محل تبلیغ شما
گزارشی از هزینه میلیون ها دلار سرمایه در دول احمدی نژاد

تاریخ خبر: 1396/1/16

گزارشی از هزینه میلیون ها دلار سرمایه در دول احمدی نژاد

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

خبرگزاری رسمی مجلس گزارشی از هزینه میلیون ها دلار سرمایه کشور در دول نهم و دهم را با تیتر «کمک های توسعه ای احمدی نژاد / سرمایه گذاری دشمن ساز برای ایران / پول هایی که با بی تدبیری به چاه ویل رفت» منتشر کرد که واکنش سایت نزدیک به محمدباقر قالیباف را برانگیخت.

به گزارش انصاف نیوز، در واکنش به این گزارش که در آن با تعدادی از نمایندگان مجلس مصاحبه شده، سایت «فردا» آن را با تیتر «حمله تند خبرگزاری مجلس به احمدی نژاد!» بازنشر کرد. قالیباف، شهردار تهران، که رقیب اصلی حسن روحانی در سال ۹۲ بود، یکی از گزینه های احتمالی جمنا، ائتلاف جدید بخشی از اصولگرایان برای رقابت مجدد با روحانی در انتخابات ماه آینده است.

آقای قالیباف در سال ۸۴ نیز کاندیدای ریاست جمهوری بود اما شکست خورد.

متن کامل گزارش «خانه ملت» در پی می آید:

گزارش خانه ملت از هزینه میلیون ها دلار سرمایه کشور در دول نهم و دهم؛

کمک های توسعه ای احمدی نژاد؛ سرمایه گذاری دشمن ساز برای ایران / پول هایی که با بی تدبیری به چاه ویل رفت

خبرگزاری خانه ملت، حمیدرضا خدامی: همواره این سوال در اذهان عمومی مطرح است که از درآمد ۸۰۰ میلیارد دلاری دولت احمدی نژاد چه میزان به کشورهای دیگر اختصاص یافت. ابهام، ابهام و ابهام؛ تنها گزینه ای که از عملکرد اقتصادی دولت احمدی نژاد در دوره نهم و دهم به اذهان متبادر می شود، متأسفانه عملکرد بی ضابطه این دولت تنها معطوف به اقتصاد داخلی نمی شود، بلکه احمدی نژاد و اطرافیانش در عرصه اقتصاد خارجی به ویژه مسئله کمک های توسعه ای طی سال های ۸۴ تا ۹۲ رویکرد ابهام آمیزی را به جای گذاشته اند.

پرونده کمک های توسعه ایران به سال های پیش از دولت نهم بر می گردد، اما این کمک ها در زمان دولت های سازندگی و اصلاحات نیز به صورت مثبت، هدفمند و ضابطه مند به کشورهای مدنظر داده می شد و این کمک ها در چارچوب سیاست هایی خاص نظام به کشورهای دیگر تعلق می گرفت.

پرداخت کمک های توسعه ای در چارچوب عرف دیپلماتیک قابل قبول است/خارج از روند قانونی پذیرفتنی نیست

محمدجواد فتحی عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در این رابطه معتقد است که کشورهای دوست و نزدیک، کمک هایی را به یکدیگر ارائه می کنند و این میزان کمک قابل قبول است.

وی می گوید که به نظر من پرداخت کمک های توسعه ای از سوی ایران به کشورهای دیگر در چارچوب عرف دیپلماتیک قابل قبول بوده و قطعا خارج از روند را نمی توان پذیرفت.

دولت احمدی نژاد سرآغاز بذل و بخش های میلیاردی به کشورهای خارجی

برخلاف رویکرد و سیاست های دولت ها پیشین، از آغاز دولت نهم و با روی کار آمدن احمدی نژاد این کمک ها از ضابطه خاص خود خارج شد و شاهد پرداخت کمک های توسعه ای غیر شفاف به کشورهای دیگر بودیم.

نکته قابل توجه در پرداخت کمک های توسعه ای این بود که در دولت های قبل از احمدی نژاد، ساز و کار ارائه کمک ها به صورت غیر مستقیم صورت می گرفت، به طور مثال دولت ها قالبا کمک های خود را با هدف کمک به کشورهای آسیب دیده در اثر بروز حوادث طبیعی پرداخت می کردند، این در حالی است که دولت احمدی نژاد که همواره سیاست های خود را فراتر قوانین موجود و استراتژی های پیشینیان خود، تعیین می کرد، در بحث کمک های توسعه ای نیز از مسیر دولت های قبلی خارج شد و عملا روش ابتکاری را در این عرصه پیش گرفت، که آن کمک های مستقیم به کشورها بود.

صادقی: در دولت گذشته پول های کلانی به کشورهای خارجی داده شده است

در این رابطه محمود صادقی نیز با تأیید رویکرد غیرکارشناسی و تخلفات دولت احمدی نژاد در ارائه کمک های توسعه ای اعلام می کند که بر اساس گزارش ها و اطلاعاتی که من رسیده، متأسفانه ارقام و پول های کلانی در دولت گذشته به کشورهای خارجی در قالب های مختلف داده شده و این اقدامات بی حساب و کتاب بوده است.

صادقی ادامه داد که درباره ارائه کمک به کشورهای خارجی این مسئله دارای اهمیت است که این اقدامات به چه میزان برنامه ریزی شده و کارشناسی بوده است، به طوری که بر اساس شنیده ها، پس از ساخت یک سد در یکی از کشورهای خارجی، رئیس دولت قبل هزینه های آن را در قالب هدیه به آن کشور می بخشد.

کمکهای توسعه ای احمدی نژاد از مسیر سیاست های اصولی و ایدئولوژیک نظام خارج شد

یکی از مهم ترین مسائل در پرونده کمک های توسعه دولت احمدی نژاد به کشورهای خارجی این است که این پرداخت ها از مسیر سیاست های اصولی و ایدئولوژیک نظام خارج شده و در قالب تصمیمات شخصی مقامات و دولتمردان قرار گرفت. یعنی آنکه اگر احمدی نژاد از کشوری یا مقامات یک کشور خوشش می آمد به آن ها کمک مالی می کرد و اگر نظرش از آن کشور بر میگشت، دیگر خبری از پرداخت کمک نبود، که به طور حتم این رویکرد و روش تبعات بسیاری را برای کشور به دنبال داشته و امروز ایران درگیر همان سیاست های اشتباه گذشته است.

رضایی:ایران در عرصه سیاست خارجی با از هم گسیختگی روبه رو است

در این رابطه محمدابراهیم رضایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، درباره عملکرد دولت نهم و دهم در ارائه کمک های توسعه ای به کشورهای خارجی گفت که در سیاست کلی نظام حمایت از مستضعفان جزء اصول اصلی است، اما اگر این اقدامات از سیاست های کلی نظام تبعیت نکند، این اقدامات نه تنها نتیجه بخش نخواهد بود بلکه آثار منفی را برای کشور به دنبال خواهد داشت که متأسفانه در دولت گذشته شاهد این رویکرد بودیم.

وی ادامه داد که ایران در عرصه سیاست خارجی در تعامل با دولت ها و نگاه به ملت ها از یک از هم گسیختگی مواجه است، به طوری که در این حوزه با روی کار آمدن دولت ها، اعمال سلیقه صورت می گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد که متأسفانه یک دولت برای ارائه کمک های توسعه، برخی کشورهای را در اولویت قرار می دهد و دولت بعدی کمک های قبلی را متوقف و به کشورهای دیگر کمک می کند و این مسئله نه تنها برای کشور دستاوردی ندارد، بلکه خسارت های بسیاری را برای ما به دنبال دارد.

تصمیمات شخصی احمدی نژاد در پرداخت کمک های توسعه تنها منحصر به اعتبارات نبود، بلکه وی در بذل و بخش هزینه ها و سرمایه گذاری های جمهوری اسلامی به کشورهای میزبان نیز ید طولایی داشت. به طوری که طهماسب مظاهری وزیر دولت اصلاحات نمونه ای از اقدامات احمدی نژاد در حراج سرمایه های جمهوری اسلامی را بیان می کند.

بذل و بخشش ۴۰ میلیون دلاری احمدی نژاد در تاجیکستان

به گفته وی پروژه تونل انزاب تاجیکستان یکی از سرمایه گذاری های کلان ایران در دوران دولت اصلاحات بود که این پروژه برای جمهوری اسلامی حدود ۴۰ میلیون دلاری هزینه به دنبال داشت، از طرف دیگر ساخت پروژه تونل در دولت نهم به پایان رسید، بنابر این احمدی نژاد برای افتتاح این پروژه به این کشور سفر کرد و در مراسم افتتاحیه پروژه اعلام کرد که این تونل هدیه ای است از طرف مردم ایران به مردم تاجیکستان و رئیس جمهور تاجیکستان هم بلافاصله پشت تریبون گفت هدیه تان را قبول می کنیم، این رویکرد رئیس دولت نهم موجب شد که مقامات تاجیکستان از پرداخت اقساط وام اجتناب کرده و بگویند که هدیه را که پس نمی گیرند و تا امروز این پول که در قالب وام پرداخت شده بود، برنگشته است.

طومار طولانی احمدی نژاد برای پرداخت کمک مالی به کشورها/کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی برنده ولخرجی دولت

بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که کمک های توسعه ای ایران به کشورهای خارجی تنها معطوف به چند کشور انگشت شمار نمی شود، بلکه در دوران دولت احمدی نژاد، بیش از ۲۰ تا ۳۰ کشور از ایران کمک های توسعه ای دریافت کردند.

کشورهایی که شاید از نظر وزن سیاسی در عرصه بین المللی هیچ اهمیتی نداشتند، اما احمدی نژاد در سفرها و دیدارهای خود بدون حساب و کتاب، میلیون ها دلار از منابع اعتباری کشور را به این امر اختصاص می داد. مرور و بررسی اطلاعات نشان می دهد که کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی در دوره هشت ساله احمدی نژاد بیشتری استفاده و بهره را از کمک های توسعه ای ایران برده اند.

پرداخت اعتبارات میلیاردی دولت احمدی نژاد؛ از ونزوئلا تا سنت وینست

ونزوئلا، سریلانکا، بولیوی، سنت وینست، اکوادور، زیمباوه، نیکاراگوئه، گامبیا، تانزانیا، تاجیکستان؛ تنها بخشی از کشورهایی هستند که مورد عطوفت و لطف دولت نهم و دهم قرار گرفته اند و سرمایه های ایران در قالب کمک های توسعه ای به این کشورها سرازیر شدند.

در میان اسامی کشورهایی که دولت احمدی نژاد به آن ها کمک های توسعه ای و وام های بلاعوض داده، وجود کشوری مانند کشور سنت وینست بسیار تعجب آور و بهت آور است، کشوری که قطعا نه تنها مردم ایران بلکه اغلب مسئولان کشورمان اطلاعات دقیقی از آن ندارند.

ساخت فرودگاه با اعتبار میلیاردی در جزیره ای در دریای کاراییب

حال اگر تا به حال با نام کشور سنت وینسنت آشنا نبوده اید، باید آن را از این پس بشناسید، زیرا دولت پیشین اعتبار کلانی را در قالب کمک های توسعه ای برای اجرای یک پروژه فرودگاهی به این کشور اختصاص داد و هفته گذشته فرودگاه مذکور  افتتاح شد، کشور سنت وینسنت و گرنادین ها، کشوری جزیره ای در دریای کاراییب با جمعیتبیش از ۱۱۰ هزار نفر است که در ۱۷۶۳ مستعمرهٔ بریتانیا شد، در ۱۹۶۹ خودگردانی داخلی یافت، و در ۱۹۷۹ به استقلال رسید.

طبق موضوعات مطرح شده در رسانه ها، رئیس جمهور اسبق در آخرین سفر خود به نیویورک، ملاقاتی با نخست وزیر این کشور داشت و در این دیدار احمدی نژاد با اختصاص چند میلیون دلار به این کشور موافقت کرد که این اعتبار  صرف ساخت فرودگاهی در سنت وینسنت شد.

علاوه بر این اقدامات صورت گرفته، در سال های فعالیت دولت های نهم و دهم اختصاص ۳۳۰ میلیون دلار برای پاکستان، اختصاص وام ۱٫۵ میلیارد دلاری با مدت ۱۰ سال بازپرداخت برای سریلانکا، اختصاص بودجه ای برای ساخت دو درمانگاه عمومی در بولیوی، کمک هفت میلیون دلاری برای ساخت یک فرودگاه در سنت وینسنت، کمک ۳۵۰ میلیون دلاری برای ساخت یک بندر نیکاراگوئه و موارد اینچنینی در رسانه های ایرانی انعکاس یافت.

فتحی: کمک های توسعه ای بدون تأمین منافع ملی هیچ توجیه شرعی، قانونی و عرفی ندارد

فتحی در این رابطه تأکید می کند که کمک های توسعه ای ایران باید در جهت حفظ منافع ملی خودمان باشد و در این چارجوب قابل قبول است، در غیر این صورت ارائه کمک های توسعه ای به هر کشوری هیچ توجیه شرعی، قانونی و عرفی ندارد.

وی معتقد است که دولت و حاکم حافظ منافع مردم بوده و مالک پول بیت المال نیست، بنا بر این این اعتبارات باید در جهت تأمین منافع ملی هزینه شود و اگر می خواهد بذل و بخششی داشته باشد، باید نگاهش به منافع ملی باشد و اینکه آیا مردم با این گونه اقدامات موافق هستند یا خیر.

اما مهم تر از حیف و میل بیت المال و هزینه کرد اعتبارات کشور در قالب ارائه کمک های توسعه ای به کشورهای دست چندمی، مسئله اثرگذاری این کمک ها دارای اهمیت است، شرایط کنونی در عرصه منطقه و بین المللی به ویژه در عرصه منطقه خارومیانه، آفریقا و آمریکای جنوبی نشان می دهد که کمک های توسعه ای دولت گذشته نه تنها به نفع ایران نبوده، بلکه عملا آسیب و خسارات بسیاری را برای ما به دنبال داشته است.

در این رابطه رضایی معتقد است که در شرایط کنونی وضعیت خوبی در بحث ارتباطات و تعاملات ایران با کشورهای دیگر وجود ندارد و سیاست خارجی ایران در ارتباط با دیگر کشورها در حال به قهقرا رفتن است.

کمک های دشمن ساز؛ سودان، تاجیکستان و جیبوتی در صف تقابل با ایران

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه قطعا در عرصه سیاست خارجی باید هدفمندانه تر و هوشمندانه تر عمل کنیم ادامه داد: تاکنون اقدامات ایران در ارائه کمک های توسعه ای به کشورهای دیگر نتیجه مثبتی به دنبال نداشته و اثربخشی آن مطلوب نبوده است.

جیبوتی در مجلسی که ایران ساخت، بر علیه جمهوری اسلامی قانون می نویسد

وی افزود: امروز بسیاری از کشورهایی که در گذشته و در دولت های قبل از ایران، کمک های توسعه ای دریافت کرده اند، امروز به دشمنان جمهوری اسلامی تبدیل شده اند که در این رابطه می توان به کشورهایی مانند سودان، تاجیکستان و جیبوتی اشاره کرد که این مسئله نشان می دهد که مقامات کشور برای پرداخت کمک های توسعه ای یا برنامه ای نداشته و یا اینکه از کشور مربوطه شناخت لازم را ندارند.

رضایی ادامه داد: کشوری مانند جیبوتی تنها دارای یک ساختمان مرتب و خوب است که آن ساختمان را که همان مجلس این کشور محسوب می شود را ایران ساخته است، حال مقامات این کشور در همان ساختمان بر علیه جمهوری اسلامی قانون وضع می کنند.

قول های غیرعملی رئیس دولت دهم به کشورهای خارجی؛ آبرویی که از ایران رفت

در شرایط کنونی تبعات اقدامات احمدی نژاد در پرداخت بی حساب و کتاب کمک های توسعه ای به کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی پایان ندارد، به نظر می رسد که احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری خود مانند سفرهای استانی در داخل کشور، نه تنها سرمایه های کشور را به باد داده، بلکه مانند تصویب مصوبات استانی، وعده های بسیاری را برای اجرای پروژه های اقتصادی و عمرانی به مقامات این کشورهای خارجی داده است به طوری که امروز با سفر مقامات دولت یازدهم به کشورهای مربوطه، مقامات آن کشورها عملا طلب وعده های داده شده را از جمهوری اسلامی می کنند.

بروز این مسائل و برخورد نشان می دهد که اقدامات خودسرانه و خارج از عرف دیپلماتیک احمدی نژاد در پرداخت بی حد و حصر کمک های توسعه ای، تنها به ضرر جایگاه و شأنیت کشورمان تمام شده است.

در این رابطه صادقی تأکید می کند که در دولت گذشته به کشورهای دیگر وعده ها و قول هایی برای ارائه کمک داده شده، اما چون این وعده بدون طی شدن روال قانونی صورت گرفته، دولت کنونی هیچ تعهدی برای اجرای آن ها ندارد، که این مساله موجب ایجاد توقع برای آن کشور خارجی شده و قطعا این موضوع در روابط دو کشور تأثیرات منفی دارد.

لزوم ضابطه مند کردن کمک های توسعه ای/قانون گذاری مانع از اعمال سلایق شخصی می شود

تجربه اقدامات احمدی نژاد در صرف و هزینه کرد سرمایه های کشور در حوزه کمک های توسعه ای این مساله را بیش از پیش به مسوولان و مقامات ارشد نظام گوش زد می کند که پرداخت و ارائه کمک های توسعه ای باید طبق ضوابط خاص و دقیق صورت گیرد و خلاء قانونی و مقررات در این حوزه تنها فضا را برای افرادی باز می گذارد که به دنبال مطرح کردن خود در عرصه ها مختلف هستند.

بنابر این رضایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید می کند که راه کار شفاف سازی و ساماندهی کمک های توسعه ای ایران به کشورها دیگر این است که مقررات اختصاصی برای آن تدوین شود تا دولت ها نتوانند بر اساس سلایق شخصی و دلخواه خود این سرمایه ها را هزینه کنند.

در پایان باید گفت که ارائه کمک های توسعه ای به کشورها با رویکرد سیاسی، انسانی و استراتژیک قابل قبول و توجیه است و قطعا به کارگیری درست این مساله موجب افزایش امنیت ملی و تقویت روابط دو جانبه با کشورها می شود زیرا در شرایط کنونی کشورهای ابرقدرت به دنبال یارکشی و ایجاد ائتلاف های سیاسی بر علیه کشورهای مستقل هستند، اما این عرصه باید دارای ساز و کار و فرآیند منطقی و کارشناسی باشد، تا نه تنها این سیاست برای کشور و نظام تبعات به دنبال نداشته باشد، بلکه موجب تحقق اهداف کشورمان در عرصه سیاست خارجی شود.

لینک خبر

 

گزارش تسنیم از سفرهای خارجی احمدی‌نژاد /بخش اول

نیویورک بیشترین مقصد سفرهای خارجی احمدی‌نژاد در دولت نهم/ اروپا حائز کمترین سفر + نمودار

احمدی‌نژاد در طول دوران ریاست‌جمهوری‌اش در ۴ سال اول ۵۸ سفر بین‌المللی داشته است.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، محمود احمدی‌نژاد در 12 مرداد 1384 با اکثریت آرا به‌عنوان ششمین رئیس‌جمهور ایران در طول تاریخ انقلاب اسلامی انتخاب شد. او در 22 خرداد 88 نیز مجدداً با کسب حدود 24 میلیون رأی رئیس‌جمهور ایران شد و اکنون تا دو هفته دیگر باید کلید پاستور را تحویل رئیس جمهور منتخب بدهد.

موضع‌گیری‌ها نسبت به عملکرد وی در حوزه‌های داخلی و بین‌المللی، از انتقاد‌ تا تمجید‌ متفاوت است.

در این گزارش سعی بر آن است که نگاهی به سفرهای خارجی احمدی‌نژاد داشته باشیم تا مشخص شود کهاحمدی‌نژاد در رایزنی‌های دیپلماتیک بیشتر به‌سمت چه کشورهایی رفته و چه دستاوردهایی را برای نظام وانقلاب به‌همراه آورده است.

اولین سفر بین‌المللی احمدی نژاد در قامت ریاست‌جمهوری در تاریخ 22 شهریور 84 به نیویورک انجام شد.


احمدی‌نژاد در سازمان ملل

احمدی‌نژاد در طول 8 سال ریاست‌جمهوری خود 9 بار در قالب شرکت در کنفرانس مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا سفر کرده است که به‌گفته خودش در این سفرها وی فقط وقت کرده است مسیر هتل محل اقامت تا خیابان سازمان ملل در آمریکا را طی کند و وقت کارهای دیگر را نداشته است.

9 بار سفر به آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که دو کشور ایران و آمریکا هیچ رابطه دیپلماتیکی با هم ندارند، اما بااین حال احمدی‌نژاد در هربار سفر به این کشور سعی کرده است مواضع و سخنان خود را در قالب مصاحبه‌های مختلف با شبکه‌های تلویزیونی آمریکا اعلام کند.


نمودار تعداد سفرهای خارجی احمدی‌نژاد در دولت نهم

منطقه خودمختار نخجوان در جمهوری آذربایجان را می‌توان دومین مقصد سفرهای خارجی احمدی نژاد به حساب آورد. او در تاریخ 29 آذرماه به این منطقه سفر کرد.

احمدی‌نژاد قرار بود در این سفر یک‌روزه به‌همراه "الهام علی‌اف" همتای آذربایجانی خود پروژه معاوضه (سواپ) گاز طبیعی ایران با گاز وارداتی از جمهوری آذربایجان برای تأمین انرژی مورد نیاز نخجوان را در این جمهوری خودمختار افتتاح کند.

رییس جمهوری اسلامی ایران همچنین در مراسم افتتاح پروژه انتقال گاز به نخجوان، اجرایی شدن این پروژه درمدت زمان کوتاه را نشانه عزم مقامات دو کشور برای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی دانسته بود.

احمدی‌نژاد در سومین سفر بین‌المللی خود در تاریخ 29 دی ماه 84 بنا به دعوت رسمی بشار اسد رئیس‌جمهورسوریه به این کشور سفر کرد.

او در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای سوری خود، عراق را یکی از محورهای گفت‌وگوی خود عنوان و اضافه کرده بود: "در مورد مسایل عراق با سوریه مواضع یکسانی داریم و از فرایند سیاسی برای به حاکمیت رسیدن اراده ملی و حکومت مردمی در عراق حمایت می‌کنیم و برپایی حکومت مردمی را تنها راه‌حل مشکلات و مسایل مردم عراق می‌دانیم".

وی گفته بود: از دشمنان ملت‌های منطقه نیز می‌خواهم، از توطئه دست کشند و اجازه دهند که مردم منطقه مسایل خود را حل و فصل کنند "منحنی حیات رژیم اشغالگر قدس و حامیان اصلی او رو به افول و انحطاط است. آنان برای ادامه حیات ننگین خود در منطقه، با مشکلات فراوانی دست به گریبانند و می‌خواهند مشکلات را به جبهه مقاومت منتقل سازند و از این طریق، راه گریزی برای خود بیابند".

پس از سفر به سوریه احمدی‌نژاد سفر به کشورهای حوزه خلیج‌ فارس را آغاز کرد و کویت اولین مقصد وی وچهارمین سفر بین‌المللی‌اش بود. البته این سفر چند ساعت بیشتر به طول نینجامید؛ او در 8 اسفند 84 به این کشور سفر کرد و پس از بازگشت از کویت در فرودگاه مهرآباد در پاسخ به سؤال خبرنگاری که از وی در مورد حل نشدن موضوع حوزه گازی "آرش" میان کویت و ایران سؤال کرده بود، گفت: کارهای مشترک نیازمند بررسی، کارشناسی و مطالعات است. رییس جمهوری در پاسخ به سؤال دیگری در مورد اوضاع دشوار عراق، اظهار داشت:از وضعیت پیش‌آمده در عراق به‌لحاظ ناامنی برای مردم متأسف هستیم و معتقدیم در مورد مشکلات امروز عراق باید اشغالگران پاسخگو باشند.

سفر به کویت از سوی احمدی‌نژاد اولین سفر یک رییس جمهوری ایران به این کشور بود.

تنها دو روز پس از سفر به کویت، احمدی‌نژاد در پنجمین سفر بین‌‌المللی خود به کوالالامپور مالزی سفر کرد، هدفاز این سفر سه‌روزه بهبود روابط دو کشور و بررسی مسایل فی‌مابین، منطقه‌ای و بین المللی عنوان شده بود.

امضای ‪ 16‬موافقت‌نامه و سند از دستاوردهای این سفر عنوان شده بود، مالزی ریاست دو سازمان بین‌المللی جنبش غیرمتعهد با ‪ 114‬کشور عضو و سازمان کنفرانس اسلامی با ‪ 57‬کشور عضو را در آن زمان به‌عهده داشت.

احمدی‌نژاد از زمان آغاز فعالیت‌های ریاست‌جمهوری‌اش از مرداد 84 تا پایان سال 84 پنج سفر بین‌المللی را داشته است که بیشتر سفرهای او محدود به کشورهای آسیایی شده بود.

ششمین سفر احمدی‌نژاددر سال 85 به اندونزی برای شرکت در اجلاس دی‪ 8‬بود.

هفتمین سفر رئیس‌جمهور به جمهوری آذربایجان بود، او برای شرکت در اجلاس سران اکو و با هدف بررسی نحوه اجرای قراردادهای پیشین به این کشور سفر کرده بود.

دیدار با نخست‌وزیر ترکیه، برگزاری دو نشست خبری، دیدار با رئیس‌جمهور افغانستان و دیدار با ایرانیان مقیم آذربایجان از جمله برنامه های احمدی‌نژاد در سفر با آذربایجان بود.

هشتمین سفر خارجی احمدی‌نژاد با دعوت رسمی رئیس‌جمهور چین در 24 خرداد 85 جهت شرکت در اجلاس سران شانگهای صورت گرفت.

سخنرانی در اجلاس، دیدار با رؤسای جمهور روسیه، پاکستان، قزاقستان، تاجیکستان، چین، مصاحبه با شبکه دولتی پاکستان، و مصاحبه تلویزیونی با شبکه فونیکس چین از برنامه‌های صورت گرفته احمدی‌نژاد در این مراسم بود.

احمدی نژاد در دیدار خود با رئیس‌جمهور روسیه درباره ابعاد مختلف همکاری‌های دوجانبه به‌ویژه انرژی، مسائل جهانی و بین المللی از جمله موضوع هسته‌ای، با بیان اینکه مجموعه شرایط جغرافیایی، تاریخی و سیاسی، ایران وروسیه را به یکدیگر پیوند داده است، گفت: ایران به رابطه خود با روسیه به‌صورت همه‌جانبه ، پایدار و بلندمدت می‌نگرد و علاقمند است این روابط در همه زمینه‌ها به‌خصوص زمینه‌های اقتصادی گسترش یابد.

نهمین مقصد سفرهای خارجی احمدی‌نژاد گامبیا کشوری در آفریقای جنوبی بود.

به‌گفته احمدی‌نژاد در این سفر سه توافق‌نامه جدید امضا و زمینه‌های جدیدتری نیز برای همکاری ایجاد شد.

دیدارهای‌ دوجانبه‌ و چندجانبه‌ و سخنرانی در نماز جمعه گامبیا از برنامه‌های احمدی نژاد در این مراسم بود.

دهمین و یازدهمین سفر خارجی احمدی‌نژاد  سفر سه‌روزه به دو کشور تاجیکستان و ترکمنستان بود. این سفر درمرداد سال 85 صورت گرفته بود.

سخنرانی در جمع نمازگزاران در شهر عشق‌آباد ترکمنستان، سخنرانی در جمع نمایندگان ترکمنستان، دیدار باکارکنان سفارت ایران در عشق‌آباد، افتتاح نمایشگاه تخصصی ایران در عشق‌آباد، سخنرانی در جمع اندیشمندان تاجیکستان، افتتاح پایانه مرزی باجگیران - هودان با حضور رئیس‌جمهور دو کشورر ایران و ترکمنستان، از جمله برنامه‌های احمدی نژاد در این مراسم بود.

شهریور 85 پرسفرترین ماه ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد بود؛ او در این ماه به 4 کشور کوبا، سنگال، ونزوئلا و آمریکا سفر کرد.

15 و دومین سفر خارجی احمدی نژاد برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک آمریکا صورت گرفته بود.

وی 28 تیر وارد نیویورک شد و فردای آن روز در صحن سازمان ملل به سخنرانی پرداخت. احمدی‌نژاد دومین سخنران شصت و پنجمین مجمع عمومی سران سازمان ملل متحد در نیویورک بود.

او در این جلسه چندین محور از جمله ضرورت خلع سلاح هسته‌ای، مبارزه با تروریسم، بررسی ابعاد 11 سپتامبر، همدردی با مردم پاکستان و محکوم کردن آتش‌زدن قرآن و ... داشت.

احمدی‌نژاد در سخنان خود هم‌چنین به پیشنهاد خود برای گفت‌وگو با اوباما در سازمان ملل متحد و در حضور اصحاب رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: مناسب است که مناظره‌هایی در صحن سازمان ملل متحد در ارتباط با مسائل بین‌المللی برگزار شود.

دیدار با دبیرکل سازمان ملل، دیدار با رئیس‌جمهور کومور، دیدار با رؤسای جمهور گرجستان، افغانستان، دیدار بااعضای کلیسای طرفدار صلح در نیویورک، دیدار با نخست‌وزیر ایتالیا، دیدار با رئیس‌جمهور آفریقا و دیدار باجمعی از روشنفکران و نویسندگان آمریکایی از جمله برنامه‌های احمدی نژاد در دومین سفر خود به نیویورک بود.

رئس‌‌جمهور در شانزدهمین سفر بین المللی خود برای نخستین بار به قطر سفر کرد و در طول این سفر ضمن دیداربا مقامات رسمی این کشور در زمینه‌های میدان نفتی مشترک قراردادهای جدیدی را با امیر قطر امضا کرد.

هفدهمین، هجدهمین و نوزدهمین سفر خارجی احمدی‌نژاد به‌صورت دوره‌ای به آمریکای لاتین و سه کشور ونزوئلا، نیکاراگوئه و اکوادور در دی ماه 85 صورت گرفت.


احمدی‌نژاد در اکوادور

بیستمین سفر خارجی احمدی‌نژاد به سودان صورت گرفته بود.

بیست و یکمین سفر خارجی احمدی‌نژاد به عربستان سعودی صورت گرفته بود، گفت‌و‌گوبا پادشاه عربستان، ازاهداف سفر احمدی‌نژاد به عربستان بود.

بیست‌و‌دومین و بیست‌و‌سومین سفر احمدی‌نژاد سفر سه‌روزه به کشورهای امارات متحده عربی و عمان در 23 اردیبهشت 86 صورت گرفت، سخنرانی در جمع نخبگان و فرهیختگان ایرانی مقیم امارات، سخنرانی در جمع ایرانیان مقیم امارات، سخنرانی در اجتماع ایرانیان مقیم دوبی، سخنرانی در جمع تجار ایرانی و عمانی در مسقط، مصاحبه با روزنامه‌های تایمز و الشبیه لبنان، بخشی از برنامه‌های احمدی‌نژاد به عمان و امارات بود.

رییس جمهور در پایان سفر خود به امارات با اشاره به دیدار با نخست‌وزیر امارات، تبادلات اقتصادی و روابط فی‌مابین دو کشور در حال حاضر را در بالاترین حد خود دانست و گفت: طرف اماراتی نیز معتقد است کهظرفیت‌های بسیاری وجود دارد و می‌توان این روابط را گسترش داد و در همین راستا در زمینه انرژی، گاز وپالایشگاه نیز توافقاتی صورت گرفت.

بیست‌و‌چهارمین سفر خارجی احمدی‌نژاد به بلاروس در اردیبهشت 86 صورت گرفت.

بیست‌وپنجمین سفر خارجی احمدی نژاد با دومین سفرش به سوریه همراه شد، احمدی‌نژاد برای دومین بار بادعوت رسمی رئیس‌جمهور سوریه پنج‌شنبه 28 تیر به سوریه رفت.
ایران و سوریه در بیانیه مشترک به‌مناسبت سفر محمود احمدی نژاد به دمشق، بر دیدگاه‌های هماهنگ تهران ودمشق درباره گسترش مناسبات و همکاری‌های دوجانبه و مهمترین مسایل منطقه‌ای و بین المللی تأکید کردند.

دیدار با سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان و خالد مشعل رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین "حماس" از برنامه‌های مهم احمدی‌نژاد در سفر به سوریه بود.


احمدی‌نژاد در 8 سال اخیر فقط یک بار به لبنان سفر کرد

احمدی نژاد در دیدار با سیدحسن نصرالله  با اشاره به آگاهی مردم منطقه و بیشتر مناطق جهان نسبت به توطئه‌های جنگ افروزانه‌ آمریکا و رژیم صهیونیستی تأکید کرد: امروز موج بیداری در جهان شکل گرفته و تبلیغات دشمنان برای جلوگیری از این امر بی‌تأثیر است.

سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز در این دیدار گزارشی از اوضاع لبنان ارایه‌ کرد و با بیان  "با هر نوع فتنه‌گری در لبنان مخالفیم" تصریح کرد: امروز به‌مدد پایداری و مقاومت هوشمندانه‌ جوانان لبنانی، شاهد وحدتو ثبات در این کشور هستیم و آنان هوشمندانه مراقب توطئه‌‌های دشمنان به‌ویژه رژیم صهیونیستی هستند.

سفر به الجزایر بیست‌و‌ششمین سفر بین‌المللی احمدی نژاد بود که در 14 مرداد 86 انجام شد. دیدار با مقامات ارشد، سخنرانی در جمع بازرگانان و فعالان اقتصادی الجزایر و شرکت در ضیافت شام رییس مجلس مردمی از اهم برنامه‌های رئیس جمهور در سفر به الجزایر بود.

بیست‌و‌هفتمین، بیست‌و‌هشتمین و بیست‌و‌نهمین سفر خارجی احمدی‌نژاد به ‌سه کشور افغانستان، ترکمنستان وقرقیزستان صورت گرفت.

سفر به آذربایجان برای دومین بار سی‌امین سفر بین‌المللی احمدی نژاد محسوب می‌شد که در تاریخ 30 مرداد 86 انجام شد.

این دیدار و سفر با دعوت رسمی رئیس‌جمهور آذربایجان صورت گرفته بود و گسترش همکاری‌های تجاری واقتصادی میان تهران و باکو دستاورد این سفر عنوان شده بود.

سومین سفر احمدی‌نژاد به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ 1 مهر 86 انجام شد.این سفر سی‌و‌یکمین سفر وی محسوب می‌شد.

این سفر جنجالی‌ترین سفر احمدی‌نژاد محسوب می‌شد؛‌ او در سفر خود به نیویورک علاوه بر سخنرانی در اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل با تنی چند از رؤسای جمهور دیگر کشورها و نیز ایرانیان مقیم آمریکا دیدار وگفت‌وگو کرد.

سخنرانی در دانشگاه کلمبیا از دیگر برنامه‌های محمود احمدی نژاد در سفر به نیویورک بود که حاشیه‌های زیادیرا به‌همراه داشت. سخنان ناشایست رئیس دانشگاه کلمبیا که میزبان احمدی نژاد بود موجب عذرخواهی بسیاریاز دانشجویان و اساتید این دانشگاه از احمدی نژاد و ایرانیان شد.

"لی بولینگر" رئیس دانشگاه کلمبیا با انتقاد شدید از نظرات احمدی نژاد، وی را یک دیکتاتور کوچک و بی‌رحم توصیف کرده بود.

سی‌و‌دومین و سی‌و‌سومین سفر خارجی احمدی‌نژاد به کشورهای بولیوی و ونزوئلا صورت گرفت.

سی‌و‌چهارمین سفر رئیس‌جمهور به ارمنستان صورت گرفت؛ اعطای دکترای افتخاری و مدال یادبود به رییس جمهور کشورمان در دانشگاه دولتی ایروان و سخنرانی وی  در این دانشگاه از دیگر برنامه‌های سفر احمدی نژاد به ارمنستان بود.

سی‌و‌پنجمین و سی‌و‌ششمین سفر خارجی احمدی‌نژاد به بحرین و عربستان بود؛ حضور در سومین اجلاس سران کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از برنامه‌های سفر به ریاض بود.

کشورهای ایران، عربستان سعودی، الجزایر، اندونزی، عراق، کویت، آنگولا، لیبی، نیجریه، قطر، امارات متحده عربیو ونزوئلا عضو اوپک هستند. کشور اکوادور هم که در سال 1992 از اوپک خارج شده بود، در اجلاس سوم سران اوپک حضور خواهد داشت.

سی‌و‌هفتمین سفر بین‌المللی احمدی‌نژاد در 12 آذر 86 به قطر صورت گرفت. این دومین سفر احمدی‌نژاد به قطر بود.

رییس‌جمهور پیش از این سفر در فرودگاه مهرآباد گفه بود که بنا به دعوت رسمی امیر قطر به آنجا سفر می‌کند. احمدی نژاد در این سفر در اجلاس سران کشورهای شورای همکاری خلیج شرکت کرده بود و 12 پیشنهاد رابرای تقویت روابط کشورهای منطقه خلیج فارس پیشنهاد کرد.

از دیگر سفرهای خارجی مهم احمدی‌نژاد سفر وی به عراق در 12 اسفند بود که سی‌و‌هشتمن سفر خارجی وی محسوب می‌شد. این اولین سفر رسمی رئیس‌جمهور یک کشور به عراق پس از سقوط رژیم بعثی صدام و استقرار دولت مردمی است.

رییس جمهور سفر خود به بغداد را گام بلندی در جهت تقویت روابط گسترده دو ملت ایران و عراق دانست وتصریح کرده بود: این سفر فصل جدیدی در روابط دو کشور و منطقه خواهد بود.

ماجرای ربوده شدن و اسکورت وی توسط نیروهای آمریکایی از نکات جالبسفر به عراق بود.

در پایان این سفر دوروزه عنوان شد کههفت سند همکاری بین مقام‌های عالی‌رتبه دو کشور به امضا رسیده است.

احمدی‌نژاد در جریان سفر خود در گفت‌و‌گویی به جزییاتی درباره ربوده شدنش اشاره کرد.

وی با بیان اینکه دولت آمریکا که طرف اصلی این موضوع بوده، نتوانسته آن را تکذیب کند، افزوده بود: به‌دلیل آنکه طراحی این نقشه از سوی آمریکایی‌ها صورت گرفته بود، اینکه بعضی افراد عراقی وارد جریان شدهموضوع راتکذیب کردند، معنا نداشته و علی القاعده آنها در جریان هم نبوده‌اند.

مضحک‌تر آن که برخی در داخل نیز با ناشی‌گری موضوع را تکذیب کردند و باید از آنها پرسید: این تکذیب شما به‌نمایندگی از چه‌کسی صورت گرفت؟ متأسفانه گویی عده‌ای در داخل سخنگوی دولت آمریکا شده و با داستان سرایی، مقاله نویسی و ارائه شواهد غیرواقعی، اقدام به چنین تکذیبی کردند واگر آنان به این سؤال پاسخ دهند کهبا چه هدفی این سخنگویی را به‌عهده گرفتند، حتی ریشه بسیاری از اختلافات سیاسی داخلی نیز روشن می‌شود. شما چه‌کاره هستید که به‌نمایندگی از آمریکا، نقشه آنها را تکذیب و از آنان دفاع می‌کنید؟

به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها به عده‌ای نمایندگی دادهبرخی افراد حاشیه‌نشین را به صحنه آوردند که موضوع را لوث کنند. البته آنها خودشان می‌دانند چه کرده و آثار و تبعات این نقشه طراحی شده، مشخص است. ضمن آنکه نمی‌توانند مطلب را لوث کنند. اما سراسیمه عمل کردن و تکذیب آن از سوی برخی در داخل، به‌هرحال جای سؤال جدی دارد.

سی‌و‌نهمین سفر خارجی احمدی نژاد در 21 اسفند ماه 86 جهت شرکت در اجلاس سران سازمان کنفرانس اسلامی به سنگال صورت گرفت.

چهلمین، چهل‌و‌یکمین و چهل‌و‌دومین سفرهای احمدی‌نژاد سفر دوره‌ای به سه کشور پاکستان، سریلانکا و هند بود. بررسی مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی و  دیدار و رایزنی با مقامات عالی این کشورها و امضای چند سند همکاری بین کشورها از دستاوردهای این سفر عنوان شده بود.

احمدی‌نژاد از مرداد 84 تا اردیبهشت 87 موفق نشده بود به قاره اروپا سفر کند، اما در تاریخ 14 خرداد 87 برای شرکت در اجلاس اضطراری سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) به رم ایتالیا رفت.

این اولین سفر اروپایی احمدی‌نژاد محسوب می‌شد. رییس جمهور شرکت در اجلاس فائو را دلیل اصلی سفر خود به ایتالیا عنوان کرده و گفته بود: به‌خاطر شرایط سختی که در وضعیت اقتصادی و غذایی مردم جهان حاکم شده، فائو اقدام به برگزاری اجلاسی اضطراری برای برون‌رفت از این وضعیت کرد و از چندین ماه قبل از سران برخی کشورهااز جمله ایران دعوت نمود.

چهل‌و‌چهارمین سفر بین‌المللی احمدی‌نژاد برای شرکت در اجلاس دی8 در 16 تیر ماه 87 به مالزی صورت گرفته بود.

ملاقات با سران شماری از کشورهای عضو اجلاس دی8 و گفت‌و‌گو با عبدالله احمد بداوی نخست وزیر مالزی ازبرنامه‌های صورت گرفته در این سفر بود.

چهل‌و‌پنجمین سفر خارجی احمدی‌نژاد در قامت ریاست‌جمهوری پنج‌شنبه 24 مرداد بنا به دعوت رسمی عبدالله گل، به ترکیه صورت گرفت.

دیدار با رییس جمهور، نخست وزیر و وزیر امور خارجه ترکیه و گفت‌و‌گو و تبادل نظر درباره مهمترین مسائل دوجانبه، منطقه‌ای، بین المللی و جهان اسلام، ملاقات با جمعی از نخبگان، نویسندگان و اصحاب رسانه ترکیه، سخنرانی در جمع شماری از تجار و صنعتگران دو کشور و دیدار با جمعی از ایرانیان مقیم از دیگر برنامه‌های رییس جمهور در این سفر بود.

همچنین در جریان سفر رییس جمهور به ترکیه عنوان شد که چندین سند همکاری میان مقام‌های عالی دو کشور امضا شده است.

چهل‌و‌ششمین سفر خارجی احمدی‌نژاد در قامت رئیس‌جمهوری چهارشنبه 5 شهریور برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان بود.

سخنرانی در اجلاس شانگهای، دیدار با شماری از رؤسای‌جمهور حاضر در این اجلاس، گفت‌و‌گو و تبادل نظر درزمینه تقویت و گسترش مناسبات دوجانبه، مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی از محورهای این سفر عنوان شده بود.

چهل‌و‌هفتمین سفر خارجی احمدی‌نژاد به چین و برای همراهی تیم پارالمپیک به این کشور بود که در این سفر نیز بارئیس‌جمهور چین دیدار و گفت‌وگو کرد.

چهارمین سفر رئیس‌جمهور به نیویورک جهت شرکت و سخنرانی د ر مجمع عمومی سازمان ملل در 31 شهریور ماه صورت گرفت. این چهل‌و‌هشتمین سفر احمدی‌نژاد به حساب می‌آمد.

قطر مقصد چهل‌و‌نهمین سفر خارجی احمدی‌نژاد بود که به‌منظور حضور در اجلاس"تأمین مالی توسعه" عازم دوحه پایتخت قطر شد.

پنجاهمین سفر خارجی احمدی‌نژاد برای شرکت در اجلاس فوق العاده سران اتحادیه عرب بود که  27 دی ماه 87 بهقطر انجام شد.

احمدی‌نژاد در این سفر طی سخنانی با بیان اینکه امروز همه ملت‌های منطقه و جهان به جنایات رژیم صهیونیستیو حامیان صهیونیست‌ها معترض هستند، تصریح کرده بود: امروز تجدیدنظر کشورها در برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی و قطع ارتباط با این رژیم جعلی کمترین خواسته ملتهای منطقه و جهان است.

پنجاه‌ویکمین، پنجاه‌ودومین و پنجاه‌‌وسومین سفر خارجی احمدی‌نژاد در قالب سفرهای دوره‌ای در اسفند ماه 87 به سه کشور آفریقایی کنیا، کومور و جیبوتی صورت گرفته بود.

پنجاه‌وچهارمین سفر بین‌المللی احمدی‌نژاد بنا به دعوت رسمی نورسلطان نظربایف همتای قزاقستانی خود به قزاقستان صورت گرفت.

دیدار با مقامات قزاق و گفت‌وگو در خصوص گسترش روابط دوجانبه و تحولات بین المللی و امضای 5 سند همکاری صنعتی و فرهنگی میان ایران و قزاقستان از دستاوردهای سفر عنوان شده بود.


حضور احمدی‌نژاد در اجلاس دوربان2

پنجاه‌وپنجمین و دومین سفر اروپایی احمدی‌نژاد در آخرین روزهای پایان دوره ریاست‌جمهور‌ی  4 ساله‌اش بهسوئیس صورت گرفت. این سفر در فروردین 88 به‌منظور شرکت در اجلاس ضدنژادپرستی "دوربان-2" انجام شده بود.

احمدی‌نژاد در این سفر با رئیس جمهور سوئیس نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

پنجاه‌وششمین سفر احمدی‌نژاد به سوریه بود؛ رییس جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی بشار اسد رییس جمهوری سوریه در 15 اردیبهشت به این کشور سفر کرده بود.

پنجاه‌وهفتمین سفر احمدی‌نژاد پس از انتخابات ریاست‌جمهوری 88 برای شرکت در اجلاس شانگهای به روسیهصورت گرفته بود.

البته احمدی‌نژاد به جزیره‌ای 800 هزار نفری در آفریقای جنوبی با نام قمر نیز سفر کرده است که اگر در قالب سفرهای خارجی به حساب بیاوریم، تعداد سفرهای خارجی آقای رئیس‌جمهور به 58  می‌رسد.

آمار سفرهای ارائه شده بر اساس آنچه پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری منتشر کرده صورت گرفته است.

بر این اساس احمدی‌نژاد به کشورهای کویت، اندونزی، گامبیا، کوبا، نیکاراگوئه، اکوادور، سودان، امارات، عمان، بلاروس، الجزایر،افغانستان، قرقیزستان، بولیوی، ارمنستان، بحرین، عراق، پاکستان، سریلانکا، ایتالیا، ترکیه، کنیا، کومور، جیبوتی، قزاقستان، سوئیس و روسیه تنها یک بار در دور اول ریاست‌جمهوری‌اش سفر کرده است که در این بین وی 4 بار به نیویورک 3 بار به آذربایجان، 3 بار به سوریه، دو بار به مالزی، دوبار به چین، دوبار به تاجیکستان، دوبار به ترکمنستان، دو بار به سنگال، سه بار به ونزوئلا، چهار بار به قطر و دو بار به عربستانسفر کرده است.

سهم کل قاره اروپا نیز در دولت نخست احمدی‌نژاد تنها 6 سفر بود.این سهم در قاره آسیا 18 سهم، در قاره آمریکا 8 کشور و در قاره آفریقا با احتساب جزیره قمر، 7 کشور بوده است.

 

گزارش تسنیم از سفرهای خارجی احمدی‌نژاد / بخش دوم و پایانی

۱۱۹ سفر خارجی در ۸ سال/ نیویورک و ونزوئلا در صدر سفرهای احمدی‌نژاد + نمودار

محمود احمدی‌نژاد در هشت سال ریاست‌جمهوری مجموعاً ۱۱۹ سفر خارجی به ۴۵ کشور جهان داشته که در این میان نیویورک و ونزوئلا بیشترین سهم را داشته‌اند.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، محمود احمدی‌نژاد در دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ازبین 4 کاندیدای انتخابات توانست  با کسب 24 میلیون و 527 هزار و 516 رأی معادل 63/62 درصد آرا 4 سال دیگر سکان بالاترین مدیریت اجرایی کشور را در دست گیرد.

احمدی نژاد در دوره دوم ریاست جمهوری خود نیز همچون دور قبلی، اولین سفر خود را از ایالات متحده آمریکا آغاز کرد. همان‌طور که در قسمت اول گزارش سفرهای دولت اول احمدی نژاد اشاره شد، او 58 سفر بین‌المللی داشته که اولین آن سفر به ایالات متحده آمریکا بوده است. وی در اولین سفر خارجی پس از پیروزی‌اش درانتخابات ریاست‌جمهوری دهم، بار دیگر عازم آمریکا شد.

احمدی‌نژاد در  31 شهریورماه 88 برای پنجمین بار  و در پنجاه و نهمین سفر خارجی برای شرکت در شصت وچهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد عازم نیویورک شد.

وی در این سفر با سران بسیاری از کشورها از جمله رؤسای جمهور بولیوی، برزیل، لبنان، الجزایر، عراق، پاکستان وهمچنین رییس مجمع عمومی شصت و سوم سازمان ملل متحد، نخست وزیر ترکیه، وزیر امور خارجه عمان، نخست وزیر سریلانکا و دبیرکل سازمان ملل دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

محمود احمدی نژاد در شصتمین سفر برون مرزی خود روز 17 آبان ماه 88 برای شرکت در اجلاس کمیته دائمی همکاری‌های اقتصادی و تجاری سازمان کنفرانس اسلامی(کومسک) عازم ترکیه شد. او  در جریان این سفر با همتای ترک خود نیز دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

احمدی نژاد در سخنرانی خود در اجلاس کومسک که در استانبول برگزار شد،  با تاکید بر ضرورت ساختن وپیشرفت کشورهای اسلامی و تلاش برای اصلاح وضع موجود جهان بر پایه اندیشه الهی و تقویت روحیه برادری ووحدت ایمانی ازسوی همه ملت های مسلمان، پیشنهادات و راهکارهای کوتاه مدت و میان مدت جمهوری اسلامی ایران را برای پیشرفت، رفاه و عزت کشورهای اسلامی تبیین و تشریح کرد.

وی در جریان این سفر  با نخست وزیر ترکیه ، رئیس جمهور سوریه، رئیس جمهور بنگلادش، نخست وزیر موریتانی، عضو مسلمان شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین و رئیس جمهور کومور دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

 

 

 

** سفر به دو کشور آفریقایی و سه کشور آمریکای لاتین

رئیس جمهور در شصت و یک، شصت و دو، شصت و سه، شصت و چهار و شصت و پنجمین سفر خارجی خود درروز اول آذر 88 تهران را به مقصد کشورهای گامبیا ، برزیل، بولیوی ، ونزوئلا و سنگال ترک کرد.

مذاکرات مشترک و ملاقات های دوجانبه ، مصاحبه مطبوعاتی و اسناد و توافقنامه های دوجانبه برای تقویت استحکام هر چه بیشتر روابط و مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای مذکور از جمله برنامه های سفر رییس جمهور به این پنج کشور آفریقایی و آمریکای جنوبی بود.

احمدی نژاد در اولین بخش از این سفر به پنج کشور، وارد گامبیا شد.

پس از آن رئیس جمهور کشورمان با سفر به برزیل با لولا داسیلوا رئیس جمهور این کشور، بازرگانان و تجار ایرانی وبرزیلی، ایرانیان مقیم برزیل، و همچنین روسای مجلس نمایندگان و سنای این کشور دیدار و درباره مسائل گوناگون گفت‌و‌گو کرد.

سومین کشور میزبان احمدی نژاد در این سفر، بولیوی بود. رئیس جمهور کشورمان در این سفر از سه پروژه دربولیوی بهره برداری کرد.

پس از بولیوی، احمدی نژاد عازم ونزوئلا شد. وی در دیدار با هوگو چاوز همتای ونزوئلایی خود، گفت: امروز ملت های ایران و ونزوئلا دو دوست و برادر هستند که در سنگر واحدی در برابر ابرقدرتهای استعماری قرار گرفته اند وبه فضل الهی با ایستادگی ستودنی دو ملت، جبهه گسترده جهانی در برابر زیاده خواهی‌های امپریالیسم پیروز خواهند شد.

وی در آخرین مرحله از این سفر که پنج روز هم به طول انجامید، عازم سنگال شد.

** یک سفر اروپایی برای شرکت در اجلاس تغییرات آب و هوا

پایتخت دانمارک مقصد شصت و ششمین سفر خارجی رئیس جمهوری اسلامی ایران بود. احمدی نژاد در روز 26 آذر 88 به منظور شرکت در اجلاس تغییرات آب و هوا عازم کپنهاگ پایتخت کشور اروپایی دانمارک شد.

وی در این اجلاس در قالب هفت پیشنهاد، راهکارهای جمهوری اسلامی ایران برای استقرار عدالت، و حفظ محیط زیست جهانی را تشریح و تبیین کرد.

18 روز بعد رئیس جمهور اسلامی ایران به عنوان شصت و هفتمین و شصت و هشتمین سفر برون مرزی خود عازم دو کشور آسیای میانه یعنی تاجیکستان و ترکمنستان شد.

رئیس جمهور در جریان این سفر و با حضور در شهر ماری ترکمنستان خط لوله دوم انتقال گاز ترکمنستان به ایران راافتتاح و بهره‌برداری از آن را آغاز کرد.

احمدی نژاد در شصت و نهمین سفر خارجی خود در روز 6 اسفند 88 تهران را به مقصد دمشق پایتخت سوریه ترک کرد.

رئیس جمهور کشورمان در این سفر علاوه بر دیدار و نشست خبری مشترک با بشار اسد همتای سوری خود، بارهبران گروههای فلسطینی و جمعی از علمای ادیان الهی دیدار کرده و به گفت‌و‌گو نشست.

یکی دیگر از بخشهای مهم سفر احمدی نژاد به سوریه را دیدار با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان تشکیل داد.

احمدی نژاد در این دیدار گفت: ملت ایران در کنار مقاومت و ملت های منطقه قرار دارد و اگر رژیم صهیونیستی اشتباهات گذشته خود را تکرار کند و دست به ماجراجویی های جدید بزند، باید به کلی ریشه کن شود و منطقه برای همیشه از شر آنها نجات پیدا کند.

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از مسائل مربوط به لبنان و تهدیدات رژیم صهیونیستی بر آمادگی مقاومت و ملت لبنان تأکید کرد و اظهار داشت: مطمئن هستم تهدیدات رژیم صهیونیستی نتیجه ای نخواهد داشت و در هر شرایطی کاری از پیش نخواهد برد و مقاومت لبنان ترسی از این تهدیدات ندارد.

** افغانستان؛ مقصد آخرین سفر رئیس جمهور در سال 88

مقصد هفتادمین سفر خارجی احمدی نژاد که آخرین سفر خارجی وی در سال 88 هم محسوب می شود، کابل پایتخت افغانستان بود.

احمدی نژاد در این سفر یکروزه علاوه  بر حامد کرزای، با رئیس مجلس سنا، رئیس قوه قضاییه، رئیس مجلس ملی ومعاون دوم رئیس جمهور افغانستان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

هفتاد و یک و هفتاد و دومین سفر برون مرزی احمدی نژاد را سفر به دو کشور آفریقایی زیمباوه و اوگاندا تشکیل  داد.

** سفر به نیویورک؛این بار برای شرکت در اجلاس بازنگری در NPT

احمدی نژاد در ششمین سفر خود به آمریکا و هفتاد و سومین سفر خارجی خود در 12 اردیبهشت 89  به منظور شرکت در اجلاس بازنگری معاهده NPT عازم نیویورک شد.

وی با حضور در اجلاس بازنگری معاهده npt  به تشریح مواضع و پیشنهادات ایران در زمینه خلع سلاح و استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌أی پرداخت و مواضع و پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران را در زمینه خلع سلاح هسته‌ای، جلوگیری از اشاعه و همچنین استفاده عمومی و صلح آمیز از انرژی هسته‌ای تببین کرد.

17 خرداد 89 احمدی نژاد سفر خود به سه کشور ترکیه، تاجیکستان و چین را آغاز کرد.

رئیس جمهور در هفتاد و چهارمین سفر خارجی خود برای شرکت در نشست سران آسیایی (سی کا) با موضوع امنیت، اعتماد متقابل و کار مشترک در منطقه، عازم ترکیه شد.

رئیس جمهور در این سفر با بازماندگان و تعدادی از مصدومین کشتی حامل کمک های بشر دوستانه به مردم غزه نیز دیدار کرد.

وی پس از ترکیه در هفتاد و پنجمین سفر خارجی خود با عزیمت به تاجیکستان در اجلاس تعامل و اعتماد سازی درآسیا(سیکا) شرکت و در این اجلاس سخنرانی کرد.

در بخش دیگری از این سفر ، اختتامیه اجلاس بین المللی آب برای حیات با حضور روسای جمهور ایران وتاجیکستان آغاز به کار کرد.

احمدی نژاد در هفتاد و ششمین سفر خارجی اش پس از تاجیکستان عازم شانگهای شده و در مراسم روز ملی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه اکسپو 2010 شرکت کرد.

سفر هفتاد و هفتم رئیس جمهوری اسلامی ایران در 15 تیرماه 89 و با سفر به کشور آفریقایی مالی رقم خورد.

رئیس جمهور کشورمان روز بعد(16 تیر) برای شرکت در اجلاس D8  عازم نیجریه شده و به این ترتیب هفتاد وهشتمین سفر برون مرزی خود را صورت داد.

وی در سخنرانی خود در هفتمین اجلاس کشورهای عضو D8  با بیان اینکه کشورهای اسلامی عضو این گروه می توانند با همکاری یکدیگر در ساختن دنیایی عاری از بی عدالتی نقش موثری را ایفا کنند گفت: بدون تردید، گروه دی هشت می تواند الگویی از همکاری های مفید و سازنده میان کشورهای دوست ارائه و نقش موثری در برپایی نظامات جدید بر پایه عدالت، دوستی و صلح در جهان ایفا کند.

در روز 14 شهریور 89 محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران درصدر هیاتی بلندپایه عازم دوحهپایتخت قطر شد.

احمدی نژاد روز 27 شهریورماه و پیش از سفر هفتمش به نیویورک برای دیدار و مذاکره با رییس جمهور سوریهعازم این کشور شد.

در جریان این سفر روسای جمهور ایران و سوریه در دیدار دوجانبه آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی و نیز روابط دو جانبه‌ را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

** سفر به نیویورک با بدرقه بشار اسد

در همان روز رییس جمهوری اسلامی ایران در مسیر سفر به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل با بدرقه بشار اسد همتای سوری خود ، دمشق را به مقصد الجزیره پایتخت الجزایر ترک کرد و پس از دیداری کوتاه با همتای الجزایری خود، این کشور را به مقصد نیویورک ترک کرد.

احمدی نژاد روز 28 شهریور ماه 89 در سفر خارجیهشتاد و دومش وارد نیویورک محل استقرار سازمان ملل متحد شد.

ایراد سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، سخنرانی در اجلاس تقریب مذاهب و گفت‌و‌گوی صلح، سخنرانی دراجلاس توسعه هزاره، دیدار و گفت‌و‌گو با مقامات ارشد حاضر در مجمع عمومی سازمان ملل، گفت‌و‌گو با اصحاب رسانه و همچنین دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا و مقامات مذهبی از جمله مهم‌ترین برنامه‌های رسمی دکتر احمدی‌نژاد به نیویورک به شمار می‌رفت.

احمدی‌نژاد رییس‌جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پنج پیشنهاد مهمرا برای حل مشکلات اصلی نظام بین‌الملل مطرح کرد.

** سفر حائز اهمیت رئیس جمهور ایران به لبنان؛ حضور در بیروت،ضاحیه و قانا

روز 21 مهر 89 بود که محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران به منظور بررسی راه های تقویت مناسبات دو جانبه و تبادل نظر درباره مهمترین موضوعات منطقه در صدر هیات بلند پایه سیاسی - اقتصادی عازم لبنانشد.

این سفر یکی از سفرهای برون مرزی مهم احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری اش بود.

در این سفر احمدی نژاد به منطقه جنوبی لبنان که با فلسطین اشغالی هم مرز است، رفته و در سخنرانی در جمع مردم این مننطقه با بیان اینکه صهیونیست ها راهی جز تسلیم در برابر ملت ها ندارند تصریح کرد: به فضل الهی فلسطین با قدرت و ایمان مقاومت آزاد خواهد شد. 

از بخشهای مهم این سفر دیدار احمدی نژاد با سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان بود.

احمدی نژاد علاوه بر سیدحسن نصرالله با رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس مجلس و علما و شخصیتهای مذهبی لبنان نیز دیدار و گفت‌و‌‌گو کرد.

هشتاد و چهارمین سفر خارجی احمدی نژاد در 26 ابان 89 و با سفر به باکو برای شرکت در سومین اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر، رقم خورد.

در جریان این سفر احمدی نژاد در پایان مذاکرات دوجانبه با رییس جمهور آذربایجان سه دستاورد پیشرفته کشورمان (دستگاه شنوایی سنجی نوزادان، نانوسکوپ و فناوری پیشرفته تصفیه آب )را به الهام علی اف اهدا کرد.

رییس جمهوری اسلامی ایران ناکارآمدی و ناعادلانه بودن نظام‌های سیاسی و اقتصادی کهنه و ارتجاعی بین‌المللی را در کنار بیداری ملت‌ها و گسترش مطالبه عدالت و احترام موجب فروپاشی نظم غیرانسانی موجود و جایگزینی نظام برتر دانست و با بیان اینکه برای برون‌رفت از وضعیت موجود راهی جز بازگشت به ارزش‌های متعالی ومشارکت عمومی در مدیریت جهانی که خواست همه ملتم‌های جهان است، وجود ندارد، شش پیشنهاد برای تحقق این هدف به سومین اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر ارائه کرد.

سفر برون مرزی هشتاد و پنجم رئیس جمهور به مقصد ترکیه و به منظور شرکت در یازدهمین اجلاس سران اکو صورت گرفت.

احمدی نژاد در کنفرانس خبری ای که در جریان سفرش به استانبول برگزار شد،  نشست آتی استانبول درخصوص مذاکرات ایران با 1+5 را نشستی تاریخی و فرصتی برای غرب در جهت تبدیل تقابل به تعامل دانست و با تاکید براینکه ایران از این اتفاق بزرگ استقبال می کند، اظهار امیدواری کرد که نشست استانبول به نقطه عطفی درمذاکرات ایران و 1+5 تبدیل شده و غرب تعامل با ایران را جایگزین تقابل کند.

هشتاد و ششمین سفر خارجی احمدی نژاد هم در روز 19 اردیبهشت ماه 90 به ترکیه انجام شد. رییس‌جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در کنفرانس بین المللی کشورهای کمتر توسعه یافته عازم ترکیه شد .

وی در سخنرانی اش در این اجلاس فقر و عقب‌ماندگی موجود در دنیا را ناشی از مدیریت نامتعادل و یک‌سویه حاکم بر جهان و حاصل چپاول گسترده و تاریخی دانست و پیشنهاد داد هیأتی مستقل خسارت‌های دوران استعمارو برده‌داری را محاسبه و از عاملین آن اخذ و حق ملت‌ها و دولت‌های خسارت دیده به آنان مسترد شود.

او در این سفر هم با دبیر کل سازمان ملل و همچنین روسای جمهور ترکیه، بنین ، افغانستان و کومور دیدار وگفت‌و‌گو کرد.

رئیس جمهور روز 24 خرداد 90  به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای عازم قزاقستان شد . این هشتاد و هفتمین سفر خارجی احمدی نژاد در قامت ریاست جمهوری بود.

حضور در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای ، دیدار و مذاکره با شماری از روسای شرکت کننده در این اجلاس از مهمترین برنامه های رییس جمهور در این سفر دو روزه بود.

او در این سفر با روسای جمهور قزاقستان، چین، افغانستان، پاکستان و روسیه دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

در 13 شهریورماه 90 احمدی نژاد در هشتاد و نهمین سفر خارجی خود به منظور دیدار و مذاکره رسمی با امامعلی رحمان رییس جمهور تاجیکستان درخصوص مهمترین مسائل دو جانبه، منطقه ای و نیز افتتاح پروژه عظیم سد ونیروگاه "سنگ توده 2 "که توسط متخصصان ایرانی احداث شده است ، عازم تاجیکستان شد.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران در 28 شهریور 90 به منظور شرکت در شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شد. این سفر هشتمین سفر او به نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل و نودمین سفر خارجی اش بود.

البته این نکته را هم باید گفت که هواپیمای حامل رییس جمهور و هیات همراه در مسیر نیویورک به منظور انجام عملیات سوخت گیری در فرودگاه شهر نوآکشوت پایتخت موریتانی به زمین نشست و هیات عالی رتبه ایرانی ازسوی مقامات کشور موریتانی و سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور مورد استقبال قرار گرفتند.

وی در 3 مهر 90 و پس از شرکت و سخنرانی در شصت و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیویورک را به مقصد موریتانی ترک کرد. لذا میتوان عدد 91 را با احتساب این سفر به شمارگان سفرهای خارجی رئیس جمهور لقب داد.

بعد از موریتانی نوبت سودان بود که نود و دومین سفر خارجی رئیس جمهور کشورمان را به نام خود ثبت کند.

احمدی نژاد در دومین روز از دیماه 90  به منظور دیدار با مقامات بلندپایه ارمنستان،  عازم ایروان پایتخت این کشور شد.

نود و چهار، نود و پنج، نود و شش و نود و هفتمین مقصد سفرهای خارجی احمدی نژاد را 4 کشور آمریکای لاتین تشکیل دادند.

احمدی نژاد در جریان سفر به ونزوئلا به عنوان قسمت اول سفر دوره ای خود به آمریکای لاتین با رئیس جمهور این کشور دیدار کرده و برهمبستگی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا تاکید کرد.

گام دوم این سفر ، عزیمت به نیکاراگوئه بود.

رئیس جمهور در مراسم تحلیف رئیس جمهور این کشور حضور یافت.

وی در گام بعدی عازم کوبا شد و با فیدل کاسترو رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌و‌گو کرد. همچنین درمراسم سخنرانی رییس جمهور کشورمان در دانشگاه تاریخی هاوانا، دکترای افتخاری علوم سیاسی این دانشگاه به وی اعطا شد.

گام نهایی سفر دوره ای احمدی نژاد به آمریکای لاتین با سفر به اکوادور برداشته شد.

در 27 بهمن 90 رئیس جمهور به منظور شرکت در سومین اجلاس سه جانبه ایران، پاکستان و افغانستان، تهران را به مقصد اسلام‌آباد ترک کرد. این سفر نود و هشتمین سفر احمدی نژاد به خارج از ایران بود.

اولین سفر احمدی‌نژاد با آغاز سال جدید شمسی سال 91 به دوشنبه تاجیکستان و به منظور شرکت در در جشن جهانی نوروز بود که نود‌و‌نهمین سفر خارجی وی محسوب می‌شد.

صدمین سفر خارجی احمدی‌نژاد به چین و به منظو رشرکت در اجلاس شانگهای شکل گرفته بود؛ او در این سفر بامقامات عالی رتبه کشور چینو تعدادی از سران کشورهای حاضر در این اجلاس گفت‌و‌گو کرده بود.

صدو‌یکمین، صدو‌دومین و صدو‌سومین سفرهای بین‌المللی احمدی‌نژاد به کشورهای بولیوی، برزیلو ونزوئلا صورت گرفت.

شرکت در اجلاس ریو- 20 ، دیدار با مقامات عالی رتبه برزیل، بولیوی و ونزئلا و سخنرانی در مجامع علمی وپژوهشی برزیل از اهداف سر به این کشورها بود.

دوشنبه 23 مرداد 91 احمدی‌نژاد مکه مکرمه را مقصد صد‌و‌چهارمین سفر خارجی قرار داد؛ او برای شرکت دراجلاس فوق العاده سران کشورهای اسلامی عازم عربستان شده بود.

وی در سفر به عربستان اظهار امیدواری کرده بود که اجلاس مکه به نشست همدلی بین ملتهای اسلامی تبدیل شود.

نهمین سفر احمدی‌نژاد به آمریکا در مهرماه 91 رخ داد، او برای حضور در شصت و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به این کشور سفر کرد و مانند دفعات قبل مصاحبه ها و سخنرانی های مختلفی در این کشور داشت. این سفر صدوپنجمین سفر خارجی رییس دولت دهم بود.

صدو‌ششمین سفر خارجی احمدی‌نژاد به باکوی آذربایجان انجام شد. او برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان اکو وارد این کشور شده بود.

احمدی‌نژاد در صدو‌هفتمین سفر بین‌المللی خود و به منظور شرکت در اولین اجلاس سران گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی به کویت سفر کرده بود.

برگزاری نشست خبری با سردبیران نشریات و جراید کویتی، دیدار با نخبگان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کویت وایران و دیدار با رئیس‌جمهور سریلانکا از اهم برنامه های احمدی‌نژاد در کویت بود.

صدو‌هشتمین سفر برون‌مرزی احمدی‌نژاد به منظور شرکت در پنجمین اجلاس دموکراسی بالی به اندونزی بود که به مدت چهار روز،  روز چهارشنبه 17 آبان 91 این سفر انجام شده بود.

صدو‌نهمین سفر احمدی‌نژاد ویتنام بود، او از اندونزی به ویتنام سفر کرده بود و دیداری چندساعته با رئیس‌جمهورو برخی مقامات این کشور داشته است.

صدو‌دهمین سفر خارجی احمدی‌نژاد به منظور شرکت در هشتمین اجلاس سران D8 به پاکستان صورت گرفت.سخنرانی در جمع نخبگان پاکستانی، مصاحبه با شبکه‌های تصویری پاکستان و سخنرانی در اجلاس دی 8 ازبرنامه های رئیس جمهور ایران در سفر به پاکستان بود.

سفر به مصر از دیگر سفرهای مهم رئیس‌جمهور ایران بود، بعد از انقلاب اسلامی ایران تاکنون هیچ مقام ارشدی ازکشورمان به مصر نرفته بود و این اولین سفر یک مقام عالیدر ایران بعد از سقوط مبارک از قدرت بود. سفر به مصرصدودیازدهمین سفر خارجی احمدی‌نژاد محسوب می‌‌شد که به منظور شرکت در دوازدهمین اجلاس سران سازمان همکاری های اسلامی صورت گرفته بود.

صدودوازدهمین سفر خارجی احمدی‌نژاد سفر به ونزوئلا برای شرکت درمراسم ختم هوگو چاوز بود،‌ این سفر باحاشیه‌هایی نیز همراه شد و سخنان احمدی‌نژاد در خصوص رجعت دوباره چاوز انتقادهایی را به همراه داشت. این سفر روز جمعه 18 اسفند 91 صورت گرفته بود.

احمدی‌نژاد در صدو‌سیزدهمین سفر خارجی خود برای شرکت در مراسم جشن نوروز به ترکمنستان سفر کرد.

صدوچهاردهمین، صدوپانزدهمین و صدوشانزدهمین سفرهای برون مرزی احمدی‌نژاد به صورت دوره‌ای به سه کشور بنین، نیجر و غنا در25 فروردین 92 صورت گرفت. دیدار و گفت‌و‌گو با رؤسای جمهور هر سه کشور، شرکتدر ضیافت‌های شام مقامات کشورهای بنین و غنا و سخنرانی در جمع دانشجویان از اهم برنامه‌های سفر احمدی‌نژاد به قاره سیاه بود.

صدوهفدهمین سفر احمدی‌نژادبرایچندمین بار به مقصد ونزوئلا برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید این کشور انجام شد.

روسیه در 10 تیر ماه 92 مقصد صدو‌هجدهمین سفر خارجی احمدی‌نژاد بود، وی برای شرکت در نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز به این کشور سفر کرده بود.

احمدی‌نژاد در این سفر چهار پیشنهاد راهبردی خود را برای مشارکت عادلانه در مدیریت منابع و بازار انرژی ارائه داد.

آخرین سفر خارجی احمدی‌نژاد، دومین سفرش در طول هشت سال ریاست جمهوری به عراق بود که صدو‌‌نوزدهمینسفر بین‌المللی رئیس‌جمهور محسوب می‌شد.

بر اساس این گزارش، محمود احمدی نژاد از آغاز دور دوم ریاست جمهوری اش تا پایان سال 92 یعنی به کشورهای آمریکا، ترکیه، گامبیا، برزیل، بولیوی، ونزوئلا، سنگال، دانمارک، تاجیکستان، ترکمنستان، سوریه، افغانستان، زیمباوه، اوگاندا، چین، مالی، نیجریه، قطر، لبنان، آذربایجان، قزاقستان، موریتانی، سودان، ارمنستان، نیکاراگوئه، کوبا، اکوادور، پاکستان، عربستان، اندونزی، ویتنام، مصر، بنین، غنا، نیجر، روسیه و عراق سفر کرده است.

درمیان این کشورها، آمریکا و ونزوئلا 5 بار، ترکیه و تاجیکستان 4 بار، برزیل، بولیوی، سوریه ،چین و پاکستان وترکمنستان 2 بار  و کشورهای گامبیا، سنگال، دانمارک،، افغانستان، زیمباوه، اوگاندا، مالی، نیجریه، قطر، لبنان، قزاقستان، موریتانی، سودان، ارمنستان، نیکاراگوئه، کوبا، اکوادور، عربستان، کویت، اندونزی، ویتنام، مصر، بنین، نیجر، غنا، روسیه و عراق هر کدام یک بار تجربه میزبانی از رئیس‌جمهور ایران را داشته‌اند.

بر اساس این گزارش، احمدی نژاد از مرداد 84 تا تیر 92 به 16 کشور آسیایی، 12 کشور آفریقایی، 7 کشور واقع درقاره آمریکا و 5کشور اروپایی سفر کرده است.

سفر احمدی‌نژاد به کشورهای اروپایی شامل روسیه، دانمارک، ارمنستان، آذربایجان و ترکیه بوده است.

احمدی‌نژاد در مجموع 9 بار به نیویورک، 8 بار به ونزئلا ، 6 بار به تاجیکستان ، 5 بار به کشورهای ترکیه، سوریه وقطر ، 4 بار به چین و آذربایجان، 3 بار به بولیوی، سنگال، ترکمنستان و پاکستان، 2 بار به برزیل، افغانستان، قزاقستان، سودان، ارمنستان، نیکاراگوئه، کوبا، اکوادور، عربستان و اندونزی و یک بار به باقی کشورها ذکر شده سفر کرده است.

اطلاعات کسب شده بر اساس آنچه که پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری منتشر کرده ،ارائه شده است.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid