارگران را خوشحال کنیم. آقایانی که ادعا دارید کجا بودید؟

سرمربی سابق سایپا تصریح کرد: چون حرف حق زدم اخراج شدم. مگر به کسی توهین کردم؟ اصلاً اسم کارگر این وسط آوردم؟ گفتم حق مرا ندهید ولی حق بچه‌ها را بدهید. کجای حرفم نادرست بوده است. شاید ناراحت شده اند چون از آقای قلعه بانی و هاشمی تعریف کردم. افتخار می‌کنم. صد سال دیگر هم زنده باشم می گویم دو مرد بودند که به من در سال اول مربیگری کمکم کردند و توانستیم با سایپا قهرمان شویم.

دایی گفت: من خودم کارگری کرده ام و افتخار می‌کنم. آقایان شما برای کارگران چه کار می‌کنید؟ قیمت محصولاتتان ۵ برابر شده آیا حقوق کارگران افزایش یافته است؟ اگر کارگران از اخراجم خوشحال شده اند وجدانم راحت است که حداقل با اخراجم آنها را خوشحال کردم. مردم را فریب ندهید. با افکار مردم بازی نکنید. همه ما تعهداتی داریم که باید انجام بدهیم. در باشگاه به تعهداتمان عمل کرده ایم. تیمی که شاید در تاریخ باشگاه سایپا کم هزینه ترینتیم است الان در رده هفتم جدول بوده است. سال قبل هم چهارم شدیم و به لیگ قهرمانان آسیا رفتیم. یکسری جوان به فوتبال معرفی کردم. به تعهداتم عمل کردم. خواستار این شدم که شما! باشگاه سایپا! به تعهداتان عمل کنید. این کجایش بی احترامی به کارگر است؟

وی تصریح کرد: آقایانی که چنین صحبت‌هایی می‌کنید چه زمانی تعهداتان رانسبت به مردم انجام داده اید؟ هر روز یک چیزی می‌گوئید. پول مردم را گرفته اید و به تعهداتان عمل نکردید. طرف یک ماشین ثبت نام کرده ولی شما یک اتومبیل دیگر به او می‌دهید. جلوی کارخانه شما تحصن مردم بوده است نه جلوی خانه و محل کار من! مثل اینکه فراموش کردهاید. متأسفانه از کسی تعریف کرده ایم که همه شهادت می‌دهند در کارخانه سایپا، بهترین دوران کارخانه مربوط به دوره قلعه بانی بوده است. اما شاید از این چیزها نگرانیم و ناراحت می شویم.

دایی گفت: هاشمی و قلعه بانی همیشه به ما کمک کردند. مگر می‌توانیم بگوییم اینها بد بوده اند. تمام این پشت میز نشستن‌ها جایگاه و ارزشی ندارد.

سرمربی سابق سایپا گفت: سه بار در فوتبال اخراج شدم و هر سه بار غیر ورزشی بود. یکباررئیس جمهور مرا از تیم ملی برکنار کرد؛ یکبار وزیر ورزش از پرسپولیس و یکی هم الان. آقایانی که مرا اخراج کردند کجا هستند. نمی دانم چه کسانی مرا اخراج کردند. دیروز روز تولد دوباره ام بود. انگار دوباره از مادر متولد شدم. سخت است با کسانی کار کنید که دوست نداشته باشند موفق باشید. فکر می‌کنید بعد از بازی با ذوب آهن در نشست فنی خودمان چه چیزی به بازیکنانم گفتم؟ گفتم ما تنها هستیم و کسی دور ما نیست. خیلی‌ها دوست دارند شما ببازید ولی به خاطر خودتان و کسانی که دوستشان دارید بهترین بازی را انجام بدهید. درود به شرف بازیکنانم که یک بازی بی نظیر را انجام دادند.

وی گفت: بیرقم را زیر سر هیچکس خم نمی‌کنم. نه چپی و نه راستی. فقط زیر بیرق آقا امام حسین هستم نه هیچکس دیگر. اگر اینجا هستم خودم بوده ام با کمک شما و مردم. کسی مرا هل نداده و کمک نکرده است. با کار کردن درس خواندم ولی وجدانم راحت است تا الان نه به ناموس کسی چپ نگاه کرده ام، نه به مال کسی چشم داشتم. تا جایی که میدانم یک ریال مال حرام به زندگی ام نیامده است. هیچ چیز ندارم. فقط آرامش دارم و آنرابا هیچ چیز عوض نم ی‌کنم. شاید بعد از این مصاحبه هم بعضی از آقایان که در مملکت قدرت دارند، کمی آرامشم را به هم بزنند ولی پی آنرا به تنم مالیده ام.

دایی تصریح کرد: مصطفی مدبر مدیرعامل باشگاه برای من حضور حقیقی ندارد. تا جایی که ذهن ناقصم یاری می‌کند و من ایشان را می‌شناسم از زمانی که ریاست حراست سازمان صدا و سیما را بر عهده داشت، سردار غفور را می‌شناسم! برای من جالب بود که مدبر را برای اولین بار در برنامه نود دیدم و گفتند مصطفی مدبر رئیس سازمان توسعه و تجهیز! تلویزیون را نگاه نمی‌کردم ولی صدا آشنا بود. وقتی تلویزیون را دیدم، متوجه شدم همین سردار غفور خودمان و اردبیلی است! اینکه ایشان چطور مصطفی مدبر شده است برایم سوال است! کاش یکی از سازمان ثبت احوال اینجا بود و می‌توانستم سوال کنم آیا یک نفر می‌تواند کل اسم و فامیلش را عوض کند؟

وی گفت: شنیده بودم به ندرت افرادی فامیلی را عوض کنند و شاید هم اسم را. اینراآدم‌های حقوقی می‌دانند. مگر می‌شود با عوض کردن شناسنامه، گذشته طلایی و شخصیتت را عوض کنی! متأسفانه موقعی نامه اخراجم به دستم رسید که به کسی دسترسی نداشتم. از شنبه پیگیری می‌کنم. کسی که به اسم مدبر نامه را امضا کرده و قبلاً سردار غفور بوده، می‌تواند مرا اخراج کند؟ من ایشان را به این اسم نمی‌شناسم. نمی دانم چه اتفاقاتی می‌افتد. انگار یکی نمرده باشد و برایش گواهی فوت بگیرند!

سرمربی سابق سایپا یادآور شد: سال ۸۵ یک خانم ۳۰۰ میلیون پول مرا خورده بود. ایشان خودش را از دوستان و آشنایان آقای غفور (مدبر) عنوان می‌کرد. پرونده‌هایش هم هست. از آن موقع این آقا را شناختیم. وقتی گفتم کسانی به باشگاه آمدند که با من خصومت داشتم، اینها را می‌گفتم. در دادگاه هم با تیم حفاظتی ایشان به مشکل خوردیم. از سال ۸۵ که محکومیت این خانم را گرفتم و مدت‌ها در زندان بود و از زندان فرار کرد و دوباره گرفتیم و بازهم فرار کرد، ایشان را می‌شناسم. از آن موقع مدبر را به این اسم می‌شناختم. اینکه چطور غفور از آنجا رئیس سازمان توسعه و مدیرعامل سایپا شد را نمی دانم. مگر ایشان فعالیت ورزشی داشت؟ باید فردا استعلام بگیرم که حکم اخراج و به قول خودشان فسخ قرارداد را می‌شود با حکم ایشان و با نام دیگری صادر شده است را بگیرم یا خیر.

دایی درباره اینکه بهتر نیست خودش تیم بخرد و سرمربی باشد؟ گفت: خیر، آنقدر سرمایه ندارم که بخواهم باشگاه تشکیل بدهم. مطمئناً در این حد نیستم. عاشق فوتبال هستم ولی این بخشی از زندگی ام است.

وی درباره اینکه در بیشتر تیم‌هایی که کار می‌کند مشکل مالی دارد، تصریح کرد: سال قبل پیشنهاد سایپا را به خاطر آقای درویش مدیرعامل تیم که دوستم است قبول کردم و کمترین هزینه را پیاده کردیم. قراردادی که من بستم خنده دار است. مطمئناً به خاطر خیلی چیزهای دیگر به باشگاه آمدم نه به این خاطر که به پول آنچنانی برسم. حرف شما درست است و آدم باید در انتخاب‌هایش بحث دوستی و رفاقتش را کنار بگذارد.

سرمربی سابق سایپا در خصوص پرونده مدیرعامل این باشگاه گفت: دنبال این نیستم که به نتیجه برسانم. قراردادمان را فسخ کرده اند. می‌رویم حق و حقوقمان را بگیریم. مگر از آدم‌هایی که به این و آن وصل هستند می‌ترسم؟ انگار صحبت‌هایم را نشنیدید. مگر از این آدم‌ها می‌ترسم که بخواهم فکر آرامشم را بکنم. اگر به بنده خدا وصل است، من به آن بالایی (خدا) وصلم. خنده دار است آدم از بنده خدا بترسد. در این مملکت خیلی‌ها به بنده‌های خدا وصل هستند، خیلی‌ها فکر می‌کنند می‌توانند کارشان را پیش ببرند ولی تا حدی می‌توانند. مگر الکی است. نمی دانم بعضی چیزهایی می‌گوئید که خنده ام می‌گیرد. به تنها چیزی که دلبستگی ندارم این دنیا است. اگر دلبستگی داشتم که وضعیت زندگی اماینطور نبود. با حرف‌هایی که پشت سرم است یک خانه در تهران دارم، یک ویلا در شمال کشور و چند مغازه با شرکایم دارم. دو ماشین هم داریم که سوار می شویم. به جز این ببینید بنده چه دارم. یا خانواده ام چه دارد. مگر از کسی می‌ترسم اما می‌شود نام هزاران نفر را اعلام کرد با حقوق دولتی چه چیزهایی دارند. علی دایی پیش آنها باید «لنگ بیندازد». باید ببینیم چه چیزهایی به اسم زن و بچه آنها است. متأسفانه یکسری آدم‌ها فقط شعار می‌دهند که ما فدایی مملکت هستیم. فدایی مملکت! چرا چند سال است بچه‌هایت آنطرفآب زندگی می‌کنند و در ایران نیستند. الان با این دلار، چقدر هزینه آنها می‌شود؟ با این حقوق‌ها چیزی می‌رسد؟

دایی گفت: من یک کار شخصی خودم را دارم و یکی هم در فوتبال هستم. نه مشاور هستم نه معاون. ۱۰ جا مشاور نیستم که ۱۰ حقوق آنچنانی بگیرم. فقط کار و فوتبالم را دارم. همهچیزم مشخص است. اگر کارم خوب باشد خدا را شکر زندگی ام از لحاظ مالی بهتر می‌شود. اگر هم خوب نباشد مثل تمام مردم باید یک مقدار فشار تحمل کنیم.

دایی درباره توافقش با باشگاه تراکتورسازی تاکید کرد: تا دیروز تیم داشتم و به خودم اجازه ندادم با کسی صحبت کنم. چند پیشنهاد جسته و گریخته شده است که با خیال راحت به آن فکر می‌کنم و می‌توانم مذاکره کنم.

وی در خصوص بی مهری هواداران تراکتورسازی به وی گفت: تا اتفاقی نیفتد نمی‌توانم حرفی بزنم. اول باید صحبت و مذاکره کنم. نه به بار است و نه به دار. کسی با من صحبت نکرده است. بحث خانواده ام هم هست. نمی‌توانم تصمیم یک نفره بگیرم. تا چیزی مشخص نشود نمی‌توانم چیزی بگویم.

سرمربی سابق سایپا درباره بحث تیم ملی هم گفت: از این به بعد می‌توانم راحت بهپیشنهاداتم فکر کنم. اگر به نتیجه برسد ادم قبول می‌کند. به نتیجه هم نرسید خدا پدر و مادرشان را بیامرزد که ما را راحت کردند شما قیافه ما را نبینید!

دایی درباره فرار رو به جلو مدیران سایپا به خاطر صحبت‌هایش بعد از بازی با ذوب آهن گفت: قرار بود قبل از بازی ذوب آهن برکنار شوم و ربطی به حرفهایم نداشت. حرف دلم را زدم. نمی‌توانم حرف دلم را بزنم و بگویم خسته شدم؟ اتفاقی که دیروز افتاد قرار بود قبل از بازی ذوب آهن رخ بدهد. خدا را شکر این اتفاق با باخت تیم من همراه نشد چون خیلی‌ها منتظر باخت ما بودند. وجدانم راحت است تمام سعی و تلاشم را کردم. از سال قبل تا الان بیش از ۱۰ بار جلوی اعتصاب بازیکنانم را گرفتم. ممنون آقایان هستم که چنین کاری را کردند. چیزی که دنبالش بودم را زودتر اعلام کردند.

سرمربی سابق سایپا اظهار کرد: دنبال این هستیم با مردم رو راست باشیم ولی همیشه مورد اتهام هستیم. اگر بخواهم بگویم همه چیز گل و بلبل است، خیانت کرده ام. نمی‌توانم چیزی را ببینم و نگویم. افتخار می‌کنم در مملکت جمهوری اسلامی ایران سه بار به خاطر گرفتن حقم، اخراج شدم. این افتخار من است. آدم‌هایی که فوتبالی نیستند و خودروساز هم نیستند. کسی را مدیر کارخانه اتومبیل سازی می‌گذارند که مدیر پتروشیمی بوده است. اینها چه ربطی به هم دارد. خیلی چیزهاست که آدم نمی‌خواهد بگوید و دوست ندارم خیلی مسائل را بگویم. شاید چیزهایی را در دلم بگذارم.

دایی درباره اینکه راه حل این مشکل چیست؟ تصریح کرد: من که نباید راه حل بگویم. منافع خیلی‌ها در خطر می‌افتد من اخراج می‌شوم. شما چطور نمی‌دانستید مصطفی مدبر از کجا آمد؟ یک نفر شما گفت که مدبر چطور و به واسطه چه کسانی آمدند؟ مشکل ما این است. یکهو یک جای دیگر اخراج می‌شوند و به یکباره جای دیگری انتخاب می‌شوند. چیزهای پیچیدهای در قسمت مدیریتمان داریم. هرکسی بیاید آدم‌های خودش را می‌آورد. نگاهی به این نداریم که این اقا چه بلد است و چه کاره است.

وی در خصوص سرمربی بعدی تیم ملی و اینکه بهتر است داخلی یا خارجی باشد، گفت: من در جایگاهی نیستم که در اینباره حرف بزنم. مردم دوست دارند مربی بزرگ خارجی باشد. آیا فدراسیون می‌تواند با این وضعیت دلار مربی خوب خارجی بیاورد؟ مردم دوست دارند مربی خوب خارجی در سطح کی روش بیاید. فکر می‌کنید چنین اتفاقی می‌افتد؟

دایی در خصوص احتمال مدیریت کردنش در فوتبال اظهار کرد: من برای مدیریت به دنیا نیامده ام. کسانی که مرا اخراج کردند الان کجا هستند؟ مطمئن باشید آینده بزرگترین قاضی است و همه چیز را نشان می‌دهد. آینده نشان می‌دهد علی دایی چه کسی بوده است؛ امثال مدبرها چه کسی بوده اند؛ امثال گودرزی‌ها (وزیر پیشین ورزش) چه کسانی بوده اند. نسل‌های آینده می‌فهمند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فوتبال ایران در شرف ورشکستگی است؟ تصریح کرد: از نظر من خیلی از باشگاه‌ها چنین وضعیتی دارند. نمی دانم چرا نمی‌خواهیم با مردم و سهامداران کارخانه‌ها رو راست باشیم تا آنها هم وضعیتشان را بدانند. چرا سایپا به بدهی‌های هزار میلیاردی اش اشاره نمی‌کند تا مردم و سهامدارانش بدانند. چرا اینها زیرنویس شبکه خبر نمی‌شود ولی خبر اخراج من که می دانم این آقا (مدبر) در صدا و سیما با چه کسی صحبت کرده است، عین پلنگ صورتی ۲۴ ساعت می‌آید و می‌رود و زیر نویسمی‌شود! فکر می‌کنید نمی‌فهمم؟ به این خاطر گفتم بعضی‌ها دوست دارند آرامش را از من بگیرند با توجه به جاهایی که به آن وصل هستند. جاهایی که پایدار نیستند.

سرمربی سابق سایپا درباره اقداماتش برای زلزله زدگان کرمانشاه اظهار کرد: می‌خواهم از مردم و کسانی که کمک کردند تشکر کنم. از اول قصد داشتیم یک روستا را بسازیم. خواست خدا بود که الان روستای سوم را شروع کرده ایم و خیلی از خانه‌هایی که رها شده بود را تقویت کردیم و خانه‌هایی را ساخته ایم. متأسفانه چون نمی‌توانیم از کسی یاری بگیریم و مردم نمی‌توانند به خاطر قوانینی که هست به ما کمک کنند، شاید فقط بتوانیم این روستای آخر را که می‌سازیم، کارهای بیرونی و اسکلتش را انجام بدهیم و کارهای داخلی بماند تا خود مردم انجام بدهند.

دایی درباره مسدود شدن حسابش در این ارتباط گفت: آن حساب که باز شد. ناراحت بودیم قبل از اینکه بررسی کنند چنین کاری کنند. حسابم باز شد و مشکلی نداریم.

وی درباره احتمال جایگزینی یحیی گل محمدی به جای او در سایپا گفت: این مسئله به من مربوط نمی‌شود. برای همه آرزوی موفقیت می‌کنم.

سرمربی سایپا همچنین به وضعیت عادل فردوسی پور ادامه داد: الان این را مشکل نمیبینم. اتفاق خوبی برایم رخ داده است. مطمئناً عادل به خاطر خیلی از این مسائل بیرون است و برنامه‌ای به او نمی‌دهند.

دایی یادآور شد: عزت و ذلت دست آن بالایی است. همه چیزم را از آن بالایی دارم. خیلی جاها می‌خواستند ما را زمین بزنند ولی نتوانستند. از این به بعد هم کاری نمی‌کنند که این رابطه خراب شود. جایگاه خودمان را می‌دانیم. هستند کسانی که در وصف شما بسیار گفتنی‌ها دارند. اگر لازم باشد با مطلب و مدرک همه اینها بیان می‌شود. آن موقع واویلا می‌شود! آن موقع طشت رسوایی از بالا می‌افتد و خیلی‌ها جایی در جامعه نخواهید داشت. 

دنیای اقتصاد

 

علی دایی امروز در کنفرانسی خبری درباره برکناری خود از سوی مصطفی مدبر، مدیرعامل باشگاه سایپا گفت:

* آقای مصطفی مدبر برای من وجود خارجی ندارد و آدم حقیقی‌ای به این اسم نمی‌شناسم. تا جایی که ذهن ناقصم یاری می‌کند و او را از زمانی که ریاست حراست صداوسیما را داشت، بعنوان سردار غفور می‌شناسم.

* برای من جالب بود که در یک برنامه نود خودش را مدبر معرفی کرد. بعد که صحبت کرد تن صدایش برای من آشنا بود و دیدم همین سردار غفور خودمان است و اردبیلی است. چطور او مصطفی مدبر شده است؟

* کاش یک نفر از ثبت احوال اینجا بود و سوال کنم که یک نفر می‌تواند کل اسم و فامیلش را عوض کند؟

* من دیدم که اسم یا فامیل را عوض کردند ولی فکر نکنم، البته شاید اشتباه کنم ولی مگر می‌شود که با شناسنامه عوض کردن گذشته طلایی‌ات را عوض کنی؟

* متأسفانه موقعی این نامه را به ما دادند که ما به کسی دسترسی نداشتیم. از شنبه پیگیری می‌کنم و ببینم کسی که به نام مدبر امضا کرده، ولی سردار غفور دولق است؛ می‌تواند من را اخراج کند. مثل این است که یکی نمرده باشد و برایش گواهی فوت بگیرند!

* نمی‌دانم چرا نمی‌خواهیم با مردم و سهامداران کارخانه‌ها رو راست باشیم تا آنها هم وضعیتشان را بدانند. چرا سایپا به بدهی‌های هزار میلیاردی اش اشاره نمی‌کند تا مردم و سهامدارانش بدانند.

* چرا اینها زیرنویس شبکه خبر نمی‌شود ولی خبر اخراج من که می دانم این آقا (مدبر) در صدا و سیما با چه کسی صحبت کرده است، عین پلنگ صورتی ۲۴ ساعت می‌آید و می‌رود و زیرنویس می‌شود!

* فکر می‌کنید نمی‌فهمم؟ به این خاطر گفتم بعضی‌ها دوست دارند آرامش را از من بگیرند با توجه به جاهایی که به آن وصل هستند. جاهایی که پایدار نیستند.

ایران  امروز

لینک ویدئو

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است