محل تبلیغ شما
کشف یک پایگاه نظامی 2500 ساله ایران درشمال اسراییل؛اختصاصی سایت سرزمین جاوید،دوزبانه،اختصاصی

تاریخ خبر: 1399/4/22

کشف یک پایگاه نظامی 2500 ساله ایران درشمال اسراییل؛اختصاصی سایت سرزمین جاوید،دوزبانه،اختصاصی

این مقاله"اختصاصی"بوده و فقط برای سایت"سرزمین جاوید" تهیه و ترجمه شده است.
هرگونه بهره برداری،کپی از متن و تصاویر،
منوط به کسب مجوز کتبی از سایت سرزمین جاوید می باشد.


نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است


 

باستانشناسان احتمالا یک پایگاه نظامی 2500 ساله ایران را درشمال اسراییل یافته اند.

ظاهرا این پادگان ایرانی در دشت آکر اردوگاه آمایشی کمبوجیه برای حمله همه جانبه به مصر در 520 پیش از میلاد بوده است. حدود 2500 سال پیش، پادشاه ایران کمبوجیه دوم که در تدارک یورش همه جانبه به مصر بوده، کارزار خودرا در فلسطین پایه گذاری میکند. اکنون باستانشناسان براین باورند که احتمالا اردوگاه واقع در شمال اسراییل جایی که امپراتوری هخامنشی تازش به پادشاهی نیل را ازآن آغاز کرد را یافته اند.

امپراتوری هخامنشی در 580 پیش از میلاد توسط کوروش بزرگ و با غلبه بر مادها، لیدی ها و امپراتوری جدید ودرحال گسترش بابل بنیان نهاده شده بود. کمبوجیه دوم پسر کوروش بود و رویای حاکمیت اقلیمی پدرش را دنبال میکرد.

درمیان یافته ها در تل کیسان، تپه ای به بلندای 28 متر از جلگه ساحلی نزدیک شهر آکر (آکو) در شمال اسراییل، ویرانه هایی بودند که قدمتشان، براساس خمره های سفالی و قابلمه های آشپزی در یونان و سبک های فینیقی رایج آن زمان، به دوران ایران میرسد.
فینیقی ها و ناوگان جنگی آنها در ساحل فلسطین به تصرف آشوری ها و سپس ایرانی ها درآمده بود. طبق گفته تاریخ نگار یونان باستان هرودوت، سربازان مزدور یونانی در ارتش کمبوجیه امپراتور ایران می جنگیدند. یافته های سفالی فینیقی و یونانی در لایه (چینه) ایرانی تل کیسان حاکی از آنست که این ناحیه بخشی از اردوگاه آمایشی امپراتوری بزرگ هخامنشی بوده است.

تحت فرماندهی کمبوجیه، ایرانی ها میخواستند برای نبرد و فتح مصر آماده شوند. آماده سازی را در فلسطین گذراندند طبق گفته پروفسور گونار لهمن از دانشگاه بن گریون که کاوش های تل کیسان را سرپرستی میکند.
در دشت آکر بود که کمبوجیه ارتش خود را برای یورش سیل آسا به مصر در سالهای 520 پیش از میلاد گردآوری کرد.

لهمن و دیوید شولن از بنیاد خاورشناسی دانشگاه شیکاگو کنده کاری های تل کیسان را انجام میدهند. در دو فصل از کنده کاریها در 2016 و 2018، باستانشناسان سطوحی را نمایان کردند که قدمت آن به دوره هلنیک (قرن 3 و 2 پیش از میلاد)، دوره ایرانی (قرون 4 و 5 پیش از میلاد) و عصر سوم آهن (قرن 7 پیش از میلاد)میرسید. باستان شناسان همچنین سطوح قدیمی تری یافته اند که قدمتش به اواخر عصر آهن درحدود 3000 سال پیش میرسد، اما اینها هنوز باید بطور کامل و دقیق کندوکاو شود.

تل کیسان در عربی به معنی تپه گنج است، گرچه علت اینکه چرا این نام را گرفته معلوم نیست. طبق گفته رویدادنگاران عرب از قرن 12 به بعد، این نام احتمالا اشاره میکند به یک رویداد نظامی تحقیرآمیز که اکنون فراموش شده. نام دهکده یا کوچگاه آن در دوران باستان هم نامعلوم است.

کیسان برروی تپه ای به بلندای 28 متر بالاتر از سطح زمین در دل جلگه آکر قرار دارد. مکان آن، که حداقل 6 هزارسال است که تصرف شده، موقعیت استراتژیک داشته و بر راه منتهی به دشت حاصلخیز جزریل (اسدرالن) و همچنین مسیرهای تجاری بین گالیله، دره اردن و شرق اشراف دارد.

زمین نگاری و کنده کاریهای پیشین سیستمهای استحکامات دفاعی عظیمی از عصر آهن در حدود 1000 تا 587 پیش از میلاد در دشت آکر را نمایان کرده اند.

براساس یافته ها در لایه های باستانشناسی، به نظر میرسد که فاتحان سریالی فلسطین مکان استراتژیک این دهکده را مقاومت ناپذیر میدیدند. مردم محلی، مصری ها، آشوری ها، و ایرانیان تحت فرماندهی کمبوجیه دوم ظاهرا از آن بعنوان مرکز مدیریتی و پایگاه عملیات نظامی در قرن 5 پیش از میلاد و همچنین بعدها استفاده میکرده اند.

درارتباط با مصریان، کیسان یکی از دژهای چندگانه درامتداد دشت ساحلی آکر بود زمانی که مصریان از حدود 637 تا 605 پیش از میلاد کنترل فلسطین را دردست داشتند، طبق گفته لهمن. دو دژ دیگر آچویز و تل کابری بود و چند تای دیگر.

در خود کیسان، درست زیر لایه ایرانی، باستان شناسان یک ساختمان بزرگ دارای اتاقهای انبار را نمایان کردند که قدمتش به سلسلسه بیست و ششم از امپراتوری کهن تر مصر میرسد.ظاهرا این ساختمان کار خودرا در قرن 7 پیش از میلاد آغاز کرده و به نظر میرسد که بعنوان ساختمان دولتی یا اجرایی به کار رفته که در میان دیگر کارکردهای آن تدارک غذا برای  کارکنان آن بوده است.

این ساختمان همچنین دارای ظروف سفالی یونانی، شرقی و قبرسی بود، اما از نوع بدوی تر، خاص دوران پیش از ایران.

داخل اتاقهای انباری شمار زیادی خمره های کامل نگهداری غذای زیادی وجود داشت که اکثرا منشا فینیقی داشتند و سبوهای دسته سبدی خاص دوران قرن 7 پیش از میلاد. درمیان مردمی که که از این امکانات استفاده میکردند احتمالا سربازان مزدور تحت فرماندهی مصر بوده اند.

کمبوجیه ارتش آهسته رو و بزرگش را گردآوری میکند.

هرودوت کارزار کمبوجیه دوم برای فتح مصر، گردآوری نیرو برای عبور از صحراهای بی آب ظاهرا در سال 525 پیش از میلاد را شرح میدهد. کمبوحیه دوم فاروا سامتیک سوم را در ممفیس درهم کوبید و مصر و دریا را بدست آورد (هرودوت 3.34).

در پیامد آن، کمبوجیه دوم اولین پادشاه ایرانی حاکم بر مصر شد.

دانشمندان دو منبع دیگر باستانی به غیراز هرودوت ذکر میکنندکه مکان نیروهای عظیم ایران در دشت آکر را نشان میدهد.

یک منبع همچنان یک تاریخدان دیگر یونان دیودوروس سیکولوس است که از زمان آماده سازی های پادشاه ایران خَشایار دوم تا تصرف مصر را میگوید:

ارتش ایران در شهر آکه جمع شدند که شمارشان به دویست هزار بربر وحشی تحت هدایت فارنابازوس میرسید و بیست هزار سرباز مزدور یونانی تحت فرماندهی ایفکراتس. این ناوگان دریایی از سیصد کشتی سه رج (سه ردیف پارو) و دویست کشتی سی پارویی تشکیل میشد. و شمار زیادی هم کشتی حمل غذا و تجهیزات بود"_ دیودوروس سیکولوس، بیبلیوتک 15.41.3 (ترجمه پیتر گرین 2010).

منبع دوم جغرافی دان و فیلسوف یونانی، استرابو است:

"سپس به سوی تولمیاس میروند، شهری بزرگ که سابقا آکه نام داشت. این شهر مکانی بود برای گردهمایی ایرانیها در لشگرکشی به مصر"_ استرابو جفرافی 16.2.25-27 (ترجمه همیلتن و فالکونر 2010).

در واقع، به نظر میرسد که کیسان فقط یکی از نقاط چندگانه در فلسطین از 520 پیش از میلاد به بعد بوده که برای لنگراندازی ناوگان دریایی و نقطه گردهمایی ارتش ایران به کار میرفته است. این نقاط چندگانه شامل تل الفوخار (آکه)، تل کیسان، تل کوردانا (تل آفک) و تل آبو هوام (هیفا) میشود.
چالاکی ویژگی خاص هخامنشیان در شیوه نبرد نبود، طبق نظر بری اشتراوس استاد تارخ و آثار کلاسیک در دانشگاه کرنل. " سترگ و آهسته رو شیوه نظامی دلخواه آنها  بود، هم برای غلبه بر دشمن و برانگیختن تحسین مردم خود. یک نیروی اعزامی عظیم به یک پایگاه عملیاتی بزرگ نیاز داشت.

چرا ایرانیان اینقدر مصمم به فتح مصر بودند، جدای از ضعف معمول انسانی برای ساخت امپراتوری؟

یک علت این است که امپراتوری های گوناگون در خاور نزدیک و خاور میانه مصر را یک تهدید جدی به حساب می آوردند. این فقط یک دلیل دیگر برای خواست آنها برای کنترل فلسطین  است_ سرزمینی حاصلخیز با نوار ساحلی طولانی و خاستگاهی آسان برای یورش به مصر. یا حداقل برای جلوگیری از نفوذ مصر بر خاور نزدیک.

لهمن جمع بندی میکند که بنابراین نه تنها جلگه های میدترانه حلصلخیز بودند و فضا و علف فروان برای اسبها داشتند: بلکه به مصر نزدیک و زمینه نسبتا امنی برای کمبوجیه بود تا به آرامی برای تاخت و تاز آماده سازی کند.

نیروهایی که کمبوجیه در ساحل جمع کرده بود به یک تشکیلات گسترده و مقدار باورنکردنی منابع نیاز داشت. تل کیسان میتوانست تنها یک از این سری نقاط تدارکات در امتداد دشت آکر باشد. درواقع باستانشناسان بقایای خمره های غذا و دیگ های آشپزی را در مقادیر بسیار یافتند که احتمالا ارتش کموجیه استفاده میکرده. یک مدرک کلیدی گودال بزرگی بود با خرده های باقیمانده گیاهان و حیوانات و مقادیر قابل توجهی از ظروف سفالی که برخی از آنها سفال فینیقی و برخی وارد شده از یونان و عمدتا از آتن بود.

متاسفانه معماری دوران پارس در تل کیسان وقتی که ارتش‌های فرمانروای دوران هلنی، اسکندر بزرگ، آن سرزمین را در هنگام بیرون راندن ایرانیان تحت فرماندهی داریوش شاه در نیمه دوم قرن چهارم پیش از میلاد تخریب کردند به شدت آسیب دید.

 

پس از مرگ اسکندر در سال ۳۲۳ پیش از میلاد پادشاهی او بین فرماندهانش تقسیم شد. این گروه فرماندهان ممتاز که معمولا به آن ها "دیادوچی" اطلاق می‌شد به زبان انگلیسی ساده به معنی جانشینان است.  جنگ در میان "دیادوچی" تقریباً بلافاصله درگرفت. همچنانکه مورخ آلمانی نیبوهر یک بار بدان اشاره کرده است تنها مسئله ای که وجود دارد این است که کدام راهزن دست بالا را دارد و قدرت را به دست می‌گیرد.

 

طی قرن بعد، مصر دوره‌ی پتولمیک و سوریه‌ی دوره‌ی سلجوقی درگیر جنگ طاقت‌فرسایی بر سر فلسطین بودند. احتمال بالایی وجود دارد که تنها کاری که اسکندر بزرگ و فرمانروایان هلنی پس از وی انجام دادند این بود که آنچه که بعدها سرزمین مقدس شناخته شد صرفاً زیرساخت های امپراتوری پارس بر دشت آکرا بود که آنها تحت سیطره‌ی خود در آوردند.

 

بنابه گفته‌ی استراوس، اسکندر و جانشینانش عموماً به جنگ علاقه بیشتری داشتند تا به مدیریت. سیطره بر زیرساخت های امپراطوری پارس هم ارزان‌تر بود و هم ساده‌تر. آنها چنین کاری را به وضوح در جاهای دیگر نیز انجام دادند از جمله در دشتهای آکو.

 

 طبقات دوران هلنی چیزی را نشان می‌دهند که به نظر می‌رسد ناحیه‌ای صنعتی با گودالهای پسماند و تاسیسات مملو از سفال باشد. کاشیهای یافته شده نشان می دهد که ارتباط با ساکنان مدیترانه‌‌ قوی بوده و تجارت با جزایر یونانی و سواحل آسیایی تا قرن سوم پیش از میلاد شاهد رشد فزاینده بوده ‌است.

 

در ابتدای دوران هلنی، کیسان به مثابه حومه‌ی آکرا بود که  که اسمش به پتولمیک تغییر یافته بود.

 

در اواخر دوران هلنی قرارداد فسخ می‌شود؛ کیسان در طول دوره رومی ها از زندگی محروم می شود و پس از آن متناوباً اشغال و رها می‌شود؛ در دوران بیزانس قرارداد مجدداً برقرار می‌شود و کلیسایی با ساختمان‌های خدماتی در آنجا ساخته می‌شود. پایه های کلیسا به خوبی حفاظت شده و بعد ها توسط فرانسوی‌ها حفاری و منتشر می‌شوند.

 

 اما ظاهراً تا اوایل قرن هشتم پس از میلاد تپه مجددا رها می شود سپس در در دوران قرون وسطا مجدداً برپا شده و بین قرن ۱۲ تا ۱۶ پس از میلاد تبدیل به یک ناحیه‌ی روستایی کوچک می‌شود؛ این ناحیه‌ی روستایی در دوره‌ی عثمانی برای همیشه رها می شود.

 


با سپاس از همایون و عطا عزیز که در ترجمه این مقاله مهم،ما را یاری کردند.


Archaeologists May Have Found 2,500-year-old Persian Military Base in Northern Israel

The Persian camp on the Acre plain seems to have been a base camp for King Cambyses' all-out attack on Egypt in the 520s B.C.E.

Around 2,500 years ago, the Persian king Cambyses II mounted an all-out assault on Egypt, basing the campaign in Palestine. Now archaeologists believe they may have found a camp in northern Israel from which the Achaemenid emperor launched his invasion of the Nile Kingdom.

 

The Achaemenid Empire had been founded by Cyrus the Great in the 580s B.C.E., overcoming the Median, Lydian and Neo-Babylonian empires as it expanded. Cambyses II was his son and pursued his father's dream of regional rule.

 

Open gallery view

Jar found at Tel Keisan

Jar found at Tel KeisanCredit: Ivgeni Ostrovski

Among the findings at Tel Keisan, a hill rising 28 meters from the coastal plain near the city of Acre (aka Akko) in northern Israel, were ruins dated to the Persian period by ceramic jars and cooking pots in Greek and Phoenician styles typical of that time.

 

The Phoenicians on the Palestine coast and their fleet had been subjugated by the Assyrians and then by the Persians; and the ancient Greek historian Herodotus said that Greek mercenaries fought in the Persian emperor Cambyses' army. The Greek and Phoenician ceramic finds in the Persian layer of Tel Keisan suggest that this area was part of  the base camp of the great Achaemenid campaign.

 

“Under Cambyses, the Persians wanted to prepare for war with and conquest of Egypt. They did that in Palestine," says Prof. Gunnar Lehmann of Ben-Gurion University, who is codirecting the Tel Keisan excavation.

 

Israelites in Biblical Dan Worshipped Idols – and Yahweh Too, Archaeologists Discover

Massive Ceremonial Hall Discovered Under Crusader Castle in Northern Israel

Archaeologists Find Lost Swedish Man-of-war, and Sink the Hype

Missing Piece of Antikythera Mechanism Found on Aegean Seabed

It was on the Acre plain that Cambyses assembled his army that would sweep down to Egypt,  in the 520s B.C.E.

 

>> Top Biblical Archaeology Stories of 2018 ■ Editor's Picks: Archaeological Wonders of 2018

 

The excavations at Tel Keisan are being carried out by Lehmann and David Schloen from the Oriental Institute of the University of Chicago. In the two seasons of excavations, in 2016 and 2018, the archaeologists exposed levels dating to the Hellenistic period (3rd and 2nd century B.C.E.), the Persian period (5th-4th centuries B.C.E.) and the Iron Age IIC (7th century B.C.E.). The archaeologists have also found earlier levels, dating to the Late Iron Age IIA around 3,000 years old, but these have yet to be thoroughly explored.

Tell Keisan means "hill of treachery" in Arabic, though why it got that name is no longer known. Mentioned from the 12th century onward by Arabic chroniclers, it presumably refers to an embarrassing military event now forgotten. Nor is the settlement's name in antiquity known.

 

Basket handle cases

Keisan sits on a hill rising 28 meters above the ground in the heart of the Acre plain. The site, which has been occupied for at least 6,000 years, is strategically positioned, overlookig the approach to the fertile Plain of Jezreel (Esdraelon), as well as commercial trade routes between the Galilee, the Jordan Valley, and the east.

 

Previous surveys and excavations have exposed massive systems of fortifications from the Iron Age, around 1,000 to 587 B.C.E., on the Acre plain.

 

Based on the discoveries in the archaeological layers, it seems that the serial conquerors of Palestine found the settlement's strategic location irresistible: the locals, the Egyptians, the Assyrians, and the Persians under Cambyses II, who seem to have used it as their administrative center and military base of operations in the 5th century B.C.E., and later as well.

 

Regarding the Egyptians, Keisan was one of several strongholds along the Acre coastal plain when they controlled Palestine, from around 637 to 605 B.C.E., says Lehmann. Two others were Achziv and Tel Kabri, and there may have been more.

 

At Keisan itself, right below the Persian level, the archaeologists exposed a large building with storage rooms dating to the earlier Egyptian empire of the 26th Dynasty. The building apparently began its career in the 7th century B.C.E. and seems to have served as a governmental or administrative building, which among other things provided food for its personnel.

 

The building also contained Phoenician, Cypriot and East Greek pottery, but of an earlier type, typical of that pre-Persian time. The storage rooms contained numerous complete storage jars, mostly of Phoenician origin, and Cypriot  “basket-handle” amphoras typical of the 7th century B.C.E. Among the people using the facility may have been mercenaries serving under Egyptian command.

 

Cambyses assembles his big, slow army

 

Cambyses II's campaign to conquer Egypt, assembling forces to “cross the waterless deserts" apparently in 525 B.C.E., was described by Herodotus. Cambyses II thrashed Pharaoh Psamtik III at Memphis, and won “Egypt and the sea” (Herodotus 3.34).

Consequently, Cambyses II became the first Persian king to rule ancient Egypt.

 

Scholars cite two other ancient sources aside from Herodotus that locate massive Persian forces in the Acre plain.

One is yet another Greek historian, Diodorus Siculus, when telling of the preparations made by the Persian monarch Ataxerxes II towards subordinating Egypt:

 

“The Perisan army gathered at the city of Ake, numbering two hundred thousand barbarians led by Pharnabazus, and twenty thousand Greek mercenaries under the command of Iphicrates. Of the fleet, the triremes numbered three hundred and the thirty-oared ships two hundred. And great was the number of those carrying food and other supplies” – Diodurus Siculus, Bibliotheke 15.41.3 (Translated by Peter Green, 2010)

 

The second source is the Greek geographer and philosopher Strabo:

 

“Then follows Ptolemais, a large city, formerly called Ace. It was the place for rendezvous for the Persians in their expedition against Egypt”  - Strabo Geography 16.2.25-27 (Translation by H. C. Hamilton and W. Falconer, 2010)

In fact, it seems that Keisan was just one of several points in Palestine, from the 520s B.C.E. onwards, which were used to anchor the fleet and as a rendezvous point for the Persian army. They include Tell al-Fuhkhar (Acre itself), Tell Keisan, Tell Kurdana (Tel Aphek), and Tell Abu Hawam (Haifa).

 

“Nimbleness was not the trademark of the Achaemenid way of war," remarks Barry Strauss, professor of History and Classics at Cornell University. "Big and slow was how they liked their military, both to overwhelm the enemy and to impress their own subjects. A massive expeditionary force needed a big base of operations."

 

Why were the Persians so adamant about conquering Egypt, aside from the usual human weakness for building empires?

One reason is because the various empires in the Levant and Middle East considered Egypt to be a major threat. That is just one more reason for their desire to control Palestine – a fertile land with a long coast, and a convenient origin for attacks on Egypt. Or, at least, to contain Egypt's influence over the Levant.

 

So not only were the Mediterranean plains fertile, with plenty of space and grasses for horses: it was close to Egypt and was relatively safe ground for Cambyses to slowly prepare for his invasion, Lehmann sums up.

 

The forces Cambyses massed on the coast would have needed a huge apparatus and an incredible amount of resources. Tel Keisan would have been only one of a series of supply points along the Acre plain, Indeed the archaeologists found remnants of storage jars and cooking pots in large quantities that may have been used Cambyses' armies. A key bit of evidence was a large pit with organic debris and substantial quantities of pottery, some of which was Phoenician pottery some imports from Greece, mainly from Athens.

 

Sadly, the architecture of the Persian period at Tel Keisan was severely damaged when the armies of the Hellenistic ruler, Alexander the Great, ravaged the land as they drove out the Persians (under King Darius) in the second half of the 4th century B.C.E.

 

After Alexander's death in 323 B.C.E., his kingdom was divided up among his generals. This fine company of generals is usually referred to as the diadochi, simply meaning successors, in plain English. War among the diadochi broke out almost immediately. As the great German historian Niebuhr once put it, “It is simply a matter if one or the other bandit will get the upper hand.”

 

Over the next century, Ptolemaic Egypt and Seleucid Syria would be interlocked in a sweaty struggle over Palestine. It is highly probable that Alexander the Great and subsequent Hellenistic rulers of what would become the Holy Land simply took over the infrastructure of the Persian Empire in the Acre plain.

 

“Alexander and his successors were generally more interested in war than administration," Strauss explains. "It was cheaper and easier to take over the infrastructure of the Persian Empire. They demonstrably did so elsewhere and surely did in the Akko Plain as well."

 

The Hellenistic levels represent what appears to be an industrial area with refuse pits and installations that yielded large quantities of pottery. The ceramic finds indicate that the link with the Mediterranean remained strong, and that trade with the Greek islands and the coast of Asia expanded until the 3rd century B.C.E.

 

During the earlier Hellenistic period, Keisan remained a surburb to Acre – whose name had been changed to Ptolemais.

 

Some time during the later Hellenistic period, the settlement was abandoned. It would remain bereft of life during the Roman era, and afterwards, would be fitfully occupied and deserted. During


the Byzantine period, the settlement was reinstated and a church with service buildings were built there. The foundations of the church are well preserved and were excavated and published by the French expedition.

 

But apparently by the early 8th century C.E. the mound was abandoned again, then resettled during the medieval period. From the 12th to the 16th century CE, the hill sustained a small rural site  - which, in the early Ottoman period, would be abandoned, once and for all.


نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است
این مقاله"اختصاصی"بوده و فقط برای سایت"سرزمین جاوید" تهیه و ترجمه شده است.
هرگونه بهره برداری،کپی از متن و تصاویر، 
منوط به کسب مجوز کتبی از سایت سرزمین جاوید می باشد.