محل تبلیغ شما
آیا تعطیلی مدارس تنها راه مبارزه با آلودگی هواست؟

تاریخ خبر: 1395/9/11

آیا تعطیلی مدارس تنها راه مبارزه با آلودگی هواست؟

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

آلودگی هوای کلان‌شهر تهران و پیامدهای ناشی از آن، امروزه به عنوان یکی از مهم‌ترین معضلات اجتماعی و زیست محیطی تبدیل شده است.

این موضوع باعث کشمکش‌های زیادی بین دستگاه‌های مرتبط با مسئله آلودگی هوا شده است و هریک به نوعی سعی در توجیه کردن اقدامات خود و مقصر جلوه دادن دستگاه‌های دیگر دارند.

یکی از دستگاه‌هایی که اثرات نامطلوب آلودگی هوا  متوجه سرمایه‌های مادی و معنوی آن می‌شود، وزارت آموزش و پرورش است؛ به طوری که این وزارتخانه به محض آلوده شدن هوا و قرار گرفتن هوای پایتخت و نقاط دیگر کشور در شرایط بحرانی و هشدار ، مجبور به تعطیل کردن مدارس می‌شود و به دنبال این تعطیلی‌های ناخواسته و تحمیلی، هزینه‌های مادی و معنوی زیادی از جمله تأخیر در برنامه آموزشی مدارس و خسارت‌های مادی را متحمل می‌شود.

آری هنگام تشدید آلودگی هوا، کمیته بحران آلودگی هوا که متشکل از دستگاه‌های مختلف است، دست به اقدامات مقطعی و زودگذری مانند تعطیلی مدارس می‌زند و تنها دیوار کوتاه برای فتح ناقص قله آرامش و تسکین دهنده مناسب درد آلودگی و نابسامانی آب و هوای تهران، دیوار آموزش و پرورش است و همگان راه فرار از انتقادات و اعتراض‌های مردم را به تعطیلی کشاندن مدارس می‌دانند تا مفّری هر چند کوتاه، برای در امان ماندن از چنین وضعیت نامطلوب زیست محیطی بیابند.

البته موضوع تعطیلی زمستانه مدارس، از جمله طرح هایی بود که در اوایل سال جاری توسط مسئولان محیط زیست کشور مطرح شد؛ طرحی که به دنبال این بود تا بر کاهش آلودگی کلانشهر تهران بینجامد..

 


 

اما ظاهراً طرح تعطیلات زمستانی مدارس نیز فقط در حد حرف بود و بدون هیچ نتیجه‌ای به آرشیو طرح‌های مسئولان سپرده شد. 

اما در این میان نکته قابل توجهی توسط یکی از اعضای شورای شهر تهران مطر شد؛ پرویز سروری عضو شورای شهر تهران دیروز در جلسه علنی این شورا تصریح کرد: «از اول مهر تاکنون به دلیل آلودگی هوا شاهد تعطیلی چند روزه مدارس تهران بوده‌ایم و دولت باید امروز را به عنوان بین‌التعطیلین، تعطیل می‌کرد تا مردم چند روز از شهر خارج شوند و آلودگی هوا کاهش یابد، نه اینکه در هفته بعد مجدداً به دلیل آلودگی هوا شاهد تعطیلی مجدد باشیم».

این پیشنهاد عضو شورای شهر تهران نیز قابل توجه است؛ چرا که با در نظر گرفتن دیروز که بین تعطیلین بود و فعالیت نصف و نیمه بسیاری مدارس علی رغم مخالفت آموزش و پرورش با تعطیلی این روز، می‌توانست حجم بسیار زیادی از آلودگی هوا را کاهش داده و چند روزی شهر از تراکم و شدت آلودگی‌ها خلاص شده و فرصتی برای برنامه‌ریزی هر چند مقطعی برای دستگاه‌های مربوطه ایجاد کند و حجم آلودگی کاسته شود تا مجبور نشویم در هفته آینده نیز با توجه به تداوم وضعیت آلودگی هوا مدارس را مجدداً تعطیل کنیم.

اما باید بدانیم تنها راه علاج و کاهش آلودگی هوای پایتخت، تعطیلی مدارس نیست، بلکه این موضوع مهم نیاز به یک تصمیم مدبرانه و کار کارشناسی اصولی و حساب شده دارد.فارس

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid