محل تبلیغ شما
فقرمهمترین عامل اعتیاددرسیستان وبلوچستان

تاریخ خبر: 1395/8/16

فقرمهمترین عامل اعتیاددرسیستان وبلوچستان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

علیرضا سعیدی مهر در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره فراگیر بودن معضل اعتیاد در استان سیستان بلوچستان گفت: یکی از دلایلی که اعتیاد در استان سیستان و بلوچستان خیلی به چشم می‌آید فقر مالی است و افراد نمی‌توانند این مشکل را لابلای زندگی خود پنهان کنند.

وی افزود: در شهرهای دیگر ایران نیز معتاد زیاد داریم و آنها به‌علت زندگی و تغذیه بهتر خیلی این مشکل‌شان به چشم نمی‌آید و این معضل چندان نمود عینی ندارد ولی در سیستان و بلوچستان به‌دلیل فقر مفرط اکثریت مردم این معضل بسیار مشهود و محسوس است.

این استاد دانشگاه با اشاره به پدیده کارتن خواب‌ها در کشور تصریح کرد: در شهری با جمعیت 70 هزار نفر شاید ما فقط 500 معتاد کارتن‌خواب داشته باشیم و آنها آنقدر وضعیت بدی دارند که دیدن این منظره برای مردم دلخراش است و من بارها با دوستان نیروی انتظامی و دادگستری و سازمان‌هایی مثل شهرداری در این زمینه صحبت کرده‌ام و به آنها هشدار داده‌ام و از آنها خواسته‌ام این افراد را از جامعه جدا کنند و جای مناسبی نگهداری شوند و مورد روان‌‌‌درمانی قرار گیرند.

وی با بیان اینکه اعتقادم این است این افراد باید از جامعه جدا شوند و مراکز تربیتی و نگهداری از معتادان و کارتن‌خواب‌ها نباید وقت خود را هدر دهند، گفت: به اعتقاد من همواره پیشگیری مقدم بر درمان است و باید به فکر آنهایی باشند که هنوز معتاد نشده‌اند و خطر اعتیاد آنها را تهدید می‌کند.

این مدرس دانشگاه در ادامه به معضل بازگشت معتادان به سمت اعتیاد اشاره کرد و آن را یکی از معضلات برخورد با این پدیده شوم دانست و افزود: بسیاری از معتادان بارها و بارها دستگیر شده‌ و در مراکز بازپروری اقدام به ترک اعتیاد کرده‌اند ولی متاسفانه به‌دلیل فراهم بودن شرایط و جاذبه‌های مواد مخدر دوباره به سمت اعتیاد گرایش یافته‌اند که این یک هزینه مضاعفی را بر دوش جامعه و دولت تحمیل می‌کند.

وی در ادامه به موضوع چگونگی پر کردن اوقات فراغت جوانان اشاره کرد و افزود: متاسفانه برای اوقات فراغت جوانان برنامه‌ای نداریم و هنوز نتوانسته‌ایم اوقات فراغت را به درستی مدیریت کنیم.

این استاد دانشگاه افزود: در دانشگاه‌ها باید پاتوق‌های علمی مناسب فراهم کنیم که جوانان به سمت کافه‌ها و قهوه‌خانه‌ها که امروز جوانان را به کشیدن قلیان که خود اولین گام به سمت اعتیاد است، ترغیب می‌کند نروند. 

وی متذکر شد: به اعتقاد من چگونگی پر کردن اوقات فراغت جوانان در امر اعتیاد بسیار موثر است ولی متاسفانه ما در اوقات فراغت جوانان هیچ مدیریتی نداریم، ضمن اینکه در جریان تعلیم و تربیت باید به جوانان آموزش بدهیم که چگونه از فرصت‌های زندگی خود استفاده کنند. 

سعیدی‌فر با بیان اینکه خوشبختانه آموزش و پرورش امروزه فراگیر شده، گفت: با این وجود امروز در استان سیستان و بلوچستان شاهدیم برخی دانش‌آموزان به‌دلیل فقر مالی ترک تحصیل می‌کنند چراکه مجبورند برای گذراندن امور زندگی خود کار کنند و برای تامین هزینه‌های زندگی درآمدزایی داشته باشند.

این مدرس دانشگاه با انتقاد از شیوه تعلیم و تربیت در کشور و به‌ویژه آموزش و پرورش تاکید کرد: متاسفانه در سیستم آموزشی کشور تربیت بیش از آن‌که جنبه پرورش خلاقیت‌ها را داشته باشد جنبه تحمیلی دارد و با روحیه دانش‌آموزان سازگار نیست و این یکی از چالش‌های اساسی در کشور ما است که نمی‌تواند به تعلیم و تربیت واقعی دانش‌آموزان منجر شود.

وی با بیان اینکه نهادهای آموزشی نظیر دانشگاه دروسی را  را ارائه می‌دهند که برای جوانان ما جذاب نیست و همچنین بر مبنای زندگی واقعی آنها نبوده و نمی‌توانند آنها را توانمند کنند، گفت: این جوانان در دوره تحصیل مهارت‌های لازم را برای کار در آینده فرا نمی‌گیرند و به همین دلیل نمی‌توانند در حوزه تحصیلی خود به کارشناسان نخبه‌ای تبدیل شوند و این باعث می‌شود جامعه مدام به سمت مدرک‌گرایی سوق پیدا کند تا تخصص گرایی.

سعیدی‌مهر به قرار داشتن سیستان و بلوچستان در مسیر ترازیت مواد مخدر اشاره کرد و گفت: باندهای مافیایی علاقه‌مندند تا کوتاه‌ترین و کم هزینه‌ترین راه را برای جابجایی مواد مخدر استفاده کنند و قرار گرفتن این استان در مسیر مواد مخدر بی‌تردید در ترویج اعتیاد در بین جوانان تاثیر به‌سزایی خواهد داشت.

  این مدرس دانشگاه با عنوان اینکه مردم منطقه سیستان و بلوچستان با افغانستان و پاکستان به لحاظ تاریخی و فرهنگی قرابت‌های خویشاوندی و فامیلی دارند، افزود: زمان‌های گذشته تریاک در سیستان نیز کشت می‌شده  اما این مساله کمتر باعث ترویج مواد مخدر بین خانواده‌ها می‌شد و با توجه به سیستم حاکم ارباب‌رعیتی آن زمان اگر فردی هم به سمت اعتیاد گرایش می‌یافت از سوی بزرگتر و یا ارباب او را کنترل می‌کردند و اجازه نمی‌دادند او معتاد شود و این‌گونه بود که سیستم جامعه خودش را مقابل اعتیاد واکسینه می‌کرد.

وی ادامه داد: امروز در نظام خویشاوندی چنین کنترلی وجود ندارد و با توجه به آزادی‌های اجتماعی و فقدان سیستم‌های نظارتی گرایش به سمت مواد مخدر از کنترل خانواده‌ها خارج است.

این استان دانشگاه  در بخش پایانی سخنان خود به وجود مراکز بازپروری و ترک اعتیاد در استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: با وجود تلاش‌های دولت برای فعال نگه داشتن مراکز درمانی ترک اعتیاد این مراکز جوابگوی نیازهای استان نیست و باید به سمتی حرکت کنیم که قبل از گرایش جوان به سمت اعتیاد زمینه‌های جذب و علاقه این پدیده شوم در جامعه را از بین ببریم.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid