محل تبلیغ شما
سونامی‌اعلام برائت از احمدی نژاد

تاریخ خبر: 1396/9/12

سونامی‌اعلام برائت از احمدی نژاد

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

آیت‎الله مصباح‎: اکنون انحراف رفتار را در احمدی‌نژاد می بینم

«مصباح» خاموش شد

سونامی‌اعلام برائت

كشف‌ذوالنور: احمدي‌نژاد انگار روانگردان زده!

 

 

آیت‎الله مصباح‎یزدی که از حامیان جدی احمدی‎نژاد و پشتیبان او در دوران ریاست جمهوری‎اش بود، گفت: امروز احمدی‎نژاد را تایید نمی‎کنم چون اکنون یک حالت انحرافی در او می‎بینم.
در پایان مراسم سالگرد ارتحال علامه طباطبایی در قم، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی به سوال «خبرآنلاین» پیرامون اقدامات اخیر احمدی‎نژاد از جمله بست‌نشینی او و همراهانش در حرم 
شاه عبدالعظیم پاسخ داد.مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:
خیلی از مردم سوال می‌کنند که آیت‌الله مصباح یزدی که معرف احمدی‎نژاد به جامعه ایران بود و از او طرفداری می‌کرد، امروز چه نظری راجع به اعمال و رفتار او دارد؟
اینجا یک جلسه علمی و فقهی است، نه سیاسی.
بالاخره مردم از شخص شما به عنوان یکی از حامیان اصلی روی کار آمدن آقای احمدی‎نژاد و مطرح‌شدن او سوال دارند.
ما هر کسی را تا مادامی که در مسیر اسلام کار می‎کند، حمایت می‎کنیم، طرفداری‎اش می‌کنیم، هر وقت منحرف شد، ما هم از او جدا می‎شویم.
یعنی تحرکات اخیر او را تایید نمی‌کنید؟
نه، اعمال و رفتار امروز احمدی‎نژاد را تایید نمی‎کنم چون اکنون یک حالت انحرافی در او می‎بینم.
گفتنی است که آیت‌الله مصباح یزدی در دوران ریاست جمهوری محمود 
احمدی نژاد همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد از حامیان جدی وی بود. به‌طوری که برخی ورود جدی مصباح یزدی به سیاست را همان سال 84 می‌دانند. او در یکی از اظهار نظرهایش در خصوص احمدی نژاد گفته بود: «دیشب‌ یکی‌ از دوستان‌ حاضر در جلسه‌ نقل‌ کرد؛ قبل‌ از برگزاری‌ مرحله‌ اول‌ انتخابات‌ به‌ محضر یکی‌ از علمای‌ اهواز رسیدم‌. ایشان‌ گفت‌: نگران‌ نباشید، احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور می‌شود. ایشان‌ گفته‌ بود که‌ شخصی‌ شب‌ بیست‌ و سوم‌ ماه‌ رمضان‌ در حال‌ احیاء پیش‌ از نیمه‌ شب‌ به‌ خواب‌ می‌رود. در خواب‌ به‌ او ندا می‌شود که‌ بلند شو برای‌ احمدی‌نژاد دعا کن‌، وجود مقدس‌ ولی‌عصر (عج‌) دارند برای‌ احمدی‌نژاد دعا می‌کنند. می‌گوید من‌ حتی‌ اسم‌ احمدی‌نژاد را نشنیده‌ بودم‌ و اصلاً او را نمی‌شناختم‌! خود ایشان‌ نیز در تاریخ‌ دهم دی‌ماه‌ قاطعانه‌ گفته‌ بود که‌ من‌ رئیس‌‌جمهور خواهم‌ شد. کسانی‌ با او شوخی‌ می‌کردند که‌ این‌ چه‌ حرفی‌ است‌ می‌زنی‌؟ چه‌ کسی‌ به‌ تو رای‌ می‌دهد؟ چه‌ کسی‌ تو را می‌شناسد؟ گفته‌ است‌ این‌ قول‌ یادتان‌ باشد، امروز 10/10/83 است‌، من‌ رئیس‌‌جمهور خواهم‌ شد! حالا خواب‌ دیده‌ یا کسی‌ به‌ او گفته‌ است‌ من‌ نمی‌دانم‌!» (گفتمان مصباح، رضا صنعتی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص883) همچنین وی در اولین‌ دیدار خود با احمدی‌نژاد پس‌ از انتخابات‌ ریاست‌‌جمهوری‌ خطاب به وی گفت: «خدای‌ متعال‌ را شاکریم‌ که‌ زمینه‌ انتخاب‌ چنین‌ شخصیتی‌ برای‌ این‌ دوره‌ خاص‌ از انقلاب‌ را فراهم‌ کرد و آیندگان‌ به‌ این‌ نتیجه‌ خواهند رسید که‌ انتخاب‌، مشحون‌ به‌ کرامات‌ و معجزات‌ بود و از این‌ رو توفیق‌ شکر این‌ نعمت‌ را از خداوند خواستاریم‌. عنایات‌ حضرت‌ ولی‌عصر(عج‌) یار ملت‌ ایران‌ بود که‌ به‌ چنین‌ موفقیتی‌ دست‌ یافت‌ و تلقی‌ ما این‌ است‌ که‌ این‌ نفخه‌ الهی‌ که‌ در این‌ زمان‌ در جامعه‌ ما دمیده‌ شده‌ و آثارش‌ در علاقه‌ بیشتر مردم‌ به‌ دین‌ و اندیشه‌های‌ اسلامی‌ ظهور یافته‌، مرتبه‌ای‌ از مراتب‌ چیزی‌ است‌ که‌ در زمان‌ پیامبر اسلام(ص) تحقق‌ پیدا کرد و ان‌شاءالله مرتبه‌ کاملش‌ در زمان‌ ظهور حضرت‌ ولی‌عصر(عج‌) تحقق‌ خواهد یافت‌». (همان، ص881)

ابتکار

«مصباح» خاموش شد

 دومین تبرئه یا به عبارتی دومین اعتراف مصباح یزدی کلید خورد. هم احمدی‌نژاد دیگر احمدی‌نژاد سال 88 نیست و هم مصباح یزدی مانند آن سال سخن نمی‌گوید. روز پنجشنبه بود که مصباح یزدی در پاسخ به‌ این سوال خبرآنلاین که «مردم از شخص شما به عنوان یکی از حامیان اصلی روی کار آمدن آقای احمدی‎نژاد و مطرح شدن او سوال دارند»، گفت: «ما هر کسی را، تا مادامی که در مسیر اسلام کار می‎کند، حمایت می‎کنیم، طرفداری‎اش می‌کنیم، هر وقت منحرف شد، ما هم از او جدا می‎شویم.» وی همچنین در واکنش به ‌اینکه «یعنی تحرکات اخیر او را تایید نمی‌کنید»، تصریح کرد: «نه، اعمال و رفتار امروز احمدی‎نژاد را تایید نمی‎کنم، چون اکنون یک حالت انحرافی در او می‎بینم.» نخستین اعتراف مصباح یزدی در سال 90 بود که درباره احمدی‌نژاد گفت: «بهره هوشی این شخص به تصدیق دوست و دشمن از حد متعارف بالاتر است، پس چگونه شیفته یک شخص عادی می‌شود؟ آن هم شیفتگی‌ای که چنین حرکات نامعقولی از او سر بزند! یک وقتی به برخی از دوستان نزدیکم گفتم که بیش از ۹۰درصد معتقدم که او سحر شده است. این وضعیت ابدا طبیعی نیست. هیچ آدم عاقلی چنین کارهایی نمی‌کند، مگر آنکه اختیار از او سلب شده باشد.» مصباح خاموش شد؛ اتفاقی که برای حامیانش تلخ تر از همیشه است.
اقرار به اشتباه
«اطاعت از احمدی‌نژاد، اطاعت از خداست»؛ این جمله در حافظه سیاسی بسیاری از افراد حک شده است، جمله‌ای که به نقل از آیت‌ا... مصباح یزدی در مرداد سال 88 منتشر شد. این جمله مورد انتقادات زیادی قرار گرفت. در آن برهه اصلاح‌طلبان و اعتدالیون نسبت به‌ این جمله و بار معنایی آن اعتراض کردند. انتقادات به‌اندازه‌ای شد که رجانیوز به تکذیب آن پرداخت و در اقدامی قابل تامل پس از گذشت سال‌ها یعنی در 21 خرداد سال 93 این‌گونه در توجیه سخنان مصباح یزدی بر آمد: «آیت‌ا... مصباح یزدی فرمودند که ولي فقيه يک رهبري ديني جانشين امام زمان(عج) است، اين رئيس‌جمهور نماينده‌اي است که مردم او را انتخاب کرده‌اند. اين دو با هم خيلي تفاوت دارند. رئيس‌جمهور وقتي از طرف ولي فقيه نصب شد، مي‌شود عامل او، او نصبش مي‌کند. آن پرتو قداستي که او دارد بر اين هم مي‌تابد. وقتي رئيس‌جمهور اسلامي شد، حکمش را از رهبر ‌يعني جانشين امام(ع)‌ دريافت کرد، يک پرتوي از آن قداست بر اين هم مي‌تابد، آن وقت اطاعت از رئيس‌جمهور و اطاعت از مجلس و ساير امور هم مي‌شود اطاعت از خدا. اما تا اين جور نشده، حساب رهبر از ديگران جداست. او ارزشش از طرف امام زمان(عج) و از طرف خداست.» البته این توضیح منافاتی با جمله منتشر شده نداشت و توضیح درباره آن نتوانست تغییری در اصل معنا بدهد. اکنون 8 سال از آن اظهارات مصباح یزدی می‌گذرد و حالا خود اوست که دیدگاه و مواضع قبلی خود را رد می‌کند و می‌گوید که «امروز احمدی‌نژاد را تایید نمی‌کنم». بی‌تردید برای مصباح یزدی که شاگردانش او را علامه می‌خوانند اعتراف به شناخت اشتباه از احمدی‌نژاد کار سختی بود اما اکنون چاره‌ای جز بیان چنین اظهاراتی نیست. هر چند تنها مصباح یزدی نیست که ناچار به بیان تغییر دیدگاه نسبت به شخصیتی شده که دفاع قاطعانه و بدون تردید از او داشت و دیگر اصولگرایان که اتفاقا خود را در زیر چتر اندیشه‌ای مصباح یزدی تعریف می‌کنند همین رویه اعتراف به شناخت اشتباه را دارند.
تردید به‌خاطر تغییر
بی‌تردید حمایت قاطع مصباح یزدی از احمدی‌نژاد اکنون تبدیل به نمره منفی در پرونده او شده است؛ یعنی حامیان او و آنانی که مواضع این روحانی را حجتی برای تصمیمات خود می‌دانستند اکنون با تردید با این موضوع مواجه می‌شوند و این سوال را از خود می‌پرسند که مبادا در سال‌های بعد تصمیم امروز مصباح یزدی تغییر کند، همان‌گونه که تبعیت از او در حمایت از احمدی‌نژاد امروز تبدیل به سرشکستگی شده است. آیت‌ا... محسن غرویان که عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است در گفت‌وگویی تصریح کرد‌: «اصولگرايان از همان روزي که دولت احمدي‌نژاد را دولت امام زمان خواندند و او را معجزه هزاره سوم ناميدند و برايش کتاب نوشتند، بايد فکر اين روزها را مي‌کردند. وقتي يکي از بزرگان مي‌گويد که براي من مسجل شده است که نظر امام زمان رأي به احمدي‌نژاد است، اين روزها را مي‌توانستيم پيش‌بيني کنيم. عقلاي قوم اصولگرا در قصه دولت‌داري آقاي احمدي‌نژاد از همان ابتدا بايد احتياط‌هایی را در نظر مي‌گرفتند که نگرفتند.»
احمدی‌نژادی‌ها و آیت‌ا...
پارسینه نوشت؛ چند ساعتی از انتشار مصاحبه ‌آیت‌ا... مصباح یزدی نگذشته بود که سیل کامنت‌ها علیه او به راه افتاد. این رفتار نشان می‌دهد حامیان رئیس دولت دهم آنچنان سازمان یافته در فضای مجازی و رسانه‌ای به پیش می‌روند که حتی حاضرند به پدر معنوی سال‌های دور خود هم این‌گونه هجمه و حمله کنند.

آرمان

 

سونامی‌اعلام برائت

رفتارها و صحبت‌های احمدی‌نژاد و یارانش دیگر خریدار ندارد. تا پیش از این اصولگرایان در مقابل احمدی نژاد سکوت پیشه کرده بودند حالا کم کم قفل زبان‌ها شکسته می‌شود و هر کدام به نحوی رفتار احمدی نژاد و یارانش را محکوم می‌کنند. یک روز آیت‌الله مصباح یزدی، یک روز هم حجت‌الاسلام ذوالنور.

احمدی نژاد و یارانش ادعاهای عجیب و غریب می‌کنند و به مسوولان برچسب می‌زنند و توهین می‌کنند. همین رفتار‌ها موجب شده است که حامیان قدیمیشان به صدا در بیایند و رفتارهای آن‌ها را محکوم کنند. جدیدترین واکنش برای مجتبی ذوالنور نماینده اصولگرای مجلس است که می‌گوید: «نعوذبالله انگار احمدی‌نژاد روانگردان مصرف کرده است.»
ذوالنور در گفت و گو با «خبرآنلاین»  در پاسخ به این سوال که این روزها احمدی‌نژاد با تیم مشاوران و معاونانش انتقاداتی را مطرح می‌کند که بسیار تند است  و یک جدالی هم میان مسئولین به راه افتاده است این رفتار را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ می‌گوید:
کاری که احمدی نژاد انجام می‌دهد نه اخلاقی است و نه شرعی چراکه سرتا پا دروغ است. نکته دیگر اینکه به نظر می‌رسد ایشان خود را در حالتی قرار داده است که گویا روانگردان مصرف کرده است نعوذبالله نمی‌خواهم بگویم ایشان چنین کاری کرده است اما منظورم این است که حالتشان مانند حالت افرادی که روانگردان مصرف کرده‌اند در یک فضای توهمی ‌است یعنی فکر می‌کند 80 میلیون نفر  به دنبال او هستند امروز فضای جامعه این نیست. احمدی نژاد جایگاه ریاست جمهوری و شخصیت دوم نظام بودن را وهن کند و به عنوان فردی که زمانی بعد از مقام معظم رهبری قرار داشت امروز به دنبال مشایی و بقایی افتاده است. افراد نابابی که وزن همه چیز را با هوچیگری و زنبیل بازی و ... پایین آوردند. واقعا وقتی مردم به این فکر می‌کنند که رئیس جمهورشان کسی بوده است که تا چنین درجه‌ای جایگاه ریاست جمهوری را تنزل داده است دچار مشکل می‌شوند.
من نمی‌خواهم بگویم ما در دستگاه‌های دیگر مانند قوه قضائیه یا مقننه و... مشکلی نداریم بلکه  مشکل وجود دارد اما راه حل آن در پیش گرفتن چنین روش‌هایی نیست. هدف وسیله را توجیه نمی‌کند به این معنا که اگر می‌خواهیم به کسی انتقاد کنیم به هر ابزاری متوسل شویم و با آن جایگاه بازی کنیم.
ذوالنور همچنین در پاسخ به  این سوال که «به‌هرحال آقای احمدی نژاد که یکباره این چنین نشده او به هر حال در طول این چند سال تا حدودی این خصلت‌هایش را نشان داده است چرا تا پیش از این به ویژه از سوی اصولگرایان حمایت می‌شد و امروز همه نقد می‌کنند؟» گفت:   
میزان حال فعلی افراد است. من معتقدم هیچ جریانی در کشور با کسی نباید عقد اخوت داشته باشد جز حول محور منافع ملی، آرمان‌های یک نظام و مردم تا زمانی که فردی یا جریانی در آن راستا حرکت می‌کند حرف و مخالفتی وجود ندارد و باید او را حمایت کنیم اما هر کجا از این مسیر منحرف شد و در مقابل منافع ملی ایستاد باید درمقابل او بایستیم.
من کاری به اصولگرا و غیر اصولگرا ندارم؛ هرکجا این دولت کار درست و خوبی انجام دهد با اینکه نقد سیاسی به او دارم  وظیفه خودم می‌دانم از آن حمایت کنم. هرکجا هم مشکلی ببینم نقد می‌کنم. اگر از نظر جناح سیاسی با این دولت همراه نیستیم به این معنا نیست که اگر دولت کار خوبی انجام داد از آن حمایت نکنیم. در دوران احمدی نژاد کارهای عمرانی خوبی صورت گرفت ما از آن حمایت کردیم. اگر ما در مقابل فتنه ایستادیم برخی آن را به حمایت از احمدی‌نژاد تعبیر کردند؛ اصلا بحث فتنه و احمدی‌نژاد نبود بلکه فتنه در مقابل نظام بود نه احمدی‌نژاد؛ احمدی‌نژاد خودش یکی از پایه‌های فتنه بود. لذا نمی‌گوییم اگر ما در مقابل فتنه ایستادیم یعنی از احمدی‌نژاد حمایت کردیم. در مورد فتنه تمام جریان سلطه پشت آن بود که همه آنها را با کد می‌توانم بیان کنم. لذا برخی این موضوعات را به هم پیوند می‌دهند و تصور می‌کنند مقابل فتنه ایستادن یعنی تائید احمدی‌نژاد درحالی که اینها دو مقوله جدا از هم بود؛ بله برخی کارهای احمدی نژاد خوب بود و ما از آن حمایت می‌کردیم اما برخی رفتار‌های دیگر مانند‌ هاله نور و اعتقادات امام زمانی الکی و توهم‌های اینچنینی را ما همان زمان هم به شدت نقد می‌کردیم و امروز هم نقد می‌کنیم. این مسائل اقتضائی است و بستگی به نوع و رفتار فرد دارد. من عادت ندارم شخص را تائید و رد کنم بلکه در مورد عملکردها نظر می‌دهم.
این نماینده مجلس همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر «بحث تخلفات احمدی‌نژاد از اواخر  مجلس هشتم خیلی مطرح شد و در مجلس نهم به اوج رسید چقدر قوه مقننه به دنبال پیگیری این تخلفات بود و هست و چرا با وجود مستندات قوه قضائیه به آن رسیدگی نکرد؟ فکر می‌کنید مصلحت‌اندیشی وجود دارد؟» گفت:
من در آن زمان مجلس نبودم؛ اما فردی که در سمت ریاست جمهوری قرار دارد مصون است و معمولا تا یک خلاف متقن و برجسته که مصداق بین جرم و قابل اثبات باشد اتفاق نیفتد این مصونیت از آنها سلب نخواهد شد. اما اگر این جرم قابل اثبات باشد یا خود قوه قضائیه به عنوان  مدعی العموم بتواند به موضوع ورود کند آنجا هم انتظار برخورد وجود دارد. اما در مجموع من عملکرد قوه قضائیه را در رسیدگی به تخلفات مسئولین مثبت ارزیابی نمی‌کنم. معتقدم قوه قضائیه نباید منتظر باشد تا از یک مسئولی شکایت شود. وقتی می‌بیند خطایی رخ داده است  و حیف و میلی در بیت‌المال به وجود می‌آید یک شان مدعی العمومی‌دارد و خودش باید وارد شود و با آن برخورد کند».
پیش از این هم آیت‌الله مصباح یزدی بود که در گفت و گویی اظهار کرده بود: « اعمال و رفتار امروز احمدی‎نژاد را تأیید نمی‎کنم، چون اکنون یک حالت انحرافی در او می‎بینم.»
حالا احمدی نژاد و یارانش بیش از پیش تنها شده‌اند. اصولگرایان که مدتی در قبال او سیاست سکوت را پیشه کرده بودند این روزها از این جریان اعلام برائت می‌کنند. پیش از این هم محمدنبی حبیبی در گفت‌وگو با ایلنا، در واکنش به اینکه چرا اصولگرایان با توجه به گفتار و رفتار اخیر احمدی‌نژاد، سکوت اختیار کرده‌اند، گفته بود: معتقد به سکوت نیستم بلکه معتقد به بی‌اعتنایی اصولگرایان نسبت به احمدی‌نژاد هستم.
دبیرکل حزب موتلفه تاکید کرد: یعنی تذکر اصولگرایان را خیلی مفید تلقی نمی‌کنم چون آقای احمدی‌نژاد ثابت کرده است که هرچه خودش به نظرش می‌رسد آن را حق مطلق می‌داند و تذکر و  اظهار نظر خیلی در ذهن ایشان موثر نیست .
وی افزود: بنابراین سکوت اصولگرایان مطلقا نباید علامت رضایت از موضع‌گیری‌های احمدی‌نژاد  تلقی شود.
دبیرکل حزب موتلفه درپاسخ به اینکه آیا ممکن است سکوت اصولگرایان نسبت به اظهارت احمدی‌نژاد علیه لاریجانی این باشد که نسبت به ائتلاف او با اعتدالگرایان و اصلاح‌طلبان موضع دارند و موافق حذف لاریجانی‌ها هستند،‌ اظهارداشت: اینکه حرف‌های احمدی‌نژاد مورد تایید کامل همه اصولگرایان باشد اینگونه نیست و در مواردی هم که برخی از اصولگرایان تشخیص می‌دهند در مورد اظهارنظر یک شخصیتی سکوت کنند و این به هیچ وجه علامت رضا نباید تلقی شود.
حبیبی بیان کرد: در مواقعی برخی از اصولگرایان مانند حزب موتلفه اسلامی‌لازم نمی‌بیند خیلی اظهارنظر کند اما این معنایش تایید مواضع احمدی‌نژاد نیست. 
 

مردم سالاری

كشف‌ذوالنور: احمدي‌نژاد انگار روانگردان زده!

احمدی‌نژاد تبدیل به شخصیتی شده که اصولگرایان نمی‌دانند چگونه با او مواجه شوند. از سویی حمایت‌های بی‌شائبه از او در دوران ریاست جمهوری‌اش و سکوتشان در سال‌های بعد گریبان آنها را گرفته و اقدامات نامتعارف امروزش است که واکنش سیاسیون را می‌طلبد.
احمدی‌نژاد پایه فتنه
برای بسیاری از اصولگرایان رفتار امروز احمدی‌نژاد قابل باور نیست و در نوعی ناباوری در مورد دلایل رویکرد او قرار دارند. این ناباوری تا جایی پیش رفته که مجتبی ذوالنوری نماینده قم در مجلس رفتار او را مانند کسی دانسته که مصرف‌کننده روانگردان است. این نماینده مجلس در مورد اقدامات جنجالی اخیر احمدی‌نژاد به خبرآنلاین گفت: «کاری که احمدی‌نژاد انجام می‌دهد نه اخلاقی است و نه شرعی، چراکه سرتا پا دروغ است. به نظر می‌رسد ایشان خود را درحالتی قرار داده است، که ‌گویا روانگردان مصرف کرده است. نعوذ باا... نمی‌خواهم بگویم ایشان چنین کاری کرده است، اما منظورم این است که حالتشان مانند حالت افرادی که روانگردان مصرف کرده‌اند، دریک فضای توهمی است یعنی فکر می‌کند 80 میلیون نفر به دنبال او هستند.» او با تاکید بر اینکه احمدی‌نژاد جایگاه ریاست جمهوری و شخصیت دوم نظام بودن را وهن کرده ‌خاطرنشان کرد: «او به عنوان فردی که زمانی بعد از مقام معظم رهبری قرار داشت، امروز به دنبال مشایی و بقایی افتاده است، افراد نابابی که وزن همه چیز را با هوچیگری و زنبیل‌بازی و... پایین آوردند.» با این حال ذوالنوری هیچ اشاره‌‌ای به اظهارات احمدی‌نژاد و سکوت اصولگرایان نکرده است. این نماینده مجلس در ادامه بیان کرد: «من‌کاری به اصولگرا و غیر اصولگرا ندارم، هرکجا این دولت کار درست و خوبی انجام دهد با اینکه نقد سیاسی به او دارم وظیفه خودم می‌دانم از آن حمایت کنم. هرکجا هم مشکلی ببینم نقد می‌کنم. در دوران احمدی‌نژاد کارهای عمرانی خوبی صورت گرفت ما از آن حمایت کردیم. اگر ما درمقابل فتنه ‌ایستادیم برخی آن را به حمایت از احمدی‌نژاد تعبیرکردند؛ اصلا بحث فتنه و احمدی‌نژاد نبود بلکه فتنه در مقابل نظام بود نه احمدی‌نژاد؛ احمدی‌نژاد خودش یکی از پایه‌های فتنه بود.»
مطهری؛ اصولگرای تنها
این اظهارات درحالی بیان می‌شود که در سال‌های گذشته‌این اصلاح‌طلبان بودند که با انواع محدودیت‌ها مواجه شده و یک به یک از عرصه تصمیم‌گیری سیاسی و اجرایی کنار گذاشته شدند. در آن زمان علی مطهری از معدود اصولگرایانی بود که نسبت به رفتار احمدی‌نژاد هشدار می‌داد و سایر اصولگرایان فرزند شهید مطهری را به دلیل مخالفت‌هایش با احمدی‌نژاد به باد انتقاد می‌گرفتند و کار تا جایی پیش رفت که پایداری‌‌ها واژه جدیدی تحت عنوان ساکت فتنه را رواج دادند. احمدی‌نژاد در روزهای پیش از قهر 11 روزه رئیس‌جمهور محبوب اصولگرایان بود و هیچ صحبتی در مورد پایه فتنه بودن وی نمی‌شد.
شأن مدعی‌العمومی
ذوالنور همچنین روز گذشته اظهار داشت: «برخی کارهای احمدی‌نژاد خوب بود و ما از آن حمایت می‌کردیم اما برخی رفتارهای دیگر مانند هاله نور و اعتقادات امام زمانی الکی و توهم‌های این چنینی را ما همان زمان هم به شدت نقد می‌کردیم و امروز هم نقد می‌کنیم.» در جریان انتخابات 88 در مورد رفتارهای احمدی‌نژاد بسیار هشدار داده شد، اما حامیان آن زمان و مخالفان امروز وی ترجیح دادند تمام‌قد پشت او بایستند. ذوالنور گفت: «معتقدم قوه قضائیه نباید منتظر باشد تا از یک مسئولی شکایت شود. وقتی می‌بیند خطایی رخ داده است و حیف و میلی در بیت‌المال به وجود می‌آید، یک شأن مدعی‌العمومی دارد و خودش باید وارد شود و با آن برخوردکند.» عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در انتها گفت: «آقای احمدی‌نژاد مشمول این فرمایش حضرت علی(ع) در نهج البلاغه می‌شود که در دگرگونی‌ها باطن افراد عیان می‌شود.» این بخش از سخنان ذوالنور سوالات جدی در مورد رفتار وی و سایر اصولگرایان ایجاد می‌کند. اگر باطن احمدی‌نژاد از ابتدا این‌گونه بوده و صرفا چنین رفتارهایی تاکنون از وی مشاهده نشده بود، چرا اصلاح‌طلبان به دلیل هشدارهای دوراندیشانه‌شان در مورد خطرهای بهادادن بیش از حد به او تا این اندازه تحت فشار و محدودیت‌های مختلف قرار گرفتند؟ آیا تشخیص حقیقت احمدی‌نژاد 13 سال پیش از برخی اصولگرایان و دیده نشدن دگرگونی‌های احمدی‌نژاد، نشان از بینش درست نبود؟ آیا بینش درست صرفا صف‌آرایی و موضع‌گیری‌های پی‌درپی علیه جبهه اصلاحات است یا دیدن آنچه آسان دیده نمی‌شود و هشدار در مورد خطرات آن؟ اصولگرایان خطر احمدی‌نژاد را وقتی فهمیدند که بسیار دیر شده بود و کشور خسارات عظیمی از اقدامات وی دریافت کرد. آن زمان که اصلاح‌طلبان به عقلای اصولگرا در مورد خطرهای این جریان هشدار می‌دادند، آنان بینش خود را مدام بر سر جریان اصلاحات می‌کوبیدند.

آرمان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است