محل تبلیغ شما
عبدالله نوری: نگرانم

تاریخ خبر: 1395/10/21

عبدالله نوری: نگرانم

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

روز گذشته در خلال مراسم وداع با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در جماران فرصتی شد تا با برخی از چهره‌هايي که به این مراسم می‌آمدند، گفت‌وگو کنیم. «عبدالله نوری»، از فعالان اصلاح‌طلب، «محمدرضا تابش»، نماینده اصلاح‌طلب مردم اردکان در مجلس و حجت‌الاسلام «محمد اشرفی‌اصفهانی»، از مسئولان نهاد ریاست‌جمهوری، ازجمله این چهره‌ها بودند که گفت‌وگوهای کوتاهی با آنها انجام دادیم:

عبدالله نوری:
بيش از اين چه بگويم
آینده سیاست ایران را بدون آیت‌الله هاشمی چگونه می‌بینید؟
خیلی نگرانم.
‌نبودن ایشان تأثیری روی انتخابات آینده خواهد گذاشت؟
فکر نمی‌کنم تأثیر مثبتی داشته باشد. امیدواریم که ان‌شاءالله رفتن و مظلومیت ایشان، باعث شود بهتر از آنچه در گذشته عمل کردیم، کار کنیم.
‌برخی می‌گویند ممکن است آینده اصلاحات دستخوش مسائلی شود. نظر شما چیست؟
برای آن هم نگران هستم. بیش از این چه بگویم.
‌این موضوع آرایش نیروهای اصلاحات را دچار تغییری خواهد کرد؟
فکر نمی‌کنم در آرایش جبهه اصلاحات تأثیر خاصی بگذارد؛ اما برای ایران و تداوم حرکاتی که به سود مردم باشد، نگرانم.
دلیل این نگرانی شما چیست؟
آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی خیلی تلاش کرد اجازه ندهد در مسیر، انحرافی ایجاد شود و در حد توانش هم اقدام کرد و همین که ایشان رفته، این احساس نگرانی را زیاد می‌کند.

محمدرضا تابش:
بايد انسجام را حفظ كنيم
شخصیت آیت‌الله هاشمی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ویژگی‌های ممتاز و متمایزی داشتند که مجموعه این ویژگی‌ها، ایشان را به یک شخصیت تأثیر‌گذار در کشور و جهان اسلام و جهان تشیع تبدیل کرده بود؛ ازجمله آرمان‌خواهی، مبارزه با استبداد و استعمار، شجاعت و شهامت بیانش و مردم‌داری. ایشان در مسند مسئولیت، خیلی اهل محافظه‌کاری نبود و هر‌آنچه که امکان داشت، در درون حل می‌کرد و اگر یک زماني لازم بود مردم هم از روند امور مطلع شوند، در خطبه‌های نمازجمعه یا سخنرانی‌ها مطرح و تبیین می‌کرد. ایشان پایگاه بسیار خوبی بین مردم داشت.
‌خلأ وجودی ایشان چه تأثیری برای نیروهای جبهه اصلاحات دارد؟
مسلم است که خلأ وجودی ایشان در حرکت اصلاح‌طلبی تأثیر سوء دارد؛ اما فکر می‌کنم آن تراوشات فکری و ذهنی ایشان و سایر مصلحانی مانند آقای خاتمی و دیگران، باعث شده جبهه اصلاحات به یک تشکل انسجام‌یافته تبدیل شود. اگر بتوانیم انسجام این تشکیلات را که بر مبنای تفکر آقایان شکل گرفته، حفظ کنیم و تداوم دهیم، فکر می‌کنم تا حد زیادی این خلأ پر شود.

حجت‌الاسلام اشرفی‌اصفهانی:  
تكيه گاه روحاني بود
شخصیت آیت‌الله هاشمی را با توجه به آشنایی‌تان چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در ابتدا ارتحال جان‌گداز و غیرمترقبه حضرت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، یار دیرین امام عظیم‌الشأن و یار مقام معظم رهبری را تسلیت عرض می‌کنم. ایشان را حدودا از سال ١٣٤٢ می‌شناختم؛ یعنی قبل از قیام ١٥ خرداد و وقایع مهم پیش از انقلاب.  ایشان دوران مبارزات و پس از پیروزی انقلاب در کنار امام بودند. آیت‌الله هاشمی، امین و یار امام بودند. تصور نمی‌کنم بین موجودین و حتی آنها که شهید شدند و از دنیا رفتند، کسی جایگاهی مثل آقای هاشمی نزد امام داشته باشد. امام خیلی به ایشان اعتماد داشتند و شخص آقای هاشمی استثنایی بود. مرگ ایشان برای دنیای اسلام و ایران اسلامی مصیبت بزرگی است. ایشان هم حامی و پشتیبان قوی برای رهبر معظم انقلاب بود و هم برای انقلاب و امام. ایشان حامی ملت ایران بودند و پس از انقلاب درد مردم را می‌شناخت و درصدد درمانش بود. در دوران دفاع مقدس جانشین فرمانده کل قوا بودند و جنگ را به‌خوبی اداره کردند. این موضوع جای خود، ولی پس از پایان جنگ در دوران سازندگی کاری که ایشان انجام داد، استثنایی است.
فقدان آیت‌الله در فضای سیاسی کشور چگونه جبران می‌شود؟
فکر نمی‌کنم خلأ ایشان پر شود. امام صادق(ع) می‌فرمایند: «هرگاه یک عالمی از دنیا برود، شکافی در اسلام و جامعه به وجود می‌آورد که کسی نمی‌تواند آن را جبران کند». ایشان منهای همه این مسائل، عالم و مجتهد و شاگرد مبرّز امام و آیت‌الله بروجردی بود و واقعا خلأ وجودی ایشان جبران‌پذير نیست.
به نظر شما نبود ایشان اثری در انتخابات آینده خواهد داشت؟
ایشان تکیه‌گاه دولت و حامی آقای روحانی بود. اگر ایشان حمایت نمی‌کرد، آقای روحانی به ریاست‌جمهوری دست پیدا نمی‌کرد. اما ایشان از چندی قبل حمایت‌هایشان از آقای روحانی برای دور دوم را شروع کردند. امیدوارم آن عشق و علاقه‌ای که مردم به آقای هاشمی دارند همچنان دوام بیاورد تا در دور دوم، آقای روحانی از رأی بالای مردم برخوردار باشند.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
گاردین   1395/10/27 01:22:47

امید اصلاح طلبان به درگذشت هاشمی رفسنجانی!
«درگذشت رفسنجانی شوک روانی را به همراه دارد و اصلاح طلبان می توانند از آن برای تقویت موضع و جایگاه خود استفاده کنند....»
پایگاه گاردین (Guardian) با انتشار گزارشی تحت عنوان "میانه روهای ایران امیدوارند درگذشت رفسنجانی موجب نرم شدن نگرش ها شود" به گمانه زنی در این رابطه پرداخته است.

در ابتدای این گزارش می خوانیم: «حضور مردمی در مراسم تشییع آقای هاشمی بسیار گسترده بود؛ این حضور برای آن هایی که هنوز به اعمال اصلاحات امیدوارند، بسیار تاثیرگذار بود. در حالی که علی اکبر هاشمی رفسنجانی به خاک سپرده می شد، صدها هزار ایرانی در دانشگاه تهران و اطراف آن حضور داشتند.»

با وجود آنکه برخی رسانه های بزرگ جهانی از جمله خبرگزاری رویترز، مراسم تشییع مرحوم هاشمی رفسنجانی را "نمایشی از اتحاد و همبستگی" در ایران توصیف کرده اند، این رسانه انگلیسی آن را اعتراضی عظیم خوانده و یادآور اغتشاشات پس از انتخابات سال 88 معرفی می کند.

گاردین در ادامه می نویسد:
««مراسم تشییع هاشمی برای بسیاری از آن هایی که در این مراسم حضور داشتند، یادآور روزهای پرشور اعتراض در سال 88 بود. سوگواران، مراسم تشیع را به نمایشی نادر از مخالفت عمومی تبدیل کرده بودند؛ که بزرگترین تجمع در نوع خود از هفت سال گذشته بود.

مرگ ناگهانی رفسنجانی، میانه روهای ایران را از یک حامی قدرتمند کلیدی محروم کرد؛ شخصی که با وجود تغییر مواضعش در سال های اخیر هنوز از نفوذ قابل توجهی در سیستم حکومتی بهره مند بود.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران که از متحدان نزدیک رفسنجانی بود پس از مراسم، خواستار حفظ اتحاد شد و در توییتر خود عنوان کرد: "امروز برای وداع با آن مرد تاریخ ساز همه آمده بودند؛ بیاییم از این فضا برای دوستی، آشتی و وحدت ملی استفاده کنیم. بجای دیوار، پل بسازیم."

اگرچه بسیاری از عزاداران، تنها برای ادای احترام به رفسنجانی در این مراسم شرکت کرده بودند اما برخی، حجم جمعیت را دلیلی بر آن می دانند که می توان به احیای مبارزات برای دموکراسی بیشتر، حقوق زنان و آزادی های شخصی، امیدوار بود. یکی از شرکت کنندگان در این مراسم می گوید: محبوبیت رفسنجانی نشانه ای است که مردم هنوز خواستار اصلاحات هستند و آن را از طریق ابزارهای قانونی و مسالمت آمیز پیگیری می کنند.

غلامحسین کرباسچی، شهردار اسبق تهران، با اشاره به درگذشت رفسنجانی می گوید: "حضور هاشمی می توانست مشکلات زیادی را حل و فصل کند اما حتی درگذشت او تاثیرگذار بوده است. درگذشت رفسنجانی شوک روانی را به همراه دارد و اصلاح طلبان می توانند از آن برای تقویت موضع و جایگاه خود استفاده کنند."

اما صادق خرازی، سفیر سابق ایران در سازمان ملل، خاطرنشان می کند که اصلاح طلبان دو چهره صاحب نفوذ را در ماه های اخیر از دست داده اند؛ رفسنجانی و آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی. در عین حال او می گوید: "من فکر می کنم که درگذشت رفسنجانی تاثیر مثبتی برای اصلاح طلبان به همراه خواهد داشت. ما جامعه نوستالژیکی داریم."»»

0 0
المانیتور   1395/10/22 19:31:08

«روزنامه های اصلاح طلب، محافظه کار و تندرو نیز همگی به پوشش درگذشت او پرداختند و صفحه نخست تمام روزنامه ها رفسنجانی را به تصویر کشیده بود...»
«آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی، یکی از پرنفوذترین چهره های سیاسی ایران، هشتم ژانویه در سن 82 سالگی در گذشت. مردم از شنیدن این خبر در شوک فرو رفتند. سرور بسیاری از پایگاه های خبری محلی به علت مراجعه زیاد مردم برای اطلاع از سلامتی رفسنجانی با مشکل رو به رو شد. در نهایت خبر درگذشت او از تلویزیون ملی ایران اعلام شد.

بلافاصله پس از درگذشت رفسنجانی، آیت الله علی خامنه ای رهبر عالی ایران پیام تسلیت خود را منتشر کرده و رفسنجانی را "رفیق دیرین"، "همسنگر" و "همگام دوران مبارزات و همکار نزدیک" خواند. آیت الله خامنه ای در این پیام عنوان کرد " فقدان همرزم و همگامی که سابقه‌ی همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام می‌رسد، سخت و جانکاه است."

رهبر عالی ایران با اشاره به آغاز دوستی خود با رفسنجانی در بین الحرمین در شهر کربلای عراق، نوشت: "اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هائی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلّی بود به کلی بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی که در سالهای اخیر با شدّت و جدیت در پی بهره‌برداری از این تفاوتهای نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد."

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز که تحت حمایت رفسنجانی قرار داشت، در هشتم ژوئن در پیامی عنوان کرد: "اسلام سرمایه‌ای پرارزش، ایران امیری بزرگ، انقلاب اسلامی پرچمداری شجاع و نظام مُدبری کم‌نظیر را از دست داد." روحانی افزود: "هاشمی هیچ‌گاه از جنگ نهراسید ولی همواره صلح را گرامی می‌داشت؛ هم فرمانده شجاع میدان‌های جهاد و شهادت بود و هم قهرمان مذاکره برای پایان جنگ."

در میان اشخاصی که به خانواده رفسنجانی تسلیت گفتند، سید حسن خمینی نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی، آیت الله روح الله خمینی نیز حضور داشت؛ به نظر می رسد که او جانشین احتمالی رفسنجانی در رهبری اصلاح طلبان و میانه رو ها باشد.

بسیاری از مقامات و نهادهای ایرانی و حتی اشخاصی مانند آیت الله مصباح یزدی، آیت الله احمد جنتی، و همچنین سپاه پاسداران ایران، پس از مرگ رفسنجانی پیام تسلیت فرستادند و ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران نیز شخصا برای ادای احترام به منزل هاشمی رفت. تلویزیون ایران که تحت کنترل فوق محافظه کاران است، و رابطه دوستانه با هاشمی نداشته است، بدنبال پوشش خوب این موضوع بوده است.

احمد توکلی یکی از چهره های برجسته محافظه کار ایران، روز هشتم ژانویه در تلویزیون ایران، ضمن تعریف و تمجید از رفسنجانی گریست و گفت: "امروز نباید کسی از بیان خوبی ها و خدمات هاشمی خجالت بکشد."

روزنامه های اصلاح طلب، محافظه کار و تندرو نیز همگی به پوشش درگذشت او پرداختند و صفحه نخست تمام روزنامه ها رفسنجانی را به تصویر کشیده بود.

در روز 9 ژانویه روزنامه اصلاح طلب وقایع اتفاقیه با تیتر "عروج سردار [به بهشت] در شب [درگذشت] امیر [کبیر]" این خبر را پوشش داد. روزنامه میانه رو اطلاعات تیتر "استوانه انقلاب به ملکوت اعلی پیوست" را انتخاب کرده بود. روزنامه دولتی ایران نیز با تیتر "ایران در سوگ" از درگذشت هاشمی خبر داد. صفحه نخست روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران نیز به صورت کامل به تصویری از رفسنجانی اختصاص یافته بود و تحت عنوان "مرد روزهای سخت مبارزه و یار امام و رهبری به دیدار خدا شتافت" به این موضوع پرداخته بود.»